Muzeji i izložbe

Sve što je vrijedno čitanja, gledanja i slušanja podijelite s nama ili pak iznesite svoje žestoke kritike istog.
Odgovorite
Avatar
Nirya
Postovi: 3057
Pridružen/a: 21 sij 2016 21:15
Spol/rod: žensko
Status: U vezi

Muzeji i izložbe

Post Postao/la Nirya » 13 sij 2017 09:34

Ne mogu naći temu o muzejima, pa otvaram novu - ako postoji već negdje pa mi je promakla, slobodno spojite :)

Koji su vam najbolji muzeji? Imate preporuku neke izložbe? Koliko se često kulturno uzdižete na taj način?

Jučer sam naime bila u Tiflološkom i dosta me se dojmio, sat i pol su prošli u trenu, tako da na kraju nisam stigla pogledati film koji je sastavni dio stalnog postava. Postav uključuje pregled razvoja centara za odgoj i obrazovanje slijepih i slabovidnih, kao i prikladnih pisama (nisam, recimo, znala da se koristio i sustav čvorova na komadu užeta, pri čemu je svako slovo predstavljeno drukčijim čvorom) i djela slijepih umjetnika. Ali najdojmljivija je tamna soba, u kojoj ne vidiš prst pred nosom i moraš se osloniti na druga osjetila u istraživanju prostorije i stvari koje se nalaze u njoj. Fascinantno je kako u toj situaciji mozak na temelju opipa i orijentacije tijela pokušava složiti vizualnu predodžbu prostora u kojem se nalaziš. I nije nimalo ugodno biti u takvom mraku i bez glavnog osjetila - ali je dobar način za borbu protiv straha od mraka :D

Izložba Pravo mjesto za spoj na slijepo, koja je trenutno tamo postavljena, me nije baš impresionirala. Možda da sam prvo gledala to, a tek potom stalni postav, dojam bi bio bolji.
"Don't underestimate the seductive power of a decent vocabulary."

Avatar
Andain
Postovi: 5430
Pridružen/a: 03 pro 2012 23:17
Spol/rod: žensko

Re: Muzeji i izložbe

Post Postao/la Andain » 13 sij 2017 10:16

Super tema, obožavam hodati po izložbama. :)
To mi je jedna od nezaobilaznih točaka čim odem vani.. i dosad me par mjesta stvarno jako impresioniralo (Louvre, Monetov muzej, Prado, Vatikanski..).

Što se tiče muzeja i galerija u Hr. najčešće gledam u Klovićevima, pred par mjesecima sam tamo bila na izložbi 'Put u vječnost'; dosta mi se dopala, a i volim religiozne motive u umjetnosti.
Zadnja na kojoj sam bila je u Umjetničkom paviljonu, Giacometti..fora su mi ti kipići.

Što se tiče stalnih postava, muzej naive u Zagrebu mi je super. Što se tiče onog muzeja prekinutih veza, to mi je valjda najveće razočaranje (skroz depra posjet). A ni MSU me nije impresionirao. :)

Jedna od najboljih izložbi koje sam gledala u Hr i totalno otkriće umjetnika: Gabrijel Jurkić.

p.s. što se tiče aktualnih izložbi, ne znam (ova tvoja tamna soba djeluje fora, doduše); vidim samo da najavljuju izložbu fotografija D. Bowie-a u MUO za veljaču.
“She's hot. I trust her.”
Hansel

Avatar
slapa
i'm watching u
Postovi: 16056
Pridružen/a: 19 ruj 2011 11:34
Spol/rod: žensko

Re: Muzeji i izložbe

Post Postao/la slapa » 13 sij 2017 10:26

uuu, baš je falila ova tema.

malo me sram koliko sam malo po zagrebu išla u muzeje. kad putujem redovito obiđem bar 1-2 koji su mi zanimljivi. prije sam išla u više njih ali sam s vremenom nekako skužila da mi sad najviše pašu muzeji moderne umjetnosti i manji muzeji, muzej-kuće posvećeni određenom umjetniku ili stilu. i počela sam muzeje obilaziti laganini, satima, uzmem obavezno audio guide ako ima. u suprotnom prođem kroz muzej da ga uopće dugoročno ne zapamtim.

u zagrebu mi je nekako u najdražem sjećanju taj mali muzej naive. sladak mi je a i tu naivu sam odmalena nekako voljela. a i bila sam tamo s mamom pa mi je stvarno toplo sjećanje. bila sam i u tehničkom koji mi je tako tako. obišla sam puno boljih tehničkih muzeja, puno interaktivnijih i fascinantnijih.
u MSU planiram ić već godinama li nikako da to i napravim.

u rijeci je prirodoslovni muzej mali i sladak.

u varaždinu mi je bio baš dobar muzej kukaca. malen je, samo par soba ali ima besplatnu aplikaciju s audio guideovima uz koju možeš satima slušati o svim tim životinjicama koje možeš gledati u tim ladicama i izlozima.

najbolji muzej ikada mi je MOMA u new yorku. ako vas put nekad odvede tamo ne propustite.
mi imamo sve što nam treba,
prostor od zemlje pa do neba...

Avatar
talented miss cohen
כהן גדול
Postovi: 9776
Pridružen/a: 24 srp 2010 21:00
Spol/rod: žensko

Re: Muzeji i izložbe

Post Postao/la talented miss cohen » 13 sij 2017 10:39

Predivna tema, Nirya :)

Nažalost ne mogu dati svoj input jer je isti u "nastajanju" što se (Pre)Lijepe Naše tiče, ali input ostalih bi mi dobro došao kao buduća referenca. Hvala svima, a naročito tebi, Nirya, za inicijativu ;)
Stars and stars and stars keep it to themselves.

Avatar
Nirya
Postovi: 3057
Pridružen/a: 21 sij 2016 21:15
Spol/rod: žensko
Status: U vezi

Re: Muzeji i izložbe

Post Postao/la Nirya » 13 sij 2017 10:51

:) Drago mi je da vam se tema sviđa :) :)

Ma ja baš jako volim muzeje, a nisam ni sve zagrebačke prošla :blushes: Nedavno sam bila u Muzeju torture - ono kao, volim Zagorku pa idem vidjeti sprave za mučenje - ali moram priznati da je obilazak zapravo jako mučan i da me natjerao na popriličnu kontemplaciju o ljudskoj prirodi i spremnosti na nanošenje takvih užasnih patnji da su nama iz današnje perspektive potpuno nepojmljive (iako ima jedan potresni video o današnjim oblicima mučenja diljem svijeta...). Kaže žena koja tamo radi da ljudi različito reagiraju, da se neki zajebavaju i smiju i doživljavaju to valjda kao neki BDSM muzej, ali da dosta ljudi baš doživi postav ozbiljno i potreseno.

U Muzeju prekinutih veza sam bila dvaput, meni je zapravo dosta fora kao koncept i kao izvedba, ali da, nekako jest bedirajuće.

U Rijeci mi je fantastičan muzej računala Peek&Poke, na prilično malom prostoru nudi kompletan pregled razvoja računalne i mobilne tehnologije. Idem uskoro opet u Rijeku pa ću ga svakako opet obići.
"Don't underestimate the seductive power of a decent vocabulary."

Avatar
Nirya
Postovi: 3057
Pridružen/a: 21 sij 2016 21:15
Spol/rod: žensko
Status: U vezi

Re: Muzeji i izložbe

Post Postao/la Nirya » 13 sij 2017 10:52

E, i jako volim stalni postav u Arheološkom i idem tamo barem jednom u dvije godine :D Arheologija mi je tajna ljubav ;)
"Don't underestimate the seductive power of a decent vocabulary."

Avatar
slapa
i'm watching u
Postovi: 16056
Pridružen/a: 19 ruj 2011 11:34
Spol/rod: žensko

Re: Muzeji i izložbe

Post Postao/la slapa » 13 sij 2017 10:59

Nirya je napisao/la:U Rijeci mi je fantastičan muzej računala Peek&Poke, na prilično malom prostoru nudi kompletan pregled razvoja računalne i mobilne tehnologije. Idem uskoro opet u Rijeku pa ću ga svakako opet obići.
skroz sam zaboravila na Peek&Poke, vjerojatno najbolji muzej u gradu i tip koji u njem radi je super. stvar je nastala kao plod entuzijazma i volontiranja nekolicine ljudi, prvenstveno voditelja i kolekcionara Svetozara Nilovića. vodila sam tamo partnere na projektu, sve neki IT geekovi, bili su oduševljeni. ako budete dolazile dobro vam je provjeriti kako muzej radi jer ponekad treba najaviti dolazak da tip otvori muzej. odmah pored peek&pokea u sklopu istog muzeja i karte je i Muzej djetinjstva - muzej starih igračaka. u podrumu se može i igrati nekim starim igračkama. sve je malo i slatko i nekako budi tu nostalgičnu crtu i vraća ljude u djetinjstvo, kako muzej računala tako i ovaj.

s obzirom na to da će Rijeka biti Europska prijestolnica kulture 2020. za očekivati je da će u predstojećih par godina broj i kvaliteta muzeja i izložbi rasti.
mi imamo sve što nam treba,
prostor od zemlje pa do neba...

Avatar
talented miss cohen
כהן גדול
Postovi: 9776
Pridružen/a: 24 srp 2010 21:00
Spol/rod: žensko

Re: Muzeji i izložbe

Post Postao/la talented miss cohen » 13 sij 2017 11:07

I ja volim arheologiju :) Naročito volim posjećivati arheološke lokalitete, a bome kod nas ih ima podosta i impozantni su. Imam tu sreću poznavati prave (stručne) osobe koji me znaju uputiti :) Također volim bizantsku povijest i bizantsku materijalnu kulturu - Makedonija je Meka za one koje se bave ili vole proučavati bizantologiju :)

I da, još uvijek tražimo grobnicu Aleksandra Velikog na našem tlu ali psssssst... :sealedlips:
(šala na račun eksperata koji u naletu sveopće antikvizacije su "zakurili" tu ideju u javnosti)


Sad sam se sjetila da sam posjetila Muzej prekinutih veza u Zagrebu i da mi se (iako ne prejako) svidio koncept. No, to bih više svrstala u komercijalu. :)
Stars and stars and stars keep it to themselves.

Avatar
Andain
Postovi: 5430
Pridružen/a: 03 pro 2012 23:17
Spol/rod: žensko

Re: Muzeji i izložbe

Post Postao/la Andain » 16 sij 2017 10:23

Skužila sam da ova izložba uskoro dolazi; nisam njegov veliki fan (nisam ni previše upoznata s djelima), al planiram pogledati...

Dimitrije Popović – Retrospektiva 1966. – 2016.

slika
“She's hot. I trust her.”
Hansel

Avatar
slapa
i'm watching u
Postovi: 16056
Pridružen/a: 19 ruj 2011 11:34
Spol/rod: žensko

Re: Muzeji i izložbe

Post Postao/la slapa » 16 sij 2017 10:26

^
baš fino, vjerujem da ću skočiti to pogledati. on mi je nekako kao naša neka katolička verzija dalija. paše mom oku. :D
mi imamo sve što nam treba,
prostor od zemlje pa do neba...

Avatar
slapa
i'm watching u
Postovi: 16056
Pridružen/a: 19 ruj 2011 11:34
Spol/rod: žensko

Re: Muzeji i izložbe

Post Postao/la slapa » 26 sij 2017 12:44

neš za Bowiejeve fanove...
______________________
Muzej za umjetnost i obrt

Izložba: David Bowie by Brian Rašić

2.2. – 5.3.2017.

Ove veljače MUO postavlja izložbu fotografija neprežaljenog glazbenog genija i umjetničkog kameleona, Davida Bowiea, iz objektiva Briana Rašića u produkciji Festivala Rovinj Photodays.

Neposredno nakon smrti glazbene legende Davida Bowiea danima su Brianu Rašiću u Londonu zvonili telefoni s izrazom sućuti mnogobrojnih štovatelja Bowieva lika i djela. Svakodnevno svjetski mediji objavljuju Brianove fotografije a vizualizacija audio zapisa dostiže vrhunac.

Ova je izložba multimedijalna priča o Davidu Bowieu kroz objektiv majstora fotografije, obožavatelja rock’n’rolla , čovjeka koji se kamerom družio s Davidom Bowiem više od dva desetljeća, točnije od 1983 do 2005 godine. Predstvlja jedinstveni pogled u svijet nezamljenjivog umjetnika koji je objavio dvadeset i pet solo albuma, devet live albuma, 46 kompilacijskih albuma, pet EP-ja, tri soundtracka, 13 video albuma, 51 spotova i čak 111 singlova i čija popularnost s novim generacijama nimalo ne jenjava.

Uloga fotografa u vizualnoj komunikaciji s jednim od najvećih svjetskih glazbenih performera ima snažan potencijal u razotkrivanju enigme vrlo komplekne osobnosti zvane David Bowie.

Otvorenje izložbe je 2. veljače 2017.

Produkcija izložbe: Rovinj Photodays 2016.
_________________


e da, dolaze i Bečani u Klovićeve uskoro, među ostalima Klimt

IZAZOV MODERNE. ZAGREB – BEČ OKO 1900.
9. veljače do 7. svibnja 2017.

Gustav Klimt, Koloman Moser, Josef Hoffmann
Vlaho Bukovac, Ivan Meštrović i umjetnici hrvatske moderne

Galerija Klovićevi dvori u pripremi je izložbe Izazov moderne. Zagreb – Beč oko 1900. koja će se otvoriti 9. veljače i trajati do 7. svibnja 2017. godine. Izložba se održava pod visokim pokroviteljstvom predsjednice Republike Hrvatske Kolinde Grabar Kitarović.

Pokazati će stotinjak ključnih djela austrijskih i hrvatskih umjetnika koji su na prijelazu iz 19. u 20. stoljeće formirali novi umjetnički izričaj u slikarstvu, kiparstvu i arhitekturi u okviru europskog fin de siècla. Na izložbi će se predstaviti najznačajniji protagonisti bečke secesije, Gustav Klimt, Koloman Moser, Carl Moll, Josef Hoffmann i dr. koji su svojim djelima utjecali na tada mladu generaciju hrvatskih umjetnika i arhitekata. Oni su secesijski stil prenijeli iz njegove središnjice Beča u Zagreb, koji u to vrijeme doživljava svoj veliki kulturni i umjetnički razvoj. Secesijski umjetnički pokret sa svim nedoumicama duha vremena snažno je obilježio hrvatske umjetnike koji su zahvaljujući svojim europskim referencijama bili pokretači novih smjernica u umjetnosti na prijelazu stoljeća.

_mg_1396Djela na izložbi biti će posuđena iz najznačajnijih bečkih muzejsko-galerijskih institucija (Belvedere, MAK, Museum Wien), kao i najznačajnijih zagrebačkih muzeja i zbirki. Izložbu će pratiti i katalog sa predgovorima akademika dr. sc. Viktora Žmagača i dr. Alfreda Weidingera, te tekstovima dr. sc. Irene Kraševac, Petre Vugrinec, Darije Alujević i dr. sc. Marine Bagarić

Izložbom u Zagrebu po prvi će se put zajedno predstaviti i komparativno procijeniti bečki i domaći umjetnici razdoblja moderne obuhvaćeni periodom od posljednjeg desetljeća 19. stoljeća do kraja Prvog svjetskog rata. Nadamo se, a što je i krajnji cilj izložbenog projekta, da će vrhunski prilozi domaće umjetnosti europskoj likovnoj moderni oko 1900. godine napokon biti međunarodno prepoznati i uvršteni u tijekove i preglede iz kojih su do sad redovito bili nepravedno izostavljeni.

Autorice izložbe su dr. sc. Irena Kraševac, Petra Vugrinec, Darija Alujević i dr. sc. Marina Bagarić.
Kustosice projekta su Petra Vugrinec i Iva Sudec Andreis
mi imamo sve što nam treba,
prostor od zemlje pa do neba...

Avatar
Midnight-Bird
Postovi: 28
Pridružen/a: 10 sij 2017 20:45
Spol/rod: žensko
Status: Solo

Re: Muzeji i izložbe

Post Postao/la Midnight-Bird » 26 sij 2017 23:24

Nirya je napisao/la:Ma ja baš jako volim muzeje, a nisam ni sve zagrebačke prošla :blushes: Nedavno sam bila u Muzeju torture - ono kao, volim Zagorku pa idem vidjeti sprave za mučenje
Ajme zašto ići tako nešto gledati? :shakinghead: To je definitivno muzej koji zaobilazim u širokom luku, da idem to gledati imala bi noćne more još ohoho vremena i stalno bi me to proganjalo...
We, the willing, led by the unqualified, have been doing the unbelievable for so long with so little, we now attempt the impossible with nothing.

Avatar
Nirya
Postovi: 3057
Pridružen/a: 21 sij 2016 21:15
Spol/rod: žensko
Status: U vezi

Re: Muzeji i izložbe

Post Postao/la Nirya » 27 sij 2017 07:10

Midnight-Bird je napisao/la:Ajme zašto ići tako nešto gledati? :shakinghead:
Zbog osvještavanja za što su sve ljudi sposobni ili podsjetnika na isto, uvida u povijest koja je bila posebno okrutna prema ženama, tako neki razlozi ;)
"Don't underestimate the seductive power of a decent vocabulary."

adamica

Re: Muzeji i izložbe

Post Postao/la adamica » 05 ožu 2019 16:39

U Galeriji Kranjcar od 09.03. do 12.03. Projekt "Zene, Zenama". Pa eto to bi voljela ici vidjeti, koliko procitah to su poruke zena, upucene zenama. Nadam se da je nesto inspirativno.

Avatar
talented miss cohen
כהן גדול
Postovi: 9776
Pridružen/a: 24 srp 2010 21:00
Spol/rod: žensko

Re: Muzeji i izložbe

Post Postao/la talented miss cohen » 25 tra 2019 09:45

Stars and stars and stars keep it to themselves.

Odgovorite