Hrvatska 2020.

Teme vezane uz aktivizam, djelovanje domaćih/stranih udruga, Pride, coming out, politiku i sve tome slično.
Odgovorite
Avatar
Popeye
Postovi: 2096
Pridružen/a: 17 tra 2007 14:24

Hrvatska 2020.

Post Postao/la Popeye » 29 srp 2009 19:23

ljetna fjaka, pa malo razmišljah o tome kako će izgledati gay život u hrvatskoj u budućnosti. recimo, 2020. godine...

i evo sto ja predvidjam: imat cemo gay brak, mozda i usvajanje djece. normalan, dakle out gay zivot ce biti moguc u istri, rijeci, cakovcu, varazdinu i naravno zagrebu. uz zagreb pride ce postojati jos rijecki, istarski i jos nekoliko. u siroj javnosti bit ce vecinski prihvacen stav kako je gay ok. u zagrebu ce postojati safe house za gay klince koji su pobjegli od homofobnih roditelja ili su pak izbaceni. na najcitanijim portalima bit ce i (popularne) gay kolumne. imat cemo oko 50tak out celebrityja i javnih licnosti ove ili one vrste. imat cemo barem jednog out pedera u saboru. itd...

sta vi mislite, kakva nas LGBTIQ buducnost u hrvatskoj ocekuje?
:D

Avatar
nika331
Postovi: 344
Pridružen/a: 03 stu 2005 21:22
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Lokacija: zagreb

Post Postao/la nika331 » 29 srp 2009 20:48

bogati pederi i siromašne lezbe, trandže prostitutke na cesti i recimo queer showovi svaku večer duž ilice
from my cold blooded hands!

lulu
Postovi: 89
Pridružen/a: 04 svi 2008 11:16

Re: Hrvatska 2020.

Post Postao/la lulu » 30 srp 2009 15:54

Popeye je napisao/la:ljetna fjaka, pa malo razmišljah o tome kako će izgledati gay život u hrvatskoj u budućnosti. recimo, 2020. godine...

i evo sto ja predvidjam: imat cemo gay brak, mozda i usvajanje djece. normalan, dakle out gay zivot ce biti moguc u istri, rijeci, cakovcu, varazdinu i naravno zagrebu. uz zagreb pride ce postojati jos rijecki, istarski i jos nekoliko. u siroj javnosti bit ce vecinski prihvacen stav kako je gay ok. u zagrebu ce postojati safe house za gay klince koji su pobjegli od homofobnih roditelja ili su pak izbaceni. na najcitanijim portalima bit ce i (popularne) gay kolumne. imat cemo oko 50tak out celebrityja i javnih licnosti ove ili one vrste. imat cemo barem jednog out pedera u saboru. itd...

sta vi mislite, kakva nas LGBTIQ buducnost u hrvatskoj ocekuje?
:D
iz tvojih usta u božje uši. ;)
aj mi još predvidi slavne hr zbele!

ali uvijek sam se pitala zakaj riječani nemaju pride?
mislim da bi bil puno liberalniji od zagrebačkog.

Avatar
tamara3
Just tax the stupid people.
Postovi: 8744
Pridružen/a: 01 stu 2005 16:44
Spol/rod: žensko
Status: U životnom partnerstvu
Lokacija: Oblačić.
Kontakt:

Post Postao/la tamara3 » 30 srp 2009 16:03

Predviđam desnicu na vlasti, još uvijek polulegalan (ako uopće) status LGBT populacije, mislim da su brakovi i izjednačavanje prava, a kamoli posvajanje djece malo prebajkovita vizija.

Istina je da me trenutno rastura glava i da je moj stav obojen tom i činjenicom da mi je koma vruće, no unatoč tome mi se čini kako u rvackoj rastu neoprimitivizam i konzervativnost te kako iste postaju čak poželjne karakteristike, a budući da smo preskočili nekakvu liberalnu povijesnu fazu i da je globalna političko-ekonomska situacija u potpunom kurcu, ne znam baš imamo li se čemu radovati u tom smislu.

call_me_not
Postovi: 3418
Pridružen/a: 22 stu 2005 20:13

Post Postao/la call_me_not » 02 kol 2009 19:53

gdje nestade ljetno raspolozenje pobogu? pojela te vrucina? :o

lulu
Postovi: 89
Pridružen/a: 04 svi 2008 11:16

Post Postao/la lulu » 03 kol 2009 00:10

ljudi ovo je tak fora tema. ajmo malo vaših predviđanja :D

Plague

Post Postao/la Plague » 10 kol 2009 15:59

tamara3 je napisao/la:Predviđam desnicu na vlasti, još uvijek polulegalan (ako uopće) status LGBT populacije, mislim da su brakovi i izjednačavanje prava, a kamoli posvajanje djece malo prebajkovita vizija.

Istina je da me trenutno rastura glava i da je moj stav obojen tom i činjenicom da mi je koma vruće, no unatoč tome mi se čini kako u rvackoj rastu neoprimitivizam i konzervativnost te kako iste postaju čak poželjne karakteristike, a budući da smo preskočili nekakvu liberalnu povijesnu fazu i da je globalna političko-ekonomska situacija u potpunom kurcu, ne znam baš imamo li se čemu radovati u tom smislu.
Deprimiras me...
Odo se rezat :(

Meni se cini da moze samo bit bolje ili isto, nikako ne gore.. :cool:

Avatar
Popeye
Postovi: 2096
Pridružen/a: 17 tra 2007 14:24

Post Postao/la Popeye » 10 kol 2009 17:20

well, drustvene promjene se nikada ne dogadjaju same od sebe, nego uvijek i jedino ako netko na njima radi. primjera iz povijesti je toliko da mi se cini deplasiranim uopce neki konkretan navoditi.

no svakako treba napomenuti da drustvene promjene kada je rijec o pravima manjina redovito dolaze iz tih manjinskih ili diskriminiranih drustvenih skupina. npr, zene su pravo glasa dobile jer su ga desetljecima sustavno trazile i borile se za njega, a ne zato jer su muskarci sami od sebe pomislili kako je jako nepravedno sto zene ne mogu glasati na izborima.

dakle, da bi hrvatska 2020. godine bila jedna uvelike normalna drzava kada je rijec o pravima i svakodnevici lgbtiq osoba (sto su danas, recimo, cijela zapadna europa, veliki dijelovi SAD-a, kanada itd) potrebno je napraviti cijeli niz konkretnih stvari, a njih trebaju napraviti bas lgbtiq osobe. kao sto glasi meni jako drag citat aldousa huxleya - liberties are not given, they are taken.

naravno, potpuno je moguce i realno da u hrvatskoj stanje prava i zivota lgbtiq osoba 2020. godine bude jednako ili tek neznatno bolje nego sto je danas (a danas nije bas dobro), no ako doista bude tako, moramo shvatiti i prihvatiti da je za to odgovornost velikim dijelom nasa, lgbtiq zajednice/ljudi koji sada zivimo u hrvatskoj. jer nismo ucinili (dovoljno) da stvari postanu bolje.

zato nikada ne gledam fatalisticki, jer nas moderna povijest i sociologija uce da se drustvo moze na vrlo konkretan i efikasan nacin a kroz relativno kratak period (a deset ili dvadeset godina su u tom smislu doista kratak period!) promijeniti znacajno na bolje.

ipak cu navesti dva konkretna primjera za kraj :D
1. spanjolska
1975. godine umire franco, prava demokracija im dolazi 1982. godine, u EU ulaze 1986. godine itd... 2005. godine spanjolska izglasava gay brak i pravo na usvajanja djece, potpuno izjednacavajuci gay i str8 osobe pred zakonom. dakle, od smrti franca (tvrdokornog fasiste i ultrakatolika, za vrijeme cije vlasti nije bio dozvoljen cak ni razvod braka) do toga da spanjolska i drzavnom politikom postaje (manje-vise) najgay-friendly zemlja na planetu je proslo 30 godina. to se, naravno, nije desilo samo od sebe i to nije nikako bi nekakav fiktivni prirodan tijek stvari, nego je to ostvareno bas jer se stalno radilo na tome da spanjolska kakva je danas bude moguca. a najvise (kako i treba) su na tome radili spanjolski pederi i lezbe, jer u pitanju su njihovi zivoti, ciji su kvalitet htjeli poboljsati.

2. SAD
rosa parks je 1955. godine odbila ustati bjelcu s mjesta u autobusu. 1963. godine martin luther king organizira veliki crnacki marš na washington i odrzava svoj poznati 'i have a dream'-govor. 1967. godine na vrhovni sud imenovan je prvi crnac (thurgood marshall). 2008. godine crnac postaje predsjednik.
generacija rose parks se, dakle, borila za takvu "banalnost" da sjedi u busu gdje hoce, a ne gdje im bijelci odrede. ta generacija nije ni pomisljala da je 1961. godine rodjen buduci prvi crni predsjednik amerike. a obama to nikada ne bi postao da nije bilo rose parks, martina luthera kinga i mnogih drugih koji su na ovaj ili onaj nacin probijali zidove i pomicali granice.

i bas zahvaljujuci svemu tome nije uopce utopija misliti da je realno da u hrvatskoj 2020. godine bude kao sto napisah u prvom postu... ovisi o nama ponajvise. :)

Avatar
tamara3
Just tax the stupid people.
Postovi: 8744
Pridružen/a: 01 stu 2005 16:44
Spol/rod: žensko
Status: U životnom partnerstvu
Lokacija: Oblačić.
Kontakt:

Post Postao/la tamara3 » 11 kol 2009 08:39

Ja samo govorim da se razdoblja počesto ciklički izmjenjuju, ništa ne ide samo u jednome smjeru, to jest ako je nešto krenulo bit liberalno i demokratsko, ništa ne jamči da će tako i ostat zauvijek i pretvorit se u savršeni svijet. Pa pogledaj Njemačku između dva rata, u Berlinu si imao klubove i izlazile su čak dvoje novine za lezbijke, dok se to nije zabranilo i sve ošlo u krasni.

Nisam pesimistična, jer da jesam, ponajprije ne bih bila tu niti radila to što radim, jer I have a dream too. Samo pokušavam sagledat rvacku iz ove perspektive, ogrezlu u neoprimitivizam i ćudoređe na svakom koraku, s vodećom garniturom na čelu, u svjetlu opće apatije i pasivnosti. Pa mi iz tog lonca ništa pretjerano primamljivo ne miriše.

lana
Sestra Nanut 1
Postovi: 1540
Pridružen/a: 02 stu 2005 00:40

Post Postao/la lana » 11 kol 2009 09:12

Agree with Tamara.

Avatar
satine
Postovi: 80
Pridružen/a: 29 pro 2007 12:48

Post Postao/la satine » 11 kol 2009 11:24

ne bih baš koristila neku analogiju s drugim zemljama, pošto je komparacija dosta far-fetched jer živimo u vrlo specifičnim socio-političkim uvjetima, u sasvim drugom razdoblju. rosa parks vs. današnja situacija homoseksualaca u hrvatskoj? kreativno. ali realno gledano, slažem se s tamarom.

Avatar
Popeye
Postovi: 2096
Pridružen/a: 17 tra 2007 14:24

Post Postao/la Popeye » 16 kol 2009 18:36

naravno, dijagnosticirati da je stanje grozno i da se ionako nista ne moze promijeniti na bolje zapravo oslobadja pojedinca odgovornosti da se gradjanski djeluje i bori za promjene... to je prilicno ugodna pozicija :P

call_me_not
Postovi: 3418
Pridružen/a: 22 stu 2005 20:13

Post Postao/la call_me_not » 16 kol 2009 23:58

akcija= motivacija x svijest da je promjena moguca.
dakle, sto su motivacija i svijest vece, veca je sansa za akcijom.
uz sve obrnuto proporcionalne vrijednosti.

Avatar
Popeye
Postovi: 2096
Pridružen/a: 17 tra 2007 14:24

Post Postao/la Popeye » 17 kol 2009 00:23

tamara3 je napisao/la:
Nisam pesimistična, jer da jesam, ponajprije ne bih bila tu niti radila to što radim, jer I have a dream too. Samo pokušavam sagledat rvacku iz ove perspektive, ogrezlu u neoprimitivizam i ćudoređe na svakom koraku, s vodećom garniturom na čelu, u svjetlu opće apatije i pasivnosti. Pa mi iz tog lonca ništa pretjerano primamljivo ne miriše.
apatija nije opca, naprotiv. meni se cini da se gradjani hrvatske (ili barem pojedine drustvene skupine) polako ali sigurno oslobadjaju i da se dogadjaju pozitivne promjene. jedna od takvih je, primjerice, studentska blokada, jedna od najvaznijih i najljepsih stvari koje su se dogodile u hrvatskoj od njenog osamostaljenja.

no, zapravo se vecinom slazem s tvojom dijagnozom, no ona se meni cini kao dobar pocetak, a ne neslomljiva kletva. trenutno stanje otvara nam razne mogucnosti, dugorocno smo zrtve "hrvatskog lonca" samo ako se prepustimo tome da nas se skuha u njemu.
satine je napisao/la:ne bih baš koristila neku analogiju s drugim zemljama, pošto je komparacija dosta far-fetched jer živimo u vrlo specifičnim socio-političkim uvjetima, u sasvim drugom razdoblju.
ne smatram hrvatsku jedinstvenom i prelijepom pahuljicom koja se opire komparaciji s ostatkom svijeta. nije mi jasno zasto je usporedba hrvatske i spanjolske far-fetched, kao ni koji su to "vrlo specificni socio-politicki uvjeti" u kojima se hrvatska nalazi a da se nesto tako nikada nigdje nikome drugome nije na svijetu desilo....
rosa parks vs. današnja situacija homoseksualaca u hrvatskoj? kreativno. ali realno gledano, slažem se s tamarom.
primjer borbe americkih crnaca za svoja prava naveden je zbog toga da se ukaze kako se drustvene promjene u suvremenom dobu manje-vise odvijaju po istom obrascu. kljucan je uvijek trenutak kada diskriminirana skupina shvati da i ona ima moc, te tu moc pocne koristiti.

Avatar
tamara3
Just tax the stupid people.
Postovi: 8744
Pridružen/a: 01 stu 2005 16:44
Spol/rod: žensko
Status: U životnom partnerstvu
Lokacija: Oblačić.
Kontakt:

Post Postao/la tamara3 » 17 kol 2009 08:31

Neslomljiva kletva nipošto, prva bih radije umrla nego se pomirila s tim.

Avatar
satine
Postovi: 80
Pridružen/a: 29 pro 2007 12:48

Post Postao/la satine » 17 kol 2009 09:50

daleko od toga da je hrvatska jedinstvena i prelijepa...pahuljica? :?
nisam to ni implicirala. mislim da nema potrebe za elaboracijom analogije - prilično je jasno o čemu se radi. ono što sam htjela naglasiti je specifičnost svake borbe i situacije. naravno da empowerment marginalizirane skupine može poslužiti kao motivacija, inspiracija ili štogod, no ako ćemo konkretno društveno djelovati, ne možemo ignorirati specifičnost koncepta 'prava homoseksualaca u hrvatskoj - danas'. polazeći od toga možemo biti djelotvorni, svesni lokaliteta iz kojeg nastojimo vršiti promjene. to htjedoh reći. a realna dijagnoza - s dozom pesimizma - ne vodi u apatiju smatram - već obrnuto. :wink:

Avatar
far out
Postovi: 1468
Pridružen/a: 22 sij 2007 13:18
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: U vezi
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la far out » 17 kol 2009 11:09

2020. ista situacija kao i sad. 2050. pomak.

Avatar
Popeye
Postovi: 2096
Pridružen/a: 17 tra 2007 14:24

Post Postao/la Popeye » 18 kol 2009 03:57

satine je napisao/la:ono što sam htjela naglasiti je specifičnost svake borbe i situacije. naravno da empowerment marginalizirane skupine može poslužiti kao motivacija, inspiracija ili štogod, no ako ćemo konkretno društveno djelovati, ne možemo ignorirati specifičnost koncepta 'prava homoseksualaca u hrvatskoj - danas'. polazeći od toga možemo biti djelotvorni, svesni lokaliteta iz kojeg nastojimo vršiti promjene.
pa tko ignorira? :D

Avatar
satine
Postovi: 80
Pridružen/a: 29 pro 2007 12:48

Post Postao/la satine » 18 kol 2009 08:36

tko ignorira? da odgovorim: ''ti ne ignoriras?'' ocito ne, ako raspravljamo o ovoj temi. ignorirati - u smislu 'uzeti kao irelenantno' ili 'podcijeniti vaznost' - eto, objasnih upotrebljenu rijec. premda se sve svodi na isto. the future - for now- looks bleak. i sto cemo poduzeti...?

Avatar
Popeye
Postovi: 2096
Pridružen/a: 17 tra 2007 14:24

Post Postao/la Popeye » 18 kol 2009 14:16

satine je napisao/la:the future - for now- looks bleak.
mislim da se bas i ne primijecuje kolike su se stvari promijenile na bolje u ovom desetljecu. odnosno, kao da se zaboravlja da je i prije nekoliko godina situacija za lgbtiq osobe bila losija nego sto je danas. s druge strane, moglo je i mnogo bolje i mnogo vise, cesto se dogadjalo da jedan korak naprijed izazova dva koraka u nazad. takodjer, gay aktivisti su zakazali u nekim kljucnim situacijama, te je previse vremena izgubljeno na promasene ideje i gluposti.

no meni se buducnost ne cini bleak, nego obecavajucom, ponajvise zbog dvije stvari:
1. novih generacija lgbtiq osoba kojima coming out postaje nesto defaultno, jer zele normalan zivot
2. jasnom artikuliranju u javnosti ali i lgbtiq zajednici ideja i politika koje mijenjaju postojece stanje
i sto cemo poduzeti...?
ja poduzimam. ti? :)

Avatar
satine
Postovi: 80
Pridružen/a: 29 pro 2007 12:48

Post Postao/la satine » 18 kol 2009 15:23

naravno, po spomenutim točkama dapače.

Avatar
Popeye
Postovi: 2096
Pridružen/a: 17 tra 2007 14:24

Post Postao/la Popeye » 19 kol 2009 13:36

naravno, ono sto lgbtiq zajednici jako treba, ako ne odmah, onda u roku od dvije-tri godine, jest sigurna kuca za gay klince, koje roditelji izbacuju i maltretiraju... time se, koliko znam, ne bavi trenutno ni jedna aktivisticka udruga, nazalost...

Ameli
Postovi: 6513
Pridružen/a: 16 kol 2007 23:18

Post Postao/la Ameli » 19 kol 2009 18:46

to kao za nesto desetak godina, pa bit ce puno promjena, ove mrcine mozda pocrkaju, pa dodju im djeca, koja ce biti jos gora, Hrvatska, ka punopravni clan EU, al nece to biti "nase", placat cemo koji euro, da osuncamo guzu, jer sve ce biti private..sva prava, ostat ce samo na papiru, za bilo koju manjinu, pa i vecinu, narod se preseljava na zapad, di ga docekuju toljagama, ocevina prodana :o ..
@ iskreno, zanima me priroda, tektonske ploce, naveliko se pomicu, nevrimena, poplave, bolestine, asteroidi :eek: ..ma iskreno tko ziv-tko mrtav do 2020..neman vrimena za prognoze, jer osim zabave, nezahvalne su, za sve..mada je tesko tako zivjeti, ali kako ide: -zivi svaki dan, ka da je posljednji :D
p.s. samo jedino sto me u misli baci, to je moje maleno, sto nju sve ceka???

Avatar
Zbrkica
Postovi: 962
Pridružen/a: 15 sij 2009 13:14
Spol/rod: žensko

Post Postao/la Zbrkica » 20 kol 2009 09:58

Homoseksualci i biseksualci su konačno prihvaćeni ko ljudi jel i imaju sva prava ko i svaki čovjek... e onda se pučanstvo pobunilo, izašlo na ulice sa transparentima, dernjavom, pištoljima, čak i zračnim puškama, lopatama, metlama i prosvjedovalo protiv toga.. i tak je bilo mjesecima, pola Hrvatske spaljeno, ljudi drugačije sex orijent. se skrivaju po skrovištima.. :eek:

Šalim se :o

Bit će bolje definitivno nego sad.. a sad koliko bolje, nadam se da ću vidjet :D
slika

call_me_not
Postovi: 3418
Pridružen/a: 22 stu 2005 20:13

Post Postao/la call_me_not » 20 kol 2009 21:15

PA zAGREB PRIDE-u 2020 javno ce se pojaviti policajci, profesori, nastavnici, ljudi iz bandicevog ureda (da, on ce jos uvijek bit gradonaclenik :D), doktori...i javno ce se znat da su i oni lgbt populacija.
that is mz dream :)

Odgovorite