EKO hrana

Ljubav ide kroz želudac, pa je ovdje zgodno pisati o užicima koje pruža fina i ukusna klopa ili preporučiti dobar restoran.
Avatar
omnia
Postovi: 4605
Pridružen/a: 14 sij 2012 18:36

Re: EKO hrana

Post Postao/la omnia » 22 kol 2013 22:03

Na etiketi piše BIO i još nešto na njemačkom, straga na hrvatskom piše eko proizvod iz eko uzgoja.
Možda je našima bio i eko sinonim, ne znam.

Meni taj kečap ima najbolji i najprirodniji okus od svih koje sam provala :)

virtual
Postovi: 17
Pridružen/a: 22 stu 2011 14:37
Spol/rod: žensko
Ja sam: biseksualka

Re: EKO hrana

Post Postao/la virtual » 25 kol 2013 16:47

duhsaplavimokom je napisao/la:unajmila sam kucu sa komadicem zemlje i po prvi puta uzgajam sama i oduševljena sam..uživam u povrću
Zelim to napraviti vec jako dugo.... koliko ti je trebalo da nadjes kucu, kakva je ponuda, koja je lokacija priblizno...isla si preko agencije il sama traziti? moze i na pm hvala unaprijed!

Avatar
Kroacija
Postovi: 16674
Pridružen/a: 02 stu 2005 11:37
Spol/rod: ne želim definirati
Ja sam: ne želim se identificirati
Lokacija: Njemačka

Re: EKO hrana

Post Postao/la Kroacija » 26 kol 2013 14:30

ne znam jel eko hrana, kupila sam na preporuku prijateljice - kvinoja. nalazi se na onim policama za "zdravu prehranu", one stvari u kojima fali okusa i koje su u socijalnim pakiranjima.

nije lose, i must say. jednom kada razbijete utripavanje da su vam na pijatu kuhani crvi, jestivo je.
skupo je doduse, tridesetak kuna.

Ooh

Re: EKO hrana

Post Postao/la Ooh » 27 kol 2013 09:43

mani je kvinoja super, bas zbog neobicnog obilka kada se skuha. ima dosta porcija u tom pakiranju, tako da i nije preskupo. amaranth ostaje okrugao, probaj s njim ako te oblik zivcira.

Avatar
Kroacija
Postovi: 16674
Pridružen/a: 02 stu 2005 11:37
Spol/rod: ne želim definirati
Ja sam: ne želim se identificirati
Lokacija: Njemačka

Re: EKO hrana

Post Postao/la Kroacija » 27 kol 2013 13:13

Zabavno je. :D
Di se kupuje to tvoje, ima u dm-u? Kakav je okus?

Avatar
Fuga
Postovi: 7525
Pridružen/a: 12 tra 2010 08:33
Spol/rod: žensko
Lokacija: Wien

Re: EKO hrana

Post Postao/la Fuga » 27 kol 2013 13:16

Jep, kvinoja je kul. Može se na slano i slatko. Svakako je dobro oprati prije kuhanja.
Inače oni koji traže eko hranu, domaće povrće ovo ono, ima tih nekoliko grupa solidarne razmjene, uključite se na mailing listu i dolazi vam svakodnevna ponuda, od friškog povrća, voća, brašna, raznih ulja i svakojakih pripravaka.

Avatar
Kroacija
Postovi: 16674
Pridružen/a: 02 stu 2005 11:37
Spol/rod: ne želim definirati
Ja sam: ne želim se identificirati
Lokacija: Njemačka

Re: EKO hrana

Post Postao/la Kroacija » 27 kol 2013 13:18

Fuga je napisao/la:Svakako je dobro oprati prije kuhanja.
ovo malo nisam radila. :shinner:

Avatar
Fuga
Postovi: 7525
Pridružen/a: 12 tra 2010 08:33
Spol/rod: žensko
Lokacija: Wien

Re: EKO hrana

Post Postao/la Fuga » 27 kol 2013 13:23

:lol:

Neoprana kvinoja ima jedan istančan bljak okus. :D
Ne znam kako ti je bilo dobro, aj probaj oprati jednom.
Amarantha ima u biobio, valjda i u dm-u.

Avatar
Kroacija
Postovi: 16674
Pridružen/a: 02 stu 2005 11:37
Spol/rod: ne želim definirati
Ja sam: ne želim se identificirati
Lokacija: Njemačka

Re: EKO hrana

Post Postao/la Kroacija » 27 kol 2013 13:34

aha, zato mi je bila nekako ful gorka. :shinner: ja sam mislila da to mora tako. :D

Ooh

Re: EKO hrana

Post Postao/la Ooh » 27 kol 2013 16:19

ima u dmu, a na pakiranju kvinoje ti lijepo pise oprati u toploj vodi da ne bude gorka :D okus, ne znam opisati, stavljam uglavnom skupa s ostalim zitaricama ili kada radim sos od paradajza umjesto tjestenine, bude fino gusce, jer a. upije vodu.

ne znam zasto mi pada na apmet, ali azuki grah bi ti mozda mogao biti otkrice. zdrav i dosta fin ako radis varivo s bundevom. jako, jako fino za papati.
ove zitarice su posebno super kada zelis skinuti kile,a ne biti gladna.

virtual
Postovi: 17
Pridružen/a: 22 stu 2011 14:37
Spol/rod: žensko
Ja sam: biseksualka

Re: EKO hrana

Post Postao/la virtual » 29 kol 2013 20:23

Fuga je napisao/la:Jep, kvinoja je kul. Može se na slano i slatko. Svakako je dobro oprati prije kuhanja.
Inače oni koji traže eko hranu, domaće povrće ovo ono, ima tih nekoliko grupa solidarne razmjene, uključite se na mailing listu i dolazi vam svakodnevna ponuda, od friškog povrća, voća, brašna, raznih ulja i svakojakih pripravaka.
A di se ukljucimo na mailing listu :shrug:

Avatar
Fuga
Postovi: 7525
Pridružen/a: 12 tra 2010 08:33
Spol/rod: žensko
Lokacija: Wien

Re: EKO hrana

Post Postao/la Fuga » 30 kol 2013 07:52

GSRzg

Popuni formular pa te dodaju kroz dan. :)

Avatar
sky
Postovi: 93
Pridružen/a: 10 kol 2013 20:24
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: Solo
Lokacija: u visinama

Re: EKO hrana

Post Postao/la sky » 12 ruj 2013 22:10

Fuga je napisao/la:GSRzg

Popuni formular pa te dodaju kroz dan. :)
tnx za link :)
my needs are simple: all I want is everything

Ooh

Re: EKO hrana

Post Postao/la Ooh » 12 stu 2013 10:49

https://www.hgk.hr/zk/zagreb/kuca-hrvat ... -u-zagrebu" onclick="window.open(this.href);return false;

ovo bi moglo biti dosta zanimljivo, pa eto na uvid :)

http://zelenaideja.hr/" onclick="window.open(this.href);return false; ovo je u nastajanju, a kada se sjetim stavim linkove za ostale stranice koje su dosta dobre. koliko hvatam, tek sada se radi intenzivno na promociji eko proizvodjaca, skupljaju se informacije. super je sto ima puno entuzijasta i neke stranice nastaju iskljucivo zahvaljujuci volji nekih ljudi, sto je jako lijepo i nekako osvjezavajuce :)

stavim jos linkova kada se prisjetim :)

Ooh

Re: EKO hrana

Post Postao/la Ooh » 12 stu 2013 11:52

http://postimg.org/image/3wmxvjksn/a463af33/" onclick="window.open(this.href);return false;

ovo je inace kod nas novi znak za eko proizvode, koji se koristi od ulaska u eu i obvezan je na svim eko proizvodima. hrvatski znak za eko proizvode je isto promijenjen, vjerovatno zbog zloputrebe ranije oznake za eko proizvode. on nije obvezan na deklaracijama, pa kada nesto kupujete, ako zelite eko proizvod, po ovom znakicu EU je preoznatljiv :)
to su neke kao gluposti, ali u praksi, dobro je znati. stalno nesto mijenjaju.

Avatar
DoubleTrouble
Postovi: 1003
Pridružen/a: 01 kol 2012 10:58
Spol/rod: žensko
Status: U vezi

Re: EKO hrana

Post Postao/la DoubleTrouble » 12 stu 2013 15:02

Ne kupujem proizvode s EKO certifikatom. Što se tiče vjerodostojnosti istih, pretpostavljam da se izdaju na temelju nečega.
Vezano za povrće, najdraže mi je domaće iz maminog vrta ili od ljudi za koje znam da imaju vlastiti vrt. Kad kupim zemlju (nadam se uskoro) uzgajati ću sama povrće za osobne potrebe.
Nije sve na placu domaće. Znam ljude koji kupuju u trgovačkim centrima kad su akcije pa prodaju pod domaće. Moja susjeda recimo, prodaje mladi luk u proljeće a već tri godine nije sadila luk (njen vrt je uz cestu kuda svakodnevno prolazimo). Ona naravno tu i tamo ponudi kupcima i zaklanu gusku koju drži ispod pulta u torbi da joj inspekcija ne naljepi kaznu. Perad je isto domaća naravno, samo je travu jela i malo kukuruza (i dobila 4 kile u dva mjeseca samo od trave malo sutra).
U specijaliziranim trgovinama kupim samo ono što nema u supermarketu (amarant, quinoa, tahini, chia sjemenke,...) iako je sad većina toga dostupna manje više u svakoj većoj trgovini.
Primjećujem da su cijene eko, organskih i bla bla proizvoda dosta visoke, opravdano ili ne to je druga priča. Primjećujem i da je kupovina istih postala neka vrsta trenda što mi je smješno pogotovo kad vidim neke da kupuju isključivo takve proizvode jer žive zdravo i ne žele trovati svoj organizam al puše 2-3 kutije cigareta dnevno i više puta tjedno imaju razinu alkohola u krvi 2-2,5 promila.

p.s. smeta me što mnogi ti eko proizvodi imaju jako oskudne deklaracije, nema kem. sastava i slično
"Better to be hurt by the truth than comforted with a lie." slika

Ooh

Re: EKO hrana

Post Postao/la Ooh » 13 stu 2013 12:27

:D

dobro pretpostavljas :D izdaju se na temelju necega i dok dodjes do tog znakica eko treba, mislim po novom zakonu tri godine i svake godine imas nanovo "potvrdjivanje tog znakica", kojekakve inspekcije, analiza proivoda, zemljista...la la la la. cvacta necto :)
deklaracije eko proizvada su po strogim propisima, dakle sve vazno je na proizvodu striktno propisano! ako je eko, sve sto se koristi u proizvodnji tog proizvoda je organskog porijekla. nema muljanja. proizvodi su skupi, jer je i proizvodnja zahtjevna i skupa. s tim da ce kod nas tek sada cijena eko proizvoda ici gore, jer je eko proizvod podcijenjen.

Vezano za povrće, najdraže mi je domaće iz maminog vrta ili od ljudi za koje znam da imaju vlastiti vrt. Kad kupim zemlju (nadam se uskoro) uzgajati ću sama povrće za osobne potrebe.

isto preferiram to. ali treba znati i treba imati vremena za vrt i postovati faktor rizika. meni se cini da danas kada su ljudi gladni doslovno, je cak ruzno pricati o nekim izvoljevanjima. prica se da se u zabitima hrvatske javila tuberkuloza kao posljedica lose ishrane i pothranjenosti. s druge strane, stvarno se na podij uzdizu eko proizvodi, koji naravno nece biti dostupni vecini. proizvodnja na gospodarstvima zakonski je onemogucena za prodaju ukoliko se ne radi o registriranom gospodarstvu koje podlijeze nadzoru, te samim tim poreznoj. time ce se kupovinom od nekoga automatski uci u krsenje zakona- crno trziste. to meni smeta, jer moje komsije imaju super kupus, koji je orgaski/eko, kako god. par tona su ga prodali, ali je to na crno i dogodine necu imati od koga kupiti kupus, njima necu moci doprijnijeti, a ne zelim npr. kupovati neki kupus samo zato sto je eko? sada od kupusa praviti zlatnu koku mi je bezveze. a proizvodnja za svoje potrebe je tocno propisana. zesci je sustav kontrole. bas, bas. sve skupa, moralno zapetljano jako.
to kurcenje s eko proizvodima je bezveze. nesto je ili dobro ili ne, ili je zdravo ili ne. samo je hrana toliko otrovna, da jedina garancija da ne jedes otrov na trzistu je taj eko znak. zato je dobro. to stvarno ima samo vrh proizvodjnje.

iskreno, ne znam bas da sebi netko omoze priustiit iskljucivo eko prehranu, a da se konvencijalno hrani. to je masu para, ako gledam s pozicije obitelji, ne pojedinca.

Avatar
DoubleTrouble
Postovi: 1003
Pridružen/a: 01 kol 2012 10:58
Spol/rod: žensko
Status: U vezi

Re: EKO hrana

Post Postao/la DoubleTrouble » 13 stu 2013 13:44

Ooh je napisao/la: isto preferiram to. ali treba znati i treba imati vremena za vrt i postovati faktor rizika. meni se cini da danas kada su ljudi gladni doslovno, je cak ruzno pricati o nekim izvoljevanjima.
Oko nekakvog malenog povrtnjaka nema velike mudrolije. Osim toga može se sve naučiti i ne govorimo sad tu o uzgoju orhideja i ananasa nego o povrću koje uspjeva u našem podneblju. Ko ne zna nek pita ili nek pročita malo o tome. Znam mnoge koji su "gladni" i "nezaposleni", žive od socijale, doma ne rade ništa iako imaju sve uvjete al trebalo bi rukave zasukat i prionuti poslu. Lakše je kukati i žicati okolo.
"Better to be hurt by the truth than comforted with a lie." slika

Ooh

Re: EKO hrana

Post Postao/la Ooh » 13 stu 2013 14:41

ma ima posla oko basce, moras znati neke stvari. ok je ako ljudi ne rade, ali gledano s pozicije nekoga tko zivi u gradu,u stanu, ima posao...basca je luksuz, a hrana iz centara je skart i stvarno je nekvalitetna. prehrana je bitan element za zdravlje.s te strane skrb se svodi ili na nabavku od nekoga ili jednostavno kupujes eko. cekaj sta je ono innegrirana proizvodnja. ima jos jedna kategorija proizvodnje koja nije eko, ali je "zdrava", kontrolirana. mrzim te podjele. gdje je ono vrijeme kada se samo jelo, a banana bila banana, paradajz paradajz. danas kada idem u trgovinu kao da idem u skolu. citam deklaracije, k. ne razumijem sto tocno pise i totalno me umori. a kontrola baba na pijacama zasluzuje orden za vrhunskog psihijatra. mulja li ili ne?

Avatar
DoubleTrouble
Postovi: 1003
Pridružen/a: 01 kol 2012 10:58
Spol/rod: žensko
Status: U vezi

Re: EKO hrana

Post Postao/la DoubleTrouble » 13 stu 2013 15:03

ne mislim na one koji žive u gradu, mislim na život na selu (iako ima i onih koji u gradu imaju kuću i manji vrt). Moji žive na selu, oboje rade a imaju vrt, mali vinograd i kokošinjac s 15ak kokica :D
p.s. vrt od nekih 40 kvadrata pokrije naše potrebe veći dio godine :dada:
"Better to be hurt by the truth than comforted with a lie." slika

Ooh

Re: EKO hrana

Post Postao/la Ooh » 14 stu 2013 12:43

a to... ljenguze seoske, koje nece da pomognu niti kada ih platis, tj. nece da rade? doduse, nadrifilozofija i krivnjenje percepcije ne moze niknuti u drugacijem ozracju. alioni zive od socijale, koju im placamo porezima kojekavim i krepat ce od gladi poslije nas koji nesto kao radimo, bilo na selu ili u gradu. puj...btw zasto nema smjesko koji pljuje na nekoga? bas bi bilo fora :D

no, ovo je off :D

Odgovorite