Lezbijka ste, a želite dijete?

Domaće i strane aktualnosti, vijesti, komentari događanja, novinskih članaka, TV emisija, tekstova s CroL naslovnice i općenito svega čime nas mediji svakodnevno bombardiraju.

Avatar
tamara3
Just tax the stupid people.
Postovi: 8744
Pridružen/a: 01 stu 2005 16:44
Spol/rod: žensko
Status: U životnom partnerstvu
Lokacija: Oblačić.
Kontakt:

Lezbijka ste, a želite dijete?

Post Postao/la tamara3 » 22 sij 2011 12:07

http://www.crol.hr/portal/zdravlje-seks ... ijete.html

Vaša promišljanja/ideje/rješenja, ako ih ima?

Gost

Re: Lezbijka ste, a želite dijete?

Post Postao/la Gost » 22 sij 2011 12:36

Ljute me rasprave o sposobnostima gay, lezbijskih parova kad govorimo o rađanju/posvajanju/odgajanju djece dok se o (ne)sposobnosima hetero parova ne priča. Nije toliko problem u tome da se promišlja koje osobine mora imati osoba koja će biti roditelj, već što je to jednostrano i diskriminacija maskirana u brigu oko dobrobiti djeteta.

Avatar
tamara3
Just tax the stupid people.
Postovi: 8744
Pridružen/a: 01 stu 2005 16:44
Spol/rod: žensko
Status: U životnom partnerstvu
Lokacija: Oblačić.
Kontakt:

Re: Lezbijka ste, a želite dijete?

Post Postao/la tamara3 » 22 sij 2011 13:48

Uh, te rasprave će se voditi i dalje, naročito ako ikada dođe do proširenja LGBT prava u toj mjeri (ako to uopće doživimo :visi:). I sve dok crkva bude imala pravo glasa u tim stvarima, nema sreće.
U članku su obuhvaćene neke mogućnosti, a mene zapravo zanima ako netko ima još informacija (i) o klinikama i tome slično, da ih dojavi.

Avatar
pihach
Postovi: 2541
Pridružen/a: 05 sij 2010 20:40
Status: U vezi
Lokacija: gradski asfalt
Kontakt:

Re: Lezbijka ste, a želite dijete?

Post Postao/la pihach » 22 sij 2011 16:35

meni se najvise svidja opcija sinteticke sperme o kojoj se u britaniji naveliko govori ali sve u teoriji jos, prakse vrlo malo jer nema kanditatkinja koje bi se upustile u experiment.
to bih ja!

sto se tice navedeih opcija u clanku, nijedna mi se ne svidja jer uvijek postoji opcija da bioloski otac uzme dijete jer ima, uostalom, pravo na to.

dakle, sinteticka sperma!

Avatar
tamara3
Just tax the stupid people.
Postovi: 8744
Pridružen/a: 01 stu 2005 16:44
Spol/rod: žensko
Status: U životnom partnerstvu
Lokacija: Oblačić.
Kontakt:

Re: Lezbijka ste, a želite dijete?

Post Postao/la tamara3 » 22 sij 2011 16:38

A to je... :o? Uzgred, ne postoji mogućnost da biološki tata uzme dijete ako se poslužiš bankom sperme.

Avatar
pihach
Postovi: 2541
Pridružen/a: 05 sij 2010 20:40
Status: U vezi
Lokacija: gradski asfalt
Kontakt:

Re: Lezbijka ste, a želite dijete?

Post Postao/la pihach » 22 sij 2011 17:10

to je mjesavina zenske ejakulacije od jedne i druge koja se ustrca onda jednoj od zena.
navodno je zenska ejakulacija isto sto i sprema ali bez repica, pa postoji mogucnost oplodnje.
to je jos u povojima...

ok, ak je donor iz banke onda ne postoji ta mogucnost al opet, ne znas kaj bus dobila, neovisno o tome kaj uz spermu stoje njihovi profili.
takodjer, fuuuul je skupo.
nije ni ova opcija gore jeftinija ali bar je 'tvoje' :)

Avatar
tamara3
Just tax the stupid people.
Postovi: 8744
Pridružen/a: 01 stu 2005 16:44
Spol/rod: žensko
Status: U životnom partnerstvu
Lokacija: Oblačić.
Kontakt:

Re: Lezbijka ste, a želite dijete?

Post Postao/la tamara3 » 22 sij 2011 17:12

Di si to pak čitala :o? Da ipak nije riječ o matičnim stanicama, a ne o ženskom ejakulatu?


Avatar
tamara3
Just tax the stupid people.
Postovi: 8744
Pridružen/a: 01 stu 2005 16:44
Spol/rod: žensko
Status: U životnom partnerstvu
Lokacija: Oblačić.
Kontakt:

Re: Lezbijka ste, a želite dijete?

Post Postao/la tamara3 » 22 sij 2011 20:55

Dakle da, matične stanice :).

dany
Postovi: 609
Pridružen/a: 21 sij 2011 19:05
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: U vezi

Re: Lezbijka ste, a želite dijete?

Post Postao/la dany » 23 sij 2011 20:55

u novijem od ta dva članka je teoretska mogućnost nastanka zrele sperme od ženske matične stanice odbačena. napraviše istraživanje. pity.
jebote b*g

Avatar
tamara3
Just tax the stupid people.
Postovi: 8744
Pridružen/a: 01 stu 2005 16:44
Spol/rod: žensko
Status: U životnom partnerstvu
Lokacija: Oblačić.
Kontakt:

Re: Lezbijka ste, a želite dijete?

Post Postao/la tamara3 » 24 sij 2011 11:03

Ili je to samo verzija za javnost? :david icke mode on: :hmmm:

zenia
Postovi: 4559
Pridružen/a: 13 stu 2007 15:29
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: U vezi

Re: Lezbijka ste, a želite dijete?

Post Postao/la zenia » 26 sij 2011 07:37

ja bih voljela posvojiti dijete...
taj biološki apsekt meni nije bitan, ja smatram da je
roditelj osoba koja odgoji dijete, ne ona koja ga napravi...
i da sam hetero to bi mi vjerojatno bila opcija..
ali obzirom na situaciju u ovoj državi
teško da ću to moći u narednih barem deset godina...
kako smo krenuli za 10godina ćemo hodati u opancima
i uzgajati krave, a ne razmišljati o lgbtq pravima :/
“What am I living for and what am I dying for are the same question.”
― Margaret Atwood, The Year of the Flood

Avatar
takeover
Postovi: 405
Pridružen/a: 28 sij 2011 10:28
Spol/rod: žensko

Re: Lezbijka ste, a želite dijete?

Post Postao/la takeover » 28 sij 2011 11:08

čitajući članak mogu prokomentirati,...
Inače žene u našem društvu imaju prava koja su određena samo nekakvim zakonskim propisima a u principu s obzirom na okolinu koja je zaostala i ruku na srce doista spadamo u tu kategoriju (na našu silnu žalost), pa većina ljudi, ipak razmišlja na način na koji razmišlja,...a to je diskriminatorno i primitivno.
Žalosno je, da - bez obzira što postojimo, što nas ima (i to u ne malom broju), dakle govorim o svim GLB, ne dozvoljavaju nikakve kompromise i vječito se povlači tema roditeljstva što se tiče nas, dok se heterosexualci (ne diskriminiram) ne obrađuju u tolikoj mjeri, a mislim da bi itekako trebali.
Nisam protiv vjere, nit protiv ičijih uvjerenja, ali isto tako smatram, da odraz i veliki utjecaj crkve u našem društvu, smanjuje prostor liberalizmu i općenito mogućnosti da se tu išta počne mijenjati u našu korist, ali i u korist ostalih ljudi koji razmišljaju na slobodan način.

Avatar
tamara3
Just tax the stupid people.
Postovi: 8744
Pridružen/a: 01 stu 2005 16:44
Spol/rod: žensko
Status: U životnom partnerstvu
Lokacija: Oblačić.
Kontakt:

Re: Lezbijka ste, a želite dijete?

Post Postao/la tamara3 » 28 sij 2011 11:25

Naravno, pa zato i imamo takav zakon o umjetnoj oplodnji ili kako se već zove. Čitala sam malo forume okolo, čak se i strejterice snalaze tako da masovno odlaze u inozemstvo, a sve to skupa je tragično.

Avatar
takeover
Postovi: 405
Pridružen/a: 28 sij 2011 10:28
Spol/rod: žensko

Re: Lezbijka ste, a želite dijete?

Post Postao/la takeover » 28 sij 2011 12:03

,...da,..o tome i govorim ,..nije li žalosno da taj zakon koji si spomenula je jedan od najkonzervativnijih u Europi,...to je više nego žalosno...ma sve riječi su suvišne a kaže se - ne isplati se nervirati ako neke stvari ne možeš promijeniti...jer ne može 15% osviještene i liberalne populacije (u koju ne spadamo samo mi) mijenjati ostatak,...:(

Avatar
tamara3
Just tax the stupid people.
Postovi: 8744
Pridružen/a: 01 stu 2005 16:44
Spol/rod: žensko
Status: U životnom partnerstvu
Lokacija: Oblačić.
Kontakt:

Re: Lezbijka ste, a želite dijete?

Post Postao/la tamara3 » 28 sij 2011 13:01

Pa ne treba klonuti duhom. Stvari se, nažalost, neće promijeniti preko noći, no to nije razlog da se o tome ne razgovara i/ili diže glas te razmjenjuju informacije, ne? :)

Avatar
takeover
Postovi: 405
Pridružen/a: 28 sij 2011 10:28
Spol/rod: žensko

Re: Lezbijka ste, a želite dijete?

Post Postao/la takeover » 28 sij 2011 13:32

tamara3 je napisao/la:Pa ne treba klonuti duhom. Stvari se, nažalost, neće promijeniti preko noći, no to nije razlog da se o tome ne razgovara i/ili diže glas te razmjenjuju informacije, ne? :)
naravno, o tome nema govora, treba razgovarati, razmjenjivati info, dizati glas,...treba im svima pokazat :cool2:

ali ne- nema klonutosti, ja sam samo realna. Znam gdje živimo. A znaju i drugi. No,..što nas briga, ja razmišljam na ovaj način: Ako nešto želiš, uvijek možeš pronaći način da to dobiješ :)
Dakle,...:) :) :)

Avatar
komad kruha
Postovi: 1372
Pridružen/a: 08 stu 2009 20:54
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: Solo

Re: Lezbijka ste, a želite dijete?

Post Postao/la komad kruha » 11 vel 2011 21:05

moja seksualna orijentacija nema veze s mojom sposobnosti da odgojim dijete.
voljela bih imati djecu, no nisam još pronašla načina ... rješenje će doći, kada budem spremna :)
kaj te hiče?

Avatar
SkipBeat
Postovi: 67
Pridružen/a: 08 vel 2011 02:11
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: Solo

Re: Lezbijka ste, a želite dijete?

Post Postao/la SkipBeat » 15 vel 2011 17:47

pihach je napisao/la:to je mjesavina zenske ejakulacije od jedne i druge koja se ustrca onda jednoj od zena.
navodno je zenska ejakulacija isto sto i sprema ali bez repica, pa postoji mogucnost oplodnje.
to je jos u povojima...
Više istraživanja su radili na tu temu (ne samo s matičnim stanicama, bar ako se ja dobro toga sjećam dok sam to čitala), ali recimo čak i da uspiju mene zanima jedna stvar... Eh, sad, nisam genetičar (ili bar neki biolog) i nemam pojmaaa jesam li u pravu :D Ali, ne bi li to za dvije lezbijke značilo da mogu dobiti samo žensku djecu jer ne postoji mogućnost da se sintetizira Y kromosom? Nije da je bitno, bitno da je vaše, ali evo... Buba u uho. :D


I ne znam baš za ove donatore sperme i slično... Kako god okreneš, to dijete nije i njezino i moje (istovremeno). :sorry: A ja sam malo osjetljiva po pitanju da postoji neka "treća osoba" u igri. Eventualno ako je to netko koga stvarno dobro poznajem(o) i odgovara jednoj i drugoj kao potencijalni biološki otac.
Boobies! slika Now act all cool and shit, maybe she'll notice you. slika Fuck this. Puppy eyes attack! slika

Avatar
Lampyris
Postovi: 7
Pridružen/a: 14 ožu 2011 23:14
Spol/rod: žensko
Ja sam: biseksualka
Status: Solo

Re: Lezbijka ste, a želite dijete?

Post Postao/la Lampyris » 15 ožu 2011 22:57

Ja sam oduvijek željela posvojiti dijete. Ne privlači me ideja da sama rađam, ali bi mi bilo skroz prihvatljivo da se moja partnerica prihvati te plemenite uloge. :dada:

Avatar
astra glacialia
Postovi: 218
Pridružen/a: 13 kol 2010 21:28
Spol/rod: žensko
Ja sam: biseksualka
Status: Solo
Lokacija: Zagreb

Re: Lezbijka ste, a želite dijete?

Post Postao/la astra glacialia » 15 ožu 2011 23:42

pihach je napisao/la:to je mjesavina zenske ejakulacije od jedne i druge koja se ustrca onda jednoj od zena.
navodno je zenska ejakulacija isto sto i sprema ali bez repica, pa postoji mogucnost oplodnje.
to je jos u povojima...
Ne :D (kakve smiješne stvari ljudi smisle) Ženska ejakulacija ne sadrži ništa nalik spolnim stanicama, zapravo uglavnom uopće ne sadrži stanice.
SkipBeat je napisao/la:Više istraživanja su radili na tu temu (ne samo s matičnim stanicama, bar ako se ja dobro toga sjećam dok sam to čitala), ali recimo čak i da uspiju mene zanima jedna stvar... Eh, sad, nisam genetičar (ili bar neki biolog) i nemam pojmaaa jesam li u pravu :D Ali, ne bi li to za dvije lezbijke značilo da mogu dobiti samo žensku djecu jer ne postoji mogućnost da se sintetizira Y kromosom? Nije da je bitno, bitno da je vaše, ali evo... Buba u uho.
Da (nisam ni ja genetičar ni biolog, ali recimo da studiram nešto što je dovoljno blizu i zanimam se za takve stvari) - no naravno čak i za to bi trebalo riješiti puno "sitnijih" problema (možda ću nekad u daljoj budućnosti raditi na rješenju :D no mislim da ima još puno životnih pitanja kojima se važnije pozabaviti).
per aspera ad astra

Avatar
Rogue_813
Postovi: 246
Pridružen/a: 15 ožu 2011 22:16
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: Solo
Lokacija: Zagreb
Kontakt:

Re: Lezbijka ste, a želite dijete?

Post Postao/la Rogue_813 » 18 ožu 2011 22:26

ReaTM je napisao/la:Ljute me rasprave o sposobnostima gay, lezbijskih parova kad govorimo o rađanju/posvajanju/odgajanju djece dok se o (ne)sposobnosima hetero parova ne priča. Nije toliko problem u tome da se promišlja koje osobine mora imati osoba koja će biti roditelj, već što je to jednostrano i diskriminacija maskirana u brigu oko dobrobiti djeteta.
Slažem se.

Osobno ne želim djecu, no mislim da bi bilo pošteno to omogućiti onima koji žele i mogu se brinuti o djeci.

E da, da pitam. Može li se u Hrvatskoj posvajati kao samohrani roditelj, odnosno ići na umjetnu oplodnju (ne samo u Hrvatskoj) kao buduća samohrana majka? Naime, s obzirom na to da kod nas nije baš regulirana nikakva istospolna veza nalik bračnoj (civilno partnerstvo je loše, koliko sam načula), bi li jedna lezbijka iz para to mogla napraviti na takav način?
'Look at me and promise that you'll never stop what you're doing just because someone looks at you funny. And that the words "I hate myself" will never come from your mouth. (...) Promise the universe that you'll do the thing that makes your house rock.' - Diane DiMassa (?)

Avatar
tamara3
Just tax the stupid people.
Postovi: 8744
Pridružen/a: 01 stu 2005 16:44
Spol/rod: žensko
Status: U životnom partnerstvu
Lokacija: Oblačić.
Kontakt:

Re: Lezbijka ste, a želite dijete?

Post Postao/la tamara3 » 19 ožu 2011 10:56

Ne, mislim da to piše i u članku.

U članku 133. Obiteljskog zakona stoji kako "dijete mogu posvojiti bračni drugovi zajednički, jedan bračni drug ako je drugi bračni drug roditelj ili posvojitelj djeteta te jedan bračni drug uz pristanak drugoga bračnog druga", a istospolne zajednice u taj zakon ne spadaju jer mi za Državu nismo obitelj.

Avatar
inani
Postovi: 6225
Pridružen/a: 20 kol 2010 15:39
Spol/rod: žensko
Ja sam: ne želim se identificirati
Status: U vezi
Lokacija: Zgb

Re: Lezbijka ste, a želite dijete?

Post Postao/la inani » 19 ožu 2011 14:05

Sorry sta upadam, ne kuzim se u sve te zakone, ali sta Milanka Opacic nije samohrana majka koja je posvojila dijete? Ispravite me ako grijesim, ali mi se nekako cini da sam to negdje procitala.
... :nesvjest:

Avatar
tamara3
Just tax the stupid people.
Postovi: 8744
Pridružen/a: 01 stu 2005 16:44
Spol/rod: žensko
Status: U životnom partnerstvu
Lokacija: Oblačić.
Kontakt:

Re: Lezbijka ste, a želite dijete?

Post Postao/la tamara3 » 19 ožu 2011 14:28

Da, ali mi nismo Milanke :D.

Iz istog članka:
"Dijete može posvojiti osoba koja nije u braku ako je to od osobite koristi za dijete."

...dakle, pretpostavljam da to iziskuje dodatno i beskonačno dokazivanje te "osobite koristi", a ako skuže da imaš curu ili živiš s njom - ne znam baš.

Uostalom, proučite same:

http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/306171.html

Avatar
inani
Postovi: 6225
Pridružen/a: 20 kol 2010 15:39
Spol/rod: žensko
Ja sam: ne želim se identificirati
Status: U vezi
Lokacija: Zgb

Re: Lezbijka ste, a želite dijete?

Post Postao/la inani » 19 ožu 2011 14:35

tamara3 je napisao/la:Da, ali mi nismo Milanke :D.

Iz istog članka:
"Dijete može posvojiti osoba koja nije u braku ako je to od osobite koristi za dijete."

...dakle, pretpostavljam da to iziskuje dodatno i beskonačno dokazivanje te "osobite koristi", a ako skuže da imaš curu ili živiš s njom - ne znam baš.
:haha: :haha: Dobra fora!
Proucim tu osobitu korist za dijete. Bilo bi zanimljivo pogledati u mozak (is anybody home?) ljudi koji pisu zakone.
... :nesvjest:

Avatar
Rogue_813
Postovi: 246
Pridružen/a: 15 ožu 2011 22:16
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: Solo
Lokacija: Zagreb
Kontakt:

Re: Lezbijka ste, a želite dijete?

Post Postao/la Rogue_813 » 19 ožu 2011 18:17

Zvuči pomalo nevjerojatno... glupi zakoni. :/
'Look at me and promise that you'll never stop what you're doing just because someone looks at you funny. And that the words "I hate myself" will never come from your mouth. (...) Promise the universe that you'll do the thing that makes your house rock.' - Diane DiMassa (?)

Ameli
Postovi: 6513
Pridružen/a: 16 kol 2007 23:18

Re: Lezbijka ste, a želite dijete?

Post Postao/la Ameli » 19 ožu 2011 19:45

RODITELJI I DJECA
I. MAJČINSTVO I OČINSTVO
Članak 53.
Djetetovom majkom smatra se žena koja ga je rodila.
I na tom bi se trebalo sve ostalo nadograđivati, bez obzira s kime ta majka živjela.
S vezi posvojenja, ovaj dio naravno ne vrijedi. Ali bi valjda trebalo da vrijede mogućnosti koje se nude djetetu za razvoj i odgoj. ( Ali ni to očigledno bitno nije)
I Sva ta priča tko čini obitelj, tko može zasnovati brak, toliko je šepava i jadna, dovoljno da se okrenem oko sebe dokazi tome su tu. Prije braka, uvest 5g. probnog braka i nalaze od psihijatra i ostalih doktora, da je sve u granicama normale.
Zakon..komentirati neću( vidljivo i jasno, s koliko falši i diskriminacije je donešen)
Nisam ništa novo napisala, imam tu sreću pa imam dijete, ne prolazim te neke tužne i razočaravajuće trenutke, koje prolaze mnoge od vas, al vjerujem da se u svakom problemu da naći rješenje.

***Poznajem neke Lez. parove koje imaju svoje dijete, mislim da bi zbilja bilo dobro da se oglase tu i pomognu onima koje bi isto htjele maleno, a ne znaju kako. :)
pronašla sam i za sebe neke inform. tnx Tam

Avatar
tamara3
Just tax the stupid people.
Postovi: 8744
Pridružen/a: 01 stu 2005 16:44
Spol/rod: žensko
Status: U životnom partnerstvu
Lokacija: Oblačić.
Kontakt:

Re: Lezbijka ste, a želite dijete?

Post Postao/la tamara3 » 19 ožu 2011 19:50

Pa sve ti piše. Poznati donor, nepoznati donor, hrpa love za kliniku... hm, ne znam više. Snijeti jaje :D?


Odgovorite