aktivizam

Teme vezane uz aktivizam, djelovanje domaćih/stranih udruga, Pride, coming out, politiku i sve tome slično.
Odgovorite
Kada
Postovi: 4
Pridružen/a: 03 stu 2012 12:26

aktivizam

Post Postao/la Kada » 03 stu 2012 12:39

Poštovanje svim damama,
Evo da se kratko predstavim. Zovem se Ivana, heteroseksualne sam orijentacije i zanimaju me prava heteroseksualnih osoba, malo više prava lezbijski jer smatram da su kao žene ranjivije. Ne pripadam nikakvoj stranci, a zasada ni nikakvoj udruzi.

Mene zanima na koje načine može heteroseksualna osoba boriti za prava homoseksualnih osoba i ne samo za prava u smislu aktivizma, već i za njihovo nekakvo normalno prihvaćanje u svakodnevnom životu. Usput, kakav tip aktivizma mislite primjerenim u zemlji u kojoj živimo? Zanima me i vaše mišljenje na temu gay friendly osoba. Mislite li da li u Hrvatskoj postoju suradnja između homoseksualnih osoba i heteroseksualnih osoba koje nemaju predrasuda? Postoji li nekakva udruga gay friendly osoba? Mislite li da bi trebala postojati ili su postojeće udruge dovoljne? Sigurna sam da ima dosta ljudi u Hrvatskoj koji nisu homofobni, pa možda bi i to trebalo iskoristiti.

Toliko za početak. Pozdrav svima

Avatar
slapa
i'm watching u
Postovi: 16056
Pridružen/a: 19 ruj 2011 11:34
Spol/rod: žensko

Re: aktivizam

Post Postao/la slapa » 03 stu 2012 13:11

Hej Kada (zanimljiv nick :gigglenod: ), dobrodošla!
Lijepo je vidjeti ovakav post i ljude koji razmišljaju poput tebe.

Većina ljudi s kojima se družim i koje susrećem imaju normalne stavove i gay friendly su. Često su čak i borbeniji i glasniji od mene kada vide neku nepravdu ili nešto loše što se događa gay ljudima u Hrvatskoj. Kao osoba koja se ne bavi aktivizmom puno mi znači jednostavno znati da su ljudi oko mene (a i većina ljudi, pogotovo mladih, u mom gradu) otvoreni. Primjerice, u vrijeme Pride-a kada svi mediji pričaju o tome, Facebook mi se napuni uglavnom razmišljanjima i stavovima mojih hetero prijatelja koji staju na stranu gay zajednice. Ako nekad neki i napiše nešto kontra, obično su odmah tu s reakcijom i svojim stavovima. Puno glasniji i aktivniji od mojih gay prijatelja. Ove godine su me strejt prijatelji pozvali da odem s njima u povorku podrške Splitskom Prajdu. Nije bila moja ideja. Uostalom cijeli događaj je organiziran od strane hetero zajednice. I bilo nam je super mada su ljudi malo čudno gledali na ulici jer je to prva takva neka povorka po Rijeci.
Gay udruge postoje, najviše ih je u Zagrebu, i još poneka u većim gradovima. Vjerojatno su malo precentralizirane oko metropole. I te u Zagrebu su daleko najaktivnije. Ne znam kakva im je suradnja sa ostalim udrugama. Vjerojatno postoji suradnja s udrugama vezanima uz kulturu.
Udruge gay friendly osoba sumnjam da postoje. Ne znam ima li smisla postojanje takve udruge. Ali imalo bi mi smisla da se hetero ljudi priključe djelovanjima gay udruga. Većina aktivnosti je ionako kulturološka ili sociološka ili slično. Pretpostavljam da i ima hetero ljudi koji surađuju u radu gay udruga.

Iz znatiželje, što te ponukalo da dođeš i napišeš ovo baš ovih dana?
mi imamo sve što nam treba,
prostor od zemlje pa do neba...

Kada
Postovi: 4
Pridružen/a: 03 stu 2012 12:26

Re: aktivizam

Post Postao/la Kada » 03 stu 2012 15:21

Nije me ništa posebno ponukalo, u zadnje vrijeme sam vidjela par homofobnih ispada u novinama, ali nažalost toga uvijek ima. Čini mi se da bombastični način na koju se obrađuju teme u novinama nekad samo potpiruje mržnju. Sve se prečesto svodi na nekakve stereotipe, pa čak i oni koji možda to i ne žele, podliježu svakakvim predrasudama. Aktivizam je naravno važan, ali možda tu postoje još nekakvi načini da se utječe malo na ograničenost razmišljanja prosječnog čovjeka i da ljudi malo prošire svoje videokrug.

Nekako mislim da bi bilo dobro da postoji nekakva medijska prisutnost lezbijski koja ne bi bila svedena samo na aktivizam i napade koji se tragično još znaju događati. Meni bi skroz bilo drago vidjeti emisije, predstave, filmove, romane ili što već gdje homoseksualne osobe ne bi bile oživotvorenje svih mogućih stereotipa i predrasuda...Možda neki romantični film koji ne bi završio tragično?

Usput lijepo je što imaš takve prijatelje, šteta što su svi ti hrvatski homofobi tako glasni pa se nekad stvara dojam da smo najgora hobofobna zemlja...Dođuše, nije da nemamo problem s prihvaćanjem bilo kakve različitosti, ali to je, nekad bojim se, odlika cijele ljudske vrste.

btw Kada je nadimak, pretpostavljam da ga više ljudi zna nego moje ime i prezime, kad se zoveš Ivana pitanje je vremena kad ćeš dobiti nekakav nadimak:)

Hvala na odgovoru:)

Avatar
Ryu
Postovi: 262
Pridružen/a: 17 svi 2009 16:08
Spol/rod: muško
Ja sam: lezbijka
Status: U vezi

Re: aktivizam

Post Postao/la Ryu » 03 stu 2012 15:23

Kada je napisao/la: Mene zanima na koje načine može heteroseksualna osoba boriti za prava homoseksualnih osoba...
Dobar pocetak je prikljucivanje organizacijskom odboru ZG Pridea (poziv je javan i otvoren svim gradjanima), prosle godine je bilo i strejt ljudi u odboru i super su se uklopili i pruzili neke kul perspektive i prijedloge.

Avatar
tamara3
Just tax the stupid people.
Postovi: 8744
Pridružen/a: 01 stu 2005 16:44
Spol/rod: žensko
Status: U životnom partnerstvu
Lokacija: Oblačić.
Kontakt:

Re: aktivizam

Post Postao/la tamara3 » 03 stu 2012 18:15

Još bolji je način da se pridružiš nama :). No, da se vratim na temu, ovo mi je baš lijepo i svijet bi bio daleko, daleko ljepše mjesto kad bi bar većina (ako već ne mogu svi) razmišljala poput tebe. Kad pitaš na koje se načine može heteroseksualna osoba boriti za prava homoseksualnih osoba, to ponajviše ovisi o nečijim afinitetima. Netko može volontirati u nekoj udruzi ili naprosto reagirati na homofobiju u svakodnevnom životu na način da pokuša senzibilizirati makar najbližu okolinu. Zapravo, mašta je jedina granica, a načina je bezbroj :).

Kada
Postovi: 4
Pridružen/a: 03 stu 2012 12:26

Re: aktivizam

Post Postao/la Kada » 03 stu 2012 23:12

a kako se može pridružiti vama?:)

Ooh

Re: aktivizam

Post Postao/la Ooh » 04 stu 2012 09:30

Prije svega dobro stigla.

suradjujemo jako dobro s heteroseksualnim osobama. npr. osobno svaku heteroseksualnu osobu pokusam ubijediti da je barem bi, samo reakcija na obrnuto. ne mogu si pomoci, nakon tolikog ubjedjivanja mene u suprotno, izgubila sam nivo. no, dont vri, ne radim to bas svima.
pokusala bih biti pristojna i napisati ti da nam mozes pomoci aktivizmom, ali podijela na mi i vi upravo cini ono sto zelis maknuti. npr. podijlela mi vi ce uvijek postojati medju homofombima i gay ljudima. to je razlog zasto u svakodevnom zivotu npr. borba za prava cesto znaci razbiti nekom bocu o glavu. vjerujem da te taj dio ne zanima, kao i svakog normalnog, kada se vec koristimo tim ruznim izrazom.
kako nam se moze prikljuciti? to je zabluda malo vekila. e sada kada se prestanem zezati mislim da je odgovor jednostavan.

centar za zenske studije, ROSA, zenska soba...naime, mozes biti lezbijska aktivistica, a da nisi lezbijka, to ne znaci da trebas znati masu cura/zena. dosta cura/zena ne mari za ono za cim imas potrebu.
nadalje, puno citaj. puno, puno. obrazuj se i svoje obrzovanje koristi u svrhu promicanja ljudskih prava. to je po meni to.
no, kako rekoh, lijepo sto si tu. i nedaj se preobratiti :DDDD

LD :)

Ooh

Re: aktivizam

Post Postao/la Ooh » 04 stu 2012 09:34

p.s. ako zvucim drn drn aaaaan , ili ironicno, posprdno...nije to to, samo nisam spavala. slatko mi je da si tu tj. razlog zbog koga si tu :)

Kada
Postovi: 4
Pridružen/a: 03 stu 2012 12:26

Re: aktivizam

Post Postao/la Kada » 04 stu 2012 21:16

"suradjujemo jako dobro s heteroseksualnim osobama. npr. osobno svaku heteroseksualnu osobu pokusam ubijediti da je barem bi, samo reakcija na obrnuto. ne mogu si pomoci, nakon tolikog ubjedjivanja mene u suprotno, izgubila sam nivo. no, dont vri, ne radim to bas svima."

ha ha ha, dobra, a slušaj nije ni to loša taktika;)
hvala za informacije, istražit ću:)
pozdrav

Avatar
tamara3
Just tax the stupid people.
Postovi: 8744
Pridružen/a: 01 stu 2005 16:44
Spol/rod: žensko
Status: U životnom partnerstvu
Lokacija: Oblačić.
Kontakt:

Re: aktivizam

Post Postao/la tamara3 » 05 stu 2012 12:12

Kada je napisao/la:a kako se može pridružiti vama?:)
Imaš PP :).

Odgovorite