Kontra i Iskorak protiv Zakona o životnom partnerstvu

Teme vezane uz aktivizam, djelovanje domaćih/stranih udruga, Pride, coming out, politiku i sve tome slično.
Odgovorite
Avatar
Popeye
Postovi: 2096
Pridružen/a: 17 tra 2007 14:24

Kontra i Iskorak protiv Zakona o životnom partnerstvu

Post Postao/la Popeye » 08 stu 2012 01:38

http://www.vecernji.hr/vijesti/prava-is ... nak-472732

– Tražimo zakonsku zaštitu za naše obitelji kroz Obiteljski zakon i jednakost u pravima koja su dostupna heteroseksualnim obiteljima kroz institucije braka i izvanbračne zajednice – priopćuju Lezbijska grupa Kontra i Iskorak – centar za prava seksualnih i rodnih manjina, te dodaju:

– Ministarstvo uprave osnovalo je radnu skupinu za izradu novog Zakona koji bi regulirao prava istospolnih parova. Budući da se ovom temom ne bavi Ministarstvo koje je nadležno za zaštitu obitelji te da se stvara novi zakon i nove institucije pored već postojećih (braka i izvanbračne zajednice), smatramo da je riječ o segregaciji koja na kraju može rezultirati i manjim opsegom prava za istospolne obitelji.

Iz Kontre i Iskoraka zatražili su da vodstvo u radnoj skupini preuzme nadležno Ministarstvo socijalne politike i mladih.

– Tražimo da se prava istospolnih obitelji reguliraju ravnopravno kroz Obiteljski zakon. Tražimo od Vlade da preuzme odgovornost i osigura zaštitu obiteljskog života za sve svoje građane ravnopravno i bez segregacije, bez obzira na spolnu orijentaciju – zaključuju iz Kontre i Iskoraka.


this is fun! :feelingfree:

GreenLantern
Postovi: 49
Pridružen/a: 14 lip 2011 11:49
Spol/rod: ne želim definirati
Ja sam: gej

Re: Kontra i Iskorak protiv Zakona o životnom partnerstvu

Post Postao/la GreenLantern » 08 stu 2012 23:40

Za one koje žele znati više:

- Iskorak i Kontra nemaju predstavnika u radnoj skupini, štoviše naša uloga je više periferno-savjetodavna putem Pravobraniteljice za ravnopravnost spolova - uzrok tome je nažalost ne slaganje LGBT udruga oko prijedloga zakona

- Mi nismo apriori protiv Zakona o životnom partnerstvu, ali smatramo da ne treba uvoditi treću instituciju odnosno ako računamo zakon o istospolnim zajednicama onda 4-tu instituciju uz brak i vanbračne zajednice.

- Smatramo da novi zakon (ili promjena postojećeg) treba regulirati SVA prava LGBT osobama koja proizlaze iz Obiteljskog zakona (vjerujem da će djeca biti najveći kompromis na koji će sve LGBT udruge morati pristati).

- Strah nas je, da će postojeći prijedlog zakona koji se izrađuje te koji se bazira na prijedlogu našeg Zakona o registriranom partnerstvu iz 2005/2006 godine dati ipak manja prava LGBT osobama nego što je to predviđeno tim zakonom.

- Strah nas je, ali nas ujedno i žalosti ako će neke LGBT udruge pristati na manji opseg prava, jer smo defacto zaključani za ikakve promjene u idućih deset godina. Vjerujemo da je u interesu zajednice ali i SVIH LGBT udruga da tražimo maksimalno izjednačavanje LGBT prava koja proizlaze iz Obiteljskog zakona.

Avatar
Popeye
Postovi: 2096
Pridružen/a: 17 tra 2007 14:24

Re: Kontra i Iskorak protiv Zakona o životnom partnerstvu

Post Postao/la Popeye » 09 stu 2012 01:15

ovo postaje sve luđe i luđe. :gigglenod:

iskorak i kontra su se dakle odlučili na sabotiranje zakona o životnom partnerstvu.

MarkizaPride
Postovi: 38
Pridružen/a: 31 svi 2011 14:01
Spol/rod: ne želim definirati
Ja sam: transrodna osoba

Re: Kontra i Iskorak protiv Zakona o životnom partnerstvu

Post Postao/la MarkizaPride » 09 stu 2012 01:40

GreenLantern je napisao/la: - Iskorak i Kontra nemaju predstavnika u radnoj skupini, štoviše naša uloga je više periferno-savjetodavna putem Pravobraniteljice za ravnopravnost spolova - uzrok tome je nažalost ne slaganje LGBT udruga oko prijedloga zakona
A da se koji put pojavite na sastanku, možda bi i znali da ste članovi radne skupine.

http://www.vlada.hr/naslovnica/novosti_ ... la_s_radom
GreenLantern je napisao/la: - Mi nismo apriori protiv Zakona o životnom partnerstvu, ali smatramo da ne treba uvoditi treću instituciju odnosno ako računamo zakon o istospolnim zajednicama onda 4-tu instituciju uz brak i vanbračne zajednice.
Ovo nema smsila -. ili jeste protiv ili niste protiv. Ako niste protiv, onda ne možete smatrati da ne treba uvoditi treću instituciju. (Inače, imate prijedlog našeg nacrta zakona, šaljemo istospolne zajednice tamo gdje im je i mjesto, u ropotarnicu prošlosti)

U redu je biti protiv nečega, nije tu ništa strašno. Pokušalo se dogovoriti da svi skupa imamo isti ili približan stav na radnoj skupini za izradu zakona o životnom/registiranom parnerstvu, no Sanja Juras nije željela. Ok, not a big deal.

Vlada je u međuvrenenu osnovala radnu skupinu za nešto što nije Obiteljski zakona (inače, postoji i radna skupina za promjenu Obiteljskog zakona, možda da se javite da i tamo budete članovi). Svi smo njezini članovi. Neki dolaze, neki ne dolaze. Sve je to u redu. Svakom po zasluzi. ;)

Ono što nije u redu je biti istovremeno član radne skupine i javno raditi na sabotaži rada.

GreenLantern
Postovi: 49
Pridružen/a: 14 lip 2011 11:49
Spol/rod: ne želim definirati
Ja sam: gej

Re: Kontra i Iskorak protiv Zakona o životnom partnerstvu

Post Postao/la GreenLantern » 09 stu 2012 01:48

Zapisnici potvrđuju naše prisustvo, naše stavove i našu funkciju unutar te "radne skupine". :)
Jednako kao što je poznat naš stav vezan uz odvojeni zakon - kako i pod kojim uvjetima :)
Mi se držimo istih principa od početka rada te "radne skupine" ... tako da sigurno nećemo podržati prijedlog zakona koji je LOŠ i daje malo šira prava nego postojeći zakon o istospolnim zajednicama. Što naravno za vas ne znači apsolutno ništa dal ga mi podržavamo ili ne - vi možete i dalje nastaviti raditi sa radnom skupinom na novom prijedlogu zakona i preuzet apsolutno svu zaslugu za novi zakon.
Zadnja izmjena: GreenLantern, dana/u 09 stu 2012 02:02, ukupno mijenjano 2 puta.

MarkizaPride
Postovi: 38
Pridružen/a: 31 svi 2011 14:01
Spol/rod: ne želim definirati
Ja sam: transrodna osoba

Re: Kontra i Iskorak protiv Zakona o životnom partnerstvu

Post Postao/la MarkizaPride » 09 stu 2012 01:53

Znači ti zapisnici dokazuju i da ste članovi radne skupine? ajde, barem se negdje krećemo.

E sad, to što na te sastanke ne dolazi osoba koja je izabrana u radu skupinu, već druga osoba koja ne sudjeluje u raspravi i ni na koji način ne čini nešto što bi opravdalo rad u skupini, govori samo za sebe koliko se "borite za LGBT prava". To ti isti zapisnici i pokazuju.

GreenLantern
Postovi: 49
Pridružen/a: 14 lip 2011 11:49
Spol/rod: ne želim definirati
Ja sam: gej

Re: Kontra i Iskorak protiv Zakona o životnom partnerstvu

Post Postao/la GreenLantern » 09 stu 2012 02:14

p.s. sastanci radne skupine su čista "lakrdija" - ta radna skupina nije vidjel kako neke druge radne skupine u socijali ili zdravstvu rade. Naši interni operativni sastanci imaju veći sadržaj i produktivnog nego ti sastanci ... tako da je sama pojava i predstavljanje tamo veliki domet te radne skupine.

Avatar
Popeye
Postovi: 2096
Pridružen/a: 17 tra 2007 14:24

Re: Kontra i Iskorak protiv Zakona o životnom partnerstvu

Post Postao/la Popeye » 09 stu 2012 02:16

basically, iskorak i kontra hoce promjenu obiteljskog zakona, zagreb pride hoce zakon o zivotnom partnerstvu.
dakle kad bude - a bit će - donesen zakon o zivotnom partnerstvu (jer se obiteljski nece mijenjati na nacin ukljucivanja istospolnih zajednica, sto je jasno receno), zna se tko je na njemu radio a tko ga je sabotirao.
that's what i call a win-win! :rainbow:

GreenLantern
Postovi: 49
Pridružen/a: 14 lip 2011 11:49
Spol/rod: ne želim definirati
Ja sam: gej

Re: Kontra i Iskorak protiv Zakona o životnom partnerstvu

Post Postao/la GreenLantern » 09 stu 2012 03:09

u svakom slučaju mi smo dali nekoliko opcija koje smatramo da su najpovoljnije za LGBT zajednicu, a koje uključuju SVA prava koja proizlaze iz Obiteljskog zakona, a jedna od njih je i poseban zakon usmjeren isključivo na LGBT osobe što je suštinska razlika između našeg i prajdovog prijedloga. Da li smo i argumentaciju za isti. Radna skupina se okrenula (ali ne i pokrenula) u našem smjeru definirajući da žele zakon isključivo za LGBT osobe, ali odredbe tog zakona još nisu predložene odnosno čekaju se nadležna ministarstva da daju prijedloge.

Nažalost, na kraju će država sama odlučiti bez LGBT udruga.

Avatar
Popeye
Postovi: 2096
Pridružen/a: 17 tra 2007 14:24

Re: Kontra i Iskorak protiv Zakona o životnom partnerstvu

Post Postao/la Popeye » 09 stu 2012 08:16

iskorak i kontra od 'periferno-savjetodavne uloge' u radnoj skupini (pardon, "radnoj skupini"! :D) sad odjednom mogu da se pohvale iznosenjem nekakve argumentacijom itd. btw, kakve su to pizdarije s 'okrece' i 'pokrece'?! :ubergeek: pokušaj lagati malo koherentnije, fuček, jer ovo je jedan od najtupavijih spinova i+k kojima sam svjedocio, a bilo ih je mnogo mnogo tupavih (my personal favorite je i dalje pozivanje LGBT zajednice da bojkotira izbore jedan dan, odnosno da crta po listićima sljedeći dan :happycry: ).

Avatar
tamara3
Just tax the stupid people.
Postovi: 8744
Pridružen/a: 01 stu 2005 16:44
Spol/rod: žensko
Status: U životnom partnerstvu
Lokacija: Oblačić.
Kontakt:

Re: Kontra i Iskorak protiv Zakona o životnom partnerstvu

Post Postao/la tamara3 » 09 stu 2012 10:13

Meni je samo žao što se u ovakve rasprave ne uključuju ostali/ostale koji/e nisu aktivisti i članovi udruga, jer me jako zanima njihovo mišljenje i što bi oni za sebe htjeli u budućnosti.

GreenLantern
Postovi: 49
Pridružen/a: 14 lip 2011 11:49
Spol/rod: ne želim definirati
Ja sam: gej

Re: Kontra i Iskorak protiv Zakona o životnom partnerstvu

Post Postao/la GreenLantern » 09 stu 2012 10:31

Pa bilo bi super kad bi se puno više ljudi uključilo u raspravu, možda bi to i potaknulo nekakve promjene u nastupu udruga jer ovako udruge zastupaju svoja mišljenja bez konkretne podrške zajednice koja se u najboljem slučaju nada samo većem opsegu prava, a drugo ih ne interesira previše. Kao što rekoh naša je uloga tražiti najbolje za LGBT zajednicu, i to radimo već deset godina, i nastavit ćemo dalje. Mi nećemo pristati na manji opseg prava i na gluposti poput "upisa kod javnog bilježnika" kao da smo neki kupo-prodajni ugovor. No, još uvijek se nezna ništa, jer radna skupina nije napravila ništa po pitanju prijedloga zakona osim što su načelno odbili da Zakon o registriranom (životnom) partnerstvu bude otvoren i za heteroseksualne osobe - što smatramo malim pomakom naprijed.

Ono što je bitno znati da Iskorak i Kontra za izmjene obiteljskog zakona lobiraju već 10 godina. Zakon o registriranom partnerstvu koji je imao registraciju i sva prava iz braka (osim posvajanja) su zastupnici SDP-a još prije 6 godina predložili u Saboru i usvojio ga je Odbor za ravnopravnost spolova. Mi smo sve godine nakon toga bili u komunikaciji s njima i lobirali dalje te je u 2010. SDP pristao predložiti izmjene obiteljskog zakona. Radili smo zajedno na njima pola godine, izradili ga i predstavili javnosti - na okruglom stolu na kojem je bio Lučin i podržao. No onda se odjednom sve okrenulo. Sada imamo raspravu o javnim bilježnicima, pragmatici i kompromisima i to sve prije nego smo vidjeli jedan jedini dokument radne skupine izuzev bilješki sa sastanka. Očito je SDP uvidio da mu je potpora biračkog tijela važnija te da nije potrebno dati SVA prava, već djelomična kako bi zadovoljio i našu stranu i drugu stranu.

No u svakom slučaju važno je znati da smo dosljedni našim stavovima od samog početka, a tako ćemo i nastaviti. LGBT prava nisu i nesmiju biti predmet pragmatičnosti i kompromisa.

Avatar
Popeye
Postovi: 2096
Pridružen/a: 17 tra 2007 14:24

Re: Kontra i Iskorak protiv Zakona o životnom partnerstvu

Post Postao/la Popeye » 09 stu 2012 11:04

bla bla whatever. the adults are handling this law, you stick with teens - it's what you're good at. :)

Avatar
tamara3
Just tax the stupid people.
Postovi: 8744
Pridružen/a: 01 stu 2005 16:44
Spol/rod: žensko
Status: U životnom partnerstvu
Lokacija: Oblačić.
Kontakt:

Re: Kontra i Iskorak protiv Zakona o životnom partnerstvu

Post Postao/la tamara3 » 11 stu 2012 19:56


Avatar
Popeye
Postovi: 2096
Pridružen/a: 17 tra 2007 14:24

Re: Kontra i Iskorak protiv Zakona o životnom partnerstvu

Post Postao/la Popeye » 12 stu 2012 17:10

drago mi je sto LGBT zajednica pokazuju toliki interes u vezi buduceg zakonskog reguliranja zivota istospolnih parova. :feelingfree:


Odgovorite