Udruga LORI&Natalia&Sara - predavanje „Put u prosTRANStvo"

Teme vezane uz aktivizam, djelovanje domaćih/stranih udruga, Pride, coming out, politiku i sve tome slično.
Odgovorite
LORI
Postovi: 50
Pridružen/a: 20 sij 2010 17:04
Ja sam: lezbijka
Lokacija: Rijeka
Kontakt:

Udruga LORI&Natalia&Sara - predavanje „Put u prosTRANStvo"

Post Postao/la LORI » 26 tra 2010 20:30

30.4.2010., petak, u 20 sati - Molekula, Delta 5/1 (ex Ivex)
U sklopu Inter(A)kcija #2 - Festivala protiv diskriminacije, u organizaciji udruge Infoshop Skatula iz Rijeke.


Spol i rod kategorije su kojima dijelimo ljude. Uočavanjem ponašanja, oblačenja, izgleda, načina hoda ili sličnog, mi pripisujemo ljudima oko nas da li su „žensko“ ili „muško“. Ovu kategorizaciju vršimo na temelju (patrijarhalnih i seksističkih) uvjetovanih društvenih normi - kreiranih obrazaca što to znači i kako se treba ponašati „žena“, a kako „muškarac“. Međutim, postoji širok spektar različitih načina iskazivanja svog rodnog/spolnog identiteta koji su drukčiji od tradicionalno zadanih uloga. Unutar tog spektra nailazimo i na transrodnost i transeksualnost.

Iako su rodne uloge fluidne i promjenjive (različite su ovisno o kulturalnom kontekstu, povijesnom razdoblju i dr.), društvo ne tolerira nadilaženje nametnutih rodnih uloga. Rodni i spolni identitet i izražavanje istih osnova su diskriminacije (u obitelji, društvu, na radnom mjestu, itd.), psihičkog i fizičkog nasilja te predrasuda i stereotipa. Odnos društva prema transrodnim i transeksualnim osobama, kao i tišina kojom je popraćen, uzrokuje da su ove osobe prisiljene živjeti na margini te nisu u mogućnosti uživati potpun i slobodan život.

Jedan od ciljeva Udruge LORI je prevladavanje/ukidanje binarnog koncepta spola i roda u društvu, povećanje prihvaćenosti transrodnih i transeksualnih osoba u društvu, smanjenje nasilja te ostvarenje i zaštita njihovih ljudskih prava.
Ovo predavanje obuhvatit će osnovnu problematiku transeksualnosti, a posjetitelji/ce će imati priliku i čuti više o životnoj situaciji transeksualnih osoba te s kakvim se problemima susreću u društvu. Gošće na predavanju su Natalia i Sara.

Radi zaštite privatnosti, medijima NIJE dozvoljen ulaz na predavanje, kao ni slikanje sudionika/ca na predavanju.

Odgovorite