Gavella- Fine mrtve djevojke, režija M.Matišić i D.Matanić

Sve što je vrijedno čitanja, gledanja i slušanja podijelite s nama ili pak iznesite svoje žestoke kritike istog.
Odgovorite
Avatar
DoubleTrouble
Postovi: 1003
Pridružen/a: 01 kol 2012 10:58
Spol/rod: žensko
Status: U vezi

Gavella- Fine mrtve djevojke, režija M.Matišić i D.Matanić

Post Postao/la DoubleTrouble » 30 kol 2012 13:02

Iz najave sezone 2012./13. kazališta "Gavella"

"U siječnju 2013. očekuje nas premijera predstave "Fine mrtve djevojke", čiji će tekst zajednički potpisati Mate Matišić i Dalibor Matanić, koji će se okušati u kazališnoj ražiji. Deset godina nakon premijere filma, "Fine mrtve djevojke" u kazalištu "Gavella" ne žele, ali ni mogu, biti preslik filma, već punokrvna kazališna predstava, koja će film koristiti tek kao polazišnu točku za ispitivanje stanja u kojem se kao društvo nalazimo."

Iskreno me zanima kako će ova predstava izgledati na kazališnim daskama, vjerujem da nisam jedina (komentari, razmišljanja, kritike na dosadašnji Matanićev rad,...itd).

Anyone interested?
:kokice:
"Better to be hurt by the truth than comforted with a lie." slika

Avatar
Jadzia Dax
Postovi: 3063
Pridružen/a: 08 vel 2011 21:24
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: U vezi
Lokacija: lala land

Re: Gavella- Fine mrtve djevojke, režija M.Matišić i D.Matanić

Post Postao/la Jadzia Dax » 30 kol 2012 13:09

Pogledala sam taj film više puta i uvijek me nekako rastuži. Ne znam kako će predstava izgledati, ali nadam se da će ostaviti istu glumačku ekipu. Nina i Olga su preslatke a Inge Appelt jednostavno pre dobar sajko

Avatar
Afrodita
Postovi: 4523
Pridružen/a: 23 srp 2011 11:44
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: U vezi
Lokacija: Karlovac

Re: Gavella- Fine mrtve djevojke, režija M.Matišić i D.Matanić

Post Postao/la Afrodita » 30 kol 2012 16:10

Slažem se skoro u potpunosti s Jadzie ...Olga je preslatka a Inge doista freaky... jedino me Nina baš ne oduševljava....
I want her everywhere and if she's beside me I know I need never care but to love her is to need her everywhere knowing that love is to share

daneda
Postovi: 17
Pridružen/a: 26 kol 2012 21:17
Ja sam: lezbijka
Status: Solo

Re: Gavella- Fine mrtve djevojke, režija M.Matišić i D.Matanić

Post Postao/la daneda » 31 kol 2012 21:27

film je dobar prema tome jer je (valjda) prvi hrvatski film koji se bavi lezbijskim odnosima u dominantnim (hrvatskim naci/patrijarh/hetero) odnosima, ali nisam sigurna sto da mislim o kraju filma. olga nakraju zavrsi upravo u toj dominanti (hrvatskom hetero braku),i čini mi se kao da film time gubi neku ozbiljnost bavljenja lezbijskom tematikom i pomalo kliže u obezvrjeđivanje shvaćanja lezbijskog identiteta i odnosa. nina umre, olgi je to valjda faza studentskih ludih dana jer, ten years after, evo nje u braku. ne znam zasto matanic nije imao hrabrosti ostati dosljedan i ne skrenuti u hetero matricu.
štajaznam, ne sviđa mi se kraj :/
al svejedno bih isla pogledati predstavu, cisto zbog tog premjestanja ekranizacije na scenu :)

Avatar
Afrodita
Postovi: 4523
Pridružen/a: 23 srp 2011 11:44
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: U vezi
Lokacija: Karlovac

Re: Gavella- Fine mrtve djevojke, režija M.Matišić i D.Matanić

Post Postao/la Afrodita » 01 ruj 2012 09:44

daneda je napisao/la:film je dobar prema tome jer je (valjda) prvi hrvatski film koji se bavi lezbijskim odnosima u dominantnim (hrvatskim naci/patrijarh/hetero) odnosima, ali nisam sigurna sto da mislim o kraju filma. olga nakraju zavrsi upravo u toj dominanti (hrvatskom hetero braku),i čini mi se kao da film time gubi neku ozbiljnost bavljenja lezbijskom tematikom i pomalo kliže u obezvrjeđivanje shvaćanja lezbijskog identiteta i odnosa. nina umre, olgi je to valjda faza studentskih ludih dana jer, ten years after, evo nje u braku. ne znam zasto matanic nije imao hrabrosti ostati dosljedan i ne skrenuti u hetero matricu.
štajaznam, ne sviđa mi se kraj :/
al svejedno bih isla pogledati predstavu, cisto zbog tog premjestanja ekranizacije na scenu :)
da kraj je definitivno prilagođen ovom homofobičnom i macho balkanskom prostoru ali ipak trebalo je imati hrabrosti i napraviti film sa tom tematikom
I want her everywhere and if she's beside me I know I need never care but to love her is to need her everywhere knowing that love is to share

Avatar
DoubleTrouble
Postovi: 1003
Pridružen/a: 01 kol 2012 10:58
Spol/rod: žensko
Status: U vezi

Re: Gavella- Fine mrtve djevojke, režija M.Matišić i D.Matanić

Post Postao/la DoubleTrouble » 01 ruj 2012 15:11

Svakako pozdravljam bavljenje tematikom na ovom prostoru u to vrijeme. Žao mi je da nema više takvih domaćih filmova. Dobar film izaziva emocije, tjera ljude na razmišljanje.

Pretpostavljam onda da se vidimo na predstavi :kokice:
"Better to be hurt by the truth than comforted with a lie." slika

daneda
Postovi: 17
Pridružen/a: 26 kol 2012 21:17
Ja sam: lezbijka
Status: Solo

Re: Gavella- Fine mrtve djevojke, režija M.Matišić i D.Matanić

Post Postao/la daneda » 01 ruj 2012 20:22

a istina, treba hrabrosti za takav film, samo se pitam do kada cemo stalno raditi kompromise. a i steta sto nitko nije nastavio razrađivati queer tematiku u filmu, a i u umjetnosti općenito. matanić je očito u filmskoj umjetnosti jedini primjer, tj.nadam se da se varam. ako znate jos neki film koji se bavi nehetero identitetom, javite, bas me zanima :) . ok, mozda ovo vise ne spada u ovu temu :)

Avatar
Afrodita
Postovi: 4523
Pridružen/a: 23 srp 2011 11:44
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: U vezi
Lokacija: Karlovac

Re: Gavella- Fine mrtve djevojke, režija M.Matišić i D.Matanić

Post Postao/la Afrodita » 01 ruj 2012 20:24

daneda je napisao/la:a istina, treba hrabrosti za takav film, samo se pitam do kada cemo stalno raditi kompromise. a i steta sto nitko nije nastavio razrađivati queer tematiku u filmu, a i u umjetnosti općenito. matanić je očito u filmskoj umjetnosti jedini primjer, tj.nadam se da se varam. ako znate jos neki film koji se bavi nehetero identitetom, javite, bas me zanima :) . ok, mozda ovo vise ne spada u ovu temu :)
slična tematika ali daleko bolje razrađena.....Diši duboko
I want her everywhere and if she's beside me I know I need never care but to love her is to need her everywhere knowing that love is to share

daneda
Postovi: 17
Pridružen/a: 26 kol 2012 21:17
Ja sam: lezbijka
Status: Solo

Re: Gavella- Fine mrtve djevojke, režija M.Matišić i D.Matanić

Post Postao/la daneda » 01 ruj 2012 20:35

hvala, evo cak ima i na tubeu cijeli film! dakle: :kokice:

Plague

Re: Gavella- Fine mrtve djevojke, režija M.Matišić i D.Matanić

Post Postao/la Plague » 03 ruj 2012 02:18

Afrodita je napisao/la:da kraj je definitivno prilagođen ovom homofobičnom i macho balkanskom prostoru
:o
daneda je napisao/la:ali nisam sigurna sto da mislim o kraju filma. olga nakraju zavrsi upravo u toj dominanti (hrvatskom hetero braku),i čini mi se kao da film time gubi neku ozbiljnost bavljenja lezbijskom tematikom i pomalo kliže u obezvrjeđivanje shvaćanja lezbijskog identiteta i odnosa. nina umre, olgi je to valjda faza studentskih ludih dana jer, ten years after, evo nje u braku. ne znam zasto matanic nije imao hrabrosti ostati dosljedan i ne skrenuti u hetero matricu.
:o

kraj je upravo suprotno - kritika tog društva koje ju je natjeralo da se prilagodi. ona sprema mariju u ladicu, dijete joj je vraćeno tik prije nego što muž dolazi doma, vrata se zatvaraju i nitko nikad neće saznat istinu. i najbolje je što to nije prikazano u pozitivnom tonu, dapače, iznad tog kraja je jedna ogromna sjena.
nina violić mi je neuvjerljiva, ali one dvije su pogođen par.

daneda
Postovi: 17
Pridružen/a: 26 kol 2012 21:17
Ja sam: lezbijka
Status: Solo

Re: Gavella- Fine mrtve djevojke, režija M.Matišić i D.Matanić

Post Postao/la daneda » 03 ruj 2012 20:39

nam
daneda je napisao/la:ali nisam sigurna sto da mislim o kraju filma. olga nakraju zavrsi upravo u toj dominanti (hrvatskom hetero braku),i čini mi se kao da film time gubi neku ozbiljnost bavljenja lezbijskom tematikom i pomalo kliže u obezvrjeđivanje shvaćanja lezbijskog identiteta i odnosa. nina umre, olgi je to valjda faza studentskih ludih dana jer, ten years after, evo nje u braku. ne znam zasto matanic nije imao hrabrosti ostati dosljedan i ne skrenuti u hetero matricu.
:o

kraj je upravo suprotno - kritika tog društva koje ju je natjeralo da se prilagodi. ona sprema mariju u ladicu, dijete joj je vraćeno tik prije nego što muž dolazi doma, vrata se zatvaraju i nitko nikad neće saznat istinu. i najbolje je što to nije prikazano u pozitivnom tonu, dapače, iznad tog kraja je jedna ogromna sjena.
nina violić mi je neuvjerljiva, ali one dvije su pogođen par.[/quote]

moram jos jednom pogledati film, ovo sam prema sjecanju pisala, ne sjecam se bas svih detalja :/ ipak, nekako mi je nespretan kraj, jedino ako ta prilagodba ide tako da je prisiljena graditi lazni neiskren zivot (ali komforan :). ne znam, samo me ti neki detalji, okolnosti u koje ju je matanic stavio na kraju ne djeluju uvjerljivo.
ma ja bi samo neki film u kojemu lezba ne zavrsi mrtva ili u braku

Avatar
DoubleTrouble
Postovi: 1003
Pridružen/a: 01 kol 2012 10:58
Spol/rod: žensko
Status: U vezi

Re: Gavella- Fine mrtve djevojke, režija M.Matišić i D.Matanić

Post Postao/la DoubleTrouble » 03 ruj 2012 21:27

Može završit u braku! Gay marriage rules :)
"Better to be hurt by the truth than comforted with a lie." slika

Avatar
Afrodita
Postovi: 4523
Pridružen/a: 23 srp 2011 11:44
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: U vezi
Lokacija: Karlovac

Re: Gavella- Fine mrtve djevojke, režija M.Matišić i D.Matanić

Post Postao/la Afrodita » 03 ruj 2012 22:42

daneda je napisao/la:nam
daneda je napisao/la:ali nisam sigurna sto da mislim o kraju filma. olga nakraju zavrsi upravo u toj dominanti (hrvatskom hetero braku),i čini mi se kao da film time gubi neku ozbiljnost bavljenja lezbijskom tematikom i pomalo kliže u obezvrjeđivanje shvaćanja lezbijskog identiteta i odnosa. nina umre, olgi je to valjda faza studentskih ludih dana jer, ten years after, evo nje u braku. ne znam zasto matanic nije imao hrabrosti ostati dosljedan i ne skrenuti u hetero matricu.
:o

kraj je upravo suprotno - kritika tog društva koje ju je natjeralo da se prilagodi. ona sprema mariju u ladicu, dijete joj je vraćeno tik prije nego što muž dolazi doma, vrata se zatvaraju i nitko nikad neće saznat istinu. i najbolje je što to nije prikazano u pozitivnom tonu, dapače, iznad tog kraja je jedna ogromna sjena.
nina violić mi je neuvjerljiva, ali one dvije su pogođen par.
moram jos jednom pogledati film, ovo sam prema sjecanju pisala, ne sjecam se bas svih detalja :/ ipak, nekako mi je nespretan kraj, jedino ako ta prilagodba ide tako da je prisiljena graditi lazni neiskren zivot (ali komforan :). ne znam, samo me ti neki detalji, okolnosti u koje ju je matanic stavio na kraju ne djeluju uvjerljivo.
ma ja bi samo neki film u kojemu lezba ne zavrsi mrtva ili u braku[/quote]

Ima ih puno ...I can't think straight, The world unseen, Imagine me and you, Better than chocolate, Kyss Mig, Producing Adults, Elena Undone, Nina's Heavenly Delights, Out at the Wedding, Puccini for Beginners, Red Doors, Rome and Juliet, Saving Face, The Four Faced Liar, The Gymnast, Vida de familia, When Night Is Falling, ....neki od tih su čak romantične komedije pa uživaj ako nisi gledala :)
I want her everywhere and if she's beside me I know I need never care but to love her is to need her everywhere knowing that love is to share

daneda
Postovi: 17
Pridružen/a: 26 kol 2012 21:17
Ja sam: lezbijka
Status: Solo

Re: Gavella- Fine mrtve djevojke, režija M.Matišić i D.Matanić

Post Postao/la daneda » 06 ruj 2012 19:12

Afrodita je napisao/la:
daneda je napisao/la:nam
daneda je napisao/la:ali nisam sigurna sto da mislim o kraju filma. olga nakraju zavrsi upravo u toj dominanti (hrvatskom hetero braku),i čini mi se kao da film time gubi neku ozbiljnost bavljenja lezbijskom tematikom i pomalo kliže u obezvrjeđivanje shvaćanja lezbijskog identiteta i odnosa. nina umre, olgi je to valjda faza studentskih ludih dana jer, ten years after, evo nje u braku. ne znam zasto matanic nije imao hrabrosti ostati dosljedan i ne skrenuti u hetero matricu.
:o

kraj je upravo suprotno - kritika tog društva koje ju je natjeralo da se prilagodi. ona sprema mariju u ladicu, dijete joj je vraćeno tik prije nego što muž dolazi doma, vrata se zatvaraju i nitko nikad neće saznat istinu. i najbolje je što to nije prikazano u pozitivnom tonu, dapače, iznad tog kraja je jedna ogromna sjena.
nina violić mi je neuvjerljiva, ali one dvije su pogođen par.
moram jos jednom pogledati film, ovo sam prema sjecanju pisala, ne sjecam se bas svih detalja :/ ipak, nekako mi je nespretan kraj, jedino ako ta prilagodba ide tako da je prisiljena graditi lazni neiskren zivot (ali komforan :). ne znam, samo me ti neki detalji, okolnosti u koje ju je matanic stavio na kraju ne djeluju uvjerljivo.
ma ja bi samo neki film u kojemu lezba ne zavrsi mrtva ili u braku
Ima ih puno ...I can't think straight, The world unseen, Imagine me and you, Better than chocolate, Kyss Mig, Producing Adults, Elena Undone, Nina's Heavenly Delights, Out at the Wedding, Puccini for Beginners, Red Doors, Rome and Juliet, Saving Face, The Four Faced Liar, The Gymnast, Vida de familia, When Night Is Falling, ....neki od tih su čak romantične komedije pa uživaj ako nisi gledala :)[/quote]

hvala na preporukama, pogledat cu sigurno nesto od navedenog :)

Avatar
bašja
Postovi: 2639
Pridružen/a: 11 kol 2010 20:18
Spol/rod: žensko
Status: U vezi

Re: Gavella- Fine mrtve djevojke, režija M.Matišić i D.Matanić

Post Postao/la bašja » 07 ruj 2012 06:53

daneda je napisao/la:film je dobar prema tome jer je (valjda) prvi hrvatski film koji se bavi lezbijskim odnosima u dominantnim (hrvatskim naci/patrijarh/hetero) odnosima, ali nisam sigurna sto da mislim o kraju filma. olga nakraju zavrsi upravo u toj dominanti (hrvatskom hetero braku),i čini mi se kao da film time gubi neku ozbiljnost bavljenja lezbijskom tematikom i pomalo kliže u obezvrjeđivanje shvaćanja lezbijskog identiteta i odnosa. nina umre, olgi je to valjda faza studentskih ludih dana jer, ten years after, evo nje u braku. ne znam zasto matanic nije imao hrabrosti ostati dosljedan i ne skrenuti u hetero matricu.
štajaznam, ne sviđa mi se kraj :/
al svejedno bih isla pogledati predstavu, cisto zbog tog premjestanja ekranizacije na scenu :)
i ja sam mrzila taj kraj, al u stvari je odlično motiviran. nakon takvih sranja i mržnje koju je proživjela, ne bi ni meni bilo nešto do mog lezbijskog identiteta. osim toga, ne ide u interpretacije njezine seksualnosti ili odnosa s mužem.
How did a housepet, who ignores people, get into our lives? They basically domesticated themselves.

Avatar
stanica prema suncu
Postovi: 774
Pridružen/a: 13 tra 2007 17:46
Spol/rod: žensko

Re: Gavella- Fine mrtve djevojke, režija M.Matišić i D.Matanić

Post Postao/la stanica prema suncu » 09 ruj 2012 15:00

ajme matanić i kazalisne daske. samo to ne!

Avatar
tamara3
Just tax the stupid people.
Postovi: 8744
Pridružen/a: 01 stu 2005 16:44
Spol/rod: žensko
Status: U životnom partnerstvu
Lokacija: Oblačić.
Kontakt:

Re: Gavella- Fine mrtve djevojke, režija M.Matišić i D.Matanić

Post Postao/la tamara3 » 09 ruj 2012 15:07

Ne podnosim filmove u kojima lezbijka (ili žena) mora biti silovana i/ili ubijena.
Osim toga, tko bi pri zdravoj pameti unajmio stan u onom smrdljivom pičvajzu?! Eto, to je površni pogled na film koji sam gledala davno ali ne, nije mi se dopao. Iako da, riječ je o metafori hrvatskoga društva u ono vrijeme i bla bla.
Baš bi u predstavu mogao ubaciti i happy end.

Odgovorite