Zanimljivi članci, kolumne i eseji (nevezano za LGBT)

Sve što je vrijedno čitanja, gledanja i slušanja podijelite s nama ili pak iznesite svoje žestoke kritike istog.
Avatar
ticklebook
Postovi: 3637
Pridružen/a: 09 srp 2007 13:27
Spol/rod: žensko
Ja sam: ne želim se identificirati
Status: U vezi
Lokacija: Svemir
Kontakt:

Zanimljivi članci, kolumne i eseji (nevezano za LGBT)

Post Postao/la ticklebook » 03 kol 2010 22:45

..i nevezano za suvremena zbivanja. Samo nešto što vam se sviđa a želite podijeliti s nekim.

Stewart Lee: my life on the shelf

What happens to a man who compulsively collects comics, books, records and CDs? He becomes very good at building shelves… Comedian Stewart Lee on the challenges and hazards of extreme storage


http://www.guardian.co.uk/culture/2010/ ... s-stand-up
“If my critics saw me walking over the Thames they would say it was because I couldn't swim.” Margaret Thatcher

Avatar
tamara3
Just tax the stupid people.
Postovi: 8744
Pridružen/a: 01 stu 2005 16:44
Spol/rod: žensko
Status: U životnom partnerstvu
Lokacija: Oblačić.
Kontakt:

Re: Zanimljivi članci, kolumne i eseji (nevezano za LGBT)

Post Postao/la tamara3 » 05 kol 2010 20:57

Vezano je, ali je aktualno i sviđa mi se:

http://www.nytimes.com/2010/08/05/opini ... r=1&src=tp

"Just as they did for racial equality in previous decades, the moment has arrived for the federal courts to bestow full equality to millions of gay men and lesbians."

Avatar
ejla
Postovi: 174
Pridružen/a: 01 vel 2010 01:40

Re: Zanimljivi članci, kolumne i eseji (nevezano za LGBT)

Post Postao/la ejla » 12 kol 2010 23:39

Jeste li kad naišle na ovu stranicu:
http://www.ted.com/
ima genijalnih ljudi i ideja,
kad sam to prvi put vidjela poslušala sam jedno predavanje o manipulaciji donošenja odluka od Dan Arleya, evo tu sam ga sažela:

Činjenica je da ljudi nevoljko donose odluke, i u situaciji kad je moguće izvući se iz toga oni to načešće i čine. Kao što postoje vizualne iluzije koje nas lako mogu zavarati, koje nam na podsvijesnoj razini šalju krive informacije i manipuliraju našim zaključkom tako postoje i iluzije o donošenju odluka kada nas sve navodi na „pravo“ riješenje.
Primjer za to je postotak ljudi koji doniraju organe u pojedinim zemljama, gdje možemo odijeliti 2 skupine- u jednoj dosta veliki postotak ljudi donira organe, dok u drugoj veoma mali postotak to čini.
Zašto je to tako?
Pretpostavka bi mogla biti različitost kuture, običaja i humanosti pojedine nacije utječu na doniranje organa. Ali što je s državama poput Nizozemske i Belgije, Češke i Slovačke, Njemačke i Austrije koje su etnološki slične?
Ne, riješenje je puno jednostavnije: u bolničkom formularu zemalja s malim postotkom doniranih organa postoji kućica s tekstom: ako želite donirati organe označite ovu kućicu s obzirom da je to veoma važna odluka, teška za donijeti u tom trenu ispunjavanja glupog formulara, većina ljudi samo ostavi tu kućicu praznom i ne doniraju organe.
U drugom slučaju u tekstu stoji: ako ne želite donirati organe označite ovu kućicu bježanjem od same odluke i ne označavanjem kućice ljudi će donirati organe.

Slično tome pri instaliranju neke aplikacije instalacijski program nas u jednom trenu pita koje dodatne opcije želimo, većinom ne znamo čemu služe svi ti dodaci i da li ih zapravo želimo pa kao po principu doniranja organa i označi/odznači-kućicu-principu donosimo odluku, ili je zapravo već donesena za nas?

Još jedan primjer:
Na promotivnoj stranici telekomunikacijske firme stoji cjenik:
1.telefon 100 kn mjesečno
2.internet 300 kn mjesečno
3.telefon + internet 300 kn mjesečno
Očito je da ova srednja opcija i nije baš najbolja s obzirom da se za istu količinu novaca može dobiti i telefon. Pri analizi ankete ispitanici su se u većini odlučili za 3. opciju, manji dio za prvu opciju i nitko za drugu opciju. Moglo bi se zaključiti da je ta druga opcija bespotrebna, no pri drugoj anketi gdje je 2. opcija bila izbačena postotak se izokrenuo. Imajući ponuđeno telefon 100kn/mj i telefon +internet 300kn/mj većina ljudi izabrala je samo telefon. Pa iz toga možemo zaključiti da druga opcija i nije bila beskorisna nego je koristila kako bi treću opciju učinila primamljivijom.

Cilj ovog predavanja je da ljudi uvide i shvate podsvijesno manipuliranje donošenja odluka svaki dan, te da to pokušaju promijeniti i doista stajati iza svojih odluka i tako načiniti bolji svijet.

istinito, zar ne?

Avatar
Soopertrack
Postovi: 804
Pridružen/a: 14 tra 2010 23:06

Re: Zanimljivi članci, kolumne i eseji (nevezano za LGBT)

Post Postao/la Soopertrack » 13 kol 2010 04:20

manipulacija je baš zanimljiva pojava - riječ.
ali ono što 'nastrada' u cijelom procesu je naša podsvijest, a ona je naša vlastita, pa onda možemo li pričati o manipulaciji ili samo o aktiviranju onoga što smo samo mi u svojoj biti?
The drum is the first thing you hear.. your mothers heartbeat..

Avatar
call_me
Postovi: 2892
Pridružen/a: 19 sij 2010 21:17
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: Solo

Re: Zanimljivi članci, kolumne i eseji (nevezano za LGBT)

Post Postao/la call_me » 13 kol 2010 12:00

po logici aktiviranja onoga što smo samo mi u svojoj biti ne bi ni postojala manipulacija. sto je vrlo opasno. ako ne postoji manipulacija nego ljudska bit, onda su mnoga sranja opravdana samom ljudskom prirodom. u potpunosti vjerujem u postojanje manipulacije i u instrumentalizaciju ljudske prirode. uostalom, to je dokazano i istrazivanjima kako ljudi reagiraju na odredjene situacije prije i nakon manipulacije. najkonkretniji primjer su recimo ratovi u ex yu. klasican primjer manipulacije. opravdavanje da se radi o ljudskoj biti mice odgovornost sa onih koji manipuliraju, sto je apsolutno neprihvatljivo.

Avatar
Fuga
Postovi: 7525
Pridružen/a: 12 tra 2010 08:33
Spol/rod: žensko
Lokacija: Wien

Re: Zanimljivi članci, kolumne i eseji (nevezano za LGBT)

Post Postao/la Fuga » 13 kol 2010 12:55

Ejla je napisao/la:Jeste li kad naišle na ovu stranicu:
http://www.ted.com/
ima genijalnih ljudi i ideja,
kad sam to prvi put vidjela poslušala sam jedno predavanje o manipulaciji donošenja odluka od Dan Arleya, evo tu sam ga sažela:
...

Ja sam ljetos bila na prvom TED okupljanju u Zagrebu, MSU, tijekom travnja. Bilo je super, fakat brdo zanimljivih ljudi i misli. Iako, moram priznati da me sami predavači nisu ekstra dojmili, fora su rasprave nakon predavanja.
Sve je to bilo u organizaciji Društva za kreativno življenje. Ima i nekih loših strana :/, u svakom slučaju, samo okupljanje :ok:
Više informacija na službenim stranicama: http://www.tedxzagreb.info/naslovna/o-nama.aspx

Avatar
Soopertrack
Postovi: 804
Pridružen/a: 14 tra 2010 23:06

Re: Zanimljivi članci, kolumne i eseji (nevezano za LGBT)

Post Postao/la Soopertrack » 13 kol 2010 17:29

call_me je napisao/la:po logici aktiviranja onoga što smo samo mi u svojoj biti ne bi ni postojala manipulacija. sto je vrlo opasno. ako ne postoji manipulacija nego ljudska bit, onda su mnoga sranja opravdana samom ljudskom prirodom. u potpunosti vjerujem u postojanje manipulacije i u instrumentalizaciju ljudske prirode. uostalom, to je dokazano i istrazivanjima kako ljudi reagiraju na odredjene situacije prije i nakon manipulacije. najkonkretniji primjer su recimo ratovi u ex yu. klasican primjer manipulacije. opravdavanje da se radi o ljudskoj biti mice odgovornost sa onih koji manipuliraju, sto je apsolutno neprihvatljivo.
iako je možda u ljudskoj prirodi, ne mora automatski biti opravdano. ovisno za koji filozofski pravac se netko drži.
slažem se da manipulacija postoji. jasno. ali razmišljam, uzmi primjer hipnoze - to je vrh manipulacije ljudskim mozgom, a opet i najbolji hipnotičar ne može te 'prisiliti' da napraviš nešto što po svojoj prirodi (bila toga svjesna ili ne) ne bi napravila.
da li manipulacijom onda ipak samo aktiviraš ono što je u tebi, makar minornim dijelom? ili je manipulacijom moguće stvoriti u čovjeku nešto što on niti ne posjeduje?
The drum is the first thing you hear.. your mothers heartbeat..

Avatar
call_me
Postovi: 2892
Pridružen/a: 19 sij 2010 21:17
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: Solo

Re: Zanimljivi članci, kolumne i eseji (nevezano za LGBT)

Post Postao/la call_me » 13 kol 2010 23:43

ovisi cime se manipulira. ako se u manipulaciju utisne strah, personalna ugrozenost i gadjenje mislim da su rezultati, uz visegodisnje ispiranje mozga, cudesni. licno me vise zanima pristup manipuliranja masama, nego 1 na 1.

Avatar
ticklebook
Postovi: 3637
Pridružen/a: 09 srp 2007 13:27
Spol/rod: žensko
Ja sam: ne želim se identificirati
Status: U vezi
Lokacija: Svemir
Kontakt:

Re: Zanimljivi članci, kolumne i eseji (nevezano za LGBT)

Post Postao/la ticklebook » 22 ruj 2010 19:28

http://www.guardian.co.uk/money/2010/se ... NETTXT1349


Want to be happy? Don't live in the UK
UK and Ireland are the worst places in Europe for quality of life – and France is the best – new study finds
“If my critics saw me walking over the Thames they would say it was because I couldn't swim.” Margaret Thatcher

Avatar
ticklebook
Postovi: 3637
Pridružen/a: 09 srp 2007 13:27
Spol/rod: žensko
Ja sam: ne želim se identificirati
Status: U vezi
Lokacija: Svemir
Kontakt:

Re: Zanimljivi članci, kolumne i eseji (nevezano za LGBT)

Post Postao/la ticklebook » 24 stu 2010 19:03

“If my critics saw me walking over the Thames they would say it was because I couldn't swim.” Margaret Thatcher

Avatar
Yeci
Postovi: 2226
Pridružen/a: 11 stu 2010 14:11
Spol/rod: žensko
Status: U vezi

Re: Zanimljivi članci, kolumne i eseji (nevezano za LGBT)

Post Postao/la Yeci » 24 stu 2010 19:10

http://www.indigo-svijet.hr/clanci/tajn ... rsine/102/

treba preskočiti prvi dio, kasnije je čitljivo/zanimljivo,
any, i do believe.
Don't talk about life, live it.

Avatar
slapa
i'm watching u
Postovi: 16056
Pridružen/a: 19 ruj 2011 11:34
Spol/rod: žensko

Re: Zanimljivi članci, kolumne i eseji (nevezano za LGBT)

Post Postao/la slapa » 30 pro 2011 10:49

The 6 Weirdest Cities People Actually Live In

ma kakav SF ovo je fascinantno :wow:

[quote]The Japanese government gives each resident a yearly paycheck just for existing where they shouldn't exist, in order to test the effects of constant sulfuric gas exposure on a stable population. So hey, if you love money and Japan, but hate breathing, feel free to check out the study for yourself here.
slika
[/quote]
mi imamo sve što nam treba,
prostor od zemlje pa do neba...

Avatar
slapa
i'm watching u
Postovi: 16056
Pridružen/a: 19 ruj 2011 11:34
Spol/rod: žensko

Re: Zanimljivi članci, kolumne i eseji (nevezano za LGBT)

Post Postao/la slapa » 02 sij 2012 09:30

jedan zanimljiv člančić o multitaskingu

It's Not Just Rude, It's Ruining Your Brain
mi imamo sve što nam treba,
prostor od zemlje pa do neba...


Avatar
slapa
i'm watching u
Postovi: 16056
Pridružen/a: 19 ruj 2011 11:34
Spol/rod: žensko

Re: Zanimljivi članci, kolumne i eseji (nevezano za LGBT)

Post Postao/la slapa » 05 sij 2012 10:33

kompleksnost crnih rupa je mačji kašalj prema ženama :gigglenod:

slika

dailymail: Greatest mystery known to man: Quantum physicist Stephen Hawking says he still can't work out women
But the great Stephen Hawking says he still struggles with one tricky subject.
When asked what occupied his thoughts for most of his waking hours, he answered: 'Women. They are a complete mystery.'

Avatar
bašja
Postovi: 2639
Pridružen/a: 11 kol 2010 20:18
Spol/rod: žensko
Status: U vezi

Re: Zanimljivi članci, kolumne i eseji (nevezano za LGBT)

Post Postao/la bašja » 10 sij 2012 16:02

How did a housepet, who ignores people, get into our lives? They basically domesticated themselves.

Avatar
slapa
i'm watching u
Postovi: 16056
Pridružen/a: 19 ruj 2011 11:34
Spol/rod: žensko

Re: Zanimljivi članci, kolumne i eseji (nevezano za LGBT)

Post Postao/la slapa » 11 sij 2012 11:31

Who Says Machines Must Be Useful?

ovo mi je najbolja Rube Goldberg mašina koju sam do sada vidjela :veryhappydance:
mi imamo sve što nam treba,
prostor od zemlje pa do neba...

Avatar
bašja
Postovi: 2639
Pridružen/a: 11 kol 2010 20:18
Spol/rod: žensko
Status: U vezi

Re: Zanimljivi članci, kolumne i eseji (nevezano za LGBT)

Post Postao/la bašja » 13 sij 2012 09:00

http://emsa.in/
govor i rasprava o islamističkoj inkviziciji. i inače zanimljiv blog
How did a housepet, who ignores people, get into our lives? They basically domesticated themselves.

Debaser
Postovi: 520
Pridružen/a: 31 srp 2011 22:17
Spol/rod: žensko

Re: Zanimljivi članci, kolumne i eseji (nevezano za LGBT)

Post Postao/la Debaser » 05 vel 2012 13:57

najeminentniji semioticar danasnjice govori o Europi i europskom identitetu u 2012.
http://www.guardian.co.uk/world/2012/ja ... ?fb=optOut

Avatar
talented miss cohen
כהן גדול
Postovi: 9776
Pridružen/a: 24 srp 2010 21:00
Spol/rod: žensko

Re: Zanimljivi članci, kolumne i eseji (nevezano za LGBT)

Post Postao/la talented miss cohen » 05 vel 2012 15:47

^ ecco il grande Eco :) odličan članak :thumbup:
Stars and stars and stars keep it to themselves.

Avatar
pluto
Postovi: 311
Pridružen/a: 11 ruj 2011 16:46
Spol/rod: žensko
Status: U vezi
Lokacija: wonderful world of pussy willows

Re: Zanimljivi članci, kolumne i eseji (nevezano za LGBT)

Post Postao/la pluto » 16 vel 2012 18:14


Avatar
bašja
Postovi: 2639
Pridružen/a: 11 kol 2010 20:18
Spol/rod: žensko
Status: U vezi

Re: Zanimljivi članci, kolumne i eseji (nevezano za LGBT)

Post Postao/la bašja » 20 vel 2012 12:08

How did a housepet, who ignores people, get into our lives? They basically domesticated themselves.

Avatar
ariadne
hladan tuš
Postovi: 12774
Pridružen/a: 27 ruj 2010 17:17
Spol/rod: žensko

Re: Zanimljivi članci, kolumne i eseji (nevezano za LGBT)

Post Postao/la ariadne » 22 vel 2012 00:53

Editorial: Discussing Oscar Voter Demographics, Diversity, and More

Over the past year, The Los Angeles Times did some digging and recently published an investigative report uncovering many of the identities of Oscar voters, and the results are staggeringly one-sided: of the 5,765 voting members, 94% are white, 77% are male, 2% are black, and less than 2% are Latino.

Prosječna dob im je 62 godine. Stare prdonje. Eto, sad je i meni jasno zašto The Social Network nije dobio Oscara prošle godine. Nabijem ih na kralja i njegov govor. :still holding a grudge:
Ye ever wanty just wrap yersel up in tin foil nice and cosy and then just fucking get right inty the microwave and blow yersel up tae fuck

Avatar
Fusion
Postovi: 3330
Pridružen/a: 07 tra 2010 14:52

Re: Zanimljivi članci, kolumne i eseji (nevezano za LGBT)

Post Postao/la Fusion » 22 vel 2012 00:56

Onda bi mogao ove godine "The Artist" pokupiti sve. :happycry:

Avatar
ariadne
hladan tuš
Postovi: 12774
Pridružen/a: 27 ruj 2010 17:17
Spol/rod: žensko

Re: Zanimljivi članci, kolumne i eseji (nevezano za LGBT)

Post Postao/la ariadne » 22 vel 2012 01:00

To mi i ne bi toliko smetalo. :D Jest da nije najbolji film na svijetu, ali najbolji mi je od ponuđenih. I dalje ne znam kako im nije bilo neugodno nominirati Extremely Loud & Incredibly Close ili kako li se već zove.
Ye ever wanty just wrap yersel up in tin foil nice and cosy and then just fucking get right inty the microwave and blow yersel up tae fuck

Avatar
Fusion
Postovi: 3330
Pridružen/a: 07 tra 2010 14:52

Re: Zanimljivi članci, kolumne i eseji (nevezano za LGBT)

Post Postao/la Fusion » 22 vel 2012 01:06

Jesi li gledala taj film?
Strašno me zanima kakav je jer je Stephen Daldry (redatelj) radio meni tri sjajna filma (The Hours, Billy Elliot, The Reader).
Zbog toga mu unaprijed dajem kredit (iako nisam ljubiteljica Sandre Bullock :/).

Avatar
ariadne
hladan tuš
Postovi: 12774
Pridružen/a: 27 ruj 2010 17:17
Spol/rod: žensko

Re: Zanimljivi članci, kolumne i eseji (nevezano za LGBT)

Post Postao/la ariadne » 22 vel 2012 01:14

Ne. Ali par ljudi čiji se ukus u 90% slučajeva poklapa s mojim jesu i rekli su da je najlošiji od nominiranih i da je poprilično očito kako pokušavaju izmusti sve što mogu sa 9/11 tematikom. A i kritičari su ga uglavnom popljuvali. Podsjeća me na fijasko The Tourista sa Globusima. :D
Ye ever wanty just wrap yersel up in tin foil nice and cosy and then just fucking get right inty the microwave and blow yersel up tae fuck

Avatar
Fusion
Postovi: 3330
Pridružen/a: 07 tra 2010 14:52

Re: Zanimljivi članci, kolumne i eseji (nevezano za LGBT)

Post Postao/la Fusion » 22 vel 2012 01:21

"The Tourist" je očajan film. : D Ne mogu vjerovati da je isti čovjek radio "Das Leben der Anderen".

N da, malo sam guglala i vidim da je EL&IC jako loše prošao kod kritike. Mene je uhvatila skepsa kad sam vidjela u traileru Bullockicu da plače. :D

Avatar
ariadne
hladan tuš
Postovi: 12774
Pridružen/a: 27 ruj 2010 17:17
Spol/rod: žensko

Re: Zanimljivi članci, kolumne i eseji (nevezano za LGBT)

Post Postao/la ariadne » 22 vel 2012 01:28

Inače volim i Bullockicu i Hanksa pa ću ovaj film radije preskočiti, da ne bi bilo. :lol:
Ye ever wanty just wrap yersel up in tin foil nice and cosy and then just fucking get right inty the microwave and blow yersel up tae fuck

Avatar
ariadne
hladan tuš
Postovi: 12774
Pridružen/a: 27 ruj 2010 17:17
Spol/rod: žensko

Re: Zanimljivi članci, kolumne i eseji (nevezano za LGBT)

Post Postao/la ariadne » 29 vel 2012 13:59

Make Your Thing: 12 Point Program for Absolutely, Positively 1000% No-Fail Guaranteed Success

Eh. Ne znam baš koliko mu je pametno razbacivati se ovakvim garancijama. :D
Ye ever wanty just wrap yersel up in tin foil nice and cosy and then just fucking get right inty the microwave and blow yersel up tae fuck

Odgovorite