Anketa: Kako se nazivamo?

Teme vezane uz aktivizam, djelovanje domaćih/stranih udruga, Pride, coming out, politiku i sve tome slično.
Odgovorite
Avatar
Biseksualna Lezbijka
Nedojebana
Postovi: 7952
Pridružen/a: 06 ruj 2008 00:11
Spol/rod: žensko
Ja sam: biseksualka
Status: U vezi
Lokacija: Planeta Zemlja.

Anketa: Kako se nazivamo?

Post Postao/la Biseksualna Lezbijka » 21 ruj 2012 14:43

Nedavno sam na koncertu u zagrebačkoj Tvornici kulture u prolazu čula mladu žensku osobu kako kaže da joj je dan bio baš gej.
Upotreba pridjeva „gej“ u toj rečenici nesumnjivo nije imala veze sa seksualnošću, seksualnim identitetom, ponašanjem ili bilo čim sličnim.
Sudeći prema izrazu lica govornice teško da se odnosila i na staro značenje pridjeva gay u engleskom jeziku: veseo, sretan, živahan, šaren.

Ne mogu tvrditi što je pod tim mislila, jer je nisam pitala, ali znam da sam tada prvi put promislila da se „gej“ počelo koristiti i u Hrvatskoj u značenju u kojem se
u anglosaksonskim zemljama u slengu upotrebljava posljednjih desetak godina, pogotovo među tinejdžerima: dosadan, bezvezan, glup, jadan.


"Ova anketa proizlazi upravo iz interesa za način na koji LGBTIQ populacija percipira neke termine koji se pojavljuju u javnoj komunikaciji i iz uvjerenja da svaka društvena skupina, a naročito ako je marginalizirana, ima pravo na samoodređenje u jeziku. Javna komunikacija odražava društvene odnose, možda ih i perpetuira, ali ih ne stvara. Drugim riječima, nije jezik taj koji diskriminira, nego onaj koji se njime služi. Jezik nekad ide iza društvenih promjena, nekad ispred, ali u svakom slučaju se mijenja. Anketa, naravno, nema ambiciju mijenjati jezik, ali ima zabilježiti što vi, o jednom njegovom segmentu, mislite. Trebat će vam manje od pet minuta da je ispunite."

ANKETA:

Moram priznati da nikad nisam čula za korištenje izraza gej/gay za opis ičega drugog osim za seksualnu orijentaciju.
Vi? Itko? Opis čega? I zašto?

Baš me zanimaju rezulati ankete. :kokice:
Unexpected sex is the best thing to wake up - unless you're in prison... slika

Avatar
shizika
Postovi: 14271
Pridružen/a: 02 srp 2011 15:32
Spol/rod: žensko
Status: Solo

Re: Anketa: Kako se nazivamo?

Post Postao/la shizika » 21 ruj 2012 14:50

bezveze ti je anketa ;D
...život je lijep... (:

Avatar
ariadne
hladan tuš
Postovi: 12774
Pridružen/a: 27 ruj 2010 17:17
Spol/rod: žensko

Re: Anketa: Kako se nazivamo?

Post Postao/la ariadne » 21 ruj 2012 14:55

Anketa im je gej.

http://www.dramabutton.com/
Ye ever wanty just wrap yersel up in tin foil nice and cosy and then just fucking get right inty the microwave and blow yersel up tae fuck

Avatar
Biseksualna Lezbijka
Nedojebana
Postovi: 7952
Pridružen/a: 06 ruj 2008 00:11
Spol/rod: žensko
Ja sam: biseksualka
Status: U vezi
Lokacija: Planeta Zemlja.

Re: Anketa: Kako se nazivamo?

Post Postao/la Biseksualna Lezbijka » 21 ruj 2012 14:59

Well, radi se o LGBTIQ nomenklaturi / nomenklaturi LGBTIQ.
Naravno da je gej. :dork:
Unexpected sex is the best thing to wake up - unless you're in prison... slika

Avatar
ariadne
hladan tuš
Postovi: 12774
Pridružen/a: 27 ruj 2010 17:17
Spol/rod: žensko

Re: Anketa: Kako se nazivamo?

Post Postao/la ariadne » 21 ruj 2012 15:11

Ha, a što ako sam ja mislila na DRUGO ZNAČENJE?

http://www.dramabutton.com/

Nego, da, koristila sam "gej" u smislu "lejm" dok mi frendica jednom (prije nekoliko godina) nije rekla da joj smeta, pa sam prestala.

Cijela situacija je utoliko ironičnija što je ona strejt :lol: i jako (bila) ogrezla u političku korektnost. Onda mi to nije toliko smetalo, ali u zadnje vrijeme primjećujem da su takve stvari jedna od najvećih gluposti ikad.

Mislim, ona me pozna, zna da to nisam mislila na uvredljiv način. To je bio samo izraz. Uvreda je uvreda samo ako iza toga stoji malicioznost i ne volim kad me se cenzurira ili tjera da se sama cenzuriram da ne bih uvrijedila nečiji ~*senzibilitet*~

:roll:
Ye ever wanty just wrap yersel up in tin foil nice and cosy and then just fucking get right inty the microwave and blow yersel up tae fuck

Aven

Re: Anketa: Kako se nazivamo?

Post Postao/la Aven » 21 ruj 2012 15:24

Izraz "gay" se često može čuti u starim crno-bijelim filmovima kako bi se opisalo nešto veselo, sretno, živahano, šareno.
Vjerojatno su ga anulirali iz scenarija otkad se počeo koristiti kao termin koji se odnosi na osobu homoseksualne orijentacije.

Avatar
Popeye
Postovi: 2096
Pridružen/a: 17 tra 2007 14:24

Re: Anketa: Kako se nazivamo?

Post Postao/la Popeye » 21 ruj 2012 15:26

ja sam peder. :feelingfree: ponekad radim kompromis pa kazem 'gej'. :shrug:

edit: sto se negativnih konotacija rijeci u kontekstu tice, najvise volim to ilustrirati konkretnim primjerom, pa kad netko izvali neku glupost znam reci 'to je tako hrvatski od tebe' ili 'bas si hrvat'. ljudi se iznenade time sto je svetinja-nacija stavljena u takav kontekst. :)

Aven

Re: Anketa: Kako se nazivamo?

Post Postao/la Aven » 21 ruj 2012 16:07

Meni je brat prije 12 godina kad je saznao od oca, rekao: Znam ja što si ti! TI SI PEDERICA!!! :primalscream:

Poor thing, u njegovom vokabularu još nije postojala riječ lezbijka. :happycry:

Avatar
Biseksualna Lezbijka
Nedojebana
Postovi: 7952
Pridružen/a: 06 ruj 2008 00:11
Spol/rod: žensko
Ja sam: biseksualka
Status: U vezi
Lokacija: Planeta Zemlja.

Re: Anketa: Kako se nazivamo?

Post Postao/la Biseksualna Lezbijka » 21 ruj 2012 16:43

Popeye je napisao/la: 'to je tako hrvatski od tebe' ili 'bas si hrvat'.
:lol: :lol:

Sad sam se sjetila one: "peder je seksualna orijentacija, pederčina je karakterna osobina."
I to je poprilično domet mog poznavanja korištenja LGBTIQ naziva u kolokvijalnom govoru. :shakinghead:
Unexpected sex is the best thing to wake up - unless you're in prison... slika

Avatar
Fuga
Postovi: 7525
Pridružen/a: 12 tra 2010 08:33
Spol/rod: žensko
Lokacija: Wien

Re: Anketa: Kako se nazivamo?

Post Postao/la Fuga » 23 ruj 2012 15:07

slika

Ovo s gej, to masu puta koristim, osobito na stil odijevanja, unutarnji dizajn nečijeg stana i tako to. Obično mi to označava nešto veselo, u bojama i bla.

Avatar
jpeg
Postovi: 5413
Pridružen/a: 02 stu 2005 00:10
Spol/rod: žensko

Re: Anketa: Kako se nazivamo?

Post Postao/la jpeg » 23 ruj 2012 17:56

dosadne su ove ankete. ankete su out. ne nazivam se nikako nit mislim o tome. ne koristim takve izraze nit mi je to tema dana. ikad

Odgovorite