koja konkretna prava homosexualci nemaju u odnosu na hetero?

Teme vezane uz aktivizam, djelovanje domaćih/stranih udruga, Pride, coming out, politiku i sve tome slično.
Odgovorite
Avatar
call_me
Postovi: 2892
Pridružen/a: 19 sij 2010 21:17
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: Solo

koja konkretna prava homosexualci nemaju u odnosu na hetero?

Post Postao/la call_me » 03 lip 2010 19:17

hvala.

Avatar
pihach
Postovi: 2541
Pridružen/a: 05 sij 2010 20:40
Status: U vezi
Lokacija: gradski asfalt
Kontakt:

Re: koja konkretna prava homosexualci nemaju u odnosu na hetero?

Post Postao/la pihach » 03 lip 2010 19:19

pa kaj ti nije corbis odgovorio?

Avatar
call_me
Postovi: 2892
Pridružen/a: 19 sij 2010 21:17
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: Solo

Re: koja konkretna prava homosexualci nemaju u odnosu na hetero?

Post Postao/la call_me » 03 lip 2010 23:08

usput. zanima me koja to zakonska prava nemaju?

Avatar
far out
Postovi: 1468
Pridružen/a: 22 sij 2007 13:18
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: U vezi
Lokacija: Zagreb

Re: koja konkretna prava homosexualci nemaju u odnosu na hetero?

Post Postao/la far out » 03 lip 2010 23:09

nije. mene to isto zanima. npr. sto mozemo cura i ja ostvariti od prava koje ima, recimo, jedan bracni par, a sto ne mozemo?

Broken Down Angel
Postovi: 911
Pridružen/a: 24 pro 2006 11:28

Re: koja konkretna prava homosexualci nemaju u odnosu na hetero?

Post Postao/la Broken Down Angel » 03 lip 2010 23:31

Umjesto nabrajanja onog što nemamo, evo što na papiru imamo: http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/306172.html

Avatar
far out
Postovi: 1468
Pridružen/a: 22 sij 2007 13:18
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: U vezi
Lokacija: Zagreb

Re: koja konkretna prava homosexualci nemaju u odnosu na hetero?

Post Postao/la far out » 03 lip 2010 23:39

sto je s posjetima u bolnici? kad se kaze da je to samo 'za obitelj' ili 'muza i zenu'? ovisi li to o dobroj volji onih koji tamo rade ili je to zakonsko pravo? to se, npr. ne spominje na ovom linku.

hvala za link, btw. :pivo:

Broken Down Angel
Postovi: 911
Pridružen/a: 24 pro 2006 11:28

Re: koja konkretna prava homosexualci nemaju u odnosu na hetero?

Post Postao/la Broken Down Angel » 03 lip 2010 23:53

Nema na čemu. =) / Mislim da bolnički posjeti nisu zakonski regulirani. Isto tako niti pravo donošenja odluka o zdravstvenom stanju partnerice ukoliko je ona sama u nemogućnosti formirati odluke tog karaktera.

Avatar
pihach
Postovi: 2541
Pridružen/a: 05 sij 2010 20:40
Status: U vezi
Lokacija: gradski asfalt
Kontakt:

Re: koja konkretna prava homosexualci nemaju u odnosu na hetero?

Post Postao/la pihach » 04 lip 2010 08:30

drugi clanak mi nije jasan..
Istospolna zajednica, u smislu ovoga Zakona, je životna zajednica dviju osoba istog spola koje nisu u braku, izvanbračnoj ili drugoj istospolnoj zajednici, a koja traje najmanje tri godine te koja se temelji na načelima ravnopravnosti partnera, međusobnog poštovanja i pomaganja, te emotivnoj vezanosti partnera.

kak oni znaju da smo cura i ja tri godine u vezi?

bea.zarre
Postovi: 3428
Pridružen/a: 21 sij 2007 12:50
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: U braku

Re: koja konkretna prava homosexualci nemaju u odnosu na hetero?

Post Postao/la bea.zarre » 04 lip 2010 08:45

Kako jadno. Ovdje se govori isključivo o "imovini" i "uzdržavanju". Strašno.
"The play was a great success, but the audience was a disaster." Oscar Wilde

Avatar
far out
Postovi: 1468
Pridružen/a: 22 sij 2007 13:18
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: U vezi
Lokacija: Zagreb

Re: koja konkretna prava homosexualci nemaju u odnosu na hetero?

Post Postao/la far out » 04 lip 2010 09:47

pihach, gledaju te kroz špijunku. :pivo:

bea, bas to.

Avatar
tamara3
Just tax the stupid people.
Postovi: 8744
Pridružen/a: 01 stu 2005 16:44
Spol/rod: žensko
Status: U životnom partnerstvu
Lokacija: Oblačić.
Kontakt:

Re: koja konkretna prava homosexualci nemaju u odnosu na hetero?

Post Postao/la tamara3 » 04 lip 2010 10:04

Bože pitanja :o, pročitajte obiteljski zakon i usporedite sa zakonom o istospolnim zajednicama.
Mi za državu u prvom redu nismo obitelj, pa zato i postoji taj zaseban zakon koji zapravo ne regulira skoro ništa osim nešto malo iz područja imovine.

@pihach, mislim da je to isto ili slično kao i s izvanbračnim zajednicama. Ili morate biti prijavljene na istoj adresi, a ako niste, onda se vjerojatno na sud zovu svjedoci koji mogu potvrditi da ste (bile) u vezi koja traje tri godine.

Avatar
call_me
Postovi: 2892
Pridružen/a: 19 sij 2010 21:17
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: Solo

Re: koja konkretna prava homosexualci nemaju u odnosu na hetero?

Post Postao/la call_me » 04 lip 2010 10:16

ne citaju mi se zakoni. ja bih da mi netko veli. i sta je to malo iz imovine? kak funkcionira nasljedjivanje?

Avatar
pihach
Postovi: 2541
Pridružen/a: 05 sij 2010 20:40
Status: U vezi
Lokacija: gradski asfalt
Kontakt:

Re: koja konkretna prava homosexualci nemaju u odnosu na hetero?

Post Postao/la pihach » 04 lip 2010 11:00

bigbraderizacija homicha, damn it!
morala bih na sud sa svjedocima kako bi potvrdila vezu? odbijam!
vezano za imovinu... nista drugacije od hetero zakona (kako odvratno zvucim). Imovina stecena u zajednici se dijeli, ima pravo nasljedjivanja srach kenj srach.
kad bih eksli imala za imovinu to bi me mozda i brinulo, a ovak jedna majica vise manje as if...

Avatar
tamara3
Just tax the stupid people.
Postovi: 8744
Pridružen/a: 01 stu 2005 16:44
Spol/rod: žensko
Status: U životnom partnerstvu
Lokacija: Oblačić.
Kontakt:

Re: koja konkretna prava homosexualci nemaju u odnosu na hetero?

Post Postao/la tamara3 » 04 lip 2010 11:35

Zakon je toliko malen da se može i kopirai ovdje :dosada::

ZAKON
O ISTOSPOLNIM ZAJEDNICAMA
I. OPĆE ODREDBE

Članak 1.

Ovim se Zakonom uređuje istospolna zajednica i pravni učinci postojanja te zajednice.

Članak 2.

Istospolna zajednica, u smislu ovoga Zakona, je životna zajednica dviju osoba istog spola (u daljnjem tekstu: partner/ica) koje nisu u braku, izvanbračnoj ili drugoj istospolnoj zajednici, a koja traje najmanje tri godine te koja se temelji na načelima ravnopravnosti partnera, međusobnog poštovanja i pomaganja, te emotivnoj vezanosti partnera.

Članak 3.

Istospolnom zajednicom smatra se životna zajednica osoba koje:

– su starije od 18 godina,

– nisu lišene poslovne sposobnosti,

– nisu krvni srodnici u ravnoj lozi, a u pobočnoj zaključno do četvrtog stupnja.

Članak 4.

Pravni učinci postojanja istospolne zajednice su pravo na uzdržavanje jednog od partnera/ice i pravo na stjecanje i uređiva­nje međusobnih odnosa u svezi imovine te pravo na uzajamno pomaganje.

Članak 5.

Za rješavanje sporova o pitanjima koja uređuje ovaj Zakon, nadležan je sud prema općim pravilima postupanja, ako ovim Zakonom nije drukčije određeno.

II. UZDRŽAVANJE

Članak 6.

(1) U istospolnoj zajednici partner/ica koji nema dovoljno sredstava za život ili ih ne može ostvariti iz svoje imovine, a nije sposoban za rad ili se ne može zaposliti, ima pravo na uzdržavanje od svoga partnera/ice.

(2) Ako je prestala istospolna zajednica, partner/ica koji ispunjava uvjete iz stavka 1. ovoga članka i članka 2. ovoga Zakona ima pravo na uzdržavanje od drugog partnera/ice.

(3) Tužba za uzdržavanje može se podnijeti u roku od šest mjeseci od dana prestanka istospolne zajednice.

Članak 7.

Sud može odbiti zahtjev za uzdržavanje partnera/ice, ako bi uzdržavanje predstavljalo očitu nepravdu za drugog partnera/icu.

Članak 8.

(1) Sud može odlučiti da obveza uzdržavanja partnera/ice traje do godine dana, osobito kad je tužitelj/ica u mogućnosti u dogledno vrijeme osigurati sredstva za život na drugi način.

(2) U opravdanim slučajevima sud može produljiti obvezu uzdržavanja.

(3) Tužba za produljenje uzdržavanja može se podnijeti samo do isteka vremena za koje je uzdržavanje određeno.

Članak 9.

(1) Pravo na uzdržavanje prestaje ako partner/ica sklopi brak.

(2) Pravo na uzdržavanje prestaje sudskom odlukom ako sud utvrdi da uzdržavani partner/ica živi u izvanbračnoj ili novoj istospolnoj zajednici ili da je postao nedostojan toga prava ili ako više ne postoji koji od uvjeta iz članka 6. stavka 1. ovoga Zakona.

(3) Sud će odrediti da pravni učinak odluke o prestanku uzdržavanja iz stavka 2. ovoga članka nastaje i prije njene pravomoćnosti, od dana kada su nastupile pretpostavke za prestanak uzdržavanja.

Članak 10.

U postupku određivanja uzdržavanja primjenjuju se odgo­varajuće odredbe Obiteljskog zakona.

III. IMOVINSKI ODNOSI

Članak 11.

Partneri/ice mogu imati zajedničku stečevinu i vlastitu imovinu.

Članak 12.

Zajednička stečevina je imovina koju su partneri/ice stekli radom za vrijeme trajanja istospolne zajednice ili potječe iz te imovine.

Članak 13.

Partneri/ice su u jednakim dijelovima suvlasnici u zajed­ničkoj stečevini.

Članak 14.

Na zajedničku stečevinu primjenjuju se odredbe stvarnog i obveznog prava, ako ovim Zakonom nije drukčije određeno.

Članak 15.

(1) Za poslove redovite uprave smatra se da je drugi partner/ica dao svoj pristanak ako se ne dokaže suprotno.

(2) Nepostojanje pristanka ne utječe na prava i obveze poštene treće osobe.

Članak 16.

Dobitak od igara na sreću zajednička je stečevina.

Članak 17.

(1) Imovina koju partner/ica ima u trenutku početka postojanja istospolne zajednice ostaje njegova vlastita imovina.

(2) Vlastita imovina je i imovina koju je partner/ica stekao tijekom istospolne zajednice nasljeđivanjem ili darovanjem.

Članak 18.

(1) Autorsko djelo je vlastita imovina onog partnera/ice koji ga je stvorio.

(2) Imovinska korist od autorskog prava i autorskom pravu srodnih prava ostvarenih tijekom istospolne zajednice zajednička je stečevina.

Članak 19.

(1) Imovinskopravni odnosi partnera/ice mogu se urediti ugovorom o uređenju imovinskopravnih odnosa na postojećoj ili budućoj stečevini i imovini.

(2) Ugovor iz stavka 1. ovoga članka se sklapa u pisanom obliku, a potpisi partnera/ica moraju biti ovjereni.

Članak 20.

Ugovorom o uređenju imovinskopravnih odnosa partnera/ica nije dopušteno ugovoriti primjenu stranog prava na imovinskopravne odnose.

IV. ZABRANA DISKRIMINACIJE

Članak 21.

(1) Zabranjuje se svaka diskriminacija, izravna i neizravna na osnovi istospolne zajednice kao i činjenice homoseksualne orijentacije.

(2) Poticanje druge osobe na diskriminaciju smatra se diskriminacijom u smislu stavka 1. ovoga članka.

(3) Izravna diskriminacija znači svako postupanje kojim se osoba koja je član istospolne zajednice stavlja ili je bila stavljena u nepovoljniji položaj od druge osobe u usporedivoj situaciji na temelju činjenice da je član istospolne zajednice.

(4) Neizravna diskriminacija postoji kada određena naizgled neutralna odredba, kriterij ili praksa osobu koja je član istospolne zajednice na temelju te činjenice stavlja ili bi stavila u nepovoljniji položaj u odnosu na druge osobe.

bea.zarre
Postovi: 3428
Pridružen/a: 21 sij 2007 12:50
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: U braku

Re: koja konkretna prava homosexualci nemaju u odnosu na hetero?

Post Postao/la bea.zarre » 04 lip 2010 11:47

tamara3 je napisao/la:Zakon je toliko malen da se može i kopirai ovdje
Tužno.
"The play was a great success, but the audience was a disaster." Oscar Wilde

Avatar
call_me
Postovi: 2892
Pridružen/a: 19 sij 2010 21:17
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: Solo

Re: koja konkretna prava homosexualci nemaju u odnosu na hetero?

Post Postao/la call_me » 04 lip 2010 12:23

nije tuzno. poneki ustavi nemaju vise od 10ak stranica. nije bitno koliko str, bitno je sta pokriva, je li doradjen i kak se primjenjuje

Avatar
Popeye
Postovi: 2096
Pridružen/a: 17 tra 2007 14:24

Re: koja konkretna prava homosexualci nemaju u odnosu na hetero?

Post Postao/la Popeye » 04 lip 2010 23:27

pravo na javnost i vidljivost.

corbis
Postovi: 70
Pridružen/a: 22 pro 2005 15:04
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Kontakt:

Re: koja konkretna prava homosexualci nemaju u odnosu na hetero?

Post Postao/la corbis » 04 lip 2010 23:32

call_me je napisao/la:i sta je to malo iz imovine? kak funkcionira nasljedjivanje?
Naslijeđivaje je sve isto, ako se odnosi na Zakon o nasljeđivanju, no ako se odnosi na imovinu partnera/ice, ukoliko se njoj nešto desi, ti apsolutno nemaš ništa s time. Osim zajednički stečena imovina, ako dokažeš da ste bile u istospolnoj zajednici, čitaj dolje.. :)
pihach je napisao/la:
kak oni znaju da smo cura i ja tri godine u vezi?
Doslovno tako da ćete to morati dokazivati - iskazom, iskazom svjedoka ili potvrdom o zajedničkom prebivalištu. Sve pred sudom. Uzmi u obzir da se takve zajednice obično dokazuju tek kada trebamo koristiti nešto što nam zakon pruža (uzdržavanje i podjela zajednički stečene imovine),a to obično znači da taj zakon koristimo kada se "rastajemo". Kako rastanci nisu uvijek nužno lijepi i ugodni, tvoja partnerica, ukoliko ne želi da ti ostvariš neko od ta dva prava, vašu vezu može jedostavno negirati. Ponižavajuće.

Dakle ta ista država koja u svakom času želi znat gdje nam je prebivalište, gdje nam je boravište, koliko zarađujemo, koliko poreza plaćamo, što radimo, gdje radimo, tko su nam roditelji, tko su nam djeca, s kim se jebemo, s kim živimo, gdje radimo, gdje smo se školovali - ne želi nam dati ista prava kao i heteroseksualnim bračnim zajednicama, niti ih zakonski uopće prepoznaje u tom segmentu.

Ja bih podvukao tu crtu, jer doista, jedino gdje nas zakon ne priznaje je slučaj gdje nas je "dvoje". To "jedino" ne znači da je to malo, to je pun k., no hoću reći da se u Hrvatskoj često naša egzistencija i naše postojanje dovodi u pitanje, pa onda na pitanje koja prava nemamo, ja bih rekao od prava na život i postojanje, dostojanstvo pa na dalje...

Avatar
tamara3
Just tax the stupid people.
Postovi: 8744
Pridružen/a: 01 stu 2005 16:44
Spol/rod: žensko
Status: U životnom partnerstvu
Lokacija: Oblačić.
Kontakt:

Re: koja konkretna prava homosexualci nemaju u odnosu na hetero?

Post Postao/la tamara3 » 10 lip 2010 13:58

Evo epiloga milanovićeva 'inzistiranja' na ustavnim promjenama:

http://www.queer.hr/component/content/article/730

:fuj: :fuj: :fuj: :fuj:

Avatar
call_me
Postovi: 2892
Pridružen/a: 19 sij 2010 21:17
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: Solo

Re: koja konkretna prava homosexualci nemaju u odnosu na hetero?

Post Postao/la call_me » 10 lip 2010 14:05

da, bas sam sad to htjela stavit. koje smece. znaci ipak se radilo o politickoj trgovini pederi za hercegovce. smece.

Avatar
Popeye
Postovi: 2096
Pridružen/a: 17 tra 2007 14:24

Re: koja konkretna prava homosexualci nemaju u odnosu na hetero?

Post Postao/la Popeye » 10 lip 2010 14:16

to je zapravo bilo ocekivano. meni osobno je svejedno, jer mislim da je vaznije izboriti se za stvarnu ravnopravnost u drustvu i svakodnevici, nego za (mrtva?) slova na papiru.

naravno, bilo bi lijepo da je sve to uslo u ustav.

Avatar
call_me
Postovi: 2892
Pridružen/a: 19 sij 2010 21:17
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: Solo

Re: koja konkretna prava homosexualci nemaju u odnosu na hetero?

Post Postao/la call_me » 10 lip 2010 14:19

ma naravno ali....jebeni temelji ljudskih prava. naprosto moraju bit u ustavu....toliko o jebenoj politickoj vjerodostojnosti. smece.

Odgovorite