Overpopulation

Podforum za dogovore oko izlaska, sportskih dogadjanja, pijanki, izvjesca o tome, prepricavanje itd te sve ostale interne i privatne fore i razgovore.
Avatar
gigiONlajna
Postovi: 2336
Pridružen/a: 02 stu 2005 19:15
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: Solo

Re: Overpopulation

Post Postao/la gigiONlajna » 20 ožu 2013 20:21

Evo jednog primjera kako je teško pojedincu išta napraviti. Ovo je jedan odličan video kako su ekološki "fanatici" polušali delat kuću što zelenije. :)

http://www.ted.com/talks/catherine_mohr ... green.html

Transkript :
Kao prvo, ja sam štreberica. Ja sam fanatik organske hrane, smanjenja ugljikovih tragova, robotske kirurgije, i zaista želim graditi zeleno, ali sam vrlo sumnjičava prema svim tim dobro namjernim člancima, ljudi jakih na moralnom autoritetu, a slabih na podacima koji mi govore kako da to učinim. Pa moram otkriti kako to učiniti sama. Na primjer: je li ovo zlo? Prolila sam malo organskog jogurta koji dolazi od sretnih samoostvarenih lokalnih krava na svoju radnu ploču, i zgrabila sam papirnati ubrus i želim to obrisati. Ali smijem li koristiti papirnati ubrus? (Smijeh)

Odgovor na ovo se može naći u utjelovljenoj energiji. To je količina energije koja ulazi u svaki papirnati ubrus i upotrijebljenu vodu. I svaki put kad koristim papirnati ubrus, koristim toliko virtualne energije i vode. Obriši i baci. Sad, ako to usporedim s pamučnim ubrusom koji mogu koristiti tisuću puta, nemam baš puno utjelovljene energije dok ne operem taj ubrus od jogurta. To je sada operativna energija. Pa ako bacim svoj ubrus u perilicu, tada sam vratila energiju i vodu natrag u ubrus, osim ako ne koristim učinkovitu perilicu s prednjim punjenjem, a tada to izgleda nešto bolje. Ali što je s recikliranim papirnatim ubrusima koji dolaze u malim polulistovima? Pa, sad papirnati ubrus djeluje bolje. Tko šljivi papirnate ubruse. Idemo na spužvu. Obrišem jogurt spužvom, stavim je pod tekuću vodu, i imam puno manje energije i puno više vode, osim ako ste poput mene i ostavite ručicu u položaju „vruće“ čak i kad je otvorite, i tada počinjete koristiti više energije, ili još gore, pustite da teče dok nije topla da biste isprali svoj ubrus. I tu sve pada u vodu.

(Smijeh)

Ono što nam ovo pokazuje je da ponekad stvari koje najmanje očekujete, položaj u koji stavite ručicu, ima veći utjecaj nego bilo koja od onih stvari koje pokušavate optimizirati. Zamislite sad nekoga uvrnutog poput mene tko pokušava graditi kuću. (Smijeh) To je ono što baš sad činimo suprug i ja. I željeli smo znati koliko zeleni bismo mogli biti. Postoji tisuću i jedan članak koji nam govori kako postići sve te zelene uštede. Ti članci su jednako tako sumnjivi govoreći nam da optimiziramo male rubne stvari, a promašimo slona u dnevnoj sobi. Prosječna kuća ima oko 300 megawatt sati utjelovljene energije u sebi. To je energija potrebna da je izgradimo, miijuni i milijuni papirnatih ubrusa.

Željeli smo znati koliko bolji bismo mi mogli biti. Pa, kao i mnogi drugi, počinjemo s kućom na placu, i pokazat ću vam tipičnu konstrukciju na vrhu i što činimo na dnu. Prvo smo je demolirali. Ovo troši energiju, ali ako je razgrađujete, sve rastavite i koristite dijelove, možete povratiti nešto energije. Zatim kopamo duboku rupu u koju ćemo staviti spremnik za prikupljanje kišnice kako bi nam voda za vrt bila neovisna. A zatim smo usuli veliki temelj za pasivni solar. Možete smanjiti utjelovljenu energiju za oko 25 posto koristeći pepeljasti beton. Zatim postavljamo okvir. Ovo je okvir, drvo, kompozitni materijali, i nekako je teško izvući utjelovljenu energiju iz toga, ali to može biti održivi resurs ako koristite drvo s certifikatom Vijeća za čuvanje šuma (F.S.C.)

Zatim smo došli do prve stvari koja je bila iznenađujuća. Ako na ovu kuću stavimo aluminijske prozore, samo time bismo udvostručili potrošnju energije. PVC je nešto malo bolji, ali i dalje ne tako dobar kao drvo koje smo odabrali. Zatim smo proveli vodu, struju, grijanje, ventilaciju i izolaciju. Pjena iz spreja je odličan izolator, ispunjava sve pukotine, ali je ona prilično velika utjelovljena energija. Celuloza iz spreja ili plavi džins je alternativa s puno manje energije. Također smo uzeli bale sijena kao ispunu za našu knjižnicu, koja ima nultu utjelovljenu energiju. Kad nastupi vrijeme za pločasti kamen, ako koristite EcoRock, on ima oko četvrtine utjelovljene energije u odnosu na standardni pločasti kamen.

A tada dolazite do finalizacije, teme svih tih zelenih članaka. I u odnosu na cijelu kuću, završni radovi gotovo da ne prave nikakvu razliku. Pa ipak, sve novine su koncentrirane na to. S izuzetkom poda. Ako stavite tepih u kuću, na njega otpada oko desetine utjelovljene energije čitave kuće, osim ako koristite beton ili drvo da biste dobili puno manju utjelovljenu energiju. Znači, dodajemo energiju završne konstrukcije, sve zbrojimo, i izgradili smo kuću za manje od polovice tipične utjelovljene energije za izgradnju kuće poput ove.

Ali prije nego što si previše pljeskamo po leđima, uložili smo 151 megawatt sati energije u izgradnju ove kuće, a ovdje je i prije bila kuća. Pa se postavlja pitanje: Kako možemo nadoknaditi tu energiju? Pa, ako svoju energetski učinkovitu kuću promotrim kroz vrijeme, u usporedbi sa starom, energetski neučinkovitom kućom, nadoknadit ćemo tu energiju za nekih 6 godina. Ipak, ja bih vjerojatno i unaprijedila svoju staru kuću da postane malo više energetski učinkovita. U tom slučaju, bilo bi potrebno 20 godina da se nadoknadi ona energija. Ali da nisam obraćala pažnju na utjelovljenu energiju, trebalo bi nam više od 50 godina da se energetski izjednačimo s unaprijeđenom kućom. Što sve ovo znači? Na razini mojeg dijela kuće, ovo je ekvivalent energije koju potrošim vozeći se godinu dana, a pet puta je više nego da sam postala čisti vegetarijanac. Ali moj slon u dnevnoj sobi leti. Očito, s TED-a moram kući pješice. Ali svi izračuni za utjelovljenu energiju su na blogu.

I, zapamtite, stvari koje ne očekujete ponekad donose najveće promjene.

Avatar
Andain
Postovi: 5430
Pridružen/a: 03 pro 2012 23:17
Spol/rod: žensko

Re: Overpopulation

Post Postao/la Andain » 21 ožu 2013 08:30

Problem je povećanje ljudi u bilo kojem dijelu svijetu:

- za početak to taj dio svijeta čini osjetljivijim, turbulentnijim po pitanju koherentnosti društva, veće su razlike među bogatim i siromašnim,
raste nasilje i sl., ulaže se više u taj dio svijeta, al bez nekakvih planova samoodrživosti, to ulaganje je rupa bez dna,

- povećanje stanovništva u bilo kojem dijelu svijeta neminovno znači povećanje migracije, a time onda i povećanje u ostatku svijeta.

Mislim ako populacija pređe 10mlrd. ili još gore, 15mlrd., scenarij je da će to pogoditi, u većoj il manjoj količini, sve nas, ne samo zemlje gdje je žarište ekspanzije.
I po pitanju održivosti planete i po pitanju različitih društvenih i političkih sukoba kojima su ovakve stvari plodno tlo.
“She's hot. I trust her.”
Hansel

zenia
Postovi: 4559
Pridružen/a: 13 stu 2007 15:29
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: U vezi

Re: Overpopulation

Post Postao/la zenia » 21 ožu 2013 08:52

offtopic: jel to sjeban forum, ili netko ne zna udarati
entere dok piše post pa sve ide u jedan oooogromni red?
“What am I living for and what am I dying for are the same question.”
― Margaret Atwood, The Year of the Flood

Avatar
gigiONlajna
Postovi: 2336
Pridružen/a: 02 stu 2005 19:15
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: Solo

Re: Overpopulation

Post Postao/la gigiONlajna » 21 ožu 2013 09:21

1. Prvo mi je palo na pamet da za našu planetu nije problem što se ljudi ubijaju (osim ak se ubijaju bio-kemijskim naoružanjem ili nečim što ostavlja traga i na okolišu). To je nama "problem". Želim reći da je pitanje opstanka života na Zemlji važnije pitanje nego pitanje opstanka ljudske vrste. Iako čini mi se da je život tako snažna bolest da jedino da raznesemo planetu bi ona bila bez života.

2. Migracije će promijeniti lice Europe. To će bit problem samo europskom identitetu, tj. identitetu pojedinih nacija u toj Europi.

Navodno će nas 2050.g. biti 8,9 milijardi. Meni se opet čini da je veći problem proizvodnja hrane za te ljude jer poljoprivrednih zemljšta sve manje, daju manje prinose i pitanje je prehrambene vrijednosti te hrane. No opet možda će izmisliti nešto što će imati sve potrebne nutrijente (evo baš sam čitala da imaju uspjeha s 3D printanjem mesa). A osim hrane i vode, pitanje i transporta, energije..ima noćnih sliak planete...i vidi se da je u SAD, Europe, dijelovima Azije i J. Amerike svjetlosno "onečišćenje" ogromno. Pitanje je godina kada će to isto biti i u drugim dijelovima svijeta. I zato mislim da je bitno promijenti sustav. Ne broj.

U Geu je bio jedan odlična foto reportaža o tome koliko za mjesec dana potroši jedna obitelj u nekih 10 različitih zemalja (slikali su zajedno obitelj i sve kupljeno). Odokativnom metodom rekla bih da bilo na stolu i 10* više toga u razvijenoj zemlji. Al pazi...za manji broj ljudi. MOžda bi ta slika puno bolje objasnila što želim reći. Istina, s vremenom će i u "nerazvijenim" zemljama ljudi živjeti duže i neće umirati od bolesti poput malarija, respiratornih infekcija, boelsti vezane uz dijareju itd. Čitala sam i o srednjoj klasi u par afričkih zemalja, jer nije opet Afrika = bijeda i siromaštvo.

I da... vjerujem u znanost. Nadam se da će političari i vođe biti dovoljno pametni, ma ne...da će kreativci, pametni i poduzetni pojedinci biti dovoljno snažni da zaraze svijet svojim pametnim idejama za kvalitetnu budućnost.

Avatar
Andain
Postovi: 5430
Pridružen/a: 03 pro 2012 23:17
Spol/rod: žensko

Re: Overpopulation

Post Postao/la Andain » 22 ožu 2013 15:35

gigiONlajna je napisao/la: Želim reći da je pitanje opstanka života na Zemlji važnije pitanje nego pitanje opstanka ljudske vrste. Iako čini mi se da je život tako snažna bolest da jedino da raznesemo planetu bi ona bila bez života.
Well, možda ljudima to prvima uspije.. ;)

Što se tiče imigracije, to je donekle tema za sebe, al ima i SAD već velikih ''problema'' s tim u smislu da mi je ostalo u sjećanju da sam nedavno
neš pročitala da su dosta ograničili te kvote (legalnih) imigranata, jer će se uskoro desiti da će potomci imigranata (uvjetno rečeno, obzirom da su
gledajući povijest od osnutka, tamo praktički svi osim Indijanaca imigranti :)) prešišati ostale. A kad gledaš porast populacije po zemljama, jedino u ''bjelačkim'' zemljama
postoji trend smanjenja populacije..Osobno, nemam niš protiv da Japanci zavladaju svijetu, vjerujem da bi pitanje samoodrživosti Zemlji bilo efikasnije i brže riješeno. ;)

p.s. mislim da je gapminder link uzrok duljine teksta :)
“She's hot. I trust her.”
Hansel

zenia
Postovi: 4559
Pridružen/a: 13 stu 2007 15:29
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: U vezi

Re: Overpopulation

Post Postao/la zenia » 22 ožu 2013 16:05

uh, ja nekako ne bih da mi japanci zavladaju svijetom...
jest da je činjenica da bi oni riješili problem prenapučenosti tako da bi
naprosto pobili sve neefikasne stanovnike... japanci su skloni
ekstremima...
doduše prirodno je očekivati da će azija ponovno biti centar
moći i civilizacije... tako je to bilo tisućama godina, ova situacija
da je zapad moćniji od istoka je relativno nova u ljudskoj povijesti
i čini me se da neće još dugo biti tako...
“What am I living for and what am I dying for are the same question.”
― Margaret Atwood, The Year of the Flood

Avatar
Andain
Postovi: 5430
Pridružen/a: 03 pro 2012 23:17
Spol/rod: žensko

Re: Overpopulation

Post Postao/la Andain » 23 ožu 2013 09:34

Pa ne znam baš, mene je fasciniralo kak su se oni organizirali za vrijeme one katastrofe..em
nije bilo nasilja, em su se dosta brzo organizirale akcije da se provjere kuće gdje je
eventualno bilo još preživjelih. Ono, jesu u nekim stvarima totalno (nama) čudni,
što je valjda i uzrok tih predrasuda o njima, al ne bih rekla da su socijalno neosjetljivi (ne kao Kina :)).
“She's hot. I trust her.”
Hansel

zenia
Postovi: 4559
Pridružen/a: 13 stu 2007 15:29
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: U vezi

Re: Overpopulation

Post Postao/la zenia » 23 ožu 2013 10:54

jesu organizirani su, to je... veoma učinkovit narod, jer
su naprosto navikli na takve situacije i spremaju se za njih...
kod njih su pravila veoma jasna i svi znaju svoje mjesto...
no mene više muči povijest japanaca...
ako se sjetiš na koji način su oni ratovali
i kako su postupali s pokorenim zemljama, ne bih
se baš složila s idejom da mi zavladaju svijetom...
ako ti već nije poznata dalja povijest, nema veze, mislim
da je dovoljno da se sjetiš drugog svjetskog rata...
“What am I living for and what am I dying for are the same question.”
― Margaret Atwood, The Year of the Flood

Avatar
Andain
Postovi: 5430
Pridružen/a: 03 pro 2012 23:17
Spol/rod: žensko

Re: Overpopulation

Post Postao/la Andain » 23 ožu 2013 11:29

Na što točno iz rane povijesti misliš (nisam previše upoznata, ali samuraje više prati taj kod časti nego
nešto drugo)?
Što se tiče relativno nedavne povijesti, znam da je bilo svašta u Kini i onaj njihov militarizam, al
nekako su u to vrijeme svi bili ludi pa ne bih njih posebno izdvajala:)
Mislim, i saveznici su činili svakakve zločine u Njemačkoj nakon 2.sv.rata..
“She's hot. I trust her.”
Hansel

Avatar
gigiONlajna
Postovi: 2336
Pridružen/a: 02 stu 2005 19:15
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: Solo

Re: Overpopulation

Post Postao/la gigiONlajna » 23 ožu 2013 12:02

Andain je napisao/la: ...A kad gledaš porast populacije po zemljama, jedino u ''bjelačkim'' zemljama postoji trend smanjenja populacije....
Kažu/pišu da je 2,1 djeteta po ženi ono što održava populaciju stabilnom (naravno ako nije visok mortaliltet, emigracija, imigracija - al je to neki prosjek...)
Od 226 zemalja/područja na svijetu 119 ih je iznad 2,1. Zanimljivo je tko je ispod - Vijetnam, Iran, Kuba, Albanija, Tajland, Trinidad i Tobago, Surinam, Alžir, Kazahstan, Bahrein, Bruneji, Čile, Kina, Azerbedžan, Tunis, USA. Zemlje za koje ne bih očekivala (osim Kine :))
Samo 64 zemlje imaju više od 3 djeteta po ženi, a svega par ih je izvan Afrike. Od 2005-2010 bilo je 3 zemlje iznad 7 po ženi, 2011 već samo 1 zemlja. U Afganistanu je broj djeteta po ženi opao u svega par godina od 7,07 na 5,39.
Ono što je meni extra zanimljivo da su 6 "najlošijih" država, sve iz Azije !?! - a među njima i Japan i Južna Koreja.

Tak da mislim da će pad broja djeteta po ženi biti brži od očekivanog, očito će biti emigracije iz Afrike i Azije - ali mislim da će "razvijene" zemlje puno više paziti kakva im radna snaga dolazi , rasta srednje klase u Aziji (300 milijuna samo u Indiji) i njihovih navika.

Mislim da je pitanje potrošnje energije bitno. Koji izvori u budućnosti i koji njihov omjer i koliko brzo se može psotići željeno, kako smanjiti gubitke pri prijenosu energije, kako smanjiti potrošnju po sektorima (kućanstva (važnost izolacije), transport (manja potrošnja benzina, ili drugačiji motori), industrija, proizvodnja energije, komercijalna uporaba...)

Negdje sam pročitala da se moramo privikavat na ideju da će se u budućnosti živjeti daleko skromnije. Nadam se da to ne znači daleko lošije.

Avatar
gigiONlajna
Postovi: 2336
Pridružen/a: 02 stu 2005 19:15
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: Solo

Re: Overpopulation

Post Postao/la gigiONlajna » 23 ožu 2013 12:27

Andain je napisao/la:Na što točno iz rane povijesti misliš (nisam previše upoznata, ali samuraje više prati taj kod časti nego
nešto drugo)?
Što se tiče relativno nedavne povijesti, znam da je bilo svašta u Kini i onaj njihov militarizam, al
nekako su u to vrijeme svi bili ludi pa ne bih njih posebno izdvajala:)
Mislim, i saveznici su činili svakakve zločine u Njemačkoj nakon 2.sv.rata..
MIslim da misli :) :) na rast njihovog militarima (oko 1880.g.) i ratne pohode od početka 19. stoljeća :)
Zločine u Kini (u 2. njihovom ratu preko 20 milijuna Kineza), Koreji, Burmi, Filipinama, Rusiji, Indoneziji, Tajvanu...i masovna ubijanja, eksperimente, žene za utjehu, spaljivanja, pljačke, mučenja, upotrebu biokemijskog oružja, kanibalizam, ubijanja ratnih zatvorenika....
I da navodno su u 2. svjetskom ratu Japanci bilo uspješniji u ubijanju od Nijemaca. Odmah se sjetim Milgram eksperimetna i poslušnosti prema autioritetu. Nacije koje jako naglašavaju poštovanje autoriteta/disciplinu u određenim situacija su kao stvorene da budu jako efikasne kao počinitelji masovnih zločina.

Čitala sam da i dan danas strance (Gaijin) ne puštaju u neke hotele i slično.

Oni i Židovi su meni osobno najfascinatnije nacije na svijetu.

zenia
Postovi: 4559
Pridružen/a: 13 stu 2007 15:29
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: U vezi

Re: Overpopulation

Post Postao/la zenia » 23 ožu 2013 20:14

yep baš sam na to mislila...
naravno, ne valja generalizirati i stvarati predrasude, ali ipak,
takve stvari nisu zanemarive...
to što je u njihovoj zemlji već duže vrijeme mir ne mora značiti da se u slučaju
nove krize i novih ratova neće probuditi taj ekstremizam...
ne kažem da su svi ostali divni, dakako...
ratovi su brutalna i strašna stvar, svi narodi su bili sudionici kojekakvih strahota
i zločina, ali ti japanci mi nekako kroz sve njihove pohode djeluju baš
iznimno zastrašujuće... valjda zbog tog fanatizma ili nečega...
“What am I living for and what am I dying for are the same question.”
― Margaret Atwood, The Year of the Flood

Avatar
margarita
Postovi: 1323
Pridružen/a: 09 ožu 2013 17:50
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: Solo

Re: Overpopulation

Post Postao/la margarita » 23 ožu 2013 23:26

Japanci su definitivno malo cudni, odnosno totalno drukciji od drugih. Koliko god se divila njihovoj disciplini i redu, imam osjecaj kao da imaju u sebi tolko potisnute agresije pa kad puknu, puknu posteno. Njima je skorz normalno da klinci izvrse harakiri kad se ne upisu na faks, a ako uzmes tri dana godisnjeg u godini dana te gledaju ko da si lud. Ovi "sportovi" K-1, ultimate fight i te fore, nisu nigdje toliko poularne ko tamo. Oni zive za to da gledaju kako se mlate. :confused:
Tako da bilo bi reda u svijetu da Japanci vladaju, ali ne znam pod koju cijenu. Drazi mi je onaj Njemacki red, rad i disciplina. Cini mi se da su oni jedini koji su stvarno nesto naucili iz povijesti.

Avatar
Andain
Postovi: 5430
Pridružen/a: 03 pro 2012 23:17
Spol/rod: žensko

Re: Overpopulation

Post Postao/la Andain » 24 ožu 2013 11:11

Japanci jesu ekstremisti i slažem se s ovim što Gigi piše da narodi koji toliko poštuju
autoritet imaju veći potencijal otići i u nekakav radikalizam, međutim ti događaji iz povijesti
koje spominjete su relativne nedavna povijest, odnosno od kad su (19.st.)
Japanci bili primorani otvoriti svoje granice i uspostaviti trgovinske veze sa ostatkom
svijeta. Do tada su više-manje bili narod uglavnom okrenut sebi, koji je jako držao do
časti (ispravite me ak griješim, jel :)); tad su prolupali
i počeli pratiti trend vremena (kolonijalizam, militarizam..doduše, iz te perspektive,
nisu ni Britanci, Španjolci, Kinezi, Francuzi, Talijani...ništa bolji). Ne kažem da ih to opravdava,
niti da bi Japanci bili idealan narod i društvo (stvari koje su u Kini radili su strava), no nisu imali krvoločniju povijest od
primjerice Britanaca ili Španjolaca (iako ću se generalno složiti da su opasniji o njih, jer su
praktički trebale 2.atomske bombe da ih se zaustavi).
No, iskreno u stanju nekakve katastrofe, što se društvene sigurnosti tiče, više bih se osjećala
sigurno tamo, barem iz onog što su pokazali, nego na Haitiu, Čileu, SAD-u, Indoneziji..you name it.
Svugdje je porastao broj nasilja u jeku nekakve katastrofe, osim kod njih, koji su, dok je tsunami harao,
i dalje održavali redove pred dućanima koji su dijelili hrane. Onak, manja je vjerojatno da te netko zakolje
zbog konzerve graha što pokazuje uređeno društvo (treba samo paziti da ne dođe na vlast ponovo neka
Meiji dinastija i vrati snove o velikom Japanskom carstvu, no nisam sigurna koliko
društava je doista imuno na takve propagande u određenim točkama vremena/povijesti. Narodima u
vrijeme velikih promjena i kriza je iznimno lako upravljati. Japanci su jedino
efikasniji/opasniji od drugih prema kojem god cilju bili usmjereni- ubijanju ili tehnologiji).
“She's hot. I trust her.”
Hansel

zenia
Postovi: 4559
Pridružen/a: 13 stu 2007 15:29
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: U vezi

Re: Overpopulation

Post Postao/la zenia » 24 ožu 2013 11:32

upravo me to i plaši...
to je istinski neprirodno ponašanje...
u situaciji potpunog raspada svega nad njima i dalje
upravlja neki veći strah...
jednostavno, panika je prirodna ljudska reakcija, kaos je normalan...
stati u red ispred dućana nakon što ti je eksplozija nuklearke
odnijela cijelu kuću i familiju je neprirodno... efikasno i pametno, naravno,
ali potpuno neprirodno... takvim ponašanjem se smanjuje dodatna šteta
to je izvrsno ponašanje... ali mi nije jasno kako su pobogu cijelom
narodu usadili toliku disciplinu... tj. ne želim to saznati....

nego, kako je rasprava o prenapučenosti prerasla u analizu toga što bi bilo da japanci vladaju svijetom? :D
“What am I living for and what am I dying for are the same question.”
― Margaret Atwood, The Year of the Flood

Ooh

Re: Overpopulation

Post Postao/la Ooh » 29 tra 2013 09:34

nije stvar u parama, nego u odrzanju pozicije moci, tj. kontrole. do sada se to radilo parama, ali to je out. gledala sam nedavno emisiju o kapsulama koje ce moci primiti veliki boj ljudi i "plutati" svemirom. meni je to sick iskreno. a sto se populacije tice, robova nikada dosta, a kada nas je viska bivamo trovani hranom i kojekakvim virusima. vise mi se ne cini da je vatreno oruzje strasno. bolesni umovi imaju rjesenje za visak ljudi, tako da me ne brine to. ponavljam opet, mene smak svijeta veseli popriliicno upravo zbog tog sto smo sve unistili. industrijska revolucija je prekretnica koja je ranila zemlju i od tada skapava. bilo bi sasvim ok da nas potamani sve. mozda uskrsnemo pametniji i sjetimo se sta humanost jeste. ljudi su kao vrsta ispali neprikoslovena stoka.

Avatar
Andain
Postovi: 5430
Pridružen/a: 03 pro 2012 23:17
Spol/rod: žensko

Re: Overpopulation

Post Postao/la Andain » 21 ruj 2014 19:35

“She's hot. I trust her.”
Hansel

Ooh

Re: Overpopulation

Post Postao/la Ooh » 21 ruj 2014 19:47

Aven je napisao/la:Prvi korak je da ukinemo religije koje propovijedaju da se plodimo i množimo. :D
khm...ne to je rjesenje problema. ovi sto propovjedanju mnozenje propovjedaju i ubijanje u ime boga. tako da...mislim da nema straha od prenapucenosti. a i prirodni procesi selekcije opstoje po svojim zakonima bez obzira na sve ono sto smatramo napretkom. sasvim jednostavni- jaci tlaci...
mene ne zabrinjava prenapucenost. to je lako rijesiti virusima i trovanjem. to me plasi...besmisleno je...a tako tu!

Ooh

Re: Overpopulation

Post Postao/la Ooh » 21 ruj 2014 19:55

btw gdje je aven? kada god vidim kozmetiku sjetim se da je nigdje....jel i ona promijenila nick? sta se desava sa zenama? gdje je phos? mislim stvaaaaarno...

jedna po jedna...a mi o prenapucenosti...

Odgovorite