Transrodne osobe: "We Want Cake, Too."

Teme vezane uz aktivizam, djelovanje domaćih/stranih udruga, Pride, coming out, politiku i sve tome slično.
Odgovorite
Broken Down Angel
Postovi: 911
Pridružen/a: 24 pro 2006 11:28

Transrodne osobe: "We Want Cake, Too."

Post Postao/la Broken Down Angel » 12 kol 2011 22:00

"More than a few transgender people feel they’ve been sold out by the gay-rights movement and lament the way the “T” in “L.G.B.T.” always comes last. It makes me think, “A bunch of straight people in a room? That’s a conversation. A bunch of L.G.B.T. people in a room? That’s an argument.” [...] It is painful that the pressing issues of trans-rights seem forgotten beneath the din of wedding bells, but progress in civil rights can only come with the numbers and resources found in unity. Gay men and lesbians, for their part, ought to remember, on the way home from Niagara Falls, that it was drag queens and transsexuals at Stonewall who began this fight.", piše Jennifer F. Boylan za The New York Times, osvrnuvši se na nedavnu legalizaciju gay i lezbijskih brakova u New Yorku te položaj transrodnih osoba u LGBTIQ pokretu.

Mislite li da ostavljamo uistinu svoju transrodnu, transeksualnu i interseksualnu braću i sestre tamo negdje iza, daleko iza nas, dok mi idemo prema boljoj budućnosti? Gdje je T[T]IQ u LGBT[T]IQ? Koliko je sama LGB zajednica informirana o problemima transrodnih osoba i senzibilizirana za njihove želje, potrebe? Mislite da su problemi i zahtjevi seksualnih manjina više zastupljeni u medijskom, političkom i akademskom prostoru u odnosu na probleme i zahtjeve rodnih manjina? Smatrate li da je kritika na mjestu?

Avatar
pihach
Postovi: 2541
Pridružen/a: 05 sij 2010 20:40
Status: U vezi
Lokacija: gradski asfalt
Kontakt:

Re: Transrodne osobe: "We Want Cake, Too."

Post Postao/la pihach » 13 kol 2011 14:27

biseksualci/ke su ignorirani, kak trans i inter ne bi bili?
ne znam... ne snalazim se jos u svom L, a kamoli da govorim o ostalim slovima...

Avatar
astra glacialia
Postovi: 218
Pridružen/a: 13 kol 2010 21:28
Spol/rod: žensko
Ja sam: biseksualka
Status: Solo
Lokacija: Zagreb

Re: Transrodne osobe: "We Want Cake, Too."

Post Postao/la astra glacialia » 13 kol 2011 16:53

Ja nastojim razumjeti i imati na umu (npr. ispraviti kad ljudi brkaju transrodnost i homoseksualnost - da, ima i toga; a i samoj mi je dosta trebalo da naučim razliku između transrodnosti i transseksualnosti :sramise: ), no teško je to, preneobično, "predrukčije" :/ čak i meni kao biseksualki zamisliti kako se osjeća i kako želi biti tretirana osoba čiji je um drugog roda nego rođeno tijelo.
Dok sam još mislila da sam straight i bila homofobna i sve-ostalo-fobna, išla sam na jedan kraći tečaj s osobom koja je bila "između cure i dečka", bilo mi je neugodno zbog toga pa sam ju cijelo vrijeme ignorirala (posljedica je da nikad nisam saznala "njenu priču" i ne sjećam se više ni imena, samo da je ime bilo žensko), sad mi je žao što sam tako blesavo postupila :( no bila sam klinka.
Dali su mi (Queer Zagreb) ovu knjigu http://www.jenniferboylan.net/books/shes-not-there/ (Jennifer Finney Boylan: She's Not There odnosno u našem prijevodu Bez nje) i iz toga sam ipak ponešto naučila pa ju sad preporučam svima koji žele znati više o transseksualnosti.
per aspera ad astra

Broken Down Angel
Postovi: 911
Pridružen/a: 24 pro 2006 11:28

Re: Transrodne osobe: "We Want Cake, Too."

Post Postao/la Broken Down Angel » 14 kol 2011 20:51

@astra: :thumbup: za preporuku. Također, sviđam želju za učenjem & rad na sebi. =]

@tamara3, Zita & cure koje su tokom godina sudjelovale ili sudjeluju u organizaciji Crol partya: U duhu teme, sjetila sam se nečega što me kopka svake godine, a uvijek zaboravim pitati. > Na pozivima za Crol party redovito stoji napomena kako je riječ o partyu "namijenjenom isključivo djevojkama i ženama", znači li to da ta politika uključuje i transeksualne žene [pritom mislim i na transeksualne žene koje su se već podvrgnule hormonskoj terapiji i operaciji, ali i na one koje nisu]? Također, ukoliko je riječ o transeksualnom muškarcu koji je prije tranzicije bio dijelom lezbijske zajednice, bi li mu bio dopušten ulaz ili ne? Hvala unaprijed na odgovoru.
Zadnja izmjena: Broken Down Angel, dana/u 14 kol 2011 23:28, ukupno mijenjano 1 put.

Broken Down Angel
Postovi: 911
Pridružen/a: 24 pro 2006 11:28

Re: Transrodne osobe: "We Want Cake, Too."

Post Postao/la Broken Down Angel » 14 kol 2011 23:27

/ Htjela sam editirati, pa sam slučajno dvaput postala isto.

Odgovorite