zadnja knjiga koju ste procitale?

Sve što je vrijedno čitanja, gledanja i slušanja podijelite s nama ili pak iznesite svoje žestoke kritike istog.
Odgovorite
Avatar
siobhan
Postovi: 24
Pridružen/a: 11 ožu 2017 22:11
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka

Re: zadnja knjiga koju ste procitale?

Post Postao/la siobhan » 30 ožu 2017 19:31

Svjetlo koje ne vidimo, Anthony Doerr

Da ja ne filozofiram....



"Radnja romana odvija se paralelno u Njemačkoj i Francuskoj. S jedne strane pratimo život i svijet djevojčice Marie-Laure LeBlanc koja rano gubi vid, te ju otac uči kako se snalaziti u svijetu koji ju okružje. S ocem živi nedaleko od Prirodoslovnog muzeja u Parizu, u kojem njen otac radi. Zahvaljujući ocu, Marie-Laure uči kako svoje prste koristiti umjesto očiju. Za rođendane joj otac poklanja makete sa zagonetkama koje djevojčica uvijek uspijeva odgonetnuti. Tijekom Drugog svjetskog rata, prije okupacije Francuske, otac i Marie-Laure bježe u sjevernu Francusku, u gradić Saint-Malo, kod strica Etiennea. Otac Marie-Laure sa sobom nosi i vrijedan dijamant iz Muzeja, zvani Plameno srce, kako bi ga sačuvao.

Drugi glavni lik je dječak Warner Pfennig koji živi u sirotištu sa sestrom Juttom. Riječ je o talentiranom dječaku koji pronalazi radio i uspijeva ga popraviti, te ostaje očaran glasom koji dopire iz njega. Unatoč siromaštvu, dječakov talent za tehniku brzo biva otkriven, te on odlazi u elitnu školu gdje će biti educiran za buduće potrebe njemačke vojske.

Oboje osjećaju težinu ratnih vremena.


Pratimo sudbine likova u ratnim okolnostima, priča se vješto plete, a likove autor vodi jedno prema drugome. Warneru radio postaje jedino utočište, baš kao i Marie-Laure.

On sluša priče koje ona čita. I to biva svjetlom koje se razliježe njihovim tminama.



”…Kad sam izgubila vid, ljudi su govorili da sam hrabra. Kada mi je otac otišao, govorili su mi da sam hrabra. Ali to nije hrabrost, nisam imala izbora. Probudim se i živim svoj život. Zar i ti ne činiš isto?”



Anthony Doerr napisao je slojevit roman, dirljivu prozu o dobroti i hrabrosti. Ljepotom svog teksta oslikava turobnu ratnu stvarnost i rat kao mrak, a svoje likove kao pojedince koji predstavljaju svjetlo.

Anthony Doerr američki je pisac rođen 1973. g., autor je romana i kratkih priča, a za svoj rad dobio je mnoga priznanja. Roman je pisao deset godina, uvršten je među finaliste National Book Awarda 2014., da bi autor za svoj roman ”Svjetlo koje ne vidimo” na kraju bio nagrađen i Pulitzerovom nagradom.

Časopis Granta 2007. godine uvrstio je Anthony Doerra na listu “21 najbolji mladi američki romanopisac”.

Avatar
siobhan
Postovi: 24
Pridružen/a: 11 ožu 2017 22:11
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka

Re: zadnja knjiga koju ste procitale?

Post Postao/la siobhan » 01 tra 2017 21:53

slika

Knjiga govori o životu njemačke židovke Charlotte Salomon - umjetnice koja je umrla u Auschwitzu 1943. i to trudna.
Pratimo njenu obiteljsku tragediju i osobnu, život u izgnanstvu te nastajanje njenog autobiografskog slikarskog opusa.
Potresan portret jedne zanimljive žene i njene strašne sudbine.

Avatar
slapa
i'm watching u
Postovi: 16056
Pridružen/a: 19 ruj 2011 11:34
Spol/rod: žensko

Re: zadnja knjiga koju ste procitale?

Post Postao/la slapa » 18 tra 2017 07:11

sinoć sam napokon pročitala nepodnošljivu lakoću postojanja. divna je knjiga. dva dana ju nisam ispuštala uz ruke. ne znam kad sam zadnje neku knjigu toliko guštala čitati.

prije toga sam pročitala jednu agathu christie, body in the library. nisam sigurna, al moguće da mi je to čak prvi njezin roman. s razlogom je napravila brand s tim krimi pričama i ušla među klasike.
mi imamo sve što nam treba,
prostor od zemlje pa do neba...

Avatar
genius
Postovi: 166
Pridružen/a: 29 kol 2008 11:29
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: U vezi
Lokacija: gde sam?

Re: zadnja knjiga koju ste procitale?

Post Postao/la genius » 14 svi 2017 22:30

DEEP WEB
Mracna strana interneta.

Avatar
slapa
i'm watching u
Postovi: 16056
Pridružen/a: 19 ruj 2011 11:34
Spol/rod: žensko

Re: zadnja knjiga koju ste procitale?

Post Postao/la slapa » 15 svi 2017 05:43

procitala sam jos dva nastavka discworlda. i'm hooked.

sad citam ready player one i zasad sam odusevljena. ultimativna utopijska knjiga za geekove mojih godina i one malo starije.
mi imamo sve što nam treba,
prostor od zemlje pa do neba...

Avatar
Royal
Postovi: 1854
Pridružen/a: 21 vel 2017 17:43
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka

Re: zadnja knjiga koju ste procitale?

Post Postao/la Royal » 15 svi 2017 17:05

Slavenka Drakulić- Optužena

Evo link o sadržaju: http://www.vbz.hr/knjiga/drakulic-slavenka-optuzena
Meni je knjiga odlična. Iako nije naročito opsežna trebalo mi je psihičkog odmora od same teme i opisa zlostavljanja jer mi je doslovno znalo doći muka u želucu od ljudske okrutnosti koja je odlično opisana u ovoj knjizi.

Avatar
Nirya
Postovi: 3057
Pridružen/a: 21 sij 2016 21:15
Spol/rod: žensko
Status: U vezi

Re: zadnja knjiga koju ste procitale?

Post Postao/la Nirya » 18 svi 2017 06:19

Ivana Simić Bodrožić - Hotel Zagorje

Tek sam je neki dan pročitala iako mi stoji na polici od Interlibera - i odlična je. Mala tanka knjižica, a puna snažnih trenutaka. Odličan POV djevojčice koji se postupno mijenja kako ona odrasta u tinejdžerku, i jako realan prikaz rata iz perspektive djeteta iz Vukovara u prognaničkom statusu u Zagrebu i potom Zagorju. Ne volim ratne priče, ali ovu stvarno vrijedi pročitati.
"Don't underestimate the seductive power of a decent vocabulary."

Avatar
slapa
i'm watching u
Postovi: 16056
Pridružen/a: 19 ruj 2011 11:34
Spol/rod: žensko

Re: zadnja knjiga koju ste procitale?

Post Postao/la slapa » 15 ruj 2017 11:19

slika
pa ne znam, bilo mi je zabavno za čitati. lagani je zajeb što sam prije čitanja knjige pogledala dokumentarac o Castanedi pa sam čitala kroz prizmu potencijalnog bullshita. s druge strane, opće kulture radi, mislim da vrijedi pročitati, ipak je lik bio maltene Isus hipijima u 70ima. i zanimljivo mi je bilo za čitati kako si likovi tumače svoje tripove. pa makar cijela stvar bila izmišljena.

prije ovog sam čitala Suskindov Parfem. s razlogom je postao bestseler. jako dobro napisani triler i jezivo dobro opisani likovi i njihova stanja.
mi imamo sve što nam treba,
prostor od zemlje pa do neba...

Avatar
Yeci
Postovi: 2226
Pridružen/a: 11 stu 2010 14:11
Spol/rod: žensko
Status: U vezi

Re: zadnja knjiga koju ste procitale?

Post Postao/la Yeci » 16 ruj 2017 20:38

Knjigu od Justinu Timberlaku :nekikojiselaganocrveni:

Naime, prije koji mjesec nakon što sam preselila van sam kupila prvu knjigu koja mi se našla pri ruci na engleskom, s odlukom da proširim vokabular. Odluka je bila toliko čvrsta da mi nije smetalo ni što je o dotada meni vrlo iritantnoj ličnosti.

Kažem dotada jer otada više nije iritantna. Zabrijala sam si da je neki pozer koji se proslavio zbog britney, kad ono svira, pjeva, pleše, piše, glumi i nema šta nije, mala divnica od čovjeka. :D
Don't talk about life, live it.

Avatar
Tango
Postovi: 2136
Pridružen/a: 17 stu 2016 00:23
Spol/rod: žensko

Re: zadnja knjiga koju ste procitale?

Post Postao/la Tango » 26 ruj 2017 09:54

Rane (eng. Criminal) ~ Karin Slaughter
Roman o serijskom ubojici u Atlanti koji je izašao iz zatvora i nastavio sa mučenjem i ubijanjem djevojaka (uglavnom prostitutki).
Paralelno se odvijaju radnja u sadašnjosti i radnja u sedamdesetima. Roman poprilično napet i pun dobrih opisa. U knjigu dobro uklopljeno i pitanje rasne i spolne diskriminacije u 70-ima. Slaughter si je poprilično dala truda da opiše prava žena toga doba, pogotovo žena u policiji.
Dosta dobro, puno više od običnog krimića, definitivno ću pročitat i ostale romane iz serijala o agentu Willu Trentu.
"Moramo se truditi da budemo kao Mjesec!"

Avatar
slapa
i'm watching u
Postovi: 16056
Pridružen/a: 19 ruj 2011 11:34
Spol/rod: žensko

Re: zadnja knjiga koju ste procitale?

Post Postao/la slapa » 01 pro 2017 08:47

nakon par godina pauziranja zbog Kindleovanja učlanila sam se u gradsku knjižnicu i već duže vrijeme me drži faza guštanja u knjigama tako da imam dosta toga za prijaviti. sve su mi navedene pročitane knjige zapravo bile ful zanimljive...

pročitala dvije Loeove: Doppler i Naive. super su, Doppler mi je sveukupno možda bio dinamičniji ali ova druga kulminira i postane mi odlična pri kraju.
pročitala i još dvije kratke Bariccove: Mr. Gwyna i Novecento. Mr. Gwyn je čaroban, Novecento je pak kratka novelica po kojoj je snimljen divan film (La leggenda del pianista sull'oceano) koji treba pogledati ako niste. volim Baricca. <3

na Castanedu sam se nadovezala čitanjem Flisarovog Čarobnjakovog šegrta, knjiga s kojom sam se dosta mučila ali nekako s poantom, na kraju mi je bilo drago. jedna od knjiga koje baš daju za misliti i koje se urežu i pamćenje.

i još sam jedan krimi roman pročitala na preporuku kolege, Sibirski odgoj se zove i priča o sibirskim kriminalcima i njihovom načinu života. stvarno je zanimljivo za pročitati, tim više što je bazirano na istinitoj priči.

i sad čituckam neku knjigu o afričkom šamanizmu i Andrićevu Jelenu, ženu koje nema... divna novelica.
mi imamo sve što nam treba,
prostor od zemlje pa do neba...

Avatar
talented miss cohen
כהן גדול
Postovi: 9776
Pridružen/a: 24 srp 2010 21:00
Spol/rod: žensko

Re: zadnja knjiga koju ste procitale?

Post Postao/la talented miss cohen » 01 pro 2017 13:22

slika

samo za fanatike.
Stars and stars and stars keep it to themselves.

Avatar
slapa
i'm watching u
Postovi: 16056
Pridružen/a: 19 ruj 2011 11:34
Spol/rod: žensko

Re: zadnja knjiga koju ste procitale?

Post Postao/la slapa » 08 vel 2018 12:43

Jon Krakauer - Into the Wild - mislim da mi je film zapravo draži, nekako se ne mogu uživjeti u McCandlesovu kožu, lik je bio malo više pomaknut. roman mi je super s novinarske, istraživačke strane.

Lawrence Ferlinghetti - Krajolici živih i mrtvih: Izabrane pjesme - ovo preporučam čituckati, super poezija

Zoran Žmirić - Putovanje desnom hemisferom - mrvicu draža od Snoputnika, divna knjiga za sanjare

Anthony Doerr - All the Light We Cannot See - meni osobno najopipljiviji prikaz 2. svjetskog rata koji sam u životu pročitala ili pogledala. divan roman.
mi imamo sve što nam treba,
prostor od zemlje pa do neba...

adamzyan

Re: zadnja knjiga koju ste procitale?

Post Postao/la adamzyan » 22 vel 2018 20:54

Franzen Korekcije

Avatar
Shamy
Postovi: 5
Pridružen/a: 16 tra 2018 16:03
Spol/rod: žensko
Ja sam: ne želim se identificirati
Status: Solo

Re: zadnja knjiga koju ste procitale?

Post Postao/la Shamy » 06 svi 2018 20:04

David Lagercrantz - Čovjek koji je lovio vlastitu sjenu :read:


Peti nastavak serijala Millennium... Nažalost, niti blizu Larssonu... :cries:

adamzyan

Re: zadnja knjiga koju ste procitale?

Post Postao/la adamzyan » 03 lip 2018 08:19

Ja bi citala, ne citala nego progutala jedan ne dobar, nego odlican krimic. Nesto novije. Neka preporuka?

Avatar
In_obscuro
Postovi: 103
Pridružen/a: 12 tra 2017 20:40
Spol/rod: žensko
Status: U vezi

Re: zadnja knjiga koju ste procitale?

Post Postao/la In_obscuro » 06 srp 2018 09:53

Zadnje pročitah "Veličanstveni Saturn" od Kezelea. Odlična knjiga za one sklone astrologiji i spiritualno inklinirane ljude. Priča je jako zanimljiva i ima snažnu poantu. Dobro je čitati za vrijeme trajanja Saturnovog perioda u životu; baš ga prolazim eh, eh :vampglomp:
Freedom awaits, open the gates

Avatar
jpeg
Postovi: 5413
Pridružen/a: 02 stu 2005 00:10
Spol/rod: žensko

Re: zadnja knjiga koju ste procitale?

Post Postao/la jpeg » 06 srp 2018 13:01

Figaro macak koji je hrkao

adamzyan

Re: zadnja knjiga koju ste procitale?

Post Postao/la adamzyan » 13 srp 2018 14:32

Za plazu i pola mozga odlican krimic Sakriveno od K. Slaughter

adamzyan

Re: zadnja knjiga koju ste procitale?

Post Postao/la adamzyan » 15 srp 2018 15:27

Osumnjicenik M. Robotham psiholoski triler. Jos jedno dobro stivo za plazu.

lane stein
Postovi: 385
Pridružen/a: 14 sij 2016 01:43
Spol/rod: žensko

Re: zadnja knjiga koju ste procitale?

Post Postao/la lane stein » 27 srp 2018 09:17

strucne knjige iz filozofije
problems of philosophy-bertrand russell

Avatar
ariadne
hladan tuš
Postovi: 12774
Pridružen/a: 27 ruj 2010 17:17
Spol/rod: žensko

Re: zadnja knjiga koju ste procitale?

Post Postao/la ariadne » 14 lis 2018 12:14

R. Galbraith (JK Rowling) - Lethal White

No good.
Ye ever wanty just wrap yersel up in tin foil nice and cosy and then just fucking get right inty the microwave and blow yersel up tae fuck

adamzyan

Re: zadnja knjiga koju ste procitale?

Post Postao/la adamzyan » 14 lis 2018 16:28

Rupi Kaur Sunce i njeni cvjetovi

Avatar
Parus minor
Postovi: 406
Pridružen/a: 05 srp 2017 21:40
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: Solo

Re: zadnja knjiga koju ste procitale?

Post Postao/la Parus minor » 19 lis 2018 21:31

Tisuću žarkih sunaca, Khaled Hosseini. Odlična knjiga.

adamica

Re: zadnja knjiga koju ste procitale?

Post Postao/la adamica » 30 stu 2018 09:07

Desmond Tutu- Knjiga oprastanja

Frida33
Postovi: 64
Pridružen/a: 28 stu 2018 17:55
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka

Re: zadnja knjiga koju ste procitale?

Post Postao/la Frida33 » 30 stu 2018 09:44

To je bilo sinoc i radilo se o Velikoj knjigi bajki-Hrabri krojacic....jel se i to racuna? 😛

Avatar
Tango
Postovi: 2136
Pridružen/a: 17 stu 2016 00:23
Spol/rod: žensko

Re: zadnja knjiga koju ste procitale?

Post Postao/la Tango » 02 pro 2018 20:28

Most ponad burne rijeke - Dalibor Talajić
Divno, pročitana u jednom dahu :touched:
"Moramo se truditi da budemo kao Mjesec!"

Avatar
Coffeemug
Postovi: 4320
Pridružen/a: 02 lis 2018 16:12
Spol/rod: žensko
Ja sam: ne želim se identificirati

Re: zadnja knjiga koju ste procitale?

Post Postao/la Coffeemug » 03 sij 2019 23:00

Rob Dobrenski- Crazy: Notes on ond off the couch

(Preporucam ako vas zanima kak je psiholozima)

Avatar
slapa
i'm watching u
Postovi: 16056
Pridružen/a: 19 ruj 2011 11:34
Spol/rod: žensko

Re: zadnja knjiga koju ste procitale?

Post Postao/la slapa » 04 sij 2019 08:10

slika
utopija za adolescente. prvi put da sam knjigu išla tražit u dječji ogranak knjižnice. voljela bih da je još razrađena na kraju al dosta dobra.
mi imamo sve što nam treba,
prostor od zemlje pa do neba...

Avatar
slapa
i'm watching u
Postovi: 16056
Pridružen/a: 19 ruj 2011 11:34
Spol/rod: žensko

Re: zadnja knjiga koju ste procitale?

Post Postao/la slapa » 21 sij 2019 15:13

črna mati zemla.
baš brutalna knjiga.
mi imamo sve što nam treba,
prostor od zemlje pa do neba...

Odgovorite