Dječji filmovi i nasilje

Sve što je vrijedno čitanja, gledanja i slušanja podijelite s nama ili pak iznesite svoje žestoke kritike istog.
Odgovorite
Avatar
Andain
Postovi: 5430
Pridružen/a: 03 pro 2012 23:17
Spol/rod: žensko

Dječji filmovi i nasilje

Post Postao/la Andain » 18 kol 2013 18:05

Trenutno se digla kontroverza oko novog nastavka Kick Ass-a obzirom da je Jimm Carrey odustao od promidžbe filma, u svjetlu napada i pucnjave po američkim školama.
Zgodan članak, a ujedno i review:
http://www.huffingtonpost.com/mike-ryan ... 52484.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Dakle, koliko je..hm..odgovorno praviti filmove za djecu s dječjim glumcima koji su prepuni nasilja. Odnosno koliko smatrate da gledanje takvog sadržaja utječe na dječji mozak, psihu, i konkretnije bi svojim klincima dopustili da sa 10ak god. glume u filmu gdje ubijaju i muče ostale?

Ili je cijela priča prenapuhana?
“She's hot. I trust her.”
Hansel

Avatar
bašja
Postovi: 2639
Pridružen/a: 11 kol 2010 20:18
Spol/rod: žensko
Status: U vezi

Re: Dječji filmovi i nasilje

Post Postao/la bašja » 18 kol 2013 18:10

zar je Kick-Ass dječji film?

edit: evo rated r, tj, svi ispod 17 samo u pratnji roditelja.
al ok, nisam čitala članak i pretpostavljam da to nije poanta... samo kažem, tehnički, nije dječji :)
How did a housepet, who ignores people, get into our lives? They basically domesticated themselves.

Avatar
Andain
Postovi: 5430
Pridružen/a: 03 pro 2012 23:17
Spol/rod: žensko

Re: Dječji filmovi i nasilje

Post Postao/la Andain » 18 kol 2013 18:58

Je, slažem se, tehnički nije, međutim ak pogledaš nagrade koje je dobivao prvi nastavak ima tu dosta teen festivala, plus ja nekako uvijek mislim da filmovi s klincima/tinejdžerima u gl. ulogama ciljaju na mlađu publiku.
“She's hot. I trust her.”
Hansel

Aven

Re: Dječji filmovi i nasilje

Post Postao/la Aven » 20 kol 2013 20:47

Andain je napisao/la:Ili je cijela priča prenapuhana?
Ovo. :D


Kick-Ass je u kategoriji filmova ono što je South Park u kategoriji crtića. Svakako ne materijal za djecu. :D

Chloë Grace Moretz je imala 13 godina kad je glumila Mindy u Kick-Ass i to mi je sasvim prihvatljiva dob za takve uloge.

S druge strane postoje izrazito teške uloge u psihološkim thrillerima i dramama koje ne sadrže fizičko nasilje – primjerice, dvoje male djece u filmu The Others koji kroz film otkrivaju da su zapravo mrtvi. Ili pak brojne uloge djece koja odrastaju u disfunkcionalnim obiteljima. Tu sam malo podijeljena, ali ipak na kraju presudi doživljaj fascinacije koji na mene ostavi neko filmsko djelo i nerijetko izvrsna glumačka ostvarenja te djece (Biutiful slika).


p.s. Volim Kick-Ass. :D

Avatar
Andain
Postovi: 5430
Pridružen/a: 03 pro 2012 23:17
Spol/rod: žensko

Re: Dječji filmovi i nasilje

Post Postao/la Andain » 20 kol 2013 21:18

Hm..film nije materijal za klince, al opet, postoji razlog zašto se taj film spominje u konteksu nasilja po školama, a ne recimo, Die Hard. Jer je isto bezumno prikazano, kao svojevrsna zabava i igra (ne znam jel netko čitao kritiku, al lik je dobro pogodio s opisom pojedinih scena i njihovom ''prirodom''), ne borba good vs bad (što se da staviti u širi kontekst), što u principu šalje poprilično opasnu poruku banalizirajući cijelu stvar. Osim toga, neovisno o kategorizaciji filma, u filmu nastupaju klinci, film je pobrao gomile nagrada na teen festivalima i marketinški ciljaju na mlađi uzrast.

Doduše, možda se ne slažemo oko definicije klinaca, jer meni 13 godina svakako spada u to.
Što se tiče nekakvih horora i psiholoških trilera i odnosa prema klincima/glumcima u njima, ja sam i tu dosta ''konzervativna' u smislu da mi nije ok ono što ne bih odobrila u vlastitoj okolini /životu, a tu spada izvrgavanje djece-glumaca premučnim scenama/pričama i opisima koji ne odgovaraju njihovim godinama.

Međutim, filmovi poput Others su teži za shvatiti i ne postoji bojazan da će djeca/gledatelji nešto oponašati, dok s druge strane nasilje koje prodaješ kao nešto kul klinci itekako upijaju i imitiraju u vlastitom životu.
“She's hot. I trust her.”
Hansel

Odgovorite