Referendum o ulasku RH u EU

Domaće i strane aktualnosti, vijesti, komentari događanja, novinskih članaka, TV emisija, tekstova s CroL naslovnice i općenito svega čime nas mediji svakodnevno bombardiraju.

Da li ste za ulazak Hrvatske u EU?

da
34
60%
ne
19
33%
ne znam
4
7%
 
Ukupno glasova: 57

Avatar
Pi
Postovi: 1297
Pridružen/a: 28 svi 2007 14:44
Spol/rod: žensko
Ja sam: ne želim se identificirati
Status: U vezi

Re: Referendum o ulasku RH u EU

Post Postao/la Pi » 06 sij 2012 15:52

Da, usklađivanje zakona je trajalo 10 godina, pregovaralo se - za to vrijeme javnosti nisu bile dostupne praktički nikakve informacije o tome što se potpisuje osim par sažetaka svakog poglavlja. Dok god ti stanovništvo nije informirano, prerano je. A propaganda nisu informacije.

No dobro, svatko ima svoj stav, i svatko će glasati po savjesti. Ono što sam vidjela od EU - uvjeti su u zapadnijim zemljama dobri, plaće bolje, istok će se još godinama, godinama mučiti s onime što mu zapad uzima i mrvicama koje daje. Za standard ćemo se na kraju sami boriti, kao i sada. (Ostaje činjenica da su dvije najbogatije zemlje Europe - izvan EU. Norveška i Švicarska).

Neke stvari oko EU mi toliko idu na k, prvenstveno njihov tretman prema nama, diskriminatorni tretman, a onda i ponekad debilni propisi. Bio je članak u New York Timesu o propisima EU, gdje se navodi da je za klasifikaciju jabuka EU bilo potreno 22 tisuće stranica. Što bi bilo dobro da jabuke koje dolaze iz EU nisu na kraju - odvratne, bar okusom. Izgledom su savršene. Isto vrijedi i za sve njihove prehrambene proizvode, koji su pojivo, a ne hrana. U Austriji ovo ljeto nisam mogla pristojan ručak skuhati. Eh, to nas čeka.
Whatever makes you happy
Whatever you want

Mia.
Postovi: 1411
Pridružen/a: 04 sij 2010 21:30
Spol/rod: žensko
Lokacija: London calling.
Kontakt:

Re: Referendum o ulasku RH u EU

Post Postao/la Mia. » 06 sij 2012 21:27

ja ćem ići i podebljano zaokružiti ne.
iako znam, i da većina populacije bude za, u ovom trenutku nemoguće ne da mi idemo, htjeli ne htjeli
što mi je vrlo slatko.
Stay tuned.

Avatar
Popeye
Postovi: 2096
Pridružen/a: 17 tra 2007 14:24

Re: Referendum o ulasku RH u EU

Post Postao/la Popeye » 07 sij 2012 15:49

Pi je napisao/la:Eh, to nas čeka.
ma strašno! :lol:

Avatar
Pi
Postovi: 1297
Pridružen/a: 28 svi 2007 14:44
Spol/rod: žensko
Ja sam: ne želim se identificirati
Status: U vezi

Re: Referendum o ulasku RH u EU

Post Postao/la Pi » 07 sij 2012 17:42

Popeye je napisao/la: ma strašno! :lol:
Što je točno tu smiješno? Ono što ne vidiš, to je smiješno. Razmišljaš kao da imaš novinarsku školu (bez uvrede novinarima starije škole).

Ja se smijem tu bizarnim propisima EU koja je trebala 22 tisuće stranica da klasificira jabuke, i to na kraju tako da jabuka uzgojena bez pesticida ima najvišu cijenu. Pesticide subvencioniraju. Na kraju samo bogati mogu jesti najkvalitetnije strvari. Ovim siromašnima ide njihova "moderna" proizvodnja. Što je tako smiješno, kad znaš da je prehrana jedan od najvažnijih prediktivnih faktora za dužinu života? Što je smiješno kad je kvaliteta prehrane jedan od najvažnijih pokazatelja standarda stanovništva? 10 komada "organski" uzgojenih jaja u EU košta 10 eura, onih običnih 3 eura, a kod nas kod bake na placu (organska jaja, jel,) 2 eura, s tim da za nju u EU nema mjesta. Za organsku slavonsku svinjokolju u EU nema mjesta - zašto bi bilo, EU ne zarađuje na njoj, ali za njihovu organsku svinjetinu za 30 eura po 100 grama ima mjesta.

To gore sa kvalitetom i dužinom života i utjecaju prehrane na njih sigurno nije smiješno.

Možda ti je smiješno što misliš da je to neki izolirani primjer, pa "vidi ovo kakav je primjer našla". Eto, dadoh ti još dva. Ima naravno i primjera i iz drugih sfera (recimo, u EU liječnik ne smije provesti više od 4 sata dnevno u bolnici, može i više ako sat vremena provede 100 metara udaljen od bolnice, zamisli to molim te), ali ne isplati se trošiti dobre stvari na tebe.

Edit: fantastic read. http://www.telegraph.co.uk/news/politic ... ables.html
Whatever makes you happy
Whatever you want

Avatar
Popeye
Postovi: 2096
Pridružen/a: 17 tra 2007 14:24

Re: Referendum o ulasku RH u EU

Post Postao/la Popeye » 07 sij 2012 18:04

bas me briga za kumice. bas me briga za slavonske svinjokolje. meni ce biti bolje ako je hrvatska u EU.

neces mi zamjeriti sto o ovoj temi razmisljam kao ti o ostalima. :D

Gost

Re: Referendum o ulasku RH u EU

Post Postao/la Gost » 07 sij 2012 18:37

Ako nešto moramo "žrtvovati", neka to budu mrkve.

Avatar
Popeye
Postovi: 2096
Pridružen/a: 17 tra 2007 14:24

Re: Referendum o ulasku RH u EU

Post Postao/la Popeye » 07 sij 2012 18:41

good one! :lol:

Avatar
bašja
Postovi: 2639
Pridružen/a: 11 kol 2010 20:18
Spol/rod: žensko
Status: U vezi

Re: Referendum o ulasku RH u EU

Post Postao/la bašja » 07 sij 2012 19:05

meni se doista nekad čini da je hrvatska zemlja koja je antun tunu ispala iz džepa pa je sve naopačke, al nažalost, što se hrane tiče i tu kod nas je kvalitetna hrana najskuplja. unatoč tome što smo švicarska još godinu dana, jel... ček, pa i u švicarskoj je kvalitetna hrana najskuplja....
How did a housepet, who ignores people, get into our lives? They basically domesticated themselves.

Avatar
samo ja
Postovi: 376
Pridružen/a: 29 ožu 2011 18:56
Spol/rod: žensko
Ja sam: biseksualka
Status: U vezi

Re: Referendum o ulasku RH u EU

Post Postao/la samo ja » 07 sij 2012 20:17

nisam za EU, smatram da se Hrvatska treba okrenuti sebi i sama rješavati svoje probleme, a ne tražiti spas i rješenje od drugih i u drugima...

Avatar
tamara3
Just tax the stupid people.
Postovi: 8744
Pridružen/a: 01 stu 2005 16:44
Spol/rod: žensko
Status: U životnom partnerstvu
Lokacija: Oblačić.
Kontakt:

Re: Referendum o ulasku RH u EU

Post Postao/la tamara3 » 08 sij 2012 19:47

Na mom placu i u mojoj mesnici je najbolja hrana skroz neskupa, a ima toga još. Nadam se da neće ukinuti placeve i mesnice, nećem jest galofake prepune aditiva niti uzgojenu ribu iz supermarketa, fuj.

Avatar
Popeye
Postovi: 2096
Pridružen/a: 17 tra 2007 14:24

Re: Referendum o ulasku RH u EU

Post Postao/la Popeye » 08 sij 2012 22:20

ja sam u gradovima EU u kojima sam bio vidio i trznice i mesnice. :D

Avatar
slapa
i'm watching u
Postovi: 16056
Pridružen/a: 19 ruj 2011 11:34
Spol/rod: žensko

Re: Referendum o ulasku RH u EU

Post Postao/la slapa » 09 sij 2012 13:22

slika
mi imamo sve što nam treba,
prostor od zemlje pa do neba...

Avatar
Afrodita
Postovi: 4523
Pridružen/a: 23 srp 2011 11:44
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: U vezi
Lokacija: Karlovac

Re: Referendum o ulasku RH u EU

Post Postao/la Afrodita » 09 sij 2012 14:24

ludakoslapa je napisao/la:slika
Samo fali Kate Winslet da ju spasim :haha: :haha:
I want her everywhere and if she's beside me I know I need never care but to love her is to need her everywhere knowing that love is to share

Avatar
takeover
Postovi: 405
Pridružen/a: 28 sij 2011 10:28
Spol/rod: žensko

Re: Referendum o ulasku RH u EU

Post Postao/la takeover » 09 sij 2012 14:41

Mislim da nije pitanje želimo li mi kao građani biti dio te zajednice, jer smatram da je ulupano previše sredstava da bi se jedna takva ideja proglasila neprikladnom, nepoželjnom, nezadovoljavajućom,...kako god to možemo nazvati. Razgovaram sa mladim ljudima i pitam ih što oni žele,..neki su za, neki su protiv, a nitko od njih ne poznaje realan razlog svoje odluke. Idem dalje, pitam starije, počevši od obitelji, neki rezolutno odbijaju; EU će nam donijeti šljam svakavke vrste, naseliti naše prekrasne opustjele otoke sa svojim, onim nepoželjnim staležom, a bake na placu više neće biti u mogućnosti prodavati domaću hranu. Postati ćemo odlagalište Europskog smeća, eksploatirati će se naše prirodne ljepote i resursi, a naši dragi političari će uživati velike povlastice sjedeći u Europskom parlamentu.
Sloboda medija u našoj zemlji je vrlo ograničena; koliko relevantnih informacija zapravo imamo, koliko su nam dostupne i koliko su istinite?
Ne želim naglašavati kako živimo u zemlji koja je na rubu ekonomskog sloma, to svi znamo, a pitanje je vremena, ako se doista ne pojave sposobni ljudi, kada ćemo doživjeti sudbinu Grčke.
Ipak, ja ću glasati ZA. Razlog; smatram da nemamo što izgubiti,...situacija je ionako previše loša, negativni trendovi se nastavljaju iz tjedna u tjedan, naravno, složila bih se sa tim da se mi sami moramo izboriti i pokušati promijeniti prije svega radne navike, utjecati na gospodarstvo i ekonomiju na ispravan način, kao i sve druge ozbiljne države. Javni i privatni sektor, povećati potrošnju i pokrenuti proizvodnju. Možemo li sami? Što nam je dosadašnja praksa pokazala? Nažalost nikakvih rezultata gdje se barem kriomice može uvidjeti pozitivnija budućnost.
Htjeli ili ne, mi ćemo ući u EU, ako ništa lijepo zvuči, "EU citizens" :D

Avatar
Afrodita
Postovi: 4523
Pridružen/a: 23 srp 2011 11:44
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: U vezi
Lokacija: Karlovac

Re: Referendum o ulasku RH u EU

Post Postao/la Afrodita » 13 sij 2012 19:48

Evo nekih novih informacija pa razmislite koliko doista želite ući u EU. Baš na seminaru u Zg na jednom od predavanja spomenuto je kako Kina želi otkupiti naše luke ali Hrvatska zasad na to ne pristaje. Velika količina kineskog kapitala je već u EU i najvjerojatnije jedan od zahtjeva EU za Hrvatsku će biti da to odobri. EU će Hrvatskoj diktirati kolika će biti migracijska kvota godišnje tj. koliko će se ljudi moći useliti u Hrvatsku a koliko će se moći iseliti, Hrvatska neće moći provesti nit jedan gospodarski plan ili provesti porezni sustav bez odobrenja EU, članovi vijeća EU se ne biraju već bivaju postavljeni znači nema demokratskih izbora, osim tog barem najmanje 5 godina ništa od onoga što vrijedi za zemlje članice EU neće se provoditi u Hrvatskoj jer treba proći određeno vrijeme za probni rok i prilagođavanje. Ja i dalje mislim da se Hrvatska treba izvući iz dugova i gospodarski koliko toliko sanirati i razviti da uđe kao ravnopravni partner u pregovore. Ne znam da li znate da se momentalno u EU ne prodaje kamilica a upravo govore o štetnom utjecaju kadulje. Da li možda znate zašto? Ne trebaju prirodni lijekovi. Velikim farmaceutskim korporacijama to itekako odgovara jer treba prodavati lijekove. Koliko znate o globalizaciji i o tome tko vlada svijetom? Upravo velike moćne korporacije koje vladaju i EU kojima je jedini cilj kapital a ne nečija dobrobit akamoli pomoći Hrvatskoj da se razvije. Nije ovo orvelijansko razmišljanje nego čista stvarnost. Ako je netkood vas pročitao knjigu Stoljeće rata vrlo dobro razumije što pričam. Mogu vam reći da je velik broj mojih kolega geografa i te kako protiv EU jer većina ljudi se i te kako zavarava. EU je danas postdemokratska tvorevina a to ne znači da je demokracija u novom stupnju razvoja nego znači da sve više jača centralizacija. Pogledajte još jednom na Internetu one članke na koje bi Hrvatska trebala pristati prilikom ulaska u EU.
I want her everywhere and if she's beside me I know I need never care but to love her is to need her everywhere knowing that love is to share

peanut
Postovi: 10
Pridružen/a: 19 tra 2010 10:44
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: Solo
Lokacija: Zagreb

Re: Referendum o ulasku RH u EU

Post Postao/la peanut » 15 sij 2012 20:32

Glasat ću ZA, jer mislim da je to opcija koja je nužna.

Daisy
Postovi: 1647
Pridružen/a: 13 ožu 2011 07:12

Re: Referendum o ulasku RH u EU

Post Postao/la Daisy » 16 sij 2012 03:42

da je hrvatska poput svicarske, ja bih razmisljala o tome ima li eu alternativu. ovako za mene nema dvojbe.

Avatar
Angela07
Postovi: 701
Pridružen/a: 30 srp 2011 19:24
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka

Re: Referendum o ulasku RH u EU

Post Postao/la Angela07 » 16 sij 2012 08:31

slušajući komentare zadnjih dana, čini mi se da je puno više ljudi protiv nego za. bila sam uvjerena da će većina glasati za, ali više nisam sigurna kako će priča završiti!

Avatar
slapa
i'm watching u
Postovi: 16056
Pridružen/a: 19 ruj 2011 11:34
Spol/rod: žensko

Re: Referendum o ulasku RH u EU

Post Postao/la slapa » 16 sij 2012 08:48

Angela07 je napisao/la:slušajući komentare zadnjih dana, čini mi se da je puno više ljudi protiv nego za. bila sam uvjerena da će većina glasati za, ali više nisam sigurna kako će priča završiti!
mislim da je štos u tome što oni koji su protiv po običaju imaju veću potrebu govoriti o tome. ljudi više vole govoriti protiv nečega nego za nešto.

ne znam koliko su im pametne ove medijske kampanje po tv-u. ljude su jako upilili time i vjerujem da dio ljudi baš radio tog zasićenja neće uopće izaći na referendum.
mi imamo sve što nam treba,
prostor od zemlje pa do neba...

Avatar
takeover
Postovi: 405
Pridružen/a: 28 sij 2011 10:28
Spol/rod: žensko

Re: Referendum o ulasku RH u EU

Post Postao/la takeover » 16 sij 2012 13:50

Ja sam već rekla da ću glasati ZA jer smatram da su nam ostale alternative prilično ograničene. Upravo sam naišla na jedan zanimljiv članak :


http://www.politika.hr/protiv-ulaska-hr ... tanja-o-eu

Pitam se, ako glasam(o) PROTIV, što nam preostaje? Možemo li se osloniti na vladajuću stranku i na sebe same? Hoće li nam biti gore? Može li gore?

Kome se da čitati šaljem još jedan link:

http://www.politika.hr/ulazak-rh-u-eu/7826

Avatar
omnia
Postovi: 4605
Pridružen/a: 14 sij 2012 18:36

Re: Referendum o ulasku RH u EU

Post Postao/la omnia » 16 sij 2012 15:23

baš sam neki dan pričala sa starcima o referendumu, oni kažu da će zaokružit ne jer će nam EU zabranit kupovanje freške ribe na placi itd...

zgrozili su se kad sam im rekla da ću ja zaokružit da :D


Zita je napisao/la:nakon toliko ulozenih novaca, ljudi, sati i svega ostalog referendum ce bit i namjesten ako treba.
ne vidim zasto uopce moramo na referendum sada jer je to sad nepotrebno trosenje novaca i misljenja sam da ga je trebalo odraditi daleko ranije ili barem u sklopu ovih izbora da se ne trose novci koji su mogli bit utroseni na, recimo, place
neznam dal ce nam bit bolje il ne al mislim da je ovaj referendum debilana koja bi mi trebala dati za misljenje kako imam pravo glasa kojeg nemam
i na kraju krajeva nije nama EU neprijatelj niti ce biti veci il manji neprijatelj postanemo li dio te zajednice jer smo mi sami sebi neprijatelji.
ovo... ko da si mi misli pročitala...
mislim da nam je prekasno sad odustati od EU, duboko smo zaglibili...
a to što se tiče prodavanja rvacke, prodali bismo je i mi sami, kad tad

i taj referendum, zašto ga nisu održali prije pristupnih pregovora, čemu sad?

Avatar
takeover
Postovi: 405
Pridružen/a: 28 sij 2011 10:28
Spol/rod: žensko

Re: Referendum o ulasku RH u EU

Post Postao/la takeover » 16 sij 2012 16:59

omnia je napisao/la:
i taj referendum, zašto ga nisu održali prije pristupnih pregovora, čemu sad?
Eh, mnogi se to pitaju, a kao razlog su naveli:

referendum se provodi uvijek nakon završetka pregovora jer je tek tada moguće znati što članstvo konkretno donosi državi kandidatu.

Avatar
Pi
Postovi: 1297
Pridružen/a: 28 svi 2007 14:44
Spol/rod: žensko
Ja sam: ne želim se identificirati
Status: U vezi

Re: Referendum o ulasku RH u EU

Post Postao/la Pi » 16 sij 2012 18:36

http://www.crvena-akcija.org/index.php/ ... zima-za-eu

Izdvajam:
Srećom, zlatno doba utopije "nacionalnog kapitalizma" davno je prošlo, pa ovakvi pokreti služe samo tome da svaku kritiku EU prikažu kao vjerski fundamentalističko i rasističko trabunjanje koje teško da može bilo koga zainteresirati, pa u tom smislu nije čudno što ih i financiraju europske institucije.
:D
Whatever makes you happy
Whatever you want

Gost

Re: Referendum o ulasku RH u EU

Post Postao/la Gost » 16 sij 2012 19:21

Sad sam sigurna - provociraš.

Avatar
bašja
Postovi: 2639
Pridružen/a: 11 kol 2010 20:18
Spol/rod: žensko
Status: U vezi

Re: Referendum o ulasku RH u EU

Post Postao/la bašja » 16 sij 2012 21:14

tekst crvene akcije nije loš, ali ja ću ovo izdvojiti:
U tom smislu, doista je točno da se formalnim ulaskom ulaskom u EU ništa dramatično neće promijeniti, jer je zavisni položaj Hrvatske već odavno određen. To također znači da neće biti ništa lakše boriti se protiv EU "iznutra" o čemu još uvijek fantaziraju ljevi liberali. No, ipak, borba protiv EU upravo sada, ključni je dio revolucionarne strategije. Ne zato što se ta strategija drastično mijenja ovisno o tome je li Hrvatka i formalno članica EU, nego zato što je borba protiv ulaska u EU već i dio borbe protiv EU i imperijalizma u cjelini.
mislim da govori u prilog tomu da oni koji se protive EU kao simbolu neoliberalizma nemaju pojma koja je to ekonomska alternativa ulasku. Nitko, pa ni mladi ljevičari si ne mogu još uvijek dopustiti da priznaju kako nam je najprosperitetnije u Jugi bilo :D
How did a housepet, who ignores people, get into our lives? They basically domesticated themselves.

Avatar
Pi
Postovi: 1297
Pridružen/a: 28 svi 2007 14:44
Spol/rod: žensko
Ja sam: ne želim se identificirati
Status: U vezi

Re: Referendum o ulasku RH u EU

Post Postao/la Pi » 16 sij 2012 21:49

ReaTM je napisao/la:Sad sam sigurna - provociraš.
Nisam ja napisala tekst. Samo dajem link. Drukčije mišljenje, sloboda govora, blah blah.

@bašja - ekonomska alternativa? Od čega se to sastoji? Kao da će Hrvatska odjednom početi izvoziti u EU, i tri četvrtine njenog izvoza neće biti u BiH kad uđe u EU? Upravo suprotno - Hrvatska ekonomija može samo još istočnije kad uđemo u EU, niti ćemo postati njima konkurentni, ali će naše tržište biti nama samima još tjesnije kad dođu stranci.
Whatever makes you happy
Whatever you want

Daisy
Postovi: 1647
Pridružen/a: 13 ožu 2011 07:12

Re: Referendum o ulasku RH u EU

Post Postao/la Daisy » 17 sij 2012 04:52

Pi je napisao/la:
ReaTM je napisao/la:Sad sam sigurna - provociraš.
Nisam ja napisala tekst. Samo dajem link. Drukčije mišljenje, sloboda govora, blah blah.

@bašja - ekonomska alternativa? Od čega se to sastoji? Kao da će Hrvatska odjednom početi izvoziti u EU, i tri četvrtine njenog izvoza neće biti u BiH kad uđe u EU? Upravo suprotno - Hrvatska ekonomija može samo još istočnije kad uđemo u EU, niti ćemo postati njima konkurentni, ali će naše tržište biti nama samima još tjesnije kad dođu stranci.
ma nemoj, a sto je s time da ce se hrvatskoj otvoriti trziste koje broji pola milijarde stanovnika? sto bi posljedicno znacilo da ce sposobni mali poduzetnici napokon moci zivjeti od svog rada.

Pariz za Sandru

Re: Referendum o ulasku RH u EU

Post Postao/la Pariz za Sandru » 17 sij 2012 05:58

Popeye je napisao/la:glasat ću za ulazak u EU jer ja zaslužujem živjeti u EU.

Da, baš tako Popeye! :)

Gost

Re: Referendum o ulasku RH u EU

Post Postao/la Gost » 17 sij 2012 10:04

Pi je napisao/la: Upravo suprotno - Hrvatska ekonomija može samo još istočnije kad uđemo u EU, niti ćemo postati njima konkurentni, ali će naše tržište biti nama samima još tjesnije kad dođu stranci.
Nisi u pravu, s obzirom da reagiraš na brojke --- >

Pročitaj: http://www.dzs.hr/Hrv_Eng/publication/2 ... 1_2011.htm

Većina ostvarenog izvoza već sad ide u zemlje EU, otkad smo potpisali sporazum o pridruživanju, a brojke mogu samo rasti kad nam se otvori tržište u potpunosti.

Avatar
Pi
Postovi: 1297
Pridružen/a: 28 svi 2007 14:44
Spol/rod: žensko
Ja sam: ne želim se identificirati
Status: U vezi

Re: Referendum o ulasku RH u EU

Post Postao/la Pi » 17 sij 2012 12:44

ReaTM je napisao/la:
Nisi u pravu, s obzirom da reagiraš na brojke --- >

Pročitaj: http://www.dzs.hr/Hrv_Eng/publication/2 ... 1_2011.htm

Većina ostvarenog izvoza već sad ide u zemlje EU, otkad smo potpisali sporazum o pridruživanju, a brojke mogu samo rasti kad nam se otvori tržište u potpunosti.
Hahahahaha

Jest srećo, većina je u EU u VRIJEDNOSTI robe. S tim da je pri tome, kako ti tu i piše, DEFICIT s izvozom u EU 58%. Što znači da Hrvatska u robnoj razmjeni s EU gubi 58% više nego dobiva. Gubi. Kapiš? Iako razmjenjuje robu više vrijednosti, u deficitu je, gubi. S BiH ima SUFICIT.

Ukratko, Hrvatski izvoz živi na BiH, i jedina tržišta na kojima Hrvatska u budućnosti može nešto profitirati su Srbija (nije Todorić lud pa kupuje po Srbiji i BiH sve što stigne, nije u Njemačkoj, ne brini), Makedonija, Albanija, Kosovo, etc.

Tržišta su već otvorena, ne vidim što će se promijeniti.
Whatever makes you happy
Whatever you want

Odgovorite