Feminizam

Teme vezane uz aktivizam, djelovanje domaćih/stranih udruga, Pride, coming out, politiku i sve tome slično.
Avatar
Andain
Postovi: 5430
Pridružen/a: 03 pro 2012 23:17
Spol/rod: žensko

Re: Feminizam

Post Postao/la Andain » 21 vel 2013 22:37

Bash je napisao/la: Ako je majka povezana s djetetom otkad je embrio ne znači da joj je uloga roditelja prirodnija
Let's agree to disagree :) (..barem po pitanju manje djece).

To je, naravno, generalizacija (koja je uvjetovana i biologijom i društvenim naslijeđem, i nema veze s pojedincima i njihovim karakterima) i daleko od tog da treba određivati konkretne situacija i ljude- gdje muškarac može biti bolji roditelj u svim pogledima, pričam čisto o toj nekakvoj elementarnoj povezanosti i naklonosti spola.

Međutim, da pitam ovo..misliš li da prihvaćanje tog (da je ženama prirodnija uloga brige oko beba) ikako umanjuje žene u odnosu na m.?
“She's hot. I trust her.”
Hansel

Bash
Postovi: 6512
Pridružen/a: 07 kol 2009 12:56

Re: Feminizam

Post Postao/la Bash » 21 vel 2013 23:33

Andain je napisao/la:
Bash je napisao/la: Ako je majka povezana s djetetom otkad je embrio ne znači da joj je uloga roditelja prirodnija
Let's agree to disagree :) (..barem po pitanju manje djece).

To je, naravno, generalizacija (koja je uvjetovana i biologijom i društvenim naslijeđem, i nema veze s pojedincima i njihovim karakterima) i daleko od tog da treba određivati konkretne situacija i ljude- gdje muškarac može biti bolji roditelj u svim pogledima, pričam čisto o toj nekakvoj elementarnoj povezanosti i naklonosti spola.

Međutim, da pitam ovo..misliš li da prihvaćanje tog (da je ženama prirodnija uloga brige oko beba) ikako umanjuje žene u odnosu na m.?
Ok, we'll agree to disagree.
Šta se tiče zadnjeg pitanja, mislim da je bilo kakva umjetna podjela spolova po ulogama dugoročni problem za pojedince koji žele odstupiti od tih uloga, pa tako i to da su žene bolji roditelj bebi. Ne umanjuje pojedinačnu ženu njeno majčinstvo, ali ideja da je općenito ženama prirodnija uloga brige oko beba - da. Jer radi umjetnu podjelu.

Avatar
Andain
Postovi: 5430
Pridružen/a: 03 pro 2012 23:17
Spol/rod: žensko

Re: Feminizam

Post Postao/la Andain » 23 vel 2013 09:57

Bash je napisao/la: Šta se tiče zadnjeg pitanja, mislim da je bilo kakva umjetna podjela spolova po ulogama dugoročni problem za pojedince koji žele odstupiti od tih uloga
Pitanje je dal se radi o umjetnoj podjeli ili o prirodnoj (tu smo se dogovorile ne složiti ;)).
No, slažem se s ovim..u nefleksibilnom društvu, pojedincima koji se ne uklapaju u određene obrasce će uvijek biti teško. Međutim, nije uvijek problem u postojanju obrazaca-ak većinu zadovoljavaju-već u nedostatku fleksibilnosti i diskriminaciji.
Ne umanjuje pojedinačnu ženu njeno majčinstvo, ali ideja da je općenito ženama prirodnija uloga brige oko beba - da. Jer radi umjetnu podjelu.
A ak se radi o prirodnoj podjeli?:)
Ili npr., muškarci su jači spol i nekako se generalno uzima da su prilagođeniji za određena zanimanja..fizička, koja se oslanjaju na snagu i fizičku izdržljivost. Činjenica je da i žene mogu raditi takav posao (rudnik, građevinski tereni i sl ), al većinom neće. Jesu li muškarci zbog te podjele ''slabiji'' spol? Naime, i time se stvara određena podjela.
“She's hot. I trust her.”
Hansel

Avatar
slapa
i'm watching u
Postovi: 16056
Pridružen/a: 19 ruj 2011 11:34
Spol/rod: žensko

Re: Feminizam

Post Postao/la slapa » 23 vel 2013 10:13

^
dobar video na tu temu, već sam bila linkala tu na neki drugi topic

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=KQ2xrnyH2wQ[/youtube]
mi imamo sve što nam treba,
prostor od zemlje pa do neba...

Bash
Postovi: 6512
Pridružen/a: 07 kol 2009 12:56

Re: Feminizam

Post Postao/la Bash » 23 vel 2013 10:38

Andain je napisao/la:
Bash je napisao/la: Šta se tiče zadnjeg pitanja, mislim da je bilo kakva umjetna podjela spolova po ulogama dugoročni problem za pojedince koji žele odstupiti od tih uloga
Pitanje je dal se radi o umjetnoj podjeli ili o prirodnoj (tu smo se dogovorile ne složiti ;)).
No, slažem se s ovim..u nefleksibilnom društvu, pojedincima koji se ne uklapaju u određene obrasce će uvijek biti teško. Međutim, nije uvijek problem u postojanju obrazaca-ak većinu zadovoljavaju-već u nedostatku fleksibilnosti i diskriminaciji.
Da, dogovorile smo se ne složit, ali me pitaš umanjuje li prihvaćanje toga ženu u društvu pa ti kažem da za mene umanjuje upravo iz razloga šta mislim da je umjetna podjela. :) Možda te nisam shvatila na šta misliš. Da mislim da je prirodno, prihvaćala bih neko biološko objašnjenje koje bi mi imalo smisla i uklapalo se u praksu društva (ima takvih bioloških objašnjenja, ali meni nisu dovoljno jak argument), npr. činjenica da je muško tijelo drukčije građeno i sposobnije podnositi veći teret.
Andain je napisao/la:
Ne umanjuje pojedinačnu ženu njeno majčinstvo, ali ideja da je općenito ženama prirodnija uloga brige oko beba - da. Jer radi umjetnu podjelu.
A ak se radi o prirodnoj podjeli?:)
Ili npr., muškarci su jači spol i nekako se generalno uzima da su prilagođeniji za određena zanimanja..fizička, koja se oslanjaju na snagu i fizičku izdržljivost. Činjenica je da i žene mogu raditi takav posao (rudnik, građevinski tereni i sl ), al većinom neće. Jesu li muškarci zbog te podjele ''slabiji'' spol? Naime, i time se stvara određena podjela.
Pa većina muškaraca je snažnija od žena zbog njihove građe i hormona. Zadaću podizanja tereta bolje obavlja onaj ko je izdržljiviji, prema tome i više muškaraca zanima taj posao. Za bolje roditeljevanje majke ili oca bebe, tu bi se radilo o nekim mentalnim, a ne fizičkim razlikama. Za brinuti se za bebu, treba znati što s njom raditi, a tu zadaću su sposobni zapamtiti oboje. Možda samo meni ta razlika nije jasna iz nekog razloga :D
edit: Nisam skroz odgovorila na pitanje, još mi je rano. Kad bi bilo istina da je žena prirodno bolji roditelj, pretpostavljam da ne bi bilo razloga za ravnopravan odnos muškarca i žene u obitelji. Sud bi dodjeljivao djecu automatski majci pri razvodu (šta kod nas i radi), a žena bi u obitelji bila važnija odgojna i zbrinuteljska jedinica pošto ima biološke predispozicije dok bi muškarac bio važniji privređivač (šta u patrijarhalnom društvu i jest). Nekad je to imalo smisla jer je privređivanje uključivalo teške fizičke poslove koji više odgovaraju muškarcima pa je netko u obitelji morao i kuvat i rađat, ali danas mi nema.

Avatar
Andain
Postovi: 5430
Pridružen/a: 03 pro 2012 23:17
Spol/rod: žensko

Re: Feminizam

Post Postao/la Andain » 23 vel 2013 11:09

@Bash..za odgoj djeteta je potrebno više od pukih informacija koje osoba treba naučiti (a to su podjednako sposobni i m. i ž.), ja govorim o stvarima koje su biološki uvjetovane činjenicom da žene nose djete 9mj. i rađaju ga te su s njim od prvog dana povezanije od oca. U krajnjoj linijii, karakter određuje tko je bolji roditelj i tu imaju jednake početne pozicije, no biološki i evolucijski gledano, ženi je uloga primarnog roditelja prirodnija (koliko znam većina zemalja žena daje prednost majkama s djecom, uz naravno razlike u karakteru, stilu života i sl.)

@slapa..pogledala dokumentarac, bar prvi nastavak.
Super mi je ova britanska znanstvenica :inlove: i super mi je njen zaključaj da je nebulozno misliti da je evolucijski došlo do tolike razlike u reproduktivnim organima i fizičkim razlikama između m. i ž. ali da isto nije imalo nikakvog utjecaja na mozak i naše razmišljanje, preferencije, emotivni izričaj i da hormoni tu nemaju utjecaja).

I još jedna stvar mi je super, al tu sam naravno sarkastična..svi znanstvenici koju su argumentirali određena istraživanja kroz svoje stavove zastupaju jedno mišljenje, dok ovi koji zastupaju drugačije mišljenje (nema nikakvih razlika između m.i ž. osim spolnih organa i očitih fiz. razlika) ne daju nikakva istraživanja u prilog tome. Samo su sigurni da su u pravu i traže opravdanja u tom smislu (i pitaju se zato ljudi istražuju razlike:D). Toliko o tome koliko kulturni utjecaj utječe na znanost.:)
“She's hot. I trust her.”
Hansel

Bash
Postovi: 6512
Pridružen/a: 07 kol 2009 12:56

Re: Feminizam

Post Postao/la Bash » 23 vel 2013 11:15

Ok, hoćeš mi onda objasniti što to ženu čini primarnijim roditeljem od muškarca? Kako se to odražava na boljitak djeteta? Jer ako u svemu tome dijete od majke ne dobija bolju brigu no što mu ga otac može pružiti, nebitno je što je majka s njim povezanija. Valjda ima nešto više od tog da ga je nosila 9 mjeseci i rodila.

Avatar
gigiONlajna
Postovi: 2336
Pridružen/a: 02 stu 2005 19:15
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: Solo

Re: Feminizam

Post Postao/la gigiONlajna » 23 vel 2013 12:27

Andain je napisao/la:...Super mi je ova britanska znanstvenica :inlove: i super mi je njen zaključaj da je nebulozno misliti da je evolucijski došlo do tolike razlike u reproduktivnim organima i fizičkim razlikama između m. i ž. ali da isto nije imalo nikakvog utjecaja na mozak i naše razmišljanje, preferencije, emotivni izričaj i da hormoni tu nemaju utjecaja)....
Iako nisam znanstvenica pa da moje odobravanje nema težinu, ali ...slažem se. Podsjeća me na jedan dokumentarac o ženi koja je mijenjala spol (F2M) i njenog komentara o efektu uzimanja hormona - nije više mogla plakati, postala je agresivna itd. MOra da je bilo zbunjujuće. Zanimljivo je i da muškarci imaju bradavice koji zaprav i nema neku funkciju osim piercanja (a žene sise) a žene klitoris koji zaprav i nema neku funkciju osim užitka (a muški penis) al to je sad druga tema.

Uglavnom mislim da je uloga majke daleko bitnija nakon rođenja djeteta. Ovdje ne pričam o odgoju jer se i tak dijete prvo vrijeme ne odgaja već se razvija (stječe niz refleksa, počinje izoštrava vid, iskušava kretanje itd.). A zašto je majka važna...majka daje djetetu kolostrum ("prvo cjepivo") i time dobiva imunitet, dijete prepoznaje glas i miris majke, novopečene majke proživljavaju pravu hormonalnu oluju u kojoj je dijete centar svega. Ne mislim time da su majke bolji roditelji već da su prvo vrijeme važniji. Užasno je imati i prezaštitničku majku/oca i nezainteresiranog oca/majku.

U jednom GEU bila je odlična tema je bila o roditeljstvu - tome što otac i što majka daju dijetetu. Sad ga nemam pored sebe pa da citiram :( (zapisuje..ne posuđuj ih više). Sjećam se jedne teze iz tog broja ....jedina razlika među roditeljima (oboje mogu dati ljubav itd.) koju su potvrdila sva istraživanja jest da su generalno majke vezane za svoju djecu bez obzira na odnos s ocem, dok je za očeve bitan i odnos s majkom. Možda to objašnjava i to da kad majke ubijaju - ubijaju samo svoju djecu, a očevi i majku i djecu. No sad sam već otišla predaleko.

Žene i muškarci ne bi trebali biti jednaki već ravnopravni u svojoj različitosti.

Zaboravljamo da medalja ima dvije strane. Postoji i pitanje diskriminacija muškaraca -mogu li oni nositi haljinu a da ih se ne ismijava (žene mogu nositi oboje u zapadnom društvu), češće su žrtve nasilja (nije važno tko je počinitelj sada), češće se ubijaju, podrazumijeva se skrbništvo ide majkama, od njih se više očekuje (on je taj koji treba omogućiti, stvoriti ), on služe vojni rok i idu u bitke, rade opasnije poslove (dalekovodi, visokogradnja, vatrogasci, čišćenje tankova gdje su opasne kemikalije, rad u rafinerijama, šumski radnici. rad na groblju itd. Ne mislim da je zabavno bit muškarac.

Bash
Postovi: 6512
Pridružen/a: 07 kol 2009 12:56

Re: Feminizam

Post Postao/la Bash » 23 vel 2013 13:28

gigiONlajna je napisao/la:[quote="Andain"
Uglavnom mislim da je uloga majke daleko bitnija nakon rođenja djeteta. Ovdje ne pričam o odgoju jer se i tak dijete prvo vrijeme ne odgaja već se razvija (stječe niz refleksa, počinje izoštrava vid, iskušava kretanje itd.). A zašto je majka važna...majka daje djetetu kolostrum ("prvo cjepivo") i time dobiva imunitet, dijete prepoznaje glas i miris majke, novopečene majke proživljavaju pravu hormonalnu oluju u kojoj je dijete centar svega. Ne mislim time da su majke bolji roditelji već da su prvo vrijeme važniji. Užasno je imati i prezaštitničku majku/oca i nezainteresiranog oca/majku.
Nitko to ovdje ne osporava. Ako je radi toga majka "prirodniji roditelj", onda ok, ali takva podjela ništa ne govori o roditeljstvu, odgoju ni kvaliteti brige za dijete.
Voljela bi vidjet kakva su to istraživanja o ubijanju djece. Que? :D

Avatar
gigiONlajna
Postovi: 2336
Pridružen/a: 02 stu 2005 19:15
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: Solo

Re: Feminizam

Post Postao/la gigiONlajna » 23 vel 2013 13:52

S vremena na vrijeme na raznim stranama svijeta roditelj pobije celu obitelj. Naknado sam čitala o tome kako je primjećeno da majke ubiju djecu (i ponekad i sebe), a otac i djecu i majku (i ponekad i sebe). Užasno, ali zanimljivo.

Biološki roditelji u nekim kulturama nisu čak ni zaduženi za odgoj već ujaci, bake, žene iz plemena, ili žene do 7 godina a nakon toga otac preuzima sinove itd. No u nekim kulturama otac razdjevčuje kćer (ili čak stupaju u brak).

Vraćajući se u naše podneblje - mislim da je bitan i otac i majka za odgoj. To, u našem mogućem gay roditeljstvu, postavlja jedno važno pitanje - da li 2 majke ili 2 oca lišavaju dijete utjecaja onog drugog spola u odgoju. Il kako osigurati u našim roditeljstvima i muški i ženski uzor/prisutstvo/utjecaj/odgoj.

I da se vratim na početnu temu - ako žena želi imati 6 djece i to je čini sretnom, divno. Ona može biti slobodnija, sretnija i zadovoljnija u svojim životnim odabirima od žene s karijerom. Ne zato što je slijedila društvene norme patrijahata već zato što je primarno slijedila svoje srce, želje i životne ciljeve.
No možda je u svom ovoj priči o roditeljstvu najvažnije - kako u radnom vremenu 9-17 (i duže), oba roditelja mogu imati vremena za dijete i tko tu djecu treba odgajati.

Bash
Postovi: 6512
Pridružen/a: 07 kol 2009 12:56

Re: Feminizam

Post Postao/la Bash » 23 vel 2013 13:58

Stvarno mislim da je nebitno koji je spol roditelja, bitno je da dijete dobije pažnju.

http://www.zerotothree.org/child-develo ... ffect.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Malo drukčije perspektive :dork:
Greenberg's classic study of the impact on fathers of witnessing their children's birth found that those who were present at delivery more accurately described their babies' moods and temperament and gave richer descriptions of their personalities at 3 and 6 months (1974). He used the term "engrossment" to describe the phenomenon of fathers who felt "so in love" with this being they had never met, wanting (often to their own amazement) to spend hours gazing at or touching their newborns.

But the period immediately after birth can find fathers vulnerable as well as engrossed. We are often so anxious to affirm a close and uninterrupted attachment between baby and mother that in the service of early "mother—infant bonding" we unwittingly disrupt the baby's early connection to father. Fathers so often feel that they should - or are directly told to - back off from mother and newborn that some observers call the baby's first three months of life the "fourth trimester" of pregnancy, as far as the father is concerned. Zaslow (1981) reports that two-thirds of first time fathers describe having some form of "the blues" during this time period. They feel less control over their own lives, inadequate to the task at hand, and marginalized in their relationship with their spouse. Interestingly, the best treatment for fathers' depressed mood was more contact with the baby.

The vulnerability of new fathers can be hard for new mothers to fathom. A new mothers is anxious to enjoy and practice her new maternal competence. Having her baby respond to her care of him or her is the best antidote to all her worry and concern about her inadequacy. Precisely the same is true for fathers. But since so many mothers have had practice in caregiving before having their own babies, and because they feel the enduring pressure of culture and society to demonstrate their competence, they feel particularly invested in practicing to "get it right." When this is overdone, father can feel excluded and back off. In short order, the mother has the exclusivity she wants, but she has unwittingly lost her most important partner in care of the child.

Francis Grossman describes this very common phenomenon as "gatekeeping": The mother "allows" the father into the child's life to perform certain tasks she deems him adequate to accomplish, rather than supporting the father in developing his own unique and lasting attachment to the child, based on their mutual experience.

Avatar
gigiONlajna
Postovi: 2336
Pridružen/a: 02 stu 2005 19:15
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: Solo

Re: Feminizam

Post Postao/la gigiONlajna » 23 vel 2013 14:19

Kako su oni zaključili da majke su tolko posessivne zbog pritiska okoline i dokazivanja? Tj. jel istraživanje o tome ili o reakcijama oečva?

Al kako sam se i ja to pitala :) pitala sam majke različitih karaktera - kako im je biti mama, dal samo o tome pričaju, vole li svoje dijete, kako se snalaze s tim očekivanjima. Neke su bile prezaštitničke, nekima je trebalo vremena da zavole svoje djete (ne da im nije stalo već trebalo je vremena za povezanost), većini je tih prva 2-3 mjeseca bila noćna mora (dok se nisu usuglasile s bebom), većina je popizidla što im svi pametuju, neke su sumnjale u sebe i čitale 1000 članaka, neke su znale da ignoriaju muževe al si nisu mogle pomoći.

Sve su se žalile na lude hormone koji njima upravljaju još mjesecima nakon poroda. Nije bila stvar samo u okolini i očekivanjima.

Važan je spol, tj. važna su oba spola. Ma doći ću do tog GEA - baš kazuje zašto je važna očinska figura itd. (mislim da se spominje i istraživanje koje si ti spomenula)

Bash
Postovi: 6512
Pridružen/a: 07 kol 2009 12:56

Re: Feminizam

Post Postao/la Bash » 23 vel 2013 14:41

Nisam pročitala radove, relativno su stari, vjerojatno ima i novijih istraživanja na tu temu, ali sad nemam vremena ulazit u to. Možda hoću ako me vučete za jezik :D
Evo ti poznati revijalni članak na temu obitelji s istospolnim i hetero roditeljima :)
http://libgen.org/scimag2/10.1111/j.174 ... 0678.x.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;
Evaluating the importance of being parented by both a female and a male parent requires research on families with the same number and status but a different gender mix of parents. Our review of research closest to this design suggests that strengths typically associated with motherfather families appear at least to the same degree in families with two women parents. We do not yet have comparable research on children parented by two men, but there are good reasons to anticipate similar strengths among male couples who choose parenthood. A vast body of research indicates that, other things being equal (which they rarely are), two compatible parents provide advantages for children over single parents. This appears to be true irrespective of parental gender, marital status, sexual identity, or biogenetic status. Most reviews of this research, however, conflate the number of parents with the other four variables (Amato, 2005; Glenn et al., 2002; Popenoe, 1996). Thus, to be true to the best scientific evidence, one should say: Compared to all other family forms, families headed by (at least) two committed, compatible parents are generally best for children. Whether the participation of three or four parents—as in some cooperative stepfamilies, intergenerational families, and coparenting alliances among lesbians and gay men—would be better or worse has not yet been studied. In fact, based strictly on the published science, one could argue that two women parent better on average than a woman and a man, or at least than a woman and man with a traditional division of family labor. Lesbian coparents seem to outperform comparable married heterosexual, biological parents on several measures, even while being denied the substantial privileges of marriage. This seems to be attributable partly to selection effects and partly to women on average exceeding men in parenting investment and skills. Family structure modifies these differences in parenting. Married heterosexual fathers typically score lowest on parental involvement and skills, but as with Dustin Hoffman’s character in the 1979 film Kramer v. Kramer, they improve notably when faced with single or primary parenthood. If parenting without women induces fathers to behave more like mothers, the reverse may be partly true as well. Women who parent without men seem to assume some conventional paternal practices and to reap emotional benefits and costs. Single-sex parenting seems to foster more androgynous parenting practices in women and men alike.

Avatar
gigiONlajna
Postovi: 2336
Pridružen/a: 02 stu 2005 19:15
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: Solo

Re: Feminizam

Post Postao/la gigiONlajna » 23 vel 2013 15:22

Već duže vremena razmišljam (nejde sad točka:)) :

1. Naime načula sam o promiskuitetnosti mladih cura (tipa puše dečkima za bon, cool je ak se snimaju dok se ševe, ...ma očito se ne radi tu o seksu već kako biti cool itd.). Pitam se dal će bez problema graditi intimne veze u budućnosti. Razmišljala sam o uzorima koje te cure imaju. Pričaju mi majke djevojaka, u godinama od 10 nadalje, da su prestravljene (baš tu riječ je jedna mama upotrijebila) štoće i kako njihove kćeri. I onda sam naletjela na neko istraživanje (naravno da ga sad nemrem nać) o medijskoj prezentaciji žena u RH.
Uglavnom na naslovnicama manje od 8 posto (i za tih 8 je bila zaslužna J. Kosor koja je bila tad premijerka) a kad se već piše o ženama onda su to sise, guzice, skandali. A mislim da nije ni bolje vani. Pjevačice i glumice. I većinom nešto sexi. I koje će onda te teen cure imat za uzor, ako je ono što im je vidljivo - guzice i sise. Tad imaš pažnju. Tad si cool. I naravno ak se oblačiš dobro. Ak imaš. Ne ak jesi. Ak imaš tad jesi.

I onda me to zaintrigiralo i pratim naslove o ženama.. I naletim konačno na ....mlada, lijepa i uspješna znanstvenica...blblabla. :aaaa: Jel tipkaju o muškarcima...mlad, obdaren i uspješan...? Da, svaka žena se želi osjećati lijepom, al ispada da je to naša jedina i najvažnija odrednica. Biti lijepa.

2. Porno filmovi...Oni su takav lakmus papir za promatrat odnos prema ženama. Mene ja navelo da mislim da muškarci ili ono koji snimaju filmove smatraju da je seks zapavo pobjeda nad ženom/osvajanje i pripajanje/čin agresije bez privole. Sad je tu zanimljivo da riječ pobjeda ima i BIJEDA u sebi (zanimljivo za ove balkanske prostore).
Uglavnom seksualni čin znači prvo pušenje (većinom na koljenima), zatim nekoliko poza u kojem je žena pojebana (zapravo divi se moćnom udu), i naravno na kraju ona, nezadovoljena, opet kleči i čeka zlato u obliku sperme. I mene zaitrigia takacv scenario al NE razumijem zašto je to u većini pornića. Al većini. Bez ženinog zadovoljstva. Ne razumijem zašto je sve to bez ženinog zadovoljstva. I tada pomislim da nešto nije u redu u tome kako se muškarce odgaja za odnos s ženom.

Avatar
gigiONlajna
Postovi: 2336
Pridružen/a: 02 stu 2005 19:15
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: Solo

Re: Feminizam

Post Postao/la gigiONlajna » 23 vel 2013 15:41

Bash je napisao/la:Nisam pročitala radove, relativno su stari, vjerojatno ima i novijih istraživanja na tu temu, ali sad nemam vremena ulazit u to. Možda hoću ako me vučete za jezik :D
Evo ti poznati revijalni članak na temu obitelji s istospolnim i hetero roditeljima :)
http://libgen.org/scimag2/10.1111/j.174 ... 0678.x.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;
Evaluating the importance of being parented by both a female and a male parent requires research on families with the same number and status but a different gender mix of parents. Our review of research closest to this design suggests that strengths typically associated with motherfather families appear at least to the same degree in families with two women parents. We do not yet have comparable research on children parented by two men, but there are good reasons to anticipate similar strengths among male couples who choose parenthood. A vast body of research indicates that, other things being equal (which they rarely are), two compatible parents provide advantages for children over single parents. This appears to be true irrespective of parental gender, marital status, sexual identity, or biogenetic status. Most reviews of this research, however, conflate the number of parents with the other four variables (Amato, 2005; Glenn et al., 2002; Popenoe, 1996). Thus, to be true to the best scientific evidence, one should say: Compared to all other family forms, families headed by (at least) two committed, compatible parents are generally best for children. Whether the participation of three or four parents—as in some cooperative stepfamilies, intergenerational families, and coparenting alliances among lesbians and gay men—would be better or worse has not yet been studied. In fact, based strictly on the published science, one could argue that two women parent better on average than a woman and a man, or at least than a woman and man with a traditional division of family labor. Lesbian coparents seem to outperform comparable married heterosexual, biological parents on several measures, even while being denied the substantial privileges of marriage. This seems to be attributable partly to selection effects and partly to women on average exceeding men in parenting investment and skills. Family structure modifies these differences in parenting. Married heterosexual fathers typically score lowest on parental involvement and skills, but as with Dustin Hoffman’s character in the 1979 film Kramer v. Kramer, they improve notably when faced with single or primary parenthood. If parenting without women induces fathers to behave more like mothers, the reverse may be partly true as well. Women who parent without men seem to assume some conventional paternal practices and to reap emotional benefits and costs. Single-sex parenting seems to foster more androgynous parenting practices in women and men alike.
Ne spominje je li netko možda glumio očinsku figuru u životu djece s 2 mame.

Bash
Postovi: 6512
Pridružen/a: 07 kol 2009 12:56

Re: Feminizam

Post Postao/la Bash » 23 vel 2013 15:43

A šta bi ta očinska figura trebala predstavljat u odgoju i kako bi se ponašala jedna "očinska" mama? :)

backspace

Re: Feminizam

Post Postao/la backspace » 23 vel 2013 15:49

http://www.index.hr/mobile/clanak.aspx? ... &id=655992" onclick="window.open(this.href);return false;


http://www.index.hr/mobile/clanak.aspx? ... &id=656295" onclick="window.open(this.href);return false;

Kak stojite s kuhanjem i spremanjem slastica? :D

Avatar
Andain
Postovi: 5430
Pridružen/a: 03 pro 2012 23:17
Spol/rod: žensko

Re: Feminizam

Post Postao/la Andain » 23 vel 2013 17:04

^
Teško da će ijedna normalna takvom liku kuhati..:D
Bash je napisao/la:Jer ako u svemu tome dijete od majke ne dobija bolju brigu no što mu ga otac može pružiti, nebitno je što je majka s njim povezanija.
Ali ta povezanost nije nebitna. Ona je, dapače, jako bitna za djetetove prve godine, jer mu pruža bliskost i sigurnost koja omogućava pozitivan razvoj.

Osim toga i samo to dojenje, za koje veliš da je 'jedina' razlika u onom što m.i ž. mogu pružiti, razvija samo još više taj odnos bliskosti. Jednostavno, žene se bolje snalaze u toj ulozi od m. u tim mlađim godinama djece (generalno uzimajući, jel.. :))

Osim toga, ž. i m. se ne razliku samo po spolnim organima, žene su te koje su emotivnije i brže se vežu od muškaraca što opet donekle ima neki utjecaj.

Ono što meni smeta je što su se -kako bi se dokazala ravnopravnost s m.- počele zanemarivati te neke opće karakteristike spola i donekle omalovažavati. Dakle, umjesto da se priznaju razlike i činjenica što one nimalo ne utječu na kognitivne sposobnosti i karakter, te za većinu poslova žene jesu jednako sposobne kao i muškarci, počele su se razlike negirati (kao što je vidljivo da u gornjem videu rade norveški ''znanstvenici''). Ono, da..žene generalno jesu emotivnije, odnosno na emotivniji način prikazuju određena stanja, no to ne znači da je ta emotivnost sinonim za emocionalnu nestabilnost ili da uz tu nisu jednako sposobne biti racionalne (i obrnuto, kod muškaraca) ili smirene u trenucima stresa. Dakle, umjesto da se negirala jasna predrasuda negira se ono oko čega predrasuda nije trebala ni nastati.
“She's hot. I trust her.”
Hansel

Avatar
gigiONlajna
Postovi: 2336
Pridružen/a: 02 stu 2005 19:15
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: Solo

Re: Feminizam

Post Postao/la gigiONlajna » 23 vel 2013 17:07

Bash je napisao/la:A šta bi ta očinska figura trebala predstavljat u odgoju i kako bi se ponašala jedna "očinska" mama? :)
Pa čekaj da dođem do GEA:). U međuvremenu :
...Children with involved, caring fathers have better educational outcomes. A number of studies suggest that fathers who are involved, nurturing, and playful with their infants have children with higher IQs, as well as better linguistic and cognitive capacities.9 Toddlers with involved fathers go on to start school with higher levels of academic readiness. They are more patient and can handle the stresses and frustrations associated with schooling more readily than children with less involved fathers.10

The influence of a father's involvement on academic achievement extends into adolescence and young adulthood. Numerous studies find that an active and nurturing style of fathering is associated with better verbal skills, intellectual functioning, and academic achievement among adolescents.11 For instance, a 2001 U.S. Department of Education study found that highly involved biological fathers had children who were 43 percent more likely than other children to earn mostly As and 33 percent less likely than other children to repeat a grade.12..--

Avatar
gigiONlajna
Postovi: 2336
Pridružen/a: 02 stu 2005 19:15
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: Solo

Re: Feminizam

Post Postao/la gigiONlajna » 23 vel 2013 17:09

Even from birth, children who have an involved father are more likely to be emotionally secure, be confident to explore their surroundings, and, as they grow older, have better social connections with peers. These children also are less likely to get in trouble at home, school, or in the neighborhood.13 Infants who receive high levels of affection from their fathers (e.g., babies whose fathers respond quickly to their cries and who play together) are more securely attached; that is, they can explore their environment comfortably when a parent is nearby and can readily accept comfort from their parent after a brief separation. A number of studies suggest they also are more sociable and popular with other children throughout early childhood.18

Bash
Postovi: 6512
Pridružen/a: 07 kol 2009 12:56

Re: Feminizam

Post Postao/la Bash » 23 vel 2013 17:16

@Andain: Stvar je u tome da se i muškarci mogu praktički na istom emotivnom nivou povezat s djetetom ako od rođenja imaju intenzivan kontakt s njim kao i majka (ne da mi se sad opet vadit citate, dio je obuhvaćem člancima iznad). Meni to pokazuje da bi odstupanje od tradicionalne uloge "udaljenog" oca moglo imat jednakovrijedne posljedice na bebu kao što ima tradicionalna uloga majke, samo da se postave stvari malo drukčije u shvaćanjima stereotipnih obiteljskih uloga. Umjesto da se veliča majka kao ultimativna točka u djetetovom odgoju, mogli bi oboje imat ravnopravan utjecaj na bliskost i sigurnost koju beba prema njima osjeća (a zbog tradicionalnih uloga inicijalno osjeća samo prema majci koja je više s njom, a kasnije prema ocu).

Posli ću se vratit, sad stvarno moram ić :D

Avatar
gigiONlajna
Postovi: 2336
Pridružen/a: 02 stu 2005 19:15
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: Solo

Re: Feminizam

Post Postao/la gigiONlajna » 23 vel 2013 17:18

https://www.childwelfare.gov/pubs/userm ... atherhood/

ma evo cijeli link.

A kaj se tiče Slovenca, on je u našem okružju...U PRAVU. Osim onog s penisom. Mislim da nije stvar u penis-zavisti već vagina-zavisti. Vagina je daleko moćniji organ od špricala.

Uspješne hetero žene u 30-tima koje nemaju obitelj su nesretne. I teško im je nać frajera. I možda da bi sve poslale k vragu za dobrim frajerom.

Imam sad potebu stavit i ovaj smajlić :luda3:

Avatar
Andain
Postovi: 5430
Pridružen/a: 03 pro 2012 23:17
Spol/rod: žensko

Re: Feminizam

Post Postao/la Andain » 23 vel 2013 17:23

Bash je napisao/la:In fact, based strictly on the published science, one could argue that two women parent better on average than a woman and a man, or at least than a woman and man with a traditional division of family labor.
Majke bolji izbor, zanimljivo, ha :D ;)

Sad ulazite u neku drugu temu, al moram priznati da sam i sama razmišljala npr. o činjenici kako bi mi bilo da sam umjesto uz mamu i tatu odrastala uz recimo dva tate ili samohranog tatu. :smirk: I došla do zaključka kako bi mi falila bliska ženska figura u životu..ak je ne bi imala.
Neovisno o tom, djeci je puno bitnija zdrava okolina za odrastanje od broja ili spola roditelja..no, recimo to ovako, da odgajam dijete sa ženom (a ne razmišljam trenutno o tome :D), potrudila bih se da dijete ima i blisku mušku figuru u životu, posebno ak bi se radilo o dečku.
“She's hot. I trust her.”
Hansel

Avatar
Andain
Postovi: 5430
Pridružen/a: 03 pro 2012 23:17
Spol/rod: žensko

Re: Feminizam

Post Postao/la Andain » 23 vel 2013 17:26

Bash je napisao/la:@Andain: Stvar je u tome da se i muškarci mogu praktički na istom emotivnom nivou povezat s djetetom ako od rođenja imaju intenzivan kontakt s njim kao i majka
Naravno, i žene mogu kopati u rudnicima jednako dobro kao i muškarci (preuveličavam, znam :D), pričam tu o generalizacijama, ne o mogućnostima ( a imam dojam da ti te generalizacije negiraš).
No, toliko od mene o feminizmu..možemo se opet složiti da se ne slažemo, što se mene barem tiče. ;)
“She's hot. I trust her.”
Hansel

Avatar
gigiONlajna
Postovi: 2336
Pridružen/a: 02 stu 2005 19:15
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: Solo

Re: Feminizam

Post Postao/la gigiONlajna » 23 vel 2013 17:47

Mislim da smo zapele sad u temi. Kaj ćemo dalje?

Bash
Postovi: 6512
Pridružen/a: 07 kol 2009 12:56

Re: Feminizam

Post Postao/la Bash » 23 vel 2013 18:06

Jebemu sve, mora moja bit zadnja :aha:
Andain je napisao/la:
Bash je napisao/la:In fact, based strictly on the published science, one could argue that two women parent better on average than a woman and a man, or at least than a woman and man with a traditional division of family labor.
Majke bolji izbor, zanimljivo, ha :D ;)
Nisi primijetila podebljano, tsk tsk :D
Andain je napisao/la:
Bash je napisao/la:@Andain: Stvar je u tome da se i muškarci mogu praktički na istom emotivnom nivou povezat s djetetom ako od rođenja imaju intenzivan kontakt s njim kao i majka
Naravno, i žene mogu kopati u rudnicima jednako dobro kao i muškarci (preuveličavam, znam :D), pričam tu o generalizacijama, ne o mogućnostima ( a imam dojam da ti te generalizacije negiraš).
No, toliko od mene o feminizmu..možemo se opet složiti da se ne slažemo, što se mene barem tiče. ;)
Žena je zbog tjelesne građe u nepovoljnijem položaju šta se tiče spremnosti za kopanje. Muškarca ništa fizički ni mentalno ne dovodi u nepovoljniji položaj da se povezuje s djetetom od rođenja, osim tradicije.

A sad stvarno idem sušit kosu :D
edit: još je mokra, a ja sam tvrdoglava :hideunderrock:
@gigi: ovo šta si stavila uspoređuje djecu s ocem koji je aktivan u svojoj ulozi i s ocem koji nije aktivan. ne znači da im postojanje oca kao takvog pridonosi razvoju na poseban način drukčiji od majke, ja bi rekla da je stvar u tome da se kod djece s aktivnim ocem još jedan roditelj brine za njih. tvoj link je iz 2006, a ovaj review kojeg sam ja stavila je iz 2010 pa sam sklonija vjerovat tome, a da ne idem sad čitat i uspoređivat u detalje toliki tekst ;)

Avatar
Andain
Postovi: 5430
Pridružen/a: 03 pro 2012 23:17
Spol/rod: žensko

Re: Feminizam

Post Postao/la Andain » 23 vel 2013 19:18

Stvarno si tvrdoglava :D;)
Bash je napisao/la: Žena je zbog tjelesne građe u nepovoljnijem položaju šta se tiče spremnosti za kopanje. Muškarca ništa fizički ni mentalno ne dovodi u nepovoljniji položaj da se povezuje s djetetom od rođenja, osim tradicije.
Što se tiče uvjeta za odgoj, velim, ak pričamo o djeci manje dobi, ti hm..ne uvjeti nego prednosti postoje, samo ih ti negiraš. Stvaraju se iz biološke datosti kao i zbog razlika među spolovima koje su možda više psihološke naravi, a koje mogu biti rezultat i genetike i društvenog uvjetovanja stoljećima. I naravno da to ne znači da se muškarci ne mogu uopće povezati s djecom/bebama, bili bi idioti da to nisu u stanju s vlastitim klincima-pričam da je ženama jednostavno prirodnija ta intezivnija skrb u manjoj dobi, a rezultat je i činjenice da one nose i rađaju. Ti to praktički gledaš kao bilo koju drugo sposobnost/aktivnost, poput hranjenja djeteta, i očito negiraš neke prirodne sklonosti koje spolovi posjeduju kao svoje vlastitosti (ja smatram da si u krivu :)) i to je to.

..OK, sad imaj zadnju. :)
“She's hot. I trust her.”
Hansel

Bash
Postovi: 6512
Pridružen/a: 07 kol 2009 12:56

Re: Feminizam

Post Postao/la Bash » 24 vel 2013 15:35

:sigh: tvrdoglava jesam, ali odustajem jer ne vidim smisla kad i dalje pričaš općenito o nekoj prirodnoj ulozi majke, a ja pokušavam shvatit konkretno na šta misliš. until next time ;)

Avatar
tamara3
Just tax the stupid people.
Postovi: 8744
Pridružen/a: 01 stu 2005 16:44
Spol/rod: žensko
Status: U životnom partnerstvu
Lokacija: Oblačić.
Kontakt:

Re: Feminizam

Post Postao/la tamara3 » 06 ožu 2013 14:35

http://www.tportal.hr/vijesti/hrvatska/ ... TdFgaI3sSE" onclick="window.open(this.href);return false;

Osam sati na poslu, kuhanje, spremanje, peglanje, briga za djecu…tako izgleda prosječni dan zaposlene majke u Hrvatskoj. Emancipacija je ženama donijela dvostruko opterećenje, obrazovanje i zapošljavanje dok u isto vrijeme teret kućanskih poslova i dalje ostaje na ženama. Hrvatski muškarci pripadaju južnjačkom tipu i od njih se veća pomoć u kući uglavnom ne očekuje.

Malo za refresh teme.

Avatar
Popeye
Postovi: 2096
Pridružen/a: 17 tra 2007 14:24

Re: Feminizam

Post Postao/la Popeye » 06 ožu 2013 17:33

koga zanima malo rasprave na temu feminizma, evo dvije zanimljive tribine...

1. 'Lijevo, desno, nigdje osmog marta'

http://booksa.hr/program/booksa/lijevo- ... smog-marta" onclick="window.open(this.href);return false;

2. 'Osmi mart i važnost feminističke borbe za socio-ekonomsku jednakost danas'

http://www.zenstud.hr/en/novosti/58-novosti/375-8-mart" onclick="window.open(this.href);return false;

Odgovorite