Što je to ´lezbijski´ film?

Sve što je vrijedno čitanja, gledanja i slušanja podijelite s nama ili pak iznesite svoje žestoke kritike istog.
Odgovorite
Broken Down Angel
Postovi: 911
Pridružen/a: 24 pro 2006 11:28

Što je to ´lezbijski´ film?

Post Postao/la Broken Down Angel » 10 sij 2011 19:30

Zasebna tema [prijedlog pihach =]], a i zanima me Vaše mišljenje. Pritom se ne moramo samo ograničiti na filmove, već razgovarati o medijima općenito. Filmu, televiziji, knjigama, tiskovinama... čime si osiguravaju atribut ´lezbijski´?

mojtv.hr: - Svi koju su radili na filmu 'Black Swan' (redatelj Darren Aranofsky) bili su zabrinuti oko toga kakav profil ljudi će uistinu željeti pogledati taj film. Zanimalo ih je kako uopće muški rod natjerati da pogledaju film o baletu te kako uopće natjerati djevojke da pogledaju triler.Odgovor je bio vrlo jasan, film treba sadržavati lezbijske sexy scene. To je ono što svi uvijek žele vidjeti - zaključila je glumica Natalie Portman, koja tumači i naslovnu ulogu u filmu. Sudeći prema riječima popularne glumice, mračna ljubavno-lezbijska scena je zapravo mamac i vrlo mudar marketinški trik za uspješno privlačenje publike.

Što je to lezbijski film? Onaj namijenjen lezbijskoj publici, onaj s lezbijskim scenama, s lezbijskom tematikom, određenim pristupom toj tematici, sa svim navedenim? Što je to heteroseksualni, što gay, što muški, a što ženski film?

Avatar
tamara3
Just tax the stupid people.
Postovi: 8744
Pridružen/a: 01 stu 2005 16:44
Spol/rod: žensko
Status: U životnom partnerstvu
Lokacija: Oblačić.
Kontakt:

Re: Što je to ´lezbijski´ film?

Post Postao/la tamara3 » 10 sij 2011 19:50

Lezbijski film je film u kojemu su glavne junakinje lezbijke i on mora imati happy end :dada:.

Šalu na stranu, to što je rekla Portman (ne znam je li to njezin stav) je tragično. Sjećam se kako su mediji najavljivali film 'Vicky Christina Barcelona' - upravo lezbijskim poljupcem, što veze s vezom nema. Na nekoj razini me to vrijeđa jer onako intimno, ide mi na jednu stvar da se seksualni aspekt lezbijske egzistencije koristi kao jeftin trik za privlačenje publike u kinodvorane, i to već desetljećima.

Avatar
zee
Postovi: 367
Pridružen/a: 23 stu 2009 18:37
Spol/rod: žensko
Lokacija: ZG

Re: Što je to ´lezbijski´ film?

Post Postao/la zee » 10 sij 2011 21:37

...i kako stvari stoje taj isti jeftini trik nastavit će se i dalje koristiti...

Odmaknula bih se od filma i prebacila na glazbu (kad već piše da može :) ) - koji trik su Madonna i Britney prije nekoliko godina iskoristile za dodatno napuhavanje popularnosti? Upravo 'slavni lezbijski' poljubac, na dodjeli glazbenih nagrada. I Aguilera je u tome sudjelovala, ali mediji o tome nisu toliko brujali, pa je ako se ne varam u novom spotu i ona ljubila neku žensku (?!). Za Katy Perry apsolutno nitko nije znao (osim njenih roditelja) dok nije "Kissed a Girl"...itd, ima primjera...

S jedne strane to me živcira, s druge strane dobro je za nazovimo to 'vidljivost'. [kad nije iskorišteno samo u svrhu marketinga i kad akteri - glumice/izvođačice kažu koju pametnu po tom pitanju, no to je sasvim neka druga tema, jer u većini slučajeva i u navedenim primjerima - to je čisti marketing].

:aaaa:

Bash
Postovi: 6512
Pridružen/a: 07 kol 2009 12:56

Re: Što je to ´lezbijski´ film?

Post Postao/la Bash » 10 sij 2011 21:55

Broken Down Angel je napisao/la:Zanimalo ih je kako uopće muški rod natjerati da pogledaju film o baletu te kako uopće natjerati djevojke da pogledaju triler.
dođe mi da lupam glavom o zid kad vidim ovakve izjave :(
rekla bi da je lezbijski film onaj koji govori o takvom odnosu i gdje je analiza takvog odnosa glavna tema, gdje se prikazuju situacije do kojih ne bi došlo da su s tipom u vezi. nije mi isto pojam lezbijski film i ženski film. meni je lezbijski film film o lezbama (ne nužno za lezbe), a ženski film mi implicira da je film za žene - bih li pojam lezbijski film trebala isto tako derogativno doživljavat?

Avatar
bašja
Postovi: 2639
Pridružen/a: 11 kol 2010 20:18
Spol/rod: žensko
Status: U vezi

Re: Što je to ´lezbijski´ film?

Post Postao/la bašja » 15 sij 2011 17:46

lezbijski film je film u kojem glumi ellen page
How did a housepet, who ignores people, get into our lives? They basically domesticated themselves.

Plague

Re: Što je to ´lezbijski´ film?

Post Postao/la Plague » 15 sij 2011 18:07

ne znam što je lezbijski film, ali znam što nije, a nije kad se dvije žene podrpaju. po tome bi i not another teen movie bio
lezbijski film.
sad mi je bed što je ta scena tu tako bezveze jer sam je shvatila puno dublje nego što ona očito jest.
izgleda da je far out bila u pravu nedavno kad mi je rekla da nalazim smisao tamo gdje ga nema. :o

Avatar
ariadne
hladan tuš
Postovi: 12774
Pridružen/a: 27 ruj 2010 17:17
Spol/rod: žensko

Re: Što je to ´lezbijski´ film?

Post Postao/la ariadne » 15 sij 2011 23:42

bašja je napisao/la:lezbijski film je film u kojem glumi ellen page
Ahahaha, da. Meni je tako neopisivo zabavno gledat kako je uncomfortable i jednostavno off kad treba bit romantična s nekim tipom. Kao u Whip It. Tamo sam se više smijala na romantične scene nego one koje su trebale bit smiješne.

Edit - što se Black Swana tiče, ta scena se sasvim dobro uklopila tamo. Da nije bilo toga, probably bi opet bilo nešto s masturbacijom. Tako obično biva u tim psihološkim filmovima. Svaki put kad netko odluči istražiti svoju "tamnu stranu", uvijek bude nešto seksualno. Ili spava sa potpunim strancem, ili sa osobom istog spola, ili bude masturbacija... ali to je tipični holivudski šovinizam na djelu. Takvi postupci su i dalje "tamna strana", je li. Bljuje mi se malo. Isto kao što su ovaj zadnji animirani film nazvali "Tangled" umjesto "Rapunzel" i stavili veći naglasak na glavni muški lik jer je istraživanje pokazalo da su dječaci manje skloni gledati film ako dominira ženski lik. Sad sam samu sebe uspjela naživcirat, bravo ja. :fuj:
Ye ever wanty just wrap yersel up in tin foil nice and cosy and then just fucking get right inty the microwave and blow yersel up tae fuck

Avatar
call_me
Postovi: 2892
Pridružen/a: 19 sij 2010 21:17
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: Solo

Re: Što je to ´lezbijski´ film?

Post Postao/la call_me » 16 sij 2011 01:28

ot..film u kojem lezbe glume lezbe o lezbijskoj tematici s lezbom redateljkom. sve ostalo je manje.

Broken Down Angel
Postovi: 911
Pridružen/a: 24 pro 2006 11:28

Re: Što je to ´lezbijski´ film?

Post Postao/la Broken Down Angel » 20 vel 2011 00:45

> Zanimljiv članak o pristupu lezbijskoj tematici na malim ekranima: On TV, The Lesbians Are All Right... As Long As They're Pregnant.

As Sarah Warn wrote in a 2003 piece "TV’s Lesbian Baby Boom":´The first is the notion that "woman" is synonymous with "mother." The endurance of this stereotype has resulted in a persistent double-standard in television roles for men and women — male roles only sometimes revolve around parenting issues, while roles for women overwhelmingly do.´[...] It’s hard not to assume that the major reason TV lesbians continue to repopulate is that it makes them somehow more acceptable. Openly gay women pose a threat to straight women (because they are interested in converting them), straight men (because they are attempting to assume their masculinity and take their women) and children (because they are pedophiles and corrupters). It might sound silly in 2011, but these very ideas lie in the basis of homophobia, besides the basic uninformed opinion that "the Bible says it’s wrong."

Što mislite o ovome?

Avatar
TomBoy
Postovi: 479
Pridružen/a: 15 svi 2007 05:36
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka

Re: Što je to ´lezbijski´ film?

Post Postao/la TomBoy » 20 vel 2011 01:47

bašja je napisao/la:lezbijski film je film u kojem glumi ellen page
s obzirom na tvoju sličnost s dotičnom, predlažem da se baciš u glumačke vode :D
I am free of all prejudice. I hate everyone equally.

Avatar
bašja
Postovi: 2639
Pridružen/a: 11 kol 2010 20:18
Spol/rod: žensko
Status: U vezi

Re: Što je to ´lezbijski´ film?

Post Postao/la bašja » 20 vel 2011 15:34

TomBoy je napisao/la:
bašja je napisao/la:lezbijski film je film u kojem glumi ellen page
s obzirom na tvoju sličnost s dotičnom, predlažem da se baciš u glumačke vode :D
maaa daaaj! :cool2:

OT: kad već pišem, da kažem i kao ozbiljno mišljenje... mislim da poljubac/sex ili sporedni likovi koji su eto usput lezbe ne čine film lezbijskim (to bi eventualno bio nategnuti lesbian interest), već je l.film onaj kojemu je tema ili okosnica problematika lez. ljubavi, zajednice, ...., ukratko - života.
sex. orijentacija glumica, redatelja/ice i ostalih filmskih radnika je potpuno nebitna.
How did a housepet, who ignores people, get into our lives? They basically domesticated themselves.

Avatar
funcutica
Postovi: 417
Pridružen/a: 28 svi 2010 01:38
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Lokacija: 45°47'N 15°56'E

Re: Što je to ´lezbijski´ film?

Post Postao/la funcutica » 20 vel 2011 16:41

Broken Down Angel je napisao/la:Što mislite o ovome?
dobra primjedba.

društvo je još uvijek patrijahalno, toliko je očito. lezbijke se ne uklapaju u takvo stereotipno društvo,
i da, puno su prihvatljivije kao majke što na nekom podsvjesnom nivou podrazumijeva odnos s muškarcem. (znam da ne mora biti, ali običnom gledatelju prva asocijacija na trudnu ženu nije umjetna oplodnja...)
jer zapravo, prava je misterija što to te žene rade kada nisu žene ili majke. koju drugu ulogu mogu imati?
mislim, logično je, muškarci grade, zavode žene, traže svoje mjesto pod suncem, bore se protiv nepravde itd... žene možda kukičaju?
jedan prosječan muškarac svoj život može smatrati ispunjenim samim time što postoji, ženi za isti epitet treba obitelj. ako ima sve ostalo i dalje nije dovoljno bez obitelji. jer žena ne može biti samostalna i sama, ako je, onda je očito jadna i nesretna (ili luda, naravno :D ).

mislim da je to najveći stereotip od svih. da su žene nesposobne biti samostalne. nije to samo problem lezbijki, ali one su pogotovo opasne, jer očito to pokušavaju, za razliku od ostalih žena koje se lakše uklope u stereotipe. da bi se to riješilo, najlakše je lezbijke učiniti majkama.

ali opet s druge strane, meni osobno takav razvoj događaja i ne smeta previše. jer iz neke druge perspektive šalje posve drugačiju poruku. a ta je da se pojam obitelj više ne veže za onu tradicijom nametnutu zajednicu muškarca i žene s hrpom djece. što je zapravo super i u svakom slučaju korak u pravom smjeru. nakon pitanja konstrukcije obitelji, iduće možda bude njena nužnost i konačno dobijemo posve samostalnu ženu. :)

(primjetih nešto zanimljivo... muškarac-žena, muž-žena, identitet i uloga se u našem jeziku poklapaju)
Second to the right, and straight on till morning.

Odgovorite