autocenzura, kako i zašto?

Ovdje spadaju teme koje se ne mogu svrstati u ostale forume. SVE privatne prepiske i dogovore vodite u podforumu dnevna soba.
Odgovorite
Avatar
funcutica
Postovi: 417
Pridružen/a: 28 svi 2010 01:38
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Lokacija: 45°47'N 15°56'E

autocenzura, kako i zašto?

Post Postao/la funcutica » 08 vel 2011 22:43

ovo me inspiriralo:
Ooooo je napisao/la:Napisala sam toliko iskren odg i shvatila da sam azdaja,pa sam ga izbrisala. Ups:-D
inčresting. zašto?
a) ne želiš da drugi imaju loše mišljenje o tebi
b) bio je preosoban i predomislila si se o njegovoj prikladnosti za javni forum
c) iskrenost nije poželjna, konformizam je prihvatljiviji
d) ... ?

ne provociram, izvini, nego često se susrećem s istim problemom.
forum mi je izuzetno fora stvar. ja sam nekako odgajana u totalitarističkom "šuti i slušaj" duhu i onda mi je forum na kojem možeš napisati bilo što,
dok god ne vrijeđaš druge kao neko izmišljeno magično mjesto.
ali često se nađem u dilemi što i koliko smijem napisat i ima li smisla uopće nešto napisat.
neka vrsta autocenzure, pretpostavljam. jer i dalje nisam sigurna tko su ljudi iza ekrana i trebaju li oni znati išta o meni. možda je sve samo moja paranoja. :pardon:

samo me zanima koji su vaši kriteriji prikladnosti izražavanja na forumu ili ih uopće nemate i pišete prvo što vam padne na pamet?
zapravo ono što se pitam je koje su granice osobne slobode, privatnosti i iskrenosti u nekoj "anonimnoj" vrsti komunikacije kao što je forum?
Second to the right, and straight on till morning.

Avatar
astra glacialia
Postovi: 218
Pridružen/a: 13 kol 2010 21:28
Spol/rod: žensko
Ja sam: biseksualka
Status: Solo
Lokacija: Zagreb

Re: autocenzura, kako i zašto?

Post Postao/la astra glacialia » 08 vel 2011 23:10

Pisala sam "sve" kad su me "pustili s lanca" :D prvi put na relativno redoviti internet s 15,5 god., pa sam se "opekla" (na jednom drugom forumu i pod drugim imenom :P ) pa više neću, jer nikad ne mogu biti posve sigurna da u nekom trenutku nadimak neće prestati biti posve anoniman.
per aspera ad astra

Bash
Postovi: 6512
Pridružen/a: 07 kol 2009 12:56

Re: autocenzura, kako i zašto?

Post Postao/la Bash » 09 vel 2011 00:16

cenzuriram se kad procijenim da ce moj odgovor izazvat reakcije na koje nemam vremena/volje odgovarat i prepucavat se

Plague

Re: autocenzura, kako i zašto?

Post Postao/la Plague » 09 vel 2011 00:37

ne cenzuriram se, invalidna to radi za mene. :D

Avatar
Kroacija
Postovi: 16674
Pridružen/a: 02 stu 2005 11:37
Spol/rod: ne želim definirati
Ja sam: ne želim se identificirati
Lokacija: Njemačka

Re: autocenzura, kako i zašto?

Post Postao/la Kroacija » 09 vel 2011 00:47

da, spasila sam te baniranja taj put.
the way we first met.

Plague

Re: autocenzura, kako i zašto?

Post Postao/la Plague » 09 vel 2011 01:21

:D
Zadnja izmjena: Plague, dana/u 09 vel 2011 05:05, ukupno mijenjano 1 put.

Avatar
degenereginald
cryptid
Postovi: 3449
Pridružen/a: 04 ožu 2010 21:19

Re: autocenzura, kako i zašto?

Post Postao/la degenereginald » 09 vel 2011 04:08

odmah sam pomislila da je to bilo u onom zanima me topicu, ali je ispalo da nije :o
(cisto jer sam ja pocela razmisljati o mentalitetu usera bas zbog tog topica).
s obzirom da ne poznajem ljude s foruma na kojima su useri zbilja anonimni (tj, ne poznaju se apsolutno svi irl), ne mogu objektivno sagledati problem (mislim, pokusati cu. zabavno je:D).
prvo mogu reci za sebe :D
yay!
uglavnom, sloboda je ogranicena, zbog anonimnosti. mozda je stvar u tome da nisam zbilja anonimna nekolicini, i da zelim odrzati neki 'normalan' dojam samo zbog te povezanosti s mojim likom i djelom, ili mozda zbog odgoja i bontona.
cesto se suzdrzim od komentiranja jer vjerujem da necu biti dobro shvacena zbog samog medija, gdje se ne vide ekspresije lica ili sam ton kojim je nesto izreceno. sami emotikoni svakako mogu biti shvaceni na razne nacine. tu dolazi i ne poznavanje same osobe koja pise, te se nekad ne prepozna sarkazam, ili se pak iskrenost tako protumaci.
naravno, sad netko moze uskociti i pitati zasto mi je uopce stalo [da je to stvar mog (retardiranog? :D) izrazavanja ili inteligencije osobe s druge strane]. pristojnost, pretpostavljam. mozda zelja da ne uvrijedim ikoga, makar i slucajno.
tu i tamo zalutam, i primjetih da se na to lose reagira. mozda i sama krivo interpretiram odgovor(e).

e: zapravo, graf nema veze s vezom. nebitno.

(shvatih da bih mozda trebala objasniti ono 'sloboda je ogranicena, zbog anonimnosti.', cisto jer je, recimo, obrnuto od misljenja vecine? mislim na slobodu da se salim i serem. krivo shvacanje, uvrijedeni useri i prijetnje fizickim nasiljem ne zvuce dovoljno zabavno da bih mogla okolo pisati pizdarije, koje su mozda samo meni smjesne, i mogu izgledati kao uvrede, ali su zapravo iz dragosti napisane :D)


tl:dr
funcutica je napisao/la: ...
ali često se nađem u dilemi što i koliko smijem napisat i ima li smisla uopće nešto napisat.
neka vrsta autocenzure, pretpostavljam. jer i dalje nisam sigurna tko su ljudi iza ekrana i trebaju li oni znati išta o meni.
...
ovo.
I have no money and I have to scream.

Avatar
pihach
Postovi: 2541
Pridružen/a: 05 sij 2010 20:40
Status: U vezi
Lokacija: gradski asfalt
Kontakt:

Re: autocenzura, kako i zašto?

Post Postao/la pihach » 09 vel 2011 08:26

Bash je napisao/la:cenzuriram se kad procijenim da ce moj odgovor izazvat reakcije na koje nemam vremena/volje odgovarat i prepucavat se
isto.

Gost

Re: autocenzura, kako i zašto?

Post Postao/la Gost » 09 vel 2011 08:39

Da. Jer bi se u protivnom čitala ko` Atila.
A zbilja nisam.

Avatar
takeover
Postovi: 405
Pridružen/a: 28 sij 2011 10:28
Spol/rod: žensko

Re: autocenzura, kako i zašto?

Post Postao/la takeover » 09 vel 2011 08:51

Forum je virtualni kutak za zabavu. Ja ga tako shvaćam, te osobno doista ne očekujem da ću ovdje uvijek i u svakom trenutku pronaći iskrene, dobronamjerne i normalne ljude.
Pročitah link zanima me pa nekoliko riječi i o tome,...Smatram, kada se osoba izlaže ovako "javno", treba i mora biti spremna na to da sve i svaki odgovor neće uvijek biti niti pozitivan niti možda u najboljoj namjeri ispravno interpretiran. Druga stvar koja postoji, jest- način na koji mi sami doživljavamo situacije (u ovom slučaju, nečije postove, razmišljanja, reakcije), i doista svakome treba dati slobodu razmišljanja (pisanja), što god to značilo, a ostatak je ipak na autoru.
Prije nekoliko mjeseci sam čitala forum.hr, ne znam točno koji podforum i jedan 15- godišnji (ako se dobro sjećam) dječak je napisao kako razmišlja o samoubojstvu jer je gej. Komentari su bili toliko ružni, toliko bezosjećajni, primitivni, grubi, sirovi, gdje su poneki čak i napisali da je bolestan i nek se ubije, da drugo nije zaslužio. Dakle, mlada osoba, traži pomoć-na krivom mjestu-na forumu. Svi znamo, da se svatko može ulogirati i može pisati do mile volje što god želi i na taj način rješavati svoje osobne frustracije, jer očito za to nema hrabrosti u privatnom životu. Ta ista mlada osoba koja je ranjiva može ali i ne mora biti podložna tuđim razmišljanjima,...(ali recimo da jest), te netko tko je u takvom psihološkom stanju doista i može sebi učiniti nešto loše pod utjecajem tuđeg razmišljanja taman ga i ne poznavao.
Autocenzura, da, naravno, da zaštitim svoju privatnost,...jedino u tom smislu, a što se tiče komentiranja, mislim da se uvijek može izraziti svoje mišljenje bez djetinjastih i bezobraznih komentara, dakle nemam potrebu da ako nešto mislim da to i ne napišem, samo je stvar načina.

Avatar
ariadne
hladan tuš
Postovi: 12774
Pridružen/a: 27 ruj 2010 17:17
Spol/rod: žensko

Re: autocenzura, kako i zašto?

Post Postao/la ariadne » 09 vel 2011 14:57

Ja se naveliko cenzuriram ovdje jer nisam navikla na on topic i moderatore. :D
Ye ever wanty just wrap yersel up in tin foil nice and cosy and then just fucking get right inty the microwave and blow yersel up tae fuck

zenia
Postovi: 4559
Pridružen/a: 13 stu 2007 15:29
Spol/rod: žensko
Ja sam: lezbijka
Status: U vezi

Re: autocenzura, kako i zašto?

Post Postao/la zenia » 10 vel 2011 08:41

cenuriram se kad pomislim da bih nekome
mogla previše povrijediti osjećaje...
mogu da budem izrazito otrovna i znam
svakome naći baš najosjetljiviju točku
pa makar i ovako napismeno prek neta..
al mi se u pol posla probudi svjest pa se zaustavim..
i cenzuriram se kad pričam s glupim ljudima jer iskreno
smatram da za glupost nisi kriv, a nije baš u redu
iživljavat se na nekom ko je slabiji od tebe...
“What am I living for and what am I dying for are the same question.”
― Margaret Atwood, The Year of the Flood

michelle

Re: autocenzura, kako i zašto?

Post Postao/la michelle » 10 vel 2011 12:47

da, iz razloga što je zenia navela...

Odgovorite