Tolerancija LGBTQ osoba prema drugim manjinama

Teme vezane uz aktivizam, djelovanje domaćih/stranih udruga, Pride, coming out, politiku i sve tome slično.
Odgovorite
Avatar
astra glacialia
Postovi: 218
Pridružen/a: 13 kol 2010 21:28
Spol/rod: žensko
Ja sam: biseksualka
Status: Solo
Lokacija: Zagreb

Tolerancija LGBTQ osoba prema drugim manjinama

Post Postao/la astra glacialia » 29 pro 2011 21:52

Na Afroditin prijedlog na ovoj temi http://www.crol.hr/portal/forum/viewtop ... 46&start=0 koju sam pokrenula, pokrećem i ovu temu. Dakle: koliko ste vi kao "osobe manjinske seksualne orijentacije" tolerantne prema pripadnicima nekih drugih manjina (nacionalnih, vjerskih...)? Smatrate li da ste zbog toga tolerantnije od prosječne heteroseksualne osobe / tolerantnije nego što biste bile da ste heteroseksualne? Primjećujete li u homo/bi osoba koje poznajete više takve tolerancije nego u hetero osoba?
Osobno, smatram da me moja biseksualnost puno naučila toleranciji prema osobama druge nacionalnosti, vjere (mogu li govoriti o "drugoj vjeri" ako se sama zapravo ne smatram pripadnicom nijedne religije? premda imam poneke rimokatoličke sakramente), rase. Pa makar (i) zato što sam se zaljubljivala i u cure vrlo raznolikih vjera i nacionalnosti i rasa :D Dakako, naučilo me i to što sam ipak ponešto putovala po svijetu i upoznavala razne ljude, ali mislim da je i moje "manjinsko iskustvo" odigralo znatnu ulogu u oblikovanju mog razmišljanja o takvim temama.
per aspera ad astra

Mary of Silence
Postovi: 558
Pridružen/a: 28 tra 2011 20:47

Re: Tolerancija LGBTQ osoba prema drugim manjinama

Post Postao/la Mary of Silence » 29 pro 2011 22:16

Vjera, nacija, religija, apsolutno ne igraju nikakvu ulogu u mom životu, uopšte me ne zanima kakve je ko vjeroispovijesti, religije, nacije. Ti pojmovi su me i naučili ponajviše koliko ljudima mogu nanijeti zla "podjele" na tom osnovu, ili bilo kojem drugom.
Odrasla sam (i još uvijek "odrastam") u državi gdje ne postoji "čovjek" već Srbin, Hrvat i Musliman. Iako u mom gradu uopšte niko ne obraća pažnju na to, ali mediji, političke oligarhije nacionalnog karaktera stalno serviraju priče o žrtvi, agresoru, demonu, anđelu i sl. Naravno, svako za svakog govori da je anđeo, a za drugog da je đavo.
Seksualna orijentacija je sasvim malo imala udjela u mom životu, jer sam kao dijete bila zbog drugih stvari na "meti" stoga sam na taj način naučila dosta stvari, kao i od mame koja mi je stalno na svom primjeru pokazivala kakve odlike treba da ima "čovjek".
Tako da mislim, da baš i ne mora značiti da su Homo/ Bi osobe tolerantnije, zavisi od prirode čovjeka, odgoja, sredine, iskustva. LGBTQ osobe daleko imaju više iskustva, sad zavisi od njih koliko će isto to iskustvo upotrijebiti i kako će ga upotrijebiti.
Ne znam dovoljno osoba koje su Homo ili Bi da bih mogla reći nešto precizno, sudeći po priči na forumu, većinom su tolerantniji. Ne treba očekivati ni ovdje sada neke svece, opet radi se o "ljudima" ali kakve sam upoznala ljude, na forumu su za njih sve sami sveci.

Nastojim biti što tolerantnija u mnogim stvarima, u tom nastojanu često sam obrisala pod sa sobom, ali eto ravnam se po onoj Šopenhauerovoj "etici samilosti" pa kako god to izašlo po mene.

Avatar
samo ja
Postovi: 376
Pridružen/a: 29 ožu 2011 18:56
Spol/rod: žensko
Ja sam: biseksualka
Status: U vezi

Re: Tolerancija LGBTQ osoba prema drugim manjinama

Post Postao/la samo ja » 29 pro 2011 22:55

mislim da tolerancija nije usko povezana s time da'l si homo ili hetero neg samo i isključivo kakva si osoba... prije bi to povezala s razinom inteligencije nego s bilo čim drugim

Avatar
Afrodita
Postovi: 4523
Pridružen/a: 23 srp 2011 11:44
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: U vezi
Lokacija: Karlovac

Re: Tolerancija LGBTQ osoba prema drugim manjinama

Post Postao/la Afrodita » 30 pro 2011 00:46

samo ja je napisao/la:mislim da tolerancija nije usko povezana s time da'l si homo ili hetero neg samo i isključivo kakva si osoba... prije bi to povezala s razinom inteligencije nego s bilo čim drugim
Slažem se i opet kažem da ne mislim da smo mi manjina jer to što nemamo prava jednaka kao i heteroseksualci nije zato što smo manjina već zato što društvo funkcionira na principu nažalost već zadanih principa srednjeg vijeka gdje je crkva preuzela glavnu ulogu jer ako krenete u prijašnja povijesna razdoblja homoseksualizam je bio sastavni dio društva i civilizacija.
I want her everywhere and if she's beside me I know I need never care but to love her is to need her everywhere knowing that love is to share

Avatar
ariadne
hladan tuš
Postovi: 12774
Pridružen/a: 27 ruj 2010 17:17
Spol/rod: žensko

Re: Tolerancija LGBTQ osoba prema drugim manjinama

Post Postao/la ariadne » 30 pro 2011 01:13

U mom životu ništa od toga ne igra preveliku ulogu. Doduše, nekad bih našamarala samu sebe kad se uhvatim u nekoj predrasudi ali bojim se da je to neizbježno kad živiš u ovakvom poprilično netolerantnom društvu. Predrasude nas okružuju u medijima, društvu, pa i samom jeziku. Trebali bi bome biti vrlo oštri da ih sve pohvatamo i eliminiramo iz svog života, a mislim da je to gotovo nemoguće postići u potpunosti. Svi imamo predrasude, svjesno ili nesvjesno, samo je stvar toga hoćemo li ih znati prepoznati. I djelovati u tom smjeru ili ne. Možemo mi pričati što hoćemo ali kad bismo bili direktno suočeni s nečim, tko zna kako bi reagirali.
Ye ever wanty just wrap yersel up in tin foil nice and cosy and then just fucking get right inty the microwave and blow yersel up tae fuck

Avatar
Fusion
Postovi: 3330
Pridružen/a: 07 tra 2010 14:52

Re: Tolerancija LGBTQ osoba prema drugim manjinama

Post Postao/la Fusion » 30 pro 2011 01:23

Sjetih se onog istraživanja o majčinstvu lezbijki koje se pokazalo vrlo uspješnim.

Nekako mi je logično da osobe koje pripadaju manjinskim skupinama koje se često susreću s predrasudama i negativnim akcijama većinskog društva
pokazuju veći stupanj empatije i senzibilnosti prema onima koji se nalaze u sličnoj situaciji.
Osobno ne mislim kad se radi o individualnim i kulturalnim razlikama među ljudima (dob, spol, rasa, nacionalnost, etničko porijeklo, religijska pripadnost, seksualna
orijentacija, tjelesne osobine, jezik i socioekonomski status
) da uopće imam što za tolerirati.
To jednostavno, kao što je lijepo naslovljeno u "Etičkom kodeksu psihologa", spada u ljudska prava i dostojanstvo osobe.
Naravno, sve dok ne ugrožava slobodu drugih ljudi (kao što je to primjer s RKC).

Avatar
Popeye
Postovi: 2096
Pridružen/a: 17 tra 2007 14:24

Re: Tolerancija LGBTQ osoba prema drugim manjinama

Post Postao/la Popeye » 30 pro 2011 01:50

vrlo sam tolerantan, sto je djelomicno povezano s time sto sam peder, ali nije potaknuto time.

nazalost, nisam primijetio da seksualno-manjinski status podrazumijeva i visu svijest o drugim manjinama. recimo, uvjerljivo najodvratnije stvari o srbima i bošnjacima sam čuo baš od LGBT osoba u zagrebu. primjerice, sjećam se da se jednom forumašica na gay.hr-u hvalila time da je odlučivala o zaposlenju osobe u firmi u kojoj radi i da je namjerno sjebala jednu kandidatkinju jer je bila bošnjakinja, a ta forumašica misli da su muslimani niža bića.

inače, kada sam uživo suočen s ispadima nacionalizma, oštro reagiram. zna biti baš neugodno! :veryhappydance:

Avatar
Angela07
Postovi: 701
Pridružen/a: 30 srp 2011 19:24
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka

Re: Tolerancija LGBTQ osoba prema drugim manjinama

Post Postao/la Angela07 » 30 pro 2011 09:30

:) (ne)tolerantnost nema nikakve, ali ama baš nikakve veze s mojom seksualnom orijentacijom. ima veze s obitelji i sredinom iz koje dolazim i nekakvih događaja koji su mi se izdogađali tijekom života.
:D inače, smatram se vrlo tolerantnom!

Avatar
slapa
i'm watching u
Postovi: 16056
Pridružen/a: 19 ruj 2011 11:34
Spol/rod: žensko

Re: Tolerancija LGBTQ osoba prema drugim manjinama

Post Postao/la slapa » 30 pro 2011 09:42

toleranciju sam razvila i još uvijek razvijam jednostavno živeći. sve sredine u kojima sam živjela i događaji koje sam proživjela su utjecali na to. ali nije da sam tolerantna jer sam gay. nego među masom drugih čimbenika tolerantna sam i jer sam gay...

Avatar
roadkill
Postovi: 3338
Pridružen/a: 22 sij 2008 01:01

Re: Tolerancija LGBTQ osoba prema drugim manjinama

Post Postao/la roadkill » 30 pro 2011 10:15

mislim da sam tolerantnija zato sto sam lezba. temelje su svakako postavili roditelji i zivotne situacije kroz koje sam prolazila, ali pripadnost jednoj manjini je ucinila da postanem svjesnija ostalih manjina i njihovih problema.

naravno, znam biti i licemjer sa predrasudama. :D nadam se da jos rastem.
bring your mind into my head...

Avatar
tamara3
Just tax the stupid people.
Postovi: 8744
Pridružen/a: 01 stu 2005 16:44
Spol/rod: žensko
Status: U životnom partnerstvu
Lokacija: Oblačić.
Kontakt:

Re: Tolerancija LGBTQ osoba prema drugim manjinama

Post Postao/la tamara3 » 30 pro 2011 16:23

Tolerantna sam, ali ne prema fundamentalizmu i gluposti, bili oni on vjerski, nacionalni, pederski ili lezbački, svejedno. Mislim da bih tako razmišljala i da sam hetero jer je to dio moje osobnosti.

Bash
Postovi: 6512
Pridružen/a: 07 kol 2009 12:56

Re: Tolerancija LGBTQ osoba prema drugim manjinama

Post Postao/la Bash » 30 pro 2011 17:45

astra glacialia je napisao/la:Na Afroditin prijedlog na ovoj temi http://www.crol.hr/portal/forum/viewtop ... 46&start=0 koju sam pokrenula, pokrećem i ovu temu. Dakle: koliko ste vi kao "osobe manjinske seksualne orijentacije" tolerantne prema pripadnicima nekih drugih manjina (nacionalnih, vjerskih...)? Smatrate li da ste zbog toga tolerantnije od prosječne heteroseksualne osobe / tolerantnije nego što biste bile da ste heteroseksualne? Primjećujete li u homo/bi osoba koje poznajete više takve tolerancije nego u hetero osoba?
Osobno, smatram da me moja biseksualnost puno naučila toleranciji prema osobama druge nacionalnosti, vjere (mogu li govoriti o "drugoj vjeri" ako se sama zapravo ne smatram pripadnicom nijedne religije? premda imam poneke rimokatoličke sakramente), rase. Pa makar (i) zato što sam se zaljubljivala i u cure vrlo raznolikih vjera i nacionalnosti i rasa :D Dakako, naučilo me i to što sam ipak ponešto putovala po svijetu i upoznavala razne ljude, ali mislim da je i moje "manjinsko iskustvo" odigralo znatnu ulogu u oblikovanju mog razmišljanja o takvim temama.
Ne znam ima li veze s tim da sam dio manjine, ali smatram se tolerantnom. U smislu da me ne zanima šta moji neistomišljenici rade dok god se to ne dotiče mene niti mi se nameću tuđi moralni standardi. Dotad katolicima ne serem o vjeri ni vegetarijancima o salati. A nacionalnost, who even cares? Isto tako svjesna sam da je najmanje vjerojatno od navedenog da sam ja ateist u vezi s nekom strogom vjernicom, ali ne mislim da je to izraz moje netolerancije, već, budimo realni, velikih razlika u stavovima koje se odražavaju i na vezu.

Gost

Re: Tolerancija LGBTQ osoba prema drugim manjinama

Post Postao/la Gost » 30 pro 2011 21:21

Pet sam manjina u jednoj osobi. Ne bih mogla živjeti sa sobom da ne slavim različitosti. :D
J/k, utjecao je odgoj i vanjski faktori - od djetinjstva sam bila okružena sa različitim vjeroispovijestima, rasama, nacionalnostima, pa i stupnjevima obrazovanja i imućnosti. U toj mjeri da sam sad "slijepa" na te stvari, osim ako mi netko ne nabija na nos nešto od toga (uglavnom iskustvo sa vjernicima KC).

Avatar
Jadzia Dax
Postovi: 3063
Pridružen/a: 08 vel 2011 21:24
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: U vezi
Lokacija: lala land

Re: Tolerancija LGBTQ osoba prema drugim manjinama

Post Postao/la Jadzia Dax » 31 pro 2011 11:24

a nastojim imati razumijevanja i prema suštim suprotnostima od mene, pa tako i fundamentalistima, ne sviđa mi se njihovo razmišljanje ali sa svima se mogu složiti da se ne slažemo, ne znam imali to ikakve veze s tim što sam lezz, čisto sumnjam jer sam takva razmišljanja imala i sa 15 kada još nisam znala za svoju orijentaciju, nema veze ni sa odgojem, jer moja familja nema taj senzibilitet naspram različitostima poput mene.
čini mi se da je stvar osobnosti, koliko si spreman razvijati vlastitu empatiju i senzibilizirati se za ostatak svijeta

Odgovorite