Djeca prose, policija miruje

Domaće i strane aktualnosti, vijesti, komentari događanja, novinskih članaka, TV emisija, tekstova s CroL naslovnice i općenito svega čime nas mediji svakodnevno bombardiraju.

Odgovorite
Avatar
Kroacija
Postovi: 16674
Pridružen/a: 02 stu 2005 11:37
Spol/rod: ne želim definirati
Ja sam: ne želim se identificirati
Lokacija: Njemačka

Djeca prose, policija miruje

Post Postao/la Kroacija » 29 kol 2006 12:46

Prljava, polugola djeca prosjače po Zagrebu. Turisti se nad njima sažale i daju im koju kunu. Policija bi trebala prijaviti roditelje ili skrbnike djece koja prose, ali to ne čini.

slika
Dječak koji se približio našem stolu u kafiću Maraschino, u Margaretskoj ulici, proseći novac, a nudeći zauzvrat svirku na harmonici, svakodnevni je prozor koji češće ljuti konobare, nego izaziva sažaljenje gostiju, ali ga ignoriraju nadležne institucije, piše Vjesnik.

Djeca-prosjaci, uglavnom romske nacionalnosti, prljava, polugola i često u paru, prosjače na najfrekventnijim mjestima u gradu.

U posljednje vrijeme Vjesnikovi su novinari dvije petogodišnje djevojčice viđali oko kafića u Preradovićevoj ulici. One su kružile oko gostiju iznuđujući novac i tako zarađivale za obitelj.

"Svako su ih popodne roditelji dovodili pred kafić i dolazili po njih i njihov utržak prije zatvaranja", kaže konobar kafića Golf u Preradovićevoj.

Policija u takvim slučajevima rijetko reagira, premda bi trebala slijediti dojave nadležnih centara za socijalnu skrb i prijaviti roditelje ili skrbnike djece, zatečene u prosjačenju. Kazne se određuju prema intenzitetu propusta, a sud može predložiti privremeno ili trajno oduzimanje roditeljske skrbi nad djetetom.

Ista je kazna predviđena i za roditelje koji zajedno s djecom prosjače na javnim gradskim prometnicama, ispred crkava i drugih institucija.

"Djeca-prosjaci, iako izazivaju i sažaljenje, najčešće smetaju našim gostima pa ih, prema savjetu poslodavaca, tjeramo s gradskih terasa", kaže konobar iz Maraschina. Iako prose kružeći terasama gradskih kafića, mali se Romi zadržavaju i ispred zagrebačke katedrale gdje iznuđuju novac od turista.

"Ljudi se obično sažale na djecu, posebno turisti, koji su velikodušni u napojnicama i udjeljivanju milostinje", ističe Vjesnikov sugovornik, ali dodaje da policija rijetko kada intervenira na dječje prosjačenje.
Ako ih ispituju, djeca se izvlače, bježe i skrivaju se da bi, nakon policijske ophodnje, ponovo zauzela pozicije oko stolova.

Novo mjesto rada malih prosjaka postaju tramvaji, gdje djeca i mladi romske nacionalnosti također sviraju harmoniku i iznuđuju novac od putnika. Djelatnici ZET- a u većini slučajeva im ne brane takav način zarade, donosi Vjesnik.

Avatar
ankh
Postovi: 155
Pridružen/a: 26 srp 2006 13:35

Post Postao/la ankh » 29 kol 2006 13:06

Zanimljivo bi pitanje bilo, zašto se ta dijeca ne oduzimaju roditeljima i daju na usvajanje kao što se radi sa bijelom , zdravom dijecom koje uvijek negdje čeka neki usvojitelj ili skrbnik.
Država nam je u ..... :roll:

Avatar
Kroacija
Postovi: 16674
Pridružen/a: 02 stu 2005 11:37
Spol/rod: ne želim definirati
Ja sam: ne želim se identificirati
Lokacija: Njemačka

Post Postao/la Kroacija » 29 kol 2006 18:53

a i u drugima nije nista bolje.

Avatar
FatalFemme
Postovi: 378
Pridružen/a: 04 stu 2005 12:35
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Lokacija: ZG

Post Postao/la FatalFemme » 30 kol 2006 06:34

mislim da bi ankh mogla biti u pravu..

izgleda da se kod nas podrazumjeva da djeca romske nacionalnosti rade to sto rade i da nema potrebe sprecavati nesto sto ce se ionako ponoviti cak i nakon intervencije.

a da pokusaju?
~YOU HAVE TO DO STUFF THAT AVERAGE PEOPLE DONT UNDERSTAND, BECAUSE THOSE ARE THE ONLY GOOD THINGS~

jasamocitam
Postovi: 448
Pridružen/a: 02 stu 2005 10:24

Post Postao/la jasamocitam » 30 kol 2006 07:42

mislim da je problem upravo u tome da ih ljudi bas i ne bi htjeli posvojiti. osim toga ima ih stvarno jako puno koji zive u dovoljno losim uvjetima da bi ih se oduzelo roditeljima. opet, da ja kazem da bi rado posvojila dijete romske nacionalnosti isto kao i malog hrvata, pa ak ga niko nece nek ga daju meni onda bi svi skocili i rekli da jedna lezbaca ne moze odgojiti dijete.
zaista je bolje da djetinjstvo provede samo na ulicama polugolo i polugladno...

Avatar
ankh
Postovi: 155
Pridružen/a: 26 srp 2006 13:35

Post Postao/la ankh » 30 kol 2006 07:43

Nebitno je tko je u pravu ali frustrirajuće je čitati po novinama kako se u zadnje vrijeme svi jako zalažu za diječija prava i oduzimaju dijecu i zbog najmanje gluposti dok romska dijeca koja bi zbilja možda i trebala nakakav topli dom, ostaju na cesti.....a njihovi roditelji ubiru zaradu :o

Avatar
ankh
Postovi: 155
Pridružen/a: 26 srp 2006 13:35

Post Postao/la ankh » 30 kol 2006 07:44

he he viš kak isto mislimo :D

swayka
Postovi: 3620
Pridružen/a: 11 stu 2005 13:15
Spol/rod: žensko
Ja sam: biseksualka
Status: Solo
Lokacija: tamo gdje je more i zabava

Post Postao/la swayka » 30 kol 2006 10:41

stvarno je jadno kad vidis kako se njihovi roditelji prema njima ponasaju. Istina, siromastvo te tjera na drasticne postupke kao i poput ovoga, da stojis na ulici i smrzavas se, da upadas gdje god stignes da bi prosio, ali svejedno imam misljenje da kad bi se nesto poduzelo sa djecom romske nacionalnosti, kao primjerice skolovat ih to bi vec bila druga prica. I sam pristup roditelja prema djetetu - iskoristavanje. Mozda se varam, ali bar to mislim Ali naravno mi smo usrana drzva koja pare trosi na pizdarije (kao primjer izdvajam svake godine nove skolske knjige) dok bi se taj novac mogao negdje drugdje pametnije investirat i smanji familijama troskove... ali eto, mozda za nekih 10tak godina :o

call_me_not
Postovi: 3418
Pridružen/a: 22 stu 2005 20:13

Post Postao/la call_me_not » 30 kol 2006 19:27

pricate pizdarije. postoje programi i novci i struktura je ok zamisljenja i infrastruktura poduprire, al rom. zajednica kao takva ne podupire nista sto joj se daje.ili to radi u maloj mjeri. znam, jer vrlo blisko znam ljudi koji su davali pare za programe, pa nista. odaziv za skolovanje, ma obicno opismenjavanje, ucenje zanata i slicne stvari je zanemariv. i kaj bi onda trebalo? oduzimati djecu romskim roditeljima? sta ne biste onda graknuli da kako to, kakve predrasude i ugnjetavanje prava, otimaju djecu roditeljima?
kako prisiliti da ne iskoristavaju djecu? sankcijama, novcanim, zatvorskim????
sorry to say, but ne radi se u ovom slucaju o drzavi, jer su slicne stvari pravilo i u bogatijim zemljama.
mozda tu zajednicu naprosto treba takvom prihvatit. da izvedem do krajnosti- tko smo mi da im kazemo kako ce zivjeti? i sta da radis sa ljudima od kojih 50% njih nije nigdje evidentirano?
Zadnja izmjena: call_me_not, dana/u 30 kol 2006 19:29, ukupno mijenjano 1 put.
zvir i bestimja.

Zita

Post Postao/la Zita » 30 kol 2006 19:29

napokn netko pametan

jasamocitam
Postovi: 448
Pridružen/a: 02 stu 2005 10:24

Post Postao/la jasamocitam » 31 kol 2006 09:53

je, istina

jabooka
Postovi: 4942
Pridružen/a: 16 svi 2006 13:13
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Lokacija: na stolici

Post Postao/la jabooka » 31 kol 2006 20:25

pa to je njihov stil zivota
postoji.jedna.bizarnija.stvar.od.incesta.i.pedofilije.
zove.se.ocinstvo.
sastoji.se.u.tome.da.napravis.dijete.zatim.ga.volis.a.nikad.s.njim.ne.spavas.

call_me_not
Postovi: 3418
Pridružen/a: 22 stu 2005 20:13

Post Postao/la call_me_not » 31 kol 2006 20:51

pa no.
zvir i bestimja.

jabooka
Postovi: 4942
Pridružen/a: 16 svi 2006 13:13
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Lokacija: na stolici

Post Postao/la jabooka » 31 kol 2006 21:26

pa nista
postoji.jedna.bizarnija.stvar.od.incesta.i.pedofilije.
zove.se.ocinstvo.
sastoji.se.u.tome.da.napravis.dijete.zatim.ga.volis.a.nikad.s.njim.ne.spavas.

Avatar
FatalFemme
Postovi: 378
Pridružen/a: 04 stu 2005 12:35
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Lokacija: ZG

Post Postao/la FatalFemme » 01 ruj 2006 11:42

sve je to ok sto je slut rekla i mogu se sloziti sa nekim stvarima koje je navela..
ali zar dijete od kojih pet godina ( prosjek) ima mogucnost i svjesnost da odluci kako je to sto nema izbora i sanse upravo ono pravo za njega?

vjerojatno cete prvo pomisliti na tu istu djecu koja odrastu i sama za sebe ne traze bolje..

ne traze jer nisu naucili na bolje i drugacije..

ima bas prica sa zenskom ( ne znam sad tocno navode) koju je otela i zlostavljala neko vrijem neka teror. organizacija sa kojom je ona na kraju vrsila napade i borila se s njima..hocu reci da nije bjezala jer joj je taj nacin zivota bio "normalan".

upravo zato niti mladi romi ne traze nista bolje za sebe jer ne znaju kakav je bolji dom, bolji zivot..
jer ne znaju da je to bolje.

mogla bi preci preko svega ali ne i preko onih prica i pojedinih dokaza o zlostavljanju i sakacenju te iste djece.. sto se moze vidjeti recimo u BIH.. da bi postigli veci utrzak..
ima jedna mala slatka jasmina, biti ce jako lijepa kad naraste.. znali smo je sakrivati da bi se najela ( jer ne smiju jesti, valjda ih s tim ucjenjuju) i onda joj tutnuti koju marku u ruku da ne bi dobila batine..
a opet je bilo dana kad je bila modra.
:cry:
~YOU HAVE TO DO STUFF THAT AVERAGE PEOPLE DONT UNDERSTAND, BECAUSE THOSE ARE THE ONLY GOOD THINGS~

Zita

Post Postao/la Zita » 01 ruj 2006 16:03

nebi bas rekla da romi pate od stockholmskog sindroma
upravo zato niti mladi romi ne traze nista bolje za sebe jer ne znaju kakav je bolji dom, bolji zivot..
niti to nije bas tocno jer oni koji zele-ti i mogu

a jedini nacin da nisu mogli vidjeti ( vidjeti a ne dozivjeti ) bolji zivot je ako su slijepi, gluhi, nepomicni i retardirani ili zatoceni u podrumu cijelog zivota

lakse je cmizdriti i kriviti druge za svoj neuspjeh nego zasukati rukave i uciniti si zivot boljim

Avatar
FatalFemme
Postovi: 378
Pridružen/a: 04 stu 2005 12:35
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Lokacija: ZG

Post Postao/la FatalFemme » 02 ruj 2006 07:30

@ zita, mozda si u pravu, a mozda ne.

ipak na kraju se sve svede na tog jednog pojedinca i njegovog nacina razmisljanja i volje.

mislim da cu zasada ostati pri svom misljenju, ali thx na drugoj perspektivi :)
~YOU HAVE TO DO STUFF THAT AVERAGE PEOPLE DONT UNDERSTAND, BECAUSE THOSE ARE THE ONLY GOOD THINGS~

Zita

Post Postao/la Zita » 02 ruj 2006 07:34

uopce mi nije cilj biti u pravu vec bi voljela da ljudi sami sebi pomognu
i kak sama velis- ovo je moje glediste na stvari

Avatar
FatalFemme
Postovi: 378
Pridružen/a: 04 stu 2005 12:35
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Lokacija: ZG

Post Postao/la FatalFemme » 03 ruj 2006 10:37

da,razumijem sto si htjela reci, nisam te shvatila u pogresnom kontekstu.

najtezi je onaj prvi korak
koji trebaju napraviti. korak van te kuce, prikolice, van tog naselja, van nasilja.

mozda bi se trebalo bolje organizirati na taj dio prelaza prema necemu boljem..

pa taman ako bi to bilo i oduzimanje djece osobi koja ga zanemaruje i nije mu u mogucnosti pruziti normalan zivot, bez obzira na naciju/rasu.

:roll:
~YOU HAVE TO DO STUFF THAT AVERAGE PEOPLE DONT UNDERSTAND, BECAUSE THOSE ARE THE ONLY GOOD THINGS~

call_me_not
Postovi: 3418
Pridružen/a: 22 stu 2005 20:13

Post Postao/la call_me_not » 03 ruj 2006 12:07

ti si kakti malo naivna.
zvir i bestimja.

Avatar
FatalFemme
Postovi: 378
Pridružen/a: 04 stu 2005 12:35
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Lokacija: ZG

Post Postao/la FatalFemme » 04 ruj 2006 06:53

mislis zbog situacije u drzavi, na kontinentu, u svijetu?

jer cisto sumnjam da si to zakljucila na temelju mojih postova s obzirom da inace nemas problama sa rasudjivanjem/prosudjivanjem.

jasno je to meni, slut. samo sto to nije naivnost, vec komentiranje necega o cemu ionako od nas nitko nema pojma jer niti itko od nas prosi po cesti niti je dosao iz cerge.



to sto tu ima i nekih na koje bi i posumnjala.. ne govorimo o njima :roll:
~YOU HAVE TO DO STUFF THAT AVERAGE PEOPLE DONT UNDERSTAND, BECAUSE THOSE ARE THE ONLY GOOD THINGS~

Odgovorite