Najdraži redatelji

Sve što je vrijedno čitanja, gledanja i slušanja podijelite s nama ili pak iznesite svoje žestoke kritike istog.
Odgovorite
Avatar
slapa
i'm watching u
Postovi: 16056
Pridružen/a: 19 ruj 2011 11:34
Spol/rod: žensko

Najdraži redatelji

Post Postao/la slapa » 14 kol 2012 07:26

Koji su vam najdraži?

Meni Fincher, Almodovar, Peter Jackson, Burton...

Voljela bih tu čuti neka malo manje poznata imena da otkrijem i nekog novog ;) Iz te kategorije izdvajam recimo Fatih Akina. Skoro svo njegovi filmovi su mi genijalni.

Od friškijih redatelja Ben Affleck mi je recimo zasad odličan u ulozi redatelja. Kao glumac mi je pomalo iritantan.
mi imamo sve što nam treba,
prostor od zemlje pa do neba...

Avatar
Afrodita
Postovi: 4523
Pridružen/a: 23 srp 2011 11:44
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: U vezi
Lokacija: Karlovac

Re: Najdraži redatelji

Post Postao/la Afrodita » 14 kol 2012 09:51

Douglas Sirk, John Ford, Alfred Hitchcock, Billy Wilder, Blake Edwards, Clint Eastwood, Francis Ford Coppola, Steven Spielberg, Woody Allen, Ridley Scott, Deepa Mehta, Lisa Cholodenko, Shamim Sarif, Katherine Brooks, ...
I want her everywhere and if she's beside me I know I need never care but to love her is to need her everywhere knowing that love is to share

Aven

Re: Najdraži redatelji

Post Postao/la Aven » 14 kol 2012 09:59

Alejandro González Iñárritu

slika

Apsolutni broj 1. On me pogodio 100%. Opetovanim gledanjem njegovih filmova uvijek budem fascinirana nekim novim otkrićem.
Izvrsno "puzzle" kreiranje priče, fotografija, odabir karakternih glumaca, a iznad svega je najbolji u scenama gdje nema dijaloga između likova.
U njima na odličan način uspije prikazati sve emocije i stanja kroz koja prolazi lik. Naravno, to zahtjeva i odličnog glumca.


Clint Eastwood

slika

Rijetko koji redatelj uspije na tako lijep i topao način iznijeti film, a da ne uđe u sferu patetike.
On mi spada u kategoriju redatelja "za dušu" i tu je na samom vrhu.


David Fincher

slika

Kod njega mi se najviše sviđa način na koji režijom kreira atmosferu.
Kako je režirao je brojne poznate videospotove njegovi filmovi mi često imaju i taj input zbog čega izgledaju nabrijano i moderno.
"Se7en" mi je i dan danas najdraži film.


David Cronenberg

slika

Ono što nekima predstavlja Lynch meni predstavlja Cronenberg. Nevjerojatno kreativan i "pomaknut" redatelj koji penetrira u ona najtamnija mjesta u čovjeku.


Milos Forman

slika

Njegovi filmovi su lijepi i fluidni na klasičan način.


Quentin Tarantino

slika

Lud ko šiba. : D Jedan od najdetaljnijih redatelja. Obožavam njegove scenarije i korištenje glazbe.
Jednom je izjavio kako glazbom kreira priču i scene.


Lukas Moodysson

slika

Njega zovem baby Iñárritu. : D Nije na toj superb razini kao AGI, ali posjeduje vrlo slične karakteristike i potencijal.


Nisu mi najdraži, ali ih jako cijenim: Haneke, Kubrick, Almodóvar, Allen i Lynch.

Sigurna sam da sam nekoga izostavila. : D

Avatar
slapa
i'm watching u
Postovi: 16056
Pridružen/a: 19 ruj 2011 11:34
Spol/rod: žensko

Re: Najdraži redatelji

Post Postao/la slapa » 14 kol 2012 10:44

O hvala, inače gledam dosta filmova ali nažalost rijetko kad obraćam pažnju na redatelje. Tek sam u zadnje vrijeme počela kužiti koliko su filmovi dobri i jedinstveni upravo zbog njih. Npr. Iñárritu mi je samo poznat ali kad sam išla pogledati ispada da sam pogledala dobar dio njegovih filmova, i da su mi odlični. Eastwood radi super drame ali generalno mi je malo dosadnjikav. Se7en je i meni na samom vrhu filmova. Tarantino je jedinstven.
Ima i jako dobrih kineza među redateljima...

Odavno me ovako dugo nije držala faza filmova, baš mi drago što je tako... Mada se serija nakupilo.
mi imamo sve što nam treba,
prostor od zemlje pa do neba...

Avatar
Angela07
Postovi: 701
Pridružen/a: 30 srp 2011 19:24
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka

Re: Najdraži redatelji

Post Postao/la Angela07 » 14 kol 2012 12:57

:kokice: većina onih koje je afro navela i dodala bih petera weira i fassbindera

Aven

Re: Najdraži redatelji

Post Postao/la Aven » 14 kol 2012 14:17

slapa je napisao/la:O hvala, inače gledam dosta filmova ali nažalost rijetko kad obraćam pažnju na redatelje.
Filmove i serije spremam u foldere s nazivom redatelja koji ih je radio, a crtiće u foldere s nazivom studija koji ih je animirao. slika *ocedeić*
Mislim da već imam nakrcana 3 externa HDD-a. :happycry:
slapa je napisao/la:Odavno me ovako dugo nije držala faza filmova, baš mi drago što je tako...
Sigh. Mislim da sam u krivo vrijeme živjela u Rijeci. slika

* * *

Od blockbuster redatelja najviše mi se sviđa Matthew Vaughn.
Zabavan, inteligentan i ne podcijenjuje publiku kao većina redatelja tog tipa filmova koji pokušavaju specijalnim efektima zakamuflirati jeftin scenarij.

Tu je i Peter Jackson sa teško dostižnom fantasy LOTR trilogijom. slika

Avatar
rainbow
Postovi: 3580
Pridružen/a: 23 kol 2010 22:41

Re: Najdraži redatelji

Post Postao/la rainbow » 14 kol 2012 18:44

slabo ja to pratim

Character
Postovi: 7
Pridružen/a: 12 kol 2012 22:46
Spol/rod: žensko
Ja sam: biseksualka
Status: Solo
Lokacija: Zagreb

Re: Najdraži redatelji

Post Postao/la Character » 14 kol 2012 19:13

Darren Aronofsky

Xavier Dolan

i

naravno, Tim Burton.

:cameraman:

Character
Postovi: 7
Pridružen/a: 12 kol 2012 22:46
Spol/rod: žensko
Ja sam: biseksualka
Status: Solo
Lokacija: Zagreb

Re: Najdraži redatelji

Post Postao/la Character » 14 kol 2012 19:20

Saša je sa ADU-a pa se dobro razumije u filmove ili je to znanje proisteklo iz hobija? :gigglenod:

Btw jel Saša žena? :shrug:

Aven

Re: Najdraži redatelji

Post Postao/la Aven » 14 kol 2012 23:36

Nesuđena studentica ADU-a. slika

Te davne 1999. je na prijemni iz glume išla i Jelena Veljača odjevena kao Antigona. :happycry:

Primljena je druge godine, a ja se više nisam vraćala. slika


* * *

Asghar Farhadi

slika

Maestralna režija u prošlogodišnjem filmu koji je dobio Oscara za najbolji strani film - "Jodaeiye Nader az Simin" (A Separation).
Toliko nešto realistično izvedeno nisam već dugo vidjela. Gledatelj ima osjećaj kao da je dio scene i drame unutar nje. Emocionalni 3D.

Avatar
Afrodita
Postovi: 4523
Pridružen/a: 23 srp 2011 11:44
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: U vezi
Lokacija: Karlovac

Re: Najdraži redatelji

Post Postao/la Afrodita » 15 kol 2012 00:05

Da zaboravih još neke Atom Egoyan, Lina Wertmüller, Roman Polanski, Lea Pool, Federico Fellini, Vittorio de Sica, Claude Chabrol, ...listam svoje popise i pokušavam ti preporučiti one najbolje iz različitih razdoblja ...
I want her everywhere and if she's beside me I know I need never care but to love her is to need her everywhere knowing that love is to share

Plague

Re: Najdraži redatelji

Post Postao/la Plague » 15 kol 2012 00:26

Bergman, Bergman, Bergman <3
Danny Boyle, izuzev Slumdoga :imitira.zvuk.povracanja:
Gaspar Noé
Polanski
Neil Marshall
Burton mi s godinama ide sve dalji.
Od "nasih", Kusturica je vrijedan paznje.
I, naravno, Rob Zombie :D ozbiljno

Debaser
Postovi: 520
Pridružen/a: 31 srp 2011 22:17
Spol/rod: žensko

Re: Najdraži redatelji

Post Postao/la Debaser » 15 kol 2012 11:57

Character je napisao/la: Xavier Dolan
to nije redatelj, to je hipster. prezirem ovu generaciju klinaca koja se izdrkava i skrnavi film kao umetnost.

Darren Aronofsky - :roll:
...

kao i za sve, tako i za filmove I've got high standards :D, and that's a blessing (and a curse). lol
i bitno mi je ko ih radi. dobro da nisi stavila "Najdrazih 5" ili "Najdrazih 10" ili tako nesto. nista ti ne bih napisala.

Leone - kako rece koleginica Sasha gore za Quentina Obožavam njegove scenarije i korištenje glazbe. well, that's true, ali drazi mi je majstor od kojeg je pek'o zanat, covek koji je napravio jedan od najsavrsenijih spojeva muzike i rezije (Once upon a time in the West).

Hitchcock - osecam se nedoraslo da piskaram o njemu. fetish. samo gledaj :)

u dva najiskrenija filmska stvaraoca bez premca ubrajam tek jednog zivuceg

Lars von Trier - definitivno najveci ludak danasnjice. zajebant. o tome koliko su mu genijalni filmovi je izlisno da govorim jer sam nestrucna ali pricamo o necemu sto je fikcija a sto te toliko protrese i izmanipulise emocijama da osecas nepodnosljivu muku i patnju do te mere da u tome uzivas. ono sto me privlaci kod njega jeste ta neka nota samodopadljivosti i arogancije koja se oseti. i zlokobnosti. ako ti bude dosadan, preskoci. nije za tebe i to je to.

a drugi je, naravno, Kubrick - sto je smesno jer bi on na ovoj listi trebao ici prvi. iznad svih je!

Gaspar Noe - on ti snima sustinski slicne filmove kao Trier ali je estetika skroz drukcija.

a dobro, tu je i QT - zanimljiviji mi je bio nekada kao najsveziji talenat koji se pojavio 90-ih ali i dalje me odusevljava. ono sto mene zadivljuje je posebna narativna struktura tih filmova, konotacije pop kulture, mada i stvari dopadljive svakom drugom mediokritetu i "fanu"- senzacionalno zabavni filmovi puni akcije, nasilja i brutalnosti, borilacke vestine itd.

Altman - revolucionar ciji su radovi izmenili puno toga u kinematografiji. ali mozda te to ne zanima.
meni je posebno drag uprkos promasajima (Popeye, Pret-A-Porter). covek je snimio MASH, Nashville, Shortcuts, genijalne satire i najvernije oslikao hroniku americkog nacina zivota. to je pravi majstor viseslojnih zapleta i paralelnih radnji

Braca Wachowski (zapravo sada brat i sestra :D) - fetish br. 2

Sam Peckinpah - kvintesencijalni old skul. jedna rec! a to su tri "A wild bunch"

Spike Jonze - malo pomeram granice teme i na red. video spotova (fantasticnih, btw), ali zauvek me osvojio onim zacudnim svetom u Being J. Malkovich)
kad pomenem njega dobijem zelju da dopisem i onog drugog 'iscasenog", Michela Gondryja. Lynch je neprikosnoven u umetnosti prikazivanja ljudskih snova, ali i njemu se mora odati priznanje. Eternal sunshine, cista celuloidna poezija. Preporucujem ti The Science of Sleep (2006).

Moodysoonovi raniji filmovi su mi bili zanimljivi dok je jos imao sta da kaze (Fucking Amal, Lilja...) sada ne toliko. :/

Bergman, kojeg umalo da izostavim. osobni reditelj. emotivno blizak kao pripovedac, kod njega nalazim neke od najlepsih kadrova sedme umetnosti i volim apsolutno sve filmove

Wenders - isto

Chabrol - pogotovo u kombinaciji sa njegovom omiljenom muzom Isabelle Huppert, fantastican.

Forman (s izuzetkom Amadeusa i One flew... koje ne volim toliko)

John Hughes :D e sad, mozda se varam ali mislim da je on autor onih teen flicks iz 80-ih koje obozavam i nekog nastavka Home alone. ali mozda se varam!

Terry Gilliam - od njega nisam sve gledala ali se s jednim filmom kotirao u red strava reditelja

Almodovar- kolorit, korida, katolicanstvo, bizarnost, seks, kemp, rodni identiteti, strast, strast, strast.
likovi koji kao da se dosadjuju dok im se desavaju sulude stvari. what's there not to like?
ma matori genije <3

Alex de la Iglesia - isto zabavan. po meni, jako dobro simulira hitchcockovski horor (na spanski nacin). ako volis ovog prvog.

Mike Nichols - sta reci kad je covek kao debi reditelj u Who's afraid of V. Woolf otisao najdalje s eksplicitnim govorom o seksu i sl. prvi put se na velikom platnu culo "GOD DAMN!" :D a onda u predzadnjem odlicnom filmu Closer (preferiram Bliskost po naski) likovi ne vade polne organe i radnje iz usta. to ja zovem progres. :D

Ridley Scott - tata-mata. <3

Ang Lee - njegovi filmovi manje-vise, ali mi se kod njega svidja nacin na koji prikazuje neizrecena osecanja, suzdrzane geste, skrivene poglede. ne slama ti srce uz pratnju simfonijskog orkestra vec u mukloj tisini :inlove:

filmovi su sto put bolji kad ih pocnes gledati kroz prizmu reditelja koji ih prave i njihovih poetika. it's fun ali se i navuces :/
Plague je napisao/la: Burton mi s godinama ide sve dalji.
isto. zapravo, mislim da mi se nikad nije ni svidjao, samo sam se silila. :D dobro, jeste do neke 16. godine.
sva ta makabricnost mi je malo too much.

Boyle mi je isto klinacki.

Aven

Re: Najdraži redatelji

Post Postao/la Aven » 15 kol 2012 12:11

Debaser je napisao/la:
Character je napisao/la: Xavier Dolan
to nije redatelj, to je hipster. prezirem ovu generaciju klinaca koja se izdrkava i skrnavi film kao umetnost.
Ja nekako izbjegavam pogledati njegove filmove upravo radi čitave svite hipstera koja ga veliča. :/

Al' hoću jednom. Ne volim kad se zakočim zbog predrasude. : D
Darren Aronofsky - :roll:
Pretenciozni seronja. :D
Doduše, moram priznati da me ona double dildo scena iz "Requiem for a Dream" toliko potresla da nisam prestajala plakati 2 sata.
Al' to je bilo prije 12 godina, nemam pojma kako bih danas reagirala na taj film.

Od navedenih mi se jako sviđa to što radi Ang Lee. slika
Vrlo je raznolik i u svemu tome i više nego korektan i složila bih se - poetičan. Jedva čekam vidjeti "Life of Pi".

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=mZEZ35Fhvuc[/youtube]

* * *

Od mlađih redatelja se pokazao jako dobrim Steve McQueen. Mislim da je pred njim sjajna redateljska budućnost.

Plague

Re: Najdraži redatelji

Post Postao/la Plague » 15 kol 2012 12:35

Debaser je napisao/la:Gaspar Noe - on ti snima sustinski slicne filmove kao Trier ali je estetika skroz drukcija.
zabravila sam von Triera - zato jer mi njegovi zadnji filmovi vrijeđaju zdrav razum. ekšli me rastužuje kako kasapi ono talenta što je nekada imao.
i još:
John Waters - on je valjda totalno lud
Takashi Miike - sigurna sam da ni on nije daleko. ovo svakako treba pogledat.
David Lynch

Debaser
Postovi: 520
Pridružen/a: 31 srp 2011 22:17
Spol/rod: žensko

Re: Najdraži redatelji

Post Postao/la Debaser » 15 kol 2012 12:46

i ja sam Lyncha. namerno :D

koji tacno film te vredja? ne mislim da se lars istrosio. vec da tek treba da snimi svoj najveci film.

Plague

Re: Najdraži redatelji

Post Postao/la Plague » 15 kol 2012 12:52

melankolija. okupila bi sve primjerke ovog svijeta na jednom mjestu i spalila. :D i antikrist mi je na granici, ali toleriram ga.

Debaser
Postovi: 520
Pridružen/a: 31 srp 2011 22:17
Spol/rod: žensko

Re: Najdraži redatelji

Post Postao/la Debaser » 15 kol 2012 13:05

a neeee! :D

jedino sto mene nervira je sto se budala kao onaj breivik primila na njega i voli ga. :bomba

Plague

Re: Najdraži redatelji

Post Postao/la Plague » 15 kol 2012 13:39

nisi nitko i ništa dok netko ne napravi pokolj u tvoje ime. :D

Debaser
Postovi: 520
Pridružen/a: 31 srp 2011 22:17
Spol/rod: žensko

Re: Najdraži redatelji

Post Postao/la Debaser » 15 kol 2012 13:47

true dat :lol:

...
Ken, khm, Russell :aha:

Plague

Re: Najdraži redatelji

Post Postao/la Plague » 15 kol 2012 13:52

yep. the devils je predobar film. šteta šta ništa drugo njegovo nisam gledala.

Avatar
Fuga
Postovi: 7525
Pridružen/a: 12 tra 2010 08:33
Spol/rod: žensko
Lokacija: Wien

Re: Najdraži redatelji

Post Postao/la Fuga » 15 kol 2012 14:26

A ono, zadrta sam po pitanju toga, imam jednoga favorita. Pedro Almodovar, krasi ga bizarna i sirova stilizacija odnosa, uz to odlično poznavanje ljudskog roda, osobito ženskog roda, Almodovar je spoznao ženu u sebi, rekli bi neki :D, onda stalni procesi identifikacije, najčešće ulazi u obitelj (u širem smislu), to je basic za njega i meni to ekstra godi. Bezbroj prekrasnih scena s tonama jarkih almodovarskih boja. Zašto - zato. :D
I tako.
Prilog u tome ide izvrstan kratki film prikazan na MoMA-inom filmskom festivalu: A Tribute to Pedro Almodovar.

Sve ostalo je luk i voda duže vrijeme i onda dolaze : Alejandro Amenabar, Andrei Tarkovsky, Wim Wenders, Ki-duk Kim, malo manje Kar Wai Wong.

Avatar
Afrodita
Postovi: 4523
Pridružen/a: 23 srp 2011 11:44
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: U vezi
Lokacija: Karlovac

Re: Najdraži redatelji

Post Postao/la Afrodita » 15 kol 2012 22:28

Svakako ne zaboravi ni Roberta Rodrigueza, Waltera Hilla, Williama Friedkina, Olivera Stona, Martina Scorsesea, Brian de Palma-Žrtve rata ..meni osobno najbolji antiratni i antiamerički film svih vremena, ...
I want her everywhere and if she's beside me I know I need never care but to love her is to need her everywhere knowing that love is to share

Avatar
Billie Deadwilder
Postovi: 674
Pridružen/a: 27 tra 2012 23:02
Status: Solo

Re: Najdraži redatelji

Post Postao/la Billie Deadwilder » 16 kol 2012 01:25

Nisam filmofil, više sam poremećni muzički fan ali zato jako volim Tarantina ako moram nekoga odabrati. :inlove: Čovjek je totalni luđak i uvijek ta tematika filma me oduševi, koji god film bio. No dobro priznajem ne baš svaki film, ali mnogo filmova me oduševilo. I ta kombinacija soundtracka me odmah oduševi i vađenje pjesma iz naftalina. :inlove: Pulp Fiction pogotovo volim. Svi ti likovi, citati, Uma Thurman u toj ulozi. The essence of cool. Pa soundtrack to die for. Definitno najdraži film ovog redatelja koliko god ziheraški ovo zvučalo zaboli me pizda. Njega pogotovo volim slušati primjerice u intervjuima i samo to kada on govori meni je nešto ... oh wow > http://www.youtube.com/watch?v=2yoTVFRvGmc (tu je recimo skompan s Fionom Apple i dijeli sve te mudrosti). Neka mi daje prezentaciju s tupperwarima i meni je to fascinating. *lol*

Debaser
Postovi: 520
Pridružen/a: 31 srp 2011 22:17
Spol/rod: žensko

Re: Najdraži redatelji

Post Postao/la Debaser » 17 kol 2012 00:46

Plague je napisao/la:yep. the devils je predobar film. šteta šta ništa drugo njegovo nisam gledala.
dobar je, huxley-evski.
ne znam, licno su mi drage lorensove adaptacije i tipicno britanski prikazi erotike (Women in love, Rainbow) iako kapiram da bi tebi legao Gothic :D.
a ovo cu sama da pogledam one of these days :happycry:

Character
Postovi: 7
Pridružen/a: 12 kol 2012 22:46
Spol/rod: žensko
Ja sam: biseksualka
Status: Solo
Lokacija: Zagreb

Re: Najdraži redatelji

Post Postao/la Character » 18 kol 2012 22:22

Debaser je napisao/la:
Character je napisao/la: Xavier Dolan
to nije redatelj, to je hipster. prezirem ovu generaciju klinaca koja se izdrkava i skrnavi film kao umetnost.

Kakve veze pobogu ima što je mali gejo hipster?!
Filmovi su kvalitetni, slika-zvuk sve štima, glumci super, tematike najbolje.

Jebote lik ima 22 godine i iza sebe 3 redateljska filma i nekoliko uloga. Diš bolje! Ne može!

Aven

Re: Najdraži redatelji

Post Postao/la Aven » 14 ožu 2014 16:25

Spike Jonze

slika

Ove godine me apsolutno osvojio. slika
Smisleno apstraktan. Nevjerojatno kreativan. Vizionar. Fluidan. Emocionalno inteligentan.

Odgovorite