outanje nećacima

Teme vezane uz aktivizam, djelovanje domaćih/stranih udruga, Pride, coming out, politiku i sve tome slično.
Odgovorite
Avatar
alice
Postovi: 1332
Pridružen/a: 24 sij 2009 16:02
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Lokacija: in Wonderland

outanje nećacima

Post Postao/la alice » 30 ruj 2009 23:05

ok...uvijek sam mislila da imam dovoljno vremena da se na to pripremim, ali izgleda da su u tom periodu mog 'ah, oni su još mali' , klinci počeli kužiti neke stvari.. malena me nećakinja, koja ima sedam godina nedavno pitala nešto u stilu... 'teta, ako ti imaš kratku kosu... to znači... da voliš... DEČKE?' pitanje je samo vremena kad će postaviti pravo pitanje, jer očito je da se u njenoj maloj pametnoj glavici kuha zaključak! sada vas pitam.... kada je to najbolje napraviti, jel uopće to pametno napraviti s obzirom da su oni još djeca -svi znamo da se u prvom razredu vole praviti važni kako oni imaju nešto što drugi nemaju pa se zapravo bojim da bi mala mogla bubnuti to u školi i da bi je mogli zadirkivati!
i da napomenem- sestri nikad otvoreno nisam rekla da sam lezbijka, no , svi oni to znaju, samo .. eto- takva smo obitelj koja ne priča mnogo o važnim stvarima.
KADA? KAKO? i ako me pita nešto dodatno..bože, šta da maloj kažem.. ? što to teta radi sa drugim tetama?!?!
ajaj...
'At the center of non-violence stands the principle of love.'
Martin Luther King

Avatar
_rea_
Postovi: 415
Pridružen/a: 14 ožu 2008 01:35
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Lokacija: LaiBach :)

Post Postao/la _rea_ » 30 ruj 2009 23:18

pitanje outanja je uvijek tesko, kad su djeca u pitanju...
ja osobno mislim, da prije nego se spustas u teske razgovore s malima, razgovaraj sa sestrom...
to je prvi savjet, koji mi je pao na pamet...jer ako bi odlucila nesto objasnjavat u vezi svoje homosexualnosti bez njezine dozvole, moglo bi doc do sranja, pogotovo ako doma ne pricate o tome i ako to nije bas a known fact o tebi. I jos, malo pretrazi teren, koliko mali uopce znaju o tome...
Mislim, da sestra ima pravo znat, da razmisljas o tome i moras postovat njezinu zelju, pa bilo kakva bila, to su ipak njezina djeca.
***"Lose everything and what is real will still remain"***

Avatar
alice
Postovi: 1332
Pridružen/a: 24 sij 2009 16:02
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Lokacija: in Wonderland

Post Postao/la alice » 30 ruj 2009 23:20

ma ja definitivno planiram prije svega popričat sa sestrom. no...s obzirom na reakcije šogora, prosto se bojim njihovog odgovora. reakcije, štogod
'At the center of non-violence stands the principle of love.'
Martin Luther King

Avatar
lucretia
Postovi: 1214
Pridružen/a: 06 tra 2009 13:28
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: U vezi
Lokacija: in the moonlight

Post Postao/la lucretia » 01 lis 2009 15:25

a da jednostavno budeš obična teta, a objašnjavanje prepustiš sestri? ipak će ona najbolje znati kako to prikazati vlastitom djetetu..
We serve an old moan in a dry season
A lighthouse keeper in the desert sun
Dreamers of sleepers and white treason
We dream of rain and the history of the gun
There's a lighthouse in the middle of Prussia
A white house in a red square
I'm living in films for the sake of Russia
A Kino Runner for the DDR

Avatar
alice
Postovi: 1332
Pridružen/a: 24 sij 2009 16:02
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Lokacija: in Wonderland

Post Postao/la alice » 01 lis 2009 17:54

hmm...znači kad dijete pita jel volim cure-da kažem NE? :?
'At the center of non-violence stands the principle of love.'
Martin Luther King

ovaya
Postovi: 29
Pridružen/a: 16 stu 2008 21:37

Post Postao/la ovaya » 01 lis 2009 20:04

slažem se s curama gore - svakako trebaš prvo razgovarati sa sestrom. i zašto bi tu trebao šogor biti uključen? popričaj s njom sama.
da su klinci nešto veći, npr. 14, 15 god onda bi imalo smisla da ti sama s njima o toj temi raspravljaš no ovako su premali da procjeniš što i kako im objasniti a da njihovi roditelji/mama nisu s time upoznati.
vrlo vjerojatno te neće baš tako direktno (više) pitati.. a ako i dođe ponovno ta tema reci joj da teta voli i nju, i prijatelje, i mamu i tatu... i da svi mi volimo puno osoba samo svakoga na neki posebni način... ili nešto tako da joj ne lažeš a opet da joj ne kažeš direktno. eto, ja bih tako.
kako god, sretno. i budi im dobra teta - tvoja seksualna orijentacija je tek jedan mali dio tebe, usputna stvar koja ne bi trebala mijenjati ništa.

:)

Bash
Postovi: 6512
Pridružen/a: 07 kol 2009 12:56

Post Postao/la Bash » 01 lis 2009 22:51

alice je napisao/la:hmm...znači kad dijete pita jel volim cure-da kažem NE? :?
pa ne vjerujem da ce te dijete uskoro to pitat. iz onog sta si rekla u prvom postu, ne bih rekla da ona imalo dolazi do zakljucka da volis cure. Prije mi se cini da tebi to dolazi kao neka potreba :) ako te eksplicitno pita to, a znas da joj mama nije nista objasnjavala o tome, radije jednostavno promijeni temu (lagat nemoj) i mamu obavijesti da je dosao dan za razgovor o seksualnosti..

Avatar
lucretia
Postovi: 1214
Pridružen/a: 06 tra 2009 13:28
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: U vezi
Lokacija: in the moonlight

Post Postao/la lucretia » 02 lis 2009 12:54

alice je napisao/la:hmm...znači kad dijete pita jel volim cure-da kažem NE? :?
slažem se s ovim:
ovaya je napisao/la: vrlo vjerojatno te neće baš tako direktno (više) pitati.. a ako i dođe ponovno ta tema reci joj da teta voli i nju, i prijatelje, i mamu i tatu... i da svi mi volimo puno osoba samo svakoga na neki posebni način... ili nešto tako da joj ne lažeš a opet da joj ne kažeš direktno. eto, ja bih tako.
:wink:
We serve an old moan in a dry season
A lighthouse keeper in the desert sun
Dreamers of sleepers and white treason
We dream of rain and the history of the gun
There's a lighthouse in the middle of Prussia
A white house in a red square
I'm living in films for the sake of Russia
A Kino Runner for the DDR

Avatar
pineapple14
Postovi: 425
Pridružen/a: 28 lis 2007 13:40
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Lokacija: inozemstvo

Post Postao/la pineapple14 » 02 lis 2009 16:07

Hm, pa ne bih se baš kladila u to da dijete ne bi pitalo takvo pitanje. Djeca su vrlo direktna i ne poznaju te naše nepisane norme.
Osobno bih da me dijete pita tako nešto odgovorila istinu, jer glupo mi je da skrivam nešto što se ionako već zna niti mislim da je fer prema djetetu da mu se mulja štogod roditelji mislili o tome... Ionako ne razumijem kako bi roditelji mogli spriječiti djecu da saznaju da je autorica lezba niti kakve to veze ima s njima, ionako im neće recitirati "lezbijski manifest" !? Djeca imaju pravo na istinu, pogotovo na ovako beznačajnu koja se ničim ne dira u njegovu dobrobit i egzistenciju...

Avatar
tamara3
Just tax the stupid people.
Postovi: 8744
Pridružen/a: 01 stu 2005 16:44
Spol/rod: žensko
Status: U životnom partnerstvu
Lokacija: Oblačić.
Kontakt:

Post Postao/la tamara3 » 02 lis 2009 16:28

Yeah right, pa da se isposvađa i sa sestrom i sa svima u familiji. Naročito ako su, kako kaže, zatvoreni i ne razgovaraju o takvim stvarima.

Avatar
pineapple14
Postovi: 425
Pridružen/a: 28 lis 2007 13:40
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Lokacija: inozemstvo

Post Postao/la pineapple14 » 02 lis 2009 16:30

A čuj, odluka je na njoj. U krajnjoj liniji dijete će ionako za par godina znat istinu tako da mi nije jasno koji je cilj skrivanja... Ako misli da će joj tako biti lakše, neka prešuti istinu i to je to, ionako je rekla da svi znaju da je gay

Avatar
tamara3
Just tax the stupid people.
Postovi: 8744
Pridružen/a: 01 stu 2005 16:44
Spol/rod: žensko
Status: U životnom partnerstvu
Lokacija: Oblačić.
Kontakt:

Post Postao/la tamara3 » 02 lis 2009 16:35

Pa "cilj skrivanja" je naprosto taktiziranje i odabir pravog trenutka da se žena outa ako to bude htjela, zato valjda i pita za savjet.
Nije isto kad "svi znaju" ali nitko o tome ne govori i kad stvarno znaju i uvažavaju činjenicu da je alice lezbijka te je uključuju u život obitelji kao i sve ostale koji imaju partnere suprotnog spola.

Avatar
alice
Postovi: 1332
Pridružen/a: 24 sij 2009 16:02
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Lokacija: in Wonderland

Post Postao/la alice » 02 lis 2009 19:56

tamara3 je napisao/la:Yeah right, pa da se isposvađa i sa sestrom i sa svima u familiji. Naročito ako su, kako kaže, zatvoreni i ne razgovaraju o takvim stvarima.
upravo to! i ne bih se složila sa nekima koji misle da malena to uskoro neće pitati- s obzirom na zamuckivanje prilikom postavljanja pitanja vjerujem da je samo pitanje vremena kad će joj se kockice posložiti u toj maloj pametnoj glavici... tako da.. ne bih preko sestrine volje, ali isto tako ne bih maloj muljala. i sad, treba balansirati!
the kids today are just too smart! uz možebitni komentar koji je mogla čut doma od strane šogora, do utjecaja televizije, do tog da je dijete pametno... ne bih lagala... a opet..
'At the center of non-violence stands the principle of love.'
Martin Luther King

Avatar
tamara3
Just tax the stupid people.
Postovi: 8744
Pridružen/a: 01 stu 2005 16:44
Spol/rod: žensko
Status: U životnom partnerstvu
Lokacija: Oblačić.
Kontakt:

Post Postao/la tamara3 » 02 lis 2009 20:15

Pa ne znam, ja bih na tvome mjestu svakako prvo probala pričati sa sestrom, ipak joj je ona mama i moglo bi bit frke ako maloj nešto kažeš bez njezina znanja (pretpostavljam).
Ali to onda vjerojatno za tebe znači višestruki coming out (pod uvjetom da preko sestre sazna i ostatak obitelji/prijatelja/ne znam), pa mislim da bi trebala razmisliti jel ti se to da i općenito razmotriti sve moguće scenarije. Sad, ne znam koliko imaš godina, s kim živiš, jesi li ekonomski ovisna o roditeljima itd., jer sve to može imati utjecaja...

Avatar
sekica63
Postovi: 771
Pridružen/a: 09 srp 2008 17:04
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: Solo

Post Postao/la sekica63 » 02 lis 2009 20:56

Ja ti nenudim savjet, nego malo iskustva vlastitog.
O tvojoj istospolnosti prvo treba biti informisan bar jedan o tvojih roditelja, ako nije? onda sestra ili brat, odvisno je skim živiš? jesili neovisna i zaposlena itd. Jesili ikad iskim razgovarala o sebi. Da skratim, ako nisi razgovarala niskim od napomenutih, onda nemoj ni djetetu govoriti.
ne ruši most, možda nas poveže

Avatar
alice
Postovi: 1332
Pridružen/a: 24 sij 2009 16:02
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Lokacija: in Wonderland

Post Postao/la alice » 03 lis 2009 15:10

ne živim sa svojima već dulje vrijeme, imam 26godina, radim i nisam ovisna o nikome. nekako imam osjećaj da na kraju ni neće biti toliko dramatično, samo što sam po prirodi paničar pa.. ne znam.. razvijam neke lude scenarije!
'At the center of non-violence stands the principle of love.'
Martin Luther King

Avatar
sekica63
Postovi: 771
Pridružen/a: 09 srp 2008 17:04
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: Solo

Post Postao/la sekica63 » 03 lis 2009 20:51

Meni osobno je bilo važno da sam rekla majci, posle toga sam rekla i bratu, a otac je itako preko njih saznao.

Nisu mi aplaudirali, ali nije bilo ni panike... jer smo porodica koja otvoreno razgovara o svemu, i nemješa se u osobne stvari. pošto mi je majka dosta mlada umrla, ja i jedan brat baš detaljno još više pričamo o mojoj usmjerenosti. Mogu reći da se sam sretna što smo takva familija. Svakako pokušaj reći, taj korak kad tad moramo zaradi nas samih napraviti...jer to guši nas koji smo to što jesmo. Ja osobno mislim da svaka pretjerana tajnost općenito eksplodira, i posljedice nisu prijatne. Da skratim, polako korak za korakom... Želim ti svakako sreću :)
ne ruši most, možda nas poveže

Odgovorite