E-reader ili prava knjiga?

Sve što je vrijedno čitanja, gledanja i slušanja podijelite s nama ili pak iznesite svoje žestoke kritike istog.
Odgovorite
Avatar
DoubleTrouble
Postovi: 1003
Pridružen/a: 01 kol 2012 10:58
Spol/rod: žensko
Status: U vezi

E-reader ili prava knjiga?

Post Postao/la DoubleTrouble » 29 ožu 2016 13:11

Nisam pronašla sličnu temu, nadam se da mi nije promakla.
Dakle što vam je draže? Da li koristite e-čitač, kakav, da li ste ikada probale, iskustva, kritike, pohvale, preporuke...
ili ste više za pravu knjigu, bilo s tvrdim ili mekim uvezom, ... uzbudjuje vas miris papira i šuškanje stranica prilikom listanja... :D :read: ???
Ja obožavam čitati, nekad čitam manje a nekad više. Svojedobno sam poharala lokalne knjižnice i kućne biblioteke bliskih prijatelja no onda sam se navukla na kindle. Kupila sam ga prije 2 godine.
slika
Oko 100£ je kostao. Trenutno na njemu imam 40ak knjiga. Svakodnevno skidam s Amazona. Trenutno je dostupno bar 65000 e-knjiga po cijeni od 0 kn. Ima i cool opcije tipa riječnik, a ne zamara oci, niti priblizno kao tablet ili laptop. Pogotovo ova paperwhite verzija.
Naravno nekad me uhvati zelja za onim mirisom,... suskanjem papira... :hideunderrock:
eto,... please reply da vidim kakva su vasa iskustva, misljenja... :D
"Better to be hurt by the truth than comforted with a lie." slika

Avatar
slapa
i'm watching u
Postovi: 16056
Pridružen/a: 19 ruj 2011 11:34
Spol/rod: žensko

Re: E-reader ili prava knjiga?

Post Postao/la slapa » 29 ožu 2016 13:18

imam onaj stari kindle sa sivkastim ne-glossy ekranom (kindle 3). volim i njega i knjige. on mi je zgodan za putovanja i nosanje okolo. i možeš ga čitati bez da s jednom rukom pridržavaš knjigu otvorenom. komotniji je. možda zeru nedostaje u startu onaj osjećaj imanja knjige u ruci ali čim knjiga ponese, dok god je lako čitljivo, sredstvo postaje nebitno.
mi imamo sve što nam treba,
prostor od zemlje pa do neba...

Avatar
DoubleTrouble
Postovi: 1003
Pridružen/a: 01 kol 2012 10:58
Spol/rod: žensko
Status: U vezi

Re: E-reader ili prava knjiga?

Post Postao/la DoubleTrouble » 29 ožu 2016 13:27

Je, i moj ima mat ekran. Super je bas sto kazes za putovanja. Ja procitala Norvesku sumu od Murakamija na relaciji HR-PL, nakon toga sam citala poljske novine koje sam zatekla u vlaku :hideunderrock: na poljskom :D
na kindle natrpam sve i svašta, kad vidim da je bezveze, obrišem. I super je šta se može više toga čitat odjednom, ovisno o raspoloženju. Kad mi dosadi krimić prešaltam se na erotiku :D ili na recepte :hideunderrock:
"Better to be hurt by the truth than comforted with a lie." slika

Avatar
Kroacija
Postovi: 16674
Pridružen/a: 02 stu 2005 11:37
Spol/rod: ne želim definirati
Ja sam: ne želim se identificirati
Lokacija: Njemačka

Re: E-reader ili prava knjiga?

Post Postao/la Kroacija » 29 ožu 2016 13:30

kupila sam curi kindle paperwhite baš prije par dana. iznenađena sam i sama uređajem, bijah skeptična. ugodan je i lagan. jedini manjak je nedostatak knjiga na hrvatskom jeziku. njoj se sviđa i koristi ga svakodnevno. od tada više nema problema s čitanjem. :dormeo:

Avatar
JaNNa
XoXo
Postovi: 14036
Pridružen/a: 22 ožu 2011 20:45
Status: Solo
Lokacija: 00/385/01
Kontakt:

Re: E-reader ili prava knjiga?

Post Postao/la JaNNa » 29 ožu 2016 13:33

Dupla, đe je anketa? :lol:

ja sam za šuškanje i pravu knjigu... miris papira... sitna slova koja ne vidim.. i tak to
pokušala sam čitat knjigu preko kompa i umrla sam.. naživcirala sam se kad mi je zapeo reader i sve vratio na početak... (nije da je teško da se naživciram, ali..)

Little N
Postovi: 6598
Pridružen/a: 04 svi 2013 14:00
Spol/rod: žensko
Lokacija: Zagreb

Re: E-reader ili prava knjiga?

Post Postao/la Little N » 29 ožu 2016 13:37

Jako volim kindle.
Nisam vična knjižnicama, a kupovanje knjiga :/ ne volim čuvat nešto što pročitam, meni su to skupljači prašine.
PDF se lako skine, ne znam dal nove verzije imaju svjetlo, moj nije imao, a instaliranje lampice za knjigu na njega je dosta nepraktično, bar meni, i umara oči više nego knjiga.
Al za dnevno čitanje. Perfect.
I za putovanja.

Avatar
JaNNa
XoXo
Postovi: 14036
Pridružen/a: 22 ožu 2011 20:45
Status: Solo
Lokacija: 00/385/01
Kontakt:

Re: E-reader ili prava knjiga?

Post Postao/la JaNNa » 29 ožu 2016 13:39

imaš kindle? dat ćeš mi ga... da probam.. ja se uvijek preko lapa mučim... i onda popizdim...

Avatar
slapa
i'm watching u
Postovi: 16056
Pridružen/a: 19 ruj 2011 11:34
Spol/rod: žensko

Re: E-reader ili prava knjiga?

Post Postao/la slapa » 29 ožu 2016 13:42

kindle i čitanje s kompa su neusporedivi. kindle je nevjerojatno čitljiv, čak i po suncu. nema onog bljeska koji smeta čak i kod čitanja knjiga. baterija traje sto godina, lagan je, možeš ga natrpati knjigama i stripovima. a i jeftin je s obzirom na to koliko traje. baš super stvar.
mi imamo sve što nam treba,
prostor od zemlje pa do neba...

Avatar
DoubleTrouble
Postovi: 1003
Pridružen/a: 01 kol 2012 10:58
Spol/rod: žensko
Status: U vezi

Re: E-reader ili prava knjiga?

Post Postao/la DoubleTrouble » 29 ožu 2016 13:47

JaNNa je napisao/la:Dupla, đe je anketa? :lol:
sunce mu uvijek nesto zaboravim :D :D :D
ma htjela sam stavit anketu al posto pisem post na mobu u cekaoni kod doktora, prava je sreca da sam sliku uspjela stavit. :hideunderrock:
samo ti mene špotaj :inlove:
Moj ima svjetlo tj moze se podesit osvjetljenost od toga da ju skroz po danu ugasim a po noci kad citam pojacam toliko da vidim citati a ne trebam drugi izvor svjetla.
knjige su skupljaci prasine koliko god mi bile drage. I skupe su. I dogodi se da kupis nesto tipa Koliba pa je knjiga tako glupa da ju procitas i poklonis u antikvarijat.
:hideunderrock:
"Better to be hurt by the truth than comforted with a lie." slika

Avatar
Kroacija
Postovi: 16674
Pridružen/a: 02 stu 2005 11:37
Spol/rod: ne želim definirati
Ja sam: ne želim se identificirati
Lokacija: Njemačka

Re: E-reader ili prava knjiga?

Post Postao/la Kroacija » 29 ožu 2016 14:04

jedna od iznimno jakih značajki što se mene tiče je mogućnost pregleda riječi preko oxfordovog (ne sjećam se kojeg još) rječnika. automatski otvori oblačić objašnjenja čim dotaknete riječ.
browser unutar njega nije nešto posebno jakih performansi, navodno. ne znam, Malory bi mogla reći nešto više.

Avatar
Nirya
Postovi: 3057
Pridružen/a: 21 sij 2016 21:15
Spol/rod: žensko
Status: U vezi

Re: E-reader ili prava knjiga?

Post Postao/la Nirya » 29 ožu 2016 15:25

Odlična tema :D :veryhappydance:

Ja sam uvijek više za knjige u fizičkom obliku, nego u elektroničkom... Imam doma hrpetinu knjiga, pri čemu sam jednako toliko prodala kad sam se selila u svibnju, jer sam odlučila zadržati samo najbitnije, kojima ću se definitivno vraćati... ;) Nema mi do listanja stranica, težine knjige u ruci i onoga kako se desna strana sve više stanjuje što se više bližiš kraju :D

Međutim, zapravo iz praktičnih razloga jako često čitam e-bookove. Recimo, trenutno čitam Martinove A Feast for Crows i A Dance with Dragons spojene u jednu knjigu (od 1760 stranica... dakle, čitat ću to mjesecima :D), i to je zaista nepraktično za nositi okolo, posebno jer najviše čitam u vlaku, tramvaju i sl. A kad čitam e-bookove, čitam na mobitelu - LG G3 ima čist dovoljno velik ekran da bi se na njemu dalo fino čitati i podešavati svjetlinu ;) Tako da sam time zadovoljna i nemam potrebe za Kindleom, makar na sve strane pljušte pohvale na račun tog gadgeta. Meni se pak čini redudantnim imati i Kindle i mobitel, kad mobitel sasvim dobro ispunjava moje e-book potrebe :)
"Don't underestimate the seductive power of a decent vocabulary."

str8faith
Postovi: 6910
Pridružen/a: 21 svi 2012 21:56
Spol/rod: žensko
Ja sam: ne želim se identificirati
Status: U braku
Lokacija: Racisce

Re: E-reader ili prava knjiga?

Post Postao/la str8faith » 29 ožu 2016 15:33

Prava knjiga , volim lec i procitat knjigu u mahu , imam biblioteku u stanu koju planiram preselit vamo kad sredim sobu i dnevni u podkrovlju za sebe , imam da na umu ....Neke knjige kad kupim volim vise puta procitat i stalno se vracam kad mi zatreba nesto.....
Bezi Jankec, bezi Jankec
cug ti bu pobegel

Avatar
degenereginald
cryptid
Postovi: 3449
Pridružen/a: 04 ožu 2010 21:19

Re: E-reader ili prava knjiga?

Post Postao/la degenereginald » 29 ožu 2016 16:55

Koristim smartphone za čitanje knjiga od kad ga imam jer mi je masu praktičnije- em imam više izbora knjiga, em ih nosim svugdje i uvijek, a mogu i čitati u potpunom mraku, a ni ne smeta mi veličina ekrana koliko sam mislila da hoće. Jedno vrijeme sam čak razmišljala da si uzmem Nook, ali sad više ni ne znam koliko mi je zapravo potreban.

Old school knjige su jako kul i sve to, ali ih nije praktično tegliti posvuda, moraš ići u knjižnicu po njih, a kad ih kupuješ su znatno skuplje (a i zauzimaju prostor po stanu).
S druge strane, knjige s fotkama/ vizualnim primjerima i stripovi su mi draži u papirnatom obliku; mob mi je premalen za čitanje istih (s tim da je čitanje na kompu isto skroz okej).

e: palo mi je na pamet da je znantno lakše paliti papirnate knjige. Bitno? Možda.
I have no money and I have to scream.

Avatar
DoubleTrouble
Postovi: 1003
Pridružen/a: 01 kol 2012 10:58
Spol/rod: žensko
Status: U vezi

Re: E-reader ili prava knjiga?

Post Postao/la DoubleTrouble » 30 ožu 2016 08:18

Kroacija je napisao/la:jedna od iznimno jakih značajki što se mene tiče je mogućnost pregleda riječi preko oxfordovog (ne sjećam se kojeg još) rječnika. automatski otvori oblačić objašnjenja čim dotaknete riječ.
I meni je ovo super opcija, pogotovo šta se fino može vokabular proširit na taj način.
Mene ubija čitanje na laptopu, na tabletu i na mobitelu, zbog svjetla ekrana u koji ionako buljim cijeli dan pa ako još navečer prije spavanja onda i ne mogu pavat.
Zanima me još gdje nabavljate e-knjige? Ja skidam s Amazona ili uzmem od frendice koja svako toliko dobije hrpu toga od svog zeta a on nabavi nemam pojma kojim putem.
Imate kakvu preporuku? E-books? OpenLibrary?
"Better to be hurt by the truth than comforted with a lie." slika

Avatar
Nirya
Postovi: 3057
Pridružen/a: 21 sij 2016 21:15
Spol/rod: žensko
Status: U vezi

Re: E-reader ili prava knjiga?

Post Postao/la Nirya » 30 ožu 2016 10:03

Torrenti?... :blushes: :D
"Don't underestimate the seductive power of a decent vocabulary."

Avatar
DoubleTrouble
Postovi: 1003
Pridružen/a: 01 kol 2012 10:58
Spol/rod: žensko
Status: U vezi

Re: E-reader ili prava knjiga?

Post Postao/la DoubleTrouble » 30 ožu 2016 10:11

Bad girl :shock2: :D
"Better to be hurt by the truth than comforted with a lie." slika

Avatar
Nirya
Postovi: 3057
Pridružen/a: 21 sij 2016 21:15
Spol/rod: žensko
Status: U vezi

Re: E-reader ili prava knjiga?

Post Postao/la Nirya » 30 ožu 2016 10:14

:D Ma to meni rođak iz Amerike šalje, kakvi torrenti.... :D :D

Ne znam, nemam nikakvih iskustava s drugim načinima pribavljanja e-knjiga... osim preko rođaka iz Amerike :D :D
"Don't underestimate the seductive power of a decent vocabulary."

hanna123
Postovi: 306
Pridružen/a: 04 vel 2016 14:57
Spol/rod: žensko
Status: Solo

Re: E-reader ili prava knjiga?

Post Postao/la hanna123 » 30 ožu 2016 17:50

Ja imam kindle paperwhite. Sto se tice citanja duzih tekstova je ok. Knjige s Amazona su super. No smeta mi sto je mali izbor knjiga na hrvatskom jeziku. Druga mana mu je glednje fotografija u epub formatu. Fotografije se ne mogu zoomirati. Za pdf je jako los, jer se pdf nazalost ne moze gledati u landscape modu samo u portait.
Dakle jedina prednost je to sto ima e-ink koji ne zamara oci za razliku od smartphonova tableta itd.
Sto se tice oxford rjecnika zao mi je sto nema zvuka. Jer kad vidim novu rijec na engleskome nisam sigurna kako se cita. A one znakove za izgovor nisam nikad savladala :-(

Avatar
talented miss cohen
כהן גדול
Postovi: 9776
Pridružen/a: 24 srp 2010 21:00
Spol/rod: žensko

Re: E-reader ili prava knjiga?

Post Postao/la talented miss cohen » 30 ožu 2016 22:18

Ajme, divne li temice. DoubleTrouble, let me buy you a book sometime ;)

Knjige. Oni koji me znaju, znaju također da sam radikalno romantična kad su knjige u pitanju. Reći da me uzbuđuje njihova fizičnost je puki eufemizam. Volim taj tračak erotičnosti u našem odnosu - od prvog pogleda, preko tvrdokoričnog zavođenja, šuškanja stranica, liz i prstić što okreće, skidanje redaka pa odmak, pa spooning u krevetu, pa držanje za korice usred cafea, pa long walks home... Isto kao što online dating nije pravi dating, tako i sve te digitalne verzije knjiga (po meni) nisu pravi, nisu real... Praktični jesu, ali ne pomažu autentičnosti odnosa. A mi volimo autentičnost :)

Knjige skupljaju prašinu. Kako tužna izjava. Kako zaista tužna izjava. Pomno odabirem svoje knjige (i s guštom redovito dustam) i nadam se kao što je meni recimo moja baka ostavila svoju biblioteku, da ću i ja jednog dana tako ostaviti svojoj djeci. Jer to su knjige koje voliš čitati nekoliko puta. U različitim dobima života. To su štiva koja su živa, koja dozivaju. Tu je sva moja strast. Tu su i knjige koje nikad neću napisati i knjige koje nikad neću pročitati. To je svojevrsna romantična predstava prenosa genetičkih informacija - dodirom ;)

Volim ih držati, prokleto ih volim držati u rukama i furati posvuda i stavljati naočale svaki put, i spustiti ih na tren da bi pogledala u mali džepni rječnik kojeg isto furam sa sobom ako bude bilo potrebe.

U zaključku, koliko god bio sladak Kindle, preferiram pravu knjigu :)
Stars and stars and stars keep it to themselves.

Avatar
DoubleTrouble
Postovi: 1003
Pridružen/a: 01 kol 2012 10:58
Spol/rod: žensko
Status: U vezi

Re: E-reader ili prava knjiga?

Post Postao/la DoubleTrouble » 30 ožu 2016 23:05

Pardon, ne skupljaju sve knjige prasinu :hideunderrock: imam i ja biblioteku doma.
Samo Kindle bolje i lakse pokriva moje trenutne kapacitete :D iako evo bas pocela citat paralelne pripovjesti u papirnatom obliku.
slika
"Better to be hurt by the truth than comforted with a lie." slika

Women
Postovi: 2911
Pridružen/a: 19 ožu 2016 14:33

Re: E-reader ili prava knjiga?

Post Postao/la Women » 31 ožu 2016 07:58

Još uvijek sam nekako vezana za prave knjige.. :touched:
Puno bolji mi je osjećaj i više uživam u čitanju. I volim posjete knjižnici, toliko knjiga na jednom mjestu...
Definitivno bih uživala da radim u knjižnici..
Moja ljubav prema knjigama je počela već u osnovnoj školi. Dotad sam uživala u stripovima.. :touched:
Tako da još uvijek biram knjige,osobito kad sam na ljetovanju..
Sunce,more,dobro štivo...savršen odmor..
Pretpostavka je majka svih zajeba

Malory
Postovi: 1314
Pridružen/a: 09 tra 2015 12:41
Spol/rod: žensko

Re: E-reader ili prava knjiga?

Post Postao/la Malory » 31 ožu 2016 21:14

Kroacija je napisao/la:kupila sam curi kindle paperwhite baš prije par dana. iznenađena sam i sama uređajem, bijah skeptična. ugodan je i lagan. jedini manjak je nedostatak knjiga na hrvatskom jeziku. njoj se sviđa i koristi ga svakodnevno. od tada više nema problema s čitanjem. :dormeo:
Prvo moram reći da mi je to bio najljepši poklon ikad. :touched: : suzica u oku: :inlove:

Otkad imam Kindle, napokon mogu i ovo malo slobodnog vremena što imam posvetiti čitanju i naučiti pravilno koristit dativ. :D (Sreća moja pa čitam knjige isključivo na engleskom jeziku).

Uglavnom, super je. Dobila sam preporuke za knjige i imam što čitati do početka ljeta, minimalno. Puuuno ugodnije oku od tableta (ne računam čitanje stripova), mogu podesiti svjetlinu, "kupila" sam 15 GB knjiga... Divota. Volim knjige knjige, ali s obzirom da se selim kao nomad, lakše mi je tramakati Kindle.

Moja topla preoporuka je da nabavite Kindle ili curu kao moju. :-P

Odgovorite