Egipatska revolucija

Domaće i strane aktualnosti, vijesti, komentari događanja, novinskih članaka, TV emisija, tekstova s CroL naslovnice i općenito svega čime nas mediji svakodnevno bombardiraju.

Odgovorite
Avatar
pihach
Postovi: 2541
Pridružen/a: 05 sij 2010 20:40
Status: U vezi
Lokacija: gradski asfalt
Kontakt:

Egipatska revolucija

Post Postao/la pihach » 11 vel 2011 21:31

Dojmovi, komentari, zelje, pozdravi..? :D

Tema je ovorena za raspravu, a sigurna sam da vas ima koji danonocno pratite razvoj dogadjaja.

Avatar
tamara3
Just tax the stupid people.
Postovi: 8744
Pridružen/a: 01 stu 2005 16:44
Spol/rod: žensko
Status: U životnom partnerstvu
Lokacija: Oblačić.
Kontakt:

Re: Egipatska revolucija

Post Postao/la tamara3 » 11 vel 2011 21:33

Ja, silom prilika :nezna:. Mislim da će se 'vladari' susjednih regija, a i šire, malo uplašit jer je sad nekako razvidno da narod može svrgnut vlast ako se dovoljno jako zainati.

Avatar
pihach
Postovi: 2541
Pridružen/a: 05 sij 2010 20:40
Status: U vezi
Lokacija: gradski asfalt
Kontakt:

Re: Egipatska revolucija

Post Postao/la pihach » 11 vel 2011 21:42

mislim da vec jesu ;)
srbi svrgnuli na isti nacin svog diktatora, sada egipcani.
who's next?
nadam se sjeverna koreja :moli:

Avatar
takeover
Postovi: 405
Pridružen/a: 28 sij 2011 10:28
Spol/rod: žensko

Re: Egipatska revolucija

Post Postao/la takeover » 11 vel 2011 21:59

nadam se hrvati :)
ma ne,..teško,..mi nemamo tu kritičnu masu,...nažalost

ok,....ne želim zvučati malodušno, daleko smo mi od egipćana,....ali svakako mislim da prave neprilike za njih tek počinju...

Avatar
Popeye
Postovi: 2096
Pridružen/a: 17 tra 2007 14:24

Re: Egipatska revolucija

Post Postao/la Popeye » 12 vel 2011 12:09

da se citiram :D
Kao i svaka druga prava i ozbiljna borba za društvene promjene, i ova se u najvažnijem dijelu odvija na ulicama...

san
Postovi: 39
Pridružen/a: 03 stu 2005 23:16
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: U vezi
Lokacija: sarajevo

Re: Egipatska revolucija

Post Postao/la san » 12 vel 2011 21:12

samo nek nije ustanak :haha:
Gay godine mlade,gay godine lude
bolje da smo lezbe,nego da smo trudne

Avatar
SkipBeat
Postovi: 67
Pridružen/a: 08 vel 2011 02:11
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: Solo

Re: Egipatska revolucija

Post Postao/la SkipBeat » 15 vel 2011 16:09

takeover je napisao/la:nadam se hrvati :)
ma ne,..teško,..mi nemamo tu kritičnu masu,...nažalost
Imamo, ali jedino ako je neki mega-super-ultra-popust u prodajnim centrima gdje upravo u prodaju kreće trakica za nožni palac koju je osobno polizao Louis Vuitton.

Ne želim ni pomisliti u kakvom stanju je sada egipatsko pučanstvo... Ali otkad sam gledala one reportaže s njihovih ulica gdje su intervjuirali ljude pa su dotični rekli kako je sve skupo, a hrane nema ni blizu dovoljno mislim da je to najgore što može biti... Nestašica hrane i vode u državi. (nije da smo i mi daleko od toga ako naši ovako nastave "vladati")
Boobies! slika Now act all cool and shit, maybe she'll notice you. slika Fuck this. Puppy eyes attack! slika

Avatar
takeover
Postovi: 405
Pridružen/a: 28 sij 2011 10:28
Spol/rod: žensko

Re: Egipatska revolucija

Post Postao/la takeover » 15 vel 2011 16:30

SkipBeat je napisao/la:
takeover je napisao/la:nadam se hrvati :)
ma ne,..teško,..mi nemamo tu kritičnu masu,...nažalost
Imamo, ali jedino ako je neki mega-super-ultra-popust u prodajnim centrima gdje upravo u prodaju kreće trakica za nožni palac koju je osobno polizao Louis Vuitton.

Ne želim ni pomisliti u kakvom stanju je sada egipatsko pučanstvo... Ali otkad sam gledala one reportaže s njihovih ulica gdje su intervjuirali ljude pa su dotični rekli kako je sve skupo, a hrane nema ni blizu dovoljno mislim da je to najgore što može biti... Nestašica hrane i vode u državi. (nije da smo i mi daleko od toga ako naši ovako nastave "vladati")
slažem se u potpunosti, no ipak se nadam da nismo dotaknuli samo dno egzistencije, barem što se tiče većine pučanstva, neki nažalost već odavno žive tako,...
U ponekim časopisima se u posljednje vrijeme pisalo o Egiptu, te o stanju na njihovim ulicama i domovima. Njihove cijene se kreću približno našima a plaće su daleko manje. Ogroman je jaz između bogaih i siromašnih, obrazovanih i neobrazovanih, konzervativnih i liberalnih. Poneki plaćaju školovanja do iznosa i 150.000 kuna dok ostatak kopa po kantama za smeće. Mislim da je sve to bilo neophodno, a promjena vlasti će se odvijati sporo i pitanje je kada će se opet stvari moći dovesti u normalu.
Iskreno se nadam, da će biti dovoljno sposobni da oforme libaralne kriterije u društvu i da neće dopustiti ekstremistima da vladaju njihovim životima, kao što se dogodilo u mnogim arapskim državama krajem prošlog stoljeća.

Avatar
SkipBeat
Postovi: 67
Pridružen/a: 08 vel 2011 02:11
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: Solo

Re: Egipatska revolucija

Post Postao/la SkipBeat » 15 vel 2011 17:14

takeover je napisao/la: U ponekim časopisima se u posljednje vrijeme pisalo o Egiptu, te o stanju na njihovim ulicama i domovima. Njihove cijene se kreću približno našima a plaće su daleko manje. Ogroman je jaz između bogaih i siromašnih, obrazovanih i neobrazovanih, konzervativnih i liberalnih. Poneki plaćaju školovanja do iznosa i 150.000 kuna dok ostatak kopa po kantama za smeće. Mislim da je sve to bilo neophodno, a promjena vlasti će se odvijati sporo i pitanje je kada će se opet stvari moći dovesti u normalu.
Sve to stoji i obično je uvijek tako... Kada narodu bude dosta jer osjeti prevelik jaz, oni (nazovimo ih) hrabriji se pokupe u pohode, ali ne sami nego još i pokupe desetke ostalih sa sobom. Domino efekt.
Ono što je žalosno da u modernom svijetu postoje države koje ništa nisu naučile iz povijesti i stalno se vrte iste greške. A koliko god siromašan i neobrazovan bio, narod je sve samo ne glup...
A hoće li tranzicija u neko "blaženo stanje mira" biti spora, to definitivno hoće. Za promjene se vrijedi boriti, ali i strpljivo čekati. Rijetko kad nešto dolazi na srebrnom pladnju.
takeover je napisao/la:Iskreno se nadam, da će biti dovoljno sposobni da oforme libaralne kriterije u društvu i da neće dopustiti ekstremistima da vladaju njihovim životima, kao što se dogodilo u mnogim arapskim državama krajem prošlog stoljeća.
Priznajem, povijest mi nikad nije bila jača strana. :D
Ali banalan primjer. Francuska revolucija. U to doba Pariz je bio najogavniji i najprljaviji grad Europe. A vidi ga sad, jedno od glavnih turističkih središta tzv. "Grad zaljubljenih". Da se narod tada nije digao na noge i rekao "Dosta!", bi li državnici ikada shvatili da je upravo narod najjača sila koja postoji u nekoj državi i da se s njima ne isplati zajebavati jer ode vama glava, dragi moji? Teško da bi.
Ono što hoću time reći jest da takvi procesi traju dok se ne oformi nekakva liberalna država i dok stvari ne krenu na bolje... A pritom može proći dug vremenski period.

Za Egipćane ovo definitivno nije kraj jer koliko vidim, postoji isto tako i određeni broj ljudi koji se zalažu za stari režim. Oni su čak opasnija masa nego ovi koji vladaju. Jer sada dolazi upravo taj period "predbacivanja" jedni drugima... Vi ste otjerali vladu iz države, vi ste krivi jer sad nema ni kruha... Ali ne vi ste krivi jer ste dopuštali da nam vlada radi ovo što je radila, da se tako nastavilo došli bi na isto... I tako unedogled dok jedna strana ne popusti.

Ja ne želim i nama u HR isto... Kao da nismo imali dovoljno sranja (povijesno gledano). :nah:
Boobies! slika Now act all cool and shit, maybe she'll notice you. slika Fuck this. Puppy eyes attack! slika

Avatar
pihach
Postovi: 2541
Pridružen/a: 05 sij 2010 20:40
Status: U vezi
Lokacija: gradski asfalt
Kontakt:

Re: Egipatska revolucija

Post Postao/la pihach » 15 vel 2011 22:56

evo ga: iran, bahrein, jemen, alzir, maroko, tunis...
krenulo je :hidden2:

Ameli
Postovi: 6513
Pridružen/a: 16 kol 2007 23:18

Re: Egipatska revolucija

Post Postao/la Ameli » 16 vel 2011 12:56

Hm, još kad bi se preselilo na ove prostore.
Bit će interesantno vidjeti tko će preuzeti vlast nakon rušenja svih tih diktatora.
Islamisti?

Avatar
takeover
Postovi: 405
Pridružen/a: 28 sij 2011 10:28
Spol/rod: žensko

Re: Egipatska revolucija

Post Postao/la takeover » 16 vel 2011 13:06

Ameli je napisao/la:Hm, još kad bi se preselilo na ove prostore.
Bit će interesantno vidjeti tko će preuzeti vlast nakon rušenja svih tih diktatora.
Islamisti?
za njihovo dobro, nadam se da ne.

Avatar
Rock Faerie
Postovi: 2015
Pridružen/a: 21 pro 2006 15:22
Spol/rod: žensko
Ja sam: ne želim se identificirati

Re: Egipatska revolucija

Post Postao/la Rock Faerie » 16 vel 2011 15:21

Po cijele dane hodam sa majicom koju sam dobila iz Egipta, tako im dajem svoju podršku :sarkasticna:
They share a look in silence and everything is understood

Avatar
pihach
Postovi: 2541
Pridružen/a: 05 sij 2010 20:40
Status: U vezi
Lokacija: gradski asfalt
Kontakt:

Re: Egipatska revolucija

Post Postao/la pihach » 16 vel 2011 19:15

kaj pise na majici?:)

zao mi je samo sto propada F1 u Bahreinu :/

da sam ja na vlasti radila bih isto sto i nasa mafija.
moja svrha bio bi experiment nad zatucanim hrvatima.
krala bih gradjanima, povecavala cijene apsolutno svega, uvodila turbo radikalne zakone, provodila represiju nad svakom porom drustvenog zivota, branila bih sve i svasta, bila bih kao serijat :D.
sve to samo da vidim koliko pasivni i konformisticki mozemo biti.
pljujemo po istoku, africi, zutima, crnima, pederima, lezbama, muslimanima, ovima onima, a mi smo za uramit'!
slavonija dize cijene kruha na 9kn!!!
plin, voda, struja, kamate na stanove... sve poskupljuje kao nikad!
ukida se pol toga sto je do sada bilo free, kao npr. pokaz, a ono sto hrvati jedino rade je kukaju pred TV kamerama, daju izjave za 'komentare tjedna' po raznim portalima i kvazi-novinama o tome kako tesko zive, nema se za kruh...
cim ih se pita 'jel biste isli na masovni prosvjed za rusenje vlade?', odgovor je: 'ma, ionako se nista ne moze promijeniti.'

studenti i zelene akcije se trude bar nesto sitno organizirati (spas marjana ili varsavske) i to traje par (tje)dana, dobiju medijsku pozornost, ustrajni su, hapse ih plavci, nabijaju razne parole i povike vladajucima na nos, a rezultat? erm, koliko se dobro sjecam, Fani gradi restach (votevr je odlucila kopati) a Tomek je pri kraju s buducim H&M-om.

zapravo, tko bi uopce mogao pokrenuti nesto kao revoluciju u egiptu, beogradu, tunisu, itd.?
mladi? cisto sumnjam
stari? raaajt.
radnici, seljaci, intelektualci, slavni? mo's mislit.

o cem da dalje govorimo?
hrvatska je osudjena na propast a pitanje je mjeseca kada cemo bankrotirati i svi otici u rodno mjesto.

i kao slag na tortu, digne mi tlak izjava roditelja od 4-godisnje djevojcice koja je dozivjela mozdani jucer.
dakle, prvo su histerizirali i prijetili tuzbama doktoru, vladi itd., a veceras evo drugog stava: Ocito je to bila bozja volja. Sta je tu je.

Bog i Hrvati - sta je tu je...

Ameli
Postovi: 6513
Pridružen/a: 16 kol 2007 23:18

Re: Egipatska revolucija

Post Postao/la Ameli » 17 vel 2011 12:49

zapravo, tko bi uopce mogao pokrenuti nesto kao revoluciju u egiptu, beogradu, tunisu, itd.?
Zna Kosor da fali pastira, zato se nit ne plaši da bi netko mogao da povede ovo stado :D
ako se ikad i desi neka revolucija i pobuna vjerovatno bi se zvala "Čoban tjera ovčice"
:roll2:

Avatar
Uliana
Postovi: 1325
Pridružen/a: 21 pro 2008 19:47
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Lokacija: ZG

Re: Egipatska revolucija

Post Postao/la Uliana » 17 vel 2011 14:49

O-O-O-Omađijaj me da će se rvackoj dogodit ikakva revolucija, hrvati nikada nisu i neće biti složan narod poput, primjerice srba, SSSS :)
hrvati su ljigav narod...jedan drugome zabijaju nož u leđa, vesele se kad susjedu umre krava, toliko su rezignirani i lijeni da nisu ustali još od Matije Gubca

čitam šta kaže Žižek za britanski Guardian:
http://www.tacno.net/tacno.net/KulturaN ... px?id=1372

Nema organiziranih liberalnih snaga koje bi preuzele vlast ako Mubarak ode? Naravno da nema; Mubarak se za to pobrinuo reducirajući svu opoziciju na marginalne ornamente'"I krucijalno je iščitavati tekuće događaje u Tunisu i Egiptu (I Jemenu i... možda, nadajmo se, čak u Saudijskoj Arabiji) prema toj pozadini. Ako se situacija eventualno stabilizira tako da stari režim preživi s nešto liberalne kozmetičke kirurgije, to će generirati nesavladivu fundamentalističku protuakciju. Zato da bi preživjelo ključno liberalno naslijeđe, liberali trebaju bratsku pomoć radikalne ljevice

ovo je dobro! izgleda d aje ludi Žižek predvidio tekuće događaje..
Idem trenutak samo, popravit šminku malo!!

Avatar
pihach
Postovi: 2541
Pridružen/a: 05 sij 2010 20:40
Status: U vezi
Lokacija: gradski asfalt
Kontakt:

Re: Egipatska revolucija

Post Postao/la pihach » 17 vel 2011 17:18

genijalan, as usual.:)

jedno je sigurno - turista ce ove godine biti vise no ikad! :p

Avatar
tamara3
Just tax the stupid people.
Postovi: 8744
Pridružen/a: 01 stu 2005 16:44
Spol/rod: žensko
Status: U životnom partnerstvu
Lokacija: Oblačić.
Kontakt:

Re: Egipatska revolucija

Post Postao/la tamara3 » 22 vel 2011 17:46

Povlačim svoje prvo mišljenje, ne znam kaj mi je bilo :sarkasticna:.

http://www.nytimes.com/2011/02/22/busin ... rkets.html itd.
Dakle, nafta, dionice, korporacije. Jaaaaaako mi je teško povjerovati da se te revolucije tamo dižu jedna za drugom pukom "voljom naroda".

Avatar
tamara3
Just tax the stupid people.
Postovi: 8744
Pridružen/a: 01 stu 2005 16:44
Spol/rod: žensko
Status: U životnom partnerstvu
Lokacija: Oblačić.
Kontakt:

Re: Egipatska revolucija

Post Postao/la tamara3 » 22 vel 2011 18:51

Za markov trg http://www.crol.hr/portal/forum/viewtop ... f=1&t=8060, tu je egipat, pa da se teme ne miješaju.

Avatar
call_me
Postovi: 2892
Pridružen/a: 19 sij 2010 21:17
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: Solo

Re: Egipatska revolucija

Post Postao/la call_me » 26 vel 2011 03:29

stvari su toliko predvidljive uz nekoliko zakonitosti da je to za popizdit; od latinske amerike, istocne, srednje evrope, ex yu, ex sssr, sjeverna afrika ia firka in general. sve sta je trebalo o ovome znat rekli su linz, stepan, nohlen i lipjhart. demokratske tranzicije i konsolidacije, hard i soft lineri bla. svugdje su scenariji isti, uz varijacije ideologije konteksta (kolonijalizam/nacionalizam, religija, gradjanski background ili ne, latinosi imaju svoju narko pricu) i stupanj nedemokraticnosti. stvari se u svim tim defektnim drustvima skoro shematski mogu nacrtat i predvidjet.

Avatar
Popeye
Postovi: 2096
Pridružen/a: 17 tra 2007 14:24

Re: Egipatska revolucija

Post Postao/la Popeye » 26 vel 2011 17:40

wow, koji arogantan kolonijalni stav. :D

sto se mene tice, rispekt tunižanima, egipćanima i sada libijcima.

Avatar
pihach
Postovi: 2541
Pridružen/a: 05 sij 2010 20:40
Status: U vezi
Lokacija: gradski asfalt
Kontakt:

Re: Egipatska revolucija

Post Postao/la pihach » 26 vel 2011 20:09

call_me je napisao/la:stvari su toliko predvidljive uz nekoliko zakonitosti da je to za popizdit; od latinske amerike, istocne, srednje evrope, ex yu, ex sssr, sjeverna afrika ia firka in general. sve sta je trebalo o ovome znat rekli su linz, stepan, nohlen i lipjhart. demokratske tranzicije i konsolidacije, hard i soft lineri bla. svugdje su scenariji isti, uz varijacije ideologije konteksta (kolonijalizam/nacionalizam, religija, gradjanski background ili ne, latinosi imaju svoju narko pricu) i stupanj nedemokraticnosti. stvari se u svim tim defektnim drustvima skoro shematski mogu nacrtat i predvidjet.
:pivo:

Avatar
komad kruha
Postovi: 1372
Pridružen/a: 08 stu 2009 20:54
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: Solo

Re: Egipatska revolucija

Post Postao/la komad kruha » 26 vel 2011 21:47

ne mogu vjerovati da netko neće otići s vlasti čak i kada to toliko puno ljudi od njega traži, ne mogu vjerovati da netko ubija svoj narod samo da se može zvati predsjednikom (ili kako već)

meni je to jednostavno prestrašno.

i svaka čast onima koji imaju hrabrosti izaći na egipatske ulice.
kaj te hiče?

Avatar
inani
Postovi: 6225
Pridružen/a: 20 kol 2010 15:39
Spol/rod: žensko
Ja sam: ne želim se identificirati
Status: U vezi
Lokacija: Zgb

Re: Egipatska revolucija

Post Postao/la inani » 28 vel 2011 01:27

Nafta, vlast bogate manjine nad cijelim narodom, lose gospodarsko i socijalno stanje, nepromijenjenost sistema, vjera karakteriziraju, odnosno uzrokuju pobude u tim zemljama. Ali, kao sto je call_me rekla to nije nista iznenadjujuce i predvidljivo je.

Kod nas je situacija slicna, ali smo mi pasivniji i ne znam sto bi se to tocno moralo dogoditi da se cijeli narod pokrene. Ustvari, pokrene se, ali se ubrzo preplasi tako da sve te pobune, demonstracije, strajkovi jako brzo zavrse. Varljivi i tipicno nas "so far so good" koji traje godinama, bez naznaka ikakvih promjena.
... :nesvjest:

Avatar
call_me
Postovi: 2892
Pridružen/a: 19 sij 2010 21:17
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: Solo

Re: Egipatska revolucija

Post Postao/la call_me » 28 vel 2011 02:51

Popeye je napisao/la:wow, koji arogantan kolonijalni stav. :D

sto se mene tice, rispekt tunižanima, egipćanima i sada libijcima.
wow, how wrong. samo izrazavam cudjenje cudjenju jer su procesi, vjerojatno na zalost, predvidljivi. moj respekt svim navedenim narodima defektnih drustava, to su kolateralne zrtve tranzicija i konsolidacija.

Avatar
Popeye
Postovi: 2096
Pridružen/a: 17 tra 2007 14:24

Re: Egipatska revolucija

Post Postao/la Popeye » 28 vel 2011 16:34

pa sto nas nisi informirala krajem prosle godine sto se pocetkom sijecnja sprema u tunisu? ono, sugurno si predvidjela. :)

Avatar
call_me
Postovi: 2892
Pridružen/a: 19 sij 2010 21:17
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: Solo

Re: Egipatska revolucija

Post Postao/la call_me » 28 vel 2011 18:06

malo si dekoncentriran lately jeli? :9 ne, kad ce poceti tranzicija i konsolidacija nije moguce predvidjeti, niti mislim da to itko moze, no jednom kad pocne postoji nekoliko scenarija kojim tijekom je moguce da se odvija, ovisno o akterima, politickoj kulturi i ideologijama.

Avatar
Popeye
Postovi: 2096
Pridružen/a: 17 tra 2007 14:24

Re: Egipatska revolucija

Post Postao/la Popeye » 28 vel 2011 18:42

that's like the biggest opće mjesto ever.
za sve procese (a ne samo tranzicijske) u bilo kojem drustvu i na bilo kojem kontinentu (osim mozda antarktike :D ) "postoji nekoliko scenarija kojim tijekom je moguce da se odvija, ovisno o akterima, politickoj kulturi i ideologijama."
hocu reci, sta ti zapravo hoces reci? :nezna:

Avatar
inani
Postovi: 6225
Pridružen/a: 20 kol 2010 15:39
Spol/rod: žensko
Ja sam: ne želim se identificirati
Status: U vezi
Lokacija: Zgb

Re: Egipatska revolucija

Post Postao/la inani » 28 vel 2011 19:23

A i ti ga Popeye filozofiras! Postoje odredjena svjetska zarista (Bliski istok, Kavkaz, Balkan, Juzna Amerika, Jugoistocna Azija...) u kojima se stalno nesto dogadja, u kojima se situacija samo privremeno smiri, ali uvijek postoji vjerojatnost izbijanja sukoba ili podizanja revolucija ili bilo kakvog oblika nemira. Ne znam sto je tu cudno kad svako toliko cujemo da se na tim podrucjima nesto dogadja, a sve je pitanje vremena, okolnosti, vladajuce garniture, odnosa sa susjedima, Zapadom... Ne znam cemu se cudis i zasto mislis da netko mora biti vidovit da bi tako nesto mogao predvidjeti?
... :nesvjest:

Avatar
Popeye
Postovi: 2096
Pridružen/a: 17 tra 2007 14:24

Re: Egipatska revolucija

Post Postao/la Popeye » 28 vel 2011 19:28

men se čini da ovdje imamo totalni communication breakdown. :D

Odgovorite