Marš za bračnu jednakost

Teme vezane uz aktivizam, djelovanje domaćih/stranih udruga, Pride, coming out, politiku i sve tome slično.
Odgovorite
Avatar
jpeg
Postovi: 5413
Pridružen/a: 02 stu 2005 00:10
Spol/rod: žensko

Marš za bračnu jednakost

Post Postao/la jpeg » 26 svi 2013 22:21

Kontra u suradnji s Iskorakom poziva sve građane i građanke koje/-i ne žele da se u njihovo ime i u ime njihovih obitelji promovira neteolerancija i mržnja da nam se pridruže u Maršu za bračnu jednakost.

Tražimo jednaku pravnu zaštitu za istospolne obitetlji kakvu uživaju raznospolne obitelji – tražimo pravo na brak i izvanbračnu zajednicu.

Poručujemo Vladi RH da se s ljudskim pravima ne smiju raditi kompromisi i nagodbe zavisno od stava Crkve. Uloga države je upravo da štiti ljudska prava svih svojih građana i građanki, osobito prava manjina koja su ugrožena.

Zakon o istospolnim zajednicama usvojen je prije devet godina, međutim on ne daje istospolnim obiteljima praktički nikakva prava, što uzrokuje diskriminaciju u svakodnevnom životu.

Pravo na obiteljsku mirovinu, odsustvo s posla u slučaju bolesti ili smrti partnera/-ice, zdravstveno osiguranje po partneru/-ici i nasljeđivanje samo su neka od prava koja sada nisu dostupna istospolnim parovima.

Krajnje je vrijeme da državne institucije prestanu zatvarati oči pred stvarnošću i da reguliraju prava djece koja žive u istospolnim obiteljima. Radi se o djeci koja već žive u takvim obiteljima, ali u velikoj pravnoj nesigurnosti: ona nemaju pravo nasljeđivanja od roditelja koji im nije biološki, taj roditelj ne može ostati na bolovanju ako je dijete bolesno, ne može preko sebe dijete zdravstveno osigurati, ne može ga odvesti u bolnicu niti posjećivati, ako se roditelji rastanu, drugi roditelj nema pravo na viđanja niti obvezu plaćanja alimentcije.



Marš će se održati 27. svibnja 2013. godine. Okupljanje za Marš će biti na Zrinjevcu od 16 do 17 sati, nakon čega ćemo ići Praškom ulicom prema Trgu svetog Marka gdje ćemo razviti transparente i rainbow zastavu ispred Vlade i održati govore.

Avatar
jpeg
Postovi: 5413
Pridružen/a: 02 stu 2005 00:10
Spol/rod: žensko

Re: Marš za bračnu jednakost

Post Postao/la jpeg » 26 svi 2013 22:22

SIGURNOSNE UPUTE ZA SUDJELOVANJE NA MARŠU ZA BRAČNU JEDNAKOST

1. Okupljanje za povorku počinje u 16 sati na Zrinjevcu. Prilikom dolaska na Marš preporučamo da ne nosite vidljiva obilježja LGBT pokreta. Na Zrinjevcu možete preuzeti transparente i zviždaljke, te se presvući.

2. Povorka kreće u 17 sati.

3. Na povorku nemojte nositi predmete koji mogu biti upotrijebljeni kao oružje. Fotoaparati su dozvoljeni.

4. Vlastite pištaljke, zvečke, bubnjevi, zastave i transparenti su dobrodošli.

5. Osobe sa transparentima i natpisima uvredljivog ili nasilnog sadržaja bit će zamoljene da ih uklone.

6. Ukoliko tijekom povorke dođe do verbalnih ili drugih provokacija, dobacivanja i sl., ne dajte se isprovocirati i ne odgovarajte na njih, nego ih ignorirajte ili odgovarajte isključivo pozitivnim porukama (sloganima Marša, zviždanjem, isticanjem transparenata...). Marš za bračnu jednakost je miran i nenasilan prosvjed. Osim toga, u slučaju nasilnog odgovaranja na provokacije policija može protiv vas pokrenuti prekršajni postupak. Sve napade, prijetnje ili uvrede jednostavno prijavite policiji ili našim redarima/-kama.

8. Naši redari i redarke imat će naljepnice s natpisom "Redar" na rukavu, te će vam stajati na raspolaganju ukoliko budete imali bilo kakvih pitanja ili primjetite bilo što o čemu bi ih trebalo obavijestiti (uključujući i neprofesionalno ponašanje policije, te osobe koje vam djeluju sumnjivo).

10. Po završetku Marša, s Trga sv. Marka će biti organizirana policijska pratnja, odnoso prijevoz do sigurnih lokacija, o čemu ćete dobiti dodatne informacije po završetku Marša.

11. Također preporučujemo, radi vaše vlastite sigurnosti, da pri povratku kućama uklonite obilježja LGBT pokreta.

Za sva ostala pitanja, možete nam se obratiti na broj: 098/238 308

Broj telefona policije: 112.

Avatar
jpeg
Postovi: 5413
Pridružen/a: 02 stu 2005 00:10
Spol/rod: žensko

Re: Marš za bračnu jednakost

Post Postao/la jpeg » 26 svi 2013 22:27

uvik sam euforicna kad se marsira negdi, a onda kad krenu ove sigurnosne mjere, odma mi mozak skvrci i sve mi krene ic na zivce. al dobro. necu mislit na to.

go go go! :primalscream:

Avatar
ariadne
hladan tuš
Postovi: 12774
Pridružen/a: 27 ruj 2010 17:17
Spol/rod: žensko

Re: Marš za bračnu jednakost

Post Postao/la ariadne » 26 svi 2013 22:38

Kak se ovo točno razlikuje od Pridea? :D
Ye ever wanty just wrap yersel up in tin foil nice and cosy and then just fucking get right inty the microwave and blow yersel up tae fuck

Avatar
jpeg
Postovi: 5413
Pridružen/a: 02 stu 2005 00:10
Spol/rod: žensko

Re: Marš za bračnu jednakost

Post Postao/la jpeg » 26 svi 2013 22:53

nemam pojma :D

Avatar
slapa
i'm watching u
Postovi: 16056
Pridružen/a: 19 ruj 2011 11:34
Spol/rod: žensko

Re: Marš za bračnu jednakost

Post Postao/la slapa » 26 svi 2013 23:14

nije u lipnju. :D
mi imamo sve što nam treba,
prostor od zemlje pa do neba...

Avatar
jpeg
Postovi: 5413
Pridružen/a: 02 stu 2005 00:10
Spol/rod: žensko

Re: Marš za bračnu jednakost

Post Postao/la jpeg » 26 svi 2013 23:20

i nema koncerta nakon

Avatar
ariadne
hladan tuš
Postovi: 12774
Pridružen/a: 27 ruj 2010 17:17
Spol/rod: žensko

Re: Marš za bračnu jednakost

Post Postao/la ariadne » 26 svi 2013 23:37

Nda, meni se ovo čini malo viška. :D Neću sad svaka dva tjedna izlazit na istu ulicu za istu stvar, i samoj sebi bih išla na k. :/
Ye ever wanty just wrap yersel up in tin foil nice and cosy and then just fucking get right inty the microwave and blow yersel up tae fuck

Avatar
Popeye
Postovi: 2096
Pridružen/a: 17 tra 2007 14:24

Re: Marš za bračnu jednakost

Post Postao/la Popeye » 27 svi 2013 14:59

idem iz solidarnosti :D

Avatar
tamara3
Just tax the stupid people.
Postovi: 8744
Pridružen/a: 01 stu 2005 16:44
Spol/rod: žensko
Status: U životnom partnerstvu
Lokacija: Oblačić.
Kontakt:

Re: Marš za bračnu jednakost

Post Postao/la tamara3 » 27 svi 2013 19:16

http://www.crol.hr/portal/aktivizam-pol ... erija.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Avatar
Fuga
Postovi: 7525
Pridružen/a: 12 tra 2010 08:33
Spol/rod: žensko
Lokacija: Wien

Re: Marš za bračnu jednakost

Post Postao/la Fuga » 27 svi 2013 19:39

Loš tajming i užasno vrijeme, pogotovo za one koji loše reagiraju na puhanje vjetra. :D
Nisam marširala cijelim putem, na Trgu sam makla jer sam trebala ići dalje.
Usprkos svemu dosta se ljudi skupilo i to mi je baš drago.

Avatar
roza_surla
Postovi: 429
Pridružen/a: 03 ruj 2011 14:21

Re: Marš za bračnu jednakost

Post Postao/la roza_surla » 27 svi 2013 22:09

bio.la gore. Zanimljivo. Kad se zbio taj govor?
Roza nije koza
Niti surla znaci da je kurva

Avatar
Popeye
Postovi: 2096
Pridružen/a: 17 tra 2007 14:24

Re: Marš za bračnu jednakost

Post Postao/la Popeye » 28 svi 2013 03:02

it was kinda pointless :/

Avatar
tamara3
Just tax the stupid people.
Postovi: 8744
Pridružen/a: 01 stu 2005 16:44
Spol/rod: žensko
Status: U životnom partnerstvu
Lokacija: Oblačić.
Kontakt:

Re: Marš za bračnu jednakost

Post Postao/la tamara3 » 28 svi 2013 14:27


Avatar
jpeg
Postovi: 5413
Pridružen/a: 02 stu 2005 00:10
Spol/rod: žensko

Re: Marš za bračnu jednakost

Post Postao/la jpeg » 29 svi 2013 11:39

Popeye je napisao/la:it was kinda pointless :/
meni vise nista nije besciljno i bespotrebno jer mi se riga na sve i treba mi kalasnjikov! kad se vec jedna masa zatupljena ciganci onda moze i druga strana vikat svoje! nema vise granica u glupostima i debilizmima.

ono sta mene nervira oduvijek i cudim se uvijek iznova, da se od ocekivane gomile pojavi 5 ljudi. to je vjerojatno i naravno opet moj problem sta ja ocekujem da ce se pojavit ista ta rijeka ljudi koji sudjeluju u pustim raspravama, sharaju clanke, cupaju kose po kavama, i meni je sasvim normalno bilo mislit da ce svi ti ljudi i doci i bit tu da budu tu. pomislila sam cak da ce bakice i djedovi djelit karanfile sudionicima. al mozda je to vec previse.
dobro.
i onda se desila ista stvar ka i sa svim dosadasnjim bunama koji su se odrzale u hrvata! doslo je koliko? 200, 300 ljudi.

ma nista mi ne bi bilo cudno da se nije toliko kosa pocupalo i da nisam od vise strana cula kako ne mogu vise o tome pricat jer se vise ne mogu stresirat radi te cile akcije.
i kad je netko vec inicirao mars i svaka cast na tome (i na vjecnom trudu ponavljanja istih recenica iza dana u dan godinama), tribalo je samo doc i prohodat tih 20min i nista vise. ne moras ni pjevat ni drzat govor pred svima.

ma stvarno smo zaku*ac!

Avatar
tamara3
Just tax the stupid people.
Postovi: 8744
Pridružen/a: 01 stu 2005 16:44
Spol/rod: žensko
Status: U životnom partnerstvu
Lokacija: Oblačić.
Kontakt:

Re: Marš za bračnu jednakost

Post Postao/la tamara3 » 29 svi 2013 13:50

Hrvati tradicionalno (zasad bar) ne vole izlaziti na ulice, osim ako ih nešto ne napaljuje baš u toj mjeri, poput ćirilice u Vukovaru i ako ih se ne mobilizira baš ono jako.

Druga stvar je termin ovog marša, radni dan od 16:00, a većina ljudi koji rade, ostaju na poslu do pet ili šest, a dok se dotaljigaju do centra, već je gotovo. Ipak mislim da odaziv nije bilo loš i da je cijela stvar dobila solidnu medijsku pozornost.

Avatar
slapa
i'm watching u
Postovi: 16056
Pridružen/a: 19 ruj 2011 11:34
Spol/rod: žensko

Re: Marš za bračnu jednakost

Post Postao/la slapa » 29 svi 2013 13:59

prije svega je ovaj marš bio ili prekasno (bilo bi logično da je spontano organiziran przo nakon što su ovi krenuli potpisivati) ili suvišan. dva tjedna prije prajda bilo bi bolje da se ljude zove na prajd. jedan veliki. ne raštrkavati. ali valjda im se šetalo.
mi imamo sve što nam treba,
prostor od zemlje pa do neba...

Avatar
tamara3
Just tax the stupid people.
Postovi: 8744
Pridružen/a: 01 stu 2005 16:44
Spol/rod: žensko
Status: U životnom partnerstvu
Lokacija: Oblačić.
Kontakt:

Re: Marš za bračnu jednakost

Post Postao/la tamara3 » 29 svi 2013 14:12

A ne znam, sklona sam se i složiti i ne složiti. S jedne strane da, trebalo je možda ranije reagirati, ali pretpostavljam da se time ne bi postiglo nešto osobito značajno.
Kako god, sad je situacija takva kakva jest, govno je pogodilo ventilator i treba smiriti strasti i vidjeti kako i kamo dalje, osobito u svjetlu navodnih 700 i kusur tisuća potpisa. Mišljenja sam da će prajd biti neviđena masovka kao i prije par godina kad je bilo sranje u Splitu i prije toga, kad su se mobilizirali ubiubipedera fašisti na Trgu i okolo (slučaj pepeljara), jer ima dosta ljudi kojima je puna kapa tih klerofašista.
No opet, to će doći i proći, pitanje je kako najmudrije reagirati i organizirati se za slučaj da do referenduma dođe.

Odgovorite