Homofobni napadi u Zagrebu

Teme vezane uz aktivizam, djelovanje domaćih/stranih udruga, Pride, coming out, politiku i sve tome slično.
Avatar
Popeye
Postovi: 2096
Pridružen/a: 17 tra 2007 14:24

Re: Napad na cure u Zagrebu

Post Postao/la Popeye » 28 ruj 2012 12:44

omnia je napisao/la:
Jedino rjesenje koje ja vidim jest da ja, kao zena, ne pristajem na patrijahalne uvjete i takav nacin zivota i jedino se mogu nadati da ce biti vise takvih zena.
to je za tebe lakše rješenje, nije sigurno jedino. malo osobne emancipacije, malo isprazne i uzaludne nade (a nada uvijek zvuči jako dobro, shows that you, like, care about stuff), to sigurno nije jedino. daleko od toga da ti, ili bilo tko drugi, mora nešto konkretno poduzeti osim nadanja, ali nemojmo se lagati da je to jedino. nije. to je tvoj izbor između više mogućih opcija.

Avatar
DoubleTrouble
Postovi: 1003
Pridružen/a: 01 kol 2012 10:58
Spol/rod: žensko
Status: U vezi

Re: Napad na cure u Zagrebu

Post Postao/la DoubleTrouble » 28 ruj 2012 12:46

Fuga je napisao/la:
DoubleTrouble je napisao/la: Ako netko ne funkcionira u zajednici treba ga ukloniti iz iste.
Zaista ne mogu vjerovati da čujem takva razmatranja. Zar zaista misliš da je to konačno rješenje, uostalom, ovo bi se dalo preslikati na način da i ona druga strana (strejt) razmišlja na ovaj način kao i ti. Tako da ispada kako se ti nimalo ne razlikuješ od ovog momka koji je ganjao cure i imao namjere razbiti zube. Naime, one su njemu isto disfunkcionalne i stoga ih treba otkloniti.
Pod tim da netko ne funkcionira normalno u zajednici mislim na one koji su agresivni, nasilni, napadaju ljude oko sebe a zbog "dijagnoze" mentalne zaostalosti nisu u zatvoru i nisu kažnjeni a ne na nešto drugo.
Ispričavam se ako je zvučalo krivo. Funkcioniranje u zajednici podrazumjeva toleranciju a ako ljudi svoju netoleranciju ispoljavaju na agresivan način nije im mjesto u zajednici!
Za fizičko nasilje nema nikakvog opravdanja. Ja se razlikujem od gore spomenutog momka.

Također ne pristajem na patrijarhalne uvjete i nasilje al ne mogu ja spriječavat druge da pristaju! I Također se nadam da će više žena pokazati volju i želju za promjenom.
"Better to be hurt by the truth than comforted with a lie." slika

Avatar
omnia
Postovi: 4605
Pridružen/a: 14 sij 2012 18:36

Re: Napad na cure u Zagrebu

Post Postao/la omnia » 28 ruj 2012 12:59

Popeye je napisao/la:
omnia je napisao/la:
Jedino rjesenje koje ja vidim jest da ja, kao zena, ne pristajem na patrijahalne uvjete i takav nacin zivota i jedino se mogu nadati da ce biti vise takvih zena.
to je za tebe lakše rješenje, nije sigurno jedino. malo osobne emancipacije, malo isprazne i uzaludne nade (a nada uvijek zvuči jako dobro, shows that you, like, care about stuff), to sigurno nije jedino. daleko od toga da ti, ili bilo tko drugi, mora nešto konkretno poduzeti osim nadanja, ali nemojmo se lagati da je to jedino. nije. to je tvoj izbor između više mogućih opcija.
Pa razloge zasto mislim da je to jedino rjesenje sam objasnila u prethodnih par recenica.
Taj moj stav je konformistički i sebican, ali mislim da mogu zivjeti s tim.

Aven

Re: Napad na cure u Zagrebu

Post Postao/la Aven » 28 ruj 2012 13:00

Mediji bi u širem smislu mogli učiniti najviše permanentnim isticanjem takvih tema.
Nažalost, programi su prepuni brainless sapunica s patrijarhalnom strukturom koje imaju za publiku upravo žene koje se pokoravaju takvoj strukturi.

Pojedinac/ka može utjecati na društvo na način da jasno i glasno iznese svoj stav u onim situacijama u kojima primijeti bilo koji oblik diskriminacije.
Na taj način se stvari pokreću na bolje. Možda ne brzinom kakvom bi mi htjeli, ali se pokreću.

Avatar
tamara3
Just tax the stupid people.
Postovi: 8744
Pridružen/a: 01 stu 2005 16:44
Spol/rod: žensko
Status: U životnom partnerstvu
Lokacija: Oblačić.
Kontakt:

Re: Napad na cure u Zagrebu

Post Postao/la tamara3 » 28 ruj 2012 13:07

omnia je napisao/la:Taj moj stav je konformistički i sebican, ali mislim da mogu zivjeti s tim.
Zašto se posipaš pepelom? Pa ne moraju svi biti heroji, aktivisti, borci, mučenici, anđeli i slično. Dobar dio problema leži i u nefunkcioniranju (nepostojanju?) pravne države i preblagim kaznama. Da desetorici opizde najmanje osam godina u buksi, jedanaesti bi dobro razmislio bi li pokušao nešto slično. Ali što ćeš kad se tipovima poput onog prokletog umobolnika bulja koji je ubio Anđelu Bešlić kazna dodatno smanjuje jer je otac dvoje djece, pedofile se vraća u obitelji i slično.
I tako, možemo nizati primjere do preksutra.

Avatar
omnia
Postovi: 4605
Pridružen/a: 14 sij 2012 18:36

Re: Napad na cure u Zagrebu

Post Postao/la omnia » 28 ruj 2012 13:16

Nije mi bila namjera posipati se pepelom, ne ispricavam se ni zasto jer nisam nista ni skrivila :)
Samo sam htjela reci da je meni sasvim ok ako ja nista ne poduzimam u vezi obiteljskog nasilja.

Avatar
tamara3
Just tax the stupid people.
Postovi: 8744
Pridružen/a: 01 stu 2005 16:44
Spol/rod: žensko
Status: U životnom partnerstvu
Lokacija: Oblačić.
Kontakt:

Re: Napad na cure u Zagrebu

Post Postao/la tamara3 » 28 ruj 2012 13:54

Evo, ko da sam znala, apropo "pravne države":

http://www.tportal.hr/vijesti/hrvatska/ ... GWdH5jMhxo

Hrvatska je, inače, još prije devet godina donijela Zakon o zaštiti od nasilja u obitelji te je, kao jedna od prvih u regiji pokazala odlučnost u borbi protiv partnerskog nasilja. Na žalost, pokazalo se kako praksa, pogotovo kad je postupanje po jednog drugom zakonu, onom kaznenom, baš i nije sjajna.

Istraživanje je pokazalo kako, znajući činjenicu da se slučajevi partnerskog nasilja u obitelji mogu procesuirati kroz nekoliko zakona iz kaznenog i prekršajnog okvira, državno odvjetništvo ne procesuira slučajeve prema Zakonu o zaštiti od nasilja u obitelji. Ne koristi često ni poseban članak Kaznenog zakona kojim se kažnjava svako nasilno, zlostavljajuće ili osobito drsko ponašanje koje dovodi drugog člana obitelji u 'ponižavajući položaj' i koji propisuje kazna zatvora od šest mjeseci do pet godina. Razlog tomu je neprecizna definicija nasilničkog ponašanja.

Udruge upozoravaju kako državno odvjetništvo ne smatra partnersko nasilje u obitelji kaznenim djelom, osim ako je 'prvo prijavljeno nasilje teškog oblika ili postoji povijest ponavljanja nasilja'. Navode i kako postoji 'prešutni dogovor' između državnog odvjetništva i policije da se slučaj ne bi trebao procesuirati do treće policijske intervencije.

Živijo mladen bajić, hip-hip hura!!!!!!!

Avatar
Billie Deadwilder
Postovi: 674
Pridružen/a: 27 tra 2012 23:02
Status: Solo

Re: Napad na cure u Zagrebu

Post Postao/la Billie Deadwilder » 28 ruj 2012 14:52

Popeye je napisao/la: Nikoga ne mrzim, nisam ja osoba kakvom me se predstavlja. Strašno patim zbog natpisa u medijima.
OH NO! MI SMO TI KOJI NIŠTA NE KUŽIMO! ON JE ŽRTVA!!!1111 Drama x)

slika

Avatar
Afrodita
Postovi: 4523
Pridružen/a: 23 srp 2011 11:44
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: U vezi
Lokacija: Karlovac

Re: Napad na cure u Zagrebu

Post Postao/la Afrodita » 28 ruj 2012 21:01

tamara3 je napisao/la:Evo, ko da sam znala, apropo "pravne države":

http://www.tportal.hr/vijesti/hrvatska/ ... GWdH5jMhxo

Hrvatska je, inače, još prije devet godina donijela Zakon o zaštiti od nasilja u obitelji te je, kao jedna od prvih u regiji pokazala odlučnost u borbi protiv partnerskog nasilja. Na žalost, pokazalo se kako praksa, pogotovo kad je postupanje po jednog drugom zakonu, onom kaznenom, baš i nije sjajna.

Istraživanje je pokazalo kako, znajući činjenicu da se slučajevi partnerskog nasilja u obitelji mogu procesuirati kroz nekoliko zakona iz kaznenog i prekršajnog okvira, državno odvjetništvo ne procesuira slučajeve prema Zakonu o zaštiti od nasilja u obitelji. Ne koristi često ni poseban članak Kaznenog zakona kojim se kažnjava svako nasilno, zlostavljajuće ili osobito drsko ponašanje koje dovodi drugog člana obitelji u 'ponižavajući položaj' i koji propisuje kazna zatvora od šest mjeseci do pet godina. Razlog tomu je neprecizna definicija nasilničkog ponašanja.

Udruge upozoravaju kako državno odvjetništvo ne smatra partnersko nasilje u obitelji kaznenim djelom, osim ako je 'prvo prijavljeno nasilje teškog oblika ili postoji povijest ponavljanja nasilja'. Navode i kako postoji 'prešutni dogovor' između državnog odvjetništva i policije da se slučaj ne bi trebao procesuirati do treće policijske intervencije.

Živijo mladen bajić, hip-hip hura!!!!!!!
Ništa čudno za ovo fino macho balkansko društvo...pa ti pisni da te je ošarafio ili slučajno pogurnuo niz skliske stepenice ..ajde bona reci ..de reci
I want her everywhere and if she's beside me I know I need never care but to love her is to need her everywhere knowing that love is to share

Avatar
Popeye
Postovi: 2096
Pridružen/a: 17 tra 2007 14:24

Re: Napad na cure u Zagrebu

Post Postao/la Popeye » 30 ruj 2012 20:10

omnia je napisao/la:
Popeye je napisao/la:
omnia je napisao/la:
Jedino rjesenje koje ja vidim jest da ja, kao zena, ne pristajem na patrijahalne uvjete i takav nacin zivota i jedino se mogu nadati da ce biti vise takvih zena.
to je za tebe lakše rješenje, nije sigurno jedino. malo osobne emancipacije, malo isprazne i uzaludne nade (a nada uvijek zvuči jako dobro, shows that you, like, care about stuff), to sigurno nije jedino. daleko od toga da ti, ili bilo tko drugi, mora nešto konkretno poduzeti osim nadanja, ali nemojmo se lagati da je to jedino. nije. to je tvoj izbor između više mogućih opcija.
Pa razloge zasto mislim da je to jedino rjesenje sam objasnila u prethodnih par recenica.
Taj moj stav je konformistički i sebican, ali mislim da mogu zivjeti s tim.
sve pet, vecina ljudi zivi vodeci se konformizmom i sebicnoscu. nisam ni sam potpuno cijepljen od toga.
no, ono sto je meni jako zabavno u svemu tome se da ta ista vecina redovito zali na stanje u drustvu, pa cak i na konformizam i sebicnost koji vladaju u drustvu, vecinom nesvjesna da sama proizvodi drustvo na koje se zali, te da ne cini nista da ga promijeni na bolje. meni je to kenjkanje i isprazno zgražanje jednostavno em iritantno em licemjerno em promaseno, pa na njega reagiram; vise odavno ne reagiram na konformizam i sebicnost jer bih proveo svaku minutu svakog dana svojeg zivota reagirajuci iskljucivo na to, a imam ipak pametnijeg posla. :D
moje razmisljanje je postavljeno na drugaciji nacin: nesto mi se ne svidja, a znam kako zelim da bude, pa se pitam sto je potrebno napraviti da bi bilo onako kako ja hocu. odavno sam skuzio, a onda i iskustvom potvrdio, je da biti šokiran i biti zgrožen i biti konformist jednostavno ne donosi rezultate.

Avatar
omnia
Postovi: 4605
Pridružen/a: 14 sij 2012 18:36

Re: Napad na cure u Zagrebu

Post Postao/la omnia » 30 ruj 2012 22:13

Popeye je napisao/la: moje razmisljanje je postavljeno na drugaciji nacin: nesto mi se ne svidja, a znam kako zelim da bude, pa se pitam sto je potrebno napraviti da bi bilo onako kako ja hocu.
Tu se slažemo, samo što sam ja to razmišljanje ostvarila na sebi (govorim o otporu prema patrijarhalizmu), a na drugima nisam mogla (na vlastitoj majci), zato sam i mišljenja da se neki ukorijenjeni stavovi ne mogu promijeniti, a i prestala sam se truditi jer mi nema smisla.

Ne kažem da se netko, negdje ne može izvući iz tih okova, pa moja sestra i ja se izvukosmo :D, ali, kao da što je žena starija, a time i što dulje živi u takvim uvjetima, izazov je veći. A kad sam odustala od izvlačenja vlastite majke, neću ni pokušavati izvlačiti nekog nepoznatog, nit imam živaca, nit mi se da.

Avatar
JaNNa
XoXo
Postovi: 14036
Pridružen/a: 22 ožu 2011 20:45
Status: Solo
Lokacija: 00/385/01
Kontakt:

Re: Napad na cure u Zagrebu

Post Postao/la JaNNa » 15 lis 2012 07:43


Avatar
slapa
i'm watching u
Postovi: 16056
Pridružen/a: 19 ruj 2011 11:34
Spol/rod: žensko

Re: Napad na cure u Zagrebu

Post Postao/la slapa » 15 lis 2012 07:58

JaNNa je napisao/la:update na temu problema lezbijka u Zagrebu i normalnom funkcioniranju u zajednici
znam da je ovo diskriminacija, al i ja bih voljela imati izbor kome ću iznajmiti svoj stan po svojoj procjeni. drugo je što je ovdje ključ diskriminacije isključivo seksualna orjentacija. ali opet većina nas diskriminira neke ljude na ovaj ili onaj način... koliko je ovo diskriminacija toliko mi ova tužba djeluje i kao zadiranje u slobodu pojedinca da slobodno upravlja svojim vlasništvom.
mi imamo sve što nam treba,
prostor od zemlje pa do neba...

Avatar
Popeye
Postovi: 2096
Pridružen/a: 17 tra 2007 14:24

Re: Napad na cure u Zagrebu

Post Postao/la Popeye » 15 lis 2012 08:10

slapa je napisao/la:
JaNNa je napisao/la:update na temu problema lezbijka u Zagrebu i normalnom funkcioniranju u zajednici
znam da je ovo diskriminacija, al
pametnica.
nisi rasist, ali ti crnci... :veryhappydance:

Avatar
slapa
i'm watching u
Postovi: 16056
Pridružen/a: 19 ruj 2011 11:34
Spol/rod: žensko

Re: Napad na cure u Zagrebu

Post Postao/la slapa » 15 lis 2012 08:25

Popeye je napisao/la:nisi rasist, ali ti crnci... :veryhappydance:
:D

ja bi tu babu diskriminirala i ne bi ju uzela u svoj stan. čisto jer je tračava baba :D
mi imamo sve što nam treba,
prostor od zemlje pa do neba...

Avatar
Popeye
Postovi: 2096
Pridružen/a: 17 tra 2007 14:24

Re: Napad na cure u Zagrebu

Post Postao/la Popeye » 15 lis 2012 08:57

jednostavno ne vidim logiku u stavu 'jest diskriminacija, al nije u redu tuziti za tu diskriminaciju'. that's all.

Aven

Re: Napad na cure u Zagrebu

Post Postao/la Aven » 15 lis 2012 11:38

slapa je napisao/la:znam da je ovo diskriminacija, al i ja bih voljela imati izbor kome ću iznajmiti svoj stan po svojoj procjeni. drugo je što je ovdje ključ diskriminacije isključivo seksualna orjentacija. ali opet većina nas diskriminira neke ljude na ovaj ili onaj način... koliko je ovo diskriminacija toliko mi ova tužba djeluje i kao zadiranje u slobodu pojedinca da slobodno upravlja svojim vlasništvom.
Isto tako, poslodavac ima pravo diskriminirati žene s pitanjima o tome namjeravaju li roditi i sl., kandidate za posao za koje se načulo da su homoseksualne orijentacije jer to je njihova firma i ne žele takve zaposlenike. Vlasnici klubova i kafića imaju pravo otjerati posjetioce kod kojih se primijeti "homoseksualno ponašanje" jer je to njihov kafić/klub i ne žele to gledati u njemu. Roditelji imaju pravo otjerati homoseksualno dijete iz kuće jer je to njihova kuća i pod njihovim krovom se takve perverzije neće tolerirati.

U civiliziranim društvima je poštivanje ljudskog dostojanstva iznad poštivanja prava na privatno vlasništvo. Barem bi tako trebalo biti.
Bez zakonskih sankcija je to nemoguće ostvariti.

Drago mi je da su se cure u proteklih godinu dana i u Splitu i u Zagrebu aktivirale u prijavi nasilja i diskriminacije.

Avatar
DoubleTrouble
Postovi: 1003
Pridružen/a: 01 kol 2012 10:58
Spol/rod: žensko
Status: U vezi

Re: Napad na cure u Zagrebu

Post Postao/la DoubleTrouble » 15 lis 2012 15:57

JaNNa je napisao/la:update na temu problema lezbijka u Zagrebu i normalnom funkcioniranju u zajednici
Bacila sam oko i na komentare ispod članka, ne mogu se načudit koliko su ljudi odvratni, zadrti, konzervativni.
Dok sam ja prije par godina tražila stan primjetila sam da ljudi često navedu da traže studentice. Uvijek sam se pitala hoće bit koja kamera u stanu ili što :cameraman: . No ljudi smatraju da ukoliko bude nekih problema s nježnijim spolom će lakše izać na kraj, cure su navodno urednije (iako ja znam par koje pobijaju tu teoriju), mirnije, odgovornije.
Neki ne žele ljubimca u stanu što me posebno ljutilo iako s jedne strane razumijem jer znam par pasa koji su toliko rasturili namještaj i lajali bi po cijeli dan da su se ostali stanari bunili, no NISU SVI TAKVI! Moji su baš kulturni, ne laju, ne žvaču namještaj, ne pišaju po tepisima. Znam ljude koji se ne mogu pohvalit tim osobinama.
Što se tiče obitelji s djecom ista stvar, mnogi navedu da traže mlađi par isključivo bez djece. U stanu iznad mene je jedno vrijeme bila obitelj s malom djecom, zvučna izolacija nije bila baš nešto tako da sam se ja na kraju bila primorana iseliti zbog buke, o igračkama na stepeništu neću ni govorit jer sam jednom prilikom skoro slomila vrat.
Osim toga ljudi nisu baš spremni štetu pokrit (tragovi markera po kožnoj kutnoj garnituri i ljepilo na tepihu- frendica je imala zanimljivo iskustvo gdje ni polog nije uspio pokriti štetu). Tako da u jednu ruku i ovo razumijem. Nije fer ali jbg.
Meni su jedini opravdani kriteriji:
Uredna osoba s redovitim primanjima, da je spremna pokriti sve eventualne štete i da ne uznemirava druge stanare.
Pitanja o vjeri, nacionalnosti, orjentaciji, političkom usmjerenju i slično bi zabranila a svaku diskriminaciju vezanu za navedeno bi kaznila.
"Better to be hurt by the truth than comforted with a lie." slika

Avatar
aesthe
Postovi: 123
Pridružen/a: 07 lis 2012 15:43
Spol/rod: žensko
Status: U vezi

Re: Napad na cure u Zagrebu

Post Postao/la aesthe » 15 lis 2012 22:08

ajme komentara ispod clanka... nemogu se nikako nacudit kako ljudi (ne)razmisljaju...

kad smo kod iznajmljivanja stanova: meni tip nije htio iznajmit stan jer sam trebala zivjet s cimerom. pa mi je rekao da nemoze to tako, musko i zensko zajedno zivjet dok su studenti. na pitanje a zasto? mi je rekao: pa znate sta se dogada! nije mi bas znao objasit sto se to tocno dogada... on i ova baba bi si trebali popricat!
"An Exceptionally Simple Theory of Everything"

Avatar
Popeye
Postovi: 2096
Pridružen/a: 17 tra 2007 14:24

Re: Napad na cure u Zagrebu

Post Postao/la Popeye » 16 lis 2012 09:06

negativno je sto se ovo desilo, i ovaj napad i problem sa stanom.
pozitivno je sto su djevojke odlucile uzvratiti. prije tri godine nista od svega ovoga najvjerojatnije ne bi zavrsilo na sudu.

pitanje koje treba postaviti jest - sto se promijenilo da sada diskriminirani/e iz LGBT zajednice odlucnije nastupaju u takvim situacijama?

Avatar
ariadne
hladan tuš
Postovi: 12774
Pridružen/a: 27 ruj 2010 17:17
Spol/rod: žensko

Re: Napad na cure u Zagrebu

Post Postao/la ariadne » 16 lis 2012 09:47

Možda su im učinili uslugu, zajedničko useljenje nakon samo 4 mjeseca veze ne zvuči baš mudro. :shinner:
Ye ever wanty just wrap yersel up in tin foil nice and cosy and then just fucking get right inty the microwave and blow yersel up tae fuck

Avatar
omnia
Postovi: 4605
Pridružen/a: 14 sij 2012 18:36

Re: Napad na cure u Zagrebu

Post Postao/la omnia » 16 lis 2012 12:06

^ Ja mislim da im je to sad samo učvrstilo vezu, zajedničko prebrodavanje nedaća i tako. Očekujem izvještaj sa svadbe u Kanadi :feelingfree:

Aven

Re: Napad na cure u Zagrebu

Post Postao/la Aven » 16 lis 2012 12:24

Moji su se oženili nakon 2 mjeseca veze. :happycry:

Bash
Postovi: 6512
Pridružen/a: 07 kol 2009 12:56

Re: Napad na cure u Zagrebu

Post Postao/la Bash » 16 lis 2012 13:35

Mislila sam krivo da privatne tvrtke i pojedinci koji trguju mogu birati kupce i diskriminirati među njima koliko žele pa mi nije najjasnija pravna podloga ovog. Radi li se o spolnoj diskriminaciji kada iznajmljivači traže samo cure u stan?

Avatar
Popeye
Postovi: 2096
Pridružen/a: 17 tra 2007 14:24

Re: Napad na cure u Zagrebu

Post Postao/la Popeye » 16 lis 2012 13:59

ima gore link, na kojem se moze pročitati sljedeće:
Pravobraniteljica za ravnopravnost spolova Višnja Ljubičić objašnjava da najmodavci čije su odluke o iznajmljivanju stana uvjetovane činjenicom da su mogući najmoprimci homoseksualne orijentacije (ili određenog spola ili neke etničke skupine) krše jamstvo zabrane diskriminacije u pristupu tržišnim uslugama.

Pravobraniteljica navodi da bi u sudskom sporu najmodavki bilo “izuzetno teško dokazati kako stan nije iznajmila djevojkama iz razloga koji ni na koji način nije vezan uz njihovu spolnu orijentaciju” s obzirom na to da je negativnu odluku donijela nakon što je doznala da su u vezi te zato što je stan još uvijek prazan, iako je najavila da će biti iznajmljen.
...

- Netko bi mogao prigovoriti kako se radi o privatnom vlasništvu najmodavke te da je njeno ustavno pravo da njime raspolaže kako hoće. No, pitanje privatnog vlasništva za ovakve je slučajeve potpuno irelevantno jer je odlučila koristiti tržište usluga kako bi od svoje imovine ostvarila profit. A tržište usluga je ‘javno dobro’ - objašnjava pravobraniteljica.

Kad je riječ o pitanjima koja zadiru u privatnost, a iznajmljivači ih znaju postavljati - primjerice, jeste li u vezi ili braku - pravobraniteljica kaže da to zakonima nije izravno regulirano, ali bi se pružatelji usluga koji postavljaju takva pitanja doveli u veoma nepovoljnu poziciju u mogućim antidiskriminacijskim sudskim postupcima. Iako to sugerira da se radi o diskriminaciji, pravobraniteljica kaže da se to ne može automatski zaključiti, nego svaki takav slučaj treba pojedinačno razmatrati. Tako, na primjer, ako žena koja je bila silovana zbog straha od muškaraca želi iznajmiti stan samo ženama, teško bi se utvrdila diskriminacija temeljem spola. No, veća je vjerojatnost da iznajmljivači biraju kome će iznajmiti stan zbog predrasuda.

Avatar
DoubleTrouble
Postovi: 1003
Pridružen/a: 01 kol 2012 10:58
Spol/rod: žensko
Status: U vezi

Re: Napad na cure u Zagrebu

Post Postao/la DoubleTrouble » 16 lis 2012 16:52

Drago mi je da su se cure odlučile borit.
Pitanje: Što kada se radi o nekom drugom razlogu za odbijanje stanara koji je usput napomenuo svoju orjentaciju ili političko usmjerenje (bez pitanja) a kasnije to iskoristi kao razlog za tužbu iako to nije realni razlog da je odbijen. Npr. netko u stanu neće pušača ili ljubimca ili je razlog neki sasvim deseti?
Pitam informativno?
"Better to be hurt by the truth than comforted with a lie." slika

Avatar
Popeye
Postovi: 2096
Pridružen/a: 17 tra 2007 14:24

Re: Napad na cure u Zagrebu

Post Postao/la Popeye » 16 lis 2012 17:10

pojma nemam, nisam pravnik. :D

Avatar
Ryu
Postovi: 262
Pridružen/a: 17 svi 2009 16:08
Spol/rod: muško
Ja sam: lezbijka
Status: U vezi

Re: Napad na cure u Zagrebu

Post Postao/la Ryu » 17 lis 2012 10:43

Bash je napisao/la:Mislila sam krivo da privatne tvrtke i pojedinci koji trguju mogu birati kupce i diskriminirati među njima koliko žele pa mi nije najjasnija pravna podloga ovog.


U teoriji ne smiju, u praksi se svašta dogadja. :shrug:
Radi li se o spolnoj diskriminaciji kada iznajmljivači traže samo cure u stan?
Zavisi o razlozima; u većini slučajeva to vjerojatno jest, no druga je stvar dokazati to na sudu.
DoubleTrouble je napisao/la:Pitanje: Što kada se radi o nekom drugom razlogu za odbijanje stanara koji je usput napomenuo svoju orijentaciju ili političko usmjerenje (bez pitanja), a kasnije to iskoristi kao razlog za tužbu, iako to nije realni razlog da je odbijen. Npr. netko u stanu neće pušača ili ljubimca ili je razlog neki sasvim deseti?
Pitam informativno?
Zavisi koliko imaš dobrog odvjetnika, i koliko imaš energije za provesti to sve na našim sudovima. Ako te netko odbije za stanara, ako baš jako želiš, možeš ga tužiti po kojoj god osnovi želiš. No to sve moraš dokazati na sudu. (btw, nisam pravnik, samo pametujem :D)

Avatar
JaNNa
XoXo
Postovi: 14036
Pridružen/a: 22 ožu 2011 20:45
Status: Solo
Lokacija: 00/385/01
Kontakt:

Re: Napad na cure u Zagrebu

Post Postao/la JaNNa » 17 lis 2012 12:13

tezu o zajedničkom životu ni neću komentirat... :roll:
Šlapu kužim (vjerojatno prvi put od kad ju čitam! :) )
al kužim i ostale...
a ne znam... nekak mi se čini da neće baš to sve urodit plodom...
i da... ja isto nisam pravnik - nije mi se dalo učit više da završim taj jebeni faks!
Popeye je napisao/la:pitanje koje treba postaviti jest - sto se promijenilo da sada diskriminirani/e iz LGBT zajednice odlucnije nastupaju u takvim situacijama?

eto trenutka da se pohvali ekipa koja radi pride-ove i sva ostala zbivanja vezana uz LGBT populaciju! bravo vi! :ura:

pitanje koje bi ja postavila (kad već postavljamo pitanja) jest - zašto LGBT zajednica konstanto izbjegava podršku Crol-a? zašto se ovakvi članci uvijek nađu u Jutarnjem?
Vjerujem da Crol ima veze na portalima i u novinama...
Baš me interesira imaju li te osobe koje "propagiraju" Jutarnji (jer je ta priča bila i s onim napadom u Splitu i napadom u Zagrebu) i šalju "žrtve" tamo, neku financijsku korist od toga?

Avatar
Popeye
Postovi: 2096
Pridružen/a: 17 tra 2007 14:24

Re: Napad na cure u Zagrebu

Post Postao/la Popeye » 17 lis 2012 12:30

lol, financijska korist od jutarnjeg! pa oni ne plaćaju ni svoje novinare, a kamoli bilo koga drugog.
stvar je u tome da će priča koja se pojavi u mainstream mediju po defoltu dobiti više pažnje javnosti.
ali nije istina da se crol (ili queer.hr) sustavno preskaču, imali su i oni neke ekskluzive. nekad se s pričom ide jutarnjem, nekad crolu, nekad tportalu, nekad večernjem, nekad indexu, nekad novom listu itd.
ne znam šta i koga podržava LGBT zajednica (ne zna ni ona sama :roll: ), ali je - koliko sam upućen - suradnja i podrška između crola i zagreb pridea itekako prisutna. nije mi jasno otkud ta ideja da se crol ignorira ili slično.

Odgovorite