Burke

Ovdje spadaju teme koje se ne mogu svrstati u ostale forume. SVE privatne prepiske i dogovore vodite u podforumu dnevna soba.
Odgovorite
Avatar
Andain
Postovi: 5430
Pridružen/a: 03 pro 2012 23:17
Spol/rod: žensko

Burke

Post Postao/la Andain » 24 srp 2013 08:36

Moguće da nije pravi podforum za ovu temu, no eto.. :)

Čitam baš jedan članak opet o svemu tome pa me zanima vaše mišljenje..

Se radi tu (burke) o vjerskim simbolima na koje pojedincima treba dati pravo da nose i u privatnosti doma i javnosti i javnim mjestima ili se radi o simbolu diskriminacije i lošeg položaja žena kroz pojedine kulture koji bi u principu trebalo zabraniti nositi na javnim mjestima (kao što je u Francuskoj izglasano) u modernim zemljama?

I dodatno pitanje, treba li šerijatski zakon dozvoliti da vrijedi u svim zemljama gdje su u većem broju mislimanske zajednice, ukoliko one to traže, naravno na posebnim sudovima koji će vrijediti samo za njih (kao što je praksa u Eng.)? Tj., da proširimo i ne uzmemo samo primjer šerijatskih zakona i praksi, treba li dozvoliti miješanje vjerskih ''zakona'' na javnim mjestima (u našoj kulturi mi pada na um primjer doktora koji ne žele dati ''day after'' pilulu na odjelu hitne)?

I koliko vam se čini da se ovi primjeri razlikuju (ako da, zašto)? :)
“She's hot. I trust her.”
Hansel

Avatar
LittleRedRidingHood
Postovi: 3484
Pridružen/a: 15 ožu 2011 20:53
Spol/rod: žensko
Ja sam: ne želim se identificirati
Status: U vezi
Lokacija: Juzno

Re: Burke

Post Postao/la LittleRedRidingHood » 24 srp 2013 09:55

Sto se tice burki,svakom svoje,zasto ne.. Finije je od zlatnih krizina oko vrata :D

A sta se tice serijatskog zakona-apsolutno ne!
Zadrzala bi ga unutar granica ortodoksno muslimanskih zemalja, ne bi osudivala svakog Muslimana diljem svijeta na t (po meni) necovjecne (ne)pravednosti..
I motali smo u vodi moju dušu na njenu i njenu dušu na moju. I prvi put sam shvatio da je ovo, što činimo, mnogo veće od ljubavi. Da plivamo kroz vječnost.

Bolje kuna na suncu, nego dvi u hladu.

Avatar
megan
Postovi: 5464
Pridružen/a: 10 vel 2013 11:06
Spol/rod: žensko

Re: Burke

Post Postao/la megan » 24 srp 2013 10:32

Ja ne bih branila nošenje burke. To mi se čini previše radikalno i nasilno prema pojedincima.
I definitivno ne bih dozvolila miješanje vjerskih zakona u javni život.
Ne mislim da se ikome išta treba nametati. Osim, naravno, u slučaju kad je neka treća osoba (in)direktno ugrožena. (npr. liječenje) I ako netko nije sposoban odlučivati za sebe. (opet liječenje :D )

Ta 2 primjera jesu slična, ali ne bih rekla da se uopće ne razlikuju, jer prvi ima za cilj neko 'više dobro' - poboljšati položaj žena.
Desert je visnjica :(

Aven

Re: Burke

Post Postao/la Aven » 24 srp 2013 14:18

Držim da ne bi trebalo ukidati ništa što ne ugrožava načela demokratske države, koja se u prvom redu zalaže za slobodu svake osobe ukoliko ta sloboda ne ugrožava nekog drugog.

Bez obzira iz kojih pobuda se nosi neki tip odjeće i/ili nakit (vjerskih, modnih, buntovničkih,…), to ne ugrožava nikoga. Provođenje šerijatskog zakona već da. Njegovim ukidanjem unutar granica demokratskih država, osobe bi same trebale imati slobodu odlučiti žele li nastaviti ili ne nositi burke. U suprotnom cijela situacija ispada paradoksalna i licemjerna - daje im se jedno pravo, a ukida drugo.

Nošenje burki može ići bez provođenja šerijatskog zakona. Kao i nošenje križa oko vrata iako se prakticira seks prije braka. : D

Avatar
Andain
Postovi: 5430
Pridružen/a: 03 pro 2012 23:17
Spol/rod: žensko

Re: Burke

Post Postao/la Andain » 24 srp 2013 14:36

Ne svidja se ni meni ideja zadiranja drzave u privatnu sferu pojedinaca, s druge strane, ne svidja mi ni ideja koja stoji iza cijelog tog " vjerskog" simbola stoji i pitam koliko zena to nosi jer zaista zeli ( dio sigurno, jer odgoj i samoidentifikacija s kulturom cini cuda), a koliko su primorane zbog pritiska obitelji i zajednice.
“She's hot. I trust her.”
Hansel

Avatar
margarita
Postovi: 1323
Pridružen/a: 09 ožu 2013 17:50
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: Solo

Re: Burke

Post Postao/la margarita » 24 srp 2013 15:33

Vise puta sam razmisljala o toj zabrani burki i jednostavno ne mogu doc do jednog konacnog odgovora. S jedne strane sam za slobodu pojedinca da se odjeva i nosi sta god zeli, a s druge strane, upravo ovo sto ti kazes, koliko je to stvarno njihova zelja, a koliko je pritisak? Mislim da je vecinom pritisak i neka vrsta indoktrinacije, ali opet, kako nekome zabranit da se pokrije? S trece pak strane ima i pitanje sigurnosti, jer jednom kad obuces burku ko zna tko je u biti u tome ni kakvo moguce oruzje moze nosit ispod toga. Ne zelim implicirat da su svi muslimani teroristi ili tako nesto, da me ne bi netko krivo shvatio, ali to stvarno, nazalost, je problem.

Sto se tice serijatskih zakona, ili bilo kojih vjerskih zakon, apsolutno NE! Mislim da vjerskim zakonima nema mjesta ni u jednoj drzavi! Makar bilo 98% pripadnika jedne vjere, vjerski zakoni ne mogu biti drzavni zakoni. Mislim da se razvijenost drzave i naroda vidi upravo u tome kako se odnosi i kako stiti prava manjina.

Sto se tice ovih doktora i ljekarnika koji ne zele izdavat day after pilule i kontracepcijske pilule, osim sto bih ja to apsolutno kaznjavala da mogu, ne vidim razlike izmedju njih i ortodoksnih muslimana koji se drze serijata.

Avatar
bašja
Postovi: 2639
Pridružen/a: 11 kol 2010 20:18
Spol/rod: žensko
Status: U vezi

Re: Burke

Post Postao/la bašja » 24 srp 2013 15:48

da burkama u državama koje poštuju ljudska prava. ne šerijatu u sekularnim državama.

uopće ne vidim kako bi se ta dva pitanja preklapala.

nisam još ni jednom čula dobar argument zašto bi se burke zabranjivale.

religijski prenametljivo - tko bi to trebao presuditi koja religija ima dovoljno male simbole. mali križ da, a burku si isto malu napravite (?!)

sloboda odabira - u današnje vrijeme na zapadu propovijedati slobodu nekakvog odabira što se tiče izgleda, odjeće i sl., pogotovo kod mladih ljudi, je u najmanju ruku licemjerno.

skrivanje oružja - (?!?!) nekoliko mjesta gdje mogu sakriti oružje ako ne nosim burku: ostala odjeća, grudnjaci, šupak, kapa, cilindar, marama, cipela...
How did a housepet, who ignores people, get into our lives? They basically domesticated themselves.

Aven

Re: Burke

Post Postao/la Aven » 24 srp 2013 16:07

bašja je napisao/la:religijski prenametljivo - tko bi to trebao presuditi koja religija ima dovoljno male simbole. mali križ da, a burku si isto malu napravite (?!)
slika <3

Avatar
Popeye
Postovi: 2096
Pridružen/a: 17 tra 2007 14:24

Re: Burke

Post Postao/la Popeye » 24 srp 2013 16:19

burka je jedan od odvratnijih manifestacija (hetero)patrijarhata. ali, kako ih je vecina dozvoljena, a neke i zakonski legitimirane, onda mi se izdvajanje burke iz tog oceana govana cini nekako bla.

Avatar
Andain
Postovi: 5430
Pridružen/a: 03 pro 2012 23:17
Spol/rod: žensko

Re: Burke

Post Postao/la Andain » 24 srp 2013 16:35

bašja je napisao/la:da burkama u državama koje poštuju ljudska prava. ne šerijatu u sekularnim državama.
Što se tiče preklapanja, šerijat diskriminira žene ograničavajući njihova prava u odnose na muškarce, za burke (i ostala sl. pokrivala) se drži da pomažu muškarcima da sačuvaju čednost tako što će žene primorati da ne otkrivaju previše potencirajući njihovu raskalašenost.
Mislim, sad su burke već dio kulture, ali kulture koja je iznimno patrijarhalna i u kojoj žene žive učeći da su takve stvari za njihovo dobro.

Što se tiče šerijata u zapadnoj Europi, članak o praksi po sudovima u Uk

http://www.telegraph.co.uk/news/uknews/ ... ourts.html" onclick="window.open(this.href);return false;
“She's hot. I trust her.”
Hansel

Ooh

Re: Burke

Post Postao/la Ooh » 24 srp 2013 16:55

ja ne bih maknula burke, nego bih velikodustno poklonila zena biljce da nose na glavama, imamo mi nesto teze od krscanskog pokrivala za glavu, a onda bih doslovno zamolila muzeve da ima sjednu na glavu, da skuze koliko se s nasih pozicija borilo proziv tog krista koji je glava muskarca, a muskarac glava zeni i da s tih pozicija je nemoguce prihvatiti svjetonazor burki. jebe mi se sto sam sada stoka, ali turci, sapunice, krvne osvete, romanicna ljubav....ne , ne ne pusim to. burke nisu sloboda. mozda nekom jesu, ali meni to sputava ono sto su zene dosegnule.

Avatar
bašja
Postovi: 2639
Pridružen/a: 11 kol 2010 20:18
Spol/rod: žensko
Status: U vezi

Re: Burke

Post Postao/la bašja » 24 srp 2013 17:16

Andain je napisao/la:
bašja je napisao/la:da burkama u državama koje poštuju ljudska prava. ne šerijatu u sekularnim državama.
Što se tiče preklapanja, šerijat diskriminira žene ograničavajući njihova prava u odnose na muškarce, za burke (i ostala sl. pokrivala) se drži da pomažu muškarcima da sačuvaju čednost tako što će žene primorati da ne otkrivaju previše potencirajući njihovu raskalašenost.
Mislim, sad su burke već dio kulture, ali kulture koja je iznimno patrijarhalna i u kojoj žene žive učeći da su takve stvari za njihovo dobro.

Što se tiče šerijata u zapadnoj Europi, članak o praksi po sudovima u Uk

http://www.telegraph.co.uk/news/uknews/ ... ourts.html" onclick="window.open(this.href);return false;
meni je to preklapanje nategnuto. naime, sekularna država znači da joj zakone ne određuje ni jedna vjera. tu priča završava. ista ta sekularna država (bilo koja, neodređeno, za ovu raspravu nevažno) osigurava vjerske slobode i slobodu izražavanja, pa tako i nošenje burke. država ne govori ljudima koliko patrijarhalno smiju živjeti, ali ako bilo koja mlada muslimanka odbije nositi burku i zbog toga je obitelj kazni na neprimjeren način (prava djeteta) onda ju je ta ista sekularna država dužna zaštititi, pa i kazniti počinitelja.
How did a housepet, who ignores people, get into our lives? They basically domesticated themselves.

Avatar
Andain
Postovi: 5430
Pridružen/a: 03 pro 2012 23:17
Spol/rod: žensko

Re: Burke

Post Postao/la Andain » 25 srp 2013 07:23

Slažem se, ali mislim da ovdje pričamo o različitoj perspektivi. Ja sam gledala čisto odnos koji se šerijatom i burkama podrazumijeva prema ženama.
“She's hot. I trust her.”
Hansel

Gost

Re: Burke

Post Postao/la Gost » 25 srp 2013 09:15

Nekidan sam vidyela dviye superr su izgledale :D a sad kako i sta na svakome ye da sam odluci

Avatar
gigiONlajna
Postovi: 2336
Pridružen/a: 02 stu 2005 19:15
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: Solo

Re: Burke

Post Postao/la gigiONlajna » 25 srp 2013 09:48

Možda nije tema :), išla sam u novu džamiju u Rijeci i dobili smo pratnju dobrodošlice. Jedna do mjesta do molitvu (nije smjela ući jer je imala menstruacijuu a onda žene ne ulaze na mejsto na molitvu - sve nam je objasnila, neobično), druga poslije. Ne znaš koja je ljepša, draža i milija. Rastapala sam se od dragosti i razmišljal dal su strastvene u krevetu. Kako dobro našminkaju oči :touched: ... Gorim i u džehennemu :gigglenod:

edit : e da, imale su prekrasne marame.
GigiOnTrajna :frizuraparti:

Avatar
Erica
Postovi: 172
Pridružen/a: 18 vel 2013 16:10
Spol/rod: žensko

Re: Burke

Post Postao/la Erica » 20 kol 2013 16:41

Što se tiče burke, tko voli nek izvoli. To je stvar odgoja i kulture, iako; ne bi ih nitko trebao nositi na silu. Nikako.

Šerijatski zakon apsolutno ne i mislim da bi se crkve općenito trebale prestati gurati tamo gdje im nije mjesto.

I da... muslimanke su prezgodne :touched:

Avatar
roza_surla
Postovi: 429
Pridružen/a: 03 ruj 2011 14:21

Re: Burke

Post Postao/la roza_surla » 20 kol 2013 16:49

Gigi - .radosnice.
Roza nije koza
Niti surla znaci da je kurva

DelayLema

Re: Burke

Post Postao/la DelayLema » 22 lis 2019 14:21

Burke ko brat. 😹 Ni burke, ni serijat, ni krizi, ni sismisi (necasne), ni polipickematerine, ni prostitucije i da dalje ne nabrajam koje sve gluposti. Politicki korektno govnarenje sa koje god strane dolazilo (ne)korektno ne postujem. Prije mi se cinilo kako Icke sere zestoko, pa malo manje, a sad nikako. Sve to dodje kad prodjes kroz x sranja i uberes x spika provaljujuci x sistema. Otvorim kuca ljudskih prava i fotka za stolom zena u hidjabu,nidjabu cemu vec, pa mi na um koji je ovo krc. Zato sta po novom neke informacije pokusavam sta vise izbrisat iz mozga od prije svih tih podataka i naziva u vezi svega i svacega sranja da ocistim glavu.

Odgovorite