CroL

Petak 18 Tra

Lifestyle Čak sedam medalja LGBT Olimpijaca!

Čak sedam medalja LGBT Olimpijaca!

Foto: flickr.com/iwillbehomesoonNakon 16 dana navijanja, živciranja, smijeha i suza, organizatori 30. Olimpijade svečano su ugasili plamen na olimpijskom stadionu u Londonu. LGBT sportaši mogu otići kući ponosni na povijesne rezultate!

Kao što smo ranije pisale, na Igrama je nastupilo tek 20-ak deklariranih LGBT sudionika/ca, a čak više od polovice ih je osvojilo medalje!

Outsports je nedavno objavio popis 104 outana sportaša i sportašice koji su nastupali na dosadašnjim ljetnim Igrama. Neki od njih bili su outani i prije samih Igara, dok su drugi to učinili po završetku natjecanja.

Fascinantna brojka od 53 sportaša i sportašica, što je više od polovice, do sada je osvojila medalju. Ovaj fenomenalni postotak ide u prilog svim LGBT natjecateljima i natjecateljicama diljem svijeta. U Londonu su se našla tek 23 deklarirana LGBT Olimpijca, ponajviše iz SAD-a i Nizozemske, i bili su iznimno uspješni.

U pojedinačnoj konkurenciji, medaljama su se okitile njemačka biciklistica Judith Arndt (srebro), američka tenisačica Lisa Raymond (bronca), nizozemski jahač Edward Gal (bronca) i njegov britanski kolega Carl Hester (zlato).

U ekipnom dijelu natjecanja, zlatom su se okrunile nizozemske hokejašice, koje u svojim redovima imaju čak četiri outane lezbijke (Marilyn Agliotti, Kim Lammers, Maartje Paumen i Carlien Dirkse van den Heuvel), i američke nogometašice s outanom trenericom Piom Sundhage i Megan Rapinoe.

Pobjeda Amerikanki nad Japankama
Nizozemske hokejašice, koje slove kao najzgodnija ekipa Igara, u Pekingu su preko Argentinki stigle do finala gdje su protiv Kineskinja slavile 2-0. Ove godine našle su se u finalu protiv starog rivala Argentine i s 2-1 osvojile svoje treće olimpijsko zlato.

Pobjeda Nizozemki na Igrama u Pekingu 2008. za drugo olimpijsko zlato

Posljednje ovogodišnje žensko ekipno olimpijsko zlato otišlo je u ruke američkih košarkašica, predvođenima ponajboljom igračicom svijeta Seimone Augustus. Napomenimo još da je južnoafrička atletičarka Caster Semenya, koju je IAAF 2009. podvrgnuo sramotnom testiranju rodnog identiteta, osvojila srebro u utrci na 800 metara.

Očito je da su outani sportaši i sportašice i više nego uspješni u svom poslu te pokazuju da homofobiji doista nema mjesta u sportu. Čestitamo!