LGBT osobe u odgojnom i obrazovnom sustavu.

Teme vezane uz aktivizam, djelovanje domaćih/stranih udruga, Pride, coming out, politiku i sve tome slično.
Broken Down Angel
Postovi: 911
Pridružen/a: 24 pro 2006 11:28

LGBT osobe u odgojnom i obrazovnom sustavu.

Post Postao/la Broken Down Angel » 06 ruj 2010 01:57

Tema je poprilično ambiciozna s obzirom da bi trebala sagledati problematiku s 3 relevantna aspekta - promotriti položaj LGBT osoba kao nastavnika i odgajatelja, kao učenika & položaj LGBT osoba u kontekstu edukativnih programa u osnovnim i srednjim školama. Pa se nadam da se nećemo pogubiti negdje putem, već iskoristiti širinu topica za usmjeravanje rasprave u više različitih pravaca.

a] U temi "Coming out na faksu / poslu" netko je postavio pitanje je li outanje na nekim radnim mjestima teže nego na drugima što, ako se uzmu u obzir novinski naslovi i ukorijenjeni sterotipi u pojedinim profesijama, iziskuje potvrdan odgovor. Razmišljajući o tome koja bi to zanimanja trebala biti, logično se nameću ona koja poradzumijevaju direktan kontakt s djecom s obzirom na opće raširenu predrasudu o homoseksualnosti kao rezultatu odgoja, na koju neki roditelji reagiraju ili bi reagirali, negativno prema osobi za koju smatraju da bi poslužila kao "loš" primjer njihovoj djeci. Roditelji odlučuju o tome čemu će njihova djeca biti izložena i u kojoj mjeri. Dakle, problem coming outa na radnom mjestu tu sad ne nailazi samo na aspekt suočavanja s kolegama, već na aspekt suočavanja s roditeljima - i njihovom djecom.

Kakav bi bio odnos djeteta prema otvoreno gay učitelju ili učiteljici? I je li to informacija koju treba podijeliti s djecom? Kako odgovoriti na znatiželju osnovnoškolaca i srednjoškolaca te njihova direktna pitanja? Bi li outanje njima bliske odrasle osobe ohrabrilo djecu koja već tada počinju postavljati brojna pitanja o vlastitoj seksualnosti i pomoglo im da shvate da nisu sami na svijetu i da se imaju kome obratiti? I bi li to direktno utjecalo na razvoj pozitivnih stavova prema LGBT populaciji? Stavlja li to učitelja ili učiteljicu u ranjiv položaj? Mislite li da LGBT osobe zaposlene u školstvu mogu relevantno svojim outanjem doprinijeti mijenjaju klime u obrazovnim ustanovama prema seksualnim i rodnim manjinama?

Zanimljiv 27- minutni dokumentarac na temu [toplo preporučam!] može se naći na linku - Gay teachers. U njemu se obrađuje problem u kontekstu Velike Britanije. Za one koji uzmu vremena ga pogledati, možete li usporediti njihovu situaciju s onom u Hrvatskoj? Postoji li interes od strane udruga za zaštitu seksualnih i rodnih manjina da se pozabavi problemom LGBT nastavnika i odgojitelja konkretno? Ima li među nama [na forumu] osoba zaposlenih u školama i vrtićima? Kakvi su problemi s kojima se susrećete i kako ih riješavate? Jeste li u ormaru ili van njega, zašto? Što mislite da bi se trebalo mijenjati?

b] Biti dijete i biti adolescent je dovoljno teško bez tereta spoznaje da si po nečemu drugačiji od ostalih, a upravo različitost pretvara osobu u metu diskriminativnog ponašanja. U školama taj problem poprima osobito velike razmjere. Stonewall organizacija u Velikoj Britaniji pozabavila se homofobičnim ponašanjem u školama sastavivši izvještaj u kojem se mogu naći podatci poput ovih: "Skoro dvije trećine [65%] učenika homoseksualne i biseksualne orijentacije je doživjelo direktno zlostavljanje. 75% osoba homoseksualne orijentacije u vjerskim školama je iskusilo homofobiju i postoje manje šanse da će istu prijaviti. 35% učenika homoseksualne orijentacije tvrdi da su odrasle osobe odgovorne za homofobične incidente u njihovim školama. Od onih koji su bili zlostavljani, njih 92% je doživjelo verbalno izraženu homofobiju, 41% fizičko zlostavljanje i 17 % prijetnje smrću."

Također se navodi: "Manje od četvrtine učenika [23%] je educirano da je homofobično ponašanje loše. U školama koje su primijenile takav pristup postoji 60% manje šanse da će učenici homoseksualne orijentacije biti izloženi zlostavljanju." > Postoji li volja za tim u hrvatskim školama i kako stvoriti uvjete za buđenje iste? Ako se u Velikoj Britaniji brojevi penju toliko visoko, kako situacija izgleda kod nas? Kako je mijenjati? Mislite da imamo premalo zaposlenog stručnog kadra u školama - tj. postoji li veća potreba za psiholozima i pedagozima? Treba li i kako potaknuti osnivanje radionica na temu tolerancije s posebnim naglaskom na odnos prema seksualnim i rodnim manjinama? Kako zaštiti djecu od nemilosrdnosti njihovih vršnjaka - pa i učitelja? Sjećate se sebe u tim godinama i kako ste se nosili s "krizom identiteta", pod uvjetom da ste već tada počeli shvaćati da Vas privlače cure, a ne dečki - i za Popeya, dečki, a ne cure - ili cure i dečki?

c] Kontrin & Iskorakov Izvještaj o stanju ljudskih prava seksualnih i rodnih manjina u 2009. godini u Republici Hrvatskoj, u dijelu posvećenom obrazovanju, dolazi do zaključka: "Obrazovni sustav u Republici Hrvatskoj ne zadovoljava temeljne standarde za edukaciju o ljudskim pravima." Posebice onima vezanima uz seksualne i rodne manjine. U Izvještaju se dotiču odsutnosti zdravstvenog odgoja u školama što posljedično znači da će djeca biti prepuštena na milost stavovima Katoličke crkve na satovima vjeronauka. Hoće li zdravstveni odgoj ikada ugledati svjetlo dana? I čak da se to dogodi, je li to dovoljno? Bi li trebalo po uzoru na modele afroamerički orijentiranih predmeta u SAD-u , uvesti predmet koji bi se bavio LGBT poviješću, problemima diskriminativnog ponašanja i tolerancijom? 2007. godine su se eskperimentalno uvela 2 programa zdravstvenog odgoja - jedan po predlošku udruge GROZD, a drugi po predlošku Foruma za slobodu odgoja. Pritom je roditeljima omogućen izbor. Bi li to u praksi zaista trebalo tako funkcionirati? Ili bi trebao biti uveden jedan program za sve? Kako se postaviti prema roditeljima koji žele da njihova djeca ne budu izložena predavanjima u kojima ih se uči da je gay ok? Kako premostiti negativni stav roditelja prema LGBT osobama u pokušaju obrazovanja djece?

Avatar
pihach
Postovi: 2541
Pridružen/a: 05 sij 2010 20:40
Status: U vezi
Lokacija: gradski asfalt
Kontakt:

Re: LGBT osobe u odgojnom i obrazovnom sustavu.

Post Postao/la pihach » 06 ruj 2010 16:33

Jos uvijek nisam u mudu za citanje i koncentracije na neki txt dulji od 2 recenice, ali tema mi se cini jako zanimljiva.
Cim se konc. vrati citam i komentiram.

Bash
Postovi: 6512
Pridružen/a: 07 kol 2009 12:56

Re: LGBT osobe u odgojnom i obrazovnom sustavu.

Post Postao/la Bash » 06 ruj 2010 19:45

Mislim da nastavnik nema šta učenike obavještavat o svojoj seksualnoj orijentaciji, odgovarat na intimna pitanja, niti im držat bilo kakva predavanja na tu temu ako nema iza sebe "opravdanje" u nastavnom planu, ako nije npr. biolog, psiholog, ili bar logičar koji potakne debatu (tako bilo u mojoj srednjoj). Jedno je da ga učenici vide javno u gradu s dečkom (i svaka čast), skroz drugo je da im u školi govori o tome. Nitko profesionalan neće osobne stvari dijeliti s djecom kojima je autoritet, da ne kažem da se roditelji s pravom mogu žaliti o tome šta im dijete uči na npr. fizici ili informatici. Nastavnici u školi ne mogu biti aktivisti ako su tamo da djecu uče druge stvari za koje su kvalificirani.

Avatar
Popeye
Postovi: 2096
Pridružen/a: 17 tra 2007 14:24

Re: LGBT osobe u odgojnom i obrazovnom sustavu.

Post Postao/la Popeye » 06 ruj 2010 21:38

idealno bi bilo da se u vezi toga ponesa jednako kao i njegovi hetero kolege u vezi svojih partnera/ica. a sjecam se iz svoje srednje skole da sam tisucu puta cuo od profesora/ica o tome aspektu njihova zivota, bez ikakvog posebnog nametanja ili dijeljenja intime, nego jednostavno usput, kao asocijacija, primjer ili anegdota.

Bash
Postovi: 6512
Pridružen/a: 07 kol 2009 12:56

Re: LGBT osobe u odgojnom i obrazovnom sustavu.

Post Postao/la Bash » 06 ruj 2010 21:53

ne sjecam se da sam ikad slusala nesto o zivotu svojih profa. ok, vjerojatno sam preumorna da se sad sjetim. idealno bi mi bilo da nitko od njih ne komentira vlastiti privatan zivot ispred ucenika. jedna je redovno cistila nokte ravnalom od cure iz prve klupe, talk about intimacy. :D

Avatar
call_me
Postovi: 2892
Pridružen/a: 19 sij 2010 21:17
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: Solo

Re: LGBT osobe u odgojnom i obrazovnom sustavu.

Post Postao/la call_me » 06 ruj 2010 21:56

ne zelim da profesori pricaju o svojim privatnim zivotima, ma koje sexualne provijencije bili :o

Avatar
Peglam_subotom
Postovi: 3868
Pridružen/a: 21 stu 2008 00:59
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: U vezi

Re: LGBT osobe u odgojnom i obrazovnom sustavu.

Post Postao/la Peglam_subotom » 06 ruj 2010 22:00

Ne pada mi na pamet svoj privatni život podijeliti s djecom. Pa ni kad me pitaju jel imam auto, s kim živim, gdje živim...
I ne, ne mislim se nikad outat kolegama na poslu. Barem ne u ovom mileniju i u ovoj državi.
I'll take you for all that you are. With your complications, your pain, your secrets, your past, your longings and dreams... I will take you completely; without exemptions.

Broken Down Angel
Postovi: 911
Pridružen/a: 24 pro 2006 11:28

Re: LGBT osobe u odgojnom i obrazovnom sustavu.

Post Postao/la Broken Down Angel » 06 ruj 2010 22:47

Riječi ne pružaju jedini uvid u nečiji privatni život. Primjerice, ne moraš nikome reći da si u braku, ali dovoljno je staviti prsten da pošalješ tu poruku. Svaki dan komuniciramo dijelove sebe bez glasa. Zašto odlučiti utišati baš taj dio? Trebaju li i zašto bi trebali postojati dvostruki standardi - zašto nasuprot otvorenoj heteroseksualnosti postavljati zatvorenu homoseksualnost?

Avatar
killer_cupcake
Postovi: 1044
Pridružen/a: 16 pro 2007 22:49
Spol/rod: žensko
Ja sam: ne želim se identificirati
Lokacija: Split
Kontakt:

Re: LGBT osobe u odgojnom i obrazovnom sustavu.

Post Postao/la killer_cupcake » 06 ruj 2010 23:04

možda zbog heterosexualaca kojih je više nego nas i samim time nam, još uvik, mogu nametat svoje standarde i norme .. i uzmi k tome činjenicu da u ovoj državi, nažalost, večina roditelja jeste hetero, a i oni šta su bi, ostaju u ormaru zbog svoje djece misleći da je to najbolje za njih te da im se ne bi dogodilo da ih netko ismijava jer su mu mama i tata (mama i mama, tata i tata) "drugačiji" nego njihovi
valjda se zna kako djeca znaju biti jako okrutna, a to do određene dobi "kupe" od doma, jer su im roditelji najbliži i svakodnevni primjer, zato u ovoj državi ne možemo očekivat neku pozitivnu reakciju i otvorene ruke ni na outanje roditelja a kamoli učitelja i nastavnika
za očekivat je da će svi "moralisti" skočit i urotit se kontra svakog nastavnika koji nije hetero jer u njihovim glavama, mi predstavljamo prijetnju, po kojim standardima, ne bi znala, valjda jer nisu educirani i smatraju da mi nismo isti kao oni samo što ne volimo suprotan spol nego isti i neki oba
ne bi se čudila ni da neki outani učitelj ili nastavnik ostane bez posla, jer će se nać neko hdz-ovsko đubre u školskom odboru, mjesnom odboru or whatever koje će sijat hetero norme i neke kodexe ponašanja te uz pomoć crkve tu osobu prikazat kao nekoga tko nije podoban baviti se čime se bavi jer, eto, peder je ili lezba, al se neće uzimati u obzir kakva je osoba, kakav primjer daje učenicima, kakav je nastavnik i sve ono ča bi se tribalo gledat
al s druge strane
dok god svi oni koji su u prosvjeti, ostanu u ormaru, možda se stvari i ne mogu minjati, jer je očito potrebna reforma, ne samo sustava nego i ljudi, trebaju se mijenjati osnovne ljudske vrijednosti
al dobro, očito neka moja utopija jer znam da je sudbina prosvjetnika ili da ostanu u ormaru ili se outaju i teško se nose s posljedicama, jer će se i kolege i roditelji pobunit a oni koji budu stali u obranu, ni oni se neće lipo provest
we have all heard what we wanted to hear, truth that sounds right to our ears

Avatar
Popeye
Postovi: 2096
Pridružen/a: 17 tra 2007 14:24

Re: LGBT osobe u odgojnom i obrazovnom sustavu.

Post Postao/la Popeye » 06 ruj 2010 23:22

naravno da je potreban drukciji pristup obrazovanju, koji ne ovisi o moci pojedinog nastavnika. ali to i dalje ne znaci da se ne treba sam ukljuciti u promjenu trenutnog stanja, na ovaj ili onaj nacin.

Broken Down Angel
Postovi: 911
Pridružen/a: 24 pro 2006 11:28

Re: LGBT osobe u odgojnom i obrazovnom sustavu.

Post Postao/la Broken Down Angel » 06 ruj 2010 23:45

Kako reformirati sustav? Kojim konkretnim potezima na razini države i pojedinačnih obrazovnih ustanova doprinijeti razbijanju predrasuda?
Kako olakšati položaj ne samo nastavnika homoseksualne orijentacije, već i učenika?

Avatar
alice
Postovi: 1332
Pridružen/a: 24 sij 2009 16:02
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Lokacija: in Wonderland

Re: LGBT osobe u odgojnom i obrazovnom sustavu.

Post Postao/la alice » 06 ruj 2010 23:58

davnih sam dana završila srednju školu, no moram ispričati jednu anegdotu- naime, svi smo mi znali da je jedan naš profesor gay, on to nije javno govorio, nije to ni pokazivao niti je trebao jer tamo nije bio zbog toga. no , jednom prilikom, prijateljicu je ostavio dečko i dramila je na njegovom satu- i kad ju je pitao zašto plače i kad je ona odgovorila da ju je ostavio dečko, profesor je sav dirnut rekao-žao mi je... i mene, nedavno... u onako, nježnom tonu. i nitko od učenika nije negativno reagirao, čak suprotno, svi smo ga voljeli jer je bio dobar čovjek i super profesor.
eto, on svoju intimu nije iznosio pred svima, ali ipak u tom trenutku mislim da je ok što je to rekao.
'At the center of non-violence stands the principle of love.'
Martin Luther King

Avatar
Popeye
Postovi: 2096
Pridružen/a: 17 tra 2007 14:24

Re: LGBT osobe u odgojnom i obrazovnom sustavu.

Post Postao/la Popeye » 07 ruj 2010 01:25

Broken Down Angel je napisao/la:Kako reformirati sustav? Kojim konkretnim potezima na razini države i pojedinačnih obrazovnih ustanova doprinijeti razbijanju predrasuda?
za pocetak, maknuti HDZ s vlasti. :D

Avatar
killer_cupcake
Postovi: 1044
Pridružen/a: 16 pro 2007 22:49
Spol/rod: žensko
Ja sam: ne želim se identificirati
Lokacija: Split
Kontakt:

Re: LGBT osobe u odgojnom i obrazovnom sustavu.

Post Postao/la killer_cupcake » 07 ruj 2010 03:01

tako je, za početak maknit hdz, hčsp pa i hsp jer njihova politika uvelike diskriminira građane a crkvi daje povlastice
bolje da ovo ne komentiram jer će me banirat :agresivna: :sarkasticna:

jedan moj jako dobar poznanik predaje povijest u srednjoj školi na jednom našem otoku
nikad se nije javno outao al svi znaju za njega, čak su skontali da je, sada ex dečko, zbog njega dolazio na otok i nakon par miseci im je postalo neobično ako se ovaj ne bi pojavio petkom i išao nediljom te kad ih ne bi vidili zajedno, pitali da di mu je bolja polovica
nitko od kolega i učenika ga nikad nije diskriminirao niti mu rekao ili učinio nešto nažao
tako da eto, ima još pozitivnih primjera
we have all heard what we wanted to hear, truth that sounds right to our ears

Avatar
zelena žabica
Postovi: 231
Pridružen/a: 31 pro 2006 00:04
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Lokacija: zagreb...

Re: LGBT osobe u odgojnom i obrazovnom sustavu.

Post Postao/la zelena žabica » 07 ruj 2010 14:11

konkretno, moje iskustvo u srednjoj školi gdje su moji dragi kolege sumnjali u mene a ja nisam puno toga činila da ih odgovorim od toga je dosta pozitivno.

Jednom sam pisala članak u školskim novinama na temu gay pride-a i tih stvari, i onda su me profesori zaustavljali po školi i pitali jesam li se našla ili tako nešto.

neki su bili vidljivo bijesni na mene, neki ne... S tim da sam se jako trudila da budim objektivna i neutralna u članku.

jednom, sjećam se bio je 02.02., stara me je profa pitala jesam li se našla - ispred punog razreda -. Rekla sam da jesam, i ona mi je čestitala . Rekla je "sretan ti 02. 02.". svi smo se nasmijali i to je to.

A onda opet ispred punog razreda, kolega mi je rekao da sam lezbača. A ja mrtva hladna na to - misliš da me to vrijeđa-...

više nije bilo takvih izjava....


ne znam za druge - mene je moj inat i samopozdanje držalo i drži me. Nikad nisam pretjerano trpila ili bila ponižavana zbog toga. Em sam bila rječita,em odličan učenik, em predsjednica razreda....

ah. idem, dosta sam se hvalila za danas. :plazi2:
ovdje bi trebalo ići nešto pametno ili duhovito, krajnje misaono i duboko.

Avatar
astra glacialia
Postovi: 218
Pridružen/a: 13 kol 2010 21:28
Spol/rod: žensko
Ja sam: biseksualka
Status: Solo
Lokacija: Zagreb

Re: LGBT osobe u odgojnom i obrazovnom sustavu.

Post Postao/la astra glacialia » 08 ruj 2010 10:25

Kao osoba koja je friško izašla iz srednje škole a tijekom nje je puno vremena provodila učeći pa tim stjecajem okolnosti i mareći za profesore, mislim da bih imala dosta toga za reći o ovoj temi, no moram si to još malo posložiti.

Pisala sam poduži post o nečemu donekle vezanom uz ovo što sam ipak odlučila staviti kao posebnu temu, ali mi ga je forum tijekom pisanja posve neočekivano izbrisao i sada ga vjerojatno ne stignem ponovo napisati, no napisat ću ga što prije budem mogla.
per aspera ad astra

Avatar
astra glacialia
Postovi: 218
Pridružen/a: 13 kol 2010 21:28
Spol/rod: žensko
Ja sam: biseksualka
Status: Solo
Lokacija: Zagreb

Re: LGBT osobe u odgojnom i obrazovnom sustavu.

Post Postao/la astra glacialia » 08 ruj 2010 17:51

Odlučila sam ispričati jednu anegdotu. Početkom moje zadnje godine u srednjoj, nova profesorica je upisala u dnevnik dva dečka iz razreda uz opasku „dečki se grle pod satom“ (o seksualnoj orijentaciji dotičnih ne bih zaključivala, ali njihovo ponašanje je i inače biseksualno). Sljedećih dana je većina profesora imala komentar na tu neobičnu primjedbu, koji se u nekim slučajevima razvio i u malu raspravu, pa sam si mogla napraviti mentalni „katalog“ stupnja njihove homofobije – ili homofilije. A taj je ispao, kao i inače većina mojih iskustava što se toga tiče u srednjoj školi, prilično ohrabrujuć. Komentari su uključivali „Nemam ništa protiv homoseksualaca, ali što dalje od mene, ne tiče me se“ (ništa gore od toga nisam čula) ali i „Statistički, od vas tridesetak otprilike troje preferira vlastiti spol, i nije tu ništa čudno“. Najviše gay-friendly kolege su toj profesorici čak objasnili da se homofobija tu ne tolerira, tako da se sljedeći tjedan na satu ispričala (i ustvrdila da bi isto reagirala i na heteroseksualno razmjenjivanje nježnosti jer jednostavno tome nije mjesto na nastavi).
per aspera ad astra

Avatar
Popeye
Postovi: 2096
Pridružen/a: 17 tra 2007 14:24

Re: LGBT osobe u odgojnom i obrazovnom sustavu.

Post Postao/la Popeye » 08 ruj 2010 18:48

wow, ja zelim cuti jos takvih anegdota! moram priznati da sam prilicno iznenadjen i tim deckima i njihovim slobodnim ponasanjem, kao i reakcijom profesora na svoju kolegicu koja nije bas dobro reagirala isprva... e sad, pitanje je koja je to skola? :D

jel to znaci da se stvari mijenjaju na bolje? nekako mi je tesko zamisliti takav razvoj dogadjaja prije samo pet godina...

Avatar
komad kruha
Postovi: 1372
Pridružen/a: 08 stu 2009 20:54
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: Solo

Re: LGBT osobe u odgojnom i obrazovnom sustavu.

Post Postao/la komad kruha » 08 ruj 2010 19:26

smatram da se od učitelja ne treba tražiti da svoju intimu dijele s učenicima, ali se i te kako mora od njih očekivati da promiču jednakost svih seksualnih orijentacija i sprječavanje homo/bi/transfobije među učenicima i učiteljima.
kaj te hiče?

Avatar
Zita
Postovi: 6235
Pridružen/a: 01 stu 2005 01:14
Spol/rod: žensko
Status: U životnom partnerstvu
Lokacija: Zgb

Re: LGBT osobe u odgojnom i obrazovnom sustavu.

Post Postao/la Zita » 08 ruj 2010 20:25

nemaju sto pricati o sexu, bili hetero, bi ili homo
oni su tamo da predaju engleski, zemljopis il koji vec k i to je to
naravno paziti na i kaznjavati diskriminaciju svake vrste
Measure of a woman is her sense of humor

Avatar
call_me
Postovi: 2892
Pridružen/a: 19 sij 2010 21:17
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: Solo

Re: LGBT osobe u odgojnom i obrazovnom sustavu.

Post Postao/la call_me » 08 ruj 2010 21:45

iznenadjujuce, naravno pozitivno, primjecujem da nove generacije studenata sasvim normalno i kul i otvoreno prihvacaju sexualne varijacije. svaki put kad bi prirodom posla razgovor skrenuo na tu stranu, kuzim da im je to kul i normalno i reagiraju osudjujuce na bilo koju pojavu homofobiju. iskreno se ufam da dolaze otvorenije generacije. iskreno, reagiraju primjerenije od svojih profesora.
e sad, mozda se oni koji jesu homofobi ne ufaju izjasnjavati preglasno. u svakom slucaju pomaze smjestanje tematike unutar konteksta bez histerije, subjektivizma i drame. mislim da vise znaci da se objasni sto znaci LGBT tematika u kontekstu recimo ljudskih prava nego da se javno outam.

Avatar
Popeye
Postovi: 2096
Pridružen/a: 17 tra 2007 14:24

Re: LGBT osobe u odgojnom i obrazovnom sustavu.

Post Postao/la Popeye » 08 ruj 2010 23:20

potrebno je oboje. nije to ili-ili stvar.

Avatar
komad kruha
Postovi: 1372
Pridružen/a: 08 stu 2009 20:54
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: Solo

Re: LGBT osobe u odgojnom i obrazovnom sustavu.

Post Postao/la komad kruha » 09 ruj 2010 18:08

naravno, no, moramo primijetiti da se stvari kreću na bolje. i to je nešto u čemu treba uživati :)
kaj te hiče?

Avatar
astra glacialia
Postovi: 218
Pridružen/a: 13 kol 2010 21:28
Spol/rod: žensko
Ja sam: biseksualka
Status: Solo
Lokacija: Zagreb

Re: LGBT osobe u odgojnom i obrazovnom sustavu.

Post Postao/la astra glacialia » 10 ruj 2010 20:21

Popeye je napisao/la:wow, ja zelim cuti jos takvih anegdota! moram priznati da sam prilicno iznenadjen i tim deckima i njihovim slobodnim ponasanjem, kao i reakcijom profesora na svoju kolegicu koja nije bas dobro reagirala isprva... e sad, pitanje je koja je to skola?
Bila je jedna poveća ekipa u razredu koji su se međusobno vrlo slobodno ponašali (pusice u usta među prijateljima bez obzira na spol i sl.), a nekako su valjda još prije primijetili da bi ta profa mogla biti homofobna pa im je bilo zabavno namjerno provocirati - a općenito su se smatrali "izgubljenom generacijom" državne mature pa su si zadnje godine svašta dopuštali :D
komad kruha je napisao/la:smatram da se od učitelja ne treba tražiti da svoju intimu dijele s učenicima
Naravno da ne, ali kod nas su se za nekoliko profesora koji su izrazito pazili da ne odaju ništa iz osobnog i obiteljskog života baš zbog toga pojavljivala razna pokvarenomaštovita nagađanja - uključujući i ideje o biseksualnosti i/ili izrazitom promiskuitetu i one da se "druga polovica" bavi krupnim kriminalom - sve naravno bez ikakve veze s istinom.
Zita je napisao/la:nemaju sto pricati o sexu, bili hetero, bi ili homo
Predaju i biologiju i sociologiju i psihologiju (pa i geografiju) gdje se nastavni program ponekad prilično dotiče seksualnosti.
A ponekad se može desiti i da se nastavnik zatekne kao najbliža osoba od povjerenja za izbezumljenu maloljetnicu koja je upravo shvatila da osjeća divljačku želju da spava s prijateljicom :D
per aspera ad astra

Broken Down Angel
Postovi: 911
Pridružen/a: 24 pro 2006 11:28

Re: LGBT osobe u odgojnom i obrazovnom sustavu.

Post Postao/la Broken Down Angel » 19 ruj 2010 02:29

U listopadu će se u američkim školama obilježiti Mjesec povijesti LGBT pokreta:
"The goals of GLBT History Month are to teach GLBT history, to provide inspiring role models, and to highlight the GLBT community’s important worldwide contributions."

1.10. posvećen je Ericu Alvi, prvom američkom vojniku ranjenom u Iraku i aktivistu za ukidanje "Don't ask, don't tell" politike.
Svaki dan slavi uspjehe i doprinose druge osobe kroz biografije, fotografije & video zapise koji će biti dostupni tog određenog datuma ovdje.

Mislite da bi sličan koncept mogao zaživjeti u našim školama? U kojoj mjeri bi ova incijativa doprinijela mijenjanju negativne klime i razbijanju predrasuda prema LGBT osobama? Ukoliko bi se potrebni materijal učino dostupnim te omogućila edukacija zainteresiranim učiteljima i profesorima - bi li postojao interes za njenu realizaciju?

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=9ykyVNsZPFw[/youtube]

Avatar
astra glacialia
Postovi: 218
Pridružen/a: 13 kol 2010 21:28
Spol/rod: žensko
Ja sam: biseksualka
Status: Solo
Lokacija: Zagreb

Re: LGBT osobe u odgojnom i obrazovnom sustavu.

Post Postao/la astra glacialia » 20 ruj 2010 23:07

Broken Down Angel je napisao/la:Mislite da bi sličan koncept mogao zaživjeti u našim školama? U kojoj mjeri bi ova incijativa doprinijela mijenjanju negativne klime i razbijanju predrasuda prema LGBT osobama? Ukoliko bi se potrebni materijal učino dostupnim te omogućila edukacija zainteresiranim učiteljima i profesorima - bi li postojao interes za njenu realizaciju?
U našim školama teško zaživljava većina takvih koncepata, bez obzira o čemu se radi, malo je entuzijastičnih, što se s obzirom na društveni položaj i plaće ni ne može puno zamjeriti.
I naravno, sumnjam da bi mnogo učitelja ili profesora bilo zainteresirano biti predvodnici u svojim školama, iz straha da bi im to odmah prišilo gay etiketu (bez obzira koje orijentacije doista bili). Čak i u mojoj bivšoj školi, gdje sam prilično sigurna da bi bez posebnih problema zaposlili i prihvatili l/g/b koleg(ic)u, sumnjam da bi itko htio pokrenuti/prihvatiti ovakvu inicijativu, osobito ako bi trebala biti među prvim takvim školama.

Čak i osobno, kada bih se trebala "vratiti" u svoju srednju ili osnovnu u ulozi lgbt aktivistice (održati predavanje ili sl.), ne znam bih li to mogla učiniti, mislim da bi me bilo strah, kao što bi me za sada bilo strah svakog javnijeg coming outa, možda najviše toga da ne proglase svakog s kim sam si ikad bila imalo dobra da je također gay.

Jer, uz pozitivna iskustva iz srednje, možda bih trebala spomenuti još jedno: jednu od otvoreno gay-friendly profesorica u jednom su razdoblju neke učenice otračale da voli cure i da ima nešto s jednom učenicom (a obje straight, i možda sam ja bila znatnim dijelom "kriva" jer su si obje bile dobre i sa mnom a i neke od tih cura su znale da sam bi).

A moja osnovna... "bila su druga vremena", ali što se toga tiče :palacdolje: - jedna profesorica je moju tamošnju najbolju prijateljicu i mene pred cijelim razredom prozvala da smo zaljubljeni par (ironično, u tu prijateljicu nikad nisam bila zaljubljena, a u to doba mi uopće nije bilo ni na kraj pameti da volim i cure), zatim smo na vjeronauku dobile brižno predavanje kako se trebamo žrtvovati za Boga apstinencijom od ispunjenja tih grešnih nagona :wacko: (a onda sam odglumila poljubac s frendom pa sam dobila isprike :D )
per aspera ad astra

Avatar
Popeye
Postovi: 2096
Pridružen/a: 17 tra 2007 14:24

Re: LGBT osobe u odgojnom i obrazovnom sustavu.

Post Postao/la Popeye » 20 ruj 2010 23:48

Broken Down Angel je napisao/la:
Mislite da bi sličan koncept mogao zaživjeti u našim školama?
mislim da bi prvo trebao zazivjeti u hrvatskoj LGBTIQ zajednici.

Broken Down Angel
Postovi: 911
Pridružen/a: 24 pro 2006 11:28

Re: LGBT osobe u odgojnom i obrazovnom sustavu.

Post Postao/la Broken Down Angel » 03 lis 2010 13:47

Towelroad prenosi priču o slučaju koji je koštao osnovnoškolskog učitelja radnog mjesta. Što se dogodilo?
"Later in the week, Stambaugh was leading a journaling activity in the classroom when one of the students asked whether Stambaugh was married. Stambaugh said he was not and, when the student asked why, replied that it would be illegal for him to get married because he "would choose to marry another guy." The student pressed further, asking if that meant Stambaugh liked to hang out with guys and Stambaugh responded, "Yeah." That was the end of the conversation."

Također prije nekoliko dana: Lesbian teacher 'marries' partner, loses job.
"A lesbian teacher at a Catholic high school in Massachusetts has lost her job after it was discovered that she "married" her lesbian partner in August."
Što mislite o ovom? > "The diocese of Spiringfield has a policy of operating its schools to espouse the Catholic faith and values, so employees are expected to abide by them."
Inače, u Massachusettsu su istospolni brakovi legalni od 17.5.2004., [W] / Dakle, daleko od toga da se homoseksualne veze sankcioniraju. Trebaju li / smiju li zaposlenici katoličkih škola / vrtića biti iznimka?

Broken Down Angel
Postovi: 911
Pridružen/a: 24 pro 2006 11:28

Re: LGBT osobe u odgojnom i obrazovnom sustavu.

Post Postao/la Broken Down Angel » 18 stu 2010 22:53

Kako dišu hrvatski srednjoškolci?
Istraživanje GONG-a / izvor Novi List: "Srednjoškolci su iskazali golemu količinu homofobije. Njih čak 64,3 se potpuno ili dijelom slaže s time da bi homoseksualnim osobama trebalo zabraniti javno nastupanje jer te osobe na taj način utječu na odgoj mladih. S tom se tvrdnjom ne slaže samo 14,7 posto anketiranih. Takav stav ne čudi ima li se na umu da 45,9 posto srednjoškolaca smatra da je homoseksualnost neka vrsta bolesti, dok njih tek 30 posto tvrdi suprotno."

Avatar
being_alive
Postovi: 72
Pridružen/a: 18 srp 2010 21:31
Spol/rod: žensko
Status: Solo
Lokacija: Somewhere over the rainbow way up high....

Re: LGBT osobe u odgojnom i obrazovnom sustavu.

Post Postao/la being_alive » 29 pro 2010 17:06

Broken Down Angel je napisao/la:Kako dišu hrvatski srednjoškolci?
Istraživanje GONG-a / izvor Novi List: "Srednjoškolci su iskazali golemu količinu homofobije. Njih čak 64,3 se potpuno ili dijelom slaže s time da bi homoseksualnim osobama trebalo zabraniti javno nastupanje jer te osobe na taj način utječu na odgoj mladih. S tom se tvrdnjom ne slaže samo 14,7 posto anketiranih. Takav stav ne čudi ima li se na umu da 45,9 posto srednjoškolaca smatra da je homoseksualnost neka vrsta bolesti, dok njih tek 30 posto tvrdi suprotno."

jeezee, kak zatupljeno
"When you touch me, I feel so alive."

Odgovorite