Kapitalistička eksploatacija LGBT borbe

Domaće i strane aktualnosti, vijesti, komentari događanja, novinskih članaka, TV emisija, tekstova s CroL naslovnice i općenito svega čime nas mediji svakodnevno bombardiraju.

Odgovorite
Aven

Kapitalistička eksploatacija LGBT borbe

Post Postao/la Aven » 08 pro 2013 13:20

Kapitalistička eksploatacija LGBT borbe s ciljem stvaranja podjela u radničkoj klasi


Naravno, svaki autentični desni ekstremist izašao je na ovaj referendum i zaokružio "ZA", to nije uopće upitno, no većina ih nije to učinila zato što su ekstremisti, već vjerojatno zbog nekih sasvim drugačijih razloga. Reći da je preko 65% od onih koji su izašli na referendum (dakle oko 1 milijun ljudi) u Hrvatskoj "fašističko" je krajnje neprimjereno, konfrontacijski i djetinjasto. Zašto se to čini? Možda jednim dijelom iz "mjere predostrožnosti"? Možda zbog straha da bi isti danas-sutra mogli okrenuti glavu ili čak i podržati autentični fašizam u društvu? No, to je teško vjerovati, naročito ako uzmemo u obzir da su i razni samozvani "ljevičari", ponajviše "jugo-nostalgične" tendencije, također glasali "ZA" na ovom referendumu. Zar su i oni "fašisti"? Naravno da nisu, zato je posve besmisleno forsirati ovakvo spremanje masa u "toreve".

U čemu je najveći problem? Nije čak ni u tome da su pojedini ljudi "glupi", jer mnogi imaju sasvim dovoljno pameti za razumijevanje nekih osnovnih političkih tendencija - problem je primarno u toj jednoj, nazovimo je, "ekstremnoj brzopletosti" koja danas vlada u našem narodu, a izgleda kako je ta osobina naročito izražena kod mladih ljudi. Tko je kriv? Mediji? Hrana i gazirana pića? Šalu na stranu, nismo ovdje u potrazi za "uzročnicima", bar ne pojedinačnim, jer uzročnik je cijeli sistem kao takav. Kako se manifestira ta "brzopletost"? Izbjegavanjem argumenata, forsiranjem vlastitih neutemeljenih stavova, egoizmom, paranojom itd.




Jedan od rijetkih tekstova, u moru onih koji pretaču iz šupljeg u prazno, koji me tjeraju da se zamislim.
Čitala sam ga na tri puta jer mi je bio predugačak : D, ali se isplatilo.
Rekla bih da je ovo najobjektivnija analiza hrvatskog društva, dana kroz prizmu referenduma i podsjeća me na Matanićevu predstavu "Fine Mrtve Djevojke" u sferi kulture.

Volim kad mi nešto stisne sve potrebne gumbiće, protrese i motivira na introspekciju. : )



Neko to od gore vidi sve. Povlači te konce, igra se...

Gost

Re: Kapitalistička eksploatacija LGBT borbe

Post Postao/la Gost » 08 pro 2013 14:05

^
Da daa, yaako dobro¡

Mene ye nayvise sokirao yedan slucay za koyi znam.
Dakle istospolna obitelj/dviye osobe i diyete glasala pola za a pola protiv,
a druga polovica govori da ye i opet referendum okrenulo bi se i to
protiv u za.
Pokusavam priye svega ne osudjivati i razumiyeti.
Onda dolazim do zakljucka kako od neinformiranosti
ty. neznanja polazi ovay uzasan problem.
Ako tu yos dodamo i strah imamo dobitnu kombinaciyu
za samounistenje.
Treba trazit nacine kako pomoc tim ljudima, yer
od rasprave s njima koristi nema.
Kako ih natyerat da poslusayu nesto otvorenog
uma, a ne da budu samo poslusni politicki kao ovce.

Avatar
ariadne
hladan tuš
Postovi: 12774
Pridružen/a: 27 ruj 2010 17:17
Spol/rod: žensko

Re: Kapitalistička eksploatacija LGBT borbe

Post Postao/la ariadne » 08 pro 2013 14:36

Ja bih da meni netko ovo prevede. :D Ne mislim da sam pretjerano glupa, al kad se počnem gubit u tekstu ovako brzo, ili je u pitanju izdrkavanje ili je autor naprosto loš. S obzirom na duljinu teksta, portal na kojem se nalazi i činjenicu da koristi "jedan" kao neki oblik determinera, sklona sam pomislit da je ungodly kombinacija jednog i drugog. :lol:

Što naravno ne znači da nema dobru poantu, zbog čega me ovo još više frustrira. :D
Ye ever wanty just wrap yersel up in tin foil nice and cosy and then just fucking get right inty the microwave and blow yersel up tae fuck

Avatar
Popeye
Postovi: 2096
Pridružen/a: 17 tra 2007 14:24

Re: Kapitalistička eksploatacija LGBT borbe

Post Postao/la Popeye » 08 pro 2013 15:06

tekst je zanimljiv.

ono što me uvijek smeta kod tih kritika s dogmatske ljevice je što se očekuju da pederi budu veći komunisti od lenjina. nadalje, smeta mi to što je ta kakti radikalna ljevica posve neorganizirana i jadna, te bi joj itekako dobro došlo da prouči, npr. :D, djelovanje zagreb pridea o tome kako se suočava na ulici s fašistima, kako se provodi određena politika i kako se okupljaju saveznici. (jer to je najveća tregedija svih koji se danas pozivaju na komuniste - njihova nesposobnost konkretne akcije, koja je bila ključno obilježje komunističkog pokreta. lenjin, tito, trocki, che itd. - they got things done!) i najviše od svega mi smeta što se osjeti i taj stav o tome kako su pederi i lezbe glupi i zavedeni te ne kuže taj cijeli društveni i globalni kontekst. neki kuže vrlo dobro, što ne smije biti izgovor za pasivnost. baš suprotno!

kad smo kod glenna greenwalda, ne treba mi advance.hr otvarati oči:
http://www.tportal.hr/komentari/blogeri ... price.html" onclick="window.open(this.href);return false;

sve u svemu, odbijam biti dogmatski pravovjerni luzer koji ništa konkretno nije poduzeo niti ostvario, a ne dozvoljavam ni da mi salonska ljevica dijeli lekcije oko mojih ljevičarskih stavova. nekako sumnjam da je na d. marjanovića ikad letio molotovljev koktel jer je takav opasni komunistički revolucionar. a kamoli da se ekšli tukao s nekime zbog toga.

Gost

Re: Kapitalistička eksploatacija LGBT borbe

Post Postao/la Gost » 08 pro 2013 16:11

Uspyela procitat ciyeli clanak :briseznoysacelalol:

Pa ovako nesto sam razmisljala intenzivno bas dva tyedna priye referenduma
kad mi ye sve to skupa islo na krc i tad sam smatrala da ye sve to interni
dogovor o pranju novca, kako nema nacina da ih se spriyeci pritom
misleci na sve strane.
Svidja mi se onay dio kao na ciyoy si strani i ono o stvarnim problemima
koyi unistavayu obitelj.
Citala sam slican clanak u tyednu priye referenduma
(ne mogu ga sad nac inace sa desnice napisano).

Avatar
tamara3
Just tax the stupid people.
Postovi: 8744
Pridružen/a: 01 stu 2005 16:44
Spol/rod: žensko
Status: U životnom partnerstvu
Lokacija: Oblačić.
Kontakt:

Re: Kapitalistička eksploatacija LGBT borbe

Post Postao/la tamara3 » 08 pro 2013 16:46

Popeye je napisao/la:ono što me uvijek smeta kod tih kritika s dogmatske ljevice je što se očekuju da pederi budu veći komunisti od lenjina.
najviše od svega mi smeta što se osjeti i taj stav o tome kako su pederi i lezbe glupi i zavedeni te ne kuže taj cijeli društveni i globalni kontekst. neki kuže vrlo dobro, što ne smije biti izgovor za pasivnost.
sve u svemu, odbijam biti dogmatski pravovjerni luzer koji ništa konkretno nije poduzeo niti ostvario, a ne dozvoljavam ni da mi salonska ljevica dijeli lekcije oko mojih ljevičarskih stavova. nekako sumnjam da je na d. marjanovića ikad letio molotovljev koktel jer je takav opasni komunistički revolucionar. a kamoli da se ekšli tukao s nekime zbog toga.
Ditto.
Pederi i lezbe bi se uvijek trebali kao svrstavati nekamo, lijevo ili desno, ili u centar ili uz radnike, žene, invalide, ljevoruke, zelenooke, mlade, stare... ili ukratko nešto bi trebali jer ovako nije dobro, ono bi bilo bolje i tak.

Walk a mile in my shoes pa mi onda popuj što bih ili ne bih trebala.

Bash
Postovi: 6512
Pridružen/a: 07 kol 2009 12:56

Re: Kapitalistička eksploatacija LGBT borbe

Post Postao/la Bash » 08 pro 2013 17:46

ko o čemu, advance.hr o antikapitalizmu. ne da nije objektivno, već je posve predvidljivo da će sve što je aktualno povezati s glavnim neprijateljem ljudi u svakom članku - liberalnim kapitalizmom :D

Avatar
gigiONlajna
Postovi: 2336
Pridružen/a: 02 stu 2005 19:15
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: Solo

Re: Kapitalistička eksploatacija LGBT borbe

Post Postao/la gigiONlajna » 08 pro 2013 18:02

Ovaj link mi ide tu...
http://paper-bird.net/2013/11/04/hrc-an ... bt-rights/" onclick="window.open(this.href);return false;
GigiOnTrajna :frizuraparti:

Aven

Re: Kapitalistička eksploatacija LGBT borbe

Post Postao/la Aven » 08 pro 2013 18:18

Držim da članak odlično svakoga počeše tamo gdje ga svrbi. :D

E sad, pitanje je da li zasvrbi zato jer je istina ono što piše ili zato jer nije. IM not so HO, rekla bih da je ovo prvo.

Nadalje, najteže se općenito staviti u poziciju trećeg lica i sagledati širu sliku.
Nemogućnost istog dovodi i do nemogućnosti napretka kako na osobnoj, tako i na društvenoj razini.
I tu hrvatsko društvo sa svim svojim političkim opcijama, udrugama i ostalim, redovito fejla i najčešće pretače iz šupljeg u prazno.

Avatar
bašja
Postovi: 2639
Pridružen/a: 11 kol 2010 20:18
Spol/rod: žensko
Status: U vezi

Re: Kapitalistička eksploatacija LGBT borbe

Post Postao/la bašja » 08 pro 2013 18:23

blaah tekst. ne volim ta petljanja svega i svačega u isti koš.

kapitalistička europa ima jasna pravila koja omogućavaju pitanje ovoga referenduma, isto tako, ako krenu konkretne/ije diskriminacije ipak ćemo se moći pozvati na tu europu. s druge strane, ako se ne varam, ni jedan se sindikat nije javno izjasnio po pitanju referenduma. što im možemo i ne moramo zamjerati.

i cijela ta teza s početka o tome kako nisu samo desničari glasali je promašena. pa znamo mi to dobro. i svejedno ih zovem fašisti. jer ako si jugo-nostalgičar može ti biti samo još veća uvreda biti nazvan fašistom. a to jesi ako ne shvaćaš da se radi o homofobnom referendumu.

primjer jutarnjeg lista je u slučaju našeg referenduma bio jedini na toj problematičnoj granici zalaganja za LGBT prava, a u isto vrijeme očitog kršenja radničkih prava. što nam najbolje govori o tome da stvari nisu crno bijele. jer ono govno od večernjeg lista je isto na bezbroj načina eksploatiralo ljude, rasprodalo se strancima, crkvanjacima i uz sve to, promoviralo kršenje ljudskih prava na referendumu.

kad se krene u ovu vrstu miješanja svega i svačega isti argumenti neke druge vode i do "pederskih lobija koji su u službi kapitala koji iskorištavaju radni narod...". tako da, ja kad se borim za LGBT, borim se za ljudska prava, a kad je štrajk, ne štrajkam jer sam lezba.
How did a housepet, who ignores people, get into our lives? They basically domesticated themselves.

Avatar
Andain
Postovi: 5430
Pridružen/a: 03 pro 2012 23:17
Spol/rod: žensko

Re: Kapitalistička eksploatacija LGBT borbe

Post Postao/la Andain » 08 pro 2013 19:15

Složila bih se s ariadne i bašja-om(?:)); autor previše elemenata nastoji ugurati u jednu temu, da propušta napraviti dobru poantu i koncizno sve skupa zaokružiti. Plus, toliko stvari se dotiče da ih ne uspijeva ili ne stigne dobro obraditi (javnost nije napala Busha za rat u Iraku zbog toga što se radilo o republikancu??).
“She's hot. I trust her.”
Hansel

Gost

Re: Kapitalistička eksploatacija LGBT borbe

Post Postao/la Gost » 08 pro 2013 21:25

http://www.uhd91.com/pogledi-i-osvrti/4 ... arod-.html" onclick="window.open(this.href);return false;
I ovo ye dobro procitati.

Iako bi ya izvukla i iz yednog i iz drugog samo neke stvari u + ,
a - ima x detalja.
Npr. u ovom mi upada izmedju ostalog Tudjman kao totalno
negativan lik koyi ne zasluzuye niti yedan trg ni spomenik, a isto tako i Tito. Zasto
npr. Ana Rukavina nema trg u Zagrebu¿
I po meni ye ista stvar vikat za dom spremni i koristit zviyezdu.
Sve ye to kako se uzme samo da bi se manipuliralo.
Simboli raznorazni i uzvici mogu se prikazat i obyasnit na x nacina
kako kome u datom trenutku odgovara.
Isto tako kome trebayu idoli¿

Ono ye tocno da smo mogli po svom, a ne kopirati.
Uzimat naybolje iz raznih izvora i poslozit to.
Npr. Island ye yako zanimljiva drzavica,
a i Kuba ye meni san snova samo da se neke stvari promiyene
i posloze.

Avatar
ariadne
hladan tuš
Postovi: 12774
Pridružen/a: 27 ruj 2010 17:17
Spol/rod: žensko

Re: Kapitalistička eksploatacija LGBT borbe

Post Postao/la ariadne » 08 pro 2013 22:26

Aven je napisao/la:Držim da članak odlično svakoga počeše tamo gdje ga svrbi. :D

E sad, pitanje je da li zasvrbi zato jer je istina ono što piše ili zato jer nije. IM not so HO, rekla bih da je ovo prvo.

Nadalje, najteže se općenito staviti u poziciju trećeg lica i sagledati širu sliku.
Nemogućnost istog dovodi i do nemogućnosti napretka kako na osobnoj, tako i na društvenoj razini.
I tu hrvatsko društvo sa svim svojim političkim opcijama, udrugama i ostalim, redovito fejla i najčešće pretače iz šupljeg u prazno.
IM not so HO, svakog počeše tamo gdje ga svrbi ne zato što jest ili nije istinito, nego što je unutra nabacao previše loaded izraza koji jedino češanju i služe. :D Ovo je doslovno bla liberalni kapitalizam bla klasna borba bla jugonostalgičari bla Iran Sirija Amerika truć neo-kolonijalizam kenj imperijalizam, oči mi krvare. Napisao je puno, a rekao malo. Tj. malo od svega, pa nek si onda ovi biraju što im više paše ko budali šamar.

Članak je pretenciozan i dizajniran da odjekuje u eho komori "prosvijećenih" ljevičarskih intelektualnih snobova.

Možda negdje nešto nabode, al po principu slijepe kokoši i pokvarenog sata. Uz puno previše popratne buke. Svi članci su mu takvi, koliko sam uspjela vidjeti u searchu. Jer nije da se na sajtu može kliknut ime autora i pročitat njegove članke ili nedajbože biografiju. :/
Ye ever wanty just wrap yersel up in tin foil nice and cosy and then just fucking get right inty the microwave and blow yersel up tae fuck

Aven

Re: Kapitalistička eksploatacija LGBT borbe

Post Postao/la Aven » 08 pro 2013 23:29

Jasno, jasno. U pravu si. :D
ariadne je napisao/la:Članak je pretenciozan i dizajniran da odjekuje u eho komori "prosvijećenih" ljevičarskih intelektualnih snobova.
Bit će da sam onda jedna od njih. :touched:

I još neki od frendova, dakako, kojima se jako svidio. :D

Volimo. <3


Reakcije su...očekivane. :lol:

Avatar
ariadne
hladan tuš
Postovi: 12774
Pridružen/a: 27 ruj 2010 17:17
Spol/rod: žensko

Re: Kapitalistička eksploatacija LGBT borbe

Post Postao/la ariadne » 08 pro 2013 23:44

Čim sam postala, imala sam neki feeling da ćeš se za to zakačit. :D Zapravo sam mislila na ciljanu publiku portala, iako nekad nešto iscuri van, I guess. Although čak i da jesam mislila na tebe, ne bi bilo prvi put da sam te nazvala snobom. :D Patroniziranje ti također ne pomaže baš. :D
Ye ever wanty just wrap yersel up in tin foil nice and cosy and then just fucking get right inty the microwave and blow yersel up tae fuck

Aven

Re: Kapitalistička eksploatacija LGBT borbe

Post Postao/la Aven » 08 pro 2013 23:45

ariadne je napisao/la:Patroniziranje ti također ne pomaže baš. :D
Projekcija? :D

Meni je čitav tvoj post patroniziranje galore, al' što ćemo. Možda će svidjeti mojem poimanju prosvijećenih ljevičarskih intelektualnih snobova. :D

Avatar
ariadne
hladan tuš
Postovi: 12774
Pridružen/a: 27 ruj 2010 17:17
Spol/rod: žensko

Re: Kapitalistička eksploatacija LGBT borbe

Post Postao/la ariadne » 09 pro 2013 00:18

Nope, ono je bilo moje mišljenje pomiješano s frustracijom jer sam se takvih članaka načitala i previše. Naravno da mislim da sam u pravu jer ne mogu funkcionirat pod suprotnom pretpostavkom. :D Ono, mislim da sam u krivu, al nek ja to napišem svejedno? :D To i dalje ne mijenja činjenicu da si se odlučila uvrijedit na nešto što se nije ni odnosilo na tebe nit je bila poanta posta. Ovo ne mogu napisat, a da ne ispadnem asshole, al daj probaj izvadit ego iz jednadžbe ponekad.

It really helps. ( -> Ovo je bilo patroniziranje) (I ovo isto) (I ovo isto)
Ye ever wanty just wrap yersel up in tin foil nice and cosy and then just fucking get right inty the microwave and blow yersel up tae fuck

Avatar
Popeye
Postovi: 2096
Pridružen/a: 17 tra 2007 14:24

Re: Kapitalistička eksploatacija LGBT borbe

Post Postao/la Popeye » 09 pro 2013 00:26

dobra stvar u vezi teksta je što su se artikulirale neke zanimljive teze. doduše, meni osobno uopće nisu ništa novo ili što me tjera na razmišljanje, jer sam ih godinama prije obradio što sam, čitajući i razmišljajući, što u razgovoru s hrpom ljudi. loša stvar u vezi teksta je ta 'udrobljenost' svega i svačega plus nekonzekventna argumentacija u kojoj se ignorira sve ono što ne odgovara autorovim tezama.

slijedom toga mi se baš i ne da raspravljati o svemu tome, jer sam to odavno prežvakao.

so i decided to take it personally. :D

inače, bilo bi mi jako drago da se u hrvatskoj pojavi nekakvi queer marksisti ili štaveć. i da nešto ekšli naprave.
jedva čekam taj trenutak kad ću konačno biti shvaćen kao relativno konzervativan peder, što i jesam, koji samo u hrvatskom kontekstu može izgledati kao opasni radikal. :veryhappydance:

Aven

Re: Kapitalistička eksploatacija LGBT borbe

Post Postao/la Aven » 09 pro 2013 15:31

Popeye je napisao/la:dobra stvar u vezi teksta je što su se artikulirale neke zanimljive teze.
Nisam do ovog naišla na tekstove s neutralnim stavom autora koji, IMO, vrlo dobro poentira na nedostatke obje strane hrvatskog društva koje su vrlo jasno razdijeljene ovim referendumom. Postavljanjem ove teme sam se nekako nadala kako ćemo o tome popričati, a ne se orijentirati na portal s kojeg dolazi i neke sasvim nebitne detalje. Tu me malo žalosti ta sužena perspektiva i potreba da se prednost daje sitničarenju oko tehnikalija, a ne stvarnom problemu koji je dio naše realnosti i na koji se poentira u tekstu. Ili sam to barem ja tako shvatila, kao i moji bližnji. : ) Trebala sam staviti drugačiji naslov i uvodni post pa bi se možda manje uhvatilo za ovaj nesretni kapitalizam. :D

Te dvije ZA/PROTIV struje su postale zaglušujuće ne samo jedna drugoj već i samoj sebi, a činjenica je da vladajuća struktura manipulira tom problematikom onako kako njoj u tom trenutku odgovara. Ne umanjujem vrijednost i postignuća udruga poput ZP-a, ali držim kako je ovaj referendum pokazao da nam je potrebna neka srednja struja koja bi se pozabavila kvalitetnom uspostavom dijaloga između LGBT zajednice i onog dijela društva koji još nije zapao u taj posljednji “ubij pedera” stadij ili je daleko od njega. To trpanje svakoga u "fašisti" košaru nas ne čini nimalo drugačijim onih koji kažu: "To je za mene bolest i nemam više što o tome diskutirati", a reći kako mi uopće nije do toga stalo činilo bi me ignorantom. Ne kažem da dugo vremena nisam to i bila, ali valjda su me godine uzele pod svoje. :D Primarni cilj je svakako zakon o životnom partnerstvu tj. političko lobiranje u tom smislu i to je najbrži način da se uspostavi neki red i zaštita LGBT osoba, no i dalje ostaje ovaj problem uspostave dijaloga i edukacije kojim bi se netko trebao ozbiljno pozabaviti. Dobar početak je, kao i kod outanja, krenuti od svog mikrokozmosa. : )

Avatar
Popeye
Postovi: 2096
Pridružen/a: 17 tra 2007 14:24

Re: Kapitalistička eksploatacija LGBT borbe

Post Postao/la Popeye » 09 pro 2013 16:00

slažem se s time. ali, gdje je ta ekipa?

što se predreferendumske kampanje tiče, bila je kratka i prljava. radio sam na njoj, znam. :D
svjesno sam tu zaprljao ruke, ali u biti smatram da protiv prljave kampanje UIO nije bilo drugog odgovora. u ta dva tjedna smo od rezultata 75-22 došli na 65-33, što znači da je takva kampanja itekako uspjela.

što se zagreb pridea tiče, pa meni se čini da smo postali nepodnošljivi srednjostrujaši. kontra je kakti radikalna. :D

edit: inače, o dosta tih tema koje spominjes smo pricali na predreferendumskoj rozoj hipnozi. :)

Avatar
bašja
Postovi: 2639
Pridružen/a: 11 kol 2010 20:18
Spol/rod: žensko
Status: U vezi

Re: Kapitalistička eksploatacija LGBT borbe

Post Postao/la bašja » 09 pro 2013 16:23

Aven, staviš link na tekst i onda ne očekuješ da se osvrnemo na tekst? Ja sam sigurna da bi ti bolje složila početnu tezu da se nisi uopće osvrtala na taj članak, ali jesi i sad komentiramo njega...

Suština mog problema s ovakvim člankom, ali i onima koji slične ideje propagiraju je sljedeća: ljudska prava su vrh. gay prava su ljudska prava. dovoditi ih u uzročno-posljedičnu vezu s ostvarivanjem bilo kojih drugih prava je po mojem mišljenju kontra-produktivno.

kao što je popeye rekao, LGBT zajednica nije ni ljevičarska ni desničarska. moramo biti svjesni da ima i gayeva i lezbi koji su na ovome referendumu glasovali ZA jer su tradicionalisti. i to nije autohomofobija nužno, al je svakako antiljudskopravaški! isto tako, pravi konzervativci su u stvari oni koji se najstrože zalažu za to da se država ni na koji način ne petlja u privatan život građana pa tako i u brak punoljetnih ljudi... na kraju krajeva, sdp-ovi glasači su nas koštali referenduma.

šta mi je još bilo tupavo u tekstu... ono da je usporedba sa srbijom, bjelorusijom, mađarskom bila još jedna promašena uvreda na temelju koje se poticalo građane na glasovanje protiv. ja tu ne vidim ništa sporno iako sam veliki slaveno i hungarofil (kulture, jezika i književnosti). kao prvo, očito da te zemlje zaostaju ekonomski za europom, očito da zaostaju po pitanju ljudskih pa i radničkih prava (njemački sindikalizam im je san, kao i nama), ali što je najvažnije, kao i mi se trgaju za kapitalom i prodaju dušu za kapital, tako da ne znam po kojoj osnovi imaju mjesta kao argument ičega u ovoj temi.

najviše se grozim prikrivene homofobije tipa markićka, zatim otvorene homofobije, a već zatim mi ide ono "o čemu mi raspravljamo u doba ove ekonomske krize kad ljudi ne dobijaju plaću". dok mi svi skupa dobijemo plaću, pederi, lezbe, cigani, srbi, bolesni, starci, židovi i sl. će biti bez ikakvih prava, žene će živjeti na razini 50ih godina prošlog stoljeća, a crkva će harati po ustavu.

mi jesmo duboko podijeljeno društvo i to je činjenica. to što nas neke nedaće spajaju ne znači da smo manje podijeljeni. i da, neki je financijski interes uvijek u igri, jer se radi o igrama moći, ali šta da mi točno s tom očitom informacijom radimo? aha da, uložimo novac u edukaciju građana da konačno pohvataju neke osnovne pojmove kao što su demokracija i prava manjina i počnu kritički razmišljati (i za divno čudo, puj puj europska unija za to daje novac...)
How did a housepet, who ignores people, get into our lives? They basically domesticated themselves.

Aven

Re: Kapitalistička eksploatacija LGBT borbe

Post Postao/la Aven » 09 pro 2013 16:34

Popeye je napisao/la:slažem se s time. ali, gdje je ta ekipa?
Mogu se samo nadati da će recentna događanja pokrenuti novi val aktivista, ali i svakog od nas da porazmisli je li neka osoba izgubljen slučaj prije nego mu vikne FAŠIST! :D
Osobnu vrijednost ovog teksta vidim u tome što je povukao za uho moju isključivost po tom pitanju, a to do sada nije bio u stanju niti jedan drugi tekst, tv emisija, neka forumska ili privatna rasprava. :)
što se predreferendumske kampanje tiče, bila je kratka i prljava. radio sam na njoj, znam. :D
svjesno sam tu zaprljao ruke, ali u biti smatram da protiv prljave kampanje UIO nije bilo drugog odgovora. u ta dva tjedna smo od rezultata 75-22 došli na 65-33, što znači da je takva kampanja itekako uspjela.
Razumijem i slažem se. I upravo radi takvih događanja i budućih bitki smatram da se ne smijemo odreći niti jedne aktivističke struje već da se one trebaju međusobno nadopunjavati ovisno o tome koja će u datom trenutku biti više spremnija riješiti aktualni problem. Referendum nije ni prvi ni zadnji.
što se zagreb pridea tiče, pa meni se čini da smo postali nepodnošljivi srednjostrujaši. kontra je kakti radikalna. :D
Ne znam je li do mene, ali ove ostale udruge, osim ZP-a, uopće ne doživljavam.
Čujem da LORI radi jako dobar posao na području svojih županija, ali nemam o tome informacija u javnosti.
Ove pak ostale su pretihe i neefikasne. Barem u javnosti.
edit: inače, o dosta tih tema koje spominjes smo pricali na predreferendumskoj rozoj hipnozi. :)
Pogledat ću. ;)

bašja je napisao/la:Aven, staviš link na tekst i onda ne očekuješ da se osvrnemo na tekst?
Nope. Naravno da sam očekivala da ćete se osvrnuti na tekst i to je u redu. :)
Šum u komunikaciji je nastao zato jer su nam očito zasvijetlili različiti dijelovi teksta (poanta ili za neke, nedostatak iste), a time i pokrenuli različite misaone procese i nekakav otpor koji mi je u prvi mah bio nerazumljiv. Svoju grešku vidim u tome što nisam napravila uvodni post s tezom koja mi je zanimljiva u tekstu već samo neku impresiju koju je na mene ostavio. Najte puno zameriti. :)
Zadnja izmjena: Aven, dana/u 09 pro 2013 17:16, ukupno mijenjano 1 put.

Avatar
Popeye
Postovi: 2096
Pridružen/a: 17 tra 2007 14:24

Re: Kapitalistička eksploatacija LGBT borbe

Post Postao/la Popeye » 09 pro 2013 17:14

@aven: problem o kojemu vec dugo vremena pricamo u prajdu je da pocinjemo pokrivati previse toga, pa postajemo nekoherentni. skocili smo s dva na sedam koordinatora/ica. i opet nije dovoljno. a imamo samo dvije i pol zaposlene osobe, "ured" u mediki, i gostujemo na radnom stolu kod inicijative mladih za ljudska prava za službeni ured.

prvo smo htjeli samo radit dobru povorku ponosa. pa smo onda skuzili da nema bas nekih normalnih mjesta za izlazak, pa smo pokrenuli partycipaciju. pa smo onda skuzili da pravni tim bas i nije nesto te da treba bolja pravna sluzba. pa je pokrenut rozi megafon. pa smo skuzili da se nitko ne bavi klincima. pa je pokrenut quer2queer i psihosocijalna podrska. pa smo onda skuzili da bi i neke knjige trebalo prevesti i objaviti. pa smo onda skuzili da godinama nije bilo relevantnog LGBT istrazivanja, pa smo ga napravili. pa smo skuzili da nema nikakve LGBT tribine na kojoj bi se njegovala kultura dijaloga suprotstavljenih misljenja, pa smo pokrenuli rozu hipnozu. pa smo onda skuzili da kontra planira opstruirat životno partnerstvo i tražit nemoguće kroz obiteljski zakon, pa smo onda ušli u radnu skupinu.
itd itd.

dakle, s jedne strane smo ulicni radikali, s druge smo suosjecajni psiholozi, s trece liberalni lobisti, sa cetvrte socioloski istrazivaci, s pete se bavimo medijima itd. totalni aktivisticki multiple personality (dis)order. :primalscream:

sad pocinjemo imati i vjernike u prajdu, tako da slijedi jos "ludila". :D

tak da, pls sto prije taj novi val aktivista i LGBT udruga! :dork:

Gost

Re: Kapitalistička eksploatacija LGBT borbe

Post Postao/la Gost » 09 pro 2013 17:56

Popeye je napisao/la: sad pocinjemo imati i vjernike u prajdu, tako da slijedi jos "ludila". :D
crqva :lol:

Aven

Re: Kapitalistička eksploatacija LGBT borbe

Post Postao/la Aven » 09 pro 2013 17:59

^
:lol:

Btw, L_S, očekujem da će Bauq uskoro objaviti kako mu je netko sugerirao naziv životna zayednica. :D

Avatar
Andain
Postovi: 5430
Pridružen/a: 03 pro 2012 23:17
Spol/rod: žensko

Re: Kapitalistička eksploatacija LGBT borbe

Post Postao/la Andain » 09 pro 2013 19:00

Problem s člankom je što je uglavnom loš pa se teško uhvatiti jedne teme, a to odbija i sam autor. S druge strane, van nekakvih samorazumljivih stvari, baš gledam i ne mogu se ni sadržajno složiti s njim.

Naravno da je vladajućima ovo super došlo kao skretanje s teme s nekih dr. pitanja, i rekla bih i naravno da nisu svi koji su glasali 'za' fašisti, pogotovo kad znamo da je u sve bila umiješana Crkva koju dio njih bespogovorno prati. Meni je osobno najsablazniji podatak to da veći dio društva jednostavno nije mario za temu, što zapravo pokazuje da je društvo u apatiji i da ga ne zanimaju ''apstraktne teme'' već isključivo ono što njih direktno dira (nezaposlenost, BDP i sl).A što je moment koji je Crkva odlučila dobro iskoristiti.

Ali ne slažem se nikako da je autor članka neutralan, možda prema lgbt zajednici i Crkvi, al cijelu temu u principu gradi oko osude kapitalizma i jednoumlja lijevo orijentiranih medija/institucija i sl.

Ja bih rekla da je time fulao poantu, čisto kad se gledaju nekakvi rezultati. Naime, naravno da nitko ne vjeruje da su kapitalistički brandovi ili EU nekakve gay friendly institucije koje nastupaju iz moralno viših interesa, međutim, motivi aside, kapitalizam i EU su ostvarili i pridonijeli vidljivosti i lakšem ostvarenju prava.
Ako Srbija iduće godine bude imala (relativno) mirniju gay paradu, bit će to vrlo vjerojatno isključivo zbog utjecaja EU.

Koristi promicanja vidljivosti gay pitanja od strane nekih brandova su evidente, što po meni, opet baca u stranu njihovu motivaciju. Profit, popularnost, kreiranje tržišta među lijevim kupcima? Nek im bude, why not.

I tu će možda autor reći da krajnji rezultat nije vidljivost gay zajednice (isključivo) već rast tenzija s onim (većinskim) dijelom društva koje se distancira od kapitalista i EU, al ja bih rekla da većina društva, masa i kolektiv koji zapravo nemaju svoje mišljenje već rade po principu nasirovijih emocija i huškanja, ne vidi gl. neprijatelja u Eu i kapitalistima, ne barem kad se listi dodaju pederi, Srbi i sl. koje još manje razumiju. Dakle, nije alternativa povezivanju sa kapitalističkim brandovima i Eu povezivanje sa svjetinom i većinskim dijelom pučanstva. Ali vidljivost koja će se graditi putem onih koji imaju lovu i moć riskirati i povezati se pred očima mase s manje popularnim manjinama stvar može promijeniti.


U krajnjoj liniji, bio Todorić mrzak ili ne, da je u Konzumu umjesto UIO letaka dijelio one protiv, ak ne bi utjecao na broj glasova sigurno bi natjeralo veći broj kumica da se zapita o cijeloj priči i sa druge strane. A to je upravo ono što kapitalizam u zap. Europi čini. U Iraku, Rusiji (kao nekakvim antipodima zap. Europi koju autor želi izbjeći) i sl. , tamo ne, oni se muče s drugim pitanjima i njima inicijative UIO nisu društveni ekstremi već pravilo.
“She's hot. I trust her.”
Hansel

Odgovorite