Biti gay - odabir ili nagon?

Teme vezane uz aktivizam, djelovanje domaćih/stranih udruga, Pride, coming out, politiku i sve tome slično.

Biti gay je

odabir
3
7%
nagon
19
46%
nešto treće
19
46%
 
Ukupno glasova: 41

Avatar
Andain
Postovi: 5430
Pridružen/a: 03 pro 2012 23:17
Spol/rod: žensko

Re: Biti gay - odabir ili nagon?

Post Postao/la Andain » 24 tra 2013 07:46

Samo ću kratko obrazložiti jer jurim :).. al ne mislim da je uzrok kod svih isti, iako vjerujem da većinom je biološke prirode.
Al recimo, ne mislim ni da ti uzroci moraju biti isključivi, u smislu da je na nekakvu biološku podlogu moguće (dodatno i) utjecati određenim okolnostima i situacijama u životu, što valjda pokazuju i slučajevi gdje su pojedinci mijenjali svoju seksualnu orijentaciju u kasnijim fazama života.
“She's hot. I trust her.”
Hansel

black.cat
Postovi: 1706
Pridružen/a: 30 stu 2011 16:52
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka

Re: Biti gay - odabir ili nagon?

Post Postao/la black.cat » 24 tra 2013 07:48

ili jesi gay ili nisi gay. ne mogu sad za promjenu rec - dobro, bila sam malo sa curama, idem sad malo za promjenu na decke pa kad dodje jesen, onda se ponovno vracam na zenske :D
ako mozes birat, onda si ili biseksualac ili biseksualka.

Avatar
Popeye
Postovi: 2096
Pridružen/a: 17 tra 2007 14:24

Re: Biti gay - odabir ili nagon?

Post Postao/la Popeye » 24 tra 2013 08:19

ako je netko kasno otkrio da je gej, to ne znači da je mijenjao seksualnu orijentaciju nego da je pritisak heteropatrijarhata na tu osobu bio toliko snažan da nije bio u stanju prepoznati što doista jest.

no, biti ono što jesi traži i izabrati biti ono što jesi, ne dođe to samo tako od sebe.

Avatar
megan
Postovi: 5464
Pridružen/a: 10 vel 2013 11:06
Spol/rod: žensko

Re: Biti gay - odabir ili nagon?

Post Postao/la megan » 24 tra 2013 10:24

mislim da su geni odgovorni za stupanj gayosti osobe. a to hoće li osoba to sebi priznati ili ne, to je drugo pitanje.
i mislim da se to koliko osoba može biti gay kreće od 0 do 100%, sa svim međustadijima, te da velika većina ima bar nešto tog postotka.
Desert je visnjica :(

Avatar
gigiONlajna
Postovi: 2336
Pridružen/a: 02 stu 2005 19:15
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: Solo

Re: Biti gay - odabir ili nagon?

Post Postao/la gigiONlajna » 24 tra 2013 10:29

Meni je bio i "nagon" (jer se sjećam da su mi se djevojčice svidjele još u vrtiću) i odabir (jer mi je emotivno povezivanje s muškarcima teško ostavrivo).
GigiOnTrajna :frizuraparti:

Avatar
Andain
Postovi: 5430
Pridružen/a: 03 pro 2012 23:17
Spol/rod: žensko

Re: Biti gay - odabir ili nagon?

Post Postao/la Andain » 24 tra 2013 12:54

Popeye je napisao/la:ako je netko kasno otkrio da je gej, to ne znači da je mijenjao seksualnu orijentaciju nego da je pritisak heteropatrijarhata na tu osobu bio toliko snažan da nije bio u stanju prepoznati što doista jest.
Pa iskreno, ja ne bih bila tako uvjerena, premda mi je jasno za kakve i čije se sve namjere informacija o promjeni orijentacije može iskoristiti. Svejedno..iz onog što sam povremeno čitala na temu, bilo je i više od par primjera žena koje su cijeli život bile str8, u, ako je vjerovati njima, sretnim brakovima i onda im se počela događati promjena (bilo uzrokovana nekim okolnostima, osobama, bilo jednostavno spontano mijenjanje kroz vrijeme). Ono što možeš na to tvrditi je da su one bile biseksualne samo očito nesvjesne tog cijeli život do određene točke (ako im uopće vjeruješ da su iskrene), al po meni da bi tvrdio da je netko te i te orijentacije, sama osoba istog mora biti svjesna. Dakle, ako je sex. zrela i svjesna osoba uvjerena da je određene orijentacije, onda dopuštam da je doista i tako bez obzira dal nekakav ’gen’ za biseksualnost negdje samo čeka da bude aktiviran. :) Jer na taj način možemo tvrditi da taj ’’gen’’ čeka u svima nama. :D

Inače..
http://news.bbc.co.uk/dna/place-lancash ... in/A543818" onclick="window.open(this.href);return false;

If the above weren't confusing enough, we must also throw into the mix the fact that one's sexual orientation can change over time. It is possible for a person who is heterosexual or homosexual early in life to become bisexual later on. Bisexual people may later be homosexual or heterosexual. It is rare for a person to cross the full extent of the Kinsey Scale, but even this happens occasionally. The good news is that such changes typically take years, and signs often manifest themselves along the way. The bad news is that such changes may disrupt relationships that were underway before they began and then there are the specific issues to be dealt with in the process of going back in.

For reasons that are not entirely understood, more women have been documented making this change over life than men. It could be that Western cultural bias is partly to blame for this. Western society is ambivalent, and occasionally encouraging, towards women who experiment with their sexuality, while being generally harsh towards men who attempt the same. It's also possible that there is something inherently different about women that makes this the case. As more research is done in non-Western cultures, we may learn more about this phenomenon.
“She's hot. I trust her.”
Hansel

Avatar
slapa
i'm watching u
Postovi: 16056
Pridružen/a: 19 ruj 2011 11:34
Spol/rod: žensko

Re: Biti gay - odabir ili nagon?

Post Postao/la slapa » 24 tra 2013 14:49

postoje ljudi, pa mislim i dobar dio njih, koji otkriju što žele u životu na temelju iskustva. pa tako neki otkriju i koji i spol parnera im više odgovara i zašto. u svakoj vezi naučimo nešto o tome što želimo u budućnosti a što ne.
s godinama se mijenjamo i mi i naše potrebe. dakako, postoje i oni ljudi koji oduvijek znaju što žele. u toj različitosti i je ljepota života i ljudi.
mi imamo sve što nam treba,
prostor od zemlje pa do neba...

Avatar
margarita
Postovi: 1323
Pridružen/a: 09 ožu 2013 17:50
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: Solo

Re: Biti gay - odabir ili nagon?

Post Postao/la margarita » 24 tra 2013 15:49

Ova rijec nagon mi zvuci tako, ne znam... zivotinjski. :) Mislim da je seksualna orijentacija definitivno genetski uvjetovana, ali se slazem da postoji neka ljestvica privlacnosti tipa Kinsey scale. Neki ljudi su gay, neki straight, a kod nekih je sve to vise ili manje fluidno. Pretpostavljam da osobe koje kasnije u zivotu "postanu" gay ili straight su sigurno cijeli zivot imale to u sebi, ali iz ko zna kojeg razloga to tek kasnije shvatile. Opcenito pokusaj definiranja i etiketiranja me malo nervira. Tih 46 kromosoma nas cine takvima kakvim smo, ljudima, a sad gay, straight, bi, ovakav onakav, uopce mi nije bitno. I sve te etikete, akronimi i kratice nadam se da ce jednog dana bit suvisne.

Avatar
lizistrata
Postovi: 159
Pridružen/a: 17 lis 2010 01:39
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Lokacija: purgerland

Re: Biti gay - odabir ili nagon?

Post Postao/la lizistrata » 24 tra 2013 19:09

http://www.sciencedaily.com/releases/20 ... 083212.htm" onclick="window.open(this.href);return false;


Za onoga tko kuži je simple as that... Epigenetika objašnjava.. Nije baš lako za argumentirano pobiti znanost pogotovo samo osobnim mišljenjem..
Mada me čudi da je ovo istraživanje tako slabo odjeknulo bilo gdje...
"The will to be stupid is a very powerful force, but there are always alternatives.”
― Lois McMaster Bujold

impressum
Postovi: 123
Pridružen/a: 08 tra 2013 20:35
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: Solo

Re: Biti gay - odabir ili nagon?

Post Postao/la impressum » 28 tra 2013 00:45

gigiONlajna je napisao/la:Meni je bio i "nagon" (jer se sjećam da su mi se djevojčice svidjele još u vrtiću) i odabir (jer mi je emotivno povezivanje s muškarcima teško ostavrivo).
Moj i tvoj post govore kakve smo osobe. Ja za sebe tvrdim da sam od rođenja gay, pa jel to povezano genima ili ne, odabir mi je bio lak! :veryhappydance:
Ne pravim često velike greške u životu, ali kad napravim, napravim remek djelo.

Avatar
gigiONlajna
Postovi: 2336
Pridružen/a: 02 stu 2005 19:15
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: Solo

Re: Biti gay - odabir ili nagon?

Post Postao/la gigiONlajna » 28 tra 2013 09:31

A kakve smo osobe :) ? :nekismajlićsbacanjemgraha:
GigiOnTrajna :frizuraparti:

Avatar
Hazuki Azuma
Postovi: 9
Pridružen/a: 25 ožu 2013 17:23
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka

Re: Biti gay - odabir ili nagon?

Post Postao/la Hazuki Azuma » 28 tra 2013 10:34

WTF je s ovakvim pitanjima u zadnje vrijeme? Svako malo na forumu, nekoj gay stranici, bilo gdje osvane ovakvo pitanje. Jel to neko pitanje mjeseca pa da ga sad postavljaju? jesam fulala nešto u rubrici "whats in right now" ?? Od kada smo postali ovako opterećeni i pokušavamo svim slama naći odgovor i opravdanje za sebe i svoje gay postojanje tj. život?

Avatar
roza_surla
Postovi: 429
Pridružen/a: 03 ruj 2011 14:21

Re: Biti gay - odabir ili nagon?

Post Postao/la roza_surla » 28 tra 2013 10:37

to je izbor.

Nagon me tjera da ljubim, grlim, mazim, pazim i rasturim... ali me izbor tjera da to bude osoba mog spola. I činjenica da se s onima drugima ne razumijem i prefeminiziran.a sam za njihov ukus.
Roza nije koza
Niti surla znaci da je kurva

Bash
Postovi: 6512
Pridružen/a: 07 kol 2009 12:56

Re: Biti gay - odabir ili nagon?

Post Postao/la Bash » 28 tra 2013 11:59

ne znam zašto neki od vas kažete da je to vaš odabir samo zato jer ne možete ostvariti nikakvu vezu sa suprotnim spolom. da je odabir, vi biste odabrali da vam je teško ostvarenje veze sa suprotnim spolom i odlučili se na isti spol, ali u ovom slučaju ne možete protiv sebe. jer ne radite odabir. takvi ste. to nije Maybelline. možete li odabrati da vam se NE sviđa isti spol? riječ nagon asocira na "primitivnost" jer se veže za druge životinje. možda bi više user friendly bilo - je li biti gay odabir ili osjećaj?

Avatar
gigiONlajna
Postovi: 2336
Pridružen/a: 02 stu 2005 19:15
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: Solo

Re: Biti gay - odabir ili nagon?

Post Postao/la gigiONlajna » 28 tra 2013 12:08

Nalazim muškarce seksualno privlačnima. Emotivno ne. Nije me spreječavalo da pokušavam. Jer eto veza/sex spada u propisana ponašanja mladih. Mislila sam da nešto sa mnom nije u redu kad toliko dugo nisam bila zaljubljena. Da sam u dvadesetima našla kojeg muškarca emotivnog privlačnog (nije da nisam pokušavala) ne bih vodila gay život. Nastavila bih pokušavati.

MOj odabir se desio kad sam se zaljubila u 24. godini u ženu. S tim osjećajem je u meni sve bilo jasno. No isto tako znam da to emotivno s muškarcima nisam proradila do kraja. Odlučila sam da ću tu ladicu držat zatvorenu. Meni je zapravo jednostavnije bit lezba.
GigiOnTrajna :frizuraparti:

Avatar
Zita
Postovi: 6235
Pridružen/a: 01 stu 2005 01:14
Spol/rod: žensko
Status: U životnom partnerstvu
Lokacija: Zgb

Re: Biti gay - odabir ili nagon?

Post Postao/la Zita » 28 tra 2013 12:17

gigiONlajna je napisao/la:Nalazim muškarce seksualno privlačnima. Emotivno ne. Nije me spreječavalo da pokušavam. Jer eto veza/sex spada u propisana ponašanja mladih. Mislila sam da nešto sa mnom nije u redu kad toliko dugo nisam bila zaljubljena. Da sam u dvadesetima našla kojeg muškarca emotivnog privlačnog (nije da nisam pokušavala) ne bih vodila gay život. Nastavila bih pokušavati.

MOj odabir se desio kad sam se zaljubila u 24. godini u ženu. S tim osjećajem je u meni sve bilo jasno. No isto tako znam da to emotivno s muškarcima nisam proradila do kraja. Odlučila sam da ću tu ladicu držat zatvorenu. Meni je zapravo jednostavnije bit lezba.
odlicno receno.

apropo same teme: nemre se generalizirat. razliciti smo. nekima je izbor, nekima jedina opcija
Measure of a woman is her sense of humor

Bash
Postovi: 6512
Pridružen/a: 07 kol 2009 12:56

Re: Biti gay - odabir ili nagon?

Post Postao/la Bash » 28 tra 2013 12:27

gigiONlajna je napisao/la:Nalazim muškarce seksualno privlačnima. Emotivno ne. Nije me spreječavalo da pokušavam. Jer eto veza/sex spada u propisana ponašanja mladih. Mislila sam da nešto sa mnom nije u redu kad toliko dugo nisam bila zaljubljena. Da sam u dvadesetima našla kojeg muškarca emotivnog privlačnog (nije da nisam pokušavala) ne bih vodila gay život. Nastavila bih pokušavati.

MOj odabir se desio kad sam se zaljubila u 24. godini u ženu. S tim osjećajem je u meni sve bilo jasno. No isto tako znam da to emotivno s muškarcima nisam proradila do kraja. Odlučila sam da ću tu ladicu držat zatvorenu. Meni je zapravo jednostavnije bit lezba.
Bez da ulazim u etiketu tvoje seksualnosti jer me se to ne tiče, samo ću kratko reć nešto. Ti si odabrala da neku opciju svog emocionalnog raspona više nećeš dalje istraživat jer si smatrala da si dovoljno čekala. Ali nisi odabrala osjećaje. Ne čini te gej to s kim si u vezi, već tvoji osjećaji. Inače djevci i djevice ne bi bili ni gej ni strejt.

Avatar
megan
Postovi: 5464
Pridružen/a: 10 vel 2013 11:06
Spol/rod: žensko

Re: Biti gay - odabir ili nagon?

Post Postao/la megan » 28 tra 2013 12:28

2 su različita načina na koji se može pitanje shvatiti
u prvom slučaju biti gay je nešto što ne biraš, nego osjećaš privlačnost, fizičku ili psihičku prema istom spolu.
a drugi slučaj je tvoje ponašanje, to je stvar odabira. tu spada prvo tvoje shvaćanje, zatim prihvaćanje, a na kraju i život kao gay osoba.

ja sam shvatila pitanje na prvi način, i za mene je osoba koja osjeća privlačnost prema istom spolu, ali ne želi biti gay te ima heteroseksualne veze i dalje gay.

ali, ponavljam, mislim da se u velikoj većini slučajeva ne radi ni o kakvoj krajnosti te netko tko je većinom gay može biti u savršeno dobroj heteroseksualnoj vezi pa mi niti nema smisla svrstavati..

:)
Desert je visnjica :(

Bash
Postovi: 6512
Pridružen/a: 07 kol 2009 12:56

Re: Biti gay - odabir ili nagon?

Post Postao/la Bash » 28 tra 2013 12:32

megan je napisao/la:2 su različita načina na koji se može pitanje shvatiti
u prvom slučaju biti gay je nešto što ne biraš, nego osjećaš privlačnost, fizičku ili psihičku prema istom spolu.
a drugi slučaj je tvoje ponašanje, to je stvar odabira. tu spada prvo tvoje shvaćanje, zatim prihvaćanje, a na kraju i život kao gay osoba.
Super, eto baš na to mislim. Pitanje se shvaća na drugi način, naravno da se može odabrati živjeti život s nekim tko ti nije privlačan, ili tko te ne ispunjava potpuno, ali je to društveno prihvatljivije. Doesn't make you any less gay :D

Avatar
omnia
Postovi: 4605
Pridružen/a: 14 sij 2012 18:36

Re: Biti gay - odabir ili nagon?

Post Postao/la omnia » 28 tra 2013 13:19

Za mene je to ili u pitanju suvišno, zapravo ja to ni ne shvaćam kao pitanje.

Sebi to tumačim tako da me nagon (iako bih ja radije to definirala kao osjećaj(i)) "tjera(ju)" da budem sa ženama, a moj je odabir da tako i živim.

I čini mi se da je taj nagon nešto nesvjesno, zadano u meni, dok mi se taj odabir (da živim kako gay osoba) čini kao moja racionalna odluka.

Avatar
roza_surla
Postovi: 429
Pridružen/a: 03 ruj 2011 14:21

Re: Biti gay - odabir ili nagon?

Post Postao/la roza_surla » 28 tra 2013 13:42

Šalu u gornjem postu na stranu.

Seksualnost je nagon; osoba je gay.
Roza nije koza
Niti surla znaci da je kurva

Avatar
JaNNa
XoXo
Postovi: 14036
Pridružen/a: 22 ožu 2011 20:45
Status: Solo
Lokacija: 00/385/01
Kontakt:

Re: Biti gay - odabir ili nagon?

Post Postao/la JaNNa » 28 tra 2013 16:17

gigiONlajna je napisao/la:Nalazim muškarce seksualno privlačnima. Emotivno ne. Nije me spreječavalo da pokušavam. Jer eto veza/sex spada u propisana ponašanja mladih. Mislila sam da nešto sa mnom nije u redu kad toliko dugo nisam bila zaljubljena. Da sam u dvadesetima našla kojeg muškarca emotivnog privlačnog (nije da nisam pokušavala) ne bih vodila gay život. Nastavila bih pokušavati.

MOj odabir se desio kad sam se zaljubila u 24. godini u ženu. S tim osjećajem je u meni sve bilo jasno. No isto tako znam da to emotivno s muškarcima nisam proradila do kraja. Odlučila sam da ću tu ladicu držat zatvorenu. Meni je zapravo jednostavnije bit lezba.
Gigač, ovo si jako lijepo sročila!

Avatar
Popeye
Postovi: 2096
Pridružen/a: 17 tra 2007 14:24

Re: Biti gay - odabir ili nagon?

Post Postao/la Popeye » 28 tra 2013 22:45

Zita je napisao/la:
apropo same teme: nemre se generalizirat. razliciti smo. nekima je izbor, nekima jedina opcija
sviđa mi se kako je ovo postavljeno. i smatram da se oboje treba jednako poštovati.

ono što pak vrijedi procjenjivati jest kako se ljudi postavljaju prema svojem izboru odnosno nagonu.

Odgovorite