Zabrana burkinija u Francuskoj

Domaće i strane aktualnosti, vijesti, komentari događanja, novinskih članaka, TV emisija, tekstova s CroL naslovnice i općenito svega čime nas mediji svakodnevno bombardiraju.

Avatar
inani
Postovi: 6225
Pridružen/a: 20 kol 2010 15:39
Spol/rod: žensko
Ja sam: ne želim se identificirati
Status: U vezi
Lokacija: Zgb

Re: Zabrana burkinija u Francuskoj

Post Postao/la inani » 01 ruj 2016 18:24

^Kak ti znas da su bas sve Francuskinje? :P

Casne i popovi su druga prica, njihova oblekica je vezana uz njihov posao. Kad ne rade (barem sto se tice svecenika), onda su u civilu. Za svore ne znam jel imaju civilnu odjecu.
Muslimanke koje su zamotane su zamotane jer im vjera to nalaze. Dakle, nije zbog posla, trenutne situacije u kojoj su se nasle jer su eto isle posjetiti neko sveto mjesto pa moraju biti pokrivene, nego iskljucivo zbog vjere.
Nikako ne opravdavam postupke katolicke Crkve niti bilo koje druge koja je nasilna prema onima koji nisu u skladu s njezinim naukom. Nasilje je nasilje, bez obzira tko ga provodi. A navodjenje vlastitih primjera nema veze s ovom temom.
Ako smo svi toliko liberalni i slobodoumni, zakaj si onda vecina zena (bez obzira na vjeru i mjesto stanovanja) na navuce burkinije i ide tak na plazu. Ono, nova moda i to. Ili se, jos jednostavnije, preseli u neku od muslimanskih zemalja jer su te zemlje cist ok. Slobode na sve strane.
Zamatanje povezujem s vjerskim fundamentalizmom, podcinjavanjem zena koje nije svojstveno europskim nacelima, kulturi, tradiciji, povijesti i vrijednostima.
Opet ponavljam: situacija se u svijetu promijenila unazad nekoliko godina i upravo zbog toga je vecina ljudi oprezna i smeta im bilo sto sto ima veze s muslimanima jer vise nema sigurnosti. Ne znam zasto selektivno citas moje postove. :)
Europske drzave su sekularne i ne znam zasto bi netko provodio svoja vjerska uvjerenja.
... :nesvjest:

Bash
Postovi: 6512
Pridružen/a: 07 kol 2009 12:56

Re: Zabrana burkinija u Francuskoj

Post Postao/la Bash » 01 ruj 2016 19:12

Je li bitno je li pokrivena zbog posla ili vjere? Je li zbog para ili besplatno? Ni muslimanke doma "u civilu" nisu mahom full zamotane. Uostalom, ko će ponit bombu sa sobom na plažu, može je stavit u kesu, bombaši su ionako teške seljačine. Ali s obzirom na stvari koje se dešavaju u Francuskoj (i drugdje), razumijem da je zabrana izraz revolta i straha većine prema manjini u kriznom periodu. I znamo da se svašta privremeno dozvoljava u kriznom periodu (npr. privatnost u SAD nakon 9/11). Ljudi u strahu su u stanju posegnit za svakakvim rješenjima, zabrana burkinija je još super blaga reakcija.

Avatar
Popeye
Postovi: 2096
Pridružen/a: 17 tra 2007 14:24

Re: Zabrana burkinija u Francuskoj

Post Postao/la Popeye » 01 ruj 2016 19:32

da, motiv je strah i odmazda. to se vidi i iz izjava tih gradonačelnika, kad su objašnjavali svoje motive za zabranu.

ali, to je i dalje pogrešna i promašena politika. kao i većina poteza uvjetovanih strahom, npr. ostajanje u ormaru. :)

Avatar
Billie Deadwilder
Postovi: 674
Pridružen/a: 27 tra 2012 23:02
Status: Solo

Re: Zabrana burkinija u Francuskoj

Post Postao/la Billie Deadwilder » 01 ruj 2016 20:28

What about this?

“The woman behind the burkini says 40% of sales are to non-Muslims”

http://qz.com/766186/the-woman-behind-t ... n-muslims/

“The Jewish community embraces it,” she told Politico. “I’ve seen Mormons wearing it. A Buddhist nun purchased it for all of her friends. I’ve seen women who have issues with skin cancer or body image, moms, women who are not comfortable exposing their skin—they’re all wearing it.”

Avatar
tratinčica
Postovi: 1902
Pridružen/a: 02 ruj 2015 21:43
Spol/rod: žensko

Re: Zabrana burkinija u Francuskoj

Post Postao/la tratinčica » 01 ruj 2016 20:52

inani je napisao/la:
Nekoliko puta sam (na ovaj ili onaj nacin) naglasila licemjerje odnosa prema zenama tu i tamo, kao i situaciju u kojoj se nalazimo u zadnje vrijeme. Ne bi, mozda, ni doslo do potrebe zabranjivanja burkinija da se prije toga u Francuskoj nije dogodilo nekoliko napada. Nazalost, drzava/e uvijek reagiraju kad je vec kasno.
Dakle, pokažimo muslimankama kako su im slobode smanjene i da ne moraju ovisiti o tuđim odlukama tako da im puknemo još jednu zabranu!? Slažem se da su slobode žena minimalne u državama gdje prevladava šerijatsko pravo, ali ne vidim sreću u još jednoj zabrani. Da ne govorim kako je apsurdno reći da je ovo način na koji liberalna Europa odgovara na terorističke napade, zabranom burkinija? Možda bi bolje rješenje bilo da se donese stroži antiteroristički zakon ili tako nešto. Ne mogu vjerovati da nakon niza propusta prilikom terorističkih napada Francuska donosi odredbu o zabrani burkinija, jebate.
Znaci, ok je da one dodju takve na plazu i to se ne smatra provokacijom jer smo, jelte, u Europi u kojoj se sve moze, a da je dodjem u dekoltiranoj majici i minjaku kod njih kao turist, ne bi me vise bilo jer izazivam njihove muškiće i mogli bi me napast jer sam ja kriva sto se tako oblacim, a ne njihovo zadrto poimanje zene i slobodne oblacenja i ponasanja. Super, nek dodju tu, hodaju zamotane jer nije to nista strasno, pa usput nekoga i prikolju ili raznesu bombom jer im vjera to nalaze. Sad ih se (nazalost) promatra na takav nacin i ljude je realno strah bilo koga tko je zamotan i/ili ima ruksak jer nije da se samo muskarci raznose.
Naravno da ništa od toga nije u redu,ali ne znam zašto Europa pada na njihovu razinu. Na njihovu zabranu osnovnih ljudskih sloboda se ne bi trebalo reagirati na način kojeg se istovremeno užasavamo, ne vidim neko dugoročno rješenje u odmazdi.
Svaka religija je plodno tlo za radikalizam, bilo bi savršeno kada ih ne bi bilo, ali eto, tu su. Jebiga. Od svake sitnice se može stvoriti radikalna skupina koja će svoje uvjerenje širiti putem nasilja. Ljudi su đubrad. Zato ne mislim da je problem u Islamu, nego u ljudima.
Kako se uopće može na plažu u burkiniju sakriti oružje, zar to nije skroz uz tijelo i usko?

Sve je ovo politikantstvo, elitni političari iskorištavaju sve veću razinu islamofobije. Mene zabrinjava zabrana ljudskih sloboda na kojima Europa počiva, ne sviđa mi se to. Ako je ljudima to ok, tko zna što će biti sljedeće na redu.

Avatar
Kroacija
Postovi: 16674
Pridružen/a: 02 stu 2005 11:37
Spol/rod: ne želim definirati
Ja sam: ne želim se identificirati
Lokacija: Njemačka

Re: Zabrana burkinija u Francuskoj

Post Postao/la Kroacija » 01 ruj 2016 22:34

@inani_ apsolutno se slažem sa svim.



Anyway,

http://www.boredpanda.com/iranian-women ... tion-iran/


It might be shocking today, but women of that time also took a modern approach when it came to fashion. They would dress up just like their Western counterparts and would even show some skin. These old magazine scans give us a rough idea of what a woman could wear at that time.

(Ovo je za mene kao ženu sramotna izjava)

I evo eye opener.

http://youtu.be/dF47rrHd7wo
...ili
[youtube]https://m.youtube.com/watch?v=dF47rrHd7wo[/youtube]
(Na mobitelu sam -.- )

Iran before 1979.

Za nestrpljive skeptike - 0:35.


Nek mi sad netko kaže da burkiniji i ine krpetine nisu definicija religijske i političke potlačenosti.

I rest my case here.

Avatar
Popeye
Postovi: 2096
Pridružen/a: 17 tra 2007 14:24

Re: Zabrana burkinija u Francuskoj

Post Postao/la Popeye » 01 ruj 2016 22:55

inani je napisao/la: Ako smo svi toliko liberalni i slobodoumni
pa očito nismo svi. :)

Avatar
Andain
Postovi: 5430
Pridružen/a: 03 pro 2012 23:17
Spol/rod: žensko

Re: Zabrana burkinija u Francuskoj

Post Postao/la Andain » 02 ruj 2016 07:33

Kroacija je napisao/la:Iran before 1979.
Ne samo Iran, ista stvar se desila i u Afghanistanu i Egiptu npr., žene su preko noći morale promijeniti svoj izgled. I svugdje je promjena odjeće išla u korak i s ostalim opresivnim elementima šerijata i radikalne islamizacije.

Primjeti kako nitko ne opovrgava da su burkini i burka simbol diskriminacije i opresije žena, ali kukavički pribjegavaju izgovoru liberalne demokracije kako ne se ne bi trebali suočavati s osjetljivom temom (premda ne govore protiv niza drugih mjera kada je liberalna demokracija ustupila protiv simbola diskriminacije).

Inače, Francuska je u 2003. provela istraživanje i ustanovilo se da 77% žena nose burku zbog straha ili stvarnih prijetnji iz okoline (obzirom na trend radikalizacije, taj postotak je mogao samo rasti). Žene koje odbijaju nositi burke su diskriminiranje i manje vrijedne (što nam i današnje novinarke, recimo u Egiptu, javljaju). Stoga je borba za taj slobodan izbor žene da nosi burkini, u stvarnosti zapravo borba za pravo njene okoline da ju nastavi potiho ugnjetavati. I to sve, u ime liberalizma i demokracije! :D

Inače, zgodno je možda i staviti na vidjelo, za slučaj da netko ne zna, zašto burkini..


‘’O Prophet! Tell your wives and your daughters and the women of the believers to draw their cloaks (veils) all over their bodies that they may thus be distinguished and not molested.’’(Koran 33:59)
“She's hot. I trust her.”
Hansel

Avatar
slapa
i'm watching u
Postovi: 16056
Pridružen/a: 19 ruj 2011 11:34
Spol/rod: žensko

Re: Zabrana burkinija u Francuskoj

Post Postao/la slapa » 02 ruj 2016 07:44

ja općenito ne volim zabrane jer obično one samo postignu gori efekt.
ko što bih osobno sve učinila da ne dođem u situaciju da moram ikada napraviti pobačaj tako ne bih na sebe ni stavila taj burkini. ali zabranom i jednog i drugog mislim da se napravi nešto što je puno gore. konkretno zabranom burkinija dalo bi se novo gorivo religijskim ekstremistima, povećalo njihovu izolaciju i onima koji se bezglavo pokoravaju njihovim pravilima dali bismo novi razlog da nas hejtaju i postaju ekstremniji. a žena u burkiniju na plaži ne škodi nikom oko sebe, eventualno šteti sebi ali na to je u konačnici sama pristala.
mi imamo sve što nam treba,
prostor od zemlje pa do neba...

Avatar
Andain
Postovi: 5430
Pridružen/a: 03 pro 2012 23:17
Spol/rod: žensko

Re: Zabrana burkinija u Francuskoj

Post Postao/la Andain » 02 ruj 2016 07:49

Primjeti da većina onih koji se zalažu za reformu u islamu nemaju ništa protiv burkini bana i zabrane burki. Ja bih rekla da je veća šansa da se prešutnom dozvolom za takve stvari još više ohrabri radikaliste, a ušutka 'reformiste' u islamu, nego obratno.
“She's hot. I trust her.”
Hansel

Bash
Postovi: 6512
Pridružen/a: 07 kol 2009 12:56

Re: Zabrana burkinija u Francuskoj

Post Postao/la Bash » 02 ruj 2016 08:13

Lol baš im treba dozvola zapada da žene oblače u burke dok to rade praktički od početka islama. Zašto jednostavno ne zabraniti islam kao religiju koja diskriminira žene? Ajmo tu ubacit i kršćanstvo kad već čistimo svoj prag.

Avatar
Popeye
Postovi: 2096
Pridružen/a: 17 tra 2007 14:24

Re: Zabrana burkinija u Francuskoj

Post Postao/la Popeye » 02 ruj 2016 08:25

btw, burka uopće nije prisutna u cijelom islamskom svijetu, nego je karakteristična za pakistan i afganistan. nadalje, milijarda i pol muslimana nisu ni politički ni religiozni monolit (prva diferencijacija su suniti i šijiti, a onda slijedi još mnogo toga), tako da generalizirati u vezi svih muslimana ima smisla kao pričati da su hrvati, srbi i bugari isto jer su svi južni slaveni itd.
ali, kako bismo onda širili strah? :feelingfree:

Avatar
Andain
Postovi: 5430
Pridružen/a: 03 pro 2012 23:17
Spol/rod: žensko

Re: Zabrana burkinija u Francuskoj

Post Postao/la Andain » 02 ruj 2016 08:35

Well, zapad se ne može miješat u unutarnji ustroj Saudijske Arabije, Bahraina ili Katara, al u ustroj Francuske može. Sjeti se kakva se buka bila dignula protiv bana burki/niqaba na javnim mjestima.

Inače, nije isto zabraniti ljudima vjerovanje (ljudi mogu vjerovati i da je Hitler imao super ideje, ak žele) i zabraniti prakticiranje opresivnih i diskriminirajućih elemenata tog vjerovanja u sekularnim državama. Što je razlog zašto je šerijat zabranjen na zapadu, a nije na bliskom istoku.

Al ja osobno ne bi plakala ni nad zabranom islama niti kršćanstva, iako gledajući današnje pokazatelje i razinu nasilja-te dvije religije nisu usporedive.

@popeye..da, žene u Saudijskoj Arabiji i Bahrainu izgledaju kao žene u Parizu :roll: Inače, većina muslimana su sunni, šijiti čine manji dio i recimo da su zemlje gdje se shi'a prakticira manje rigorozne u pogledu ženskog položaja u društvu.
“She's hot. I trust her.”
Hansel

Mar
breathing blue
Postovi: 5417
Pridružen/a: 06 lip 2016 15:38

Re: Zabrana burkinija u Francuskoj

Post Postao/la Mar » 02 ruj 2016 09:36

slapa je napisao/la:ono što mislim da mora ostati razlika u Europi u odnosu na arapske zemlje je to što se ta žena, ukoliko ne želi poštivati muslimanske religijske običaje, mora imati pravo ponašati drugačije i ako je zbog toga maltretirana od bilo koga zakon to mora sankcionirati. uz takve okolnosti i slobode, dok god ona šuti i dolazi na plažu u burkiniju pretpostavit ću da to radi jer to sama želi i ne vidim u tome problem.
slika


Avatar
Kroacija
Postovi: 16674
Pridružen/a: 02 stu 2005 11:37
Spol/rod: ne želim definirati
Ja sam: ne želim se identificirati
Lokacija: Njemačka

Re: Zabrana burkinija u Francuskoj

Post Postao/la Kroacija » 02 ruj 2016 10:37

Danas nisam nešto previše zatrpana poslom, podijelit ću s vama par zanimljivih komentara nijemaca po pitanju burki, burkinija i srodnih ženotlačiteljskih kesa:


slika


Nošenje burke potječe iz vremena kada je neprosvijećeni Islam na ženu gledao kao na čisto seksualni objekt koji je potrebno prekriti. Dakle, ako žena ne smije napustiti kuću bez burke, to smatram znakom manjka ravnopravnosti između muškarca i žene te znakom apsolutne muške dominacije.


slika

Nalazimo se u Europi, gdje je uobičajeno da vidite svog sugovornika, a maskiramo se za maškare ili ako idemo u pljačku banke. Dokle god budem viđao potpuno prekrivene žene koje trčkaraju noseći vrećice (valjda spiza :D ) tri metra iza svojih so-called muževa koji u rukama nose lančić s perlama, za to neću imati razumijevanja. Tužno je što većina žena očito ima razumijevanja za to, ali smatram ih nevjerojatno naivnima.


Bilo je još nekih više kul komentara, ali ne mogu ih pronaći. Ili mi se ne da prevoditi, not sure. :D


Enihu, do nedavno su nijemci na nekim sveučilištima islamistima nudili prostoriju u kojoj će se moliti. Na jednom od sveučilišta grupica muških vjernika stvorila je pravilo na koje su žene bez pogovora morale pristati jer, eto, zašto bi one imale pravo glasa: unutar cijele prostorije ograničio se prostor od svega možda 2-3 metra kvadratna u kojima se žene smiju moliti, ostatak te prostorije bio je rezerviran isključivo za muškarce. One nisu smjele stupati tu.
Informacija je nekako stigla do čelnika sveučilišta i zbog vidne diskriminacije unutar religiozne skupine, ukinuli su im cijelu prostoriju.

Da se razumijemo, ne podržavam ekstreme, bili oni religijski ili neki drugi. Da, tužno je vidjeti ženu opkoljenu policijom na plaži, ali ako smo se uspješno izborili sve ove godine da ne dobivamo tiket za pokazivanje previše tijela,

slika



...zašto se vraćati u prošlost i umotavati se u kese jer nam vjera, splet političkih okolnosti ili muž nalažu tako?

One step back, što se mene tiče.

Avatar
Popeye
Postovi: 2096
Pridružen/a: 17 tra 2007 14:24

Re: Zabrana burkinija u Francuskoj

Post Postao/la Popeye » 02 ruj 2016 14:19

prestanimo čitati statuse na fejsu, počnimo čitati knjige. :feelingfree:

Avatar
Andain
Postovi: 5430
Pridružen/a: 03 pro 2012 23:17
Spol/rod: žensko

Re: Zabrana burkinija u Francuskoj

Post Postao/la Andain » 02 ruj 2016 15:02

:)
Slažem se, i ne samo naslove na fejsu već i manipulativne članke, poput gornjeg linka koji veli da je broj terorističkih napada u svijetu u padu, što je jasno na prvi pogled da je obmana.

Odnosno, da, na globalnom nivou (prvenstveno jer je manji broj napada u Africi i na Bliskom Istoku koji čine 40% svjetskog broja terorizma), međutim Europa i US zapravo bilježe porast.
LINK
“She's hot. I trust her.”
Hansel

Avatar
Popeye
Postovi: 2096
Pridružen/a: 17 tra 2007 14:24

Re: Zabrana burkinija u Francuskoj

Post Postao/la Popeye » 02 ruj 2016 15:44

Andain je napisao/la:To što ti kao pojedinac nisi doživio nasilje od njih, ne znači da ne postoji realan rizik, što nam vijesti maltene svakodnevno pokazuju.
Andain je napisao/la::)
Slažem se, i ne samo naslove na fejsu već i manipulativne članke..
dakle, kako znati da ono što vijesti maltene svakodnevno prikazuju nisu manipulacije? jel po kriteriju 'to se uklapa u moj stav i svjetonazor' ili ima nešto više od toga?

ali, drago mi je što se možemo složiti da su statusi s fejsa irelevantni. to je doduše kao da smo se složili da je 2+2=4, al eto bar nešto. :veryhappydance:

doduše, nije mi više jasno o čemu se raspravlja u ovom topicu. ono što je u naslovu naznačeno kao tema je apsolvirano. zabrana burkinija je suprotna vrijednostima demokratsko-liberalnog ustava. možda bi mogli raspravljati o tome što učiniti s građanima koji odbacuju demokratsko-liberalne vrijednosti, neovisno o tome jesu li muslimani ili hrvatice? :sealedlips:

Avatar
Andain
Postovi: 5430
Pridružen/a: 03 pro 2012 23:17
Spol/rod: žensko

Re: Zabrana burkinija u Francuskoj

Post Postao/la Andain » 02 ruj 2016 16:11

Popeye je napisao/la: dakle, kako znati da ono što vijesti maltene svakodnevno prikazuju nisu manipulacije?
Lijepo. Ak pričaš o terorizmu odeš na stranice Global Terrorism Database i provjeravaš njihove podatke ili članke koji daju provjerljive i jasne podatke.

Ostatak posta neću komentirati posebno, ionak ne sadrži nikakav kontraargument, već više pokušaj da se umanji vjerodostojnost nečijeg mišljenja u nedostatku ovog prvog, valjda. :)
“She's hot. I trust her.”
Hansel

Avatar
Popeye
Postovi: 2096
Pridružen/a: 17 tra 2007 14:24

Re: Zabrana burkinija u Francuskoj

Post Postao/la Popeye » 02 ruj 2016 17:20

al stvar je u ovome:
https://www.start.umd.edu/gtd/about/History.aspx
The Global Terrorism Database--or GTD--began in 2001 when researchers at the University of Maryland obtained a large database originally collected by the Pinkerton Global Intelligence Services (PGIS).

From 1970 to 1997, PGIS trained researchers--mostly retired Air Force personnel--to identify and record terrorism incidents from wire services, government reports, and major international newspapers in order to assess the risk of terrorism for their clients. With funding from the National Institute of Justice, the Maryland team finished digitizing the original Pinkerton data in December 2005, making corrections and adding additional information wherever possible. PGIS lost data for 1993 in an office move and these data have never been fully recovered.


i ostatak teksta na tom linku.

pa i sam pojam 'terorizam'.
https://theintercept.com/2015/06/19/ref ... anda-term/

itd itd.

inače, što se burkinija tiče, gledam na to prvenstveno tako što procjenjujem pozicije moći uključenih u priču. francuski gradonačelnik je očito u većoj poziciji moći od žene u burkiniji. njen suprug je očito u većoj poziciji moći. policajac koji je tjera da se skida na plaži također. dakle, imamo žene koje su društveno-politički nemoćne. ako im se ISKRENO želi pomoći, onda se valjda treba razmišljati o tome kako ih osnažiti, kako im ponuditi opciju veće moći, doista slobodnog izbora oko toga žele li nešto odjevati ili ne. tako što ćeš frustriran zbog terorističkih napada uvesti uredbu koja će se slamati preko leđa žena u burkinijima, OČITO je da im ne pomažeš.

netko je već pronicljivo primijetio kako u francuskoj žene imaju ustavnu i zakonsku mogućnost da ne nose burkini (ili burku). no, jasno je da tu cijela stvar ne staje, te da postoje drugi nivoi priče. da, one imaju to pravo, ali imaju li socio-ekonomske uvjete da konzumiraju to pravo? ne bih rekao. e sad, ako si država koja je ozbiljna oko toga da želi pomoći određenoj kategoriji građanki - a država bi to trebala, čega su i LGBT građani dobar primjer - onda imaš na raspolaganju razne alate kojima možeš intervenirati. možeš pokrenuti javnu kampanju edukacije. možeš ponuditi posebne programe socio-ekonomske pomoći tim ženama. itd.
(naravno, onda će se javiti hrpa onih koji će reći 'pa koji qrac mi pomažemo tim muslimankama?! neću da moji porezi idu na to!'... i ne bih se čudio da će to biti u mnogim slučajevima isti ljudi koji su zabranu burkinija branili stavom da je to emancipatorski za te žene i da im je samo stalo do prava žena. čime će se samo dodatno potvrditi očigledno, a to su islamofobija i rasizam koji su u temelju mnogih antiburkini stavova...)

PS
po čemu su te muslimanke 'one' dok smo mi koji raspravljamo u ovom topicu 'mi'? primijetio sam dosta postova pisanih iz takve perspektive. zašto bi neka muslimanka rođena u francuskoj morala stalno javno osuđivati ISIL da joj se ne bi pripisivalo licemjerje? nije li baš to logika ISIL-a koju usvajamo takvim stavom? zašto bi osoba jedne vjere i/ili nacionalnosti koja je građanin neke republike morala više od neke druge osobe druge vjere i/ili nacionalnosti dokazivati svoju lojalnost (što god značio taj odvratni pojam)?

Avatar
Andain
Postovi: 5430
Pridružen/a: 03 pro 2012 23:17
Spol/rod: žensko

Re: Zabrana burkinija u Francuskoj

Post Postao/la Andain » 03 ruj 2016 14:30

Popeye je napisao/la: dakle, imamo žene koje su društveno-politički nemoćne. ako im se ISKRENO želi pomoći, onda se valjda treba razmišljati o tome kako ih osnažiti, kako im ponuditi opciju veće moći, doista slobodnog izbora oko toga žele li nešto odjevati ili ne. možeš pokrenuti javnu kampanju edukacije.
Sve to lijepo zvuči u teoriji, no pada praktičnom testu. Za početak, eduakcije se već odavno u Europi provode; u Skandinaviji su doslovno spušteni na razinu: ‘’to što ste u braku, ne znači da je silovanje dopušteno’’. Problem s tim tečajevima je što su a) dobrovoljni b) u suprotnosti su s tradicionalnim islamskim vrijednostima pa im stanovništvo nije sklono.

Plus -ako je vjerovati istraživanjima, velik dio žena nosi burke zbog direktne ili indirektne prisile iz svoje okoline. Tim ženama ne treba edukacija, mnoge od njih su svjesne problema, međutim, nije baš da će te žene samo tako odšetati do policijske postaje i reći, ‘’znate moj otac/braća/muž me prisiljavaju da nosim burku-jel ih možete zatvoriti, kako bih se ja mogla početi normalno odijevati?’’ To se neće desiti, previše bi riskirale time.

Osim toga taj put polaganog osviještavanja o nediskriminaciji mi je usporediv s idejom gdje ti homoseksualcima ne daješ pravo na vidljivost sve dok homofobii ne dođu do nekakve zdravo-socijalne spoznaje. Ako je nešto diskriminacija, onda to društvo treba priznati kao diskriminaciju i raditi na prekidanju te prakse bez odgode. A inače, nije da je trend u svijetu da islamske zemlje postaju sve fleksibilnije pa će kroz godine dvije sve doći na svoje mjesto, zapravo upravo suprotno, radikalizacija je sve veća, što ti govori i podatak o povećanom broju terorističkih napada na Zapadu.
PS po čemu su te muslimanke 'one' dok smo mi koji raspravljamo u ovom topicu 'mi'? primijetio sam dosta postova pisanih iz takve perspektive
Koristim ‘mi’ i ‘oni’ kao razliku jedne kulturne perrspektive gdje radim razliku između svog mišljenja i islamskog, a kako bih samo iznošenje mišljenja u diskusiji učinila jednostavnijim. Dal je to rasistički od mene? :) Inače, cijeli taj argument rasizma u ovom primjeru je užasno kratkovidan. Islam nije rasa-islam je religija (s jako lošim viđenje društvenog uređenja i položaja žena), i trebali bi moći biti u stanju kritizirati loše ideje bez prozivanja rasizma jer je nekom tematika preosjetljiva.
zašto bi osoba jedne vjere i/ili nacionalnosti koja je građanin neke republike morala više od neke druge osobe druge vjere i/ili nacionalnosti dokazivati svoju lojalnost (što god značio taj odvratni pojam)?
Ovdje nije pitanje lojalnosti Francuskoj republici već pitanje lojalnosti (kad već koristiš taj izraz) principima ravnopravnog odnosa muškarca i žene u društvu, za koje se muslimani s pravom prozivaju.
..

Inače, obzirom da su se principi liberalizma i demokracije toliko puta spomenuli da kažem još ovo-ukoliko demokraciju treba provoditi apsolutno, onda treba zabraniti i ban na svastiku, na opovrgavanje holokasuta i treba dopustiti privatnicima da odbiju peći kolače gay parovima. Ukoliko smo pak rekli da te stvari ima smisla zabraniti jer je pravilo ne-diskriminacije iznad pravila o slobodi izražavanja i izbora, u tom slučaju se doista treba zapitati, je li burka/burkini simbol diskriminacije ili tek običan komad odjeće neke kulture. Ja još nikog nisam čula da veli da je to običan komad odjeće, uključujući i tebe.
“She's hot. I trust her.”
Hansel

Avatar
Andain
Postovi: 5430
Pridružen/a: 03 pro 2012 23:17
Spol/rod: žensko

Re: Zabrana burkinija u Francuskoj

Post Postao/la Andain » 03 ruj 2016 14:50

Još nešto što mi je sad palo na pamet; na primjeru Afganistana, Irana i Egipta je vidljivo da su žene burke u većem broju nosile uvijek nakon dolaska radikalnih islamističkih režima na vlast. Prije toga, dok su u društvu bile veće slobode, žene su bile odjevene kao žene na zapadu, doslovno nema razlike

slika

Čisto za one koje vele da su burke ženin slobodan izbor.
“She's hot. I trust her.”
Hansel

Avatar
Popeye
Postovi: 2096
Pridružen/a: 17 tra 2007 14:24

Re: Zabrana burkinija u Francuskoj

Post Postao/la Popeye » 03 ruj 2016 16:56

Život piše drame: danas sam se kupao u blizini par žena koje su nosile burkinije. Još uvijek sam živ. :veryhappydance:

Avatar
slapa
i'm watching u
Postovi: 16056
Pridružen/a: 19 ruj 2011 11:34
Spol/rod: žensko

Re: Zabrana burkinija u Francuskoj

Post Postao/la slapa » 05 ruj 2016 07:38

no pa takve se stvari, ta zatupljivanja i vraćanja unazad, u ratnim okolnostima događaju. ne moraš gledat afganistan, pogledaj samo kako su izgledale i ponašale se muslimanke i muslimani u BiH prije i poslije 90ih. pogledaj kako se često prije rata događalo da musliman oženi katolkinju, ili srbin hrvaticu, pogledaj koliko se rijetko to sada događa. pogledaj koliko je popularno ustaštvo kod naših današnjih srednjoškolaca. to ratovi rade. i nakon nekog mirnijeg perioda stvari se opet lagano liberaliziraju, narodi se počnu miješati, zatupljujuće ideologije popuštaju...
i onda opet dođe neki rat i opet se stvar vrati unazad.
tako da da, došli su neki ljudi u EU koji nam djeluju jako zatucano religijom. došli su iz područja koje je doživjelo rat kakav je nama nepojmljiv. al ako u bližoj budućnosti ne bude većih sranja u Europi, iduća generacija, odnosno i ova ista za 10ak godina, će biti puno manje zatucana. i to će se dogoditi puno prije ako nad njima ne provodimo samovolju jer imamo neka veća prava jer smo tu bili prije njih.
mi imamo sve što nam treba,
prostor od zemlje pa do neba...

Avatar
Andain
Postovi: 5430
Pridružen/a: 03 pro 2012 23:17
Spol/rod: žensko

Re: Zabrana burkinija u Francuskoj

Post Postao/la Andain » 05 ruj 2016 10:52

Iskreno, ovo što veliš mi je analogno prijedlogu da govor mržnje prema gayevima ne treba sankcionirati, već čekati da homofobi kroz vrijeme dođu k pameti, jer će ih u suprotnom ovo samo još više iziritirati.
“She's hot. I trust her.”
Hansel

Avatar
slapa
i'm watching u
Postovi: 16056
Pridružen/a: 19 ruj 2011 11:34
Spol/rod: žensko

Re: Zabrana burkinija u Francuskoj

Post Postao/la slapa » 05 ruj 2016 12:08

postoji prilično bitna razlika, a ta je da nošenje burkinija nije govor mržnje.
mi imamo sve što nam treba,
prostor od zemlje pa do neba...

Avatar
Popeye
Postovi: 2096
Pridružen/a: 17 tra 2007 14:24

Re: Zabrana burkinija u Francuskoj

Post Postao/la Popeye » 05 ruj 2016 14:17

yep. :)

Avatar
Andain
Postovi: 5430
Pridružen/a: 03 pro 2012 23:17
Spol/rod: žensko

Re: Zabrana burkinija u Francuskoj

Post Postao/la Andain » 05 ruj 2016 17:14

^^A je li simbol diskriminacije?
“She's hot. I trust her.”
Hansel

Avatar
slapa
i'm watching u
Postovi: 16056
Pridružen/a: 19 ruj 2011 11:34
Spol/rod: žensko

Re: Zabrana burkinija u Francuskoj

Post Postao/la slapa » 05 ruj 2016 17:43

pretpostavljam da njima nije. da im je, vjerojatno ju ne bi nosile. vjerujem da su vrlo rijetki slučajevi u kojima ih nose jer su prisiljene.
mi imamo sve što nam treba,
prostor od zemlje pa do neba...

Odgovorite