"Zaboravljeni femicid"

Teme vezane uz aktivizam, djelovanje domaćih/stranih udruga, Pride, coming out, politiku i sve tome slično.
Odgovorite
Avatar
nimfomanka
Postovi: 1673
Pridružen/a: 02 stu 2005 21:42
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Lokacija: u šumarku skrivenom

"Zaboravljeni femicid"

Post Postao/la nimfomanka » 22 stu 2006 21:47

Povodom 16 dana aktivizma protiv nasilja nad ženama Ženska mreža Hrvatske vas poziva na komemorativni skup " Zaboravljeni femicid" koji će se održati dana 23. 11. 2006. u 14 sati na Dubravkinom putu gdje je spaljena Magda Herucina, zadnja žena koja je u Zagrebu optužena kao vještica. Okupit ćemo se u blizini stratišta, neposredno iznad restorana "Dubravkin put".

Organizatorice:
Centar za mentalno zdrvalje i ljudska prava
Autonomna ženska kuća Zagreb
Centar za žene Rosa

tekst o inkvizicije i ženama ću malo kasnije prepisati

Avatar
tamara3
Just tax the stupid people.
Postovi: 8744
Pridružen/a: 01 stu 2005 16:44
Spol/rod: žensko
Status: U životnom partnerstvu
Lokacija: Oblačić.
Kontakt:

Post Postao/la tamara3 » 23 stu 2006 22:14

Dobra tema. Kad smo već kod iste, preporučam čitati i čitati i čitati našu heroinu M. J. Zagorku, a osim toga i Malleus maleficarum = malj koji ubija vještice, a upravo je ta knjiga uzrok svih tih užasnih zala i (citiram)...

...zasigurno jedna od rijetkih knjiga koja je na tako značajan način obilježila život, zakonodavstvo i pravnu (crkvenu i svjetovnu) praksu europskog srednjovjekovlja. Ona i do danas nosi aureolu jednog od najlucidnijih, ali i najmračnijih proizvoda slijepe, nekritičke vjere u određene dogme, istovremeno popraćene s krajnjom mržnjom prema svima onima koji ne dijele isto mišljenje.

Sažimajući u sebi sve ono što je u tadašnjoj praksi Inkvizicije bilo najokrutnije, najperfidnije i najzlokobnije, "Malleus maleficarum" je obuhvatio složeni pojam čarobnjaštva, koji su svjetovni sudovi bez ikakve rezerve preuzeli od crkvene inkvizicije, i to je zajedničko shvaćanje karakteriziralo čitavo razdoblje progona vještica, te ujedno mrvilo i zadnje sporadične vapaje zdravog razuma.

Ovo djelo predstavlja najmračniju i najperverzniju antologiju tekstova crkvene i filozofske literature ikada napisane o ženama. S druge pak strane, nemoguće se oteti dojmu o zapanjujućoj suvremenosti ove mračne knjige, kako zbog aktualnog odnosa suvremenog čovjeka prema ženskom spolu, tako i zbog još uvijek prilično krutog stava Crkve po tom pitanju.


...plus, poručujem da bi mi to bio i idealan božićni poklon jer je (još) nisam pročitala ;).

Avatar
nimfomanka
Postovi: 1673
Pridružen/a: 02 stu 2005 21:42
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Lokacija: u šumarku skrivenom

Post Postao/la nimfomanka » 23 stu 2006 23:08

ja sam šokirana tim svim spravama.....

Avatar
rijetka ptica
Postovi: 277
Pridružen/a: 20 stu 2005 00:14
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Lokacija: lokativna
Kontakt:

Post Postao/la rijetka ptica » 24 stu 2006 02:04

tam, skicni na ovu stranicu http://www.hermetics.org/ebooks.html
imas pod wicca, pri dnu, tr5aženu knjigu..doduše na eng, ali.. ;)
liquid running...

Avatar
nimfomanka
Postovi: 1673
Pridružen/a: 02 stu 2005 21:42
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Lokacija: u šumarku skrivenom

Post Postao/la nimfomanka » 24 stu 2006 10:44

Ovak........bum ja nekaj prepisala. Ovo nije cijeli tekst nek samo fragmenti.

[/i] Ovo je tekst o nevinim ženama koje je spalila Sveta inkvizicija u svojoj višestoljetnoj beskompromisnoj i okrutnoj "borb za obranu vjere od hereze". Zadnja žena spaljena je bila Magda Herucina na Dubravkinom outu.

Progoni vještica su jedno od najmračnijih razdoblja ljudkse povijesti koje je trajalo gotovo četirir stoljeća. Star od " zlih" i "opasnih" vještica dolazi iz pučkih vjerovanja, a crkva ga je poticala i institucionalizirala kao Svetu inkviziciju. Inkvizicija je istražno tijelo crkvenih vlasti Rimo-katoličke crkve koju je 1231. godine pokrenuo papa Grgur IX, a 1252. godine papa Inocent IV dao je službeno dopuštenje za primjenu mučenja kod hereze-
Prema invizicijskom naučavanju vještičja magija je antipod kršćanskoj religiji, njeguje kult protiv hereze. Zastrašujući zvuče i sami naslovi udžbenika inkvizicije bez ulaženja u njihov sadržaj (Bičevi, Maljevi, Šibanja, Vješala...)
Postoje dvije faze progona vještica. U prvoj fazi su vođeni mahom pojedinačni procesi, a druga faza su masovni progoni koji su puni zamah dobili nakon pojave knjige "Malj za vještice" odnosno - Malleus Maleficarum. Malleus je djelo dvojice dominikanaca, Henricusa Institorisa (Kramera) i Jakoba Sprengera, objavljeno 1486. pod patronatom pape Inocenta VII . U tom periodu inkvizicije provode najvećim dijelom dominikanci te manjim dijelom franjevci, odgovorni jedino papi. Prema Malleusu vještice i vračare surađuju s đavlom, tvrdi se da one crpe snagu iz seksualnih odnosa s demonima i vampirima, da šire bolest i smrt te da je jedino moguće očišćenje grešnice od tog zla spaljivanje.
Sudac je bio i tužilac, a priznanje i pokajanje nisu oslobađali optuženu (3/4 optuženih su bile žene). Premda su stradavali i muškarci, na progone heretika/vještica može se gledati kao na femicid. Ukupno gledajući,jasno je da su panika i masovna histerija prema vješticama neodvojive od stigmatizacije žena i njihovog podređenog društvenog položaja u tom razdoblju. Povijesno je ukorijenjeno shvaćano da je ženska snaga i žensko zlo vidljivo u povezivanju vještičje magije i žena.
Nakon 1500. godine, progoni heretika/vještica su postali pravi masovni fenomen tek kad su ih usmjerili prema ženama. Citat iz Malleusa-žena je po svojoj prirodi instrument Sotone, govori sve o nakani Malleusa i njegovih tvoraca. Važno je znati da je Malleus bio vrlo široko upotrebljavana i raširena knjiga/priručnik koja je bila jedna od prvih tiskanih knjiga uopće na tek izumljenom tiskarskom stroju u više od 20 izdanja.
Mizoginija u doba Inkvizicije, koja je vodila rodno specifičnom genocidu, bila je vrlo intenzivna kod muškaraca, ali jednako tako i kod žena, kao odraz tadašnjeg stereotipnog poimanja spola i roda. Sama sumnja bila je dovoljna za osudu. Sadističke sprave poput "konj", "kotača" "španjolske čizme", govore o maštovitosti mučenja koja su vršena pod patronatom Crkve.
Javan ceremonija pogubljenja heretika zvala se auto- da fe (čin vjere) i nejčešće se odvijala u vrijeme Svih Svetih. Svatko je mogao biti optužen da je vještica: starije žene zbog nedostatka ljepote, lijepe, mlade žene zbog toga jer su privlačile pažnju muškaraca, siromašne žene jer su bez ičega, imućne žene zbog imetka koji je izazivao zavist. Ti su zločini imali i ekonomsku pozadinu jer je prema kanonskom pravu nakon osude slijedila zaplijena imovine vještice.
Neka od načela inkvizicijskih sudova bila su : anonimni svjedok i tužitelja, uporaba mučenja, nagrada za doušnike, nepostojanje prava za obranu, na svjedoka obrane ili na žalbu. Mučenjem se dolazilo do potpunog priznanja. Optužene vještice se spaljivalo, uatapalo, kamenovalo, vješalo, zazidavalo, kidale bi im se dojke i derela koža tako da su od straha, boli, i užasa priznavale i optuživale sebe i druge žene za nemoguće i apsurdne stvari.
Sve do 15. stoljeća u Hrvatskoj nije bilo drakonskih progona. U ranom novom vijeku, osobito u 17. stoljeću, često je bilo vremenskih progona, slabog uroda i neimaštine za što su optuživane vještice- coprnice-štrige- morne. Procesi su vođeni kao i u drugim dijelovima Europe.
Europa je u 17. stoljeću nije imala više od 60 milijuna stanovnika,a od djelovanja inkvizicije stradalo je prema raznim izvorima, od 4 do 9 milijuna stanovnika. povjesničari , kao na primjer Briggs, procjenjuje da je bilo 100 000 procesa između 1450. i 1750. god 40 000 do 50 000 od kojih su 20-25% bili muškarci. B. Levakova knjiga navodi slične brojke s time da je on proučio procese kojih je bilo 110 000, dok ishodi procesa nisu bili pouzdano bilježeni.

da bi dobile sliku o tom vremenu i "Svetoj" inkviziciji pročitajte "Ime ruže"- Umberto Echo ili pogledajte istoimeni film.

Avatar
freeda
Postovi: 829
Pridružen/a: 02 stu 2005 14:06
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: U vezi
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la freeda » 24 stu 2006 18:38

bolesno, bolesno, bolesno
gledala sam taj film nedavno i prije par miseci jedan o sudjenjima vjesticama u salemu..muka mi je uopce citat to..jer kako se ne najezit od ovakve recenice:
nimfomanka je napisao/la: Optužene vještice se spaljivalo, uatapalo, kamenovalo, vješalo, zazidavalo, kidale bi im se dojke i derela koža tako da su od straha, boli, i užasa priznavale i optuživale sebe i druge žene za nemoguće i apsurdne stvari.
brrrrrrrrrrrr...tesko mi je uopce zamislit taj period ljudske povijesti, da se nesto takvo moze dogodit..zamislite samo sta je bilo u glavama tih ljudi!! bez ikakve logike i osjecanja.
ali to je samo dokaz na sto je ljudski izrod sposoban.

i to je bilo prije samo 300-400 godina.. katastrofa!
back to where i never was

Avatar
rijetka ptica
Postovi: 277
Pridružen/a: 20 stu 2005 00:14
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Lokacija: lokativna
Kontakt:

Post Postao/la rijetka ptica » 24 stu 2006 20:16

ne znam što mi je gore..činjenica da je proganjanje žena iz "religijskih" pobuda (bliska) ljudska prošlost..ili to da u današnjem svijetu žene i proganjaju, muče, sakate, prodaju...iz navike. i onda to još nazovu kulturom. mozda sam offtopic. ma nisam. :/
liquid running...

Avatar
nimfomanka
Postovi: 1673
Pridružen/a: 02 stu 2005 21:42
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Lokacija: u šumarku skrivenom

Post Postao/la nimfomanka » 25 stu 2006 00:07

ma film je milina naspram knjige. Isplati se knjigu pročitati da bi dobila uvid u inkviziciju. Ispalti se.....al predlažem da neke stranice ipak preskočiš...

call_me_not
Postovi: 3418
Pridružen/a: 22 stu 2005 20:13

Post Postao/la call_me_not » 25 stu 2006 00:07

vjestice su izmisljeni pojam. razlozi koje je crkva davala 'vjesticama' samo kriju oprave razloge spaljivanja5 milijuna zena diljem evrope. mi smo naravno samo mali odjek tih dogadjanja.
zakaj je Kat. crkva spaljivala bas zene? radi konkurencije.
najme, kršćanska teologija je od početka bila ustanovljena na boli i patnji. Bilo koje polje ljudskog nastojanja da ih pokuša umanjiti, bilo je unaprijed osuđeno na neprijateljstvo iz crkvenih redova. Osim toga, o bolestima je Biblija uvijek poučavala da su rezultat djelovanje Boga ili zlih duhova. Kršćanske teolozi su oduvijek gledali na bol kod porođaja kao rezultat od kletve Boga na Evu i sve njezine potomke; za neposluh Njegove naredbe. kako je Eva vikala u bolima donoseći na svijet svoju djecu, tako moraju sve žene kroz povijest činiti isto (osim Djevice Marije). Bol je bio podsjetnik na Pad. Tako su učili teolozi. pomagati zenama pri porodu bilo je ravno sotonskom cinu. a porod su obavljale zene. zato su prvo babice, a potom i kako se kome htjelo proglasavane vjesticama, sotonskim kcerima. pronalazenje anestezije za žene u porodu proglaseno je sotonskim izumom. pocelo se od babica, pa nastavilo dalje.
tako je Kat crkva 500 god palila zene i za oko cca 1000 godina zaustavila razvoj racionalne medicine.
mashala.
zvir i bestimja.

Avatar
nimfomanka
Postovi: 1673
Pridružen/a: 02 stu 2005 21:42
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Lokacija: u šumarku skrivenom

Post Postao/la nimfomanka » 25 stu 2006 00:11

call_me_slut je napisao/la:vjestice su izmisljeni pojam. razlozi koje je crkva davala 'vjesticama' samo kriju oprave razloge spaljivanja5 milijuna zena diljem evrope. mi smo naravno samo mali odjek tih dogadjanja.
zakaj je Kat. crkva spaljivala bas zene? radi konkurencije.
najme, kršćanska teologija je od početka bila ustanovljena na boli i patnji. Bilo koje polje ljudskog nastojanja da ih pokuša umanjiti, bilo je unaprijed osuđeno na neprijateljstvo iz crkvenih redova. Osim toga, o bolestima je Biblija uvijek poučavala da su rezultat djelovanje Boga ili zlih duhova. Kršćanske teolozi su oduvijek gledali na bol kod porođaja kao rezultat od kletve Boga na Evu i sve njezine potomke; za neposluh Njegove naredbe. kako je Eva vikala u bolima donoseći na svijet svoju djecu, tako moraju sve žene kroz povijest činiti isto (osim Djevice Marije). Bol je bio podsjetnik na Pad. Tako su učili teolozi. pomagati zenama pri porodu bilo je ravno sotonskom cinu. a porod su obavljale zene. zato su prvo babice, a potom i kako se kome htjelo proglasavane vjesticama, sotonskim kcerima. pronalazenje anestezije za žene u porodu proglaseno je sotonskim izumom. pocelo se od babica, pa nastavilo dalje.
tako je Kat crkva 500 god palila zene i za oko cca 1000 godina zaustavila razvoj racionalne medicine.
mashala.
tak je!!! Sve je to jako u k****! Mislim da je nužno špoznavati žensku povijest da bi si mogle osigurati kakvu takvu budćnost.

call_me_not
Postovi: 3418
Pridružen/a: 22 stu 2005 20:13

Post Postao/la call_me_not » 25 stu 2006 00:23

mislis? zanimljivo mi je da je zemlja koja je zmslila inkviziciju recimo jedna spanjolska legalizirala gay brakove. kaj da se mislim o proslosti?
zvir i bestimja.

Avatar
nimfomanka
Postovi: 1673
Pridružen/a: 02 stu 2005 21:42
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Lokacija: u šumarku skrivenom

Post Postao/la nimfomanka » 25 stu 2006 00:30

to je bilo pre 4 i više stoljeća. Španjolci su napredovali-sapunice,gay likovi u njima,sise se naveliko pokazuju.......Španjolci napreduju.....

call_me_not
Postovi: 3418
Pridružen/a: 22 stu 2005 20:13

Post Postao/la call_me_not » 25 stu 2006 00:34

kaj ce im onda zenska povijest? :o
zvir i bestimja.

Avatar
nimfomanka
Postovi: 1673
Pridružen/a: 02 stu 2005 21:42
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Lokacija: u šumarku skrivenom

Post Postao/la nimfomanka » 25 stu 2006 00:42

za niš..... Glavno da ima cice i guzu........
Kaj se tiče povijesti žena i lgtb zajednice,vidjela sam jednu ok knjigu- Gay life and culture.

Avatar
sumrak_zivota
Postovi: 1183
Pridružen/a: 08 srp 2006 23:52
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Lokacija: u mislima

Post Postao/la sumrak_zivota » 25 stu 2006 13:18

da, knjiga je bas potpuna. nije samo puko nabacivanje fotografija i nekog lijevog teksta, nego je bas odredena i temeljita. to sam zakljucila po vremenu kojem je knjiga provela u rukama moje drage! ima se sto za citati.
jelda? :)
______

Avatar
tamara3
Just tax the stupid people.
Postovi: 8744
Pridružen/a: 01 stu 2005 16:44
Spol/rod: žensko
Status: U životnom partnerstvu
Lokacija: Oblačić.
Kontakt:

Post Postao/la tamara3 » 25 stu 2006 18:24

rijetka ptica je napisao/la:tam, skicni na ovu stranicu http://www.hermetics.org/ebooks.html
imas pod wicca, pri dnu, tr5aženu knjigu..doduše na eng, ali.. ;)
Ne smeta, bacit ću oko, thanks :).

Odgovorite