životna filozofija

Tko smo mi u svemiru, kamo idemo, koji je smisao života, jesu li teorije zavjere istinite, što bi mogao značiti vaš noćašnji san i je li to sve na rubu onostranog?
Avatar
bašja
Postovi: 2639
Pridružen/a: 11 kol 2010 20:18
Spol/rod: žensko
Status: U vezi

životna filozofija

Post Postao/la bašja » 28 vel 2012 16:14

imate li neku svoju životnu filozofiju?
One se često mogu svoditi samo na kakvu mudru preporuku koju se trudite slijediti kao npr. "što bude bit će" ili "sve lijepo kratko traje", "bez muke nema nauke", "svaka akcija jednako reakcija"..... A možda može biti i nešto puno kompliciranije.

Zanima me koliko se uspijevati držati svojih filozofija? Ili vam to redovito ne uspijeva pa imate još i grižnju savjesti!
Jeste li mijenjali kroz život te filozofije, recimo, kad ste bili mlađi da ste išli po onoj "jednom se živi", a sad u stilu "polako, ali sigurno" (nije da ove dvije moraju biti u opreci, al primjera nespretnog radi).

Na kojim životnim poljima sve primjenjujete te životne filozofije: posao, ljubav i veze, nešto treće.
Koliko su pravda, poštenje, principijelnost dio vaših životnih filozofija?

I za kraj, gdje ili u kome ste našli ili nalazite inspiraciju za svoje životne filozofije (osobe, religije, znanost, vlastito životno iskustvo....)
How did a housepet, who ignores people, get into our lives? They basically domesticated themselves.

Avatar
slapa
i'm watching u
Postovi: 16056
Pridružen/a: 19 ruj 2011 11:34
Spol/rod: žensko

Re: životna filozofija

Post Postao/la slapa » 28 vel 2012 17:21

trenutno sam otprilike na formuli:
"samo jednom se živi" + "nikad ne reci nikad"

ovo drugo je više pouka koju sam pokupila usput na temelju iskustva.
a ovo prvo ne znači da sam najluđe stvorenje na svijetu nego jednostavno nastojim živjeti bez nametnutih ili usađenih kočnica. i usput stvorenih strahova. putovati na nova mjesta, jesti čudnu hranu, upoznati drugačije ljude... ono što smatram da me čini bogatijom.

mijenjala sam se dosta kroz godine. i mislim da ću se i dalje mijenjati. i normalno na sadašnji život je utjecalo sve ono do sada, i vlastito iskustvo i obiteljski odgoj, i znanost pa i religija. nešto više nešto manje...

Avatar
tamara3
Just tax the stupid people.
Postovi: 8744
Pridružen/a: 01 stu 2005 16:44
Spol/rod: žensko
Status: U životnom partnerstvu
Lokacija: Oblačić.
Kontakt:

Re: životna filozofija

Post Postao/la tamara3 » 28 vel 2012 18:08

Joj, to je tak široka tema... samo mi pada na um nešto što mi se nije mijenjalo niti hoće, a to je da se do uspjeha nikad ne dolazi pljuvanjem i omalovažavanjem drugih.
E da, i nikad ne podcjenjuj neprijatelje, to je isto važno.
I ako ne radiš, nećeš imat novaca (osim ako nisi bogata nasljednica).

:kokice:

Avatar
Afrodita
Postovi: 4523
Pridružen/a: 23 srp 2011 11:44
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: U vezi
Lokacija: Karlovac

Re: životna filozofija

Post Postao/la Afrodita » 28 vel 2012 18:08

Roditelji, odgoj, sredina, ljudi koji me okružuju sve je to imalo i ima utjecaja. Principi, poštenje, pravda uvijek me vode kroz život i to baš i nije najlakši put ali ja ga ne bi mijenjala. I puno strpljenja i mudrosti u određenim situacijama. Manje nervoze i više uživanja u životu u onim sitnim svakodnevnim trenucima.
I want her everywhere and if she's beside me I know I need never care but to love her is to need her everywhere knowing that love is to share

Avatar
Fusion
Postovi: 3330
Pridružen/a: 07 tra 2010 14:52

Re: životna filozofija

Post Postao/la Fusion » 28 vel 2012 18:19

bašja je napisao/la:imate li neku svoju životnu filozofiju?
Trenutna [primjenjiva na sve do čega mi je stalo]: Ne troši vrijeme i energiju razmišljajući možeš li i hoćeš li stići - radi!

Psi laju, karavane prolaze je uvijek aktualna.

Svako važnije iskustvo/osoba je imalo/la utjecaj i priložilo ciglicu ili ciglu za moju mentalno-emocionalnu građevinu. : )

Avatar
ariadne
hladan tuš
Postovi: 12774
Pridružen/a: 27 ruj 2010 17:17
Spol/rod: žensko

Re: životna filozofija

Post Postao/la ariadne » 28 vel 2012 19:27

Fusion je napisao/la:Svako važnije iskustvo/osoba je imalo/la utjecaj i priložilo ciglicu ili ciglu za moju mentalno-emocionalnu građevinu. : )
Ja svoju zamišljam kao puzzle. :D

OT
Jedino što mi pada na pamet je "go with the flow". I ono o životu i limunima. Uvijek iz svega pokušavam izvući nešto dobro i učiniti stvari boljima. Ali to nije nešto o čemu svjesno razmišljam. Ne bih ni znala da imam filozofiju da nisam otvorila ovu temu. :lol:

Što se životnih polja tiče, ne dijelim ih striktno baš. Mislim, postoje u teoriji ali ih uvijek pokušavam povezati kako najbolje mogu i sve integrirati u neku cjelinu jer težim ravnoteži. Doduše to me često dođe glave jer ako mi jedan aspekt života ode tamo gdje ga ne želim, sve ostalo pati dok ovo ne vratim na mjesto ili ne pronađem način prilagodbe novonastaloj situaciji. :loser: Jedino me moj optimizam i znatiželja spašavaju od toga da ne budem suicidalna. :roll:

Svakim ovakvim postom sve više zvučim kao robot. Možda sam bivša Borgova radilica.
Koliko su pravda, poštenje, principijelnost dio vaših životnih filozofija?
Neizostavni dijelovi, nadam se.
I za kraj, gdje ili u kome ste našli ili nalazite inspiraciju za svoje životne filozofije (osobe, religije, znanost, vlastito životno iskustvo....)
U svemu. Loše stvari posluže kao pouka. Pouke su super. :D
Ye ever wanty just wrap yersel up in tin foil nice and cosy and then just fucking get right inty the microwave and blow yersel up tae fuck

Sleepaway
Postovi: 1404
Pridružen/a: 31 lis 2011 12:17
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: Solo

Re: životna filozofija

Post Postao/la Sleepaway » 28 vel 2012 21:10

Previše pravila imam u životu kojih se striktno držim. Za sad jedino što (uz ta svoja neka pravila) data obećanja još ispunjavam! Pa mogu reći da kod mene ne važi ona " obećanje ludo radovanje! ".
No I am not single. I am in a long distance relationship because my girlfriend lives in the future.

Avatar
Angela07
Postovi: 701
Pridružen/a: 30 srp 2011 19:24
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka

Re: životna filozofija

Post Postao/la Angela07 » 29 vel 2012 09:00

hm..to je baš ozbiljno pitanje i teško je odgovoriti u 1-2 rečenice. smatram da svako ponašanje ima uzrok i posljedicu tako da nastojim biti svjesna što radim i zašto. pomoći tamo gdje mogu. opraštati sebi da bih mogla i drugima. malo više uživati u životu :)

Avatar
Jadzia Dax
Postovi: 3063
Pridružen/a: 08 vel 2011 21:24
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: U vezi
Lokacija: lala land

Re: životna filozofija

Post Postao/la Jadzia Dax » 29 vel 2012 10:33

1.ne čini drugima ono što ne želiš da tebi čine

2. walk a mile in his/her shoes

3. che sara, sara

Avatar
bašja
Postovi: 2639
Pridružen/a: 11 kol 2010 20:18
Spol/rod: žensko
Status: U vezi

Re: životna filozofija

Post Postao/la bašja » 29 vel 2012 12:22

Jadzia Dax je napisao/la:1.ne čini drugima ono što ne želiš da tebi čine

2. walk a mile in his/her shoes
s ovim brojem 1 imam oduvijek mali problem. Ali ako se uspješno kombinira s tvojim brojem 2 onda je stvarno hvalevrijedno
How did a housepet, who ignores people, get into our lives? They basically domesticated themselves.

Avatar
Jadzia Dax
Postovi: 3063
Pridružen/a: 08 vel 2011 21:24
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: U vezi
Lokacija: lala land

Re: životna filozofija

Post Postao/la Jadzia Dax » 29 vel 2012 15:06

bašja je napisao/la:
Jadzia Dax je napisao/la:1.ne čini drugima ono što ne želiš da tebi čine

2. walk a mile in his/her shoes
s ovim brojem 1 imam oduvijek mali problem. Ali ako se uspješno kombinira s tvojim brojem 2 onda je stvarno hvalevrijedno
a što da ti kažem, nismo uvik sveci i ponekad se etički kompas malo pošemeri, pa ne uspjeva svaki put, ali valjda se trud računa, jel da?

Avatar
miss_misty
Postovi: 3383
Pridružen/a: 03 vel 2011 22:26
Lokacija: na samom rubu litice

Re: životna filozofija

Post Postao/la miss_misty » 29 vel 2012 22:20

pa....možda jedino ono tipa: živi sada jer jučer je prošlo a sutra možda ne postoji
jer stvarno, prisječajući se jučer i misleći o sutra, ti nisi tu-sada a po meni je to prilično bitno
nije bitno slikat neki lipi trenutak, bitno ga je osjetit
budi tu, u sebi, sa sobom, u svakom svom momentu-kad heklaš, plačeš, uživaš, pereš stakla :D
i kad osvjestiš sebe, postaneš svjesniji svih bića oko sebe
Napolju pada kiša. A kako se već pomalo spustilo veče, upalili smo sve moje i njene cigarete iz džepova i kofera, poslagali ih po nameštaju i rekli da su to zvezde.

¤¤¤problem s wc-autobusom je u tome što nikad ne znaš kad će se odvesti¤¤¤

Avatar
bašja
Postovi: 2639
Pridružen/a: 11 kol 2010 20:18
Spol/rod: žensko
Status: U vezi

Re: životna filozofija

Post Postao/la bašja » 01 ožu 2012 08:53

Jadzia Dax je napisao/la:
bašja je napisao/la:
Jadzia Dax je napisao/la:1.ne čini drugima ono što ne želiš da tebi čine

2. walk a mile in his/her shoes
s ovim brojem 1 imam oduvijek mali problem. Ali ako se uspješno kombinira s tvojim brojem 2 onda je stvarno hvalevrijedno
a što da ti kažem, nismo uvik sveci i ponekad se etički kompas malo pošemeri, pa ne uspjeva svaki put, ali valjda se trud računa, jel da?
svakako! Ja sam više ciljala na ono da "ne čini drugima što ne želiš da tebi čine" često završi s onim "put u pakao popločen je dobrim namjerama". Za uspješno provođenje empatije potrebno je puno emocionalne inteligencije. Zato mi se svidjelo što ti je na drugom mjestu stavljanje u tuđe cipele.
How did a housepet, who ignores people, get into our lives? They basically domesticated themselves.

Gost

Re: životna filozofija

Post Postao/la Gost » 01 ožu 2012 09:26

Nije komplicirano;

Watch your thoughts; they become words.
Watch your words; they become actions.
Watch your actions; they become habits.
Watch your habits; they become character.
Watch your character; it becomes your destiny.


> Lao-Tze

Avatar
slapa
i'm watching u
Postovi: 16056
Pridružen/a: 19 ruj 2011 11:34
Spol/rod: žensko

Re: životna filozofija

Post Postao/la slapa » 01 ožu 2012 09:28

^
too much watching for me

Gost

Re: životna filozofija

Post Postao/la Gost » 01 ožu 2012 09:39

Ne doživljavam to kao "pazi" već kao promatraj/uči (i pri(o)mijeni).

Avatar
Afrodita
Postovi: 4523
Pridružen/a: 23 srp 2011 11:44
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: U vezi
Lokacija: Karlovac

Re: životna filozofija

Post Postao/la Afrodita » 02 ožu 2012 00:12

Sve više mi je moto Uživaj u životu jer je prekratak i brzo prolazi.
I want her everywhere and if she's beside me I know I need never care but to love her is to need her everywhere knowing that love is to share

Avatar
omnia
Postovi: 4605
Pridružen/a: 14 sij 2012 18:36

Re: životna filozofija

Post Postao/la omnia » 02 ožu 2012 00:51

Čini mi se da se ova tema pretvara u: Aforizmi i narodne izreke :lol:

Avatar
bašja
Postovi: 2639
Pridružen/a: 11 kol 2010 20:18
Spol/rod: žensko
Status: U vezi

Re: životna filozofija

Post Postao/la bašja » 02 ožu 2012 06:59

^ tog sam se i bojala pa postavih hrpetinu podpitanja, ali jebiga, dobro je i izdržalo :)
How did a housepet, who ignores people, get into our lives? They basically domesticated themselves.

Avatar
rainbow
Postovi: 3580
Pridružen/a: 23 kol 2010 22:41

Re: životna filozofija

Post Postao/la rainbow » 04 ožu 2012 22:30

bašja je napisao/la:imate li neku svoju životnu filozofiju? i druga pitanja
nekoliko je lajtmotiva koji se, što filozofski, što energetski opetovano pojavljuju kao bitni za mene osobno (štogod je iz života iskustveno, štogod iz raznih literatura-npr. Osho, Sai Baba, Krishnamurti...), nisam uvijek dosljedna, ali se trudim i surfam po tim valovima, nabrojat ću što mi od njih padne na um sada:
*sve je Jedno
*flow
*the only guru in your life should be your heart/budi svjetlo samome sebi
*i to će proći
* triple OM (Om kao zvuk, OM kao ordinary miracles, i OM kao operation mindfuck)
*mikro-makro ilitga kako gori tako doli
*da je svijet odraz nas samih
*iskrenost/autentičnost- u were born original, dont die copy

mogu reći da sam iz odgojno uvjetovanog "staklenog" zvona kršćankog nauka (u smislu grešnosti i svetosti i ostalih polarnosti), kroz iskustva sa indijom, sai babom, teozofijom i raznim drugim ljudima i napisima došla u susret sa raznim pričama/teprijam/mogućnostima, od karme, reinkarnacije, jedinstva svega postojećeg, puno bogova, nula bogova, ima grijeha, nema grijeha, pa opet do mogućeg anuliranja bilo kojeg od pročitanih scenarija i na kraju bez čvrstih uvjerenja nastojim da mi modus operandi bude: ovdje i sada, što svjesnije/budnije..pa kud god da rijeka okrene

ili more...život jest more, ocean...ja sam kap..i ti si.
ocean je pun -nas kapi,
ali je i u svakome od nas-ocean

..ili što bi Vesna Krmpotić zapisala "sjeti se vale da si more"

tash
Postovi: 13
Pridružen/a: 29 lip 2012 14:30
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: U vezi

Re: životna filozofija

Post Postao/la tash » 30 lip 2012 18:37

Za mene postoje dvije fživotne filozofije koje su moje vodilje kroz život:
1. everything happens for a reason - i zaista sve se događa s razlogom, samo mi nemožemo uvijek uvidjeti taj razlog na vrijeme...ponekad prođu godine prije nego ga dokučimo, a ponekad ostanemo clueless do kraja, no ima i slučajeva kad imamo tu privilegiju da shvatimo zašto se nešto baš tako trebalo odigrati u našem životu - tada nas preplavi more čistog spokoja pred saznanjem koliko je Svemir/Bog "velik" i kako sve što se događa nama i oko nas ipak ima smisla.
2. tko ne riskira ne profitira - znam da ne zvuči baš najučenije, nego više u stilu narodskome, ali za mene se pokazalo vrlo važnim u životu zgrabiti priliku kad se pruži, bez obzira na moguće lošije strane iliti nuspojave...biti hrabar i vjerovati svojem instinktu, odvažiti se na nešto što nije svakidašnje, krenuti manje utabanim putem...

ili kako kaže Robert Frost u pjesmi The Road Not Taken:

I shall be telling this with a sigh
Somewhere ages and ages hence:
Two roads diverged in a wood, and I,
I took the one less traveled by,
And that has made all the difference.

str8faith
Postovi: 6910
Pridružen/a: 21 svi 2012 21:56
Spol/rod: žensko
Ja sam: ne želim se identificirati
Status: U braku
Lokacija: Racisce

Re: životna filozofija

Post Postao/la str8faith » 01 srp 2012 03:06

danas te ima sutra te nema
Bezi Jankec, bezi Jankec
cug ti bu pobegel

Avatar
JaNNa
XoXo
Postovi: 14036
Pridružen/a: 22 ožu 2011 20:45
Status: Solo
Lokacija: 00/385/01
Kontakt:

Re: životna filozofija

Post Postao/la JaNNa » 02 srp 2012 09:48

bašja je napisao/la:1. imate li neku svoju životnu filozofiju?
2. Zanima me koliko se uspijevati držati svojih filozofija? Ili vam to redovito ne uspijeva pa imate još i grižnju savjesti!
3. Jeste li mijenjali kroz život te filozofije, recimo, kad ste bili mlađi da ste išli po onoj "jednom se živi", a sad u stilu "polako, ali sigurno" (nije da ove dvije moraju biti u opreci, al primjera nespretnog radi).
4. Na kojim životnim poljima sve primjenjujete te životne filozofije: posao, ljubav i veze, nešto treće.
5. Koliko su pravda, poštenje, principijelnost dio vaših životnih filozofija?

6. I za kraj, gdje ili u kome ste našli ili nalazite inspiraciju za svoje životne filozofije (osobe, religije, znanost, vlastito životno iskustvo....)
1. imam
2. hm.. e pa sad... uspijevam, premda nekad trebam malo sjest, sabrat se i onda skužit da je to zapravo to... nemam grižnju savjesti
3. jesam
4. na svim
5. mislim da pravda, poštenje i principijalnost nisu toliko dio te filozofije, koliko su dio mene. u nekim postupcima ih ima više, a u nekima manje
6. život + net

Avatar
Kroacija
Postovi: 16674
Pridružen/a: 02 stu 2005 11:37
Spol/rod: ne želim definirati
Ja sam: ne želim se identificirati
Lokacija: Njemačka

Re: životna filozofija

Post Postao/la Kroacija » 04 srp 2012 23:53

bašja je napisao/la:imate li neku svoju životnu filozofiju?
One se često mogu svoditi samo na kakvu mudru preporuku koju se trudite slijediti kao npr. "što bude bit će" ili "sve lijepo kratko traje", "bez muke nema nauke", "svaka akcija jednako reakcija"..... A možda može biti i nešto puno kompliciranije.

Zanima me koliko se uspijevati držati svojih filozofija? Ili vam to redovito ne uspijeva pa imate još i grižnju savjesti!
Jeste li mijenjali kroz život te filozofije, recimo, kad ste bili mlađi da ste išli po onoj "jednom se živi", a sad u stilu "polako, ali sigurno" (nije da ove dvije moraju biti u opreci, al primjera nespretnog radi).

Na kojim životnim poljima sve primjenjujete te životne filozofije: posao, ljubav i veze, nešto treće.
Koliko su pravda, poštenje, principijelnost dio vaših životnih filozofija?

I za kraj, gdje ili u kome ste našli ili nalazite inspiraciju za svoje životne filozofije (osobe, religije, znanost, vlastito životno iskustvo....)

nemam to sranje, ali ucim iz gresaka. posebno zadnjih godina. naucila sam se recimo, da ce me rjesavanje stvari u zadnji tren i prokrastinacija samo dovesti do novih sranja. ili da, ako se ne satarem ko picka za nesto, nece biti nista od toga. i naucila sam predviđati svoje slabosti i pravovremeno reagirati na njih. naucila sam uvijek predvidjeti sve moguce situacije&opcije i biti spremna na sve. naucila sam da se za puno stvari treba zrtvovati i da se rijetko sto moze istovremeno. i naucila sam kakvim ljudima se trebam okruzivati. naucila sam da nekad moram forsirati optimizam kad se dignem na lijevu nogu. ali isto tako si ga priustiti kad jednostavno ne moze drugacije.


i sad znam da nista ne znam i tako. :D

Avatar
ticklebook
Postovi: 3637
Pridružen/a: 09 srp 2007 13:27
Spol/rod: žensko
Ja sam: ne želim se identificirati
Status: U vezi
Lokacija: Svemir
Kontakt:

Re: životna filozofija

Post Postao/la ticklebook » 07 srp 2012 14:58

Nekako mi je ovo bilo u najtežim trenucima. I kad sam vidjela svjetlost ispalo je tako :D
"Et lux in tenebris lucet et tenebrae eam non conprehenderunt". (hrvatski: Iv, 1, 5)
“If my critics saw me walking over the Thames they would say it was because I couldn't swim.” Margaret Thatcher

Avatar
Afrodita
Postovi: 4523
Pridružen/a: 23 srp 2011 11:44
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: U vezi
Lokacija: Karlovac

Re: životna filozofija

Post Postao/la Afrodita » 21 srp 2012 00:55

Ono što često poremeti našu filozofiju ..
slika
I want her everywhere and if she's beside me I know I need never care but to love her is to need her everywhere knowing that love is to share

Avatar
touch_me_iM_sick
Postovi: 561
Pridružen/a: 29 stu 2010 14:46
Ja sam: lezbijka
Status: U vezi

Re: životna filozofija

Post Postao/la touch_me_iM_sick » 24 srp 2012 13:09

miss_misty je napisao/la:budi tu, u sebi, sa sobom, u svakom svom momentu-kad heklaš, plačeš, uživaš, pereš stakla :D
i kad osvjestiš sebe, postaneš svjesniji svih bića oko sebe
tak je! budi sada i tu, saslusaj, osjeti, gledaj, upijaj, divi se Majci Zemlji, drugovima, zivotinjama.

Avatar
Kroacija
Postovi: 16674
Pridružen/a: 02 stu 2005 11:37
Spol/rod: ne želim definirati
Ja sam: ne želim se identificirati
Lokacija: Njemačka

Re: životna filozofija

Post Postao/la Kroacija » 24 srp 2012 21:57

nekako pocinjem naginjati osobnoj filozofiji "eat and let eat". :shrug:

Avatar
miss_misty
Postovi: 3383
Pridružen/a: 03 vel 2011 22:26
Lokacija: na samom rubu litice

Re: životna filozofija

Post Postao/la miss_misty » 06 ruj 2012 07:37

eterični pravac :D
najvažnije na svetu to je umeti videti vetar i čuti sneg kako pada;
umeti dotaći prstom sumrak na prvom uglu i osetiti na usni sanjivi ukus mesečine.
Napolju pada kiša. A kako se već pomalo spustilo veče, upalili smo sve moje i njene cigarete iz džepova i kofera, poslagali ih po nameštaju i rekli da su to zvezde.

¤¤¤problem s wc-autobusom je u tome što nikad ne znaš kad će se odvesti¤¤¤

Avatar
Andain
Postovi: 5430
Pridružen/a: 03 pro 2012 23:17
Spol/rod: žensko

Re: životna filozofija

Post Postao/la Andain » 01 svi 2013 20:13

Više se odnosi na rad, al usjekla mi se pred 10 godina rečenica jednog lika koji je u principu rekao da sve što radi u životu nastoji raditi na najbolji mogući način, ono biti odličan i nastojati uživati u svemu, neovisno dal se radi o pranju suđa ili prezentiranju pred velikim klijentima. On je tad radio kao konobar, i bio fakat super u tome. :D
“She's hot. I trust her.”
Hansel

Odgovorite