Slovenci idu na referendum o istospolnim zajednicama

Domaće i strane aktualnosti, vijesti, komentari događanja, novinskih članaka, TV emisija, tekstova s CroL naslovnice i općenito svega čime nas mediji svakodnevno bombardiraju.

Avatar
tamara3
Just tax the stupid people.
Postovi: 8744
Pridružen/a: 01 stu 2005 16:44
Spol/rod: žensko
Status: U životnom partnerstvu
Lokacija: Oblačić.
Kontakt:

Slovenci idu na referendum o istospolnim zajednicama

Post Postao/la tamara3 » 27 pro 2011 16:02

http://www.crol.hr/portal/vijesti/svije ... icama.html

Slovenski ustavni sud dopustio je raspisivanje referenduma na kojemu će Slovenci odlučivati o potpori novom obiteljskom zakonu s većim pravima istospolnih parova.

Što vi mislite o činjenici da bi se o vašem temeljnom ljudskom pravu - pravu na jednakost - i ovdje jednom moglo odlučivati na referendumu?

Avatar
Afrodita
Postovi: 4523
Pridružen/a: 23 srp 2011 11:44
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: U vezi
Lokacija: Karlovac

Re: Slovenci idu na referendum o istospolnim zajednicama

Post Postao/la Afrodita » 27 pro 2011 16:30

Mislim da bih ipak radije da to izglasa parlament kao što je i slovenski ali i kod njih se zakompliciralo kao što vidimo iz članka ne znam kako bi to prošlo i kod nas. Lijepo bi bilo biti optimista ali ponekad je bolje biti realan pa biti iznenađen. Kakva je naša zajednica vrlo homofobična krenuvši samo od svoje okoline ne znam da bi referendum prošao baš pozitivno tj. da bi dobili svoja prava. Rado bih da nemam pravo i da će budućnost pokazati drugo.A crkva kao i uvijek zaboravlja da smo svi djeca božja zar ne i imamo pravo na ljubav... Isus je hodao po zemlji (i bio prije svega čovjek) i svi su mu bili jednaki nije grabio za sebe niti osuđivao ikoga ... a u našem društvu je ta ustanova nažalost preduboko pustila svoje krakove i scenarij bi mogao biti vrlo sličan.
I want her everywhere and if she's beside me I know I need never care but to love her is to need her everywhere knowing that love is to share

Gost

Re: Slovenci idu na referendum o istospolnim zajednicama

Post Postao/la Gost » 27 pro 2011 16:32

U ovom slučaju trebaju odlučivati političke elite, prava manjina/ ljudska prava nisu za referendum! :brainless:

Avatar
samo ja
Postovi: 376
Pridružen/a: 29 ožu 2011 18:56
Spol/rod: žensko
Ja sam: biseksualka
Status: U vezi

Re: Slovenci idu na referendum o istospolnim zajednicama

Post Postao/la samo ja » 27 pro 2011 16:36

bezveze da itko tu ima što odlučivat, ta prava bi trebala bit odavno neupitna...

Avatar
Jadzia Dax
Postovi: 3063
Pridružen/a: 08 vel 2011 21:24
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: U vezi
Lokacija: lala land

Re: Slovenci idu na referendum o istospolnim zajednicama

Post Postao/la Jadzia Dax » 27 pro 2011 17:08

protivim se da večina određuje prava manjina, to se ne smije događati.
dvoje punoljetnih mentalno zdravih ljudi koji imaju sva prava i obveze u društvu trebaju imati i pravo na brak bez iznimki, bez obzira na spol.
amen

fakatja
Postovi: 1036
Pridružen/a: 07 stu 2005 19:05
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Lokacija: EU

Re: Slovenci idu na referendum o istospolnim zajednicama

Post Postao/la fakatja » 27 pro 2011 20:01

Bozic: crkva propagira obitelj, svi sretni, majka, otac, djeca, andeli lete naokolo, ofce u pozadini isto skoro lete, ajme vec na kraju svi lete..i blablabla...a gamad pedrska neka sa referendumom nestane, u pakao nek ide. Zele usvojiti djecu...mos mislit!?
Hipokrizija vjernika i religijskih institucija. Ode Slovenija u p.m., polako....
"for me it is more about seduction than just a pretty face"

Avatar
Fusion
Postovi: 3330
Pridružen/a: 07 tra 2010 14:52

Re: Slovenci idu na referendum o istospolnim zajednicama

Post Postao/la Fusion » 27 pro 2011 22:31

Katolička udruga zinula, a Parlament se pretvorio u Poncija Pilata. :/

Koliko će još godina i propalih zakona o ljudskim pravima trebati da taj rasadnik hipokrizije izgubi svaku relevantnost? :/

Mary of Silence
Postovi: 558
Pridružen/a: 28 tra 2011 20:47

Re: Slovenci idu na referendum o istospolnim zajednicama

Post Postao/la Mary of Silence » 27 pro 2011 23:45

fakatja je napisao/la:Bozic: crkva propagira obitelj, svi sretni, majka, otac, djeca, andeli lete naokolo, ofce u pozadini isto skoro lete, ajme vec na kraju svi lete..i blablabla..
Takva "obitelj" koju ti opisuješ (izuzev anđela koji lete) nije prvobitno proizvod crkve, a niti nekog praznika, već društva općenito. Crkva je samo usvojila već dat koncept "obitelji" koji se zasniva na počelima odnosa gospodar-rob koji se dalje proširio na sve ostale segmente društva i koji je danas "neovisno od crkvenog trabuljanja" prisutan u tom istom društvu jer je takav sistem (gospodar-rob) temelj čitave civilizacije sa uporišnom tačkom u "obitelji" koja vodi do konačnog cilja koji bi bio "DRŽAVA".
Crkva svoju snagu crpi iz društva tj. društvenog sistema i institucija koje podržavaju njene patrijarharne stavove tj. društva kojem sasvim odgovara takva "snaga Crkve" da bi krivicu uvijek mogli prebaciti na nju, a održati postojeći poredak "izrabljivačko-potrošačkog" društva.
Najveću snagu imaju obrazovne institucije, i na njih najviše "kamenja" treba bacati kao na najveće sredstvo indoktrinacije.
Evo, primjer udžbenika;
http://www.abrasmedia.info/dnevne-novos ... BEbenicima
U ovo sam se sama uvjerila, kad sam kao srednjoškolka tražila definicije po različitim udžbenicima. Da nisam bila onako "kritički nastrojena" pomislila bih stvarno da "ja nisam u redu, i da sam bolesna jer sam gay". Kasnije sam otišla u biblioteku na fakultetu u odjel za psihologiju i pedagogiju i pregledala redom udžbenike i čitala definicije o homoseksualnosti koje su bile (malo je reći) homofobne.
Prva stvar koju sam zapazila je da jebeni fakultet ne obnavlja tako često svoj fond knjiga(sasvim razumljivo), pa su "stručne" knjige na koje sam naišla bile iz pra-vremena, zatim sam zapazila ono što se obično dešava, da pojedine doktorice ili magistrice u nedostatku kreativnosti i inteligencije samo prepisuju iz "pra- vremenskih stručnih knjiga" a opet studenti koji su nekritički nastrojeni uče napamet te definicije ( naravno sa skripti), onda kad odu u neku gimnaziju ili srednju školu ista sranja predaju tinejdžerima i tjeraju i njih da to uče "napamet".
Poslije se desi da tinejdžeri zasnuju obitelj i uče svoju djecu sranjima kojima su učili njih.
Ako slučajno ne učiš iz "njihovih sranje-knjiga" i ukažeš im na grešku lako te proglase anarhistom i narkomankom kao što je bio moj slučaj, mada, ovo prvo jesam, drugo nisam, ali oni to vežu jedno za drugo.
Hoću da kažem da crkva nije ništa izvan društva i države, niti je ona kreator tog istog, naprotiv, ona je samo proizvod, stoga pričanje o klerikalizmu je nepotrebno, jer su crkva i društvo dvije strane jedne medalje, koje se iznova i iznova nadopunjuju.
Ja bih rekla onu staru "spalite tu bijednicu" misleći pritom i na državu i na crkvu i na škole, i na... XY drugih vještačkih tvorevina.

Kratak prilog iz jedne od dražih knjiga ( Porijeklo porodice, privatnog vlasništva i države- F. Engels)
Riječ familia prvobitno ne znači ideal današnjeg filistra, koji se sastoji od sentimentalnosti i domaće svađe; ona se u Rimljana isprva čak i ne odnosi na bračni par i njihovu djecu, već jedino na robove.Famulus znači domaći rob, a familia je skup robova koji pripadaju jednom čovjeku. Još u doba Gaja familia, id est patrimonium (tj. nasljedstvo), zavještana je oporukom. Izraz su pronašli Rimljani da bi obilježili jedan nov društveni organizam, čija je glava držala pod rimskom očinskom vlašću ženu i djecu, i izvjestan broj robova, s pravom nad životom i smrću svih njih.
Nije bitno da li je muškarac gopodar, može biti i žena nad ženom, bitno je da se održi sistem, tj. igra, bez obzira ko su igrači. Crkva je meni potpuno nebitan faktor tu, jer obično me zanima onaj početak iz kojeg je sve nastalo, tj. matrica koja sve "drži" a to nije crkva. :sinister:

Avatar
Popeye
Postovi: 2096
Pridružen/a: 17 tra 2007 14:24

Re: Slovenci idu na referendum o istospolnim zajednicama

Post Postao/la Popeye » 28 pro 2011 00:44

nije idealno, ali ne znaci da je izgubljena bitka. u 'milku' se to odlicno ilustrira: sloznom akcijom velikog dijela LGBT zajednice i aktivista moguce je pobijediti na referendumu.

inace mislim da takve stvari ne bi trebale na referendum. ali kad su vec stigle, onda se mora boriti.

Daisy
Postovi: 1647
Pridružen/a: 13 ožu 2011 07:12

Re: Slovenci idu na referendum o istospolnim zajednicama

Post Postao/la Daisy » 28 pro 2011 05:25

meni je istodobno i komicno i tragicno da se o pravima covjeka odlucuje na referendumu. ako su slovenci zeljeli napraviti nesto dobro, mogli su zaobici ovaj cirkus.

Avatar
alice
Postovi: 1332
Pridružen/a: 24 sij 2009 16:02
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Lokacija: in Wonderland

Re: Slovenci idu na referendum o istospolnim zajednicama

Post Postao/la alice » 28 pro 2011 18:55

tamara3 je napisao/la: Što vi mislite o činjenici da bi se o vašem temeljnom ljudskom pravu - pravu na jednakost - i ovdje jednom moglo odlučivati na referendumu?
na prvu mi zvuči ok - barem se pokreće nešto (ako ništa drugo, blizu nas), no kad čovjek malo razmisli... žalosno je da ikog uopće mora pitati!
'At the center of non-violence stands the principle of love.'
Martin Luther King

Avatar
samo ja
Postovi: 376
Pridružen/a: 29 ožu 2011 18:56
Spol/rod: žensko
Ja sam: biseksualka
Status: U vezi

Re: Slovenci idu na referendum o istospolnim zajednicama

Post Postao/la samo ja » 28 pro 2011 19:48

u svakom slučaju, ako prođe na taj način, bit će to velik "+" vani za Sloveniju...

Avatar
alice
Postovi: 1332
Pridružen/a: 24 sij 2009 16:02
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Lokacija: in Wonderland

Re: Slovenci idu na referendum o istospolnim zajednicama

Post Postao/la alice » 28 pro 2011 22:01

slika

naletila sam na ovo...
'At the center of non-violence stands the principle of love.'
Martin Luther King

Avatar
killer_cupcake
Postovi: 1044
Pridružen/a: 16 pro 2007 22:49
Spol/rod: žensko
Ja sam: ne želim se identificirati
Lokacija: Split
Kontakt:

Re: Slovenci idu na referendum o istospolnim zajednicama

Post Postao/la killer_cupcake » 28 pro 2011 22:14

istinita slika, veoma žalosno istinita
i kad to ljudima kažem, onda ispada da im se unosim u lice i da im nabijam to šta se mi ne možemo ženit
ma vidi bogati, vi možete 15 puta i nakon iru vrimena poznanstva a mi ne možemo čak ni ako smo 20 godina zajedno?
e pa svala čast slovencima ako referendum bude pozitivnog ishoda, uvik su govorili da su oni 100 godina iza nas a u zadnjih godinu dana su otišli 100 godina ispred nas :read:
al opet, čemu referendum? zar vlada nema ovlasti minjat Ustav?!
žalosno koliko šugava crkva ima utjecaj kao i sve te silne udruge koje briju na indoktriniranost religije te jedino to i koriste kontra nas
pa meni više nije jasno kako su ljudi toliko slipe ovce!
we have all heard what we wanted to hear, truth that sounds right to our ears

Pariz za Sandru

Re: Slovenci idu na referendum o istospolnim zajednicama

Post Postao/la Pariz za Sandru » 05 ožu 2012 07:02

tamara3 je napisao/la:http://www.crol.hr/portal/vijesti/svije ... icama.html

Slovenski ustavni sud dopustio je raspisivanje referenduma na kojemu će Slovenci odlučivati o potpori novom obiteljskom zakonu s većim pravima istospolnih parova.

Što vi mislite o činjenici da bi se o vašem temeljnom ljudskom pravu - pravu na jednakost - i ovdje jednom moglo odlučivati na referendumu?

Obiteljski zakon nije za referendum nego za parlament. Ali, kad je tako, kompleksnan sklop životnih mogućnosti je na volju odlučivanja biračima a ne onima koji ih zastupaju, teško je reći kako bi mogao proći. Sudeći prema javnoj raspravi u Sloveniji, možda drukčije od očekivanog društvenog stanja, ipak...

Avatar
Angela07
Postovi: 701
Pridružen/a: 30 srp 2011 19:24
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka

Re: Slovenci idu na referendum o istospolnim zajednicama

Post Postao/la Angela07 » 05 ožu 2012 08:53

mislim da bi o tome trebao odlučivati parlament, ako se već ne podrazumijeva samo po sebi da dvoje odraslih ljudi pri zdravoj pameti ima pravo odlučiti s kime će živjeti. ovo s referendumom mi ustvari zvuči strašno, ne samo zato što postoji mogućnost negativnog ishoda.

Avatar
unexpected
Postovi: 1944
Pridružen/a: 29 lis 2011 13:29
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: Solo

Re: Slovenci idu na referendum o istospolnim zajednicama

Post Postao/la unexpected » 22 ožu 2012 15:11

večeras u provjerenom na novoj prilog o stanju društva u sloveniji pred referendum
'if you don't risk anything, you risk even more.'

Avatar
slapa
i'm watching u
Postovi: 16056
Pridružen/a: 19 ruj 2011 11:34
Spol/rod: žensko

Re: Slovenci idu na referendum o istospolnim zajednicama

Post Postao/la slapa » 25 ožu 2012 21:32

eh a baš sam mislila da će proći...
mi imamo sve što nam treba,
prostor od zemlje pa do neba...

Avatar
tamara3
Just tax the stupid people.
Postovi: 8744
Pridružen/a: 01 stu 2005 16:44
Spol/rod: žensko
Status: U životnom partnerstvu
Lokacija: Oblačić.
Kontakt:

Re: Slovenci idu na referendum o istospolnim zajednicama

Post Postao/la tamara3 » 25 ožu 2012 21:38


Avatar
Afrodita
Postovi: 4523
Pridružen/a: 23 srp 2011 11:44
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: U vezi
Lokacija: Karlovac

Re: Slovenci idu na referendum o istospolnim zajednicama

Post Postao/la Afrodita » 25 ožu 2012 22:13

zato su i dali Zakon na referendum jer su znali da neće proći
I want her everywhere and if she's beside me I know I need never care but to love her is to need her everywhere knowing that love is to share

Avatar
Angela07
Postovi: 701
Pridružen/a: 30 srp 2011 19:24
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka

Re: Slovenci idu na referendum o istospolnim zajednicama

Post Postao/la Angela07 » 26 ožu 2012 00:35

hm..mislim da bih se zaprepastila da je izglasano drugačije

Gost

Re: Slovenci idu na referendum o istospolnim zajednicama

Post Postao/la Gost » 26 ožu 2012 10:08

Kao što sam napisala prije, referendum po pitanju ljudskih prava (ako se, eto, već provodi, iako se ne bi uopće trebao, ali ajde) može se provoditi samo u zemljama gdje je većina građana obrazovana o temi, ovo konzervativno navlačenje panike od napada na `tradicionalnu obitelj` je dokaz da je većina građana Slovenije još uvijek pretupo da razmišlja vlastitom glavom. Tupo, tupo, tupo!

Frustrirana sam jer ispada da su naši prvi Balkanci još uvijek prezadrti da bi bili pravi Europljani, što će reći da smo mi u još većim govnima.
Jučer je glasala ZLOvenija, a jao si ga i nama ako ćemo dati raji da odlučuje o važnim pitanjima koji se tiču ljudskih prava/manjina, ne samo naših već i općenito.

Avatar
bašja
Postovi: 2639
Pridružen/a: 11 kol 2010 20:18
Spol/rod: žensko
Status: U vezi

Re: Slovenci idu na referendum o istospolnim zajednicama

Post Postao/la bašja » 26 ožu 2012 10:10

ReaTM je napisao/la:referendum po pitanju ljudskih prava može se provoditi...
ljudskim pravima mjesto nije na referendumu. nigdje, nikad.
How did a housepet, who ignores people, get into our lives? They basically domesticated themselves.

Gost

Re: Slovenci idu na referendum o istospolnim zajednicama

Post Postao/la Gost » 26 ožu 2012 10:15

Bašja, slažem se s tobom, to sam i napisala u prvom postu.
Ali ovdje se proveo i ne treba se zadržavati na načelnim, teoretskim naklapanjima.

Avatar
bašja
Postovi: 2639
Pridružen/a: 11 kol 2010 20:18
Spol/rod: žensko
Status: U vezi

Re: Slovenci idu na referendum o istospolnim zajednicama

Post Postao/la bašja » 26 ožu 2012 10:25

ma i u ovom svom drugom postu si u stvari napisala kako raja nema šta o tome odlučivati. al rekoh, da naglasim :D
ipak, ne da mi se ovaj praktičan primjer puno komentirati jer nije čak možda ni do neukosti ljudi koliko do toga da su to odvratni politički alibiji po principu "kako jebat i bit pošten".

"mi bismo htjeli, ali naaarod nije spreman" :fuj:
How did a housepet, who ignores people, get into our lives? They basically domesticated themselves.

Avatar
samo ja
Postovi: 376
Pridružen/a: 29 ožu 2011 18:56
Spol/rod: žensko
Ja sam: biseksualka
Status: U vezi

Re: Slovenci idu na referendum o istospolnim zajednicama

Post Postao/la samo ja » 26 ožu 2012 12:50

samo ja je napisao/la:u svakom slučaju, ako prođe na taj način, bit će to velik "+" vani za Sloveniju...
hah... their bad... "-" na kvadrat

Avatar
slapa
i'm watching u
Postovi: 16056
Pridružen/a: 19 ruj 2011 11:34
Spol/rod: žensko

Re: Slovenci idu na referendum o istospolnim zajednicama

Post Postao/la slapa » 26 ožu 2012 13:06

baš se tipkam s kolegom slovencem. kaže da je po svim anketama bilo 60-65% da će referendum proći ali da liberalci jednostavno nisu izašli glasati. njih da je izašlo valjda 20% a normalno ovi zadrti svi od reda. i tako to biva :(
mi imamo sve što nam treba,
prostor od zemlje pa do neba...

madamcrayensur
Postovi: 66
Pridružen/a: 10 ožu 2012 18:47
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: U vezi

Re: Slovenci idu na referendum o istospolnim zajednicama

Post Postao/la madamcrayensur » 26 ožu 2012 13:17

liberalni slovenci su bili na jadranu ,u svojim vikendicama :veryhappydance:
da je bilo ružno vrijeme,drugačije bi završilo

Avatar
Frajla
Postovi: 19
Pridružen/a: 25 ožu 2012 11:21
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: Solo

Re: Slovenci idu na referendum o istospolnim zajednicama

Post Postao/la Frajla » 26 ožu 2012 19:45

Bez veze mi je što je ovo pitanje bilo predmet referenduma i mislim da će bit zanimljivo promatrati što će se sad događati po tom pitanju u slijedećih par godina uključujući tu i Hrvatsku. Ali ono, što sad sa ljudima koji žive tako već godinama? Jesu li njihove obitelji sad izgubile legitimitet u očima javnosti ili što? Hoće li ovo opravdati potencijalnu diskriminaciju?

Ne sviđa mi se poruka koja je poslana, ma uopće dati da o pravima manjina/ ljudskim pravima odlučuje ekipa sa 0 političke kulture mi je apsurdno.
"Life's what you make it."

Avatar
Zita
Postovi: 6235
Pridružen/a: 01 stu 2005 01:14
Spol/rod: žensko
Status: U životnom partnerstvu
Lokacija: Zgb

Re: Slovenci idu na referendum o istospolnim zajednicama

Post Postao/la Zita » 26 ožu 2012 19:56

mene daleko vise ljuti iliti smeta lijenost "normalnih ljudi" nego agresivnost il debilnost ovih drugih
Measure of a woman is her sense of humor

Odgovorite