Precjednički izbori

Domaće i strane aktualnosti, vijesti, komentari događanja, novinskih članaka, TV emisija, tekstova s CroL naslovnice i općenito svega čime nas mediji svakodnevno bombardiraju.

Odgovorite

Za koga ćete glasati na predsjedničkim izborima?

Ivo Josipović
26
43%
Milan Bandić
5
8%
Andrija Hebrang
0
Nema glasova.
Vesna Pusić
21
34%
Vesna Škare-Ožbolt
0
Nema glasova.
Nadan Vidošević
3
5%
Damir Kajin
1
2%
Miroslav Tuđman
1
2%
Boris Mikšić
1
2%
Dragan Primorac
3
5%
 
Ukupno glasova: 61

Avatar
tamara3
Just tax the stupid people.
Postovi: 8744
Pridružen/a: 01 stu 2005 16:44
Spol/rod: žensko
Status: U životnom partnerstvu
Lokacija: Oblačić.
Kontakt:

Precjednički izbori

Post Postao/la tamara3 » 30 lis 2009 21:13

Eto, fino su nam ga smjestili. Izbori 27.12., ništa od putovanja. Ili će nam dijasporci opet presudit.

Pa, za koga ćete i zašto?

U anketu sam uvrstila i bandidosa iako se sve stanice u mome tijelu tome protive i premda mrzim činjenicu da mu svi mediji time pumpaju ionako prevelik ego, ali budimo realne, vjerojatno će se kandidirati.
Ako sam nekoga zaboravila, recite. E da, cirkusante poput Alke Vuice ne navodim jer bi popis bio prevelik. Pa pucajte.

Avatar
far out
Postovi: 1468
Pridružen/a: 22 sij 2007 13:18
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: U vezi
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la far out » 30 lis 2009 22:49

josipović. kao i uvijek, glas protiv puno više, nego što je glas za.

call_me_not
Postovi: 3418
Pridružen/a: 22 stu 2005 20:13

Post Postao/la call_me_not » 30 lis 2009 23:30

profesor josipovic. zelim ga vidjet na pantovcaku.

Avatar
Hidden_soul
Devil in details
Postovi: 4982
Pridružen/a: 17 stu 2005 13:00
Spol/rod: žensko
Lokacija: On stranger tides

Post Postao/la Hidden_soul » 31 lis 2009 12:07

Ne znam, znam da cu bit razapeta najvjerojatnije, ali meni se taj Kajin cini dosta pametan covjek. Jos od prije, nevezano za predsjednicku kampanju, izbore i sve to. Steta sto je tako zadrti homofob.
Iako njega ne vidim nekako kao predsjednika. Ni Josipovica ne vidim.
Meni je to sve psi laju, karavane prolaze.

U biti Ozboltica mi se ovdje cini kao najlogicniji izbor. Nije da mislim da ima velike sanse, ali da, go Vesna :)
"Allow me to lend a machete to your intellectual thicket..."

Avatar
Kali
Postovi: 121
Pridružen/a: 29 pro 2008 15:42
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: Solo

Post Postao/la Kali » 31 lis 2009 12:54

Za Hebranga! :roftl: :roftl: :roftl: Strasno.

Za Josipovica. Jedini iole normalan

ow
necu se registrirati
Postovi: 733
Pridružen/a: 10 pro 2005 22:25
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: U braku
Lokacija: Zagreb
Kontakt:

Post Postao/la ow » 31 lis 2009 16:39

Josipovic - vise mi je politikant nego politicar. Ne svidja mi se sto se odrice jedine stvari po kojoj se SDP razlikuje od HDZ-a a to je odnos prema "dijaspori" - tj hercegovcima - definitivno NE

Bandić - kriminalaca mi pun qrac - dakle NE

Hebrang - budaletina koja se odrzava na povrsini vjerojatno nekim podzemnim mehanizmima jer je toliko u stanju zabit sam sebi da valjda ne bi pobjedio na izborima ni da je jedini kandidat. - just NEEEE

Vesna Pusić - iako je puno puta ucinila nesto na temelju cega sam zakljucila da je demokratkinja samo deklarativno zarad odnosa prema LGBT pitanjima - jedna od DA

Vesna Škare-Ožbolt - ova zena bi stvarno trebala znati kada je vrijeme da se makne iz javnosti - NE

Nadan Vidošević - ne znam sta da kazem, on mi ima najsuvislije recenice. Ok, ok znam da ima previse imovine koju je stekao naravno na sumnjive nacine al oono sto prica mi je vrlo logicno - DA

Damir Kajin - za homofobe ne glasam iz principa - NE

Miroslav Tuđman - nek mu netko kaze da mu je stari umro - NE

Boris Mikšić - aupickumaterinu pa jel se ovaj nije odjebo u nepoznatom pravcu? - NE

Dragan Primorac - ludjacki pogled + bolesna ambicija - mislim da je malo previse ludjaka vladalo ovim prostorima unazad dvadesetak godina - NE

Ako se dovucem do Osijeka u dane izbora odlucit cu izmedju Pusic i Vidosevica.

On mi je suvisliji a ona bi bila prva zena predsjednica.
Ovisi hocu li tog dana biti nadahnutija logikom ili feminizmom
ne vjerujte podacima iz profila, zapravo sam se ovom forumu pridruzila 14.09.1999
slika
www.balconn.com

www.gay-u-obitelji.com

Avatar
tamara3
Just tax the stupid people.
Postovi: 8744
Pridružen/a: 01 stu 2005 16:44
Spol/rod: žensko
Status: U životnom partnerstvu
Lokacija: Oblačić.
Kontakt:

Post Postao/la tamara3 » 31 lis 2009 19:18

ow je napisao/la:Vesna Škare-Ožbolt - ova zena bi stvarno trebala znati kada je vrijeme da se makne iz javnosti - NE

Nadan Vidošević - ne znam sta da kazem, on mi ima najsuvislije recenice. Ok, ok znam da ima previse imovine koju je stekao naravno na sumnjive nacine al oono sto prica mi je vrlo logicno - DA
Hm... zašto?

Meni je V.Š.O. dosta okej, a Vidošević je, hebiga, lopov... zašto misliš da je logično to šzo govori?

afrathevamp

Post Postao/la afrathevamp » 31 lis 2009 19:57

Ivo Josipović-novi hrvatski predsjednik...if you ask me.

ow
necu se registrirati
Postovi: 733
Pridružen/a: 10 pro 2005 22:25
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: U braku
Lokacija: Zagreb
Kontakt:

Post Postao/la ow » 31 lis 2009 20:24

tamara3 je napisao/la:Hm... zašto?
Meni je V.Š.O. dosta okej, a Vidošević je, hebiga, lopov... zašto misliš da je logično to šzo govori?
za VSO ne znam da li sam misljenje formirala na temelju njenog javnog djelovanja, epizode kada se kandidirala za gradonacelnicu VG ili informacija kojih se o njoj sjecam jos iz Osijeka no vjerijatno je sve skupa. I ne dozivljavam je kao neku ozbiljnu politicarku iako je btw ona vrlo osvijestena sto se tice lgbt prava.

Vidosevic je upotrijebilo neku sindikalno - radnicku terminologiju - mozda je to doprlo do ostataka sindikalne komunjare u meni. :o
Djeluje mi je uvjerljivo, VSO mi djeluje neuvjerljivo. Mislim da on zna o cemu prica.
ne vjerujte podacima iz profila, zapravo sam se ovom forumu pridruzila 14.09.1999
slika
www.balconn.com

www.gay-u-obitelji.com

Avatar
Ankich
Postovi: 177
Pridružen/a: 08 lis 2007 20:43

Post Postao/la Ankich » 01 stu 2009 00:13

Mislim da će Josipović koji me tako posića na: http://www.bassharp.com/photo16.JPG
pobijediti.

Ali ne tako lako.
Kome je stalo da imaš dvadeset godina i djetinjastu ljubav, što tepa noćnoj kiši? (V. Parun)

lana
Sestra Nanut 1
Postovi: 1540
Pridružen/a: 02 stu 2005 00:40

Post Postao/la lana » 01 stu 2009 02:44

Josipovic apsolutno. jer mislim da je vrijeme da ova zemlja jednom napokon ima predsjednika koji je intelektualac u pravom smislu te rijeci, koji nije usran politikom na nacin na koji su gotovo svi na ponudjenoj listi i oni kojih tu nema, covjek koji ima sta za reci, koji je kulturan i civiliziran jer mi je pun kurac hajducije i brdjana.

Ameli
Postovi: 6513
Pridružen/a: 16 kol 2007 23:18

Post Postao/la Ameli » 01 stu 2009 10:39

kliknuh na Pusicku, zasto? mnogo razloga, da ne nabrajam uzet cu tri:
1. zena koja se ne plasi javno rece sto misli o mnogim "skakljivim" situacijama i dogadjajima vezanih uz proslost i sadasnjost
2. zena koja se ne plasi hodati u povorci koju drugi pljuju i osudjuju
3. zena koja se ne plasi nikog
itd,itd
:D ovo zvuci kao izborni slogan, zena koja se ne plasi :o

jabooka
Postovi: 4942
Pridružen/a: 16 svi 2006 13:13
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Lokacija: na stolici

Post Postao/la jabooka » 01 stu 2009 12:05

ne znam jos.
u igri su josipovic. pusicka i vidosevic.
valjda ce biti neke kampanje koja ce nam svima ici na zivce.
ali po tome mislim eliminirati.
dobiti ce gas onaj tko mi se najmanje zgadi svojim obecanjima.
postoji.jedna.bizarnija.stvar.od.incesta.i.pedofilije.
zove.se.ocinstvo.
sastoji.se.u.tome.da.napravis.dijete.zatim.ga.volis.a.nikad.s.njim.ne.spavas.

afrathevamp

Post Postao/la afrathevamp » 01 stu 2009 18:24

Ankich je napisao/la:Mislim da će Josipović koji me tako posića na: http://www.bassharp.com/photo16.JPG
pobijediti.

Ali ne tako lako.
jao meni!!! sad si me podsjetila na film Sreća :roftl: :roftl: :roftl:
To sam gledala prije nego što sam polagala ispit na 2 godini i dobro mi je razbilo tremu.

Avatar
tamara3
Just tax the stupid people.
Postovi: 8744
Pridružen/a: 01 stu 2005 16:44
Spol/rod: žensko
Status: U životnom partnerstvu
Lokacija: Oblačić.
Kontakt:

Post Postao/la tamara3 » 01 stu 2009 18:43

Ne znam, meni je taj Josipović nekako premetiljav i ne čini mi se da ima dobar javni nastup. Sav je neki stidan i djeluje mi ko da se "nikom ne bi štel zameriti", kaj ja znam.
S druge strane, čini mi se da je Pusićka dobrano poradila na sebi u svakom smislu (gledala sam je u "Otvorenom" prije par tjedana i oduševila me, a i kupila nevjerojatno vještim odgovorom na pitanje o hrvatskim glasačima u Bosni), ali ona kao žena i osoba koja je rekla da su rvati bili agresori u BiH vjerojatno nema neke velike šanse. Opet, ako se bandidos kandidira, možda smo svi skupa nahebali. Zamislite tajne službe i vojsku u rukama takvog tipa. Užas.

Avatar
lucretia
Postovi: 1214
Pridružen/a: 06 tra 2009 13:28
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: U vezi
Lokacija: in the moonlight

Post Postao/la lucretia » 02 stu 2009 10:02

josipović. tj njegova žena, siva eminencija :aha:
We serve an old moan in a dry season
A lighthouse keeper in the desert sun
Dreamers of sleepers and white treason
We dream of rain and the history of the gun
There's a lighthouse in the middle of Prussia
A white house in a red square
I'm living in films for the sake of Russia
A Kino Runner for the DDR

Avatar
Pi
Postovi: 1297
Pridružen/a: 28 svi 2007 14:44
Spol/rod: žensko
Ja sam: ne želim se identificirati
Status: U vezi

Post Postao/la Pi » 02 stu 2009 21:50

tamara3 je napisao/la:ali ona kao žena i osoba koja je rekla da su rvati bili agresori u BiH vjerojatno nema neke velike šanse.
Naravno da nema. S takvim kardinalnim greškama ne bi trebala ni imati šanse.

Ja bih samo htjela da je jedan dan proživjela u nekom od hrvatskih gradova u BiH na dane napada. Primjerice, večer "čestitke" Srba na Olimpijskom finalu košarkaša u Barceloni 1992.

Nema ništa ružnije od neznanja.

A i ovo danas sa slučajom "Arbitraža" joj ne služi na čast.

Kajin je danas pokazao malo razuma, za razliku od ostalih dana. Vidošević mi se ipak čini kao najumjereniji izbor.
Whatever makes you happy
Whatever you want

lana
Sestra Nanut 1
Postovi: 1540
Pridružen/a: 02 stu 2005 00:40

Post Postao/la lana » 03 stu 2009 02:35

sta je kardinalna greska??? da su hrvati bili agresori u bosni??? po cemu je to greska? a vidosevic je covjek od svih "partija" i svih sistema i nit smrdi nit mirisi i svima bi bio umjereni izbor, a meni se vise bljuje od umjerenih izbora i tipova koji su svima dobri.

Avatar
Pi
Postovi: 1297
Pridružen/a: 28 svi 2007 14:44
Spol/rod: žensko
Ja sam: ne želim se identificirati
Status: U vezi

Post Postao/la Pi » 03 stu 2009 05:22

lana je napisao/la:sta je kardinalna greska??? da su hrvati bili agresori u bosni??? po cemu je to greska?
Po čemu je to točno? (Ne bismo to trebali tako - sustav ide: Ja kažem da mislim da je to pogrešno, ti se ne slažeš, ali ne prebacuješ odmah raspravu na moja pleća, nego i ti nešto argumentiraš da ja imam na što odgovoriti. Takes two to tango.)

Niti jedan sukob u Bosni nisu pokrenuli Hrvati. Od prvog metka u dubrovačkom zaleđu, koje je, eto, u Hercegovini, do zadnjeg metka pred Banja Lukom. Hrvatima nije trebao tuđi teritorij, osobito u Bosni, branilo se, ne napadalo. Bez iznimke. Dalje, kako možeš biti agresor u vlastitoj državi? Agresor bi bio, valjda, da uđeš na TUĐI teritorij s namjerom da ga uzmeš, ne ako postaviš liniju obrane, lokalno, u svom gradu, kako bi sprečio koljački pohod balvanaša poduprtih tehnologijom JNA daleko superiornijom od tvoje. Da su metci letjeli Pusićki pored ušiju, ili da joj je granata pala u dvorište obiteljske kuće, drukčije bi malo razmišljala. Ili tražim eksplicitan primjer mjesta i vremena kada su Hrvati granatirali civilna područja. Također, tehnički nemoguće, biti agresor kada nemaš oružje. No...

Ako se odnosi post na baš ulazak HV-a u Bosnu, to je bilo sporazumno, pomoć je tražila Armija BiH, inače bi bilo u Bihaću dobrih 50 - 100 000 mrtvih. Potpisan je sporazum. Dogovor. Ne jednostrana invazija.

Pusićka ima selektivno sjećanje. Prva stvar, prije takvih izjava, sjedneš pa provjeriš podatke. Ne kao Marks po diviziji, kontra svih dokaza, samo da bude "drukčija," i umili se malom dijelu populacije koja pati od iste deluzije. Još dvije-tri slične deluzije, i imaš njenih 2-3% biračkog tijela :D Nikad nije ni dobila više, ako se ne varam (HNS, rite) :D

Eh, sad ćete vi reći da ja imam pick na Pusićku - e, imam, kad me žalosti kako je loša. Trebala bi biti pametnija, a nikako nadoći.

On topic: Ne znam mnogo o Vidoševiću, no nikome od ostalih kandidata ni u ludilu ne bih dala glas. Pogotovo nakon današnje, oprostite, jučerašnje sjednice Sabora (možda, možda, Josipoviću, ako pruži još nešto). U konačnici, ne zanima me iz koje stranke kandidat dolazi, ta je saturacija odavno nastupila, zanima me samo što zna o gospodarstvu. Jedina stvar koja vodi u prosperitet (uz znanost, naravno - opet ja i digresije :roll: ).

P.S. (aka edit): Znate o čemu još razmišljam? Od Hebranga i ekipe očekujem da bude beskralježnjak i dvolični gad, i ne iznenađuje me ako ide protiv svoje dosadašnje politike i glasa za onaj arbitražni sporazum. To je čak očekivano. I kada svi znamo da je odluka pogrešna, kažeš, OK. Nije me briga, samo potvđuje moje mišljenje o njemu.

No kada za nekoga navijaš, onda te ljuti što je beskralježnjak i dvoličan. I onda se ražalost kada vidiš da jedan Pupovac ima više razuma i bar osnovnu identifikaciju s ovim narodom da glasa protiv arbitražnog sporazuma, no ne i Pusićka. Ima ga i Josipović, čak i Kajin... Ne i ona.
Whatever makes you happy
Whatever you want

Ameli
Postovi: 6513
Pridružen/a: 16 kol 2007 23:18

Post Postao/la Ameli » 03 stu 2009 16:12

Ja bih samo htjela da je jedan dan proživjela u nekom od hrvatskih gradova u BiH na dane napada. Primjerice, večer "čestitke" Srba na Olimpijskom finalu košarkaša u Barceloni 1992.

koji su to hrvatski gradovi BiH? Sto mislis o ovom: Strucnjaci Instituta za istrazivanje zlocina protiv covjecnosti i medjunarodnog prava nedavno su u Bugojnu objavili najznacajnije rezultate istrazivanja o ucescu Republike Hrvatske u agresiji na Republiku Bosnu i Hercegovinu.
Direktor ovog Instituta prof. dr. Smail Cekic je iznio podatke o rezultatima.
Od kraja 1992. do 18. marta 1994. godine Republika Hrvatska izvrsila je agresiju na BiH upotrijebivsi vojne snage kolaboracionista iz RBiH i RH, regularne postrojbe Hrvatske vojske i postrojbe Hrvatskog vijeca obrane (oruzane formacije paradrzave "Hrvatske zajednice Herceg Bosna").
?

O ovoj temi se da mnogo toga napisati, al nije zadana tema. I dalje ostajem pri Pusicki, pa makar spusila :D

Avatar
Pi
Postovi: 1297
Pridružen/a: 28 svi 2007 14:44
Spol/rod: žensko
Ja sam: ne želim se identificirati
Status: U vezi

Post Postao/la Pi » 03 stu 2009 23:34

Aha.

A Amerikanci i kolaboracionistička paravojska Francuza u Francuskoj, koju Njemačka nije smatrala legitimnom državom otkako ju je zauzela, počinili su agresiju na Njemačku desantom u Normandiji. :D :D :D

Hrvatski gradovi u BiH su gradovi s većinskim hrvatskim stanovništvom. Čak se može odnositi i na gradove koji su u prošlosti pripadali Hrvatskoj državi. Ima još mogućnosti. Kada se koristi pridjev "hrvatski," ne misli se nužno na teritorij Republike Hrvatske.

A ovi iz Bugojna što su to objavili... Ako nešto objaviš, ne znači da je kredibilno.

Zanimljivo je to, kada su bježali iz Bugojna pješice prema Splitu (kada je Bugojno palo), i kada ih je od masakra spašavao HVO, onda to nisu bile "paravnojne formacije."

HVO je bila vojska HRHB-a, da, no u njoj se nisu borili Hrvati iz Hrvatske, nego BiH Hrvati. Sorry, ali misliš da je netko u trenutku kada je branio svoje domove razmišljao hoće li jednog dana neka budala iz Bugojna proglašavati njegovu postrojbu paravojskom? Tada se nije ni očekivao opstanak BiH, a s napadima na Dubrovnik i Vukovar, svi su mislili da će Hrvatska biti svedena na Zagreb.

Kužiš? Tada BiH nije postojala. Nije imala Vladu, predsjednika, vojsku, ustroj... Stoga je HRHB mogla postojati, jer je imala dotične institucije. Legitimno. I mogla je surađivati s kim je htjela.

No vratimo se na temu. I zbog toga VP proglašava Hrvatsku AGRESOROM?

Halo, AGRESOROM? Je li ona svjesna značenja te riječi?

Jesu li Amerikanci bili agresori u Francuskoj?
Whatever makes you happy
Whatever you want

lana
Sestra Nanut 1
Postovi: 1540
Pridružen/a: 02 stu 2005 00:40

Post Postao/la lana » 04 stu 2009 02:20

sul. je napisao/la:
lana je napisao/la:sta je kardinalna greska??? da su hrvati bili agresori u bosni??? po cemu je to greska?
Po čemu je to točno? (Ne bismo to trebali tako - sustav ide: Ja kažem da mislim da je to pogrešno, ti se ne slažeš, ali ne prebacuješ odmah raspravu na moja pleća, nego i ti nešto argumentiraš da ja imam na što odgovoriti. Takes two to tango.)

Niti jedan sukob u Bosni nisu pokrenuli Hrvati. Od prvog metka u dubrovačkom zaleđu, koje je, eto, u Hercegovini, do zadnjeg metka pred Banja Lukom. Hrvatima nije trebao tuđi teritorij, osobito u Bosni, branilo se, ne napadalo. Bez iznimke. Dalje, kako možeš biti agresor u vlastitoj državi? Agresor bi bio, valjda, da uđeš na TUĐI teritorij s namjerom da ga uzmeš, ne ako postaviš liniju obrane, lokalno, u svom gradu, kako bi sprečio koljački pohod balvanaša poduprtih tehnologijom JNA daleko superiornijom od tvoje. Da su metci letjeli Pusićki pored ušiju, ili da joj je granata pala u dvorište obiteljske kuće, drukčije bi malo razmišljala. Ili tražim eksplicitan primjer mjesta i vremena kada su Hrvati granatirali civilna područja. Također, tehnički nemoguće, biti agresor kada nemaš oružje. No...

Ako se odnosi post na baš ulazak HV-a u Bosnu, to je bilo sporazumno, pomoć je tražila Armija BiH, inače bi bilo u Bihaću dobrih 50 - 100 000 mrtvih. Potpisan je sporazum. Dogovor. Ne jednostrana invazija.

Pusićka ima selektivno sjećanje. Prva stvar, prije takvih izjava, sjedneš pa provjeriš podatke. Ne kao Marks po diviziji, kontra svih dokaza, samo da bude "drukčija," i umili se malom dijelu populacije koja pati od iste deluzije. Još dvije-tri slične deluzije, i imaš njenih 2-3% biračkog tijela :D Nikad nije ni dobila više, ako se ne varam (HNS, rite) :D

Eh, sad ćete vi reći da ja imam pick na Pusićku - e, imam, kad me žalosti kako je loša. Trebala bi biti pametnija, a nikako nadoći.

On topic: Ne znam mnogo o Vidoševiću, no nikome od ostalih kandidata ni u ludilu ne bih dala glas. Pogotovo nakon današnje, oprostite, jučerašnje sjednice Sabora (možda, možda, Josipoviću, ako pruži još nešto). U konačnici, ne zanima me iz koje stranke kandidat dolazi, ta je saturacija odavno nastupila, zanima me samo što zna o gospodarstvu. Jedina stvar koja vodi u prosperitet (uz znanost, naravno - opet ja i digresije :roll: ).

P.S. (aka edit): Znate o čemu još razmišljam? Od Hebranga i ekipe očekujem da bude beskralježnjak i dvolični gad, i ne iznenađuje me ako ide protiv svoje dosadašnje politike i glasa za onaj arbitražni sporazum. To je čak očekivano. I kada svi znamo da je odluka pogrešna, kažeš, OK. Nije me briga, samo potvđuje moje mišljenje o njemu.

No kada za nekoga navijaš, onda te ljuti što je beskralježnjak i dvoličan. I onda se ražalost kada vidiš da jedan Pupovac ima više razuma i bar osnovnu identifikaciju s ovim narodom da glasa protiv arbitražnog sporazuma, no ne i Pusićka. Ima ga i Josipović, čak i Kajin... Ne i ona.
vojne snage hrvatske drzave borile su se s one strane granice u bosni, u medjunarodno priznatoj suverenoj drzavi. svejedno je cija su prava branili i sto tko mislio o hrvatima u bosni. cinjenica je da se hrvatska vojska tamo borila, a to sto se borila i srpska, to nas ne abolira.

Avatar
Pi
Postovi: 1297
Pridružen/a: 28 svi 2007 14:44
Spol/rod: žensko
Ja sam: ne želim se identificirati
Status: U vezi

Post Postao/la Pi » 04 stu 2009 05:40

Upravo je u tome problem. To što su hrvatske vojne snage bile u BiH ne znači da je to agresija. Agresija je dobro definirana tzv. Nuremberškim principima ustanovljenima na istoimenim suđenjima za Drugi svjetski rat.

Zato sam ti navela primjer s Amerikancima i Normandijom. Prisutnost njihovih snaga u Europi, na tuđem teritoriju, nije agresija, jer je:

a) bila sporazumna;
b) djelovala je u cilju uspostavljanja mira (i samoobrane);
c) nije imala (neopravdane) pretendencije na tuđi teritorij ["Lebensraum," ako se ne varam].

Isto tako vojska Hrvatske u spomenutoj "operaciji Sana," i drugim spomenutim operacijama za koje su domaće snage zatražile pomoć u cilju samoobrane.

Vesna Pusić je ovime stavila na teret Hrvatskoj nešto za što se ni u kojem slučaju ne može teretiti - zločin protiv mira. Jer je to vojna agresija prema Tribunalu - zločin protiv mira.

Dakle, nije svejedno. Prvenstveno pravno.

Drago mi je da smo to riješili.
Whatever makes you happy
Whatever you want

Ameli
Postovi: 6513
Pridružen/a: 16 kol 2007 23:18

Post Postao/la Ameli » 04 stu 2009 10:54

TUĐMAN: Ja sam pred par mjeseci izložio situaciju, dao zadaću ministru obrane Šušku i generalu Bobetku, naša pomoć i naše angažiranje u Herceg-Bosni, jer se tamo rješava, rekao sam im da se tamo rješava pitanje budućih granica hrvatske države. I, kod toga sam ukazao da je veoma važno da se obrane, tada, oni položaji koje je HVO tamo držao. To je bila ona crta, dakle, Novi Travnik, Vitez, Busovača, Mostar, i da bi trebalo, po mogućnosti, riješiti, što prije, problem Gornjeg Vakufa.
Referendumom za nezavisnost održanom od 28. februara do 1. marta 1992. godine u skladu sa standardima međunarodne zajednice, BiH je obnovila svoju nezavisnost i od 20. maja 1992, postala je ravnopravnom članicom UN-a, kada je i postavljena zastava s ljiljanima ispred sjedišta UN-a na East Riveru u New Yorku.

Postojala je Armija Bih, jedina legitimna vojska u toj drzavi, svi ostali su bili agresori
zar je potrebno naglasavati da su Tudjman i Milosevic u Karadz. dogovarali o podjeli Bosne.
I jos nesto, svi napadaju jedni druge i brane svoja stajalista, tu je povIjest pa nek ona kaze svoju rijec o svim tim dogadjajima, al ne povIjest koju pisu Srbi, Hrvati Ili Bošnjaci.
Ne znaci da manje volim svoju drzavu, ako kazem da je politika koja ju je u to vrijeme vodila, cinila mnoge greske. I ne vidim slicnosti Amerike sa Hrvatskom, jer njihov predsjednik nije se sastajao sa Hitlerom da bi dijelio Francusku ili Europu, mada su nazalost, Europu poslije podijelili saveznici.
Toliko od mene ;)
Zadnja izmjena: Ameli, dana/u 04 stu 2009 14:50, ukupno mijenjano 1 put.

Avatar
Pi
Postovi: 1297
Pridružen/a: 28 svi 2007 14:44
Spol/rod: žensko
Ja sam: ne želim se identificirati
Status: U vezi

Post Postao/la Pi » 04 stu 2009 13:49

Haha...

Ma da. Što će nam pravni argumenti i definicije pojmova kada imamo osobna stajališta.

Nema veze s ljubavi prema državi, ta me besmislena, neopravdana, bizarna i apstraktna pojava ne zanima - radi se čisto o činjenicama - eh, to je povIjest.

Ne, imaš pravo, američki se predsjednik nije sastajao s Hitlerom kako bi podijelio Europu, sastajao se sa Staljinom. I nije bila u igri salveta, nego obični papir koji je Staljin odlučio ne zapaliti - s katastrofalnim posljedicama za ove prostore - nakon što je izašao na vidjelo, naravno.

Ne vidim na temelju čega odbacuješ moju parelelu s desantom na Normandiju.

Btw. Armija BiH je također bila paravojska. Pogotovo elitne mudžahedinske trupe koje su dovođene u njen sastav, i čijim je pripadnicima tek nedavno dano državljanstvo BiH.

No, dosta me. Bacam riječi u vjetar, as usual.
Whatever makes you happy
Whatever you want

Ameli
Postovi: 6513
Pridružen/a: 16 kol 2007 23:18

Post Postao/la Ameli » 04 stu 2009 14:49

:D povIjest

evo idem ispraviti, a ovo raspravljanje ostavljam, mozda jednom uz kavu.

Avatar
Hidden_soul
Devil in details
Postovi: 4982
Pridružen/a: 17 stu 2005 13:00
Spol/rod: žensko
Lokacija: On stranger tides

Post Postao/la Hidden_soul » 04 stu 2009 15:10

Nekad je tu bilo nesto pametno moje napisano ali sada to vise nije bitno :)
Zadnja izmjena: Hidden_soul, dana/u 17 pro 2010 19:10, ukupno mijenjano 1 put.
"Allow me to lend a machete to your intellectual thicket..."

call_me_not
Postovi: 3418
Pridružen/a: 22 stu 2005 20:13

Post Postao/la call_me_not » 05 stu 2009 02:35

bravo hidden, sjedni 5 :)
ovo bi bio sjajan uvod u doktorat o nesavrsenostima medjunarodnog prava. (koje je do boli krcato nedorecenostima i politickim licemjerjem do razine povracanja u najmanju ruku)
a da se ipak sad vratimo na temu ovog posta:
PRECJEDNICKI IZBORI
:)
zvir i bestimja.

Avatar
Pi
Postovi: 1297
Pridružen/a: 28 svi 2007 14:44
Spol/rod: žensko
Ja sam: ne želim se identificirati
Status: U vezi

Post Postao/la Pi » 05 stu 2009 04:47

[Tako dana definicija agresije je krasna, primjenjena danas bi automatski iskljucila mogucnost da je RH izvrsila agresiju na BIH, jer prema uvjetima koji se traze u istoj rezoluciji za postojanje agresije, gotovo nijedan nije postojao u ratu 90tih. ]

Osim napada JNA na Hrvatsku i Sloveniju. Točno to tražim, točno sam to i spomenula.

hidden, sve to stoji, dapače - no moramo početi razlikovati HVO i HV.

HV je sudjelovao u Bihaću sporazumno, sporazum se i poštovao. Sudjelovao je na još dva druga mjesta, i tu se sporazum poštovao. Koju god definiciju koristiš za "agresiju," iste nije bilo - zaista postoji razlika između rata i agresivnog, osvajačkog rata. Prvenstveno, postoje obrambeni ratovi, koji je i Hrvatska vodila. Pa čak i Armija BiH i HVO (obje sigurno s ponekim zločinom, greškama pojedinaca). Dakle, i prema zadnjoj definiciji koju si dala - nepoštivanje sporazuma pri sporazumnom prisutstvu na tuđem teritoriju, nema agresije Republike Hrvatske na Bosnu i Hercegovinu.

Međunarodno pravo možda ima rupa, ali brate, postoje dovoljno dobre definicije da se prema njima orijentiramo. Ne možeš samo tako staviti međunarodni zločin nekome na teret. Je li Pusićka bubnula? Jest, i trebala bi se ispričati, čak i Mesić (dobro, kad bi se on ispričao, ispričala bi se i ona, ona samo radi što i on).

Ako spominješ Mostar - pa nije HV granatirao Mostar, to je zaista bio lokalni sukob. Mostar nije jedan grad - Mostar su bila dva grada. I to nije imalo nikakve veze s Republikom Hrvatskom i njenom vojskom. Yes, agresija Srba na Sarajevo - OK. Nigdje Hrvatske.

Jesu li neki generali prelazili iz jedne vojske u drugu - ne bih znala, no nije HVO bio pod zapovjedništvom RH, nego HB! Bez obzira na to što je HB slušala Zagreb (subjektivan dojam).

Ja sam uvjerena - da je ICTY mogao staviti Hrvatskoj to na teret, stavio bi odavno. Mislim da su oni sami svjesni da nemaju osnovu, i boli ih ćošak što neki političari s kvazi-dijametralnim i kvazi-ultrademokratskim stajalištima govore radi političkih bodova.

Sad kad sagledam svih pet postova - mi se u principu slažemo da prema međunarodnom pravu nema nikakve osnove za proglašavanje Hrvatske agresorom na BiH. Postoji samo subjektivan dojam, a subjektivan dojam ne bi smio biti dovoljan za političare tolikog kalibra - predsjedničkih kandidata.

Samo zamisli neku paralelu - recimo, da ja sada dođem do neke javne pozicije, i ja mislim da si ti počinila... klevetu... Premda nemam osnove za kazneno djelo klevete. Tj. ono što si ti rekla, ne ulazi u pravnu definiciju klevete. Možda sam se ja subjektivno osjećala klevetano. No ja sam na poziciji, i ako ja to kažem, onda ima utjecaja. Dakle, ti nisi počinila nikakvo kazneno djelo, ali eto, moj je subjektivan dojam da jesi. Ježi ga, to je kažnjivo, ako ja nemam pravnu osnovu. Tako nekako.

Tako da je ovo Pusićkin subjektivan dojam - bez uklapanja njenog stava u pravnu definiciju - trebao bi biti kažnjiv.

Razumijemo se sada?

OK - rekla sam sve što sam imala reći, mislim da bi sve ostalo bilo vrćenje u krug, dakle, povlačim se iz teme.
Whatever makes you happy
Whatever you want

call_me_not
Postovi: 3418
Pridružen/a: 22 stu 2005 20:13

Post Postao/la call_me_not » 05 stu 2009 09:50

sul. je napisao/la:[

Sad kad sagledam svih pet postova - mi se u principu slažemo da prema međunarodnom pravu nema nikakve osnove za proglašavanje Hrvatske agresorom na BiH. Postoji samo subjektivan dojam, a subjektivan dojam ne bi smio biti dovoljan za političare tolikog kalibra - predsjedničkih kandidata.
.


ne :o profulala si bit :o i u vezi medjunarodnog prava iskazanog u postovima, kao i u tome sta nekoliko ljudi misli o agresiji, kao i o subjektivnom dojmu predsjednickih kandidata.
ICTY to jest stavio na dusu Hrvatske kroz pojedine stavke pojedinih optuznica. pogotovo je dokazivao da Herceg Bosna jeste bila pod zapovjednom odgovornoscu Hrvatske, i to nije subjektivan dojam. po toj logici bi i ratni zlocin i genocid, kao i svaki drugi zlocin bio subjektivan dojam. a ja zlocinima ne bih iz cisto ljudskog razloga davala tu filozofsku dimenziju. kao sto znas ICTY takvu direktnu optuzbu ne moze prikeljit jednoj drzavi jer za krivicnu odgovornost drzave nema ni ovlasti. :o mijesas sudove.
ne znam...jedino da se vratimo osnovnim pojmovima, jer mi se cini da ti nedostaju in this particular subject. al nekak mislim da crol nije mjesto pripetavanja o definicijama medjunarodnog prava :o
i iskreno sumnjam da bi Vesna Pusic kao kcerka Eugena Pusica ulazila u nesto sto pravno nije dokazivo :o
zvir i bestimja.

Odgovorite