Bog & 'rvati

Teme vezane uz aktivizam, djelovanje domaćih/stranih udruga, Pride, coming out, politiku i sve tome slično.

Gdje je "mjesto" Crkvi?

unutar svojih zidina
22
69%
u svim sferama društva
0
Nema glasova.
u Saboru
0
Nema glasova.
nigdje
10
31%
 
Ukupno glasova: 32

Malory
Postovi: 1314
Pridružen/a: 09 tra 2015 12:41
Spol/rod: žensko

Re: Bog & 'rvati

Post Postao/la Malory » 08 vel 2016 22:57

Andain je napisao/la:Koliko ja imam info, ginekologija je jedna od manje traženih specijalizacija i često nije prvi izbor studentima, a osim toga, samu specijalizaciju nije tako jednostavno dobiti. Plus, koliko sam imala prilike pročitati na netu, ima jako puno priča gdje doktori krenu raditi abortus i onda im se zgadi cijela stvar (što od ponavljajućih pacijenata, što od postupka).
Meni je to neprofesionalno. Zašto se kardiovaskularnim kirurzima ne zgadi operirati pretile pacijente koji su, zbog vlastitog prežderavanja i nebrige o zdravlju, završili na stolu više od jednog puta?

Ono što Hrvatskoj treba pod hitno su građanski i seksualni odgoj. U toliko spominjanoj Nizozemskoj, seksualni odgoj uvodi se već u vrtiću. Naravno, prilagođen je djeci i sigurno se ne spominje seks. To je jedan od razloga manjeg broja abortusa. Ljudima seks nije tabu tema, niti zaštita od spolno prenosivih bolesti niti sprječavanje trudnoće.

Kod nas je utjecaj katoličke crkve prevelik i petljaju se u sve segmente društva pa tako i u obrazovni sustav. Ne shvaćam zašto bi seks, kao nešto prirodno i normalno, bio toliki trn u oku ikome.

Avatar
Andain
Postovi: 5430
Pridružen/a: 03 pro 2012 23:17
Spol/rod: žensko

Re: Bog & 'rvati

Post Postao/la Andain » 09 vel 2016 08:20

Malory je napisao/la: Meni je to neprofesionalno. Zašto se kardiovaskularnim kirurzima ne zgadi operirati pretile pacijente koji su, zbog vlastitog prežderavanja i nebrige o zdravlju, završili na stolu više od jednog puta?
Zato jer u tom primjeru liječe neodgovorne pacijente. A ako doista ne kužiš razliku između tog primjera i abortusa, uzaludno je da uopće nastavljamo raspravu. :)


Inače, malo sam jučer gledala na netu i ima dosta nekakvih ispovijesti doktora koji su radili abortuse pa u jednom trenutku prestali. Ako nekog zanima bolje shvatiti njihove razloge (ne oslanjati se isključivo na vlastite predrasude o crkvom zadojenim doktorima) nek progugla malo.
“She's hot. I trust her.”
Hansel

Malory
Postovi: 1314
Pridružen/a: 09 tra 2015 12:41
Spol/rod: žensko

Re: Bog & 'rvati

Post Postao/la Malory » 09 vel 2016 18:54

Andain je napisao/la: Zato jer u tom primjeru liječe neodgovorne pacijente. A ako doista ne kužiš razliku između tog primjera i abortusa, uzaludno je da uopće nastavljamo raspravu. :)
Nah, not really. Neodgovorni su i oni koji se prežderavaju i sistolički tlak im licka 200 mmHg, a bome i oni koji se ne znaju zaštititi tijekom spolnog odnosa usprkos velikom broju kontracepcijskih sredstava.

Da, abortus zvuči brutalnije od ugradnje bypassa ako na to gledaš kao ubojstvo. Da, u širem smislu liječnik koji napravi abortus nije "izliječio" pacijenticu, no svejedno. Ako ne može odrađivati dio svojih obaveza, trebao je specijalizirati radiologiju. :sealedlips:
Inače, malo sam jučer gledala na netu i ima dosta nekakvih ispovijesti doktora koji su radili abortuse pa u jednom trenutku prestali. Ako nekog zanima bolje shvatiti njihove razloge (ne oslanjati se isključivo na vlastite predrasude o crkvom zadojenim doktorima) nek progugla malo.
Kad već spominješ ovako nešto, mogla si usput napisati i jednu zavisno složenu rečenicu o tome. :-P

(guglat ću tho)

Complex
Postovi: 114
Pridružen/a: 03 vel 2016 17:10
Spol/rod: žensko
Ja sam: gej

Re: Bog & 'rvati

Post Postao/la Complex » 09 vel 2016 21:40

Prva stvar, te stentove i bypassove ne stavlja nikakav vaskularni kirurg. Jedno radi kardiolog, drugo kardiotorakalac.

Drugo, Andain ti govori jednu sasvim logičnu stvar: u jednom slučaju čovjek umire i moraš ga spašavati, u drugom trebaš ubiti da bi spasio društvenu ugodu majke. To su dvije neusporedive kategorije.

I to ne samo na toj razini:
a) čovjek ne mora imati srčani zato što je pretio (tko će mu dokazati da je to baš od pretilosti a ne od drugih rizičnih faktora;
b) što ćemo sa svim mršavim ljudima koji dobiju srčani udar;
c) pretilost ne mora biti rezultat neodgovornosti, može biti i rezultat bolesti, patogeneze koju još nismo razjasnili; vjerojatno i psihijatrijske prirode.

Pa ti dokaži da je to tako. Ili da vidim onoga tko će čovjeku kojemu život visi o koncu tih 4h ili manje dati tu procjenu.

Neki kardiolozi zaista lobiraju za to da prvi stent bude besplatan, a svaki sljedeći da se naplaćuje. Djeluje tako fer, ali ovi gore razlozi ograničavaju taj smijer razmišljanja i zato ne postoji takav sustav ni u jednoj zemlji svijeta.

Opet, abortus je obveza samo ako je medicinski indiciran. Dakle, niti jedan ginekolog koji ne želi vršiti pobačaj iz drugih razloga ne krši nikakve svoje obveze niti ga to može ograničavati u izboru specijalizacije; pružiti pacijentici punu uslugu ne znači ispunjavati joj želje i rješavati joj društvene probleme, nego medicinske. U krug jbt.

Tema dana sutra http://www.index.hr/vijesti/clanak/mlad ... 73834.aspx :veryhappydance: Pa ti budi ginekolog i obračunavaj se s kretenkama.

Malory
Postovi: 1314
Pridružen/a: 09 tra 2015 12:41
Spol/rod: žensko

Re: Bog & 'rvati

Post Postao/la Malory » 09 vel 2016 23:37

Complex je napisao/la:Prva stvar, te stentove i bypassove ne stavlja nikakav vaskularni kirurg. Jedno radi kardiolog, drugo kardiotorakalac.
Kirurgija aorte spada u kardiokirurške operacije. Ispravi me ako griješim.
Drugo, Andain ti govori jednu sasvim logičnu stvar: u jednom slučaju čovjek umire i moraš ga spašavati, u drugom trebaš ubiti da bi spasio društvenu ugodu majke. To su dvije neusporedive kategorije.
Reci mi, kada točno počinje život i u kojem se slučaju (starosti fetusa) može govoriti o ubojstvu?
I to ne samo na toj razini:
a) čovjek ne mora imati srčani zato što je pretio (tko će mu dokazati da je to baš od pretilosti a ne od drugih rizičnih faktora;
b) što ćemo sa svim mršavim ljudima koji dobiju srčani udar;
c) pretilost ne mora biti rezultat neodgovornosti, može biti i rezultat bolesti, patogeneze koju još nismo razjasnili; vjerojatno i psihijatrijske prirode.

Pa ti dokaži da je to tako. Ili da vidim onoga tko će čovjeku kojemu život visi o koncu tih 4h ili manje dati tu procjenu.
Jasno, ali nemoj me povlačiti za jezik sada. Postoji korelacija tjelesne težine i srčanih bolesti. Postoji trend koji jasno govori o tome da je vjerojatnost srčanog udara veća što je nebriga o zdravlju veća. I pod nebriga mislim prežderavanje, visok kolesterol, visok krvni tlak koji se ne regulira lijekovima, dijabetes... you name it.

Opet, pretilost je u vrlo malom postotku rezultat neke bolesti (na pamet mi pada hipotireoza iako se i ona može držati pod kontrolom). Znam žene koje svakodnevno uzimaju tablete i izgledaju odlično. Naravno, nije to jedina bolest koja može biti uzrok pretilosti. Apropo psihijatrijske prirode, tu se slažem jer mnogi antipsihotici kao nuspojavu imaju debljanje.
Neki kardiolozi zaista lobiraju za to da prvi stent bude besplatan, a svaki sljedeći da se naplaćuje. Djeluje tako fer, ali ovi gore razlozi ograničavaju taj smijer razmišljanja i zato ne postoji takav sustav ni u jednoj zemlji svijeta.
Šteta. Trebao bi. Recimo, u Njemačkoj ćeš lijekove za dijabetes (pretpostavljam tipa 1) i povišeni kolesterol, morati plaćati sama ako ne skineš određen broj kilograma. Ako su lagali mene i ja lažem vas...
Opet, abortus je obveza samo ako je medicinski indiciran. Dakle, niti jedan ginekolog koji ne želi vršiti pobačaj iz drugih razloga ne krši nikakve svoje obveze niti ga to može ograničavati u izboru specijalizacije; pružiti pacijentici punu uslugu ne znači ispunjavati joj želje i rješavati joj društvene probleme, nego medicinske. U krug jbt.
Složimo se da se oko ovoga ne slažemo. :agreetodisagree:
Tema dana sutra http://www.index.hr/vijesti/clanak/mlad ... 73834.aspx :veryhappydance: Pa ti budi ginekolog i obračunavaj se s kretenkama.
Zašto je ova žena kretenka?

Complex
Postovi: 114
Pridružen/a: 03 vel 2016 17:10
Spol/rod: žensko
Ja sam: gej

Re: Bog & 'rvati

Post Postao/la Complex » 10 vel 2016 00:42

o.O

Is it me or...? Zar stvarno nisi shvatila poantu mog prethodnog posta? Hvatate li vi drugi?

Avatar
Kroacija
Postovi: 16674
Pridružen/a: 02 stu 2005 11:37
Spol/rod: ne želim definirati
Ja sam: ne želim se identificirati
Lokacija: Njemačka

Re: Bog & 'rvati

Post Postao/la Kroacija » 10 vel 2016 01:03

last time i checked, mislim da ti se to zove debatiranje. ono, sudionici argumentiraju i iznose svoje misli.
vidi, imaš i tu: https://hr.wikipedia.org/wiki/Debata

Avatar
Kroacija
Postovi: 16674
Pridružen/a: 02 stu 2005 11:37
Spol/rod: ne želim definirati
Ja sam: ne želim se identificirati
Lokacija: Njemačka

Re: Bog & 'rvati

Post Postao/la Kroacija » 10 vel 2016 01:10

Malory je napisao/la:
Tema dana sutra http://www.index.hr/vijesti/clanak/mlad ... 73834.aspx :veryhappydance: Pa ti budi ginekolog i obračunavaj se s kretenkama.
Zašto je ova žena kretenka?
zato jer su liječnici nepogrješivi, a indeks smeće komunističko.
am i right, Complex?


lol.

Malory
Postovi: 1314
Pridružen/a: 09 tra 2015 12:41
Spol/rod: žensko

Re: Bog & 'rvati

Post Postao/la Malory » 10 vel 2016 07:46

Complex je napisao/la:o.O

Is it me or...? Zar stvarno nisi shvatila poantu mog prethodnog posta? Hvatate li vi drugi?
Ne, ne hvatam. Ne živim u HR. Popljuvala si ženu i stala u obranu svojih kolega bez da si uopće pomislila je li ono što je napisala - istina. To je dno. Nevjerojatno kako se liječnici drže skupa i nikada neće priznati pogrešku. Shit happens, najbolja frendica mi je završila na operacijskom stolu 2 puta u 24 sata isključivo zbog liječničke pogreške. Mogla je izaći u novine sa svojom pričom, ali bi se ti vjerojatno javila i napisala da je kretenka jer je za tvog kolegu napisala da je nemaran.

S obzirom da si dokazala kako ti je jedina namjera docirati te omalovažavati sugovornika, nemam više što raditi ovdje. Barem što se tiče raspravljanja s tobom.

Complex
Postovi: 114
Pridružen/a: 03 vel 2016 17:10
Spol/rod: žensko
Ja sam: gej

Re: Bog & 'rvati

Post Postao/la Complex » 10 vel 2016 07:55

uma je napisao/la:
zato jer su liječnici nepogrješivi, a indeks smeće komunističko.
am i right, Complex?


lol.
Ne, nego zato što nije žena prenijela trudnoću (nije 40 granica, nego 42+7), zato što se ponekad djetetu glavica zareže kada se vadi pH status jer nećeš djetetu baš arteriju pikati, zato što je žena ležala na PT2 što je odjel za dijabetes (rizična trudnoća!) čija se djeca rađaju velika (zato je bilo jasno da će na carski). I na kraju je iz rizične trudnoće izašla zdrava, kao i njeno dijete. Sve svoje nerazumijevanje toga je okitila mišljenjem koliko često je nju trebalo pregledavati i kako je trebalo skakutati oko nje, te da eto baš njoj primarijus treba stavljati kateter i da nju kateter ne treba boliti, i imaš Index članak.

Apropo debate, ako netko ne konta da pozitivna korelacija između visokok tlaka, obesiteta i koronarne bolesti ne znači da je apsolutno svaka debela osoba dobila infarkt zbog debljine, nemam tu što dodavati. Kako ćeš znati, u ta četiri sada kada ti debela osoba dođe i trebaš intervenirati, je li on ima visoki tlak zbog debljine ili ima neki genetički defekt metabolizma lipida, ili jednu od stotinjak bolesti za koje nije kriv koje mu mogu povisiti faktor rizika, pored debljine? Kako znaš da ne bi dobio infarkt i da je mršav? Ponavljam. To je greška u zaključivanju koja se ne može popravljati u ovoj dobi.

Dalje, da, kardiotorakalac operira aortu, ako je, gle čuda, dio aorte koji je u toraksu. I dalje, opet, kardiotorakalac nije vaskularni kirurg. Vaskularni kirurg je druga specijalizacija. Dijabetes tipa I je onaj koji dobiju djeca, autoimunosna bolest. Par postova ranije je objašnjeno da je granica arbitrarno postavljena, jer nitko nema dokaz kada počinje život. Što je ostalo? Psihijatrijska priroda debljine. Ako nije anoreksičarka kriva za svoje stanje, možda nije ni dio debelih, je li. Možda imaju imbalans neurotransmitera koji ih tjera na žderanje. Danas znamo da postoje takvi ljudi, samo nemamo kliničke testove kojima bismo ih izolirali.

Poanta svega toga je: debela osoba je bolesna, možda ne svojom greškom. Trudnica nije bolesna, trudna je svojom greškom. I da prve ne moraš liječiti jer su, well, bolesni, nemaš načina dokazati da su za svoju bolest odgovorni.

Koji gubitak vremena, dva puta isto pisati. I jednom je, ali dva puta, đizs.

Malory
Postovi: 1314
Pridružen/a: 09 tra 2015 12:41
Spol/rod: žensko

Re: Bog & 'rvati

Post Postao/la Malory » 10 vel 2016 08:31

Complex je napisao/la: Apropo debate, ako netko ne konta da pozitivna korelacija između visokok tlaka, obesiteta i koronarne bolesti ne znači da je apsolutno svaka debela osoba dobila infarkt zbog debljine, nemam tu što dodavati. Kako ćeš znati, u ta četiri sada kada ti debela osoba dođe i trebaš intervenirati, je li on ima visoki tlak zbog debljine ili ima neki genetički defekt metabolizma lipida, ili jednu od stotinjak bolesti za koje nije kriv koje mu mogu povisiti faktor rizika, pored debljine? Kako znaš da ne bi dobio infarkt i da je mršav? Ponavljam. To je greška u zaključivanju koja se ne može popravljati u ovoj dobi.
Ovo je imputiranje. Nigdje nisam navela da je svaka debela osoba dobila infarkt zbog debljine. Rekla sam da je pretilost jedan od glavnih uzročnika infarkta, ali ne i jedini. Greška u tvom rezoniranju je ta što pretpostavljaš da si pametnija od svih diskutanata. Nisi. To što si završila medicinu ne znači da si najpametnija. ;) Nekad malo stani na loptu, razmisli i onda napiši. Ili jednostavno - preskoči. Ne smatram se stručnijom od tebe u tvom području, da se razumijemo, ali bahatost i omalovažavanje sugovornika nemaju veze s fakultetom. Imaju s tvojim karakterom koji se u ovoj dobi ne može popravljati.
Dalje, da, kardiotorakalac operira aortu, ako je, gle čuda, dio aorte koji je u toraksu. I dalje, opet, kardiotorakalac nije vaskularni kirurg. Vaskularni kirurg je druga specijalizacija.
Jasno. Nigdje nisam niti tvrdila drugačije. To što ti apriori zaključuješ, to nije moj problem.
Par postova ranije je objašnjeno da je granica arbitrarno postavljena, jer nitko nema dokaz kada počinje život. Što je ostalo? Psihijatrijska priroda debljine. Ako nije anoreksičarka kriva za svoje stanje, možda nije ni dio debelih, je li. Možda imaju imbalans neurotransmitera koji ih tjera na žderanje. Danas znamo da postoje takvi ljudi, samo nemamo kliničke testove kojima bismo ih izolirali.
Vidiš. Nitko nema dokaza kada počinje život, ali ti bez da trepneš, abortus nazivaš ubojstvom, neovisno o kojem se tjednu trudnoće radi. :)
Poanta svega toga je: debela osoba je bolesna, možda ne svojom greškom. Trudnica nije bolesna, trudna je svojom greškom. I da prve ne moraš liječiti jer su, well, bolesni, nemaš načina dokazati da su za svoju bolest odgovorni.

Koji gubitak vremena, dva puta isto pisati. I jednom je, ali dva puta, đizs.
Jedno se iz tvojih postova može s lakoćom iščitati - nemaš strpljenja. Nadam se barem da si u poslu dovoljno strpljiva, jer htjela ti sebi to priznati ili ne, rad s ljudima zahtijeva ogromnu količinu istog. (osim ako ćeš specijalizirati patologiju i elegantno izbjeći svaku komunikaciju s pacijentima).

Avatar
Andain
Postovi: 5430
Pridružen/a: 03 pro 2012 23:17
Spol/rod: žensko

Re: Bog & 'rvati

Post Postao/la Andain » 10 vel 2016 08:47

Ovo je totalni off topic, al Malory, ne vidim da se complex igdje u svojim gornjim odgovorima bavila tobom, s druge strane, ti si ta koja se baviš njom :)

Anyway, pitala si me gore za primjere nekih od svjedočanstva pa ti evo jedan osvrt:

''My 23rd abortion changed my mind about doing abortions forever. This patient was a little overweight and ultimately proved to be a little farther along than anticipated. This was not an uncommon mistake before ultrasound was readily available to confirm the gestational age.

Initially, the abortion proceeded normally. The water broke, but then nothing more would come out. When I withdrew the curette, I saw that it was plugged up with the leg of the baby which had been torn off. I then changed techniques and used ring forceps to dismember the 13 or 14 week size baby. Inside the remains of the rib cage I found a tiny, beating heart. I was finally able to remove the head and looked squarely into the face of a human being -- a human being that I had just killed. I turned to the scrub nurse standing next to me and said, "I'm sorry".

I knew then that abortion was wrong and I couldn't be a part of it any longer. No one was critical of me for what I had done, nor for having stopped. But I had a lot of guilt about that abortion and had flashbacks to it from time to time. I sometimes dreamed about it. The guilt lasted about four years''


Cijela poanta, barem moja na zadnje dvije stranice, je da ćeš uvijek imati doktora koji će rezonirati kao ti i raditi bez problema abortusa kao na traci i onih koji će osjećati krivnju i nositi je sa sobom godinama. Bahato je suditi potonje i prozivati za profesionalni nemar, pogotovo ak osobno nemaš njihova iskustva i ne znaš kroz što prolaze, kad se radi o temi poprilično osjetljivoj koji ljudi različito percipiraju.

Over&out :)
“She's hot. I trust her.”
Hansel

Avatar
Kroacija
Postovi: 16674
Pridružen/a: 02 stu 2005 11:37
Spol/rod: ne želim definirati
Ja sam: ne želim se identificirati
Lokacija: Njemačka

Re: Bog & 'rvati

Post Postao/la Kroacija » 10 vel 2016 08:57

Andain je napisao/la:Ovo je totalni off topic, al Malory, ne vidim da se complex igdje u svojim gornjim odgovorima bavila tobom, s druge strane, ti si ta koja se baviš njom :)
Mislim da se nitko ne "bavi" nikim, već da je dotična patronizirajuće reagirala u jednom momentu, što je ova druga primijetila i komentirala.
Razumijem da ruka ruku mije, ali sagledaj veću sliku.

Avatar
slapa
i'm watching u
Postovi: 16056
Pridružen/a: 19 ruj 2011 11:34
Spol/rod: žensko

Re: Bog & 'rvati

Post Postao/la slapa » 10 vel 2016 08:58

^^
slažem s tobom u tome da bi liječnici trebali imati pravo izbora kada je riječ o abortusu, ali nisi baš neki primjer izabrala za podijeliti. jasno je da se radi o prilično out of date-anom iskustvu liječnika.
Andain je napisao/la:This was not an uncommon mistake before ultrasound was readily available to confirm the gestational age.
i način na koji je to opisano, koji igra na izazivanje emotivne reakcije, zvuči ko tipična desničarska anti-abortus propaganda. mislim, i radi se o primjeru obavljenog abortusa na djetetu koje je iznad granice koja je danas prihvaćena kao dopuštena, samim time nije baš neki dobar argument u debati.

btw. ne kužim zašto se prepucavate o tome tko je tu stručniji da iznese svoje mišljenje.
Zadnja izmjena: slapa, dana/u 10 vel 2016 09:15, ukupno mijenjano 1 put.
mi imamo sve što nam treba,
prostor od zemlje pa do neba...

Avatar
Andain
Postovi: 5430
Pridružen/a: 03 pro 2012 23:17
Spol/rod: žensko

Re: Bog & 'rvati

Post Postao/la Andain » 10 vel 2016 09:14

^slažem se da je out of date, al nema prevelike razlike između 10.tj. i 12. il 13. tjedna po slikama-u oba slučaju vidiš da se radi o drugom živom biću, da primjer ne bi stajao.

Uma, malo je smiješno da me ti prozivaš za pristranost :), al moj post nije bio u smjeru teme koliko u smjeru besmislenosti prozivanja nečijeg karaktera i spuštanja sveg na osobniju razinu. Komentar je bio usputan, fkt nemam želje razvijati raspravu i o tom.
“She's hot. I trust her.”
Hansel

Bash
Postovi: 6512
Pridružen/a: 07 kol 2009 12:56

Re: Bog & 'rvati

Post Postao/la Bash » 10 vel 2016 14:50

Ajmo se dogovorit ne pisat postove koji raspravu svode na osobnu razinu. Mislim da općenito oko ove teme svima fali malo strpljenja. Meni je tema važna, bavi se ženama važnim stvarima i iako ste mi malo ubili volju za raspravom, volila bi i dalje čitat vaše (skulirane) argumente, čak i ako se ne slažemo. :)

Avatar
JaNNa
XoXo
Postovi: 14036
Pridružen/a: 22 ožu 2011 20:45
Status: Solo
Lokacija: 00/385/01
Kontakt:

Re: Bog & 'rvati

Post Postao/la JaNNa » 11 vel 2016 12:22

bila sam napisala i jedan fini post, al si i njega makla... :(

čitajući sve ovo: ajde, oke. priznajem doktorima pravo na priziv. Complexašice - uvjerila si me da su i oni ljudi.
pravo na pobačaj ne bi nikada oduzela i mislim da je jako bitno da ne diraju Zakon, premda mi ovi desničari nekako malo previše padaju pod utjecaj Crkve.

vraćam se na Crkvu i njihov utjecaj u HRV.
ovi su blagoslovili ministarstva kod preuzimanja; jučer vijest u dnevniku: Kolinda na čistu srijedu jela ribu!
užasno mi sve to ide na ku*** - od Vatikanskog ugovora do miješanja u sve pore društva i stvarno mi se čini da u našoj državi uskoro neće biti mjesta za ikoga tko se ne uklapa u okvire Crkve - bili to lezbe i pederi ili žene koje žele pobačaj ili muslimani.

" Herceg Bosno srce ponosno! "

Bash
Postovi: 6512
Pridružen/a: 07 kol 2009 12:56

Re: Bog & 'rvati

Post Postao/la Bash » 11 vel 2016 12:43

Omnia je napravila finu čistku postova koji su bili konfliktni i slažem se s njom. šteta je da su se neke dobre izjave usputno zagadile pasivno agresivnim doskočicama pa ih se cile moralo maknit. može se nastavit on topic :*

Avatar
Kroacija
Postovi: 16674
Pridružen/a: 02 stu 2005 11:37
Spol/rod: ne želim definirati
Ja sam: ne želim se identificirati
Lokacija: Njemačka

Re: Bog & 'rvati

Post Postao/la Kroacija » 11 vel 2016 12:46

hvala, Omnia. :)

Faith123
Postovi: 1232
Pridružen/a: 14 kol 2016 21:22
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: Solo

Re: Bog & 'rvati

Post Postao/la Faith123 » 25 kol 2018 18:55

Privilegirana

DelayLema

Re: Bog & 'rvati

Post Postao/la DelayLema » 10 pro 2018 15:17

Nigdje. Ukinut u ovom obliku u kojem djeluje. Moguce da su koncipirani kao budisticki hramovi (i bolje, jer i oni imaju mista za poboljsanje) i da se bave duhovnoscu, a ne uplicu javno i direktno u svjetovne stvari bar ne na ovakav nacin. Da stvarno zive od donacija i promoviraju jednakost to bi onda i bilo nesta. Nedavno sam kod rodbine vidila covika koji ubire po kucama za pazi "zvonarinu". Ok je zivit od donacija, ali je problem sta crkva pere tolike pare i onda jos ne mogu platit ljude koji za njih nesto rade dok svecenicki dvor izgleda vilovito i on vozi luksuzni auto. Stara tema i stara prica. Nista nova, ali eto. E da i hrvatima je davno "bog" kako ga nazivaju rekao zbogom. Najraskosnije adventure, a u glavurdama mrak. Sjaj i bijeda.

Odgovorite