CAROL

Sve što je vrijedno čitanja, gledanja i slušanja podijelite s nama ili pak iznesite svoje žestoke kritike istog.
Odgovorite
Plutonuran11
Postovi: 2
Pridružen/a: 30 sij 2016 22:57
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka

CAROL

Post Postao/la Plutonuran11 » 11 vel 2016 20:46

Mišljenja su podijeljena. Nekima je predivan. Nekima prespor i nisu ga baš shvatili. Neki smatraju daje Carol prehladna, presebicna. Drugi su povjerovali u priču o pravoj ljubavi. Film je imao drskosti završiti s naznačenim happy endom. To je revolucionarno.
Imate li kakvo mišljenje o filmu?

Avatar
megan
Postovi: 5464
Pridružen/a: 10 vel 2013 11:06
Spol/rod: žensko

Re: CAROL

Post Postao/la megan » 11 vel 2016 20:55

Meni nije bilo nikakve kemije medju glumicama do trenutka kad su se posexale.
To sto su im odluke bile cudne, naoko besmisleno putovanje, to sto je ova hladna mi uopce ne smeta.
Vjerujem da bi knjiga mogla biti dobra, ako je uspjela uvjeriti citatelja da se one zapravo svidjaju jedna drugoj.
Desert je visnjica :(

Avatar
Nirya
Postovi: 3057
Pridružen/a: 21 sij 2016 21:15
Spol/rod: žensko
Status: U vezi

Re: CAROL

Post Postao/la Nirya » 11 vel 2016 21:31

Zasebna tema! Može! :D :veryhappydance:

Film kao film, okej. Nisam ga doduše baš sasvim koncentrirano pratila, ali s obzirom na sporost radnje, nije bio bed :D Ali njih dvije su mi kemiju imale, i to dosta dobru. Ne kao neki drugi ženski shipovi po serijama i sl., ali za jedan mainstream film, prilično dobru. I prekrasna mi je filmska fotografija, i scenografija, i kostimografija. Tako da sve u svemu, vrijedi ga pogledati, možda i dvaput :P ;)
"Don't underestimate the seductive power of a decent vocabulary."

Avatar
Biseksualna Lezbijka
Nedojebana
Postovi: 7952
Pridružen/a: 06 ruj 2008 00:11
Spol/rod: žensko
Ja sam: biseksualka
Status: U vezi
Lokacija: Planeta Zemlja.

Re: CAROL

Post Postao/la Biseksualna Lezbijka » 11 vel 2016 22:00

Idemo gledati iduci tjedan s frendicom.

Zbilja me zamima kakav je, spoilere u inbox slobodno :D
Unexpected sex is the best thing to wake up - unless you're in prison... slika

Avatar
Nirya
Postovi: 3057
Pridružen/a: 21 sij 2016 21:15
Spol/rod: žensko
Status: U vezi

Re: CAROL

Post Postao/la Nirya » 11 vel 2016 22:08

Spojlere? Ma nema spojlera, sve je jasno iz trailera :D
"Don't underestimate the seductive power of a decent vocabulary."

Avatar
Biseksualna Lezbijka
Nedojebana
Postovi: 7952
Pridružen/a: 06 ruj 2008 00:11
Spol/rod: žensko
Ja sam: biseksualka
Status: U vezi
Lokacija: Planeta Zemlja.

Re: CAROL

Post Postao/la Biseksualna Lezbijka » 11 vel 2016 22:37

Nisam gledala trailer. Zelim biti iznenadena ;)
Unexpected sex is the best thing to wake up - unless you're in prison... slika

Avatar
Nirya
Postovi: 3057
Pridružen/a: 21 sij 2016 21:15
Spol/rod: žensko
Status: U vezi

Re: CAROL

Post Postao/la Nirya » 11 vel 2016 22:41

Onda nema spojlera za tebe :P
"Don't underestimate the seductive power of a decent vocabulary."

Avatar
Andain
Postovi: 5430
Pridružen/a: 03 pro 2012 23:17
Spol/rod: žensko

Re: CAROL

Post Postao/la Andain » 11 vel 2016 23:25

Spoiler za biseksualnu: cure bez kemije se spetljaju :gigglenod:

Da, nekako mi je izostala dubina tog njihovog odnosa, velika čežnja, seksualna tenzija, vulkan osjećaj koji zbog društvenih stigmi i inhibicija ne smije izbiti na površinu, ali ga vidiš kroz ukradene poglede, dodire, glas..ništa od tog meni nije bilo vidljivo ovdje. Osim osjećaja površnosti njihovog odnosa.

Film je lijep (super fotografija), ali odnos, da citiram jednog kritičara, nikad nije postao nešto više od nekakve tinejđerske čak i ne zaljubljenosti koliko interesa. Jedini trenutak otvorenosti koje su među sobom imale meni čak i nije bila scena seksa koliko ona scena u restoranu, pred kraj. Tu su dozvolile da se raspadnu, da pokažu nešto krvi i mesa, i to je zapravo bio prvi trenutak u filmu gdje nisam više imala osjećaj ''ok, kad će više film početi'' već sam gledala nešto sadržajno. Zapravo me film zainteresirao tek u tom trenutku, ali tu je naravno već bio kraj :)

Nije preloš, ali, da umjesto dvije cure glumi frajer i cura koji iz nekog razloga ne mogu biti zajedno...mislim da ne bi ni upola ovakve dobre kritike i pozornost primio.

p.s. što je revolucionarno u happy endu u lez filmu? Saving Face je isto imao happy end. :)
“She's hot. I trust her.”
Hansel

Avatar
Nirya
Postovi: 3057
Pridružen/a: 21 sij 2016 21:15
Spol/rod: žensko
Status: U vezi

Re: CAROL

Post Postao/la Nirya » 11 vel 2016 23:33

Meni je, recimo, bila zakon inverzija uloga - u početku je Carol ta koja vodi glavnu riječ u tom odnosu, ali se dosta brzo to počne preokretati i zapravo je u konačnici Therese ta koja upravlja odnosom, posebno u toj sceni na ručku :)
"Don't underestimate the seductive power of a decent vocabulary."

Avatar
Andain
Postovi: 5430
Pridružen/a: 03 pro 2012 23:17
Spol/rod: žensko

Re: CAROL

Post Postao/la Andain » 12 vel 2016 11:35

Da, na kraju je ipak pokazala da nije samo sjena od Carol (premda je ipak Carol bila ta koja je prekinula odnos i odlučila u kojem trenutku će opet pokušati obnoviti) :)
Ne znam, palo mi je na pamet da se možda radi i o loše izboru glumica koje jednostavno nismo mogle vjerno pokazati takve osjećaje jedna prema drugoj, jer nije mi ni Cate ovdje briljirala, više osjećaja je pokazala prema onoj trećoj glumici, frendici.
“She's hot. I trust her.”
Hansel

Avatar
Nirya
Postovi: 3057
Pridružen/a: 21 sij 2016 21:15
Spol/rod: žensko
Status: U vezi

Re: CAROL

Post Postao/la Nirya » 12 vel 2016 11:38

Ha, ne znam, meni je Cate bila odlična...
"Don't underestimate the seductive power of a decent vocabulary."

Avatar
tamara3
Just tax the stupid people.
Postovi: 8744
Pridružen/a: 01 stu 2005 16:44
Spol/rod: žensko
Status: U životnom partnerstvu
Lokacija: Oblačić.
Kontakt:

Re: CAROL

Post Postao/la tamara3 » 12 vel 2016 11:45

Film je remek-djelo, a kemija između njih dvije je nevjerojatna od prvog trenutka. Haynes je izvukao maksimum iz knjige, kao i scenaristica. Fotografija sjajna, detalji kojima se gradi ljubavna i erotska napetost fenomenalni, glazba savršena.
Andain je napisao/la:p.s. što je revolucionarno u happy endu u lez filmu? Saving Face je isto imao happy end. :)
Film je snimljen po knjizi Patricije Highsmith, "Price of Salt" iz 1952., a bila je popularna baš zato što je imala happy end, jer sva ostala tzv. "lezbijska literatura" tog doba to nije imala - junakinje su ili počinjavale samoubojstva, tragično stradale ili pak završavale u heterovezama. Osim toga, knjiga se djelomično temelji i na stvarnim događajima.

http://www.newyorker.com/magazine/2015/ ... idden-love

Avatar
Andain
Postovi: 5430
Pridružen/a: 03 pro 2012 23:17
Spol/rod: žensko

Re: CAROL

Post Postao/la Andain » 12 vel 2016 12:06

Čisto mi je nevjerojatno da za jedan film možemo imati toliko različitu percepciju njegove kvalitete (ne poruke, oko poruke se svi slažemo-da se ne bi potezalo opet pitanje audiora/gledatelja :D). :o

S tim da nije do moje ili tvoje konkretne percepcije jer se publika doslovno na istoj točki podijelila-da li su uspjeli prikazati dobru kemiju među likovima ili ne (ono, nije da svatko ima neku svoju zamjerku i sl. već se praktički sve svodi na taj jedan element koji je ljudima ili totalo fail-ao ili bio master piece). Zanimljivo.

Nego, čisto da shvatim bolje ''ovaj problem'' :)-dal bi ti film ti bio jednako odličan i da nije u pitanju lezbijska tematika već recimo odnos starije žene i muškarca (Cate Blanchett i Ryan Gosling :)) ?

tamara3 je napisao/la: Film je snimljen po knjizi Patricije Highsmith, "Price of Salt" iz 1952., a bila je popularna baš zato što je imala happy end, jer sva ostala tzv. "lezbijska literatura" tog doba to nije imala - junakinje su ili počinjavale samoubojstva, tragično stradale ili pak završavale u heterovezama. Osim toga, knjiga se djelomično temelji i na stvarnim događajima.

http://www.newyorker.com/magazine/2015/ ... idden-love
Ok, al to se odnosi na knjigu i razdoblje kad je pisana, a otad je izašlo više lezbijskih filmova s happy endom da bi ovaj zbog tog bio prozvan revolucionarnim.
“She's hot. I trust her.”
Hansel

Avatar
Nirya
Postovi: 3057
Pridružen/a: 21 sij 2016 21:15
Spol/rod: žensko
Status: U vezi

Re: CAROL

Post Postao/la Nirya » 12 vel 2016 12:13

Andain je napisao/la:Nego, čisto da shvatim bolje ''ovaj problem'' :)-dal bi ti film ti bio jednako odličan i da nije u pitanju lezbijska tematika već recimo odnos starije žene i muškarca (Cate Blanchett i Ryan Gosling :)) ?
Da je to slučaj, iskreno sumnjam da bih ga uopće išla gledati :P

Fascinantna je ta polarizacija mišljenja, i to baš oko istih elemenata. Makar nije toliko neuobičajeno za filmove i serije.
"Don't underestimate the seductive power of a decent vocabulary."

Avatar
tamara3
Just tax the stupid people.
Postovi: 8744
Pridružen/a: 01 stu 2005 16:44
Spol/rod: žensko
Status: U životnom partnerstvu
Lokacija: Oblačić.
Kontakt:

Re: CAROL

Post Postao/la tamara3 » 12 vel 2016 13:04

Andain je napisao/la:
tamara3 je napisao/la: Film je snimljen po knjizi Patricije Highsmith, "Price of Salt" iz 1952., a bila je popularna baš zato što je imala happy end, jer sva ostala tzv. "lezbijska literatura" tog doba to nije imala - junakinje su ili počinjavale samoubojstva, tragično stradale ili pak završavale u heterovezama. Osim toga, knjiga se djelomično temelji i na stvarnim događajima.

http://www.newyorker.com/magazine/2015/ ... idden-love
Ok, al to se odnosi na knjigu i razdoblje kad je pisana, a otad je izašlo više lezbijskih filmova s happy endom da bi ovaj zbog tog bio prozvan revolucionarnim.
Ne znam jesu li ga kritika i publika ga proglasili "revolucionarnim", a ovdje to vidim tek u uvodnom postu pokretačice teme. Govorim da film, tj. njegovu priču treba promatrati u kontekstu i vremenu u kojem se odvijala. Ne ne bih ga gledala da "nije u pitanju lezbijska tematika već recimo odnos starije žene i muškarca (Cate Blanchett i Ryan Gosling )" jer me ne bi zanimalo budući da se najveća većina filmova ionako bavi hetero tematikom. Ovdje me zanimalo sve, zbog redatelja, scenaristice, castinga, glazbe i kompletne pozadine priče.

Avatar
megan
Postovi: 5464
Pridružen/a: 10 vel 2013 11:06
Spol/rod: žensko

Re: CAROL

Post Postao/la megan » 12 vel 2016 13:15

Mislim da Andain zeli postaviti pitanje je li lakse snimiti dobar lezbijski od heteroseksualnog ljubavnog filma :D
Desert je visnjica :(

Avatar
Andain
Postovi: 5430
Pridružen/a: 03 pro 2012 23:17
Spol/rod: žensko

Re: CAROL

Post Postao/la Andain » 12 vel 2016 15:55

Da :), odnosno zanima me- ne da li biste išli gledati film o str8 ljubavnoj vezi u 50ima, već dal bi vam ovaj film jednako dobro funkcionirao i da je umjesto lezbijske u pitanju bila str8 veza (isto kontroverzna, tipa starija žena mlađi frajer i sl.). Bi priča bila jednako zanimljiva?


@tamara, ovo ''revolucionarno'' je bio komentar na opasku iz uvodnog posta. Kužim da je knjiga možda bila revolucionarna, ali film baš i nije, osim što je prvi lezbijski film s A glumicama, redateljem i sl. (koliko se ja sad mogu sjetiti)?
“She's hot. I trust her.”
Hansel

Plutonuran11
Postovi: 2
Pridružen/a: 30 sij 2016 22:57
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka

Re: CAROL

Post Postao/la Plutonuran11 » 12 vel 2016 22:17

Ja sam ovu riječ "revolucionarno" ubacila više kao neku ironiju, jer činjenica je da preko 90 % lez filmova završava u najmanju ruku tragično. Jedna lasta ne čini proljeće, pa tako Saving Face ili Imagine Me and you su samo iznimke koje potvrdjuju pravilo...)
snimiti isti film sa strejt parom ne bi imalo smisla jer onda nikome ne bi bilo jasno u cemu je problem. U pedesetim godinama proslog stoljeća muskarac (stariji ozenjen) i zena (mladja neiskusna...) mozda neki rubni skandalcic, ali ako ste gledali seriju Momci s Madisona, - nikakav zapravo skandalčić, s obzirom da je radnja smještena i tu i tamo u New York, dakle, mjesto koje je u svakom slucaju vec tada bilo progresivnije od ostatka USA. Ovdje je problem sto se radi o "neprirodnom", "zabranjenom", "nezamislivom", necem temeljem cega se gubi skrbnistvo nad djecom, necem temeljem cega ides psihologu...

Meni je Kate super, Mara mi nije dobar kasting, s njene strane nema kemije. Kate je savrseno prenijela sve sto ju razdire. Naocigled bezvezan razgovor u restoranu na prvom "dejtu"... same rijeci ne govore nista, povrsna prica dviju zena koje se ne poznaju, ali pogledi... pogled Kate ubija. Ono nase klasicno "znaci imas decka?" ili "imala si decka?" ili "imas muza?" tapkanje u mraku jesi li ili nisi, dal da se izlanem ili ne... Therese spominje decka, a Kate pogled bjezi u stranu i duze se zadrzava tako, snuzden. Treba oko za takve detalje! Tko nije prosao ne moze znati.
A sve lijepo sto su si rekle ili nisu rekle, redatelj je skrio iza zamagljenog prozora auta, u tunelu, iza glazbe, mi to nismo culi, to je njihova intima, ali vec su one jako bliske kad krecu na put

Da, i meni je jako zanimljivo kako isti film vidimo razlicito i kako svatko ima svoju interpretaciju :)
Sporost je bitna. To su pedesete. Vrijeme je tada protjecalo drukcije...
Fotografija, ritam,sve savrseno.
Kate je mimikom, pogledima, i odmjerenim rijecima odradila maestralnu ulogu.

Avatar
Andain
Postovi: 5430
Pridružen/a: 03 pro 2012 23:17
Spol/rod: žensko

Re: CAROL

Post Postao/la Andain » 13 vel 2016 11:56

Sviđa mi se kak si opisala Cate u filmu; nisam na žalost to sama vidjela :D i fakat mi je čudna ta nespojivost percepciji (u ovoj mjeri), al dobro. Ak išta, ovim opisom si me natjerala da razmislim dal da film opet pogledam i vidim ''tko je tu lud''? :)
;)
“She's hot. I trust her.”
Hansel

Avatar
tamara3
Just tax the stupid people.
Postovi: 8744
Pridružen/a: 01 stu 2005 16:44
Spol/rod: žensko
Status: U životnom partnerstvu
Lokacija: Oblačić.
Kontakt:

Re: CAROL

Post Postao/la tamara3 » 13 vel 2016 14:55

Andain je napisao/la:Kužim da je knjiga možda bila revolucionarna, ali film baš i nije, osim što je prvi lezbijski film s A glumicama, redateljem i sl. (koliko se ja sad mogu sjetiti)?
Nije, imala si 2010. "The Kids Are All Right" s Annette Bening i Julianne Moore, s četiri nominacije za Oscara, među ostalim i za najbolji film. Prema kojim kriterijima, zbilja mi nije jasno.

Avatar
Andain
Postovi: 5430
Pridružen/a: 03 pro 2012 23:17
Spol/rod: žensko

Re: CAROL

Post Postao/la Andain » 13 vel 2016 17:31

Istina, zaboravila sam na taj. Vidiš, meni je film bio skroz dobar. Ne materijal za oscare, doduše, al meni bolji od carol. :)
“She's hot. I trust her.”
Hansel

Avatar
zwarte paard
Postovi: 4263
Pridružen/a: 06 vel 2015 12:23

Re: CAROL

Post Postao/la zwarte paard » 01 ožu 2016 16:43

https://www.youtube.com/watch?v=-N-NTx46K_g

jesam ja jedina koja je tek sada otkrila ovaj film?????

jesus...zaostajem...
niko nije kriv, al' je neko zajeeeee..Bo bo Bo bo Bo bo BO

Avatar
Sally_Seton
Postovi: 176
Pridružen/a: 01 ruj 2014 19:15

Re: CAROL

Post Postao/la Sally_Seton » 01 ožu 2016 18:43

od duke of burgundy nisam skoro gledala bolji film sa lezbejkama.

a carol i freeheld... njah.
carol dosada živa, a freeheld ne odgovara trenutku. da je snimljen pre recimo 5 godina, ok.

Avatar
Nirya
Postovi: 3057
Pridružen/a: 21 sij 2016 21:15
Spol/rod: žensko
Status: U vezi

Re: CAROL

Post Postao/la Nirya » 02 ožu 2016 10:52

Duke of Burgundy :inlove: :D

Apropo Carol, odlična parodija:
:D :D :D
"Don't underestimate the seductive power of a decent vocabulary."

Mar
breathing blue
Postovi: 5417
Pridružen/a: 06 lip 2016 15:38

Re: CAROL

Post Postao/la Mar » 07 lip 2016 18:10

Cate je beyond everything, tako da se za ulogu karizmatične žene sa životnim problemima (i neizrealiziranim identitetom) nije trebala puno pripremati.

Zapravo, ovdje me se jako dojmila Rooney Mara. Sjajno je prenijela opčinjenost i i zaljubljenost u takvu ženu, ne samo riječima nego čitavim tijelom.


slika

slika

1962
Postovi: 124
Pridružen/a: 18 ožu 2008 22:40
Ja sam: lezbijka

Re: CAROL

Post Postao/la 1962 » 17 lip 2016 18:24

Mene su razočarale razlike između knjige i filma i drago mi je što sam knjigu pročitala prije (davno prije). Knjiga nigdje ne žuri, one se upoznaju polako, njihovo putovanje traje puno duže, scena s detektivom je puno bolja u knjizi, i tako dalje. Therese u knjizi radi kazališnu scenografiju, što mi se čini puno kreativnije zanimanje od fotografiranja - zašto to mijenjati?
Drugim riječima: isplati se pročitat knjigu.
A u filmu jedina scena koja me dirnula je na kraju u restoranu kad onaj tip uleti i kad se čitava komunikacija Carol i Therese svela na poglede i jedan dodir.

Avatar
Atena
Postovi: 8
Pridružen/a: 19 lip 2016 20:03
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: Solo

Re: CAROL

Post Postao/la Atena » 19 lip 2016 21:24

Pozdrav.

Ja sam u "klubu" ovih koje su oduševljene filmom.
Osjetila sam te poglede, dodir rukom i svidjelo mi se što je sve toliko decentno prikazano u skladu s vremenom a opet poslana je jasna poruka.
Također mi se jako svidjelo što se Carol na kraju odlučila boriti za kćer i stati iza svojih postupaka jer oni nisu ništa loše i što je na neki način u tome i uspjela.
Možda eto nekima film izgleda spor i da se vuče ali meni je to baš davalo još nekakvu posebnu čar.....to što bi englezi rekli easy going...bilo mi je opuštajuće.
Jedino bih voljela da su onu zadnju scenu produžili barem za 20 sekundi da vidimo kako stvarno prilaze jedna drugoj i odlaze možda skupa ili tako nešto. Naravno jasno se zna da su ostale skupa ali eto malo mi je ipak to nedostajalo kao šlag na tortu.

U zadnje vrijeme me uhvatilo čitanje knjiga s tom tematikom pa ću onda definitivno eto pročitati i ovu. Da vidim te razlike o kojima govorite

Odgovorite