"Dosta homofobije!", poručuju hrvatske javne ličnosti

Teme vezane uz aktivizam, djelovanje domaćih/stranih udruga, Pride, coming out, politiku i sve tome slično.
Odgovorite
Avatar
Popeye
Postovi: 2096
Pridružen/a: 17 tra 2007 14:24

"Dosta homofobije!", poručuju hrvatske javne ličnosti

Post Postao/la Popeye » 31 lis 2011 18:02

http://www.crol.hr/portal/aktivizam-pol ... nkovi.html

Pozitivan utjecaj poznatih osoba
"Javne osobe imaju veliku društvenu ulogu, a ovi poznati koji su se odazvali kampanji, mogu biti pravi uzor mladima i drugim kolegicama i kolegama. Jako nam je drago da se svatko koga smo pozvali spremno odazvao, a neki nažalost nisu mogli uskladiti svoj raspored zbog obaveza. Ipak, nismo naišli ni na kakva kalkuliranja. Htjeli smo iz područja kulture i javnih djelatnosti pozvati najbolje što Hrvatska ima, i uspjeli smo", kazao je Jurčić.

HTV-ov Aleksandar Stanković kaže kako je u kampanji sudjelovao iz ljudskih razloga.

"Situacija s LGBT pravima u Hrvatskoj jest bolja nego prije 10 godina, ali još uvijek nije zadovoljavajuća. U tom smislu angažman javnih osoba može samo pomoći", rekao je Stanković.

Njegovo mišljenje dijeli i Gordan Kožulj: "Javne osobe dobivaju određenu medijsku pozornost, pa to mogu iskoristiti za progovaranje o osjetljivim temama o kojima treba više razgovarati, poput prava LGBT osoba. Njihov status nije primjeren, ne samo u Hrvatskoj, već i u regiji, a tome sam svjedočio vidjevši kako ljudi reagiraju na, recimo, Povorke ponosa i slično".

Urši Raukar, i inače poznatoj po aktivističkom djelovanju u drugim područjima ("Pravo na grad"), sudjelovanje u ovoj kampanji bilo je posve prirodno.

"Kao osoba poznata javnosti svojim primjerom, izjavama, ukazivanjem i ponašanjem itekako mogu pripomoći mnogočemu, pa tako i senzibiliziranju javnosti prema LGBT populaciji. Inače, ovu sam kampanju shvatila i mnogo šire jer je Hrvatska, između ostaloga, i u teškoj moralnoj krizi. Strasti su općenito povišene, tolerancija je snižena i to je, nažalost, plodno tlo za homofobiju i nasilje. Upravo je zato od velike važnosti ukazati na potrebu za uvažavanjem različitosti", smatra Raukar.

Nina Violić također je rado pristala sudjelovati jer smatra da je uvijek bolje da se o nekim temama što više priča. "Tako se javnost može učiniti osjetljivijom za LGBT pitanja. Primjerice, nasilje u Splitu prije pola godine dogodilo se zasigurno i dijelom zato što lokalne vlasti nisu bile senzibilizirane."

:duga:

jeste li vidjeli negdje plakate? :)

Avatar
pihach
Postovi: 2541
Pridružen/a: 05 sij 2010 20:40
Status: U vezi
Lokacija: gradski asfalt
Kontakt:

Re: "Dosta homofobije!", poručuju hrvatske javne ličnosti

Post Postao/la pihach » 31 lis 2011 18:14

zasad nigdje.
zadnje kaj sam vidjela iz tog zanra je bilo prije dvije godine (mislim), kampanja CMS-a i jos nekoga; plakat je isao ovak: Pazi, peder vozi iza tebe!
nije mi se svidjela ta vrsta kampanje jer nema jasnu poruku.

ova kampanja mi je super, sarena, jasna, mogla bi imati odjek jer su poznate osobe ukljucene.

ak netko vidi plakatic, nek javi ;)

Avatar
Fusion
Postovi: 3330
Pridružen/a: 07 tra 2010 14:52

Re: "Dosta homofobije!", poručuju hrvatske javne ličnosti

Post Postao/la Fusion » 31 lis 2011 18:16

Odlično! slika

Posebno me razveselila Mirjana Krizmanić slika
Zadnja izmjena: Fusion, dana/u 31 lis 2011 18:17, ukupno mijenjano 1 put.

Avatar
Popeye
Postovi: 2096
Pridružen/a: 17 tra 2007 14:24

Re: "Dosta homofobije!", poručuju hrvatske javne ličnosti

Post Postao/la Popeye » 31 lis 2011 18:17

al fakat ima dosta billboarda :D obratite paznju! :cool2:

Lokacije billboarda u Zagrebu: AL, BOLOGNA-KOD ULAZA U PODSUSED+CEMENTARA, AVENIJA DUBRAVA-LJUBIJSKA, FONOVA - KOD ZAPADNOG KOLODVORA, GARAŽA KAPTOL CENTRA, JADRANSKA AVENIJA 7. SJEV. STRANA, ŽERJAVIĆA 2, SVAČIĆEV TRG, KNEZA BORNE - KOD HOTELA SHERATON, LJUBLJANSKA - PULJSKA, OGRADA ZET-A, LJUBLJANSKA - ZAGREBAČKA, NOVA BRANIMIROVA-JUŽNA ULICA, OPOROVEČKA - KOD ULAZA U JADRAN FILM, SELSKA, ULAZ U DOM STJEPAN RADIĆ, SLAVONSKA - NADVOŽ.KOD ROBNIH TERMINALA, STUDENTSKI DOM S. RADIĆ - UZ OGRADU, VELIKOGORIČKA - POSLIJE INA POSTAJE, VELIKOGORIČKA - PRIJE INA POSTAJE, ŠRC JARUN - SJEV.STRANA KOD PIVNICE KALTENBERG

Lokacije billboarda u Samoboru: CENTAR, KOMPAREOVA KOD GRADNE + ULAZ U SAMOBOR - POSLIJE SV.NEDELJE.

Lokacije billboarda u Osijeku: CARA HADRIJANA-OSJEČKA BOLNICA KBC, PEJAČEVIĆEVA UL. - PARKING KOD KATEDRALE (♥), UL. J.J. STROSSMAYERA - KANIŽLIĆEVA, VUKOVARSKA ULICA - ULICA J. HUTLERA, ČEPINSKA ULICA - PETLJA KOD GOSTIONICE ZAGREB.

Lokacije billboarda u Splitu: CITY CENTAR ONE, DOMOVINSKOG RATA - AUTOBUSNA STANICA - ZID, 0 HRV. MORNARICE - OGRADA NK SPLIT (♥),PREMA DOM. RATA, POJIŠANSKA - ŠETALIŠTE BAČVICE -PARKING (:D), UL. HRVATSKE MORNARICE, KRIŽANJE-IZLAZ IZ CENTRA, UL.SLOBODE OD BAČVICA KA CENTRU, KOD ŠKOLE, ULAZ-IZLAZ SPLIT - POLJIČKA, VUKOVARSKA - VELEBITSKA, VUKOVARSKA-NAKON RASKR. S VELEBITSKOM PUJANKE, ZRINSKO-FRANKOPANSKA, NASUPROT KERUMA (:D)

Avatar
Popeye
Postovi: 2096
Pridružen/a: 17 tra 2007 14:24

Re: "Dosta homofobije!", poručuju hrvatske javne ličnosti

Post Postao/la Popeye » 31 lis 2011 18:20

e da, slijedi i spot. :rap:

Avatar
jpeg
Postovi: 5413
Pridružen/a: 02 stu 2005 00:10
Spol/rod: žensko

Re: "Dosta homofobije!", poručuju hrvatske javne ličnosti

Post Postao/la jpeg » 31 lis 2011 18:34

vidila sam plakat na ulazu u split al slucajno. nije istaknut i da ne pise homofobija na njemu, ne bih skuzila o cem je rijec.

Avatar
tamara3
Just tax the stupid people.
Postovi: 8744
Pridružen/a: 01 stu 2005 16:44
Spol/rod: žensko
Status: U životnom partnerstvu
Lokacija: Oblačić.
Kontakt:

Re: "Dosta homofobije!", poručuju hrvatske javne ličnosti

Post Postao/la tamara3 » 31 lis 2011 18:57

Vidla kod Zapadnog kolodvora u Zagrebu.

Marika
Postovi: 87
Pridružen/a: 16 lip 2009 19:31
Ja sam: biseksualka

Re: "Dosta homofobije!", poručuju hrvatske javne ličnosti

Post Postao/la Marika » 02 stu 2011 02:01

vidjela bologna :ok:


Avatar
Popeye
Postovi: 2096
Pridružen/a: 17 tra 2007 14:24

Re: "Dosta homofobije!", poručuju hrvatske javne ličnosti

Post Postao/la Popeye » 06 stu 2011 09:34

Tportal vam prvi prikazuje videospot koji prati antihomofobnu kampanju 'Jer nam je stalo'. Riječ je o kampanji kojoj je cilj smanjiti homofobnost u društvu te ukazati na važnost ljudskih prava svih ljudi

http://www.tportal.hr/lifestyle/obitelj ... obije.html

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=sus1NXKi ... r_embedded[/youtube]

Gost

Re: "Dosta homofobije!", poručuju hrvatske javne ličnosti

Post Postao/la Gost » 06 stu 2011 09:43

Roditelja koji ne poštuju izbor svoje djece?

Biti gay nije izbor.

Spot mi se, ako zanemarim taj (veliki) propust, sviđa.

Avatar
Popeye
Postovi: 2096
Pridružen/a: 17 tra 2007 14:24

Re: "Dosta homofobije!", poručuju hrvatske javne ličnosti

Post Postao/la Popeye » 06 stu 2011 09:50

da, vidiš... uopće nisam primijetio to kad sam prvi puta vidio spot... možda se misli na izbor slobodnog izražavanja vlastite homoseksualnosti? pojma nemam.

možda jedan od autora kampanje ima objašnjenje:
http://queer.hr/12956/igor-markovic-ses ... i-nasilju/

Avatar
pihach
Postovi: 2541
Pridružen/a: 05 sij 2010 20:40
Status: U vezi
Lokacija: gradski asfalt
Kontakt:

Re: "Dosta homofobije!", poručuju hrvatske javne ličnosti

Post Postao/la pihach » 06 stu 2011 09:53

:shock2:

ocekivala sam bolji tekst, bez parole poput "Dosta mi je roditelja koji ne postuju izbor svoje djece."
nemrem vjerovat' da je neka LGBT udruga dopustila da se to kaze javno i posalje poruka: "Mama i tata, odabrala sam biti lezba ali to je moj izbor pa ima prostora za lijecenje i preobracenje. Tak da ne brinite. Ionako je to privremeno."

steta jer ste najavili kampanju i spot kao nesto wow...

mozda sam preostra al ovo me ful pika jer meni moji doma govore vec godinama da sam 'sama izabrala taj put...'

Gost

Re: "Dosta homofobije!", poručuju hrvatske javne ličnosti

Post Postao/la Gost » 06 stu 2011 09:56

Popeye je napisao/la:da, vidiš... uopće nisam primijetio to kad sam prvi puta vidio spot... možda se misli na izbor slobodnog izražavanja vlastite homoseksualnosti? pojma nemam.

možda jedan od autora kampanje ima objašnjenje:
http://queer.hr/12956/igor-markovic-ses ... i-nasilju/
Pročitala sam i nažalost ne nazire se pravo objašnjenje.

Avatar
Popeye
Postovi: 2096
Pridružen/a: 17 tra 2007 14:24

Re: "Dosta homofobije!", poručuju hrvatske javne ličnosti

Post Postao/la Popeye » 06 stu 2011 10:05

a sta da vam kazem... ja u osmisljavanje i realizaciju nisam bio ukljucen, da jesam vjerojatno bi kritike isle u drugom pravcu :D

meni je spot za hrvatski kontekst ok. al vise od toga stvarno nemam za reci. :nah:

Avatar
tamara3
Just tax the stupid people.
Postovi: 8744
Pridružen/a: 01 stu 2005 16:44
Spol/rod: žensko
Status: U životnom partnerstvu
Lokacija: Oblačić.
Kontakt:

Re: "Dosta homofobije!", poručuju hrvatske javne ličnosti

Post Postao/la tamara3 » 06 stu 2011 17:16

I :srce: Urša Raukar :srce:.
Spot mi je super i baš izgleda profesionalno, samo me isto bode u uši ta rečenica s izborom. A dobro, nema veze. Mislim da je sjajno to što su uključene javne ličnosti, i to u kombinaciji s poznatim licima iz zajednice, tako se poruka prenosi šire i dalje.

Za kolko se kladimo oće'l ga HTV prikazat ili ne :plazi2:?

Avatar
Popeye
Postovi: 2096
Pridružen/a: 17 tra 2007 14:24

Re: "Dosta homofobije!", poručuju hrvatske javne ličnosti

Post Postao/la Popeye » 07 stu 2011 01:48

što se kontroverznog "izbora" tiče, evo potrudio sam se saznati objašnjenje onih koji su bili direktno uključeni u nastanak kampanje:
"mnoge LGBT osobe su terorizirane, što iz medija što od svojih roditelja, riječima da je "pederuluk" nešto bolesno ili "(po)grešno". i onda se mi opravdavamo najčešće argumentom "born this way". kao da sve što u životu radimo radimo iz nekog nagona ili tog "gej gena" kojeg svi želimo da se nađe, pa da kažemo da smo "normalni". spolna orijentacija je doista nešto što je ljudsko pravo, ali sve ostalo su naši izbori. izbori da ne budemo u ormaru, izbori da marširamo u paradi, izbori da se držimo za ruke na cesti. sve što je vezano uz LGBT osobe i LGBT prava nije samo "biološka osnova" našeg postojanja, nego i pitanje slobode i ljudskih prava."

uglavnom, razvila se i mala rasprava na prajdovom fejsu oko "izbora", no moram reci da je velika vecina dosta dobro reagirala na spot, a neki su i skroz odusevljeni, te taj "izbor" uopce ne smatraju problematicnim.

malo sam razmislio o svemu, i shvacam logiku iza prigovora, ali mi ni logika iza rijeci "izbor" nije losa. dapace.

Gost

Re: "Dosta homofobije!", poručuju hrvatske javne ličnosti

Post Postao/la Gost » 07 stu 2011 09:00

Riječ "izbor" ima negativni kontekst (koristi se kao retorika kod preobraćenja, protiv ostvarenja lgbt prava i sl.) i ta rečenica ostavlja prostor za raspravu (očito i iz našeg primjera ;) ), a u ovakvim spotovima poruka mora biti nedvosmislena.

U velikoj slici stvari, spot je uspješan. Korak naprijed.

PS HTV će ga prikazati.slika

Avatar
tamara3
Just tax the stupid people.
Postovi: 8744
Pridružen/a: 01 stu 2005 16:44
Spol/rod: žensko
Status: U životnom partnerstvu
Lokacija: Oblačić.
Kontakt:

Re: "Dosta homofobije!", poručuju hrvatske javne ličnosti

Post Postao/la tamara3 » 07 stu 2011 13:01

Kak znaš?

MarkizaPride
Postovi: 38
Pridružen/a: 31 svi 2011 14:01
Spol/rod: ne želim definirati
Ja sam: transrodna osoba

Re: "Dosta homofobije!", poručuju hrvatske javne ličnosti

Post Postao/la MarkizaPride » 07 stu 2011 18:17

U kontekstu dječjih prava (osobe do 18 godina), ona nemaju mnoga zakonska prava na donošenje vlastitih odluka koja se tiču ostvarivanja prava o kojima se u kampanji govori, jer o mnogo čemu odlučuju njihovi roditelji. ono što se u deklaracijama o dječjim pravima govori je poštovanje prava djeteta, tj pravo djetetovog prava na izbor (to je ono što primjerice Pravobraniteljica za djecu non stop trubi), a ne odnosi se samo na pravo na izbor coming outa, nego općenito na pravo na izbor odluka o svom životu.

Stavljanje "spolne orijentacije" u kontekst "izbora", odnosno da je "spolna orijentacija" nekakav "izbor" je, slažem se, nešto što se može povezati, posebno kod onih osoba koje su terorizirane da "promjene izbor". Suprotno od toga bi bio "born this way" argument, koji daje nekakvog kvazi-argumenta onima koji kaže da je pederluk nešto bolesno ili (po)grešno, stoga mislim da je svaka rasprava o "porijeklu" spolne orijentacije nešto u što ne treba ulaziti. Bili da dolazi od homofoba, autohomofoba ili same LGBT zajednice.

RTL je u nedjelju pokazao spot, danas bi trebao opet, a HTV je bio na pressici i dobio je materijal. Usto i njihov zaposlenik je aktivan u kampanji. S druge strane ono što ćemo tražiti jest da se spot pušta u terminima rezerviranima za promociju politika ravnopravnosti spolovila (ili kako se treba reći "rodne ravnopravnosti"), za što bi trebali dobiti podršku nadležnog vladinog ureda, koji je zadužen za implementaciju Nacionalne politike za ravnopravost spolova. E sad, da li će se dogoditi ista priča kao sa zadnjom nacionalnom video kampanjom (LORI - ljubav je ljubav), we shall see. Zanimljivo je da je autorski tim gotovo identičan iz doba Ljubav je ljubav. Oba koncepta je osmislila Barbara Blasin. Naš cilj je bio smisliti nešto za "dobre ljude" i "šutljivu većinu". Dakle nešto što Hrvatska doista može progutati, kad već je naše gole guzice.

Gost

Re: "Dosta homofobije!", poručuju hrvatske javne ličnosti

Post Postao/la Gost » 07 stu 2011 18:29

Nadam se da se ta rečenica neće koristiti kao municija u budućim raspravama, s one "anti" strane.

Živi bili pa (nadam se - ne) vidjeli.

MarkizaPride
Postovi: 38
Pridružen/a: 31 svi 2011 14:01
Spol/rod: ne želim definirati
Ja sam: transrodna osoba

Re: "Dosta homofobije!", poručuju hrvatske javne ličnosti

Post Postao/la MarkizaPride » 07 stu 2011 18:50

Ova kampanja ne targetira homofobe, oni će uvijek nešto reći, već "roditelje koji bi trebali da poštuju pravo na izbor svoje djece". ;)

Uostalom, da ne pišem što su sve ti isti homofobi slali, žrvrljali i komentirali do sada. A ništa nije o "izboru".

Avatar
Popeye
Postovi: 2096
Pridružen/a: 17 tra 2007 14:24

Re: "Dosta homofobije!", poručuju hrvatske javne ličnosti

Post Postao/la Popeye » 08 stu 2011 01:56

rtl danas je imao super prilog, fakat vrijedi pogledati (19:26):
http://www.rtl.hr/rtl-sada/rtl-danas/18622/

Odgovorite