Homofobni napadi u Zagrebu

Teme vezane uz aktivizam, djelovanje domaćih/stranih udruga, Pride, coming out, politiku i sve tome slično.
Avatar
JaNNa
XoXo
Postovi: 14036
Pridružen/a: 22 ožu 2011 20:45
Status: Solo
Lokacija: 00/385/01
Kontakt:

Re: Napad na cure u Zagrebu

Post Postao/la JaNNa » 17 lis 2012 12:40

Popeye je napisao/la:ne znam šta i koga podržava LGBT zajednica (ne zna ni ona sama :roll: )
e to je jako žalosno, i to je po meni veći problem nego neka Balkanka koja ne želi rentat stan lezbama!

što se tiče podrške Crol-u, to je moj subjektivni dojam, naravno da su tu cure čije je Crol "dijete" da me demantiraju.

Avatar
Popeye
Postovi: 2096
Pridružen/a: 17 tra 2007 14:24

Re: Napad na cure u Zagrebu

Post Postao/la Popeye » 17 lis 2012 12:48

JaNNa je napisao/la:
Popeye je napisao/la:ne znam šta i koga podržava LGBT zajednica (ne zna ni ona sama :roll: )
e to je jako žalosno, i to je po meni veći problem nego neka Balkanka koja ne želi rentat stan lezbama!
i meni je to veći problem, samo je ovo sa stanom donekle moguće riješiti (na sudu), dok se pokazalo skoro pa nemogućim potaknuti (a neki sustavno potiču već godinama) LGBT zajednicu da se obrazuje i informira o svojim pravima, LGBT politikama i ideologijama, umjetnosti i kulturi, aktivističkim pristupima i različitim udrugama itd. i to još u doba interneta, kad je dovoljno samo malo guglati.

Avatar
JaNNa
XoXo
Postovi: 14036
Pridružen/a: 22 ožu 2011 20:45
Status: Solo
Lokacija: 00/385/01
Kontakt:

Re: Napad na cure u Zagrebu

Post Postao/la JaNNa » 17 lis 2012 12:51

Popeye je napisao/la: samo je ovo sa stanom donekle moguće riješiti (na sudu)
e to ne znamo! zašto? zato što nismo pravnici! :D ali nadamo se, jel...

Avatar
Popeye
Postovi: 2096
Pridružen/a: 17 tra 2007 14:24

Re: Napad na cure u Zagrebu

Post Postao/la Popeye » 17 lis 2012 12:52

nisam pravnik, ali znam čitati. pa sam pročitao što je rekla pravobraniteljica za ravnopravnost spolova. dakle, osnov za tužbu očito postoji.

Avatar
tamara3
Just tax the stupid people.
Postovi: 8744
Pridružen/a: 01 stu 2005 16:44
Spol/rod: žensko
Status: U životnom partnerstvu
Lokacija: Oblačić.
Kontakt:

Re: Napad na cure u Zagrebu

Post Postao/la tamara3 » 17 lis 2012 13:28

JaNNa je napisao/la:što se tiče podrške Crol-u, to je moj subjektivni dojam, naravno da su tu cure čije je Crol "dijete" da me demantiraju.
A gledaj, ako želiš da nešto odjekne u javnosti, onda je strateški mudrije dati vijest velikome mediju umjesto malom.
Potonjem onda dojaviš da se nešto dogodilo ili on to sam skuži (kao što je bilo u ovom slučaju jer imam oštro oko i superbrzu ruku, o reakcijama da ne govorim :D) i eventualno "dosoliš" još malo informacija, tako to ide. Inače je suradnja između nas i ZP-a i/ili Iskoraka posve u redu, nemam problema s tim.

Svejedno, hvala ti na potpori, a ona se inače može "podebljati" i tako da linkaš s naše stranice umjesto drugih, jasno, ako i mi tu vijest/temu imamo ;).

Avatar
Popeye
Postovi: 2096
Pridružen/a: 17 tra 2007 14:24

Re: Napad na cure u Zagrebu

Post Postao/la Popeye » 17 lis 2012 14:14

a treba spomenuti i tužnu istinu da jednostavno nema dovoljno ljudi koji se sustavno angažiraju i rade, te su oni koji to čine (volonterski ili ne) redovito pretrpani i mnogo toga se jednostavno ne stigne, unatoč najboljoj namjeri.

pretpostavljam da bi crol rado pratio suđenje napadaču na lezbijski par s trešnjevke, ali koga će to poslati u sudnicu da napiše izvještaj?

evo i konkretan primjer: zagreb pride je, između ostaloga, zamolio mene da organiziram tribinu o spotu jer nitko drugi nije imao vremena i energije još to raditi, pored svih tekućih stvari koje se rade, a o kojima se ništa ne zna. da bih organizirao tribinu morao sam ići u booksu i dogovoriti termin, što je uključivalo i par naknadnih mejlova i telefoniranja. onda sam zvao mobitelom sve goste, objašnjavao im o čemu je riječ, pa slao i dodatne mejlove. pa sam napisao najavu. pa sam pričao s nekim novinarima koji su pokazali interes. pa sam opet na dan tribine kontaktirao sve goste da vidim jel dolaze. pa sam morao pročitati sve materijale oko spota da budem pripremljen, pa sam smislio pitanja. pa sam printao pitanja. pa sam došao ranije u booksu da se sve namjesti kao treba, da funkcionira tehnika itd.
sveukupno sam potrošio jedan radni dan na organiziranje te tribine, plus troškove telefoniranja, za koje nisam naravno tražio novac, kao što nisam dobio ni kune za moj angažman (inače se to plaća, da bude jasno), što nisam ni očekivao niti mi treba.

nije da mi treba ikakvo priznanje za to, niti ga tražim, ali mislim da je važno znati kako sve to funkcionira u realnosti. ukratko, da se ja nisam odlucio angazirati oko te tribine, ne bi je bilo. ne zato sto je netko nije zelio raditi, nego jer nema vremena i energije, a bome nema ni ljudi koji su spremni angazirati se. linkanje stvari je super, ali i vrlo jednostavna stvar, koja zahtijeva 30 sekundi. mnogi cak ni za to nisu sposobni niti ih uopce zanima, a kamoli za nesto konkretnije sto bi zahtijevalo njihovo slobodno vrijeme, razmisljanje, kontaktiranje s vise ljudi itd.

ono, wake up and smell the coffee. :agreetodisagree:

Avatar
JaNNa
XoXo
Postovi: 14036
Pridružen/a: 22 ožu 2011 20:45
Status: Solo
Lokacija: 00/385/01
Kontakt:

Re: Napad na cure u Zagrebu

Post Postao/la JaNNa » 17 lis 2012 14:28

nijedan posao nije lak i možda je glupo da upoće komentiram kad nisam u aktivizmu... no, već su me par puta proglasili glupom, pa čemu rušit mit!

da imam živaca i vremena baviti se time vjerojatno bi, no isto tako mislim da bi brzo odustala jer su ljudi iz LGBT zajednice "gluhi" i nesložni, te puni netrpljivosti jedni prema drugima. i zato skidam kapu svakome tko pokazuje imalo interesa i tko se trudi, a pogotovo ljudima koji to rade godinama.
s druge strane - ovi koji pokazuju koliku toliko slogu, čini mi se, ne daju baš izbor drugačijeg pristupa, već svi moraju jednako postupati i ići tim unaprijed određenim pristupom(napominjem, to je moje viđenje i moj dojam kao nekoga tko promatra iz vana cijelu priču koji sam najviše stekla tijekom zadnjeg Pride-a).
možda bi ipak bilo preidilično da smo svi velika happy family i da se zajedno borimo za svoja prava...

Avatar
Popeye
Postovi: 2096
Pridružen/a: 17 tra 2007 14:24

Re: Napad na cure u Zagrebu

Post Postao/la Popeye » 17 lis 2012 15:33

ja mislim da je jako dobro da se komentira aktivizam i da nije potrebno biti djelatni aktivist za to. ali je potrebno znati osnovne činjenice i biti informiran, jer se inače previše oslanja na dojam i sl. mnogo draze od skidanja kape i sličnoga bi mi bilo da se LGBT zajednica sustavno interesira i informira o aktivizmu, te naravno da se što više u njega uključi. pa da se ostavimo dojmova i razgovaramo, pa i polemiziramo, s argumentima i činjenicama.
uostalom, zasto je letvica postavljena tako nisko da je pokazivanje imalo interesa vrijedno skidanja kape? hajdemo imati malo više kriterije. :D ono sto se dogadja u aktivizmu ima veze s buducnoscu svake LGBT osobe u hrvatskoj, a vecina njih nije u stanju pokazati imalo interesa?! :sealedlips:

što se izbora pristupa tiče, naravno da on postoji. svatko može izabrati svoj pristup (ili nemati nikakav pristup), artikulirati ga i obrazloziti, djelovati u skladu s njime itd. problem nastaje sto se ocekuje od strane mnogih ljudi iz LGBT zajednice bez pristupa ili s nekakvim svojim pristupom (u vezi kojeg nisu ni prstom pomaknuli) da oni drugi, koji aktivno rade na pristupu koji su s razlogom izabrali i detaljno objasnjavaju zasto, odbace svoj pristup i postupaju po daljinskom upravljacu pripadnika/ca LGBT zajednice koji uopce nisu aktivisticki angazirani. ocekuje se od pojedinih aktivista (vecinom je to usmjereno na zagreb pride, realno, jer nisam primijetio da se ista tako upucuje drugim organizacijama, a kamoli da one sustavno komuniciraju sa zajednicom) da govore ono sto ne misle i da rade ono s cime se ne slazu jer im je netko negdje online napisao da tako treba biti. a kad zagreb pride to ne ucini, onda je iskljuciv, radikalan i onemogucava izbor. ne, nije - nego govori i djeluje u skladu sa svojom javnom, jasnom i detaljno artikuliranom ideologijom i politikom. a da je ta politika polucila dobre uspjehe u proteklih pet godina (otkako se provodi), e bogme jest.

ps
sto se ideje o one big happy family tice, ona na prvi pogled zvuci lijepo, ali meni ona previse mirise na getoizaciju. LGBT osobe ne trebaju o svemu misliti isto, sve raditi isto, uvijek govoriti isto itd. isto kao sto bi bilo scary i totalitarno da svi stanovnici jedne drzave misle i govore isto o svemu, jednako tako bi to bilo zastrasucuje u slucaju LGBT zajednice.

Bash
Postovi: 6512
Pridružen/a: 07 kol 2009 12:56

Re: Napad na cure u Zagrebu

Post Postao/la Bash » 18 lis 2012 20:05

Popeye je napisao/la: - Netko bi mogao prigovoriti kako se radi o privatnom vlasništvu najmodavke te da je njeno ustavno pravo da njime raspolaže kako hoće. No, pitanje privatnog vlasništva za ovakve je slučajeve potpuno irelevantno jer je odlučila koristiti tržište usluga kako bi od svoje imovine ostvarila profit. A tržište usluga je ‘javno dobro’ - objašnjava pravobraniteljica.
Ryu je napisao/la: Zavisi koliko imaš dobrog odvjetnika, i koliko imaš energije za provesti to sve na našim sudovima. Ako te netko odbije za stanara, ako baš jako želiš, možeš ga tužiti po kojoj god osnovi želiš. No to sve moraš dokazati na sudu. (btw, nisam pravnik, samo pametujem :D)
meni je ovo zanimljivo, ali ne znam ništa o pravu. šta u zakonu podrazumijeva "tržište usluga"? pravo da legalno nudiš svoje usluge u RH? koliko sam shvatila, baba koristi tržište usluga, koje je javno dobro, da preko njega ponudi stan na iznajmljivanje, koji je privatan. cure koriste tržište usluga u smislu da vide oglas svima dostupan (jer je javno dobro) i jave se. sad, ok, u zakonu o diskriminaciji piše da je između ostalog zabranjena kad se radi o pristupu javnim dobrima. ali stan nije javno dobro i baba može budućeg stanara odabrati kakvog želi. ne mora prema transparentnim kriterijima odabrati najboljeg ponuđača, kao šta bi trebalo bit u državnim firmama, već može odabrati subjektivno onog koji joj se najviše svidi. a subjektivni kriteriji znače da netko može biti jebena budala. a koliko sam shvatila, javno dobro tu je pravo da se svatko javi na oglas, tj. to samo tržište usluga per se. a sad, mislim da mi je tu nešto logički promaklo. zašto baba nema pravo bit jebena budala kad iznajmljuje privatan stan, ako pritom koristi tržište usluga za oglašavanje, jer je stavila javan oglas svima dostupan, te je tako ispunila kriterij da se svatko ima pravo javiti na taj oglas? :shinner:

Avatar
Popeye
Postovi: 2096
Pridružen/a: 17 tra 2007 14:24

Re: Napad na cure u Zagrebu

Post Postao/la Popeye » 18 lis 2012 21:51

i baba i ti imate pravo biti budale, te ga očito iskorištavate. no, koliko sam ja shvatio, baba po važećim zakonima RH nema pravo biti homofobna budala.

Bash
Postovi: 6512
Pridružen/a: 07 kol 2009 12:56

Re: Napad na cure u Zagrebu

Post Postao/la Bash » 18 lis 2012 22:48

Ako ne razumiješ / ne znaš odgovorit ono šta pitam (a ni ne pitam tebe osobno), ne moraš. Poštedi me svoje "osebujnosti" da i ja ne postanem nepristojna, mkay? Thx.

Avatar
slapa
i'm watching u
Postovi: 16056
Pridružen/a: 19 ruj 2011 11:34
Spol/rod: žensko

Re: Napad na cure u Zagrebu

Post Postao/la slapa » 19 lis 2012 07:20

Imaju osnove za tužbu jer tako kaže ovaj komad zakona (tamara3 me tu malo prosvijetlila).

Dakle...

Zakon o suzbijanju diskriminacije
Članak 2.
(1) Izravna diskriminacija je postupanje uvjetovano nekim od osnova iz članka 1. stavka 1. ovoga Zakona kojim se osoba stavlja ili je bila stavljena ili bi mogla biti stavljena u nepovoljniji položaj od druge osobe u usporedivoj situaciji.
Ovaj se Zakon primjenjuje na postupanje svih državnih tijela, tijela jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave, pravne osobe s javnim ovlastima te na postupanje svih pravnih i fizičkih osoba, osobito u područjima:
1. rada i radnih uvjeta; mogućnosti obavljanja samostalne ili nesamostalne djelatnosti, uključujući kriterije za odabir i uvjete pri zapošljavanju te napredovanju; pristup svim vrstama profesionalnog usmjeravanja, stručnog osposobljavanja i usavršavanja te prekvalifikacije,
2. obrazovanja, znanosti i športa,
3. socijalne sigurnosti, uključujući i područje socijalne skrbi, mirovinskog i zdravstvenog osiguranja te osiguranja za slučaj nezaposlenosti,
4. zdravstvene zaštite,
5. pravosuđa i uprave,
6. stanovanja,
7. javnog informiranja i medija,
8. pristupa dobrima i uslugama te pružanju istih,
9. članstva i djelovanja u sindikatima, organizacijama civilnoga društva, političkim strankama ili bilo kojim drugim organizacijama,
10. sudjelovanja u kulturnom i umjetničkom stvaralaštvu.
Dakle zakonski okvir za diskriminaciju postoji. Zakon tako izričito kaže. Simple as that.
mi imamo sve što nam treba,
prostor od zemlje pa do neba...

Avatar
Popeye
Postovi: 2096
Pridružen/a: 17 tra 2007 14:24

Re: Napad na cure u Zagrebu

Post Postao/la Popeye » 19 lis 2012 08:03

kaže pravobraniteljica ljubičić, kaže zakon o suzbijanju diskriminacije, kažu odvjetnice koje podnose tužbu.

doduše, the flying spaghetti monster se još nije oglasilo po tom pitanju, a dok se to ne dogodi ne možemo sa sigurnošću znati jel to opet neke lezbe nešto provociraju ili šta.

Avatar
slapa
i'm watching u
Postovi: 16056
Pridružen/a: 19 ruj 2011 11:34
Spol/rod: žensko

Re: Napad na cure u Zagrebu

Post Postao/la slapa » 19 lis 2012 08:13

aj Popeye primiri malo strasti. svi imaju pravo imati svoje mišljenje i pokušati doznati informacije i razumjeti situaciju. i diskutirati na normalan način bez da im netko drži prodike i omalovažava ih.
mi imamo sve što nam treba,
prostor od zemlje pa do neba...

Bash
Postovi: 6512
Pridružen/a: 07 kol 2009 12:56

Re: Napad na cure u Zagrebu

Post Postao/la Bash » 19 lis 2012 08:14

Mislim da se stanovanje odnosi na drugi slucaj, ali ok, u medjuvremenu sam drugi put procitala taj zakon pa kuzim sad di je navedeno, radi se o usluzi i pruzanju usluge, izjava pravobraniteljice mi je bila konfuzna. fala :)

Avatar
JaNNa
XoXo
Postovi: 14036
Pridružen/a: 22 ožu 2011 20:45
Status: Solo
Lokacija: 00/385/01
Kontakt:

Re: Napad na cure u Zagrebu

Post Postao/la JaNNa » 19 lis 2012 08:17

nemoj protiv pravobraniteljce, Bash! nikada!
hvala na članku, Šlapo/Tamaro, i meni je sad jasnije...
nadam se pozitivnom ishodu za mlade dame i sve koji će ubuduće rentat stanove...

Bash
Postovi: 6512
Pridružen/a: 07 kol 2009 12:56

Re: Napad na cure u Zagrebu

Post Postao/la Bash » 19 lis 2012 08:28

ovaj slucaj me prosvijetlio oko nekih stvari. zadovoljna sam :D

@popeye: sam sebi izmisljas provokacije

Avatar
Popeye
Postovi: 2096
Pridružen/a: 17 tra 2007 14:24

Re: Napad na cure u Zagrebu

Post Postao/la Popeye » 19 lis 2012 08:50

eto, svi smo naucili nesto. ja da neki ne znaju sta je diskriminacija a oni sta je diskriminacija. :feelingfree:

Bash
Postovi: 6512
Pridružen/a: 07 kol 2009 12:56

Re: Napad na cure u Zagrebu

Post Postao/la Bash » 19 lis 2012 09:51

A naučili smo i kad se nekome prekine niz samohvale, taj se malo najidi pa bi trolao :hugsqueeze:

Avatar
tamara3
Just tax the stupid people.
Postovi: 8744
Pridružen/a: 01 stu 2005 16:44
Spol/rod: žensko
Status: U životnom partnerstvu
Lokacija: Oblačić.
Kontakt:

Re: Napad na cure u Zagrebu

Post Postao/la tamara3 » 23 lis 2012 13:57

I opet....

http://www.crol.hr/portal/vijesti/hrvat ... grebu.html


P:S. Promijenit ću naslov teme, očito ima potrebe za tim :/.

Avatar
Popeye
Postovi: 2096
Pridružen/a: 17 tra 2007 14:24

Re: Homofobni napadi u Zagrebu

Post Postao/la Popeye » 23 lis 2012 14:00

mali predah za cure, na red opet došli dečki. nadam se da će se javiti svjedoci.

Avatar
Popeye
Postovi: 2096
Pridružen/a: 17 tra 2007 14:24

Re: Homofobni napadi u Zagrebu

Post Postao/la Popeye » 23 lis 2012 14:14


Avatar
JaNNa
XoXo
Postovi: 14036
Pridružen/a: 22 ožu 2011 20:45
Status: Solo
Lokacija: 00/385/01
Kontakt:

Re: Homofobni napadi u Zagrebu

Post Postao/la JaNNa » 23 lis 2012 14:17

kuiš ti taj jutarnji...

a trebalo bi bit svjedoka - :thumbup: za sugrađane u busu!

Avatar
ariadne
hladan tuš
Postovi: 12774
Pridružen/a: 27 ruj 2010 17:17
Spol/rod: žensko

Re: Homofobni napadi u Zagrebu

Post Postao/la ariadne » 23 lis 2012 14:20

Cura i dečko? Oh good, lokalni homofobi su našli zanimaciju koju mogu dijeliti sa svojom jednako lošom polovicom. <3

Zar nisu mogli otić na kebab ko svi normalni ljudi u 2 ujutro?
Ye ever wanty just wrap yersel up in tin foil nice and cosy and then just fucking get right inty the microwave and blow yersel up tae fuck

Avatar
JaNNa
XoXo
Postovi: 14036
Pridružen/a: 22 ožu 2011 20:45
Status: Solo
Lokacija: 00/385/01
Kontakt:

Re: Homofobni napadi u Zagrebu

Post Postao/la JaNNa » 23 lis 2012 14:21

valjda je onaj pored Sokola ostao bez zalihe mesa...

Avatar
Popeye
Postovi: 2096
Pridružen/a: 17 tra 2007 14:24

Re: Homofobni napadi u Zagrebu

Post Postao/la Popeye » 23 lis 2012 14:26

mene nitko nije napao još od 2007. :primalscream:


Avatar
DoubleTrouble
Postovi: 1003
Pridružen/a: 01 kol 2012 10:58
Spol/rod: žensko
Status: U vezi

Re: Homofobni napadi u Zagrebu

Post Postao/la DoubleTrouble » 23 lis 2012 15:14

"Parrott et al. (2002) examined the relationship between homophobia and both
hypermasculinity attitudes and negative attitudes against women. Their study found a
positive correlation between homophobia and an exaggerated sense of masculinity,
defined as the endorsement of violence as manly attributes, callous sexual beliefs, and
perceiving danger as exciting. A positive correlation was also found between
homophobia and feeling threatened by femininity, defined as attitudes of hostility against
women, perceiving women as manipulative and exploiting men, and endorsement of
violence in interpersonal relationships with women.
Studies have shown that masculinity and antigay attitudes are correlated with
antigay behaviors as well. Franklin (2000) conducted a study to explore the motivations
of individuals who had committed antigay behaviors. The results of the study found that
the primary heterosexual males who exhibited antigay behaviors also endorsed a
masculine ideology. A correlation between antigay behaviors and the defensive function
was found, suggesting that those most anxious about their own sexuality may be more
likely to exhibit antigay behaviors. Men can be trained to self-affirm their masculinities through other means
apart from anti-gay attitudes and behaviors."
http://digitalcommons.iwu.edu/cgi/viewc ... ch_honproj
"Better to be hurt by the truth than comforted with a lie." slika

Avatar
Popeye
Postovi: 2096
Pridružen/a: 17 tra 2007 14:24

Re: Homofobni napadi u Zagrebu

Post Postao/la Popeye » 24 lis 2012 14:18

http://www.index.hr/vijesti/clanak/nedo ... 43316.aspx

"Nedopustivo je da u 21. stoljeću pojedinci ne smiju biti i postojati ako su imalo drugačiji od većine"

Avatar
Popeye
Postovi: 2096
Pridružen/a: 17 tra 2007 14:24

Re: Homofobni napadi u Zagrebu

Post Postao/la Popeye » 30 lis 2012 11:24

offtopic: dok sam čitao ovaj članak o tome kako je nastao suvremeni politički marketing u SAD-u, naletio sam na dio koji me vratio na ovaj topic i dojmove u njemu.

"Voters are basically lazy, basically uninterested in making an effort to understand what we’re talking about,” the Nixon adviser William Gavin wrote in a memo. “Reason requires a higher degree of discipline, of concentration; impression is easier,” he wrote in another memo. “Reason pushes the viewer back, it assaults him, it demands that he agree or disagree; impression can envelop him, invite him in, without making an intellectual demand. . . . When we argue with him we demand that he make the effort of replying. We seek to engage his intellect, and for most people this is the most difficult work of all. The emotions are more easily roused, closer to the surface, more malleable.”

:ubergeek:

Odgovorite