Aktivizam i suradnja - jednosmjerna ili dvosmjerna cesta?

Teme vezane uz aktivizam, djelovanje domaćih/stranih udruga, Pride, coming out, politiku i sve tome slično.
Odgovorite
ow
necu se registrirati
Postovi: 733
Pridružen/a: 10 pro 2005 22:25
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: U braku
Lokacija: Zagreb
Kontakt:

Aktivizam i suradnja - jednosmjerna ili dvosmjerna cesta?

Post Postao/la ow » 27 svi 2012 11:06

U raspravi Split Pride-a, odgovarajuci na moj opceniti post o jednosmjernom nacinu komunikacije i suradnje u LGBTIQ aktivizmu, popaj je napisao:
Popeye je napisao/la:odnos crola i zagreb pridea nije uopce jednosmjeran. dapace, zagreb prideu podrska crola mnogo znaci, te se na njoj i radilo.
Na konkretno pitanje na koji nacin ZG pride vraca CroL-u podrsku koju nesumnjivo dobija, dobila sam odgovor:
Popeye je napisao/la:sto se dvosmjernosti tice, to pitanje moze najbolje odgovoriti crol, no ne mislim da je potrebno da se ovdje podnose izvjestaji te vrste. dobar odnos je i pitanje povjerenja.
Mene odista konkretno zanima kako to ZG Pride uzvraca potporu CroL-u? - pa bih voljela da mi bilo tko objasni.

Naime, sada kada su u jeku pripreme za centralni godisnji dogadjaj ovoga portala "CroL party" - koji nesumnjivo u hrvatskoj lezbijskoj povjesti vezano za osnazivanje i osvjescivanje lezbijske zajednice zauzima kljucno mjesto niti na jednom kanalu ZG pride-a nije moguće naći ni najmanju informaciju o tome.

CroL Party je dogadjaj koji je nastao spontano kao posljedica sposobnosti voditeljica portala da prepoznaju stvarne želje i potrebe zajednice.
Godinama je u realnosti, bio događaj koji je na jednom mjestu u jedno vrijeme okupljao najviše pripadnica zajednice, no od suzbenog aktivizma nikada nije bio priznat u onom omjeru koji mu stvarno pripada.

Nije to ni danas.

Iako sam pokušavala naći informaciju na službenim komunikacijskim kanalima svih aktivističkih inicijativa o ovogodišnjem CroL partiju - na žalost nije mi to pošlo za rukom (osim na gay hr-u u temi koju sam ja otvorila).

Konkretno pitanje slijedi: Što znači dvosmjerna komunikacija i suradnja ako o najvažnijem godišnjem događaju koji organizira ovaj portal svi službeni aktivistički komunikacijski kanali šute?

Crol party za mnoge pripadnice lezbijske zajednice nije samo prilika da se napiju i zaplešu.
U ovih 13 godina CroL parti je pohodilo nekoliko tisuća različitih žena (neovisno o seksualnoj orjentaciji) kojima je to bio prvi iskorak u svijet kojem pripadaju, mnogima čak prvi susret sa ženama iste seksualne orjentacije.
Na žalost, to sve nije dovoljno da se na službenim stranicama i komunikacijskim kanalima bilo koje druge LGBTIQ inicijative nađe informacija o tom događaju koji je bitno utjecao na osnaživanje mnogih lezbijki i biseksualnih žena sa ovih prostora.

Voljela bih da se varam, i da me netko demantira u ovim tvrdnjama o jednosmjernosti suradnje i komunikacije, pa čak i na način da sada, naknadno, na svoje stranice stavi obavijest o CroL partiju.
ne vjerujte podacima iz profila, zapravo sam se ovom forumu pridruzila 14.09.1999
slika
www.balconn.com

www.gay-u-obitelji.com

Avatar
Popeye
Postovi: 2096
Pridružen/a: 17 tra 2007 14:24

Re: Aktivizam i suradnja - jednosmjerna ili dvosmjerna cesta?

Post Postao/la Popeye » 27 svi 2012 11:09

nema nikakvih problema sto se najave partyja tice, bit ce odmah ucinjeno na prajdovom fejsu.
dosad nije iz jednostavnog razloga sto su svi sada jako zauzeti oko posljednjih priprema za sve oko zagrebačke povorke ponosa, pa se druge stvari mogu previdjeti.

ow
necu se registrirati
Postovi: 733
Pridružen/a: 10 pro 2005 22:25
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: U braku
Lokacija: Zagreb
Kontakt:

Re: Aktivizam i suradnja - jednosmjerna ili dvosmjerna cesta?

Post Postao/la ow » 27 svi 2012 11:19

Zahvaljujem u osobno ime iz pozicije pripadnice lezbijske zajednice kojoj je CroL party (kao i ovaj portal) odista obiljezio zivot i pomogao na putu samoprihvacanja.

Uz malu (zlobnu) usporedbu (cisto da bih zadrzala svoj witch image): Nisu li i cure sa CroL portala trenutno u guzvi oko priprema za party, pa svejedno nisu zaboravile staviti najavu za ZG Pride?
ne vjerujte podacima iz profila, zapravo sam se ovom forumu pridruzila 14.09.1999
slika
www.balconn.com

www.gay-u-obitelji.com

Avatar
Popeye
Postovi: 2096
Pridružen/a: 17 tra 2007 14:24

Re: Aktivizam i suradnja - jednosmjerna ili dvosmjerna cesta?

Post Postao/la Popeye » 27 svi 2012 11:24

nije bas neka usporedba iz vise razloga. al ti se samo zelis svadjati, no morat ces to s nekim drugim. :)

ow
necu se registrirati
Postovi: 733
Pridružen/a: 10 pro 2005 22:25
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: U braku
Lokacija: Zagreb
Kontakt:

Re: Aktivizam i suradnja - jednosmjerna ili dvosmjerna cesta?

Post Postao/la ow » 27 svi 2012 12:05

ne, ne zelim se svadjati - voljela bih da se potrudis napisati konkretno koji su to razlozi.
Mozda se i meni ucine logicnima.
ne vjerujte podacima iz profila, zapravo sam se ovom forumu pridruzila 14.09.1999
slika
www.balconn.com

www.gay-u-obitelji.com

Avatar
Popeye
Postovi: 2096
Pridružen/a: 17 tra 2007 14:24

Re: Aktivizam i suradnja - jednosmjerna ili dvosmjerna cesta?

Post Postao/la Popeye » 27 svi 2012 12:30

ja bih napisao razloge, pa bi ti onda isla nekakvim vratolomijama da ih osporavas i tako unedogled.
nema smisla, nije konstruktivno, te je postavljeno tako da se izmedju zagreb pridea i crola stavi jedno 'vs.', kojemu tu nije mjesto.

Avatar
Popeye
Postovi: 2096
Pridružen/a: 17 tra 2007 14:24

Re: Aktivizam i suradnja - jednosmjerna ili dvosmjerna cesta?

Post Postao/la Popeye » 27 svi 2012 12:47

a sto onda podrazumijevamo pod 'službeni aktivizam'? jesu li to registrirane LGBT udruge u hrvatskoj? ako da, opet napominjem da se ne generalizira.

ow
necu se registrirati
Postovi: 733
Pridružen/a: 10 pro 2005 22:25
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: U braku
Lokacija: Zagreb
Kontakt:

Re: Aktivizam i suradnja - jednosmjerna ili dvosmjerna cesta?

Post Postao/la ow » 27 svi 2012 14:37

Popeye je napisao/la:a sto onda podrazumijevamo pod 'službeni aktivizam'? jesu li to registrirane LGBT udruge u hrvatskoj? ako da, opet napominjem da se ne generalizira.
Da, sluzbeni aktivizam jesu registrirane LGBT udruge u Hrvatskoj, a mjera suradnje bi bilo adekvatna zastupljenost djelovanja CroL-a u komunikacijskim kanalima tih udruga, u oriblizno jednakom omjeru u kakvom je djelovanje tih udruga zastupljeno na CroL-u.

To do sada nije bio slucaj, niti jedna udruga ni jedne godine nije podrzala CroL party na nacin da je barem objavila da se isti događa.
Kada je ikada, itko, od strane aktivista u registriranim udrugama, dao javnu podrsku CroL-u kao relevantom LGBTIQ mediju koji mjesecno posjeti (procjenjujem) oko 40-50 tisuca posjetitelja?

CroL ne moze imati nikakve konkretne stete, na primjer, od ignoriranja CroL partija kao centralnog lezbackog godisnjeg dogadjaja od strane udruga, jer su kapaciteti Rush-a ionako premali da prime sve cure / zene zainteresirane da se na njemu pojave.
No u moralnom smislu, ignoriranje pokazuje stav aktivisticke zajednice prema mediju na koji se debelo oslanja kada, potpuno besplatno, promovira svoje projekte i djelovanje.
To naprosto znaci da aktivistima, nadalje, uopce nije bitan interes zajednice koji, mogu to otvoreno reci na temelju broja posjetitelja stranice, jedini uspjevaju profilirati CroL i gay hr.
ne vjerujte podacima iz profila, zapravo sam se ovom forumu pridruzila 14.09.1999
slika
www.balconn.com

www.gay-u-obitelji.com

ow
necu se registrirati
Postovi: 733
Pridružen/a: 10 pro 2005 22:25
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: U braku
Lokacija: Zagreb
Kontakt:

Re: Aktivizam i suradnja - jednosmjerna ili dvosmjerna cesta?

Post Postao/la ow » 27 svi 2012 14:43

Ooooo je napisao/la:ne mjeri se uspjeh uvrstavanjem, ali se licemjerstvo aktivizma vidi u ignoriranju djelotvornih struja, koje su u osnovi aktivisticke.
Upravo o tome je ovdje rijec... :thumbup:
ne vjerujte podacima iz profila, zapravo sam se ovom forumu pridruzila 14.09.1999
slika
www.balconn.com

www.gay-u-obitelji.com

Avatar
Popeye
Postovi: 2096
Pridružen/a: 17 tra 2007 14:24

Re: Aktivizam i suradnja - jednosmjerna ili dvosmjerna cesta?

Post Postao/la Popeye » 27 svi 2012 14:57

ow je napisao/la:
Popeye je napisao/la:a sto onda podrazumijevamo pod 'službeni aktivizam'? jesu li to registrirane LGBT udruge u hrvatskoj? ako da, opet napominjem da se ne generalizira.
Da, sluzbeni aktivizam jesu registrirane LGBT udruge u Hrvatskoj, a mjera suradnje bi bilo adekvatna zastupljenost djelovanja CroL-a u komunikacijskim kanalima tih udruga, u oriblizno jednakom omjeru u kakvom je djelovanje tih udruga zastupljeno na CroL-u.
crol je online medij, zagreb pride nije. logicno je da crol izvjestava o aktivnostima LGBT udruga, a njegova vjerodostojnost kao medija bi bila ugrozena da se informiranje vrsi po kriteriju koji si ti postavila.
ne da mi se traziti linkove, no crolovi tekstovi se redovito linkaju na prajdovom fejsu i šire na prajdovom twitteru.
Kada je ikada, itko, od strane aktivista u registriranim udrugama, dao javnu podrsku CroL-u kao relevantom LGBTIQ mediju koji mjesecno posjeti (procjenjujem) oko 40-50 tisuca posjetitelja?
sto se podrazumijeva pod 'javna podrska'? jesu li to javne zahvale crolu, je li to isticanje crol-a kao odlicnog LGBT medija itd.? ako jest, onda je zagreb pride javno podrzao crol. a osim javne postoje i druge vrste podrske. uostalom, crol moze sam govoriti u svoje ime o svemu tome. ukoliko crol zeli jos nekakvu podrsku, moze se slobodno obratiti ZP-u, kao sto se i ZP obratio crolu.
nije mi jasno zasto se ti petljas u taj odnos.
To naprosto znaci da aktivistima, nadalje, uopce nije bitan interes zajednice koji, mogu to otvoreno reci na temelju broja posjetitelja stranice, jedini uspjevaju profilirati CroL i gay hr.
dakle, sada LGBT zajednica ipak postoji?
sto se interesa zajednice tice, mislim da su oni raznoliki i da se izrazavaju na vise nacina, te da su nekad i suprotstavljeni. interes 20-godisnjeg pedera ne mora biti isti kao interes 45-godisnjeg pedera. interes onih koji su aut ne mora biti isti kao onih koji nisu. interes lezbijske obitelji ne mora biti isti kao interes radikalne lezbijske feministkinje. i jako je tesko aktivisticki djelovati tako da se obuhvati svaki pojedini interes, zapravo je nemoguce. u osnovi, svatko iscitava interese na svoj specifican nacin.

GreenLantern
Postovi: 49
Pridružen/a: 14 lip 2011 11:49
Spol/rod: ne želim definirati
Ja sam: gej

Re: Aktivizam i suradnja - jednosmjerna ili dvosmjerna cesta?

Post Postao/la GreenLantern » 27 svi 2012 15:24

@ow
ja bih napisao razloge, pa bi ti onda isla nekakvim vratolomijama da ih osporavas i tako unedogled.
Ja bih se složio s ovim stavom iako je autor stava licemjeran. Jednu stvar koju sam naučio kroz godine rada u NGO sektoru je da određene ljude treba ignorirat jer nikakva rasprava tu neće pomoći. Ako netko radi protiv tebe, uvijek će radit protiv tebe, a argumentaciju neće nikad prihvatit.

Ono što se može napraviti je popraviti odnose i suradnju sa onima sa kojima možeš i želiš raditi te zajedno s njima raditi na unaprijeđenju kvalitete života LGBT zajednice. Tako da CroL uvijek može računati na potporu Iskoraka, a nadam se da vrijedi i obrnuto.

ow
necu se registrirati
Postovi: 733
Pridružen/a: 10 pro 2005 22:25
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: U braku
Lokacija: Zagreb
Kontakt:

Re: Aktivizam i suradnja - jednosmjerna ili dvosmjerna cesta?

Post Postao/la ow » 27 svi 2012 15:26

@popaj - da se ne uvlacimo u jalove rasprave - konkretni linkovi na kojima je vidljiva podrska bi govorili daleko vise nego rijeci.

Napominjem da mi nije interes raspravljati samo o jednoj udruzi vec generalnoj pojavi, iako, ako si spreman staviti ovdje linkove u kojima podrsku CroL-u daje samo udruga koju zastupas, korigirat cu svoju generalizaciju da izostavim tu udrugu iz rasprave.
ne vjerujte podacima iz profila, zapravo sam se ovom forumu pridruzila 14.09.1999
slika
www.balconn.com

www.gay-u-obitelji.com

ow
necu se registrirati
Postovi: 733
Pridružen/a: 10 pro 2005 22:25
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: U braku
Lokacija: Zagreb
Kontakt:

Re: Aktivizam i suradnja - jednosmjerna ili dvosmjerna cesta?

Post Postao/la ow » 27 svi 2012 15:34

Da podsjetim - tema je:
ow je napisao/la:CroL Party je dogadjaj koji je nastao spontano kao posljedica sposobnosti voditeljica portala da prepoznaju stvarne želje i potrebe zajednice.
Godinama je u realnosti, bio događaj koji je na jednom mjestu u jedno vrijeme okupljao najviše pripadnica zajednice, no od suzbenog aktivizma nikada nije bio priznat u onom omjeru koji mu stvarno pripada.

Nije to ni danas.

Iako sam pokušavala naći informaciju na službenim komunikacijskim kanalima svih aktivističkih inicijativa o ovogodišnjem CroL partiju - na žalost nije mi to pošlo za rukom (osim na gay hr-u u temi koju sam ja otvorila).

Konkretno pitanje slijedi: Što znači dvosmjerna komunikacija i suradnja ako o najvažnijem godišnjem događaju koji organizira ovaj portal svi službeni aktivistički komunikacijski kanali šute?

Crol party za mnoge pripadnice lezbijske zajednice nije samo prilika da se napiju i zaplešu.
U ovih 13 godina CroL parti je pohodilo nekoliko tisuća različitih žena (neovisno o seksualnoj orjentaciji) kojima je to bio prvi iskorak u svijet kojem pripadaju, mnogima čak prvi susret sa ženama iste seksualne orjentacije.
Na žalost, to sve nije dovoljno da se na službenim stranicama i komunikacijskim kanalima bilo koje druge LGBTIQ inicijative nađe informacija o tom događaju koji je bitno utjecao na osnaživanje mnogih lezbijki i biseksualnih žena sa ovih prostora.
ne vjerujte podacima iz profila, zapravo sam se ovom forumu pridruzila 14.09.1999
slika
www.balconn.com

www.gay-u-obitelji.com

Avatar
tamara3
Just tax the stupid people.
Postovi: 8744
Pridružen/a: 01 stu 2005 16:44
Spol/rod: žensko
Status: U životnom partnerstvu
Lokacija: Oblačić.
Kontakt:

Re: Aktivizam i suradnja - jednosmjerna ili dvosmjerna cesta?

Post Postao/la tamara3 » 27 svi 2012 15:38

GreenLantern je napisao/la:Ono što se može napraviti je popraviti odnose i suradnju sa onima sa kojima možeš i želiš raditi te zajedno s njima raditi na unaprijeđenju kvalitete života LGBT zajednice. Tako da CroL uvijek može računati na potporu Iskoraka, a nadam se da vrijedi i obrnuto.
Ljudi, pa dajte onda dođite i uključite se u temu o splitskom prajdu, animirajte ljude - barem ovdje ima jako, jako puno (aktivnih) Splićanki i djevojaka i žena iz Dalmacije koje bi voljele znati više. I pošaljite nam nekakav proglas, vizuale, štajaznam, nešto već valjda imate. Nemojte da vas mediji moraju ganjati za izjave i informacije, zarolajte malo loptu i u našem smjeru (zajednici, that is, ne samo CroL-u). Ja, primjerice, već skoro dvije godine ne mogu doći do Sanje Juras, uspjela sam je samo dvaput dobiti na telefon tijekom prošlogodišnjeg prajda kad je Ooooo uspjela doći do nje (kudoz za reporterku Ooooo :) ).
Na koncu, valjda ste svi skupa već shvatili da se promjene u društvu najbolje mogu postići udruženim djelovanjem, od bilo čije autističnosti nitko nema ama baš nikakve koristi.

Avatar
tamara3
Just tax the stupid people.
Postovi: 8744
Pridružen/a: 01 stu 2005 16:44
Spol/rod: žensko
Status: U životnom partnerstvu
Lokacija: Oblačić.
Kontakt:

Re: Aktivizam i suradnja - jednosmjerna ili dvosmjerna cesta?

Post Postao/la tamara3 » 27 svi 2012 18:00

Hvala ZG prajdu i gay.hr-u na dijeljenju, uzbunjivanju i obavješćivanju :feelingfree: :duga:.

P.S. Nadamo se da ćemo, recimo, 15. rođendan, moći proslaviti u Areni pa ćemo pozvati ultra puno ljudi, osim žena :gigglenod: :rainbow:.

Avatar
tamara3
Just tax the stupid people.
Postovi: 8744
Pridružen/a: 01 stu 2005 16:44
Spol/rod: žensko
Status: U životnom partnerstvu
Lokacija: Oblačić.
Kontakt:

Re: Aktivizam i suradnja - jednosmjerna ili dvosmjerna cesta?

Post Postao/la tamara3 » 27 svi 2012 18:38

Kak misliš cifra?

Avatar
tamara3
Just tax the stupid people.
Postovi: 8744
Pridružen/a: 01 stu 2005 16:44
Spol/rod: žensko
Status: U životnom partnerstvu
Lokacija: Oblačić.
Kontakt:

Re: Aktivizam i suradnja - jednosmjerna ili dvosmjerna cesta?

Post Postao/la tamara3 » 27 svi 2012 18:44

Žena i ljudi... štajaznam, četiri, pet tisuća :D? :wishful thinking:

Avatar
tamara3
Just tax the stupid people.
Postovi: 8744
Pridružen/a: 01 stu 2005 16:44
Spol/rod: žensko
Status: U životnom partnerstvu
Lokacija: Oblačić.
Kontakt:

Re: Aktivizam i suradnja - jednosmjerna ili dvosmjerna cesta?

Post Postao/la tamara3 » 27 svi 2012 20:19

Ma gdje si to čula?

Avatar
tamara3
Just tax the stupid people.
Postovi: 8744
Pridružen/a: 01 stu 2005 16:44
Spol/rod: žensko
Status: U životnom partnerstvu
Lokacija: Oblačić.
Kontakt:

Re: Aktivizam i suradnja - jednosmjerna ili dvosmjerna cesta?

Post Postao/la tamara3 » 29 svi 2012 10:13

Da se samo još malo vratim na temu: prije svega moram reći da su se odnosi i suradnje u posljednje dvije-tri godine popravili i došli na razinu kakvu bih ja, recimo, željela. Naravno da ne možemo svi svima biti dragi i simpatični niti prijateljevati jer je to nemoguće, ali možemo civilizirano surađivati i nenasilno komunicirati - to mogu reći ne samo u svoje, nego i u ime čitave CroL ekipe koja je uvijek bila otvorena za zdravu suradnju, a tako će biti i ubuduće.

Ono u čemu smo mi – zasad – zakinute jesu kapaciteti (ljudstvo, financije i slično) koji su ograničeni jer u određeno doba dana moramo biti na svojim poslovima, fakultetima i slično, pa stoga rijetko možemo nazočiti, recimo, okruglim stolovima, presicama ili akcijama koje se odvijaju npr. radnim danom u podne i/ili u drugim gradovima i zato nam je potrebna potpora organizacija koje u tome sudjeluju ili ih organiziraju.

Jednako tako, da, naš party nije standardni aktivistički događaj poput povorke ponosa i slično, no svejedno povezuje zajednicu već više od desetljeća i pa je lijepo imati i potporu za to.

Odgovorite