Kako LGBT zajednica može izraziti solidarnost s napadnutima?

Teme vezane uz aktivizam, djelovanje domaćih/stranih udruga, Pride, coming out, politiku i sve tome slično.
Odgovorite
Avatar
Popeye
Postovi: 2096
Pridružen/a: 17 tra 2007 14:24

Kako LGBT zajednica može izraziti solidarnost s napadnutima?

Post Postao/la Popeye » 26 lip 2012 15:07

da bude jasno, na ovaj topic sam potaknut nedavnim homofobnim napadima u splitu i zagrebu.
u oba slucaja su napadnute osobe sve prijavile policiji, a takodjer su se u oba slucaja odmah angazirali aktivisti. ukratko, i jedni i drugi su ucinili ono sto uciniti treba.

no, ja te napade ne vidim samo kao nesto sto se tice iskljucivo napadnutih osoba i aktivista koji im pomazu, nego kao stvar cijele - kakva god bila - LGBT zajednice. i pitam se sto hrvatska (splitska, zagrebacka itd.) LGBT zajednica trebaju sada poduzeti, i kako reagirati? i trebaju li, odnosno trebamo li?

jer mi se cini da se eto zgrazamo po forumima i fejsovima, a da osim napadnutih osoba i par aktivista nitko nista konkretno ne cini, ne predlaze, ne poduzima. nitko nema namjeru postaviti svoja ledja. nitko kao da nema namjeru uciniti nesto konkretno, te potaknuti i druge da nesto konkretno ucine.

dakle, ovo nije topic u kojem se pisu stvari poput 'evo ako netko organizira prosvjed, ja cu doci' i slicno. ovo je topic u kojem se svi zajedno pitamo sto mi mozemo i trebamo uciniti kako bi reagirali na ove grozne homofobne napade. ovo nije topic u kojem se smisljaju izgovori za nedjelovanje, ovo je topic u kojem se preuzima odgovornost.

Avatar
tamara3
Just tax the stupid people.
Postovi: 8744
Pridružen/a: 01 stu 2005 16:44
Spol/rod: žensko
Status: U životnom partnerstvu
Lokacija: Oblačić.
Kontakt:

Re: Kako LGBT zajednica može izraziti solidarnost s napadnutima?

Post Postao/la tamara3 » 26 lip 2012 16:03

Odgovornost za što?

Oprosti, ali ne vidim kako je LGBT "zajednica" "odgovorna" za napad na nekoga i kako bi to trebala "postaviti leđa".
Riječ zajednica sam namjerno stavila u navodnike jer mi je to i dan-danas suviše apstraktan pojam.

Trenutačno ne vidim drugi način osim reagirati kroz nadležne institucije - što je već napravljeno te što više pisati i obavještavati javnost o takvim slučajevima. Počinitelja staviti na stup srama.
Naročito ako policija i/ili sudstvo zakažu po tom pitanju, treba prozivati odgovorne i ne odustajati od toga. Uključiti (i) organizacije civilnog društva, pravobraniteljicu i slične.

Želiš li ići u krajnost, mogu se organizirati i ružičaste pantere ili kak se to već zove, koje će pružati otpor, ali ne znam kako bi se to trebalo izvesti i gdje bi oni ordinirali.
Organizirati tečajeve samoobrane i što većem broju ljudi ukazati na nužnost iste, ali bez stvaranja atmosfere panike, paranoje ili ratnog stanja.
Simply im dati do znanja da se takvo što može dogoditi kad se najmanje nadamo (a i bez obzira na seks. orijentaciju ruku na srce jer su u ovoj zemlji već mnogi spižđeni i agresivni te samo traže lake mete za ispucavanje frustracija).

Masovni prosvjedi potpore su iluzija, jer se to u ovoj zemlji ne događa ni inače, Hrvati to općenito ne znaju niti ih zanima.

Avatar
Popeye
Postovi: 2096
Pridružen/a: 17 tra 2007 14:24

Re: Kako LGBT zajednica može izraziti solidarnost s napadnutima?

Post Postao/la Popeye » 26 lip 2012 16:09

ne kazem da je LGBT zajednica odgovorna za napad, nego da je odgovorna za svoju reakciju za napad. ili ne?

Avatar
Sekhmet Amt ur
Postovi: 25
Pridružen/a: 05 tra 2011 17:34
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: U otvorenoj vezi
Lokacija: T-34

Re: Kako LGBT zajednica može izraziti solidarnost s napadnutima?

Post Postao/la Sekhmet Amt ur » 26 lip 2012 16:14

da se nas par voljnih organizira i izbijemo zube tim napadačima.

Avatar
tamara3
Just tax the stupid people.
Postovi: 8744
Pridružen/a: 01 stu 2005 16:44
Spol/rod: žensko
Status: U životnom partnerstvu
Lokacija: Oblačić.
Kontakt:

Re: Kako LGBT zajednica može izraziti solidarnost s napadnutima?

Post Postao/la tamara3 » 26 lip 2012 16:32

Popeye je napisao/la:ne kazem da je LGBT zajednica odgovorna za napad, nego da je odgovorna za svoju reakciju za napad. ili ne?
Mislim da ne. Svatko je za sebe odgovoran i odlučuje kako će se postaviti u toj situaciji jer kažem ti, "zajednica" je apstraktan pojam i zapravo nije kompaktna, zajednička su nam samo ta slova iz skraćenice. I ne, stonvolška pobuna se neće dogoditi ponovno, ne u Zagrebu ili u Splitu 2012. godine iako bi možda trebala.
Ali opet, treba vidjeti kako će reagirati i što će napraviti policija i sud kad se gada uhvati, a toplo se nadam da hoće.

Kao što je netko već ranije spomenuo, možda se može se organizirati masovni flashmob, i to ne jedan nego nekoliko njih dnevno. Ali što bi se time postiglo?

Avatar
Popeye
Postovi: 2096
Pridružen/a: 17 tra 2007 14:24

Re: Kako LGBT zajednica može izraziti solidarnost s napadnutima?

Post Postao/la Popeye » 26 lip 2012 17:01

uvijek se nešto postigne. recimo, može se postići najmanje dvije stvari:
1) javni izraz solidarnosti, koji bi napadnutim djevojkama sigurno mnogo značio
2) mogućnost da se nemoćna keyboard ljutnja zbog gay bashinga pretvori u konkretan čin građanskog angažmana

u hrvatskoj pitanje 'a što se time postiže' često bude temelj stava da se ništa ne treba napraviti, a ako se ništa ne pokuša napraviti, onda se ništa neće ni promijeniti. zapravo, jako mi je problematičan svaki defetistički stav koji ide i prije nego se išta konkretno pokuša napraviti. on je jedan od osnova vlasti primitivaca.

Avatar
tamara3
Just tax the stupid people.
Postovi: 8744
Pridružen/a: 01 stu 2005 16:44
Spol/rod: žensko
Status: U životnom partnerstvu
Lokacija: Oblačić.
Kontakt:

Re: Kako LGBT zajednica može izraziti solidarnost s napadnutima?

Post Postao/la tamara3 » 26 lip 2012 17:19

Aha, znači moje glasno razmišljanje što bi se, primjerice, flashmobom postiglo je defetističko i primitivno?

Please.

Avatar
Popeye
Postovi: 2096
Pridružen/a: 17 tra 2007 14:24

Re: Kako LGBT zajednica može izraziti solidarnost s napadnutima?

Post Postao/la Popeye » 26 lip 2012 17:25

nisam to napisao. odnosno, jeste defetističko, ali nije primitivno. to sam napisao. :D defetizam pristojnih omogucava vlast primitivaca. od toga ne mogu jasniji biti. :P

hajdemo davati odgovore, a ne postavljati pitanja. ;) slijedom toga, da postavim pitanja (:D): sto velis na moj odgovor na tvoje pitanje? jel to nerealno ili bi se dakle ipak nesto postiglo?

edit: i da, zasto se prvo idemo pitati sta ne moze i zasto nesto nema smisla, nego sta moze i sto bi imalo smisla?

Avatar
tamara3
Just tax the stupid people.
Postovi: 8744
Pridružen/a: 01 stu 2005 16:44
Spol/rod: žensko
Status: U životnom partnerstvu
Lokacija: Oblačić.
Kontakt:

Re: Kako LGBT zajednica može izraziti solidarnost s napadnutima?

Post Postao/la tamara3 » 26 lip 2012 17:35

Pa pročitaj onda moj prvi post u ovoj temi s nabacanim random mislima.
Bože moj, pa naravno da se prije nego što nešto ideš napraviti pitaš "okej, što ću time postići i hoću li poslati pravu poruku", o tome ne razmišljaš kasnije već pomno planiraš nekakvu akciju.

I ako hoćeš okej, ajmo onda složit javni izraz solidarnosti koji će potpisati najmanje 8-10 udruga i predloži još nekoga jer meni mozak ne radi. Ili idemo pokrenuti onlajn peticiju podrške curama (i zagrebačkim i splitskim žrtvama) i poobjavljivati to gdje možemo.

Avatar
Popeye
Postovi: 2096
Pridružen/a: 17 tra 2007 14:24

Re: Kako LGBT zajednica može izraziti solidarnost s napadnutima?

Post Postao/la Popeye » 26 lip 2012 17:37

tamara3 je napisao/la:
I ako hoćeš okej, ajmo onda složit javni izraz solidarnosti koji će potpisati najmanje 8-10 udruga
jebes udruge :D
neka potpisu ljudi imenom i prezimenom svojim. to bi za mene znacilo preuzeti odgovornost i iskazati solidarnost. dakle, hajdemo svojim imenom i prezimenom stati uz djevojke iz splita i zagreba, a protiv homofobnih kretena.

i da, crol je savrsen za pokretanje takve peticije/izraza solidarnosti.

Avatar
ticklebook
Postovi: 3637
Pridružen/a: 09 srp 2007 13:27
Spol/rod: žensko
Ja sam: ne želim se identificirati
Status: U vezi
Lokacija: Svemir
Kontakt:

Re: Kako LGBT zajednica može izraziti solidarnost s napadnutima?

Post Postao/la ticklebook » 26 lip 2012 18:12

Popeye je napisao/la:
tamara3 je napisao/la:
I ako hoćeš okej, ajmo onda složit javni izraz solidarnosti koji će potpisati najmanje 8-10 udruga
jebes udruge :D
neka potpisu ljudi imenom i prezimenom svojim. to bi za mene znacilo preuzeti odgovornost i iskazati solidarnost. dakle, hajdemo svojim imenom i prezimenom stati uz djevojke iz splita i zagreba, a protiv homofobnih kretena.

i da, crol je savrsen za pokretanje takve peticije/izraza solidarnosti.
Ok, na crolu napisati ime i prezime... Jel ti to opet propagiraš outanje?
Tko o čemu, ti o outanju... :ignoretroll:
“If my critics saw me walking over the Thames they would say it was because I couldn't swim.” Margaret Thatcher

Avatar
Popeye
Postovi: 2096
Pridružen/a: 17 tra 2007 14:24

Re: Kako LGBT zajednica može izraziti solidarnost s napadnutima?

Post Postao/la Popeye » 26 lip 2012 18:20

ne vidim zasto bi to znacilo autanje. za pocetak, hrpa mojih strejt prijatelja ce nesto takvo podrzati i potpisati.

Avatar
tamara3
Just tax the stupid people.
Postovi: 8744
Pridružen/a: 01 stu 2005 16:44
Spol/rod: žensko
Status: U životnom partnerstvu
Lokacija: Oblačić.
Kontakt:

Re: Kako LGBT zajednica može izraziti solidarnost s napadnutima?

Post Postao/la tamara3 » 26 lip 2012 18:21

Ma ne radi se to tako... imaš online peticije koje možeš složiti i prilagoditi, npr. http://www.gopetition.com/features.php? ... 3wod9TVmug ili http://www.change.org/start-a-petition i onda se to tako riješi.

Avatar
slapa
i'm watching u
Postovi: 16056
Pridružen/a: 19 ruj 2011 11:34
Spol/rod: žensko

Re: Kako LGBT zajednica može izraziti solidarnost s napadnutima?

Post Postao/la slapa » 27 lip 2012 07:26

da sam u koži tih cura ne vidim kako bi mi neka online peticija pomogla. ili neki prosvjed solidarnosti. pomoglo bi mi da me ljudi puste na miru i da mi netko pomogne u tome da se krivac uhvati i kazni. but thats just me...
mi imamo sve što nam treba,
prostor od zemlje pa do neba...

Odgovorite