Jeste li vjernice/ci?

Tko smo mi u svemiru, kamo idemo, koji je smisao života, jesu li teorije zavjere istinite, što bi mogao značiti vaš noćašnji san i je li to sve na rubu onostranog?
Odgovorite
Avatar
Andain
Postovi: 5430
Pridružen/a: 03 pro 2012 23:17
Spol/rod: žensko

Re: Jeste li vjernice/ci?

Post Postao/la Andain » 15 srp 2013 13:34

ariadne je napisao/la:
E sad, ako ćemo stavit to sve u stranu i pretpostavit postojanje nečeg nadnaravnog što se ne uklapa niti u jednu postojeću definiciju, pitanje je što ostaje? Koja je poanta vjerovanja u nešto nadnaravno čija je jedina svrha postojanje? Ne možeš ga spoznati ni na koji način, ne možeš mu vidjeti djelovanje, ni ne znaš djeluje li uopće niti kako, ne možeš ga definirati, ne daje odgovore ni na što, niti te išta pita, nema nikakve interakcije, al ono, totalno postoji. Kako? Zašto? Možda negdje postoji nešto što postoji. Osim što zvuči idiotno, također je irelevantno.
Nabrojala si jako puno vlastitih pretpostavki praktički postavljajući retoričko pitanje. :) U krajnjoj liniji, možda pravo pitanje nije koja je svrha već da li postoji. Ako postoji, možemo pričati o svrsi, ako ne postoji ne. Naravno, mi smo stale na samom postojanju :D gdje ti veliš da to ne postoji, jer se iskustva razlikuju, nisu plauzibilna, da je išta što postoji stvarno, postojalo bi identično u svakom kutku svijeta itd.. Sve nabrojano su tvoje pretpostavke koje proizlaze iz onog kako ti definiraš ono što ti je smisleno.
Kvaka je u tome da stvarnost ne mora odgovarati onom što ti (ili ja) držiš smislenim ili racionalnim.

Ono što je bitno je da postoji velik broj ljudi, posrednih i neposrednih svjedočanstava, čak i bivanja, onog što ne drže ovozemaljskim iskustvom.
Ti ljudi dokazano ( :D ) nisu (ili nisu svi) pod utjecajem halucinacija, uništenog mozga itd. itd, dakle koncizni i svjesni onog što pričaju. Od kad ljudska vrsta postoji, u bilo kojem kutku fizičkog svijeta, postoji povijest takvih svjedočanstava (ovdje se čisto referiram na tvoje da ako postoji kakva konzistentnost, postojala bi jedna religija jer je očito da konzistentnost u vidu duhovnih sadražaja postoji).

No, fizičkih dokaza na način na koji ćeš dokazati da dvije molekule spajanjem tvore treću, nema.

Over&out; fun je, al vrtimo se u krug. ;)
“She's hot. I trust her.”
Hansel

Avatar
ariadne
hladan tuš
Postovi: 12774
Pridružen/a: 27 ruj 2010 17:17
Spol/rod: žensko

Re: Jeste li vjernice/ci?

Post Postao/la ariadne » 15 srp 2013 17:02

bašja je napisao/la:ja imam problem samo s dvije stvari.
Ja imam problem s tvojim generaliziranjem. :D ->
prvo, kad bi sve iracionalno proglasila irelevantnim svijet bi bio puno drugačije mjesto. ne nužno bolje. a ako opravdaš ma i jednu iracionalnu stvar, ne možeš bez sumnje poništiti boga. bar ja ne mogu jer mi to nije konzistentno stajalište.
Nije mi zapravo jasno na što ciljaš ovime. Koje sam ja to "sve" iracionalne stvari proglasila irelevantnima? I daj mi primjer opravdane iracionalne stvari koja je unaprijedila svijet. Nije tema, al bi mi pojasnilo barem na što misliš.
drugo, blesavo mi je kad se stavlja vjera i znanost u toliku opreku da si maltene idiot ako priznaješ mogućnost postojanja boga, a ne daj bože da i imaš vjere! to mi dođe ko vjerski fanatizam jer diskreditiraš ljude na račun nečeg jako proizvoljnog. Na kraju krajeva da te religioznost tako automatski čini idiotom ne bi bilo npr. Newtona.
Nisam nigdje napisala ništa slično. I Newtonova religioznost nema veze s ničime. On je jedan od najvećih znanstvenika u povijesti jer je svoje tvrdnje metodički dokazao. I njih se i danas može metodički dokazati. To što je on možda mislio da mu je inspiracija došla od boga je - irelevantno. :D Njegova otkrića ne bi bila ništa manje istinita da je vjerovao i u leteće špagete, ali to opet nije argument da se vjeruje u leteće špagete.
Andain je napisao/la:Sve nabrojano su tvoje pretpostavke koje proizlaze iz onog kako ti definiraš ono što ti je smisleno.
Kvaka je u tome da stvarnost ne mora odgovarati onom što ti (ili ja) držiš smislenim ili racionalnim.
A alternativa je što točno? Da pretpostavim da su dosadašnje metode analize koje su rezultirale konkretnim dokazivim otkrićima netočne?
Ono što je bitno je da postoji velik broj ljudi, posrednih i neposrednih svjedočanstava, čak i bivanja, onog što ne drže ovozemaljskim iskustvom.
Ti ljudi dokazano ( :D ) nisu (ili nisu svi) pod utjecajem halucinacija, uništenog mozga itd. itd, dakle koncizni i svjesni onog što pričaju. Od kad ljudska vrsta postoji, u bilo kojem kutku fizičkog svijeta, postoji povijest takvih svjedočanstava.
Koliki broj? Koji ljudi? Posredna svjedočanstva je drugo ime za rekla-kazala. Kako su dokazali da nisu pod utjecajem halucinacija i koječega? Od kad ljudska vrsta postoji, u bilo kojem kutku fizičkog svijeta? Kako znaš?
No, fizičkih dokaza na način na koji ćeš dokazati da dvije molekule spajanjem tvore treću, nema.
Nema ako nisi slušala satove kemije. Ikad. Ne znam kako da te shvatim ozbiljno s ovim.
Over&out; fun je, al vrtimo se u krug. ;)
Meni zapravo izgleda da se samo ti vrtiš oko vlastite osi. :D
Ye ever wanty just wrap yersel up in tin foil nice and cosy and then just fucking get right inty the microwave and blow yersel up tae fuck

Avatar
bašja
Postovi: 2639
Pridružen/a: 11 kol 2010 20:18
Spol/rod: žensko
Status: U vezi

Re: Jeste li vjernice/ci?

Post Postao/la bašja » 15 srp 2013 17:50

ariadne je napisao/la:Koje sam ja to "sve" iracionalne stvari proglasila irelevantnima?
recimo da nisi, da sam ja samo generalizirala tvoj post od prije. možeš sad odgovoriti: jel sve iracionalno irelevantno?
ariadne je napisao/la:Ni u jednoj religiji koja ima definirane koncepte, ti koncepti ne drže vodu i more often than not, kontradiktiraju sami sebe.
primjere za iracionalno ću ti dati kad ti meni daš koji primjer ovih definiranih kocepata. čisto da ne skrenem s teme jer me taj tvoj post potaknuo... možda sam te skroz krivo shvatila u tvom generaliziranju :D
ariadne je napisao/la:
drugo, blesavo mi je kad se stavlja vjera i znanost u toliku opreku da si maltene idiot ako priznaješ mogućnost postojanja boga, a ne daj bože da i imaš vjere! to mi dođe ko vjerski fanatizam jer diskreditiraš ljude na račun nečeg jako proizvoljnog. Na kraju krajeva da te religioznost tako automatski čini idiotom ne bi bilo npr. Newtona.
Nisam nigdje napisala ništa slično.
vjerojatno se onda radi o mojem dojmu da je tvoj krajnji zaključak da vjera više manje isključuje kritičko mišljenje kao takvo. newton je zato tu primjer religioznog čovjeka i velikog znanstvenika u jednoj osobi, kritičko mišljenje i vjera se kod njega očito nisu poništili.

ono što se meni učinilo da je "nešto slično" ------------>
ariadne je napisao/la:Ljudi gube kredibilitet kad se odreknu razmišljanja i prihvate praznovjerje. Stavljanje magičnog rješenja na mjesto gdje realno (još uvijek) nema ničega je opasan presedan jer se time onda da manipulirati kako god kome odgovara, kao što vidimo iz pretty much cijele ljudske povijesti.
How did a housepet, who ignores people, get into our lives? They basically domesticated themselves.

Avatar
Andain
Postovi: 5430
Pridružen/a: 03 pro 2012 23:17
Spol/rod: žensko

Re: Jeste li vjernice/ci?

Post Postao/la Andain » 15 srp 2013 19:14

Maleni off topic pa si dopuštam vraćanje, ali..
ariadne je napisao/la:
No, fizičkih dokaza na način na koji ćeš dokazati da dvije molekule spajanjem tvore treću, nema.
Nema ako nisi slušala satove kemije. Ikad. Ne znam kako da te shvatim ozbiljno s ovim.
..mislim da me ovdje nisi baš shvatila :) Pričam o tome kako dokaza kakve ćeš u kemiji naći za polimere u duhovnom području nema.. ;)
“She's hot. I trust her.”
Hansel

Avatar
ariadne
hladan tuš
Postovi: 12774
Pridružen/a: 27 ruj 2010 17:17
Spol/rod: žensko

Re: Jeste li vjernice/ci?

Post Postao/la ariadne » 15 srp 2013 21:02

bašja je napisao/la:recimo da nisi, da sam ja samo generalizirala tvoj post od prije. možeš sad odgovoriti: jel sve iracionalno irelevantno?
Sad ekšli tražiš od mene da toliko generaliziram? No can do, sorry. :D
primjere za iracionalno ću ti dati kad ti meni daš koji primjer ovih definiranih kocepata. čisto da ne skrenem s teme jer me taj tvoj post potaknuo... možda sam te skroz krivo shvatila u tvom generaliziranju :D
Ovo je ucjena. :diva: :D Oprosti, ali zbilja ne mogu ovdje držati satove komparativne religije. :D Imate cijeli internet, čitajte o različitim vjerovanjima i sami zaključite imaju li vam smisla.
ono što se meni učinilo da je "nešto slično" ------------>
ariadne je napisao/la:Ljudi gube kredibilitet kad se odreknu razmišljanja i prihvate praznovjerje. Stavljanje magičnog rješenja na mjesto gdje realno (još uvijek) nema ničega je opasan presedan jer se time onda da manipulirati kako god kome odgovara, kao što vidimo iz pretty much cijele ljudske povijesti.
A, mislila sam u kontekstu vjerovanja i dokazivanja bogova i koječega. Katolici npr. odbacuju sva ostala vjerovanja po defaultu iako sigurno ni ne znaju čega sve u svijetu ima, a kamoli o čemu se radi. Tko zna koliko ih je uopće čitalo i Bibliju. I to outsourceanje razmišljanja na neke druge koji to onda mogu izmanipulirat kako hoće je ono što mi smeta. Mogućnost da netko prouči različita vjerovanja svijeta i objektivno zaključi da je njegovo jedino ispravno je podosta nevjerojatna. Mislim da smo to sve već više-manje rekli.

I da, usput, pročitala sam opet onaj tvoj post o prihvaćanju struje zdravo za gotovo i tako to, zaboravih to komentirati. Nije ista stvar. Ja možda prihvaćam, ne znam, otkrića nuklearne fizike zdravo za gotovo, ali to se ne uspoređuje sa slijepom vjerom u nadnaravno. Nuklearnu fiziku možeš matematički dokazati, to što nitko od nas dvije to ne radi ju ne čini ništa manje realnom.
Andain je napisao/la:..mislim da me ovdje nisi baš shvatila :) Pričam o tome kako dokaza kakve ćeš u kemiji naći za polimere u duhovnom području nema.. ;)
That which can be asserted without evidence, can be dismissed without evidence. Postoji razlika između otvorenog uma i lakovjernosti. Nećemo redefinirati pojam dokaza da uključuje tračeve i osobne fantazije, nastao bi kaos.


Voljela bih da mogu još raspravljat, ali sam malo pregorjela između ovoga i spremanja stana prije konačnog odlaska iz grada za ovo ljeto. :brainless: :D Treba mi godišnji od foruma. :shinner:
Ye ever wanty just wrap yersel up in tin foil nice and cosy and then just fucking get right inty the microwave and blow yersel up tae fuck

Avatar
bašja
Postovi: 2639
Pridružen/a: 11 kol 2010 20:18
Spol/rod: žensko
Status: U vezi

Re: Jeste li vjernice/ci?

Post Postao/la bašja » 15 srp 2013 21:55

A, mislila sam u kontekstu vjerovanja i dokazivanja bogova i koječega. Katolici npr. odbacuju sva ostala vjerovanja po defaultu iako sigurno ni ne znaju čega sve u svijetu ima, a kamoli o čemu se radi. Tko zna koliko ih je uopće čitalo i Bibliju. I to outsourceanje razmišljanja na neke druge koji to onda mogu izmanipulirat kako hoće je ono što mi smeta. Mogućnost da netko prouči različita vjerovanja svijeta i objektivno zaključi da je njegovo jedino ispravno je podosta nevjerojatna. Mislim da smo to sve već više-manje rekli.
drago mi je da smo to razjasnile, ovo sve mogu potpisati!
ariadne je napisao/la:I da, usput, pročitala sam opet onaj tvoj post o prihvaćanju struje zdravo za gotovo i tako to, zaboravih to komentirati. Nije ista stvar. Ja možda prihvaćam, ne znam, otkrića nuklearne fizike zdravo za gotovo, ali to se ne uspoređuje sa slijepom vjerom u nadnaravno. Nuklearnu fiziku možeš matematički dokazati, to što nitko od nas dvije to ne radi ju ne čini ništa manje realnom.
ovo si sad previše izvukla iz naftalina postova, tj. konteksta. apsolutno realnost nuklearne fizike ne ovisi o mojem shvaćanju iste. to sam govorila o manipulaciji. činjenica da je znanost (u principu) realna je ne čini manjim alatom za manipulaciju u "pravim" rukama. baš na tragu ovog kako si se lijepo izrazila - outsourceanja razmišljanja. nominalno prihvaćanje znanosti ne čini ništa za tvoju sposobnost kritičkog razmišljanja. na kraju krajeva, kao što nominalno prihvaćanje boga ne čini ništa za tvoju duhovnost. i nemoj reći, nisam to nikad ni rekla :D znam da nisi, ovo je moja potreba da se to naglasi. jer mi se populistička znanost gadi samo malo manje od populističke religije.

ostatak se slažem da pustimo ad acta jer sumnjam da ćemo biti produktivne, a ipak je ljeto i ima ljepših stvari koje čekaju. To ide i @Bash, ko živ ko mrtav do sljedećeg vikenda :D
How did a housepet, who ignores people, get into our lives? They basically domesticated themselves.

Bash
Postovi: 6512
Pridružen/a: 07 kol 2009 12:56

Re: Jeste li vjernice/ci?

Post Postao/la Bash » 15 srp 2013 22:55

super jer prošla me volja za citiranjem i boldanjem itd. :D
random komentar - toliko sam puta tu po temama čitala bitchanja po znanosti i predrasuda o tome šta je i kako funkcionira, a koja veze nemaju s realnim stanjem. ne znam jel te miskoncepcije i paranoje ljudi kupe iz sf serija ili odakle, ali ako ikad budem posebni mazohist, otvorit ću temu o tome na ovom podforumu :brainless:

Avatar
margarita
Postovi: 1323
Pridružen/a: 09 ožu 2013 17:50
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: Solo

Re: Jeste li vjernice/ci?

Post Postao/la margarita » 16 srp 2013 14:26

Rasprava je zavrsena, ali netko je bio spominjao levitaciju, Andain cini mi se, pa moram stavit ovaj clanak na koji sam upravo naletila.
Znanost FTW! ;)

Tajna levitacije

Avatar
Andain
Postovi: 5430
Pridružen/a: 03 pro 2012 23:17
Spol/rod: žensko

Re: Jeste li vjernice/ci?

Post Postao/la Andain » 16 srp 2013 15:13

Ok, Tereza Avilska nije svetica, jednostavno je bila nekoliko stoljeća ispred znanosti. :) Doduše, kak to spojiti sa halucinacijama o Bogu i tak naprednim znanstvenim sposobnostima i spoznajom je već malo teže :P

Šalim se ;)
“She's hot. I trust her.”
Hansel

Avatar
ariadne
hladan tuš
Postovi: 12774
Pridružen/a: 27 ruj 2010 17:17
Spol/rod: žensko

Re: Jeste li vjernice/ci?

Post Postao/la ariadne » 29 srp 2013 12:51

Ye ever wanty just wrap yersel up in tin foil nice and cosy and then just fucking get right inty the microwave and blow yersel up tae fuck

str8faith
Postovi: 6910
Pridružen/a: 21 svi 2012 21:56
Spol/rod: žensko
Ja sam: ne želim se identificirati
Status: U braku
Lokacija: Racisce

Re: Jeste li vjernice/ci?

Post Postao/la str8faith » 26 stu 2013 00:44

jašta evo svake nedilje ližem oltare
Bezi Jankec, bezi Jankec
cug ti bu pobegel

Gost

Re: Jeste li vjernice/ci?

Post Postao/la Gost » 29 pro 2013 11:09

YesssaM :)
Vyeruyem u svoga boga yedinoga ... :lol:
tayna vyere...
dalje necu... :lol:

Bas smo priyatelj i ya zaletili na polnocku ove godine
i komentirali sve to skupa sve predstave.
So ok u redu ye sva ta gluma medjutim mi njih placamo
a oni ne rade kako treba nego huskayu ljude.
Sve to sto se na misi govori ima znacenje,
ali ne tupo glupo slusat i klimat glavom i rukama mahat po zraku pred sobom
nego citat i slusat izmedju redova i sto ye
nayvazniye prakticirat to 365 dana u godini.

Npr. da ne duljim sve,
ali samo nesto naybitniye.
Crkve treba obzirom da ye u njih spiskano
puno para pretvorit u drustveno korisne prostore za druzenje ofkors.
Kad ljudi stoye u redu i primayu tiyelo kristovo to ye
predstava odnosno simbolika naseg tiyela i medjusobnog davanja i primanja.
Yedinstvo duha svetoga ye simbolika mira i medjusobnog razumiyevanja.
I tako dalje i tako blize... :D
Oltari su duse nasih bliznjih,
a ne oni kameni u crkvi,
yer crkva su ljudi,
a ne zidovi.
Dakle zanima me kako satrat sve tupine
koyi krivo tumace bibliyu ili bilo koyu
svetu knjigu odnosno kako ih prosviyetlit
da i njima vyecna sviyetlost sviyetli :lol:

Prokleta politika :primalscream:

Ovo ye moya vyera:

"Sve religije svijeta su ILUZIJA.One cine razdvajanje,podjeljenost,mrznju,ratove.Sve sto nas spaja kao zivuca bica jest sveprozimana kosmucka ljubav.Od prvobitnog izvora svepostojanog i Bozanskog.Tajna svih tajni..Ono sto nas cini savrsenima i drugacijima jeste nasa SVJEST um.To nas veze i spaja ka jednome cilju a to je oslobodjenje od materijalne prirode koja je tjelesno bolna prolazna,propadljiva i ogranicena.
Neprestano radjanje patnja i umiranja.
Sve sto covijek pomisli u sebi to postoji.Samo se nalazi u drugoj dimenziji koja je povezana vezom duha i tjela.
Sretan vam Bozic svima.Zeli vam svemirski putnik."

a taynu svoye vyere necu pisati ofkors :D olrayt i tako dalje i tako blize... :)

Avatar
miss_misty
Postovi: 3383
Pridružen/a: 03 vel 2011 22:26
Lokacija: na samom rubu litice

Re: Jeste li vjernice/ci?

Post Postao/la miss_misty » 18 sij 2014 09:49

slika
Napolju pada kiša. A kako se već pomalo spustilo veče, upalili smo sve moje i njene cigarete iz džepova i kofera, poslagali ih po nameštaju i rekli da su to zvezde.

¤¤¤problem s wc-autobusom je u tome što nikad ne znaš kad će se odvesti¤¤¤

Avatar
Kelt
Postovi: 181
Pridružen/a: 15 sij 2014 21:26

Re: Jeste li vjernice/ci?

Post Postao/la Kelt » 05 vel 2014 21:01

Haha, ja vjerujem u prirodu. :D Stvarno vjerujem da ima nešto nadnaravno u njoj jer je tako predivna i to je to.
Ruadh gu brath!

Avatar
Andy
Postovi: 23
Pridružen/a: 08 ožu 2014 13:12
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka

Re: Jeste li vjernice/ci?

Post Postao/la Andy » 08 ožu 2014 19:58

Vjerujem u Boga, Stvoritelja, Kozmičku Silu ili kako god je želite nazvati. Također vjerujem da se stvari događaju s razlogom.

Iako sam odgajana kao kršćanka, kako sam odrastala i postajala svjesnija okoline i društva u kojem živimo, moje zanimanje za bilo kakvu organiziranu vrstu religije počelo je blijediti. Smatram da mi ne treba apsolutno nikakav posrednik za komunikaciju sa Bogom, a pogotovo za ipovijedanje.

Smatram da je Crkva najkorumpiranija institucija uopće i nikako ne mogu podržavati ili biti naklonjena nekomu/nečemu tko ne prihvaća ono što jesam.

To je sve što ću reći, jer kad počnem o toj temi, nema kraja :primalscream:

Avatar
Sally_Seton
Postovi: 176
Pridružen/a: 01 ruj 2014 19:15

Re: Jeste li vjernice/ci?

Post Postao/la Sally_Seton » 04 ruj 2014 13:46

ne.
mada ne mogu da kažem da sam vatreni ateista, to samo kad treba politički odreagovati (u ostalim slučajevima i ateisti su pain in the ass, kao i vernici, obično i proishode jedni iz drugih, kao sveti duh u pravoslavnoj dogmi :D ).
nikada nisam bila zaisteresovana za religije više od proste informisanosti, budući da su odvajkada religije i religioznost nadahnjivale mnogo ljudske kreativnosti.

Slap
Postovi: 23
Pridružen/a: 02 ruj 2014 07:31

Re: Jeste li vjernice/ci?

Post Postao/la Slap » 08 ruj 2014 11:31

Bash je napisao/la:imam sakramente ka prava Hrvatica, ali sam samospoznajom dosla do ateizma. nema Boga, boga ni bogova i bas steta sta je tako.
onda postoje raznovrsne "samospoznaje" jer neki su samospoznajom iz ateizma došli u teizam... :veryhappydance:

dany
Postovi: 609
Pridružen/a: 21 sij 2011 19:05
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: U vezi

Re: Jeste li vjernice/ci?

Post Postao/la dany » 03 stu 2015 19:09

jako sam negativno nastrojena prema religijama, al vjeru i religiju smatram različitim stvarima. po meni si pripadnik religije ako vjeruješ i poštuješ sve njene postulate i dogme. ako ne, onda si posuđivač, iliti vjernik koji uzima dio tradicije kojoj pripada po društvenom okruženju u kojem je rođen, i to miksa sa svojim nekim stavovima o životu. ne znam zašto se ljudi imaju potrebu svrstavat u određenu društvenu skupinu AKA religiju, jer su eto nekim slučajem rođeni u familiji katolika, a ne dvije kuće niže u familiji muslimana, i drže se nekih etičkih stavova koje propovijeda ta određena religija mada se s dosta toga ne slažu, ili će oni to interpretirat na drugačiji način od institucije koja je zadužena za tu religiju (jer falabogu da ljudska uvjerenja i stavovi moraju bit strpani u jedan koš i imat skupinu gazda koji će određivat šta valja šta ne od svega toga).
ne znam iskreno šta postoji, bog, karma, nekakvo više dobro, midiklorijani ili vanzemaljci, al ne postoji išta šta mi je više sveto od toga da budem šta bolja osoba šta mogu bit, da ne radim drugima ono šta ne želim da drugi rade meni (osim ako imaju neke fetiše koje ja nemam i to), da poštujem ljude i tretiram ih ko takve, ili jednostavno ignoriram ako mi ne pašu, jer imam one koje volim oko sebe. nijedna knjiga mi nije svetija od druge, nijedan čovo mi nije svetiji od drugog samim svojim zvanjem, nijedna lokacija mi nije svetija od one neke druge jer je tamo navodno netko nešto nekad VAU. daklem, ne trebaju mi biblije, tore, kurani, prote, svećenici, imami, međugorja, varanasiji i lourdesi. iz svake knjige možeš izvuć nešto poučno, iz svakog čove i dobro i loše, iz svakog mjesta mir i dobre ljude. i ono, mada ne razumijem ta sva sranja i kako moš pušit to i svrstavat se u kalupe, bitno mi je na kraju kakav si čovjek. to šta ja mislim da religije čine zlo, jer potiču razdvajanje društvenih skupina - a bogzna da je u osnovi svakakve netolerancije i mržnje u povijesti svijeta strah od drugačijeg - jebiga.
jebote b*g

Alexandria23
Postovi: 12
Pridružen/a: 10 sij 2017 13:47
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: Solo

Re: Jeste li vjernice/ci?

Post Postao/la Alexandria23 » 26 pro 2017 16:54

Krscanka.. Idem u crkvu i sve sto ide uz to :)

Faith123
Postovi: 1232
Pridružen/a: 14 kol 2016 21:22
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: Solo

Re: Jeste li vjernice/ci?

Post Postao/la Faith123 » 27 pro 2017 23:26

Jesam ,nisam, negrem u crikvu ne kupujem popu auto
Privilegirana

Alexandria23
Postovi: 12
Pridružen/a: 10 sij 2017 13:47
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: Solo

Re: Jeste li vjernice/ci?

Post Postao/la Alexandria23 » 10 sij 2018 13:27

Bez vjere i Boga ovaj zivot nema smisla.. Uopće... Sta cu se truditi i zivjet kad cu umrijet i nista od toga nece ostati. .. Znaci nema me, pa je time i sve ovo nebitno ako nema nesto nakon toga

Avatar
slapa
i'm watching u
Postovi: 16056
Pridružen/a: 19 ruj 2011 11:34
Spol/rod: žensko

Re: Jeste li vjernice/ci?

Post Postao/la slapa » 10 sij 2018 13:34

Alexandria23 je napisao/la:Sta cu se truditi i zivjet kad cu umrijet i nista od toga nece ostati. ..
pa npr. jer je (može biti) jako lijepo dok traje. :)
mi imamo sve što nam treba,
prostor od zemlje pa do neba...

Alexandria23
Postovi: 12
Pridružen/a: 10 sij 2017 13:47
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: Solo

Re: Jeste li vjernice/ci?

Post Postao/la Alexandria23 » 10 sij 2018 13:39

slapa je napisao/la:
Alexandria23 je napisao/la:Sta cu se truditi i zivjet kad cu umrijet i nista od toga nece ostati. ..
pa npr. jer je (može biti) jako lijepo dok traje. :)
Sta mi to znaci kad cu umrijet i nece me vise biti..niti savjesnosti o postojanju..sve se brise

Avatar
talented miss cohen
כהן גדול
Postovi: 9776
Pridružen/a: 24 srp 2010 21:00
Spol/rod: žensko

Re: Jeste li vjernice/ci?

Post Postao/la talented miss cohen » 10 sij 2018 13:40

Nepodnošljiva lakoća postojanja :)
Stars and stars and stars keep it to themselves.

Avatar
jpeg
Postovi: 5413
Pridružen/a: 02 stu 2005 00:10
Spol/rod: žensko

Re: Jeste li vjernice/ci?

Post Postao/la jpeg » 10 sij 2018 13:53

^ kako zamisljas Boga?

Avatar
slapa
i'm watching u
Postovi: 16056
Pridružen/a: 19 ruj 2011 11:34
Spol/rod: žensko

Re: Jeste li vjernice/ci?

Post Postao/la slapa » 10 sij 2018 13:57

a bo, meni je lijepo kad mi je lijepo sada i ne razmišljam puno o smislu toga u kontekstu života. skroz mi je ok i da postojim samo u ovom trenutku u vremenu i da me ne bude kad me ne bude. i opcija da me bude kasnije je opet dobra. kako bude da bude... ako me ne bude neće me bit i neće me to sekirati. ako me bude i dalje ću nadam se guštati u tom danom trenutku jer jednostavno jesam. zapravo mi se čini da se sve manje brinem oko toga što će iza mene ostati što sam starija i bliža smrti. al bitno mi je što primam i dajem sada, danas. bitno mi je da živim dok sam živa. imalo to smisla ili ne. :wink:
mi imamo sve što nam treba,
prostor od zemlje pa do neba...

lastresort

Re: Jeste li vjernice/ci?

Post Postao/la lastresort » 16 sij 2018 12:28

Sem ateist, bokononistički sam nastrojena prema vjeri, identificiran se ko agnostik jer me i za vjeru i religiju zaboli mali juji

KLEOPATRA
Postovi: 913
Pridružen/a: 21 sij 2011 20:29
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka

Re: Jeste li vjernice/ci?

Post Postao/la KLEOPATRA » 17 sij 2018 14:51

Čovjek je osim materije i duhovno biće. Bitni su osjećaji za prirodu i ljude oko sebe. Vjerujem da nešto postoji, inače naše postojanje nebi baš imalo nekakvog smisla. Po rođenju sam kršćanka ali crkvu smatram samo institucijom i ništa više. Bitno je vjerovati i biti čovjek. A kako ćemo nazvati Boga je irelevantno. Na kraju krajeva čovjek bez nekakve vjere i savjesti???. Treba biti odgovoran prema sebi i drugima. To su ukratko moja uvjerenja i odgovor na postavljeno pitanje.

Avatar
In_obscuro
Postovi: 103
Pridružen/a: 12 tra 2017 20:40
Spol/rod: žensko
Status: U vezi

Re: Jeste li vjernice/ci?

Post Postao/la In_obscuro » 06 srp 2018 10:25

Oduvijek smatrah da je naš bitak duhovne prirode i da se sada samo vozimo kroz materijalnu sferu. Nikad nisam bila religiozna, no oduvijek sam stvari gledala iz duhovne perspektive, vjerujući u reinkarnaciju, karmu i druge koncepte koje najotvorenije možemo susresti u hinduizmu i budizmu. S vremenom sam se malo više posvetila toj duhovnoj sferi, želeći otkriti što se sve krije iza i u nadi da ću naći neke odgovore koji su me zaokupljali. Put me doslovno doveo u jednu hinduističku duhovnu tradiciju. Tada su krenuli neki odgovori i neke nove dimenzije. I dalje se ne smatram religioznom osobom iako sam aktivno upoznala i taj aspekt duhovnosti, a i ono što se na zapadu naziva hinduizmom doživljavam kao nešto puno šire i veće od religije.
Freedom awaits, open the gates

DelayLema

Re: Jeste li vjernice/ci?

Post Postao/la DelayLema » 28 vel 2019 18:12

Ofkors. Planiram osnovat crqvu da nas uvrste i u drzavni proracun.


slika

Odgovorite