Lijepa naša Hrvatska!

Domaće i strane aktualnosti, vijesti, komentari događanja, novinskih članaka, TV emisija, tekstova s CroL naslovnice i općenito svega čime nas mediji svakodnevno bombardiraju.

Odgovorite
Avatar
JaNNa
XoXo
Postovi: 14036
Pridružen/a: 22 ožu 2011 20:45
Status: Solo
Lokacija: 00/385/01
Kontakt:

Lijepa naša Hrvatska!

Post Postao/la JaNNa » 25 sij 2012 13:14

Jedna prednost zaposlenih su definitivno mailovi koji kruže biznis kuluarima! Iako je većina njih humorističnih sadržaja, lanaca sreće i sl., nađe se i par njih sasvim drugačije tematike. Danas je na moju adresu došao mail sljedećeg sadržaja (i da, dugačak je, ali znam da nekoliko Vas ovdje muku muči s istim problemom):
Zašto sam odlučila reći "Zbogom" Hrvatskoj ?"Imam 27 godina, po struci sam profesorica hrvatskog jezika i književnosti odnosno, po novom, magistra edukacije istog predmeta. Aktivno govorim, pišem i razgovaram već dvanaest godina na engleskom, njemačkom i slovenskom jeziku, a nedavno sam počela učiti ruski i talijanski.Računalna pismenost mi je na najvišoj razini i nema tog zadatka koji ja ne mogu riješiti. Sveukupno imam šest godina radnog iskustva – morala sam raditi kako bih platila studij. Posljednje četiri godine radila sam kao honorarac prevoditelj i administrativac, ali s punim radnim vremenom bez ijednog dana bolovanja ili godišnjeg odmora. I tome je došao kraj, kriza je uzela svoj danak, a ja sam ostala bez jedinog izvora financiranja.Morala sam se natrag doseliti kod roditelja koji imaju preko 50 godina, rade u tvornicama teške fizičke poslove i žive na minimalcu. Nažalost, sada me moraju uzdržavati, iako bi, prema nekom logičnom i normalnom slijedu, ja morala sada uzdržavati njih ili barem svoju mlađu sestru koja završava fakultet i koja se isto pita hoće li moći preživjeti, hoće li se moći zaposliti.
Visoko sam obrazovana, mlada sam, marljiva i ambiciozna, no ja u Hrvatskoj ne mogu dobiti posao. I to je ta tužna istina i užasna stvarnost koja je pogodila tisuće i tisuće sličnih meni i zato moje ime ovdje nije važno. Niti sam prva, niti sam jedina u ovoj poziciji, a, što je najgore, niti sam posljednja. Svakog nas dana ima sve više, bez obzira na obrazovanje i staž, bez obzira na godine i spol.Svakog se dana suočavamo s praznim novčanikom, praznim tanjurom, isušenim licima naše djece, nepravdom i očajem. Mi smo se borili za Hrvatsku, mi imamo Hrvatsku, ali zapravo više nemamo ništa.
Kao i ostale, svaki me dan pogađa nepravda i moje strpljenje te samopouzdanje uništavaju odbijenice i negativni odgovori na sve moje prijave za posao. U dvije godine sam ih skupila 350 (a stižu i dalje). Isprva sam se javljala samo na oglase koji se tiču samo moje struke, a nakon godine dana očaja počela sam se javljati na sve poslove – sve od čistačice preko prodavačice, serviserke bicikala, dadilje, administrativne referentice, portira, copywritera, voditelja radijskog ili TV programa… do profesorice hrvatskog jezika.U dvije godine pozvana sam na samo jedan razgovor, za portira, i odmah su me obavijestili da nisam dobila posao jer "oni traže kvalificiranije ljude". Uvijek nešto ne štima sa mnom: nisam muško, prestara sam, premlada sam, previše sam obrazovana, nisam dovoljno obrazovana, nisam rođena u Zagrebu, imam samo hrvatsku diplomu, a oni traže njemačku ili austrijsku, nemam auto, nisam polagala ispite iz menadžmenta (jer nemam novce za ispit od 5000 kn), nemam dovoljno radnog iskustva, imam previše radnog iskustva, moje prezime nije poznato nikome iz uprave itd.
Kako živim u Prelogu, javljala sam se na natječaje u Čakovcu, Varaždinu, Koprivnici, Murskom Središću, Zagorju… no govorili su mi da ne mogu dobiti posao jer nisam iz tih mjesta – prednost imaju oni koji žive u tim mjestima i u tim krajevima, pa makar bili bez radnog iskustva i bez potrebnog obrazovanja. Tako su mjesto profesora hrvatskog jezika dobivale učiteljice razredne nastave, učiteljice likovne kulture ili geografije, sve s objašnjenjem "One žive bliže".Sve me to vratilo u moje osnovnoškolske dane. Učiteljica hrvatskog jezika predavala nam je njemački, učitelj tjelesnog povijest, a učitelj povijesti tehničku kulturu. Samo je jedan učenik na kraju upisao gimnaziju, ostali su se morali zadovoljiti autolimarskim, vrtlarskim i frizerskim zvanjima. Kladim se da su danas svi zaposleni i barem malo sretni.Dva ili tri puta sam se žalila na ishode natječaja, prijavljivala ih prosvjetnoj inspekciji, no do danas nisam dobila ni jedan odgovor o tome kako je inspekcija prošla.
Onda sam se javila na nekoliko natječaja u Prelogu. Umjesto mene ili ostalih osoba iz Preloga, posao su dobivali ljudi iz Varaždina, Čakovca, Svetog Martina na Muri, pa čak i Zagreba. Moje je srce puklo. Kako ću preživjeti ovdje kad me ni vlastiti rodni kraj ne želi? Zašto sam ja manje vrijedna? Zašto sam nevidljiva? Što to ne valja sa mnom?Kako bih zaradila barem nešto, davala sam poduke iz hrvatskog jezika za maturante. Sva im "čast", znali su sve Cecine pjesme i stihove, no nisu mi mogli izrecitirati ni Voćku poslije kiše, niti mi reći tko je napisao tu pjesmu. Polovica njih nije razlikovala č i ć, a druga polovica je mislila da je "celeb" sasvim normalna hrvatska riječ. Sramota, no drugo ne mogu ni očekivati od njih kad im je hrvatski predavala učiteljica likovnog, a kasnije su znanje upijali preko moralno i etički sumnjivih emisija, spotova, pjesama i filmova koji nemaju veze sa stvarnošću, barem ne našom.Razlika u godinama između mene i mojih učenika je tek deset godina, no moja je generacija ipak težila nekim drugim vrijednostima koje nisu bile savršen izgled i skupa odjeća. Zato me strah da i moje dijete ne bude takvo i zato se moram maknuti što dalje od hrvatskog morala.
U očaju sam na kraju počela vući veze, zvala vrlo daleke rođake da nešto srede, da me nekamo uguraju. Sve je ostalo na obećanjima i riječima ohrabrenja, a samo je jedan od njih iskreno rekao: "Treba ti omotnica i 5000 eura." To sam i sama znala, ali ja nemam 5000 eura, niti sam toliko pokvarena.
I sada ulazim u treću godinu kako tražim posao. Moja savjetnica u HZZ-u mi je jednom rekla da za mene posla u Hrvatskoj nema i da ću ga morati sama izmisliti. Zato sam igrala Loto i Bingo, sve s nadom da osvojim neki novac i otvorim svoj vlastiti posao i, ako bude prilike, da zaposlim svoje kolege i kolegice koji su u istoj situaciji ili da barem mamu izvučem iz onog pakla u kojem radi, ali eto… ništa. Banke su mi zatvorile vrata, a od roditelja sam dobila savjet da svoju sreću potražim vani.Tako sada i radim, odlazim u Kanadu ili Njemačku ili Australiju, tko god da se prvi javi, i radit ću za kanadski ili njemački ili australski minimalac, ali ću raditi i svojim ću radom napredovati i svojim ću radom živjeti i svojim ću radom pomagati roditeljima te ih konačno bez osjećaja srama pogledati u oči.
Dosta mi je naslova i vijesti kako Vlada, bez obzira na to koja je stranka vodi, steže remen, štedi ili uvodi mjere štednje, kako Vlada određuje nove zakone za lakše otkaze, kako Vlada određuje nove poreze… Što to meni znači? Što meni znači politika nesposobnih za vođenje, ali sposobnih za uništavanje? Što meni znače milijuni od turizma? Što meni znači EU i vražji euro? Ništa! A zašto? Jer živim u Hrvatskoj.Ovdje moje postojanje nema smisla, kao što su mi rekli: mjesta za mene ovdje nema. Ja sam crna statistika, neželjena brojka, nesretno i pretučeno dijete Vlade maćehe koja mazi samo svoj rod. U Hrvatskoj ću umrijeti od siromaštva i bijede, osramoćena i ismijana od onih koji su se "snašli". Ja želim jednog dana biti dio naslova u novinama: Vratila se iz inozemstva i otvorila radna mjesta u rodnom gradu. Ja želim biti dio takve stvarnosti i takve Hrvatske. No to ne može kod nas biti. Nikakva promjena vlasti neće dovesti do toga. Samo promjena mozgova.
Zato ću, kao i tisuće istih ili sličnih meni, reći "Zbogom" Hrvatskoj, ali ovog puta nećemo pjevati i skladati žalopojke i rekvijeme za ostavljenom domovinom, ovog ćemo puta pjevati od sreće što smo je ostavili. Odlazim osramoćena, prebijena, zlostavljana, očajna iz ove zemlje i nadam se da ću se jednog dana vratiti, ali samo kako bih izvukla svoje roditelje i sestru iz nje."
Eto, ako ste odvojili pet minuta da pročitate ovaj mail, molim Vas mišljenje i odgovore na sljedeće:
Što mislite o konkretnom slučaju?
Da li ste vi ikada bili u takvoj situaciji?
Da li vjerujete/znate da je nemoguće naći ikakav posao u Hrvatskoj?
Da li mislite/znate da je van granica Lijepe naše bolje? molim Vas primjer
Čekate li bolja vremena ili isto razmišljate/planirate u veliki bijeli svijet za boljim sutra?

Avatar
inani
Postovi: 6225
Pridružen/a: 20 kol 2010 15:39
Spol/rod: žensko
Ja sam: ne želim se identificirati
Status: U vezi
Lokacija: Zgb

Re: Lijepa naša Hrvatska!

Post Postao/la inani » 25 sij 2012 13:40

Bas tuzan i realistican mail. :( S obzirom da se mogu poistovjetiti s vecim dijelom maila, imam isto razmisljanje kao i ona.

A sad odgovori na tvoja pitanja.
1. Mislim da je ovo pravilo, da vecina mladih ima isto razmisljanje i da se nalazi u istoj poziciji kao i ova cura. Sve vise cujem kako netko tko je zavrsio fakultet, ima dobro obrazovanje ne moze pronaci posao u svojoj struci, a kamoli u nekoj drugoj struci. Kao i ona, i ja sam se najprije prijavljivala na oglase vezane uz moju struku, a onda sam se pocela prijavljivati na sve od reda. Ili mi nisu odgovarali, ili im je nesto nedostajalo, ili nemam dovoljno iskustva ili, ustvari, nemam vezu, ali ni novce. A ne bih nikome platila da me zaposli jer nemam toliku sumu, a i apsurdno mi je da placam nekog seljaku sa osnovnom skolom da me zaposli jer, eto jadna, nemam srece u zivotu i ne znam se snaci.
2. U takvoj sam situaciji.
3. Znam da je nemoguce naci nekakav prikladan posao u HR jer ti treba veza i plava kuverta, za neke poslove nisi kvalificiran, za neke si prekvalificiran, za neke nemas iskustva, za neke si nitko jer tvoje prezime nije bas poznato (ok, u nekim krugovima i je, ali ne znam koliko bi mi i gdje to koristilo jer ti ljudi nisu iz moje branse) i tako, uvijek se nadje nesto.
4. Ne znam kako je gdje, nisam zivjela ni radila vani. Vjerojatno svaka drzava ima svoje probleme s kojima se nosi na svoj nacin. Imam dosta rodjaka i frendova vani i ono sto znam je da jako puno rade, ali i da su zadovoljni postignutim i da zive totalno drugacije od nas. Uvjeti rada, odnos prema radu i struci je drugaciji i ljudi kao radnici se cijene.
5. Cekat cu bolja vremena do kraja ove godine, mozda pocetka sljedece, ali vec neko vrijeme razmisljam o odlasku vani tako da ako se nista ne pomakne s mjesta, vjerojatno cu poceti s pripremama za seljenje. I moji roditelj su mi to savjetovali kao i ovoj curi i ne vidim nista lose u tome. :)
... :nesvjest:

Avatar
Biseksualna Lezbijka
Nedojebana
Postovi: 7952
Pridružen/a: 06 ruj 2008 00:11
Spol/rod: žensko
Ja sam: biseksualka
Status: U vezi
Lokacija: Planeta Zemlja.

Re: Lijepa naša Hrvatska!

Post Postao/la Biseksualna Lezbijka » 25 sij 2012 13:46

Pronalazim sebe i mnoge moje kolege s faxa u ovom tekstu.
Žalosna hrvatska istina. Žalosna istina Hrvatske.
Iako moram priznati da nisam čula za ovako radikalan primjer, mogu lako zamisliti da se ovo nekome dogodi, pogotovo jer je dotična iz malog mjesta, tj, nije iz Zagreba.
Pozdravljam to što se snalazila da bar nekakve prihode ima, i takvih poslića ima uvijek. Samo što nema perspektive u tome.
Ima posla u Hrvatskoj, samo je pitanje kakvog.
Dobila sam na mail neki dan da hotel jedan traži čistačicu, koja mora imati znanje engleskog kao i informatičku pismenost.
Ako se na taj posao javi netko sa SSS ili VŠS, prekvalificiran je. A kolika je vjerojatnost da jedna teta u najboljim godinama ima informatičku pismenost kao i znanje engleskog?
Što se tiče inozemstva - ima prilike. I činjenica je da se u nekim zemljama cijeni rad i samo rad.
Ja sam radila u struci u Njemačkoj, ali do samog posla sam isto došla preko veze.
Javljala sam se na natječaje, ali nema sreće.
Unexpected sex is the best thing to wake up - unless you're in prison... slika

Avatar
shizika
Postovi: 14271
Pridružen/a: 02 srp 2011 15:32
Spol/rod: žensko
Status: Solo

Re: Lijepa naša Hrvatska!

Post Postao/la shizika » 25 sij 2012 14:07

...život je lijep... (:

Avatar
tamara3
Just tax the stupid people.
Postovi: 8744
Pridružen/a: 01 stu 2005 16:44
Spol/rod: žensko
Status: U životnom partnerstvu
Lokacija: Oblačić.
Kontakt:

Re: Lijepa naša Hrvatska!

Post Postao/la tamara3 » 25 sij 2012 14:50

Prvo moram reći kako imam utisak da su kod nas atraktivni poslovi (državne firme/državna uprava, strane firme i slično) uglavnom unaprijed dodijeljeni, a natječaji su raspisani kako bi se zadovoljila forma.

Što se privatnog sektora tiče, on se praktički raspada pa tu ljudi ili dobivaju otkaze, smanjuju im se plaće ili je, u najboljem slučaju, zapošljavanje zaustavljeno jer - nema posla, jebiga.

Ima još jedan faktor o kojemu se možda ne govori dovoljno, a to je kvaliteta kandidata koji se javljaju na natječaj.
Po mom iskustvu - privatna tvrtka, relativno atraktivan i jednostavan posao za koji smo u više navrata tijekom proteklih pet godina tražili ljude - sigurno polovicu pristiglih molbi (a bilo ih je more) sam mogla odmah baciti u smeće. Zašto? Zato jer su uglavnom bile polupismene, totalno promašene ili se iz njih vidjelo kao ti ljudi uopće nisu promislili na što se i zašto javljaju, pritom gubeći vrijeme i sebi i meni. Ja ne znam zašto je to tako, ali nagledala sam se mase životopisa i molbi doista mladih ljudi od kojih su mnogi diplomirali, ali vidi se da pojma nisu imali o tome kako sročiti nekakvu informaciju o sebi, a ponavljam, tragično je što je cijela četa njih doslovno polupismena. Primijetila sam i da full puno ignoriraju ono što zaista piše u oglasu. Npr. tražili smo nekoga za stalni radni odnos, a dobili 58 mailova ljudi zainteresiranih za honorarni posao. Razumijem ja da "treba probat" i da ljudi pecaju gdje stignu, ali da nam je to trebalo, onda bismo to i napisali, zar ne? Opet, gubitak vremena.

Dalje, uz ovako golemu nezaposlenost koja raste iz dana u dan, raznorazni "gazde", "menadžeri" i slični si jednostavno mogu priuštiti da traže ne znam kakve, dijelom i posve nepotrebne, kvalifikacije i na kraju nađu najjeftiniju radnu snagu.

Sto problema na svim stranama koji se samo gomilaju tak da bih klincima savjetovala da idu van ako imaju ikakve šanse i ako bi im to zajamčilo kakav-takav normalan život, premda ni tamo više ne cvatu ruže. Ali u civiliziranim zemljama valjda bar postoji nekakva poslovna kultura, bar se nadam da je tako.

Avatar
Biseksualna Lezbijka
Nedojebana
Postovi: 7952
Pridružen/a: 06 ruj 2008 00:11
Spol/rod: žensko
Ja sam: biseksualka
Status: U vezi
Lokacija: Planeta Zemlja.

Re: Lijepa naša Hrvatska!

Post Postao/la Biseksualna Lezbijka » 25 sij 2012 15:40

Komentar Vlade Republike Hrvatske na službenoj fb stranici na članak.

"Naš zadatak da naše mlade obrazovane sa ponuđenim radnim mjestom u Hrvatskoj zadržimo kod nas i da to znanje bude usmjereno na podizanje hrvatskog gospodarstva i na kraju krajeva kvalitete života u Hrvatskoj."
Zvuči obećavajuće.
Unexpected sex is the best thing to wake up - unless you're in prison... slika

Avatar
pour femme
Postovi: 22
Pridružen/a: 14 ožu 2009 19:48
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: U vezi
Lokacija: Darkwood

Re: Lijepa naša Hrvatska!

Post Postao/la pour femme » 25 sij 2012 18:37

Ova žena je u 6X goroj situaciji od mene ali sam se isto prepoznala u nekim stvarima. Dipl.ing. sam (po novom taj neki magistar k...a), odbili su me za sve što sam poslala. I užasno sam frustrirana i živčana zbog toga, ne mogu se više prepoznati koliko me uništava taj osjećaj beskorisnosti.

Sada je popularno, za ljude koji nemaju baš nekog radnog iskustva, da idu volontirati. Pa j...m im ja majku zbog toga. Da mi netko kaže "nemaš iskustva, prvih par mjeseci ćeš nam više smetati nego biti od koristi al dat ćemo ti barem 1500kn minimalca i zdravstveno" odmah bi pristala jer bi dobila barem nešto. Kužim da je vani to volontiranje dobra stvar jer to nakon nekog vremena garantira posao, ali ode kod nas nije baš tako. Sve mi to nekeko smrdi da će se cijela ta situacija laganini iskorištavati da bi im ljudi radili badava.
Jedan moj frend je volontirao za neku firmu, isto je završio fakultet i kad je to bilo gotovo rekli su mu da ga neće uzeti ali da ako hoće može još malo volontrirati. Koja su to g...a pa to nema nigdje.

Avatar
inani
Postovi: 6225
Pridružen/a: 20 kol 2010 15:39
Spol/rod: žensko
Ja sam: ne želim se identificirati
Status: U vezi
Lokacija: Zgb

Re: Lijepa naša Hrvatska!

Post Postao/la inani » 25 sij 2012 20:31

Ja sam cula da neki i ne zele nekoga tko bi im volontirao. Slazem se s Tamarom da ljudi svima salju i ako ne zadovoljavaju uvjete, ali kad nekad nemas izbora, u struci nema toliko ponuda pa se svi prijavljuju na sve moguce natjecaje.
... :nesvjest:

Avatar
ticklebook
Postovi: 3637
Pridružen/a: 09 srp 2007 13:27
Spol/rod: žensko
Ja sam: ne želim se identificirati
Status: U vezi
Lokacija: Svemir
Kontakt:

Re: Lijepa naša Hrvatska!

Post Postao/la ticklebook » 25 sij 2012 20:42

Da živim vani i radim koliko radim zadnjih godina, već bih bila bogata.
Ovako financiram državnu upravu.
:ignoretroll:
“If my critics saw me walking over the Thames they would say it was because I couldn't swim.” Margaret Thatcher

Avatar
philadelphia
Postovi: 147
Pridružen/a: 17 ruj 2010 15:29
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: Solo

Re: Lijepa naša Hrvatska!

Post Postao/la philadelphia » 25 sij 2012 22:31

i ja sam u slicnoj situaciji, samo sto ja nemam faks nego SSS.
mislila sam upisati nesto, ali kad vidim u kakvoj je situaciji ova zemlja i da ne ide na bolje nemam volje za studiranjem.
ni sama ne znam koliko sam zivotopisa poslala i na koliko sam razgovora bila, ali uzalud. javljam se za stvarno svakakve poslove i stvarno je jadan osjecaj kad te odbiju i za cistacicu.
vise mi je neugodno stalno zicat mamu za novce.
a ovaj osjecaj bezvrijednosti i suvisnosti me ubija.
bit ce red da se s penzicima pocnem otimati za flase. ne, cekaj, i to budu ukinuli uskoro...
znam da nisam jedina i da je puno slicnih primjera, ali to mi nije nikakva utjeha.
I ZINLA GUZCA..

Avatar
jpeg
Postovi: 5413
Pridružen/a: 02 stu 2005 00:10
Spol/rod: žensko

Re: Lijepa naša Hrvatska!

Post Postao/la jpeg » 26 sij 2012 00:01

ja sam se nudila za volontiranje na vise strana, besplatno, i nisu pristali, jer kazu: imamo jos za otpustit par osoba, ne mozemo vas uzeti pa makar vam ne dali nista.

Avatar
Popeye
Postovi: 2096
Pridružen/a: 17 tra 2007 14:24

Re: Lijepa naša Hrvatska!

Post Postao/la Popeye » 26 sij 2012 01:12

kako to da se skoro nitko ne javlja za volontiranje zagreb prideu? :D to moze biti fora u CV-ju. :giveflower:
taman tri-cetiri mjeseca za organiziranje povorke ponosa i svih njenih popratnih aktivnosti. iskustvo rada u timu itd. trazi se kreativnost, posvecenost, spremnost na akciju itd. :D

Avatar
jpeg
Postovi: 5413
Pridružen/a: 02 stu 2005 00:10
Spol/rod: žensko

Re: Lijepa naša Hrvatska!

Post Postao/la jpeg » 26 sij 2012 01:48

zar? Baš sam stekla dojam da imate volontera u izobilju.
Zg frendovi kao i splićani koji gore studiraju su uključeni.

Avatar
Kroacija
Postovi: 16674
Pridružen/a: 02 stu 2005 11:37
Spol/rod: ne želim definirati
Ja sam: ne želim se identificirati
Lokacija: Njemačka

Re: Lijepa naša Hrvatska!

Post Postao/la Kroacija » 26 sij 2012 02:37

J.Fe je napisao/la: Što mislite o konkretnom slučaju?
prenapuhano. premda u mnogim stvarima drzi vodu, a ni njena geografska situacija joj ne ide u prilog, kao ni studij koji je zavrsila, osim ako nema certifikat nekog od navedenih jezika jos uz to. iako, mogla je jos aktivnije traziti posao umjesto uplacivati loto :roll:
Da li ste vi ikada bili u takvoj situaciji?
da. sjecam se da sam izludjivala od dosade i ocaja jer nista ne radim. godinu dana i vise sam trazila konkretni posao, slala molbe, primala odbijenice, radila honorarno. sada ne znam gdje cu prije od posla jer radim dva posla. oba vezana za struku i svidja mi se sto to radim. planiram kako i sto dalje u vezi toga jer ciljam uvijek na nesto vece. a u medjuvremenu sam se i "upgradeala" a kako stvari stoje, izgleda da cu i ove godine. zadnjih tjedan dana sam odbila 3 moguca posla od kojih su dva takodjer usko vezana uz struku.
Da li vjerujete/znate da je nemoguće naći ikakav posao u Hrvatskoj?
nista nije nemoguce. tko zeli, naci ce i to je jedina formula i istina. ali istina je i da je drzava sjebana i da se trnjem dolazi do bilo kakvog posla danas. medjutim, nece nitko nekog docekivati ili svecano mu nuditi posao. to osoba treba sama naci, ici i uzeti. i kad faila, onda ponovno. kada opet faila, onda opet. kad-tad ce se ukazati neka prilika, bitno je samo ne odustajati.
Da li mislite/znate da je van granica Lijepe naše bolje? molim Vas primjer
Čekate li bolja vremena ili isto razmišljate/planirate u veliki bijeli svijet za boljim sutra?
ne cekam nista, moje vrijeme je sad ili nikad. zato sam se i aktivirala maksimalno jer se za 15 godina ne zelim naci u kontemplativnoj situaciji a da sam tada ovo barem napravila... ili sto bi bilo da sam ono napravila....
zelim se iskoristiti maksimalno koliko god mogu, tako da poslije ne zalim. plus znam svoje slabe strane, a jedna od njih je lijenost i protiv toga se samosvjesno borim.
sto se situacije van granica tice, sigurno da je u nekim zemljama bolje. uzmimo jednu njemacku za primjer. ali to je skoro najstabilnija clanica unije, tako da ne moze ni uci u neke posebne okvire nadmetanja s ostalima, kamoli arvackom.
ali necu sada o njemackoj, meni je to sveto tlo. :kokice:

Bash
Postovi: 6512
Pridružen/a: 07 kol 2009 12:56

Re: Lijepa naša Hrvatska!

Post Postao/la Bash » 26 sij 2012 06:03

J.Fe je napisao/la: Što mislite o konkretnom slučaju?
Da li ste vi ikada bili u takvoj situaciji?
Da li vjerujete/znate da je nemoguće naći ikakav posao u Hrvatskoj?
Da li mislite/znate da je van granica Lijepe naše bolje? molim Vas primjer
Čekate li bolja vremena ili isto razmišljate/planirate u veliki bijeli svijet za boljim sutra?
Ovo je realna situacija za profesore.
Nekakav posao je moguce naci, ali ono sta meni nije fer je da si nakon tolikog skolovanja prisiljen raditi izvan struke. I apsolutno imaju pravo svi kojima dopizdi trazenje i koji idu van jer ovdje ne nalaze posao koji zele raditi i skolovali su se za raditi. Koji kurac bi trebala biti cistacica ili tajnica ili neko trece zanimanje, ako zelim vise? Samo da ostanem tu i primam nekakvu placu? To nije zivot, vec prezivljavanje. Neke struke ova drzava sada jednostavno ne moze adekvatno udomiti i jebiga. Vidimo se za ljeto i blagdane, draga Hrvacko.

Avatar
ground.zero
Postovi: 318
Pridružen/a: 15 kol 2010 17:07
Spol/rod: žensko
Status: Solo

Re: Lijepa naša Hrvatska!

Post Postao/la ground.zero » 26 sij 2012 11:20

I kod mene je situacija ista. Imam obrazovanje i iskustvo ali posao ne. I kada sam tek zavrsila faks bilo mi je tesko naci posao (pa cak i volonterski u struci - a kad vidim tko sve "radi", pozli mi). Svakodnevno se usavršavam i učim nove stvari ali to ovdje nije dosta. I da, pun mi je qrac svega, ali ne odustajem.
Kada šaljem životopis na neki oglas trudim se slati tamo gdje mislim da bih mogla raditi a ne tek tako da pošaljem. Međutim, gospođa s burze mi povremeno zna "narediti" da se javim na neke oglase za koje nisam dovoljno kvalificirana i onda se moram javiti.
Isto tako, gade mi se poslodavci koji svakih mjesec-dva stavljaju isti oglas a uopće ne odgovaraju na prijašnje molbe. Rekao bi čovjek da imamo sve savršene firme i da svi traže savršene radnike (a to što nude je daleko od savršenstva).
Super mi je i kad dodjem na razgovor koji se onda svede na temu - koliko jako te smijemo jahati? A kad smo već kod toga... bila sam na burzi na nekoj "radionici". Tema je bila "Kako biti konkurentan na selekcijskom razgovoru za posao" (il' tako nešto dubokoumno). Ono što sam naučila na toj radionici je da na razgovoru ni u kojem slučaju ne smijem pitati za plaću, radno vrijeme i godišnji odmor! :veryhappydance: Što nas vraća na onu temu jahanja...

Avatar
Fuga
Postovi: 7525
Pridružen/a: 12 tra 2010 08:33
Spol/rod: žensko
Lokacija: Wien

Re: Lijepa naša Hrvatska!

Post Postao/la Fuga » 26 sij 2012 11:56

Nemam volje detaljno odgovarati, s većinom se slažem, iako mi malčice baca na dramu, nepoduzetnost itd. Uz to, ove priče o unaprijed poznatim ishodima natječaja, to isto drži.
Ovo s volontiranjem isto drži, svi mi smo navikli da nam nešto padne s neba, valjda posljedica one socijalističke sigurnosti, kod nas se udio volontiranja u cijeloj populaciji kreće oko 7%, što je porazno u usporedbi s ostalim zapadnim zemljama.
Žao mi je curke, i ako ide želim joj sreću.
Ono što ja smatram rak ranom u našem okruženju je prije svega nedostatak efikasne profesionalne orijentacije za mlade, ljudi upisuju sve i svašta, kvote su ogromne i tako na tržište rada dobijemo visoki postotak nepotrebnih struka, počevši od raznih strukovnih srednjih škola i raznih fakultetskih usmjerena, sasvim je očekivano da ti ljudi vise po zavodima i ne znaju kud sa sobom. Nedostaje svrsishodna intervencija države, tj. javnih služba, kod nas nema te interakcije s postojećih tržištem rada i tako nastaju ove situacije.

Gost

Re: Lijepa naša Hrvatska!

Post Postao/la Gost » 26 sij 2012 12:09

[quote="invalid_user"][/quote]

Cijeli tvoj post odiše stavom "look at me" u kombinaciji "stoka ne želi raditi" & to mi je malo bljakavo da ti budem iskrena. :/

Slažem se s Fugom, njen post je najbliži mom osobnom mišljenju.

Avatar
slapa
i'm watching u
Postovi: 16056
Pridružen/a: 19 ruj 2011 11:34
Spol/rod: žensko

Re: Lijepa naša Hrvatska!

Post Postao/la slapa » 26 sij 2012 12:18

kod nas pod hitno treba uvesti kvote za upise na fakultete po potrebama na tržištu rada. nekih kadrova ima toliko previše da slobodno mogu zatvoriti te fakultete na par godina...

Avatar
jpeg
Postovi: 5413
Pridružen/a: 02 stu 2005 00:10
Spol/rod: žensko

Re: Lijepa naša Hrvatska!

Post Postao/la jpeg » 26 sij 2012 12:23

ma kod nas treba oziviti poslove.
pa rade samo stranci. i njihovi prevoditelji. prehrana. 3 kljucara.
to preseravanje sa daljnim usavrsavanjem. na bjanco.
a jebate :D

Avatar
Biseksualna Lezbijka
Nedojebana
Postovi: 7952
Pridružen/a: 06 ruj 2008 00:11
Spol/rod: žensko
Ja sam: biseksualka
Status: U vezi
Lokacija: Planeta Zemlja.

Re: Lijepa naša Hrvatska!

Post Postao/la Biseksualna Lezbijka » 26 sij 2012 12:55

Bilo je priče da će efzg imati zabranu upisan na 2g zbog neispunjavanja minimalnih uvjeta kvalitete nastave, ali na kraju niš od toga. :brainless:
Nisu ludi da se odreknu milijuna kuna od školarina, pa kaj onda ako studoši sjede na prozorima i ne mogu ni vlastite misli čuti a kamoli predavanja... :read:
Unexpected sex is the best thing to wake up - unless you're in prison... slika

Avatar
Kroacija
Postovi: 16674
Pridružen/a: 02 stu 2005 11:37
Spol/rod: ne želim definirati
Ja sam: ne želim se identificirati
Lokacija: Njemačka

Re: Lijepa naša Hrvatska!

Post Postao/la Kroacija » 26 sij 2012 13:35

ground.zero je napisao/la: Kada šaljem životopis na neki oglas trudim se slati tamo gdje mislim da bih mogla raditi a ne tek tako da pošaljem.
Isto tako, gade mi se poslodavci koji svakih mjesec-dva stavljaju isti oglas a uopće ne odgovaraju na prijašnje molbe.

od svega nekih cca 500 molbi sto sam odaslala, sto mailom, sto osobno urucila, svega mi se mozda 10 ljudi javilo u smislu pristojne odbijenice. to ovdje ne ide, ljudi nemaju bas ni kulture da napisu dvije povratne rijeci. u trenutku najveceg ocaja sam pocela slati molbe za (!) cistacice. da.
medjutim nisam odustajala u smislu svoje struke. poceli su upadati projektici i poslici, ali trebalo mi je nesto stalno, pa sam i dalje slala.
od ovog sto sam za vani slala dosla mi je jedna ponuda za austriju za koju nisam bila spremna plus apsolutno svi kojima sam poslala mailom zamolbu su odgovorili ili putem maila i to vrhunski pristojno ili (!) postom. mogu se pohvaliti nekim jako fancy odbijenicama koje jos cuvam :D
ali sto se tice situacije sada, nevjerojatno ali sada mi se pocinju javljati svako malo ove firme iz zagreba i splita kojima sam slala molbe pred nekih godinu dana.

@Rea_ zao mi je ako si tako shvatila, to mi nije bila namjera. samo zelim istaknuti da se samo maksimalnim trudom moze doci do neceg. a drama u smislu kupovanja listica za loto mi tu bas i nije neki faktor vjerodostojnosti.

Avatar
Jadzia Dax
Postovi: 3063
Pridružen/a: 08 vel 2011 21:24
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: U vezi
Lokacija: lala land

Re: Lijepa naša Hrvatska!

Post Postao/la Jadzia Dax » 26 sij 2012 13:43

ludakoslapa je napisao/la:kod nas pod hitno treba uvesti kvote za upise na fakultete po potrebama na tržištu rada. nekih kadrova ima toliko previše da slobodno mogu zatvoriti te fakultete na par godina...

jbg, ako nešto netko voli, onda voli, ne možeš mu zabraniti to nije u redu.

ono što nama treba je model Irske od prije desetak godina, dakle kvalitetna prekvalifikacija radne snage (na teret države, jel).
bolji uvjeti za malo i srednje poduzetništvo itd....

Avatar
slapa
i'm watching u
Postovi: 16056
Pridružen/a: 19 ruj 2011 11:34
Spol/rod: žensko

Re: Lijepa naša Hrvatska!

Post Postao/la slapa » 26 sij 2012 13:56

znači dati tisućama srednjoškolaca godišnje da besplatno studiraju npr. ekonomiju dok su tisuće ekonomista bez posla u državi da bi im kasnije financirao i prekvalifikaciju? dala bih da se upiše deset ljudi godišnje pa tko stvarno želi nek se potrudi biti u tih 10. brutalno je ali nema smisla da fakulteti upisuju studente bez obzira na potrebe na tržišti rada. po meni barem...

Avatar
Kroacija
Postovi: 16674
Pridružen/a: 02 stu 2005 11:37
Spol/rod: ne želim definirati
Ja sam: ne želim se identificirati
Lokacija: Njemačka

Re: Lijepa naša Hrvatska!

Post Postao/la Kroacija » 26 sij 2012 14:05

ludakoslapa je napisao/la:kod nas pod hitno treba uvesti kvote za upise na fakultete po potrebama na tržištu rada. nekih kadrova ima toliko previše da slobodno mogu zatvoriti te fakultete na par godina...
mda, jebeni ekonomisti. god, i hate them. :D ali opet, oni se uvijek nekako najprije skuce s poslom.

Avatar
Fuga
Postovi: 7525
Pridružen/a: 12 tra 2010 08:33
Spol/rod: žensko
Lokacija: Wien

Re: Lijepa naša Hrvatska!

Post Postao/la Fuga » 26 sij 2012 14:40

LoTuS je napisao/la:Bilo je priče da će efzg imati zabranu upisan na 2g zbog neispunjavanja minimalnih uvjeta kvalitete nastave, ali na kraju niš od toga. :brainless:
Nisu ludi da se odreknu milijuna kuna od školarina, pa kaj onda ako studoši sjede na prozorima i ne mogu ni vlastite misli čuti a kamoli predavanja... :read:
Haha, čak i postoje ozbiljne intencije prema tome, prema ukidanju redovnog studiranja na EFZG zbog silne mase, no postoji nešto bolje, nešto meni jako smiješno kad sam čula, radi se o tome da će povećati broj izvanrednih, što znači duplo više love za fakultet, naravno, i puno manje obveza za fakultet ( manji opseg nastave blabla), znači opet profit. :D
Joj taj faks, stalno mi brejka hart </3
Zadnja izmjena: Fuga, dana/u 26 sij 2012 14:53, ukupno mijenjano 1 put.

Avatar
JaNNa
XoXo
Postovi: 14036
Pridružen/a: 22 ožu 2011 20:45
Status: Solo
Lokacija: 00/385/01
Kontakt:

Re: Lijepa naša Hrvatska!

Post Postao/la JaNNa » 26 sij 2012 14:41

javile su se one za koje sam pretpostavila da će se javiti! :D
uglavnom se slažem sa svima, no najviše sa invalidnom.

drago mi je vidjet da među nama ima i ljudi koji razmišljalju o poboljšanju i imaju konkretne ideje i prijedloge.
lajkam ovo za kvote na faksu i definitivno bi uvela nekakvu zakonsku regulativu za oglase za zapošljavanje. debilno je da u oglasu za jednu tajnicu poslodavci danas traže da ima završen fakultet. sigurno je netko išao na faks da bude tajnica. :roll: za to zanimanje postoje strukovne srednje škole i ljudi koji su završili te škole trebaju raditi taj posao.
mislim da zbog nesklada između zahtjeva radnog mjesta i samog radnika koji je prekvalificiran ili pak uopće nije kvalificiran dolazi do ovakvih priča, viška radne snage u određenim sektorima i sl.

Gost

Re: Lijepa naša Hrvatska!

Post Postao/la Gost » 26 sij 2012 14:51

J.Fe je napisao/la:mislim da zbog nesklada između zahtjeva radnog mjesta i samog radnika koji je prekvalificiran ili pak uopće nije kvalificiran dolazi do ovakvih priča.
Ovo je istina. Imam oko sebe onih koji su friško s fakulteta počeli slati molbe za rukovodeće pozicije i čudom se čude jer ih nitko ne zove.

Avatar
JaNNa
XoXo
Postovi: 14036
Pridružen/a: 22 ožu 2011 20:45
Status: Solo
Lokacija: 00/385/01
Kontakt:

Re: Lijepa naša Hrvatska!

Post Postao/la JaNNa » 26 sij 2012 14:57

ma.. današnja mladež misli da je bogom dana i da odmah drugi dan radnog odnosa trebaju dobiti mobitel, laptop, službeni auto i plaću od 7000 kn. :roll: na takve sam već navikla - gledam ih svaki dan.
mene čude oni ljudi koji imaju završen faks i sjede kao tajnice i bune se što nisu promaknuti jer njihova stručna sprema je iznad tog posla. pa svi znamo što tajnice znače - ako se javiš na takav oglas onda znaš da ćeš tipkat dopise, slagat poštu, kuhat kavu i javljat se na telefon.

Avatar
inani
Postovi: 6225
Pridružen/a: 20 kol 2010 15:39
Spol/rod: žensko
Ja sam: ne želim se identificirati
Status: U vezi
Lokacija: Zgb

Re: Lijepa naša Hrvatska!

Post Postao/la inani » 26 sij 2012 16:42

invalid_user je napisao/la:prenapuhano. premda u mnogim stvarima drzi vodu, a ni njena geografska situacija joj ne ide u prilog, kao ni studij koji je zavrsila, osim ako nema certifikat nekog od navedenih jezika jos uz to. iako, mogla je jos aktivnije traziti posao umjesto uplacivati loto :roll: da. sjecam se da sam izludjivala od dosade i ocaja jer nista ne radim. godinu dana i vise sam trazila konkretni posao, slala molbe, primala odbijenice, radila honorarno. sada ne znam gdje cu prije od posla jer radim dva posla. oba vezana za struku i svidja mi se sto to radim. planiram kako i sto dalje u vezi toga jer ciljam uvijek na nesto vece. a u medjuvremenu sam se i "upgradeala" a kako stvari stoje, izgleda da cu i ove godine. zadnjih tjedan dana sam odbila 3 moguca posla od kojih su dva takodjer usko vezana uz struku. nista nije nemoguce. tko zeli, naci ce i to je jedina formula i istina. ali istina je i da je drzava sjebana i da se trnjem dolazi do bilo kakvog posla danas. medjutim, nece nitko nekog docekivati ili svecano mu nuditi posao. to osoba treba sama naci, ici i uzeti. i kad faila, onda ponovno. kada opet faila, onda opet. kad-tad ce se ukazati neka prilika, bitno je samo ne odustajati. ne cekam nista, moje vrijeme je sad ili nikad. zato sam se i aktivirala maksimalno jer se za 15 godina ne zelim naci u kontemplativnoj situaciji a da sam tada ovo barem napravila... ili sto bi bilo da sam ono napravila....
zelim se iskoristiti maksimalno koliko god mogu, tako da poslije ne zalim. plus znam svoje slabe strane, a jedna od njih je lijenost i protiv toga se samosvjesno borim.
sto se situacije van granica tice, sigurno da je u nekim zemljama bolje. uzmimo jednu njemacku za primjer. ali to je skoro najstabilnija clanica unije, tako da ne moze ni uci u neke posebne okvire nadmetanja s ostalima, kamoli arvackom.
ali necu sada o njemackoj, meni je to sveto tlo. :kokice:
Sorry, ali meni je ovo jedan od jacih pros*ra u zadnje vrijeme na koje sam naisla. Niti je prica prenapuhana niti je nestvarna. I ja sam jezicar i znam kako stoji situacija s nalazenjem posla. Cura je zavrsila kroatistiku, a ne neki strani jezik. Kako, molim te, moze imati certifikat?? Za sta?? Super sta mislis da zivi negdje u nekoj selendi i da je sama za to kriva. Valjda ti je jasno da ne mogu svi zivjeti u ZG-u i ST-u i da vjerojatno nema novaca za placanje skupog podstanarskog stana, rezija i hrane u vecim gradskim sredinama. Ne vjerujem da nije dovoljno poduzetna i da se nije trudila, sigurno je slala molbe, ali eto, nije imala vezu i koliko god se trudila, hodala okolo, predstavljala se, ne moze naci posao jer ga NEMA, jer su natjecaji namjesteni i profesorska mjesta se uvijek cuvaju za nekoga. I prica s uplacivanjem lota nije slamka spasa, niti je toliko luda da vjeruje da ce dobiti sutra jackpot, nego odraz stanja i izgubljenosti u kojoj se nasla. Sta je, po tvom misljenju, trebala studirati da bi danas imala posao u HR?
Podcrtani dio mi je posebno digao zivce. Kako mozes nekoga tako podcjenjivati?? Na koji to nacin se nalazi posao, dolazi i uzima ga se? Sta je posao djevojka pa je uzmes?
... :nesvjest:

Odgovorite