Referendum o ulasku RH u EU

Domaće i strane aktualnosti, vijesti, komentari događanja, novinskih članaka, TV emisija, tekstova s CroL naslovnice i općenito svega čime nas mediji svakodnevno bombardiraju.

Da li ste za ulazak Hrvatske u EU?

da
34
60%
ne
19
33%
ne znam
4
7%
 
Ukupno glasova: 57

Avatar
JaNNa
XoXo
Postovi: 14036
Pridružen/a: 22 ožu 2011 20:45
Status: Solo
Lokacija: 00/385/01
Kontakt:

Referendum o ulasku RH u EU

Post Postao/la JaNNa » 04 sij 2012 08:35

anketa!!!!!!!!! :feelingfree:
interesira me što mislite o ulasku RH u EU? Hoće li nam ta unija donijeti bolji standard ili će ispasti da smo iz prošlosti trebali učiti?
hoćete li izaći na referendum?

mediji nas ovih dana zatrpavaju s hrpom informacija, a nekako mi ništa nit smrdi nit miriši.
Danas sam ujutro slušala Pusićku na vijestima i malo me naživciralo što je konstantno naglašavala kolike iznose nećemo dobiti ako na referendumu građani glasaju protiv ulaska!
Smeta li Vas ta politika MORAMO ući u EU?

link
crol link

slika

Mary of Silence
Postovi: 558
Pridružen/a: 28 tra 2011 20:47

Re: Referendum o ulasku RH u EU

Post Postao/la Mary of Silence » 04 sij 2012 08:52

Iako je on uvijek sklon pesimističnim izjavama, ali vrijedi poslušati šta ima za reći.

http://www.youtube.com/watch?feature=pl ... 2AjuEN1gS4
http://www.youtube.com/watch?v=pNmuERfa ... re=related

Avatar
phos
Postovi: 6858
Pridružen/a: 10 tra 2010 14:24
Spol/rod: žensko
Lokacija: Zg

Re: Referendum o ulasku RH u EU

Post Postao/la phos » 04 sij 2012 11:12

J.Fe je napisao/la:anketa!!!!!!!!! :feelingfree:
interesira me što mislite o ulasku RH u EU? Hoće li nam ta unija donijeti bolji standard ili će ispasti da smo iz prošlosti trebali učiti?
hoćete li izaći na referendum?

mediji nas ovih dana zatrpavaju s hrpom informacija, a nekako mi ništa nit smrdi nit miriši.
Danas sam ujutro slušala Pusićku na vijestima i malo me naživciralo što je konstantno naglašavala kolike iznose nećemo dobiti ako na referendumu građani glasaju protiv ulaska!
Smeta li Vas ta politika MORAMO ući u EU?
meni ce biti bolje.
za ostalo ne mogu tvrditi.
Ja nisam vegetarijanac zato sto volim zivotinje, nego zato sto mrzim biljke
Ružna, ali glupaslika
imas tako dobru sisu da ti druga ni ne treba :D - autor nepoznat

Sleepaway
Postovi: 1404
Pridružen/a: 31 lis 2011 12:17
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: Solo

Re: Referendum o ulasku RH u EU

Post Postao/la Sleepaway » 04 sij 2012 11:14

Ne :monstermash:
No I am not single. I am in a long distance relationship because my girlfriend lives in the future.

Daisy
Postovi: 1647
Pridružen/a: 13 ožu 2011 07:12

Re: Referendum o ulasku RH u EU

Post Postao/la Daisy » 04 sij 2012 11:19

jedva cekam onaj prelijepi pasos burgundi boje na kojem ce ispred svega pisati: europska unija. pa kad stanem na aerodromu u red eu citizens, joj, joj, jedva cekam.

Gost

Re: Referendum o ulasku RH u EU

Post Postao/la Gost » 04 sij 2012 11:31

Ova tema stisne agresija gumbiće.

Smeta me što se o EU govori kao o izboru.
Jer to zbilja nije. Političko djelovanje onih koji su birani je dovelo do toga da nemamo proizvodnje, nismo konkurentni, da smo prezaduženi, da ne iskorištavamo resurse... što je alternativa?
Druga stvar koja me smeta, kad već pitaš :D , je to što se na EU gleda kao na neku instancu koja će nam dati džeparac i sve će biti bolje. E, neće, jer najviše ovisi o (ne)sposobnosti izabranih političara.
Treća stvar koja me smeta je ta da se koristi "Eu će nam uzeti ovo, zabraniti ovo, propisati ovo..." demagogija što dovodi do toga da nam zbilja treba netko tko će čizmom stati na glavu a ne tko će nas primiti u ravnopravan dijalog (koliko, opet ovisi o nama samima). Dovodi u pitanje jesmo li uopće spremni za sebe uzeti odgovornost, a čak i ako nismo - sad ćemo morati.
Neke stvari su katastrofalno ispregovarane dok su druge u redu - ovisno o političkoj volji, sami smo ti koji su "uzeli, zabranili, propisali". Katastrofalno je (ne)znanje građana o tome u što se ulazi, a djelomično i njihovom krivicom. Sve informacije se mogu naći na internetu - po statistikama visoko smo informatički pismeni.
Četvrta stvar, ovo što se radi u našim mainstream medijima je kriminalno - Nov@ tv je izrazito proeuropska ali način na koji "informira" građane vrijeđa inteligenciju, ako je sve na njima bit će više NE već DA zaokruženih na listićima.

Osobno sam ZA, trebamo pristupiti ali biti i mudri. Naći nišu ili više njih (ne mislim na turizam) i raditi na konkurentnosti. U tome ćemo ili uspjeti ili propasti, a uspjeti možemo samo ako napokon shvatimo da smo za svaki ishod jedino i sami zaslužni. Antieuropska nastrojenost u ovom stadiju je zločin protiv Hrvatske.

Avatar
bašja
Postovi: 2639
Pridružen/a: 11 kol 2010 20:18
Spol/rod: žensko
Status: U vezi

Re: Referendum o ulasku RH u EU

Post Postao/la bašja » 04 sij 2012 15:00

zaokružit ću "za" jer mi je glupo da već sad patimo od svih loših strana EU, a ne uživamo sve pogodnosti, i još zato jer kad god sam išla preko u jevropu izgledalo mi je bolje nego tu, i još jer mi se kosa na glavi digne svaki put kad bilo tko iz dijaspore govori kako je tamo strašno, al im ne pada na pamet vratiti se u ovaj raj na zemlji, i još zato jer ću poluditi ako još jednom čujem bilo kakvu usporedbu hrvatske i švicarske.
How did a housepet, who ignores people, get into our lives? They basically domesticated themselves.

Avatar
Afrodita
Postovi: 4523
Pridružen/a: 23 srp 2011 11:44
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: U vezi
Lokacija: Karlovac

Re: Referendum o ulasku RH u EU

Post Postao/la Afrodita » 04 sij 2012 15:29

Ne :shakehead: Granice će nestati i lakše ćemo se kretati po Europi. Gospodarski se ništa neće promijeniti jer sami moramo izaći iz krize, moramo promijeniti radne navike, zakone, ubrzati sudske procese, riješiti pitanje menagera i nadzornih odbora, loše privatizacije, lošeg prestruktuiranja, i da ne nabrajam, unaprijediti poljoprivredu, ...Školstvo se može samo pogoršati jer školski sustav Europske unije baš i nije na nekoj razini po znanju druga je stvar organizacija koja je daleko bolja od naše, i besplatno je što koda nas baš i nije slučaj, većina ljudi će postati jeftina radna snaga a i naš školski sustav ide prema tome. Ne veselim se baš jer ionako mislim daće uskoro EU i prestati postojati pogotovo ako mi uđemo u nju.
I want her everywhere and if she's beside me I know I need never care but to love her is to need her everywhere knowing that love is to share

Avatar
Angela07
Postovi: 701
Pridružen/a: 30 srp 2011 19:24
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka

Re: Referendum o ulasku RH u EU

Post Postao/la Angela07 » 04 sij 2012 17:56

:) DA
želim ujedinjeni svijet, pa neka krene s europom! :)

Avatar
ariadne
hladan tuš
Postovi: 12774
Pridružen/a: 27 ruj 2010 17:17
Spol/rod: žensko

Re: Referendum o ulasku RH u EU

Post Postao/la ariadne » 04 sij 2012 18:30

Zbilja nemam pojma i čisto me je strah cijele te stvari. Imam još neko vrijeme da se informiram ali sve mi to zvuči prilično labavo. Sviđa mi se što ćemo moći lakše pobjeć iz države (prioriteti :lol:) a ako ovo ostalo opet puno ovisi o nama, tj. našoj vlasti, nekako nisam previše optimistična. :hideunderrock:
Ye ever wanty just wrap yersel up in tin foil nice and cosy and then just fucking get right inty the microwave and blow yersel up tae fuck

Avatar
slapa
i'm watching u
Postovi: 16056
Pridružen/a: 19 ruj 2011 11:34
Spol/rod: žensko

Re: Referendum o ulasku RH u EU

Post Postao/la slapa » 04 sij 2012 19:43

sviđa mi se sloboda kretanja robe, kapitala i građana. ukidanje carina, usklađivanje kamata i poreznih stopa...
ne sviđa ukidanje nekih tradicionalnih poslova i zanata tipa mali ribolov jer dolazim iz obitelji koja se već koljenima hranila i živjela od ribe (ne prodajući ju nego hraneći se njome). i ukidanje malog ribolova i to da mi netko brani da bacim moju malu mrežu kad se zaželim i ulovim nešto sitno ribe mi je potpuno nezamislivo...

dakle kod mene je tu sukob nekih tradicionalnih vrijednosti za koje sam emotivno vezana i financijske i društvene koristi...

trenutno ipak malo naginjem na stranu ulaska. nismo mi švicarci il skandinavci da možemo sami funkcionirati. mislim očito je po trenutno situaciji u državi koliko smo sposobni sami bilo što. nekako je ljudima uvijek bilo bolje u ovoj državi dok su nas drugi na neki način tlačili...

Avatar
bašja
Postovi: 2639
Pridružen/a: 11 kol 2010 20:18
Spol/rod: žensko
Status: U vezi

Re: Referendum o ulasku RH u EU

Post Postao/la bašja » 05 sij 2012 10:18

Nasmijao me Daniel Srb jučer na Dnevniku, uskočio sam sebi u usta. Održali HSPovci skup gdje su objasnili kako su protiv ulaska, kritizirali Vladinu kampanju i obavijestili da od Vlade nisu dobili novce za izradu njihove kampanje protiv ulaska. Vlada za anti-spotove novce nije dala, ali je dao Europski parlament! Srb kaže: "Dakle, za razliku od hrvatske Vlade, ipak postoji jedno drugačije ponašanje u zemljama članicama Europske unije, na jednoj višoj civilizacijskoj razini koja dopušta predstavljanje stavova protiv."

Mogao je slobodno još dodati da "ne želi biti dio kluba koji Hrvatsku želi kao člana."
How did a housepet, who ignores people, get into our lives? They basically domesticated themselves.

Avatar
Fuga
Postovi: 7525
Pridružen/a: 12 tra 2010 08:33
Spol/rod: žensko
Lokacija: Wien

Re: Referendum o ulasku RH u EU

Post Postao/la Fuga » 05 sij 2012 14:08

Za EU, kako to već ide, najprije zbog vlastite koristi :giggle:
Mislim da drugačije ne ide i da EU nije opcija, bar ne za one zdrave pameti.

formirana
Postovi: 15
Pridružen/a: 02 sij 2012 13:15
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: U vezi

Re: Referendum o ulasku RH u EU

Post Postao/la formirana » 05 sij 2012 15:18

da
par razloga - al najjači je zarada, fondovi su dobra stvar, treba to iskoristiti!
dosta se bavim time u zadnje vrijeme i vidim svoju priliku :)

Avatar
phos
Postovi: 6858
Pridružen/a: 10 tra 2010 14:24
Spol/rod: žensko
Lokacija: Zg

Re: Referendum o ulasku RH u EU

Post Postao/la phos » 05 sij 2012 15:22

formirana je napisao/la:da
par razloga - al najjači je zarada, fondovi su dobra stvar, treba to iskoristiti!
dosta se bavim time u zadnje vrijeme i vidim svoju priliku :)
a EU porez na dobit?
meni se konkretno nece vise isplatiti ulaganje u fondove jer ce mi moci nabiti porez na dobit do 40%.
za neki od novcanih fondova to je potpuno neisplativo kad zbrojis taj EU porez an dobit + inflacije i ulazno/izlazne dadzbine (ako ih ima)
Ja nisam vegetarijanac zato sto volim zivotinje, nego zato sto mrzim biljke
Ružna, ali glupaslika
imas tako dobru sisu da ti druga ni ne treba :D - autor nepoznat

Mary of Silence
Postovi: 558
Pridružen/a: 28 tra 2011 20:47

Re: Referendum o ulasku RH u EU

Post Postao/la Mary of Silence » 05 sij 2012 15:27

"Ukoliko građani na referendumu kažu "ne" EU, kaže Pusić, Hrvatska ostaje bez 180 miliona eura za prilagođavanje, 449 miliona eura za projekte i više od milijardu eura koliko bi dobili za 2014. godinu. "Alternativa ulasku je ostati gdje jesmo, ali bez novca", navela je Pusić."

http://abrasmedia.info/dnevne-novosti/r ... ntegracija

formirana
Postovi: 15
Pridružen/a: 02 sij 2012 13:15
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: U vezi

Re: Referendum o ulasku RH u EU

Post Postao/la formirana » 05 sij 2012 15:56

phos je napisao/la:
formirana je napisao/la:da
par razloga - al najjači je zarada, fondovi su dobra stvar, treba to iskoristiti!
dosta se bavim time u zadnje vrijeme i vidim svoju priliku :)
a EU porez na dobit?
meni se konkretno nece vise isplatiti ulaganje u fondove jer ce mi moci nabiti porez na dobit do 40%.
za neki od novcanih fondova to je potpuno neisplativo kad zbrojis taj EU porez an dobit + inflacije i ulazno/izlazne dadzbine (ako ih ima)
drzave clanice imaju pravo zadrzati svoje porezne sustave.
takoder ne mogu dopustiti tako velike skokove poreza, to bi nas potpuno unistili, i fondovi ne bi bili iskoristeni, tako da smatram da to nije trenutacno zapreka za odustajanje iskoristavanja fondova, bili to pretpristupni ili usvojeni strategijski nakon ulaska u EU

predlazem koga to zanima http://ec.europa.eu/index_en.htm
Mary of Silence je napisao/la:"Ukoliko građani na referendumu kažu "ne" EU, kaže Pusić, Hrvatska ostaje bez 180 miliona eura za prilagođavanje, 449 miliona eura za projekte i više od milijardu eura koliko bi dobili za 2014. godinu. "Alternativa ulasku je ostati gdje jesmo, ali bez novca", navela je Pusić."

http://abrasmedia.info/dnevne-novosti/r ... ntegracija
al cak nije niti to najveci "problem" sto necemo dobiti te pare - nego ulaskom u EU, bit ce dostupni novi fondovi u XY vrijednosti, a od tih XY para HRV prvo mora dati EU barem pola. i ako mi onda ne iskoristimo barem pola od fondova, zeznuli smo sami sebe...

Avatar
phos
Postovi: 6858
Pridružen/a: 10 tra 2010 14:24
Spol/rod: žensko
Lokacija: Zg

Re: Referendum o ulasku RH u EU

Post Postao/la phos » 05 sij 2012 15:58

sve zemlje europske unije placaju eu porez na dobit.
znaci na stednje, dionicke zarade, fondove...
jedino sto je postedeno su zivotna osiguranja i linked stednje.
taj porez mi ni nemamo jos.
a iznos je max 40% na dobit, ovisno o tvojim mjesecnim primanjima.
mislim da si krivo shvatila, ne govorim o pdv-u.
Ja nisam vegetarijanac zato sto volim zivotinje, nego zato sto mrzim biljke
Ružna, ali glupaslika
imas tako dobru sisu da ti druga ni ne treba :D - autor nepoznat

formirana
Postovi: 15
Pridružen/a: 02 sij 2012 13:15
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: U vezi

Re: Referendum o ulasku RH u EU

Post Postao/la formirana » 05 sij 2012 16:06

nisam jos proucavala poreze na dobit od stednja, dionica, dividendi etc jer me vise zanima poduzetnistvo

mislila sam da i ti na to mislis :)

Avatar
phos
Postovi: 6858
Pridružen/a: 10 tra 2010 14:24
Spol/rod: žensko
Lokacija: Zg

Re: Referendum o ulasku RH u EU

Post Postao/la phos » 05 sij 2012 16:09

formirana je napisao/la:nisam jos proucavala poreze na dobit od stednja, dionica, dividendi etc jer me vise zanima poduzetnistvo

mislila sam da i ti na to mislis :)
sta nisi spominjala ulaganje u fondove?
Ja nisam vegetarijanac zato sto volim zivotinje, nego zato sto mrzim biljke
Ružna, ali glupaslika
imas tako dobru sisu da ti druga ni ne treba :D - autor nepoznat

formirana
Postovi: 15
Pridružen/a: 02 sij 2012 13:15
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: U vezi

Re: Referendum o ulasku RH u EU

Post Postao/la formirana » 05 sij 2012 16:18

phos je napisao/la:
formirana je napisao/la:nisam jos proucavala poreze na dobit od stednja, dionica, dividendi etc jer me vise zanima poduzetnistvo

mislila sam da i ti na to mislis :)
sta nisi spominjala ulaganje u fondove?
nismo se dobro skuzile, mislila sam na pretpristupne i strategijske fondove koji nude natjecaje poduzetnicima za sirenje ili stvaranje nove proizvodnje - npr. bubnut ću izgradnju farmi, sirenje turisticke zone etc ima tu jako puno

evo npr. http://www.mingorp.hr/default.aspx?id=12

Avatar
phos
Postovi: 6858
Pridružen/a: 10 tra 2010 14:24
Spol/rod: žensko
Lokacija: Zg

Re: Referendum o ulasku RH u EU

Post Postao/la phos » 05 sij 2012 16:20

oh... :blushes:
meni je drago sto ce se smanjiti kamate na kredit za stanove :D
Ja nisam vegetarijanac zato sto volim zivotinje, nego zato sto mrzim biljke
Ružna, ali glupaslika
imas tako dobru sisu da ti druga ni ne treba :D - autor nepoznat

Avatar
Jadzia Dax
Postovi: 3063
Pridružen/a: 08 vel 2011 21:24
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: U vezi
Lokacija: lala land

Re: Referendum o ulasku RH u EU

Post Postao/la Jadzia Dax » 05 sij 2012 16:23

phos je napisao/la:sve zemlje europske unije placaju eu porez na dobit.
znaci na stednje, dionicke zarade, fondove...
jedino sto je postedeno su zivotna osiguranja i linked stednje.
taj porez mi ni nemamo jos.
a iznos je max 40% na dobit, ovisno o tvojim mjesecnim primanjima.
mislim da si krivo shvatila, ne govorim o pdv-u.
e, pa što je tu loše?
treba mijenjati poreznu politiku upravo u tom smjeru da se država financira iz poreza na dobit a ne iz poreza na plaće. Na jednog radnika u RH je 4 penzića, pa ti to isfinanciraj. Naš rad je poslodavcima preskup, zato i imamo toliko nezaposlenih. Eh, da i u ovo vrijeme nelikvidnosti treba nabiti porez na sve vrste štednje i poticati potrošnju, da se izvučemo iz krize i stvaramo nova radna mjesta. S obzirom na sadašnju ekonomsku sliku, protiv sam poreza na dionice, dapače, baš sad treba d.d. društvima svježi kapital

Nego što sam nego za ulazak u EU, briga me što mi moji turisti Slovenci se žale da im je EU ugasila šećeranu koja je radila 150g., jer u EU ima previše šećera. Mislim wtf, kome ćeš prodati taj šećer?
Proizvodnja treba postojati radi potražnje a ne radi proizvodnje, a to je bit ekonomske politike EU. Da istina, neki će popuštiti tu žešće, bit će otkaza, suza i svega, ali će se otvoriti nove mogućnosti, treba ih znati prepoznati i iskoristiti. Sve u svemu, tržište će se isbalansirati i to što ćemo dobiti novu konkurenciju je najbolja stvar za naše uglavnom spore i nefleksibilne tvrtke, preživit će one koje se znaju prilagoditi promjenama, a jedino takve nam u konačnici i trebaju.
Komunizam je gotov, prošlost, zaboravite više na njega, dobrodošli u kapitalizam.

Avatar
phos
Postovi: 6858
Pridružen/a: 10 tra 2010 14:24
Spol/rod: žensko
Lokacija: Zg

Re: Referendum o ulasku RH u EU

Post Postao/la phos » 05 sij 2012 16:25

pa i ja sam za to.
samo sto recimo stednja koju sam pokrenula mi nije vise isplativa.
recimo...
i fondovi mi nece biti isplativi.
Ja nisam vegetarijanac zato sto volim zivotinje, nego zato sto mrzim biljke
Ružna, ali glupaslika
imas tako dobru sisu da ti druga ni ne treba :D - autor nepoznat

Avatar
Jadzia Dax
Postovi: 3063
Pridružen/a: 08 vel 2011 21:24
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: U vezi
Lokacija: lala land

Re: Referendum o ulasku RH u EU

Post Postao/la Jadzia Dax » 05 sij 2012 16:37

phos je napisao/la:pa i ja sam za to.
samo sto recimo stednja koju sam pokrenula mi nije vise isplativa.
recimo...
i fondovi mi nece biti isplativi.
ma znam da neće, ali to i je stvar makroekonomije, nije bitno što je pojedincu isplativo, nego društvu u cijelosti.
Evo, meni se kosa diže na glavi kad vidim koliko ljudi novaca štede (danas jel), a nezaposlenost je sky high i nema likvidne firme u državi pa da je mikroskopom tražiš, a kad bi se ta štednja orkupnila u kapital, kao tipa injekcija novaca u privredi, vjerujem da bi nam se situacija popravila.

Ovo sam zamislila tipa kao pravilo nevidljive ruke, dakle, ako ne potičemo štednju, tržište bi se samo po sebi (u strogo makroekonomskom smislu) izbalansiralo

Avatar
Popeye
Postovi: 2096
Pridružen/a: 17 tra 2007 14:24

Re: Referendum o ulasku RH u EU

Post Postao/la Popeye » 05 sij 2012 16:51

glasat ću za ulazak u EU jer ja zaslužujem živjeti u EU.

Avatar
Zita
Postovi: 6235
Pridružen/a: 01 stu 2005 01:14
Spol/rod: žensko
Status: U životnom partnerstvu
Lokacija: Zgb

Re: Referendum o ulasku RH u EU

Post Postao/la Zita » 06 sij 2012 11:11

nakon toliko ulozenih novaca, ljudi, sati i svega ostalog referendum ce bit i namjesten ako treba.
ne vidim zasto uopce moramo na referendum sada jer je to sad nepotrebno trosenje novaca i misljenja sam da ga je trebalo odraditi daleko ranije ili barem u sklopu ovih izbora da se ne trose novci koji su mogli bit utroseni na, recimo, place
neznam dal ce nam bit bolje il ne al mislim da je ovaj referendum debilana koja bi mi trebala dati za misljenje kako imam pravo glasa kojeg nemam
i na kraju krajeva nije nama EU neprijatelj niti ce biti veci il manji neprijatelj postanemo li dio te zajednice jer smo mi sami sebi neprijatelji.
Measure of a woman is her sense of humor

Avatar
Fusion
Postovi: 3330
Pridružen/a: 07 tra 2010 14:52

Re: Referendum o ulasku RH u EU

Post Postao/la Fusion » 06 sij 2012 11:38

Zita je napisao/la:i na kraju krajeva nije nama EU neprijatelj niti ce biti veci il manji neprijatelj postanemo li dio te zajednice jer smo mi sami sebi neprijatelji.
True.

Do sada nismo bili dio EU, ne možemo upirati prstom ni na koga izvana i imamo prilike vidjeti kako izgleda stanje u državi
nakon upravljanja nesposobne Vlade također izabrane od strane naroda. Sumnjam da može gore od toga. Glasat ću ZA.

Avatar
Pi
Postovi: 1297
Pridružen/a: 28 svi 2007 14:44
Spol/rod: žensko
Ja sam: ne želim se identificirati
Status: U vezi

Re: Referendum o ulasku RH u EU

Post Postao/la Pi » 06 sij 2012 13:23

Tata moj je davno rekao "neće ti nitko dati da ti ne uzme". To se uglavnom pokazalo kao točno. Kad bolje promislim, ne mogu se sjetiti kada je netko nekome dao a da nije uzeo više nego je dao.

Što se tiče migracija - sposobni su odlazili vani i prije bez ikakvih problema, štoviše, sposobni su Hrvati vani stipendirani i dobro plaćani. Nisam čula za slučaj nekoga tko je htio otići iz Hrvatske bilo gdje (s diplomom) a da nije uspio. Jedna starija frendica je prije dvije godine otišla na Oxford raditi, diploma s PMF-a. Poslala djevojka dvije molbe, imala od referenci samo jedan CC rad i dobila je stipendiju od 1500 funti mjesečno, s tim da joj je recimo plaćaju i pola najamnine stana. Ovo za manje stajanje u redovima u zračnoj luci je čisto... glupo. Za tih par minuta bome ne bih zaokružila "da" na referendumu. Ne sjećam se nikakvih problema na bilo kojoj granici.

Za Hrvatsku će ulazak u EU biti opći pomor kvalitetne radne snage, zato što će i onima koji nisu iznad prosjeka kao gore navedeni ljudi biti još lakše otići. Isto se dogodilo Poljskoj, Mađarskoj, Bugarskoj, baltičkim zemljama, Grčkoj i ostalima, zbog čega su još uvijek u problemima. Poljska je na dan kad je ušla u EU izgubila 600 anesteziologa (preračunaj u ulaganje u njihovu edukaciju - 300 milijuna eura)! Otišli u Britaniju zbog bolje plaće. Bugarska je u godinu dana izgubila 4000 liječnika i isto toliko medicinskih sestara, o ostalim visokokvalificiranim radnicima da ne govorim. Još se kopaju iz tig problema, ne mogu proizvesti u svom sustavu kvalificirane radne snage (što je veliko ulaganje) koliko im bogatije zemlje EU mogu uzeti.

Sada računica - daju ti malo iz fondova, malo tko iskoristi i dio, plaćaš im masnu članarinu, ulažeš u kvalitetnu radnu snagu, i na kraju samo bogatiji profitiraju. Proizvesti jednog specijalista u profesiji državu košta oko pola milijuna kuna, sto tih dobiješ petsto milijuna kuna, toliko oni nama fondovima ne mogu vratiti. A mi ćemo gubiti bar 4-5 visokokvalificiranih DNEVNO, kako istraživanja pokazuju. Sve je računica. Iliti, neće ti nitko dati da ti ne uzme.

U isto vrijeme, kao Mađarska i co., nećemo moći nadoknaditi te gubitke i nastat će pad kvalitete zbog uvoza iz ne-EU zemalja. Dok štancamo kvalitetnu radnu snagu, nećemo moći povećati proračun za plaće jer ulažemo za njih.

To je samo jedan primjer kako je EU uzela, odnosno, kako je ekonomski neprijatelj malima, iako to nije na prvu očito. Primjere se može u beskraj nabrajati.

Često spominju neku dilemu - ako Hrvatska neće politički u EU, mora na Balkan itd. Zvuči zastrašujuće. Zapravo je to u logici lažna dilema, kao logička greška. "Ako nisi s nama, protiv nas si". Ljudi to puše.

Činjenica je, zbog nečega se navrat-nanos žuri u EU. I zbog toga se ljudi ne informiraju, vlada provodi doslovno propagandu, žuri se s referendumom, i sve je to jako nepravedno prema stanovnicima ove države. U EU možemo ući i za 2-3 godine, kada shvatimo što je to, vidimo kako se stvari s manjima odvijaju. Plaće nam neće porasti (plaće recimo specijalista su u Poljskoj, Bugarskoj i baltičkim zemljama niže nego kod nas), privid je da ćemo nešto dobiti.

U zaključku - glasat ću "ne", iako znam da zbog pranja mozga ljudima zadnjih mjeseci i nema nekog smisla.
Whatever makes you happy
Whatever you want

Avatar
bašja
Postovi: 2639
Pridružen/a: 11 kol 2010 20:18
Spol/rod: žensko
Status: U vezi

Re: Referendum o ulasku RH u EU

Post Postao/la bašja » 06 sij 2012 15:14

Pi je napisao/la: Činjenica je, zbog nečega se navrat-nanos žuri u EU. I zbog toga se ljudi ne informiraju, vlada provodi doslovno propagandu, žuri se s referendumom, i sve je to jako nepravedno prema stanovnicima ove države. U EU možemo ući i za 2-3 godine, kada shvatimo što je to, vidimo kako se stvari s manjima odvijaju. Plaće nam neće porasti (plaće recimo specijalista su u Poljskoj, Bugarskoj i baltičkim zemljama niže nego kod nas), privid je da ćemo nešto dobiti.

U zaključku - glasat ću "ne", iako znam da zbog pranja mozga ljudima zadnjih mjeseci i nema nekog smisla.
je, sve je nekako navrat-nanos, od kad smo podnijeli zahtjev za punopravno članstvo nije prošlo niti 10 godina
How did a housepet, who ignores people, get into our lives? They basically domesticated themselves.

Odgovorite