LGBTQ... Koliko bismo trebali biti tolerantni?

Teme vezane uz aktivizam, djelovanje domaćih/stranih udruga, Pride, coming out, politiku i sve tome slično.
Avatar
Fusion
Postovi: 3330
Pridružen/a: 07 tra 2010 14:52

Re: LGBTQ... Koliko bismo trebali biti tolerantni?

Post Postao/la Fusion » 03 sij 2012 16:56

rainbow je napisao/la:teke mi je licemjerno da se tolko zgražamo nad nekim pastričetom koji napenali ovcu, a mi smo ti koji je zaokljemo i požderemo... pa je, nije ju okej zlostavljat, ali ju je okej popapat
I ovo je vrlo zanimljiva teza koju je netko prije koju godinu postavio pa mi je dao na razmišljanje.
Koliko je s pozicije životinje "humanije" da je koljemo i žderemo, a odvratno, je l' ovo drugo, i koliko smo licemjerni kad izražavamo gađenje zbog jednoga, a drugo uzimamo zdravo za gotovo. :/
Doduše, ja bih kao svjesno biće prije izabrala da me zakolju i požderu, nego seksualno upotrijebe protivno mojoj volji, ali tko će ga znat što živinče osjeća i što bi za njega bilo "manje zlo". :/ Kad čujem svinjokolju i jadne svinje kad cvile, zgadi mi se život.

Ali i ja spadam u licemjere koji vole vidjeti na tanjuru dobar komad mesa dok mi je zamisao o općenju sa životinjom odvratna. :/
Jedino što se nadam jest da su ubijene na što etičniji način.

Avatar
Popeye
Postovi: 2096
Pridružen/a: 17 tra 2007 14:24

Re: LGBTQ... Koliko bismo trebali biti tolerantni?

Post Postao/la Popeye » 03 sij 2012 17:42

moj prijedlog je da ljudi moraju ubiti zivotinju koju ce onda pojesti. i da je to jedini nacin da se dodje do mesa. :D

Avatar
Fusion
Postovi: 3330
Pridružen/a: 07 tra 2010 14:52

Re: LGBTQ... Koliko bismo trebali biti tolerantni?

Post Postao/la Fusion » 03 sij 2012 17:45

Daklem, opet treba slijediti Zuckerberga. :D

Daisy
Postovi: 1647
Pridružen/a: 13 ožu 2011 07:12

Re: LGBTQ... Koliko bismo trebali biti tolerantni?

Post Postao/la Daisy » 04 sij 2012 04:35

meni je jedna od osnovnih potreba jesti meso, jer zelje i brokula mi ne daju sve sto moj organizam treba. ja npr. ne jedem zeceve, jer sam ih kao dijete imala kao kucne ljubimce i ne mogu sad zamisliti jednog malog zeku na tanjuru. ali s teletom i odojkom me ne vezu nikakve uspomene, pa se s radoscu prepustam jelu. mogli bi sad teoretizirati i o sjeci drveca u svrhu proizvodnje papira. mislim, o svemu se moze, ovisno sto doticni zeludac moze podnijeti. samo znam da netko naguzi moju kucnu ljubimicu, da bi ga torpedirala na mars. imam vise razumijevanja za to da medvjed nategne nekog covjeka, nego da ljudi seksualno napastvuju jadne zivotinje koje se ne mogu braniti. mislim da je jedan od okidaca ovakvih "neobicnih" nagona i egzibicionizam koji je vise ili manje prisutan u svakom covjeku. evo npr. korida. masovno su ljudi isli gledati taj masakr, iako bi ih pola povracalo tijekom "predstave".

a seksualni odnosi medju blizim rodjacima, tko voli nek izvoli. ja tu sebe ne vidim i svejedno mi je je li razlog tome utjecaj odogoja i okoline ili to sto fusion mozda imputira, a to je da smo svi mi lazni moralisti. neka sam i lazni moralist i seljacina, ali neke stvari su previse za mene.

Bash
Postovi: 6512
Pridružen/a: 07 kol 2009 12:56

Re: LGBTQ... Koliko bismo trebali biti tolerantni?

Post Postao/la Bash » 04 sij 2012 09:40

pri rezanju je maknut i moj odgovor relevantan na temu. daklem, opet, alternativa za jedenje mesa je uzimanje biljnog života. tako da svejedno ubijamo i to je to. logično je da će nam životinjski ili biljni život biti manje vrijedan od vlastitog jer su nam između ostalog i hrana, ali nema potrebe za iživljavanjem nad inferiornijima. to je ono nehumano.

Avatar
bašja
Postovi: 2639
Pridružen/a: 11 kol 2010 20:18
Spol/rod: žensko
Status: U vezi

Re: LGBTQ... Koliko bismo trebali biti tolerantni?

Post Postao/la bašja » 04 sij 2012 10:36

seks pod prisilom je silovanje i silovanje se osuđuje kad se radi i o odraslim ljudima.

Životinje sumnjam da sex gledaju kroz prizmu morala i etike kao mi. Fusion je napisala da bi ona kao čovjek radije da je se ubije i pojede nego seksualno napastuje. Mislim da bi ona ovca na brdu radije odabrala život. To da pastir s njom opći - sumnjam da doživljava puno gorim nego kad joj ovan priđe. Ali dok ne osmisle prevođenje životinjskog na ljudski jezik, pa da i onaj pas kaže "da" tom braku s čovjekom, za mene se radi o bolesnim ljudima.

Ovo s biljkama mi je samo po sebi tupasto, ne znam ni kako se to radi, osim onih koji nađu rupu u drvu pa ozlijede sami sebe.

Nekrofilija... Nit ima pristanka, nit se o njemu može pričati, ali je moralno toliko stravično da ne dvojimo da se radi o teško poremećenim ljudima.

Pedofilija... Pristanka čak i može biti, ali taj pristanak zdrav odrastao čovjek ne može uzeti u obzir (zdrav ni ne pita, pa je promašeno o tome raspravljati). Moralno dodatno stravično jer se upropaštava nečiju budućnost.
How did a housepet, who ignores people, get into our lives? They basically domesticated themselves.

Avatar
phos
Postovi: 6858
Pridružen/a: 10 tra 2010 14:24
Spol/rod: žensko
Lokacija: Zg

Re: LGBTQ... Koliko bismo trebali biti tolerantni?

Post Postao/la phos » 04 sij 2012 10:56

Fusion je napisao/la:Ima veze ako se gleda s pozicije inferiornije strane tj. što je njoj gore?
S te pozicije polazi i moj stav o toleranciji - ravnopravnost vs. superiornost/inferiornost.
A kad si već spomenula krzno i alternativu za isto, vegetarijanci i vegani su pronašli alternativu i u obliku prehrane,
tak' da o tom po tom koliko je to "osnovna potreba".
covjek je po svojoj prirodi svezder. meni dakle je jelo primarna potreba. a i poznato je da i vegani i vegetarijanci, frutisti i ini imaju manjkova zbog pokusaja prilagodavanja organizma.
ali to ni nije bitno, bitno je da se ne moze usporedivati sex sa zivotinjama i prehranjivanje sa zivotinjama (ne mislim pod tim da ce netko izvesti cudnovatog kljunasa na romanticnu veceru sa svijecama i sl.)
Ja nisam vegetarijanac zato sto volim zivotinje, nego zato sto mrzim biljke
Ružna, ali glupaslika
imas tako dobru sisu da ti druga ni ne treba :D - autor nepoznat

Avatar
phos
Postovi: 6858
Pridružen/a: 10 tra 2010 14:24
Spol/rod: žensko
Lokacija: Zg

Re: LGBTQ... Koliko bismo trebali biti tolerantni?

Post Postao/la phos » 04 sij 2012 11:23

a biljku koja ne cvili ti nije zao?
ako postoji sazaljenje u tom obliku, onda treba zaliti sve zivuce stvorove. ili?
jedino je to pravedno.

nisam mrzitelj zivotinja, ali priroda je stvari postavila na odredeni nacin. i to je prirodno...
sex sa zivotinjama nije prirodan...
i btw. zivine se itekako bune na silovanja. cesto se i drogiraju prije i sl.
ako mozes, pogledaj si clanke vezane za praktikante veterine prije 15-ak godina.
da ne idemo u detalje...
Ja nisam vegetarijanac zato sto volim zivotinje, nego zato sto mrzim biljke
Ružna, ali glupaslika
imas tako dobru sisu da ti druga ni ne treba :D - autor nepoznat

Avatar
Fusion
Postovi: 3330
Pridružen/a: 07 tra 2010 14:52

Re: LGBTQ... Koliko bismo trebali biti tolerantni?

Post Postao/la Fusion » 04 sij 2012 11:25

Umara me ovo posebno kad se za svakog posebno moram ponavljati. : )
Najlakše je sve izbanalizirati.
O seksualnom iskorištavanju životinja sam najprije pisala kao o totalno pogrešnom sa svih pozicija.

Zaključno ću opet ponoviti:

Međutim, etička pozicija cijele problematike mi i dalje izgleda klimavo budući nisam okorjeli tehničar/biolog koji sve opravdava prirodnim lancem.

Avatar
bašja
Postovi: 2639
Pridružen/a: 11 kol 2010 20:18
Spol/rod: žensko
Status: U vezi

Re: LGBTQ... Koliko bismo trebali biti tolerantni?

Post Postao/la bašja » 04 sij 2012 11:30

Fusion je napisao/la: Ne znam koliko bi se tu radilo o izboru (konstrukcija koja podrazumijeva svijest i promišljanje),
ali je činjenica da životinje nagonski reagiraju kako bi zaštitile i očuvale svoj život ili život svojih mladih u što su uključene borba i prehrana.
na to sam baš i ciljala. sex sa životinjama je na neki način zlostavljanje jer je prevara. Služiš se nagonom da pristane na nešto o čemu ne može odlučiti. Nagonski se životinja možda više opire tome da je, ne znam, baciš u vodu, iako će isplivati bez problema.

Hoću reći da to o pristanku, nepristanku, šta je gore i bolje nije možda bitno kad odlučujemo o tome da se radi o bolesnim ljudima! Pogotovo oni koji tvrde da su u prekrasnoj vezi sa svojom životinjom! Kakva je to konstrukcija uopće!!
How did a housepet, who ignores people, get into our lives? They basically domesticated themselves.

Avatar
phos
Postovi: 6858
Pridružen/a: 10 tra 2010 14:24
Spol/rod: žensko
Lokacija: Zg

Re: LGBTQ... Koliko bismo trebali biti tolerantni?

Post Postao/la phos » 04 sij 2012 11:32

ne trebas objasnjavati.
nisam erkla da ne shvacam sto pises.
nego ne shvacam logiku.
jer to sto se izvlace teze iz definicija stanja...to je sve teorija, koja mi u ovakvim slucajevima nije primjenjiva.
i mene umara, jer mi se cini kao jednostavan izbor.
i (nemoj krivo shvatiti) ali pokusaj sagledavanja suprotne strane iz bilo kojeg razloga mi nema veze sa zdravim razumom.
cak i da Milka jako zeli snosaj sa farmerom, ako zbog nicega drugog, nije u redu zbog bolestina koji ce taj rednek mozda (ako ikada naleti na neku zenu na 2 noge) zaraziti.
Ja nisam vegetarijanac zato sto volim zivotinje, nego zato sto mrzim biljke
Ružna, ali glupaslika
imas tako dobru sisu da ti druga ni ne treba :D - autor nepoznat

Avatar
Fusion
Postovi: 3330
Pridružen/a: 07 tra 2010 14:52

Re: LGBTQ... Koliko bismo trebali biti tolerantni?

Post Postao/la Fusion » 04 sij 2012 11:47

phos je napisao/la:(nemoj krivo shvatiti) ali pokusaj sagledavanja suprotne strane iz bilo kojeg razloga mi nema veze sa zdravim razumom
Krasno. :D
Reci mi kako da onda to shvatim tvoju rečeničnu konstrukciju nego da je moj pokušaj stavljanja u inferiorniju poziciju bolestan? :D

U početku sam napisala vrlo jednostavno: Jebi sve što je tvoje vrste i što ti je s razumijevanjem zrelo/sposobno reći "da" ili "ne".

Možemo li sada staviti točku na moj stav o jebanju životinja i prestati ga provlačiti kao da ga opravdavam kad pokušavam reći da
s pozicije životinje manipulativno jebanje i klanje zapravo dođe na isto?
U oba slučaja ona je samo objekt, komad mesine koji služi za zadovoljavanje čovjeka, nisam baš sigurna koliko njoj znači da li je riječ o primarnim ili sekundarnim ili nikakvim biološkim potrebama čovjeka.
Dalje, budući nisam vegetarijanac i volim mesinu, osjećam barem malu dozu licemjerja kad je u jednom slučaju žalim, a u drugom ne tj. ne razmišljam dok je jedem (makar nakon ove teme sigurno hoću).

Jasnije? Ili mi je i dalje bolestan razum? : D

p.s.
I bilo bi lijepo kad bismo se mogli držati teme, a ne je svoditi na osobnu razinu, zdrav/bolestan razum i sl. To bi bila kao neka osnova civilizirane rasprave.
Barem u mojem svijetu. :/
Zadnja izmjena: Fusion, dana/u 04 sij 2012 11:56, ukupno mijenjano 2 puta.

Gost

Re: LGBTQ... Koliko bismo trebali biti tolerantni?

Post Postao/la Gost » 04 sij 2012 11:51

To što je nešto nekome "bolesno" nije argument, ili referiranje na samog forumaša koji post piše da "nije zdrav" i sl. također nije argument.

Općenje sa mrtvima, djecom, životinjama i bliskim krvnim srodnicima je uglavnom popraćeno sa teškim psihofizičkim oboljenjima i nekako je jasno samo po sebi da to nije "prirodno".

Statistike govore da su takve parafilije rijetke u biti, ali je ponavljanje jako visoko - to treba adresirati, zato sam zagovaratelj kog-bih terapije u kombinaciji s lijekovima a ne ekstremnih metoda tipa kastracije koja neće napraviti ništa po reprogramiranju same želje za takvim ponašanjem.

Avatar
bašja
Postovi: 2639
Pridružen/a: 11 kol 2010 20:18
Spol/rod: žensko
Status: U vezi

Re: LGBTQ... Koliko bismo trebali biti tolerantni?

Post Postao/la bašja » 04 sij 2012 11:53

phos je napisao/la: nego ne shvacam logiku.
logika je da si čovjek uzima za pravo moralno osuđivati zlostavljanje životinje jer ova tobož ne odlučuje o svojem postupku, a kolje je bez problema iako možemo biti i bez čitanja životinjskih misli sasvim sigurno da joj to nije ni malo milo. S obzirom da je koljemo i jedemo zato jer to opravdavamo prirodnim prehrambenim lancem, pitam se zašto tako spremno osuđujemo sex sa životinjom iako se i to lančano može opravdati, radi se o nadmoći jačeg nad slabijim - nekad fizički, a nekad mentalno, kad iskoristimo nagon životinje koji joj nalaže da se naguzi kad ju neko čvrsto primi.

Jedem meso jer mi je fino, al se više ne trudim opravdati samu sebe nekakvom biologijom jer se osjećam licemjerno. Baš zato što smo u stanju osuditi sex sa životinjom, trebali bi biti u stanju osuditi i ubijanje životinja, jer koliko god jesmo svejedi, tako smo i svejebi, pa ipak nismo. Meso je potrebno za zdravlje, opet, svi vegetarijanci koje poznajem zdravi su i čili ljudi, hah!
How did a housepet, who ignores people, get into our lives? They basically domesticated themselves.

backspace

Re: LGBTQ... Koliko bismo trebali biti tolerantni?

Post Postao/la backspace » 04 sij 2012 18:46

phos je napisao/la:ali priroda je stvari postavila na odredeni nacin. i to je prirodno...
sex sa zivotinjama nije prirodan...
nisam čitala sve, ali fascinira me svaki put kad ovo čujem/vidim da je izašlo iz usta/prstiju jedne lezbijke, biseksualke, pedera, i tako tim nadasve raznoraznim 'prirodnim sortama'.
rea ti je mislim napisala da nije argument.. pisala sam ja već u nekim drugim temama o tim riječima 'prirodno' i 'normalno'.. pa da se ne ponavljam. bottom line je.. isključimo li pristanak druge strane i baziramo se na potrebu kao takvu.. po čemu je potreba drugačija od potrebe da jebeš žene? po čemu je jebanje žene prirodnije? može samo biti prihvatljivije, više ili manje, društveno.

Avatar
Popeye
Postovi: 2096
Pridružen/a: 17 tra 2007 14:24

Re: LGBTQ... Koliko bismo trebali biti tolerantni?

Post Postao/la Popeye » 05 sij 2012 09:20

zanimljivo je da se vrlo lako upadne u isti diskurs kakav inače imaju homofobi u vezi LGBT prava.

Avatar
phos
Postovi: 6858
Pridružen/a: 10 tra 2010 14:24
Spol/rod: žensko
Lokacija: Zg

Re: LGBTQ... Koliko bismo trebali biti tolerantni?

Post Postao/la phos » 05 sij 2012 09:26

backspace je napisao/la:
phos je napisao/la:ali priroda je stvari postavila na odredeni nacin. i to je prirodno...
sex sa zivotinjama nije prirodan...
nisam čitala sve, ali fascinira me svaki put kad ovo čujem/vidim da je izašlo iz usta/prstiju jedne lezbijke, biseksualke, pedera, i tako tim nadasve raznoraznim 'prirodnim sortama'.
rea ti je mislim napisala da nije argument.. pisala sam ja već u nekim drugim temama o tim riječima 'prirodno' i 'normalno'.. pa da se ne ponavljam. bottom line je.. isključimo li pristanak druge strane i baziramo se na potrebu kao takvu.. po čemu je potreba drugačija od potrebe da jebeš žene? po čemu je jebanje žene prirodnije? može samo biti prihvatljivije, više ili manje, društveno.
onda sam u krivu, ali meni je odnos izmedu pojedinaca iste vrte prirodan.
sex izmedu ljudi i zivotinja nije.
cudna sam. eto.
potreba kanibalista (iskljucim li pristanak druge vrste, kako kazes) moze isto tako biti prihvatljivije ili ne?
Ja nisam vegetarijanac zato sto volim zivotinje, nego zato sto mrzim biljke
Ružna, ali glupaslika
imas tako dobru sisu da ti druga ni ne treba :D - autor nepoznat

Avatar
rainbow
Postovi: 3580
Pridružen/a: 23 kol 2010 22:41

Re: LGBTQ... Koliko bismo trebali biti tolerantni?

Post Postao/la rainbow » 05 sij 2012 10:09

pa i ljudi su životinje, tak da kanibal možda i nije baš miljama daleko od mene koja maznem piceka za ručak :D

nastranu šalu na stranu, jučer je frenica ovo linkala na fb, i smučilo mi se

http://www.radiosarajevo.ba/novost/7103 ... u-sarajevu

pa ikao je možda lako i zabavno filozofirati o nekim stvarim, gut filing veli da se bolje manit ćorava posla

backspace

Re: LGBTQ... Koliko bismo trebali biti tolerantni?

Post Postao/la backspace » 05 sij 2012 15:03

@phos, potrebu kao takva može biti diskutabilna samo s znanstvene razine.. u smislu zašto se u nekim ljudima ona (odnosno bilo koja druga) javlja.. bolesno može biti u trenutku kada šteti tom pojedincu i eventualno drugima (ali u smislu zaraze u ovom kontextu).
e sad.. ona druga stavka je djelovanje.. o njemu se može i priča na način je li društveno prihvatljivo ili ne. naposljetku se i neke zakonski limitira.

Avatar
Jadzia Dax
Postovi: 3063
Pridružen/a: 08 vel 2011 21:24
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: U vezi
Lokacija: lala land

Re: LGBTQ... Koliko bismo trebali biti tolerantni?

Post Postao/la Jadzia Dax » 05 sij 2012 16:02

može se i jednostavno postaviti problem,
kako bi vi reagirali da vidite odnosno naletite na nekog u trenutku dok nateže ovcu, ili u trenutku dok opći sa ditetom ili u trenutku silovanja?

mislim da bi većina nas instiktivno išla zaštiti tu ovcu, to dite ili tu ženu.
u mojoj glavi to su žrtve nekog jačeg, dakle zlostvaljača koji iskorištava svoju mentalnu i fizičku superiornost jer to jednostavno može.
Vjerujem da bi većina nas žena tu reagirala, zvala policiju ili išla sama (vjerovatno fizički) rješavati slučaj.... ustvari nebitno kako, ali reagirale bi jer bi smatrale da je netko ili nešto ugrožen-a-o

a kad nas napada neki homofob na pride-u, ne napada nas jer misli da je netko od nas ugrožen, nego jer je njegov sustav vrijednosti, (nefleksibilan kakav je), ugrožen.

Tako da teza da bi trebala biti tolerantna naspram nekom jer sam i sama manjina mi ne drži vodu u ovim slučajevima gdje postoji odnos zlostavljač/žrtva

Avatar
phos
Postovi: 6858
Pridružen/a: 10 tra 2010 14:24
Spol/rod: žensko
Lokacija: Zg

Re: LGBTQ... Koliko bismo trebali biti tolerantni?

Post Postao/la phos » 05 sij 2012 16:07

backspace je napisao/la:@phos, potrebu kao takva može biti diskutabilna samo s znanstvene razine.. u smislu zašto se u nekim ljudima ona (odnosno bilo koja druga) javlja.. bolesno može biti u trenutku kada šteti tom pojedincu i eventualno drugima (ali u smislu zaraze u ovom kontextu).
e sad.. ona druga stavka je djelovanje.. o njemu se može i priča na način je li društveno prihvatljivo ili ne. naposljetku se i neke zakonski limitira.
sve stoji.
ali jel to usporedivo?
jel to vrijedi za sve slucajeve?
dal bi na pedofila gledala kao na nekoga tko treba pomoc da nakon godinai godina borbe sa zakonom dobijes dijete sa odabranicom zivota i koje ti sje... psihicki (za do kraja zivota) neki perverznjak koji je mogao biti sprijecen kada je to napravio prvi put? recimo...
(mislim da to nije ekvivalent situaciji u kojoj blesnik sa zoo sklonostima ti najasi na najdrazu Milku u stadu, al eto...po vama ovdje je to sve...gledano s ovog aspekta, gledano sa znanstvene stane...i sl)
nemam vise sta.
Ja nisam vegetarijanac zato sto volim zivotinje, nego zato sto mrzim biljke
Ružna, ali glupaslika
imas tako dobru sisu da ti druga ni ne treba :D - autor nepoznat

Avatar
bašja
Postovi: 2639
Pridružen/a: 11 kol 2010 20:18
Spol/rod: žensko
Status: U vezi

Re: LGBTQ... Koliko bismo trebali biti tolerantni?

Post Postao/la bašja » 05 sij 2012 16:35

kakvo dijete, pa i mog psa da netko takne imala bi poriv ubiti boga u njemu. Al ne znam zašto bi me to trebalo sada spriječiti da svoja razmišljanja, osjećaje i stavove potkrijepim sa više od: "to mi je fuj", "to je neprirodno" i sl.
How did a housepet, who ignores people, get into our lives? They basically domesticated themselves.

backspace

Re: LGBTQ... Koliko bismo trebali biti tolerantni?

Post Postao/la backspace » 05 sij 2012 18:09

@ph,
pa kažem ti.. usporedivo je sa aspekta baze tog 'poremećaja'. nekakve biološko-sociološke kombinacije koja je dovela do toga da ti gledaš žene sexualno, ili njega da gleda djecu sexualno (primjera tih raznoraznih 'poremećaja' je gro, pa da ne nabrajam sad).
ono što ih razlikuje je to hoćeš li, odnosno smiješ li djelovati u smjeru toga što osjećaš. moja mama recimo misli da ja ne bih trebala djelovati sexualno prema ženama, tako ti smatraš da pedofil ne bi smio djelovati sexualno prema djeci. jedina baza koja tebi daje za pravo da tako misliš, a mojoj mami ne, je činjenica da ja ulazim u taj odnos sa ženom koja je na to svojevoljno pristala i koja je ispunila uvjet prelaska neke životne dobi da tu odluku može donijeti. dok se s druge strane kada govorimo o djetetu ili životinji ne može reći da su ti uvjeti ispunjeni.
imam i priču vezano za pedofila jednog, ali bit će i ovo dovoljno vjerujem :D
eto, to je to.

Bash
Postovi: 6512
Pridružen/a: 07 kol 2009 12:56

Re: LGBTQ... Koliko bismo trebali biti tolerantni?

Post Postao/la Bash » 05 sij 2012 18:37

Ne baš skroz. Bolja bi usporedba bila da isto tako kao što ti imaš 'poremećaj' da ti se sviđaju odrasle osobe/adolescenti, tako i pedofil/ka ima 'poremećaj' da mu/joj se sviđaju djeca. S tim da u drugom slučaju, 'poremećaj' jest bez navodnika jer se radi o povrđenom psihijatrijskom poremećaju, dok se u našem društvu smatra zdravim osjećati seksualnu privlačnost prema osobama koje nisu djeca. A sad je li pedofil/ka po seksualnoj orijentaciji strejt ili spada u LGBT, to je nebitno jer se za razliku od pedofilije privlačnost prema bićima koja mogu dati pristanak ne smatra poremećajem. I zbog toga priča o toleranciji koju bismo mi kao LGBT 'zajednica' trebali imati nema veze s vezom.

Avatar
Afrodita
Postovi: 4523
Pridružen/a: 23 srp 2011 11:44
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: U vezi
Lokacija: Karlovac

Re: LGBTQ... Koliko bismo trebali biti tolerantni?

Post Postao/la Afrodita » 05 sij 2012 18:56

Bash je napisao/la:Ne baš skroz. Bolja bi usporedba bila da isto tako kao što ti imaš 'poremećaj' da ti se sviđaju odrasle osobe/adolescenti, tako i pedofil/ka ima 'poremećaj' da mu/joj se sviđaju djeca. S tim da u drugom slučaju, 'poremećaj' jest bez navodnika jer se radi o povrđenom psihijatrijskom poremećaju, dok se u našem društvu smatra zdravim osjećati seksualnu privlačnost prema osobama koje nisu djeca. A sad je li pedofil/ka po seksualnoj orijentaciji strejt ili spada u LGBT, to je nebitno jer se za razliku od pedofilije privlačnost prema bićima koja mogu dati pristanak ne smatra poremećajem. I zbog toga priča o toleranciji koju bismo mi kao LGBT 'zajednica' trebali imati nema veze s vezom.
Mislim da je zadnja rečenica jedini odgovor na ovu temu i da su sve objašnjavanja i rasprave skroz nepotrebne jer pitanje je bilo da li smo tolerantni.
I want her everywhere and if she's beside me I know I need never care but to love her is to need her everywhere knowing that love is to share

Avatar
bašja
Postovi: 2639
Pridružen/a: 11 kol 2010 20:18
Spol/rod: žensko
Status: U vezi

Re: LGBTQ... Koliko bismo trebali biti tolerantni?

Post Postao/la bašja » 05 sij 2012 22:16

ne slažem se ni s backsp. ni s bash, tj. odbijam koristiti pojam poremećeno za homoseksualnost jer ne smatram da se radi o samo jednom u nizu od poremećaja koji je ok i društveno prihvatljiv (nekima) jer su u pitanju dvije odrasle osobe. I dalje mislim da je upravo zato tema i dalje uvredljiva.

Kao što sam već prije napisala, silovanje ostavimo po strani - radi se o zlostavljanju koje je okrutno i kada se radi o odraslim ljudima, naravno, što je zlostavljani bespomoćniji, to je čin još strašniji. Ali šta s onim frajerom iz astrine priče koji kaže da živi u prekrasnoj ispunjenoj vezi sa svojim psima (još su i poliamorni) ili pak neki čudak koji dijeli puse svojem fikusu. I na kraju slučaj nekakve stvarne Lolite, odnosno veze djevojčice i puno starijeg muškarca (sjetite se kako su svi na temi o razlikama u godinama htjeli znati ne samo kolika je razlika nego koje su točne godine u pitanju). Na prvi pogled nema psihičke prisile, nema ni fizičke prisile, kao da su sretni. A ipak svi ih zovu bolesnicima i zdrav čovjek njihovo će ponašanje osuđivati.

Kad se govori o pitanju seksa i romantike, svi su ljudi malo više ili malo manje lupnuti u glavu, pa će se na nekakvoj psihijatrijskoj skali poremećenosti rubno naći i mnogo veza nas zdravih ljudi - i str8 i gay. Jer ćemo zapadati u uloge žrtve, jer ćemo tražiti zamjenske mame i tate, jer ćemo se prodati za koji koktelčić, jer ćemo uživati kad nas za vrijeme seksa netko dobro izlupa po guzici, jer ćemo biti egzibicionisti pa ćemo se poševit u grmu usred grada... Treba nam dakle neki kriterij da podvučemo granicu što je poremećaj. Prirodu nećemo koristiti jer sve je iz prirode nastalo, pa je i prirodno, normalno je obično isto što i prihvatljivo, a to je povijesno-društvena kategorija, "fuj" je malo preosobno. (I tu bi se mogli vratiti na primjer silovanja i završiti, jer se na neki način svi ti poremećaji svode na neku vrstu silovanja. Al mi se još piše.) Što se ove teme tiče ostaje nam privola i pristanak kao kriterij, tj. tko su sudionici seksa i romantike pa da ga mogu dati.

Zato povlačim onu granicu (parafrazirat ću Fusion): Jebi sve što što ti je s razumijevanjem zrelo/sposobno reći "da" ili "ne"! Kao odrastao čovjek imaš moralnu odgovornost držati se te granice. Ako osjetiš te porive, bolestan si čovjek, ako se ne daš liječiti i na taj način obuzdati, nastupaju razne zakonske mjere (ako te prije ne dostigne ruka osobne vendete) jer je zadaća ostatka društva da zaštiti one koji se sami ne mogu braniti jer nisu sposobni ili zreli reći valjano "da" ili "ne". Ali ovo kao da i dalje ide u domenu moralnog, a ne u domenu psihički bolesnog, tj. mora li moralno neprihvatljivo biti automatski bolesno i obratno? Na neizmjernu sreću onih koji su izdržali moje prosere do tuda čitati, slijedi moje mišljenje zašto to jest i bolesno: mi drugi s našim bezopasnim fetišima i sitnim egzibicionizmima znamo da je to sve samo začin nečemu što ako obje strane požele može biti intimnost među ravnopravnima, razvoj pojedinca, razvoj zajednice. Ove bolesne "veze" jesu začin i ništa više! I u najidealnijem svijetu nose nula potencijala postati nešto više osim zakučastog oblika robovlasništva. Osim ako u idealnom svijetu google translator ne počne i lavež prevoditi, a pritom psi budu zvučali kao da su iz basne izašli (sad se sjetih da mi cijeli život ništa neobično nije bilo kad se Slikar iz Čarobne šume u Liju zatelebao - nakon što se jezično i na sve druge načine antropomorfizirala).

Ali idealni svijet nema google translator tako da se upravo sve urušilo!!!
How did a housepet, who ignores people, get into our lives? They basically domesticated themselves.

backspace

Re: LGBTQ... Koliko bismo trebali biti tolerantni?

Post Postao/la backspace » 05 sij 2012 23:55

@bash, i tvoja usporedba je jednako okej kao i moja. ali da se ne vrtim s time u krug, kasno mi je, a i vjerujem da sam dovoljno dobro se gore izjasnila.
ono što sam govorila, namjerno sam govorila bez osvrta na društvo i društvene norme i psihijatrijska dostignuća trenutna, jer da smo o ovome pričali prije pola stoljeća govorila bi mi da psihijatrija drugačije gleda na to, tako da mi to nije bio relevantan temelj.
što se tiče zadnje rečenice, itekako ima veze s vezom da mi kao LGTBQwhatever pokušamo proanalizirati bilokakve anomalije prije nego prigrlimo neki mainstream zaključak o istoj, obzirom da, ukoliko pitaš društvo većina bi ti vjerojatno i dan danas rekla da je LGTBQ nekakav poremećaj. osobno znam prilično mladih ljudi, mahom školovanih i bistrih, koji čak i toleriraju LGBTQ različitost, ali i dalje smatraju da to jest nekakav poremećaj.

Avatar
Fusion
Postovi: 3330
Pridružen/a: 07 tra 2010 14:52

Re: LGBTQ... Koliko bismo trebali biti tolerantni?

Post Postao/la Fusion » 06 sij 2012 01:36

backspace je napisao/la:osobno znam prilično mladih ljudi, mahom školovanih i bistrih, koji čak i toleriraju LGBTQ različitost, ali i dalje smatraju da to jest nekakav poremećaj.
Ima ih i među samom LGBTIQ populacijom i to liječničke struke. </3
Ukoliko se nekome čita, izvolite.

Pojedincima tek predstoji da porade na svom sektoru (u svakom smislu) da bi uopće mogli promišljati o drugim temama koje se tiču ljudske seksualnosti.

Bash
Postovi: 6512
Pridružen/a: 07 kol 2009 12:56

Re: LGBTQ... Koliko bismo trebali biti tolerantni?

Post Postao/la Bash » 06 sij 2012 03:38

bašja je napisao/la:ne slažem se ni s backsp. ni s bash, tj. odbijam koristiti pojam poremećeno za homoseksualnost jer ne smatram da se radi o samo jednom u nizu od poremećaja koji je ok i društveno prihvatljiv (nekima) jer su u pitanju dvije odrasle osobe.
Nisam nigdje koristila pojam poremećeno za homoseksualnost niti smatram da je homoseksualnost društveno prihvatljiv poremećaj.
backspace je napisao/la:@bash, i tvoja usporedba je jednako okej kao i moja. ali da se ne vrtim s time u krug, kasno mi je, a i vjerujem da sam dovoljno dobro se gore izjasnila.
ono što sam govorila, namjerno sam govorila bez osvrta na društvo i društvene norme i psihijatrijska dostignuća trenutna, jer da smo o ovome pričali prije pola stoljeća govorila bi mi da psihijatrija drugačije gleda na to, tako da mi to nije bio relevantan temelj.
Bih li ja čisto zbog činjenice da sam ljevak kojih u svijetu ima ~10% i osjetila sam u životu diskriminaciju zbog tog, trebala imati razlog za razmišljanje o tome jesu li pedofili, etc. možda nepravedno neshvaćeni jer su također manjina, makar su dosta rjeđi nego ja. Jedina zajednička točka između mene i njih je (općenito shvaćena) riječ manjina. Jedina zajednička točka između LGBTQ i njih je riječ manjina. Biti LGBTQ nije poremećaj i krivo se smatrao takvim do prije pola stoljeća, a iza te odluke da nije poremećaj stoje i određeni argumenti (ne puko - tako su psihijatri odlučili) koje je ovdje nepotrebno navoditi da ne bi opet bilo rezanja. Pitanje iz teme vrijedi nama koji smo ovdje i sada. Biti pedofilom, etc. jest poremećaj u kojem se iskorištava bića koja ne mogu dati pristanak i do čijeg se „pristanka“ dolazi manipulacijom. Ako se ne slažeš s tim da se radi o poremećaju, molila bih te da mi to argumentiraš. Upravo iz tog razloga što je drugo poremećaj, a prvo nije, ne mogu se uspoređivati.


backspace je napisao/la: što se tiče zadnje rečenice, itekako ima veze s vezom da mi kao LGTBQwhatever pokušamo proanalizirati bilokakve anomalije prije nego prigrlimo neki mainstream zaključak o istoj, obzirom da, ukoliko pitaš društvo većina bi ti vjerojatno i dan danas rekla da je LGTBQ nekakav poremećaj. osobno znam prilično mladih ljudi, mahom školovanih i bistrih, koji čak i toleriraju LGBTQ različitost, ali i dalje smatraju da to jest nekakav poremećaj.
I ovaj tvoj zadnji argument bi imao smisla da biti LGBTQ jest anomalija, ali nije. To što neki smatraju da je, onda bi oni moralno gledajući trebali jednakim ili većim žarom progoniti pedofile kao što progone LGBTQ. Mi koji se ne smatramo anomalijom, nemamo tu nekakvu moralnu obvezu samo zato što smo LGBTQ (ponavljanje je majka znanja : D) razmatrati razumijevanje prema pedofilima koji to apsolutno jesu. Opet, ako smatraš da oni nisu anomalija kao ni mi, ili da oni jesu, ali smo i mi, a jedino u ta dva slučaja --/++ bi bili usporedivi, argumentiraj pls. :)

Avatar
bašja
Postovi: 2639
Pridružen/a: 11 kol 2010 20:18
Spol/rod: žensko
Status: U vezi

Re: LGBTQ... Koliko bismo trebali biti tolerantni?

Post Postao/la bašja » 06 sij 2012 08:32

Bash je napisao/la: Nisam nigdje koristila pojam poremećeno za homoseksualnost niti smatram da je homoseksualnost društveno prihvatljiv poremećaj.
ispravak, s bash se slažem (al sam u brzini previdila njezine navodnike - mind the quotes!)
How did a housepet, who ignores people, get into our lives? They basically domesticated themselves.

Odgovorite