runner's high

Kutak za aktivne i pasivne sportašice.
Odgovorite
Bash
Postovi: 6512
Pridružen/a: 07 kol 2009 12:56

runner's high

Post Postao/la Bash » 29 lip 2012 21:57

pošto imam posla, sjetila sam se naravno mnogih životnih misterija koje nemaju veze s ovim šta sad moram radit. jedna stvar me uvik zanimala, a to je zašto bi itko volio trčanje? ok nekakav društveni sport ili role/bicikla, ali trčanje pobogu. :D najgora stvar na tjelesnom je mjerenje onih jebenih 6 minuta.

i znala sam samoinicijativno trčat po šumi u hladu, ali to je bilo radi predljetne zgodnoće, nikakav gušt. i bila sam saznala da postoji runner's high i sve je to lijepo zvučalo u teoriji, ali u mojoj praksi se nikad nije desilo i mrzila sam to jebeno trčanje iz dna duše svako lito. za one koji ne znaju, runner's high je kad te odjednom puknu endorfini dok trčiš i predivno ti je i ne želiš crknit kao inače.

uglavnom, mogla bi sad googlat detalje, ali draže mi je da mi neko ko se tom pojavom svaki put usreći dok trči, konkretno iz vlastitog iskustva objasni šta točno radi da bi to postigao. i koliko treninga treba za to? blizu šume sam i mislim se da bi mogla počet the quest for the runner's high. i priznajem da bi tila bit zgodnija kao secondhand efekt uživanja u trčanju :dork:

Gost

Re: runner's high

Post Postao/la Gost » 30 lip 2012 12:05

ništa, jednostavno trčiš, uživaš u prirodi ili gdje si već, prepustiš se osjećaju..... sav si obliven znojem al se osjećaš seksi.... i samo ubrzavaš, i više, i više, i osjećaš trnce u stopalima jer već dugo trčiš ali ne odustaješ, ideš do cilja, dokle god već moraš ići....

ma predobar osjećaj jedan. a kako sam došla do toga? ne pitaj. počela sam s 40 min trčanja. i s upalama mišića svakodnevnim.
ne pokušavajte to kod kuće. i pazite na puls ako baš želite pokušat, 120-130 nek vam bude. preporučujem korištenje štoperica i pulsmetra. runner's high se postiže profesionalnim trčanjem, mislim da se ne može postići ako netko samo tako krene iz čista mira trčat u šumu. ako nisi ništa nikad trenirala preporučam da kreneš sa 20 min svaki dan, pa povećaš na 30 drugi tjedan, pa 40, 45, 50 itd...

ja za duge treninge radim 90, ali inače prosječni treninzi nek budu 50-60 min., to je skroz okej, s tim da u početku ideš na to lagano, s pulsem od 120 do 130 --- to je za sagorijevanje masti, čitaj mršavljenje...
onda povećaš na od 140 do 170 negdje, to je aerobno, a iznad 175 počinje anaerobno, do 200, 210.... i tako. to govorim onima koji se žele baš onako profesionalno dati u te vode... maratoncima jelte... :)

inače, treniram skijaško trčanje i biatlon.... a ti sportovi podrazumijevaju treninge više sportova, od atletike, veslanja, slobodnog penjanja, biciklizma, maratona, alpskog, plivanja obavezno...i tako, svega pomalo. super sport. a biatlon za one koji ne znaju je samo mješavina skijaškog trčanja i streljaštva. nešto najbolje na svijetu za mene. :)

hm.... nadam se da će ti moj odgovor bit od koristi (iako ne znam jesam li uopće odgovorila na ono što te zanima? =D)

Gost

Re: runner's high

Post Postao/la Gost » 30 lip 2012 12:12

http://www.wikihow.com/Get-a-Runner's-High

evo, ovo ako te zanimalo konkretno što raditi prilikom trčanja.... :)

ali ipak se prije toga potrebno dovesti u formu, jer ovo gore navedeno podrazumijeva trčanje od 60-70 minuta sveukupno.

i da, sretno! ;)

Bash
Postovi: 6512
Pridružen/a: 07 kol 2009 12:56

Re: runner's high

Post Postao/la Bash » 30 lip 2012 16:46

hvala ti na super konstruktivnim komentarima. :glomp: da, vidila sam taj link pa kad su napisali da ne moraš bit baš Blek stena za uživat u trčanju, pomislila sam da bi mogla spojit ugodno s korisnim jer me sjedeći posao ubija softly. još gore, goli mmsovi mi nisu toliko seksi kao šta sam mislila. :/
od treninga plaćala sam samo ples, inače bicikla i priroda i ples doma. i to trčanje ljeti. imala sam kondicije, no stala sam i više je nemaaa. sad nema ni bicikle ni mjesta u stanu za ples. a ni para.

prednost trčanju je šta oduzima najmanje vremena (kojeg trenutno jedva imam) za solidan efekt. ugl, znam sebe, treba mi nešto zanimljivo ili zabavno ili A RUNNER'S HIGH CHALLENGE! inače ništa od toga. u novčaniku su mi dvi tri iskaznice teretana plaćenih i nikad posjećenih, a trčanje per se je tako dosadno da samo mislim koliko još moram potegnit i svaka sekunda izgleda još dulja i agonija još veća i postajem suicidalna. ne volim sve te negativne misli dok trčim. zato otkriće runner's high zvuči kao optimalno rješenje. it's like you're running and instead of hating it, suddenly - love. I uzme manje od sat vremena.

Počet ću postepeno nabijat kondiciju i mrzit se pa ćemo vidit. May the quest begin. :monstermash:

Gost

Re: runner's high

Post Postao/la Gost » 30 lip 2012 17:33

Bash je napisao/la:hvala ti na super konstruktivnim komentarima. :glomp: da, vidila sam taj link pa kad su napisali da ne moraš bit baš Blek stena za uživat u trčanju, pomislila sam da bi mogla spojit ugodno s korisnim jer me sjedeći posao ubija softly. još gore, goli mmsovi mi nisu toliko seksi kao šta sam mislila. :/
od treninga plaćala sam samo ples, inače bicikla i priroda i ples doma. i to trčanje ljeti. imala sam kondicije, no stala sam i više je nemaaa. sad nema ni bicikle ni mjesta u stanu za ples. a ni para.

prednost trčanju je šta oduzima najmanje vremena (kojeg trenutno jedva imam) za solidan efekt. ugl, znam sebe, treba mi nešto zanimljivo ili zabavno ili A RUNNER'S HIGH CHALLENGE! inače ništa od toga. u novčaniku su mi dvi tri iskaznice teretana plaćenih i nikad posjećenih, a trčanje per se je tako dosadno da samo mislim koliko još moram potegnit i svaka sekunda izgleda još dulja i agonija još veća i postajem suicidalna. ne volim sve te negativne misli dok trčim. zato otkriće runner's high zvuči kao optimalno rješenje. it's like you're running and instead of hating it, suddenly - love. I uzme manje od sat vremena.

Počet ću postepeno nabijat kondiciju i mrzit se pa ćemo vidit. May the quest begin. :monstermash:

ajmeee, što me razveseli kad vidim da netko poželi raditi na svom tijelu :DD bit će ti tijelo zahvalno, vidjet ćeš ;D

držim fige srećo, i javi kako ide :giveflower:

p.s. slobodno se javi na pp ako želiš ili trebaš još neki savjet ili bilo što. nemam ja nimalo pameti (da ne kaže netko da sam pokupila pamet svijeta xD) ali bar malkoc iskustva imam pa, ako to pomogne ikome, ja sretna :) (Y)

Avatar
Capt. Kirk
Postovi: 2724
Pridružen/a: 04 ruj 2009 15:07
Spol/rod: žensko

Re: runner's high

Post Postao/la Capt. Kirk » 30 lip 2012 17:34

slika

: D

Bash
Postovi: 6512
Pridružen/a: 07 kol 2009 12:56

Re: runner's high

Post Postao/la Bash » 30 lip 2012 22:01

:D probably me too

@firefly: fala :D u biti sam htjela samo čut iz prve ruke ako neko doživljava taj famozni high, čisto da se ne trudim uzalud :sleeping:

kaktus
Postovi: 522
Pridružen/a: 26 tra 2012 19:40
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka

Re: runner's high

Post Postao/la kaktus » 01 srp 2012 11:36

pricao mi jednom jedan trkac o tom svom highu. pa sam ga isla gledati kako trci na traci. gurao je tijelo dobrano preko limita. da bi to mogao, pio je kojekakve tablete za podizanje energije. taj svoj high opisivao je toliko lijepo da je i meni doslo da pocnem raditi sve sto i on. srecom, prelijena sam bila za to.

Gost

Re: runner's high

Post Postao/la Gost » 02 srp 2012 10:01

te tabletice i slično uništavaju život, dugoročno... provjerila na vlastitoj koži :) ne dotičite se toga...

koliko god da ih se može dobiti u ljekarni. to su samo legalne droge, ništa drugo :D

Avatar
ticklebook
Postovi: 3637
Pridružen/a: 09 srp 2007 13:27
Spol/rod: žensko
Ja sam: ne želim se identificirati
Status: U vezi
Lokacija: Svemir
Kontakt:

Re: runner's high

Post Postao/la ticklebook » 07 srp 2012 07:33

firefly_cro je napisao/la:
ma predobar osjećaj jedan. a kako sam došla do toga? ne pitaj. počela sam s 40 min trčanja. i s upalama mišića svakodnevnim.
ne pokušavajte to kod kuće. i pazite na puls ako baš želite pokušat, 120-130 nek vam bude. preporučujem korištenje štoperica i pulsmetra. runner's high se postiže profesionalnim trčanjem, mislim da se ne može postići ako netko samo tako krene iz čista mira trčat u šumu. ako nisi ništa nikad trenirala preporučam da kreneš sa 20 min svaki dan, pa povećaš na 30 drugi tjedan, pa 40, 45, 50 itd...
Hajde polako.
Nemoj sad nabijati komplekse apsolutnim početnicima.
Krenut će na nasip, probati trčati 20 min u komadu, trčat će par minuta i izbedirati se i odustati.
NE MORATE i NEĆETE na početku trčati 20 minuta.
Krenite s 20 minuta, ali nek 2 min bude hodanje, 1 min trčanje. Možete trčati i 3x tjedno na početku.
Polako dižite, nemojte naglo. Najgora je greška "too much too soon".
Ne treba vam na početku pulsmetar ni štoperica, dovoljan vam je sat (netko tko je početnik može biti samo rekreativac). Uzimajte dovoljno vode, obavezno, nosite sa sobom osim ako ne trčite na Jarunu ili Bundeku, gdje ima vode uz stazu. Ako trčite po suncu, stavite kremu za sunčanje. Izbjegavajte pamučne majice.
Zagrijte se malo prije početka (zglobovi), istegnite se dobro nakon. Ne forsirajte. Ne gledajte druge, boli vas dupe jesu drugi brži ili sporiji od vas. I oni najbrži su vjerojatno bili gdje ste vi sada kad su počinjali.
Ako vam je na početku dosadno, ponesite MP3 (ali izbjegavajte ga ako ste na prometnim ili osamljenim mjestima)
Pogledajte http://www.trcanje.hr/ - ima puno korisnih stvari.
Nemojte prvi put otići trčati u nepoznatu šumu i sl, osim ako ne želite probati orijentacijsko trčanje :D
Ako vam se ne da da trčite sami, imate par škola trčanja za odrasle u Zagrebu - Adidas, Brooks i Nike - i 1 u Rijeci (Adidas). Uz članarinu dobijete i startni paket s nešto opreme (osim Nike, koji je do sad bio besplatan ali se ne dobije ništa).
Trčanje je super stvar protiv stresa.
A runner's high bih više opisala kao osjećaj da možeš tako unedogled i uživaš.
“If my critics saw me walking over the Thames they would say it was because I couldn't swim.” Margaret Thatcher

Avatar
ticklebook
Postovi: 3637
Pridružen/a: 09 srp 2007 13:27
Spol/rod: žensko
Ja sam: ne želim se identificirati
Status: U vezi
Lokacija: Svemir
Kontakt:

Re: runner's high

Post Postao/la ticklebook » 07 srp 2012 07:51

kaktus je napisao/la:pricao mi jednom jedan trkac o tom svom highu. pa sam ga isla gledati kako trci na traci. gurao je tijelo dobrano preko limita. da bi to mogao, pio je kojekakve tablete za podizanje energije. taj svoj high opisivao je toliko lijepo da je i meni doslo da pocnem raditi sve sto i on. srecom, prelijena sam bila za to.
Ovisi kakve tabletice.
Ako je L-carnitin, nije nužno loše, iako se još znanstvenici spore oko učinkovitosti (slušala predavanje na KIF-u).
Fat burnere i slične stvari zaobilazite u širokom luku.
I da, još jedna stvar. Ne povećava se od tjedna do tjedna s 20 na 30 min, povećanje iz tjedna u tjedan smije iznositi samo 10%.

Znači, s 20 min na 22 min. Jedan od treninga tjedno može biti dužinski trening, laganim tempom, ali ni tu ne treba pretjerivati i početi s dužinama tek nakon par tjedana. I tu ne mislim da "opalite" 10 km. Nek vam prva dužina bude 3-4km, ali nakon min. 3-4 tjedna, kad budete već mogli više trčati u komadu. (Nakon 1,5-2 tj nećete više imati periode hodanja u trčanju).
I ne pretjerujte na početku. 3-4 km u prvih par tjedana je sasvim solidno. Gledajte minutažu, ne kilometražu.
Kilometraža može doći kasnije.
Kasnije ako imate smartphone možete instalirati miCoach ili Endomondo (miCoach besplatan, Endomondo osnovna verzija isto besplatna - i dovoljna je sasvim), tako možete pratiti putanju, brzinu, pretrčane kilometre, ali opet naglašavam - to vam ne treba na početku.
“If my critics saw me walking over the Thames they would say it was because I couldn't swim.” Margaret Thatcher

Gost

Re: runner's high

Post Postao/la Gost » 05 kol 2012 20:04

ono što sam ja rekla vrijedi za one koji nisu profesionalci u trčanju ali nisu ni rekreativci toliki, znači treniraju bar nešto i u kondiciji su nekakvoj, a žele dostići runner's high :D

a ovo sve što si ti rekla za potpune rekreativce i sportaše koji nisu u kondiciji da 20 min. otrče bez ikakvog umora, vrijedi, potpisujem :sinister:


:veryhappydance:

backspace

Re: runner's high

Post Postao/la backspace » 08 sij 2013 12:02

Runner's high:

http://static.superskinnyme.com/blog/wp ... un-101.jpg

Frend stavio. Rekla bih da pravilno trcim ako ona trci za mnom, a high dozivim kad me stigne, zaustavi i kaze da sam joj sexy i da bi mogli na neko izotonicno pice nekad :D

Odgovorite