Sloboda govora

Ovdje spadaju teme koje se ne mogu svrstati u ostale forume. SVE privatne prepiske i dogovore vodite u podforumu dnevna soba.
Odgovorite
Avatar
Andain
Postovi: 5430
Pridružen/a: 03 pro 2012 23:17
Spol/rod: žensko

Sloboda govora

Post Postao/la Andain » 11 sij 2015 21:14

Zanima me što mislite o granicama slobode govora, odnosno trebaju li one postojati?

Možda je tema malo kontroverzna, obzirom na aktualnosti, premda mislim da je jasno da svi osuđujemo nedavne napade na Charlie Hebdo kao i bilo kakvo nasilje.

Tema nije usko vezana za ove događaje, jer ćemo tu na neki način svi emocionalno regirati, ali uključuje i njih obzirom da me zanima ta tanka linija između slobode govora (političke satire, humora i sl.) i vrijeđanja?

Je li ismijavanje nečije kulture/nacije/vrijednosti/religije odraz progresivnosti kulture? Tj. treba li po vama razlikovati slobodu govora koje može i ne mora svima ugađati od govora koji ismijava i vrijeđa druge?

Trebaju li se svi moći smijati i izrugivati baš svemu?

Bi vulgarna karikature Matthew Sheparda neki list definirala homofobnim, bi li bila uvredljiva gay populaciji? U slučaju da je plasirano u jeku UIO kampanje, bi rekli da časopis širi homofobiju?

Bi li tematiziranje visokog stupnja nasilja u crnačkoj populaciji ili needuciranosti kod meksičkih emigranata, u SAD-u, u obliku karikatura, bilo uvredljivo za te zajednice?


Neovisno o tom što se nikako ne može razumjeti i opravdati nasilje islamskih terorista kod ovakvih stvari (a koliko sam upoznata uglavnom oni na takve stvari nasilno reagiraju premda nisu jedina meta napada), zanima me slažete li se sa svjetonazorom koji tvrdi da je odraz progresivne kulture moći ismijavati sve i svašta?
“She's hot. I trust her.”
Hansel

Avatar
Zita
Postovi: 6235
Pridružen/a: 01 stu 2005 01:14
Spol/rod: žensko
Status: U životnom partnerstvu
Lokacija: Zgb

Re: Sloboda govora

Post Postao/la Zita » 11 sij 2015 21:40

obozavam crni humor, volim ga vidjeti u novinama/netu i cesto se debilno cerim mnogim politicko nekorektnim stvarima. no radim to najcesce unutar svoja 4 zida i sa ekipom koja voli takve sale.

divna je ta sloboda govora no kad bi svatko govorio sto ga/ju je volja svi bi bili poprilicno uvrijedeni/povrijedeni

osim slobode treba postojati i odredjena odgovornost za isti taj govor
Measure of a woman is her sense of humor

zenia
Postovi: 4559
Pridružen/a: 13 stu 2007 15:29
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: U vezi

Re: Sloboda govora

Post Postao/la zenia » 11 sij 2015 21:54

Mislim da se nešto počesto sloboda govora shvaća kao sloboda da kažeš
ama baš sve što ti padne na pamet, koliko god bilo odurno i uvredljivo.
Ja nekako smatram da sloboda govora mora biti ograničena određenom dozom
pristojnosti i tolerancije. Sloboda govora nije izjednačena sa slobodom ismijavanja, vrijeđanja i slično.
Barem po meni.

Ali to je sve jaaako siva zona. Posebno kad je recimo humor u pitanju. Teško je tu
sad zauzeti jednoznačan stav koji bi se primjenjivao na sve.
Svaki slučaj problematičnosti slobode govora je individualan i pogled na to jako
ovisi o perspektivi onoga tko gleda.
Zita je napisao/la:osim slobode treba postojati i odredjena odgovornost za isti taj govor
Agree.
“What am I living for and what am I dying for are the same question.”
― Margaret Atwood, The Year of the Flood

Bash
Postovi: 6512
Pridružen/a: 07 kol 2009 12:56

Re: Sloboda govora

Post Postao/la Bash » 12 sij 2015 07:44

Vrijeđanje je relativna stvar, i što se mene tiče, nebitno je koliko se ljudi na nešto vrijeđa jer npr. šta se tiče karikatura i općenito šaljivih komentara na neku osobu, pojavu, i dr., to je satira - nije isto šta i ismijavanje jer sadrži kritiku nekog šireg koncepta od samog objekta koji je nacrtan. Oni koji nemaju mozga da to ne shvate doslovno su problem, a ne kritičari. Satira je zaštićena kao oblik slobode govora, vrijeđanje nije.

Avatar
Andain
Postovi: 5430
Pridružen/a: 03 pro 2012 23:17
Spol/rod: žensko

Re: Sloboda govora

Post Postao/la Andain » 12 sij 2015 08:50

Nije problem u kritici već omotu kroz koji se ta kritika servira koji u suštini kroz ruganje i ismijevanje pojedinaca ili skupina šalje poruku. Ti to možeš ušminkati kao satiru, međutim u osnovi, ako Muhameda kojeg muslimani drže svetom osobom i čije prikazivanje drže svetogrđem nacrtaš na naslovnici u pozi analnog sexa, ti se nisi izrugala samo ekstremizmu i teorizmu već cijeloj religiji, i nisi uvredljivim sadržajem ciljanu publiku potakla na razmišljanje već mržnju.

U trenutku kada je boko haram oteo onih 200 djevojčica njihova naslovnica je prikazivala trudne djevojčice, sex robinje boko harama, kako viču i bore se za zdravstvenu zaštitu (jer su u to vrijeme u Francuskoj bila aktualna pitanja oko zdrastvene zaštite). To nije politička poruka, to je jednostavno loš ukus i vulgarnost.
“She's hot. I trust her.”
Hansel

Avatar
tamara3
Just tax the stupid people.
Postovi: 8744
Pridružen/a: 01 stu 2005 16:44
Spol/rod: žensko
Status: U životnom partnerstvu
Lokacija: Oblačić.
Kontakt:

Re: Sloboda govora

Post Postao/la tamara3 » 12 sij 2015 14:38


Bash
Postovi: 6512
Pridružen/a: 07 kol 2009 12:56

Re: Sloboda govora

Post Postao/la Bash » 12 sij 2015 22:13

Nema mi smisla objašnjavati zašto je nešto satira ako to osoba ne vidi. Ne mora biti smiješno, poanta je u apsurdu. Meni je veća vulgarnost crtanje Markićke ko svinje, nego sexy Muhamed. Ova karikatura trudnica je po istom principu kao i prijašnje njihove, dvi tada aktualne vijesti u jednom apsurdu.

Avatar
Andain
Postovi: 5430
Pridružen/a: 03 pro 2012 23:17
Spol/rod: žensko

Re: Sloboda govora

Post Postao/la Andain » 13 sij 2015 08:58

Pa mislim da je 'vulgarno' i jedno i drugo jer je poanta u poniženju osobe/grupe ljudi i određenih vrijednosti, što je nisko čak i kad se obračunavaš s negativcima.

Što se tiče naslovnice vezane uz cure koje je oteo boko haram, mislim da bi se veća prašina oko nje dignula da se cijela stvar desila u nekoj od EU zemalja gdje su bližnji direktno mogli vidjeti na koji način se tragedija eksploatira. Sumnjam da bi i autori ovakvih ilustracija poželjeli da se netko tako odnosi prema njihovim tragedijama što je općenito moj problem s ovakvim stvarima-smiješne ili dobre su samo kad se bave drugima.

Al složit ću se s tim da o temi mozemo raspravljati u beskonacnost bez rezultata..il vidis problem u takvim stvarima ili ne.
“She's hot. I trust her.”
Hansel

Avatar
margarita
Postovi: 1323
Pridružen/a: 09 ožu 2013 17:50
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: Solo

Re: Sloboda govora

Post Postao/la margarita » 13 sij 2015 20:57

Jedina granica slobode govora je kada taj govor postane govor mrznje, a satira nema veze s time. Satira je uvijek bila jedan od najboljih nacina otpora i ismijavanja vlasti, ideja ili bilo cega. Tko ju ne razumije, njegov problem, moze nekad bit i loseg ukusa, ali nije nikad razlog za nasilje.

Savrseno se slazem s ovom izjavom Salmana Rushdiea nakon dofadjaja u Parizu:

“Religion, a mediaeval form of unreason, when combined with modern weaponry becomes a real threat to our freedoms. This religious totalitarianism has caused a deadly mutation in the heart of Islam and we see the tragic consequences in Paris today. I stand with Charlie Hebdo, as we all must, to defend the art of satire, which has always been a force for liberty and against tyranny, dishonesty and stupidity. ‘Respect for religion’ has become a code phrase meaning ‘fear of religion.’ Religions, like all other ideas, deserve criticism, satire, and, yes, our fearless disrespect.”

Avatar
Andain
Postovi: 5430
Pridružen/a: 03 pro 2012 23:17
Spol/rod: žensko

Re: Sloboda govora

Post Postao/la Andain » 13 sij 2015 22:34

Ne znam zašto je ismijavanje nešto pozitivno, kad već priznajemo da govor mržnje nije? Za sve praktične svrhe, oni su isti-banaliziraš i objektiviziraš osobu ili grupe i u krajnjoj liniji izazivaš kod njih istu reakciju, uvredu i mržnju.

Pogledaj malo satirične časopise u vrijeme i prije pojave nacizma i način na koji su se Židovi prikazivali, ili karikature koje su prikazivale crnce za vrijeme američkog robovlasništva:

http://research.calvin.edu/german-propa ... turmer.htm

http://www.authentichistory.com/diversi ... index.html


S tim da ja protiv kritike, religija il bilo čeg drugog, nemam ništa protiv; iskazivanja prezira prema idejama i sl., međutim puno je..well, časnije, izreći otvorenu i jasnu kritiku nečeg nego prikazati ministricu pravosuđa, koja je crnkinja, kao majmuna jer želiš reći da se ne slažeš s njenim idejama. Zanimljivo, banana na nogometnom terenu je rasizam, naslovnica poput ove ( LINK), satira.
“She's hot. I trust her.”
Hansel

Avatar
margarita
Postovi: 1323
Pridružen/a: 09 ožu 2013 17:50
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: Solo

Re: Sloboda govora

Post Postao/la margarita » 14 sij 2015 19:44

Ismijavanje nije uvijek nesto pozitivno i mislim da postoji velika razlika imedju ismijavanja i govora mrznje. A bit ismijavanja, a i satire je svesti nesto na banalnost ili slicno jer inace ne bi bilo smjesno. Daleko od toga da su isti, jer satiristi nece nikoga ic ubit zato sto ih je netko uvrijedio ili jer se ne slazu sa stajalistima drugih. Dapace, izrazit ce ti u satiri. :D

Ne da mi se sad istrazivat nastanak satire kroz povjest, ali pretpostavljam da je nastala u doba kada se nije bas moglo jasno i glasno kritizirat vlast ili vladare pa se je priklanjalo malo subverzivnim metodama poput satire. Danas nece nekome glava odletit ako javno izrekne neku kritiku vlasti, ali i dalje ne vidim nista necasno u iskazivanju stavova kroz satiru. Meni je satira, nacin da se potakne rasprava o necemu, da ukazuje na nesto pa i da ponekad provocira. Mislim da jenajbolji primjer toga u Hrvatskoj bio Feral Tribune. Po meni sve samo ne necastan list.

Seriously? ne vidis razliku izmedju ovih nacistickih stripova i satire? Ozbiljno?

Avatar
Andain
Postovi: 5430
Pridružen/a: 03 pro 2012 23:17
Spol/rod: žensko

Re: Sloboda govora

Post Postao/la Andain » 15 sij 2015 08:41

Njemci su prije pojave i za vrijeme nacizma uvelike koristili satiru i ono je satira po definiciji, jedino što je ona prvo krenula s naizgled bezopasnim ismijavanjem Židova, kako bi ih banalizirala i dehumanizirala, i s vremenom postala sve zlokobnija i prerasla u otvoreni govor mržnje. Al hoćeš li prikazati crnce kao majmune ili Židove kao štakore je, po meni, ista stvar-nimalo smiješna ili apsurdna.

Inače, guglala sam sad definiciju satire i tu stoji nešto zanimljivo:
Although satire is usually meant to be humorous, its greater purpose is often constructive social criticism

Društveno konstruktivan je npr. Dr. Strangelove, al ne i banalizacija otetih cura, ruganje nečijim vrijednostima, degradirajući prikaz manjina i tome sl.

Inače, nitko ne govori da je odgovor na ruganje nasilje, al to nipošto ne znači da je ismijavanje konstruktivan društveni komentar.
“She's hot. I trust her.”
Hansel

Avatar
margarita
Postovi: 1323
Pridružen/a: 09 ožu 2013 17:50
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: Solo

Re: Sloboda govora

Post Postao/la margarita » 15 sij 2015 15:23

Andain je napisao/la:Inače, guglala sam sad definiciju satire i tu stoji nešto zanimljivo:
Although satire is usually meant to be humorous, its greater purpose is often constructive social criticism
Upravo tako! :)

Ja ovdje govorim opcenito o satiri. Crteze ovih francuza nisam nikad gledala, niti sam ikad cula za njih do ovg pokolja, tako da nije da se slazem sa svime sto su do sad radili jer ni ne znam sta to je, vec branim njihovo pravo da to cine, svidjalo se to meni ili ne.
Satira i namjerno, zlocesto ismijavanje meni nisu istu.

Raditi satiricne stripove na temu religije, bilo koje, nije ruganje necijim vrijednostima. Tu se opet vracam na Rushdija koji kaze: ‘Respect for religion’ has become a code phrase meaning ‘fear of religion.’ Religions, like all other ideas, deserve criticism, satire, and, yes, our fearless disrespect.”
Kao sto netko ima pravo vjerovati, tako drugi imaju pravo na suprotno misljenje i kritiku.

Bash
Postovi: 6512
Pridružen/a: 07 kol 2009 12:56

Re: Sloboda govora

Post Postao/la Bash » 15 sij 2015 17:02

Objašnjenje naizgled rasističkog crteža također postoji na netu. Mene zanima je li vama prihvatljiv odgovor na ruganje cenzura? Pitam s obzirom na naslov teme. Nekome će C. H. biti neukus, nekome neće. No, je li treba takav izričaj cenzurirati i ako da, s kojim razlogom?

Avatar
Andain
Postovi: 5430
Pridružen/a: 03 pro 2012 23:17
Spol/rod: žensko

Re: Sloboda govora

Post Postao/la Andain » 16 sij 2015 11:07

Da sam vlasnik lista, mislim da bih bez problema tražila cenzuru nečeg što doživljavam rugajućim za osobe ili skupine. Ovak, općenito, pitanje cenzure je jako slisko područje..koliko god držala da slobodan govor ima granice među kojima su svakako i dostojanstvo osoba, toliko sam mišljanja da u društvima u kojim se olako stvari cenzuriraju, jako brzo dolazi do opće gradacije individualnih sloboda.

Konkretno, ovisi koliko bi držala da je pojedini mediji doista sustavo provode ružnu diskriminaciju putem ismijavanja skupina/vrijednosti i pojedinaca. Ukoliko da, i ukoliko su primarno okrenuti osobama i skupinama, ne idejama, mislim da bih smatrala opravdanim cenzuru.
“She's hot. I trust her.”
Hansel

Avatar
margarita
Postovi: 1323
Pridružen/a: 09 ožu 2013 17:50
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: Solo

Re: Sloboda govora

Post Postao/la margarita » 16 sij 2015 15:30

Mislim da ruganje ne treba cenzurirati dokle god ne prelazi u govor mrznje, ne potice na nasilje, diskriminaciju itd. To sta cu ja nesto smatrat neukusnim, uvredljivim i slicno, je moj problem, necu citat takve stvari. Kao sto npr. ne citam Dnevno.ndh.

Avatar
Sally_Seton
Postovi: 176
Pridružen/a: 01 ruj 2014 19:15

Re: Sloboda govora

Post Postao/la Sally_Seton » 16 sij 2015 16:54

to sa cenzurom i govorom mržnje je osetljvo i najčešće političko pitanje. da sam u ulozi glodura, bila bih bogami na mukama kad u jednom levičarskom listu treba da objavim karikature koje prozivaju verski indoktrinirane grupe u situaciji kada raste islamofobija u mom okruženju i brojne desničarske grupacije prisvavaju karikature mog lista za svoj krstaški rat.

treba imati osećaja za vreme i političku situaciju...

inače u pogledu slobode govora ima jedna super presuda ESLJP u korist novinara mislim u Danskoj. Čovek je naime pripremio emisiju na tamošnjem javnom servisu koja se ticala neonacističkih grupa, dokumentarnog karaktera, koja je bila osmišljena kao kratko izlaganje najužasnijih "uverenja" pripadnika tih grupacija, i bez ikakvog upozorenja to je emitovano na tv. Država ga je optužila za promovisanje neonacizma, zabranila emisiju, on se žalio Evropskom sudu za ljudska prava i dobio, uz obrazloženje da postoji povreda slobode govora, da namera autora emisije nije bila da promoviše već da na jedan drastičniji način upozori javnost na postojanje neonacističih grupa, a zabrana emisije i kažnjavanje novinara u ovom slučaju je, po mišljenju suda, moglo da izazove autocenzuru kao posledicu, što je ono najgore.

Avatar
ejla
Postovi: 174
Pridružen/a: 01 vel 2010 01:40

Re: Sloboda govora

Post Postao/la ejla » 30 sij 2015 16:20

Slažem se sa Margaritom, mislim da se sloboda govora ne bi trebala ograničavati, dok god nije izravno vrijeđanje i govor mržnje. Čim je mrvicu umaskirano u humor dozvoljeno je.
Jer gdje bi onda bila granica? Trebali bismo onda cenzurirati svaku šalu i vic koja ismijava, pa hajde lako za viceve o plavušama, Bosancima, policajcima (...) jer se tu nitko ponaosob ne proziva ali što je sa silnim vicevima o npr. Jaquesu Houdeku, jel vi mislite da on nije povrijeđen kad cijela nacija zna i prepričava barem neki vic o njegovoj debljini?? :D

ugl. zagovaram apsolutnu slobodu govora, a ako šala nije ukusna onda niti neće imati slijedbenike koji ju čitaju/proslijeđuju.

Avatar
Virginia
Postovi: 431
Pridružen/a: 04 kol 2012 02:34

Re: Sloboda govora

Post Postao/la Virginia » 27 vel 2015 23:10

Jedan entitet je sloboda govora, drugi je ismevanje i vredjanje drugih.

Dobro bi bilo kad bi jedno iskljucivalo drugo ali u praksi se pokazalo da i nije tako jer se jedno sa drugim ispreplecu.
Ne postoji granica; ne postoji limit gde zavrsava jedno, a pocinje drugo.

Na terenu sloboda govora ukljucije ismevanje i vredjanje drugih.

str8faith
Postovi: 6910
Pridružen/a: 21 svi 2012 21:56
Spol/rod: žensko
Ja sam: ne želim se identificirati
Status: U braku
Lokacija: Racisce

Re: Sloboda govora

Post Postao/la str8faith » 28 vel 2015 22:51

Sloboda govora = kucni odgoj
Bezi Jankec, bezi Jankec
cug ti bu pobegel

Odgovorite