Tribina o spotu Zagreb Pridea 'Svaka obitelj je sveta'

Teme vezane uz aktivizam, djelovanje domaćih/stranih udruga, Pride, coming out, politiku i sve tome slično.
Odgovorite
Avatar
Popeye
Postovi: 2096
Pridružen/a: 17 tra 2007 14:24

Tribina o spotu Zagreb Pridea 'Svaka obitelj je sveta'

Post Postao/la Popeye » 04 lis 2012 04:54

http://booksa.hr/program/booksa/tribina ... j-je-sveta

Je li ovogodišnji spot Zagreb Pridea heterofoban? Što je i postoji li uopće heterofobija? Što su njime organizatori/ce htjeli poručiti? Zašto je spot naišao na tako žestoke reakcije dijela hrvatske javnosti i je li bilo ispravno povući ga? Je li spot nenamjerno ukazao na visok stupanj transfobije u društvu, ali i unutar LGBT zajednice, te na nedovoljnu osviještenost u vezi problema trans osoba? Kako se zapravo organizira zagrebačka Povorka ponosa i kako je spot uopće nastao? Kolika je i kakva uloga strejt podržavatelja u ostvarivanju LGBT ravnopravnosti? Treba li Udruženje Zagreb Pride biti servis želja LGBT zajednice i javnosti? Imaju li pederi i lezbijke pravo na provokaciju? Moraju li aktivisti podilaziti heteroseksualnoj većini kako bi ostvarili svoje ciljeve? Je li kontroverzni spot naštetio Povorci ponosa? Koja je odgovornost aktivista, koja LGBT zajednice a koja vanjskih podržavatelja za smanjenje homofobije i postizanje LGBT ravnopravnosti u društvu?

Na ova pitanja će pokušati odgovoriti:

Drago Pilsel, novinar i teolog
Matea Popov, psihologinja i aktivistkinja Zagreb Pridea
Nenad Puhovski, redatelj
Mima Simić, filmska kritičarka i magistra rodnih studija
Viktor Zahtila, autor spota 'Svaka obitelj je sveta'.

Tribinu će moderirati književni kritičar i bloger Gordan Duhaček, a na početku će biti i prikazan spot. Pitanja iz publike se ohrabruju!


09.10.2012, 19:00, Booksa

as promised, došlo je vrijeme da se na miru porazgovara o spotu. :)

backspace

Re: Tribina o spotu Zagreb Pridea 'Svaka obitelj je sveta'

Post Postao/la backspace » 04 lis 2012 07:34

Ovo se cini da bi moglo bit interesantno. Mirisi na frku, pa cu nastojati doci.. S kokicama. I sjest na tribinu. :D

Avatar
Popeye
Postovi: 2096
Pridružen/a: 17 tra 2007 14:24

Re: Tribina o spotu Zagreb Pridea 'Svaka obitelj je sveta'

Post Postao/la Popeye » 04 lis 2012 10:47

interesantno će biti, ali frke definitivno neće biti. ali bi bilo lijepo da dodje sto vise ljudi, jer ce se ipak pricati o nekim vaznim stvarima.

Avatar
Fuga
Postovi: 7525
Pridružen/a: 12 tra 2010 08:33
Spol/rod: žensko
Lokacija: Wien

Re: Tribina o spotu Zagreb Pridea 'Svaka obitelj je sveta'

Post Postao/la Fuga » 07 lis 2012 18:07

Djeluje zanimljivo. Navodno dolazim. :D

backspace

Re: Tribina o spotu Zagreb Pridea 'Svaka obitelj je sveta'

Post Postao/la backspace » 09 lis 2012 20:13

Popaj, aj sad reci jesam bila u pravu i jel bilo frke? I kakav si ti to moderator da si to dozvolio? :D
Ne znam jel g. Dragu docekalo ljubavno pismo od bandica na sajbi... Mene je. Sve u svemu, divna vecer :D

Avatar
Kroacija
Postovi: 16674
Pridružen/a: 02 stu 2005 11:37
Spol/rod: ne želim definirati
Ja sam: ne želim se identificirati
Lokacija: Njemačka

Re: Tribina o spotu Zagreb Pridea 'Svaka obitelj je sveta'

Post Postao/la Kroacija » 09 lis 2012 20:16

fuck, steta sto nisam stigla na ovo. :sinister:

Aven

Re: Tribina o spotu Zagreb Pridea 'Svaka obitelj je sveta'

Post Postao/la Aven » 09 lis 2012 21:50

Bilo je skroz fun i zanimljivo. Pilsel me podsjetio na Mamića kad je iznerviran otišao iz Bookse. :lol:
Mimu za predsjednicu Hrvatske, a Mateu za premijerku. :feelingfree:


Popeye, mogao bi ti i češće organizirati tribine. :D

Avatar
Popeye
Postovi: 2096
Pridružen/a: 17 tra 2007 14:24

Re: Tribina o spotu Zagreb Pridea 'Svaka obitelj je sveta'

Post Postao/la Popeye » 09 lis 2012 22:59

evo vratio sam se i ja doma. :) teško mi je biti objektivan, no zato sam se potrudio nakon tribine pitati i sve koji su diskutirali, kao i mnoge iz publike (koji su se isto uključili u diskusiju) kako im se sve to činilo, i svi su rekli da im je bilo zanimljivo i da ne misle kako je tribina bila uzalud, dapače. ljudi su se još nekih pola sata zadržali pred booksom i međusobno raspravljali, a kasnije se rasuli po kavama i još malo raspravljali. meni je to super, jer sam prije nekoliko godina shvatio da u LGBT zajednici, a naročito online, rasprava uvijek ode u kurac (čemu sam prije i sam oduševljeno znao doprinijeti :D), te da je potrebno LGBT zajednicu "naučiti" da vodi normalnu raspravu, u kojoj nije potrebno da se svi slože, ali je jako važno da svi jasno artikuliraju svoje stavove.

kao moderator sam se trudio biti objektivan, a opet informacijama nadopuniti odredjene praznine (kad je bilo potrebno), ali sam zato odmah na pocetku naglasio moj "sukob interesa", jer takve stvari moraju biti izrecene. bilo je i jako vazno sto je matea vrlo jasno izrekla pogreske oko spota, kao pokazatelj da zagreb pride uvijek promislja, analizira i sam sebe kriticki gleda, kao sto isto tako gleda i na zajednicu, drustvo, politiku itd.

sudionike tribine i njihove izjave ipak necu detaljnije komentirati, jer to ne bi bilo u redu. no, siguran sam da su sada neke stvari mnogo jasnije u vezi reakcija na spot i cime su bile potaknute.

ova tribina je otvorila dosta tema koje su dosad bile ispod povrsine, a opet vrlo prisutne, pa doista ne bi bilo lose da se i njih obradi u nekim buducim javnim raspravama i dijalozima, s odgovarajucim gostima te jednakim sudjelovanjem publike. jel mi se da time baviti, ne znam. mozda, we shall see. :D

p.s.
tribina je koštala nula kuna. kad se hoće, i bez novca se svašta može.

Avatar
aesthe
Postovi: 123
Pridružen/a: 07 lis 2012 15:43
Spol/rod: žensko
Status: U vezi

Re: Tribina o spotu Zagreb Pridea 'Svaka obitelj je sveta'

Post Postao/la aesthe » 09 lis 2012 23:25

sad mi je zao sto sam morala ranije otic... cini se da sam propustila naj zanimljiviji dio! a well!
"An Exceptionally Simple Theory of Everything"


Avatar
aesthe
Postovi: 123
Pridružen/a: 07 lis 2012 15:43
Spol/rod: žensko
Status: U vezi

Re: Tribina o spotu Zagreb Pridea 'Svaka obitelj je sveta'

Post Postao/la aesthe » 11 lis 2012 10:56

a komentara na indexu... neprocjenjivo! mogu slobodno u kategoriju "sto vas je zadnje nasmijalo" :mukajezeva:
"An Exceptionally Simple Theory of Everything"


backspace

Re: Tribina o spotu Zagreb Pridea 'Svaka obitelj je sveta'

Post Postao/la backspace » 12 lis 2012 19:34

Kakva prekrasna publika. Ah ti aktivisti :monstermash:

Dash
Postovi: 648
Pridružen/a: 24 vel 2011 21:32
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: Solo

Re: Tribina o spotu Zagreb Pridea 'Svaka obitelj je sveta'

Post Postao/la Dash » 14 lis 2012 22:08

Pogledala sad na jubitou.

Aven

Re: Tribina o spotu Zagreb Pridea 'Svaka obitelj je sveta'

Post Postao/la Aven » 15 lis 2012 14:27

Na stranu to što mislim o umjetničkoj, a posebno marketinškoj vrijednosti spota, ali kroz razgovore u privatnim društvima u kojima ljudi znaju izvaliti i gore stvari od Pilsela,
sve više mislim da je bio potreban. Izvukao je iz nekih ljudi stavove za koje nisam mislila da ih podsvijesno uzgajaju ili da se pod svaku cijenu žele ušminkati gotovo do neprepoznatljivosti da bi ih većinsko društvo prihvatilo.
Bilo mi je malo mukica od pojedinaca prošli tjedan. :/

Avatar
Popeye
Postovi: 2096
Pridružen/a: 17 tra 2007 14:24

Re: Tribina o spotu Zagreb Pridea 'Svaka obitelj je sveta'

Post Postao/la Popeye » 15 lis 2012 15:05

što reče mima, ipak kakva-takva pita od govneta. :D

u svakom slučaju, predviđam da će sljedeći spot zagreb pridea biti najpripremljeniji, najpromišljeniji a nadam se i dosad najprovokativniji. ljudi će se nakon gledanja potući sami sa sobom. :feelingfree:

Aven

Re: Tribina o spotu Zagreb Pridea 'Svaka obitelj je sveta'

Post Postao/la Aven » 15 lis 2012 15:16

Šuti. :D Oni koji svake godine nariču o tome da se nepotrebno provocira heteroseksualna većina od koje tražimo prava će dobiti epileptični napadaj prije reda. :D

Odgovorite